تحصیل در دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی

تحصیل در دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی

اسلواکی یکی از کشورهای زیبای اروپایی است که به دلیل جاذبه های طبیعی و گردشگری خود شهرت جهانی دارد . البته وجود دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی معتبر ، هزینه زندگی و تحصیل مقرون به صرفه و امکان تحصیل در اسلواکی به زبان انگلیسی بر محبوبیت این کشور کم جمعیت در بین علاقمندان مهاجرت تحصیلی افزوده است . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی به معرفی یکی از بهترین و بزرگ ترین دانشگاه های این کشور به علاقمندان پرداخته و تحصیل در دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی را بررسی خواهند کرد .

بررسی تحصیل در دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی

دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی بزرگ ترین دانشگاه فنی در اسلواکی است که در شهر کوچک براتیسلاوا قرار دارد . جمعیت ساکنین این شهر حدود 500 هزار نفر است .

این موسسه آموزش عالی توسط وزارت آموزش و پرورش اسلواکی اعتبار یافته و سازماندهی شده است . این موسسه آموزشی یک موسسه آموزش عالی بزرگ در اسلواکی است که با STU معروف است .

اسلواکی دارای 20 موسسه آموزش عالی عمومی ، سه موسسه دولتی ، دوازده موسسه خصوصی و چهار موسسه خارجی می باشد . دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی یکی از موسسات آموزش عالی عمومی این کشور به شمار می آید .

اولین دوره تحصیل دوره سه تا چهار ساله کارشناسی است که بر اساس استاندارد بین 180 تا 240 واحد می باشد که با دوره یک تا دو ساله کارشناسی ارشد و سه تا چهار ساله دکتری تخصصی ادامه می یابد . این دانشگاه از بهترین دانشگاه های اسلواکی در شاخه فنی به شمار می آید .

تاریخچه دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی

دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی بزرگ ترین و قدیمی ترین دانشگاه فناوری در اسلواکی است که در سال 1938 در شهر براتیسلاوا تاسیس شد و مقصد بسیاری از دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به اسلواکی است .

این دانشگاه در سال 2012 بر اساس رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان در رشته علوم کامپیوتر در رتبه 150 قرار گرفت و تنها دانشگاه از کشور های اروپای شرقی بود که در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت .

از زمان تاسیس این دانشگاه تا کنون بیش از 145 هزار دانشجو در رشته های مختلف از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند . به طور متوسط هر ساله حدود 17 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند .

دانشکده های دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی

دانشکده های دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی

در حال حاضر ، تحصیل در دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی که متشکل از هفت دانشکده واقع در براتیسلاوا و ترناوا است رونق فراوان دارد . تمام دانشکده ها در برنامه های تحصیلی معتبر در سیستم پیچیده کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی فعالیت دارند .

سیستم واحد ها و ارائه دروس در این دانشگاه سازگار با سیستم واحد های اروپا است که امکان ارتقاء متقابل دانشجویان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یک فضای بزرگتر اروپایی را فراهم می آورد .

دانشگاه فناوری براتیسلاوا در زمینه فعالیت های علمی و تحقیقاتی با موفقیت برنامه های اتحادیه اروپا را متحد می کند . این دانشگاه به طور عمده در زمینه های فنی ، تکنولوژیکی ، فنی اقتصادی ، فنی اطلاعاتی و فنی – هنری با استفاده از روش های مدرن آموزش ، آزمایشگاه ها و آموزش های عملی فعالیت دارد .

این دانشگاه دارای دانشکده های مهندسی عمران ، مهندسی مکانیک ، مهندسی برق و فناوری اطلاعات ، معماری ريال فناوری و علم مواد و انفورماتیک و فناوری اطلاعات می باشد . البته این دانشگاه دارای موسسه مدیریت و موسه تحقیقات مهندسی نیز می باشد .

مقاطع تحصیلی ارائه شده در دانشگاه فناوری براتیسلاوا

مجوز رسمی عملیات دانشگاه فناوری براتیسلاوا در سال 2009 تکمیل شده است . براساس اعلام کمیسیون اعتباربخشی ، سازمان مشاوره دولت جمهوری اسلواکی و سیستم آموزشی برای تحصیل و اعزام دانشجو به اسلواکی ، این دانشگاه همچنان به عنوان یک کالج دانشگاهی طبقه بندی می شود .

بر اساس ماده 84 ، بخش 5 قانون شماره 131/2002 در دانشگاه ها ، اصلاحات و مکمل های مربوط به قوانین خاصی که اصلاح شده اند و با اعلام کمیته اعتباربخشی ، وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلواکی حق صدور مجوز برای اعطای عناوین دانشگاهی به فارغ التحصیلان برنامه های تحصیلی شاخه های تحصیلی را به عهده دارد .

مطالعات در دانشگاه فناوری براتیسلاوا و دانشکده های آن در 3 سطح انجام می شود :

  1. برنامه تحصیل در رشته کارشناسی
  2. برنامه تحصیلی مهندسی یا کارشناسی ارشد
  3. برنامه تحصیلی مدرک دکتری

امکانات دانشجویی دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی

مراکز مطالعاتی و اطلاعاتی ( کتابخانه ها ) بخشی از دانشکده های STU و با استفاده از کتاب های تخصصی و علمی، فعالیت های اطلاعاتی، کتاب شناختی و مستند است .

به غیر از کتابخانه های دانشکده ، دانشجویان می توانند در کتابخانه های دیگر براتیسلاوا و ترناوا مطالعه کنند . این دانشگاه برای دانشجویان خود خانه های دانشجویی تدارک دیده که پذیرش آن ها در این خوابگاه های تضمینی است .

پزشکان در کلینیک های جوانان و دندانپزشکی از سلامت دانشجویان مراقبت می کنند . و علاوه بر این دانشجویان و کارکنان دانشگاه از امکانات ورزشی – زمین بازی ، ورزشگاه ها ، استخرهای شنا ، زمین های تنیس ، مراکز تناسب اندام و غیره بهره مند هستند .

STU اولین دانشگاه در جمهوری اسلواکی بود که در آن مرکز مشاوره شغلی (CKP) به عنوان بخشی از وزارت آموزش و پرورش و مراقبت دانشجویی وجود دارد که توسط فرمان هیئت مدیره STU در سال 2005 ایجاد شد .

وظیفه CKP عمدتا برای ارائه اطلاعات مربوط به شغل ، شغل نیمه وقت و محصولات دانشجو محور و برای برقراری ارتباط بین دانشجویان ، فارغ التحصیلان دانشگاه و کارفرمایان آینده است .

زبان تحصیل در دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی

تحصیل در دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی دو زبانه است . از آنجا که زبان رسمی این کشور زبان اسلواک است ، اغلب دروس در این دانشگاه به این زبان ارائه می شوند ، البته تعدادی از دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شوند .

البته در بعضی از رشته های تحصیلی مانند مهندسی عمران ، مهندسی مکانیک ، مهندسی الکترونیک ، شیمی و تکنولوژی غذا و معماری به زبان های خارجی مانند انگلیسی ارائه می شوند .

زبان تحصیل در دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی

هزینه تحصیل در دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی

هزینه تحصیل در دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی بسته به زبان تحصیل متفاوت است . هزینه تحصیل به زبان اسلواکی در این دانشگاه تقریبا رایگان است اما هزینه تحصیل به زبان انگلیسی بین 700 تا 1000 یورو برای هر سال تحصیلی می باشد .

در مقاله فوق تلاش گردید تحصیل در دانشگاه فناوری براتیسلاوا اسلواکی مورد بررسی قرار گرفته ، امکانات و زبان تحصیل در این دانشگاه بیان شود . در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به اسلواکی با دفاتر تهران و شیراز موسسه مهر آفرین رجبی تماس حاصل نمایید تا از مشاوره تلفنی رایگان آن ها استفاده نمائید .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه