تحصیل در اسلواکی

اسلواکی کشوری علمی و جذاب واقع در قلب اروپا است که به واسطه زیبایی ها و چشم انداز های طبیعی ، دانشگاه های معتبر ، هزینه زندگی و تحصیل کمتر از دیگر کشورهای اروپایی و تدریس دروس به زبان انگلیسی یکی از مکان های جذاب برای دانشجویان بین المللی به شمار می آید.

تحصیل در اسلواکی را شاید کمتر به عنوان یک گزینه برای تحصیل در اروپا شنیده باشید اما خوب است بدانید که این کشور یکی از انتخاب های ایده آل برای تحصیل در اروپا به شمار رفته و دانشگاه های معتبر متعددی را در خود جای داده است.

تحصیل در اسلواکی

دانشگاه های کشور اسلولکی در میان تمام کشور های اروپایی پذیرفته شده هستند و برخی از آن ها در میان بهترین دانشگاه های اروپا قرار دارند و وزارت علوم و بهداشت ایران نیز برخی از آنها را تایید کرده اند.

شما با تحصیل در اسلواکی می توانید به راحتی وارد اتحادیه اروپا شوید و به تمام کشور های اروپایی سفر کنید ، دانشگاه های این کشور مانند سایر کشور ها دولتی و خصوصی هستند و پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر صورت می گیرد.

در این مقاله با ما همراه باشید تا نگاهی به تحصیل در اسلواکی داشته باشیم ، به خاطر داشته باشید که کارشناسان ارشد موسسه مهاجرتی رجبی بهترین راهنمای شما در رابطه با تحصیل در این کشور خواهند بود.

نکته : از آنجا که در این مقاله ، مطالب زیادی در خصوص تحصیل در کشور اسلواکی مطرح شده است ؛ برای مطالعه راحت تر شما جعبه سبز رنگی سمت راست صفحه قرار داده شده تا با کلیک بر روی هر موضوع بتوانید مطلب مورد علاقه خود را بخوانید.

اسلواکی مقصدی جوان و متفاوت

اسلواکی با فراهم نمودن تسهیلات متعدد تحصیلی و اختصاص بودجه قابل توجه در تمامی بخش های آموزشی خود در چند سال اخیر توانسته علاوه بر درخواست های داخلی دانشجویانی را از سایر کشورهای جهان جذب نماید.

اسلواکی کشوری جوان و تحصیل کرده است که برای توسعه هر چه بیشتر به نیرو های آموزش دیده و مسلط در حرفه های مختلف نیاز دارد از این رو تلاش می کند تا با آموزش صحیح به پیشرفت روز افزون جامعه خود کمک نماید.

سیستم آموزشی کشور اسلواکی در تمامی مقاطع تحصیلات عالیه در دانشگاه توسط دو بخش دولتی و خصوصی اداره شده و دانشجویان می توانند با توجه به شرایط خود در هر یک از آنها به تحصیل مشغول شوند.

به طور کلی می توان گفت که مدرک دیپلم در سن 18 سالگی به دانش آموزان اعطا می شود و آنها قادرند تا با توجه به رشته ای که در دوره دبیرستان انتخاب کرده اند به دانشگاه های این کشور وارد شوند.

سیستم آموزشی اسلواکی

تحصیلات به صورت رسمی در کشور اسلواکی با مدارس ابتدایی و از 6 سالگی آغاز می گردد ، در این کشور تمامی دانش آموزان تا سن 15 سالگی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را به اتمام رسانده و سپس وارد مدارس متوسطه و یا دبیرستان ها می شوند ، مدارس این کشور به سه دسته مدارس خصوصی ، دولتی و مدارس متعلق به کلیسا تقسیم می شوند که البته اکثرا دولتی و متعلق به دولت هستند.

سیستم آموزشی اسلواکی

معمولا تا پایان دوره راهنمایی دانش آموزان محصل در مدارس دولتی به صورت رایگان از تمامی امکانات برخوردار هستند و یا شهریه ای اندک پرداخت می کنند اما مدارس خصوصی شهریه ای بالایی را در مقابل ارائه امکانات بیشتر دریافت می کنند.

با وجود تنوع در شیوه اداره مدارس همگی آنها توسط یک نظام آموزشی استاندارد واحدهای درسی را به دانش آموزان یاد می دهند و سپری نمودن تحصیلات تا پایان دوره دبیرستان اجباری ست.

دوره دبیرستان اکثر درس تخصصی بوده و دانش آموزان آماده ورود به دانشگاه می شوند ، داشتن مدرک دیپلم از اصلی ترین پیش نیازهای ورود به دانشگاه و رشته های مختلف در آموزش عالی می باشد.

سیستم آموزشی اسلواکی در مقطع پیش دبستانی و ابتدایی

دوره پیش دبستانی که سنین ۴ تا ۶ سالگی را شامل می شود اجباری نبوده و والدین می توانند به صورت دلخواه فرزندان خود را در این دوره ثبت نام کنند.

با وجود اختیاری بودن ، اکثر پدر و ماردان فرزندانشان را در مدارس پیش دبستانی ثبت نام می کنند به طوری که طبق آخرین آمار حدود ۸۰% کودکان در این رده سنی در مقطع پیش دبستانی تحصیل کرده اند ، دروسی مانند تربیت بدنی ، آموزش های فکری ، موسیقی و هنر در این دوره با بچه ها کار می شود.

دوره ابتدایی که برای تمامی افراد ساکن در اسلواکی ضروری ست مدت ۴ سال از سن ۶ تا ۹ سالگی را شامل می شود ، دریافت شهریه در مدارس دولتی به صورت اندک می باشد و تمامی والدین موظف به ثبت نام فرزندان خود در این مقطع تحصیلی هستند.

در سیستم آموزشی اسلواکی در این مقطع ارزیابی دانش آموزان به صورت کتبی و شفاهی صورت می گیرد و از تمام این سنجش ها نمره مشخصی دریافت نمی کنند و کارنامه کلی متشکل از عالی ، خیلی خوب ، خوب ، رضایت بخش و مردود است.

در میان ۴ سال تحصیلی پایه اول با کمی تفاوت و نحوه سنجش مخصوص به خود اجرا می شود ، دروس تحصیلی عموما شامل زبان و ادبیات اسلواکی ، تاریخ ، ریاضی ، هنر ، موسیقی ، تربیت بدنی است ؛ در مجموع دانش آموزان باید در کلیه دروس نمره رضایت بخش به بالا داشته باشند و اگر در یک یا دو درس مردود شوند باید پایه تحصیلی را مجددا پشت سر بگذارند.

سیستم آموزشی اسلواکی در دوره متوسطه

در سیستم آموزشی اسلواکی ، دوره متوسطه ۵ سال به طول می انجامد و دانش آموزان رده سنی ۱۰ تا ۱۵ سال در آن پذیرفته می شوند ، این دوره نیز برای تمامی افراد مانند مقطع ابتدایی اجباری است و با دریافت شهریه تحصیلی همراه می باشد.

تعداد معلمین در دوره متوسطه بیشتر و تخصص آنها در حوزه مشخصی است ، در آموزش متوسطه دانش آموزان دروس بیشتر و تخصصی تری را نسبت به دبستان فرا می گیرند و از سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی می توانند خود را آماده ورود به دانشگاه کنند.

در نهایت برای دریافت مدرک دیپلم دانش آموزان باید در آزمونی به نام Maturita شرکت و نمره قبولی را کسب کنند ، کشور اسلواکی تلاش می کند تا با نظر سنجی از سوی والدین و دانش آموزان هر ساله مشکلات نظام آموزشی را برطرف کرده و سیستمی یک پارچه و بدون نقص به وجود آورد.

مشارکت مردم و والدین در امور آموزشی بسیار قابل توجه است و شما به صورت مستقیم با فعالیت های فرزندانتان در مدارس این کشور در تماس خواهید بود،

مدارس فنی و حرفه ای در اسلواکی

در مدارس فنی و حرفه ای برای کسانی که تمایل به ورورد به دانشگاه ندارند و می خواهند در حوزه کار های فنی و عملی مشغول شوند آموزش های لازم وجود دارد و در برخی از موارد به آزمون های تحصیلی نیز نیازی نخواهند داشت ، تحصیل در این مدارس نیز مانند دوره تکمیلی متوسطه ۴ سال زمان نیاز دارد.

تحصیل در اسلواکی با مدرک دیپلم

تا اینجا دریافتیم که در اسلواکی داشتن مدرک دیپلم برای آغاز تحصیلات دانشگاهی مانند سایر کشورهای جهان ضروری ست البته مدارس فنی و حرفه ای برای کسانی که تمایل به ورود به دانشگاه را ندارند این فرصت را فراهم می سازد تا در حوزه های عملی به کار مشغول شوند.

تحصیل در اسلواکی با مدرک دیپلم

دانشگاه های اسلواکی علاوه بر آنکه دانش آموزان داخلی و فارغ التحصیل از مدارس خود را پذیرش می کنند ظرفیت و امکانات کافی برای جذب متقاضیان خارجی را نیز دارند ، این داوطلبان باید ضمن ارائه مدرک دیپلم خود در امتحان ورودی دانشگاه ها نیز به قبولی برسند.

اولین دوره ای که دانش آموزان با پذیرش در دانشگاه به عنوان دانشجو به تحصیل در آن مشغول می شوند دوره کارشناسی و یا لیسانس است.

دانشگاه های عمومی به عنوان اصلی ترین دانشگاه ها شناخته شده و تقاضای ورود به آنها نسبت به سایر دانشگاه ها بیشتر می باشد زیرا در این دانشگاه ها تمامی هزینه ها و مخارج تحصیل از سوی دولت تامین می شود و شهروندان این کشور در صورت قبولی نیازی به پرداخت شهریه نخواهند داشت.

تحصیل دوره کارشناسی در اسلواکی

دوره کارشناسی که مخصوص رشته های غیر پزشکی ست در دانشگاه های اسلواکی سه تا پنج سال به طول می انجامد و دانشجویان در طول دوران تحصیل خود را جهت ورود به بازار کار آماده می سازند ، پایه تمامی رشته های دانشگاهی از این مقطع آغاز شده و دانشجویان باید با توجه به علاقه و توانایی شان نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند،

دانشگاه های اسلواکی از متقاضیان مدرک دیپلم درخواست می کنند که به معنای قبولی در آزمونی به نام Maturita می باشد ، دقت داشته باشید که تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی و عمومی برای شهروندان عضو اتحادیه اروپا رایگان است.

اما متقاضیان از سایر کشورها باید بابت هر ترم تحصیلی شهریه پرداخت کنند ، اسلواکی از جمله کشورهایی ست که برای پذیرش دانشجویان در مقطع لیسانس محدودیت سنی دارد و افراد با مدرک دیپلم باید بالای هجده و زیر بیست و چهار سال سن داشته باشند.

پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در اسلواکی

دانشجویانی که بتوانند دوره کارشناسی خود را در دانشگاه ها با موفقیت پشت سر بگذارند و از دانشگاه فارغ التحصیل شوند برای ساختن آینده خود دو مسیر پیش رو خواهند داشت.

برخی ترجیح می دهند تا با همین مدرک جذب بازار کار شده و به کسب تجربه بپردازند و در مقابل برخی دیگر تلاش می کنند تا تحصیلات خود را در مقطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد ادامه دهند.

چنانچه از جمله افرادی هستید که می خواهید دوره کارشناسی ارشد را در دانشگاه های اسلواکی آغاز کنید دقت داشته باشید که دانشگاه های این کشور دارای شرط سنی بوده و تنها کسانی که زیر سی سال سن دارند می تواند برای این مقطع درخواست دهند.

دوره کارشناسی ارشد دارای یک تفاوت اصلی با رشته کارشناسی ست و آن هم وجود سمینارها ، سخنرانی ها و پروژه های عملی متعدد است که دانشجویان را مشغول به تحقیق و جستجو در رشته خود می نماید ، در این دوره دانشجویان واحدهای نظری مانند دوره کارشناسی بسیار کمتر خواهند داشت.

اولین قدم برای ورود به این دوره داشتن مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر و مورد تایید دانشگاه های اسلواکی ست ، معمولا دانشگاه رزومه فرد متقاضی را بررسی نموده و در صورت تایید اولیه یک مصاحبه حضوری و یا اینترنتی با وی برگزار می نماید.

در برخی از دانشگاه هها ممکن است دانشجو موظف به سپری نمودن یک امتحان ورودی و یا چند واحد پیش نیاز گردد که با توجه به رزومه فرد مشخص می گردد.

روند پذیرش در موسسات آموزش عالی اسلواکی

ابتدا شما باید به بررسی دانشگاه های اسلواکی بپردازید و سپس به دانشگاه مورد نظر خود مستقیما درخواست فرستاده و در آزمون ورودی آن شرکت نمایید.

ممکن است برای چند برنامه آموزشی مجبور باشید به چند دانشگاه درخواست تحصیلی بفرستید و در صورتی که تمام الزامات پذیرش را نداشته باشید باید در دوره های آمادگی که متناسب با شرایط شما و دانشگاه مشخص می شود شرکت نمایید ، مهم ترین مدرکی که دانشگاه از شما درخواست می کند به شرح زیر است:

 • تکمیل فرم پذیرش
 • پاسپورت معتبر
 • هدف تحصیل در این کشور
 • گواهی تسلط به زبان اسلواکی
 • گواهی بیمه سلامت

دقت داشته باشید که تمامی مدارک باید به صورت دقیق ترجمه شده و به تایید برسند ، هر ترم تحصیلی در دانشگاه های اسلواکی در حدود ۵ ماه طول می کشد و پذیرش در ماه های مشخصی از سال صورت می گیرد و شما باید در موعد مقرر اقدام به ثبت نام در دانشگاه کنید.

در صورتی که در خواست خود را در موعد مقرر به دانشگاه ارسال نکنید پرونده شما مورد بررسی قرار نخواهد گرفت و مجبور می شوید یک سال دیگر منتظر بمانید ، معمولا دانشجویان علاقه مند به رشته های نظامی و پزشکی متقاضی تحصیل در دانشگاه های دولتی می باشند.

تحصیل مقطع دکترا در اسلواکی

اگر مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده اید و می خواهید اسلواکی را به عنوان مقصد تحصیل تان در دوره دکترا انتخاب کنید باید دقت داشته باشید که نحوه پذیرش در این دوره با دو مقطع قبلی در دانشگاه متفاوت است.

تحصیل مقطع دکترا در اسلواکی

در برنامه تحصیلی دکترا ابتدا باید با یک استاد در بخش مربوطه دانشگاه انتخابی تان ارتباط برقرارکرده و با ارسال رزومه تحصیلی و همچنین موضوعی که قصد انجام پژوهش در دکترا بر روی آن را دارید ، او را متقاعد به پذیرش خود نمایید.

در طول تحصیل نیز دانشجو به همراه سوپروایزر خود بر روی حوزه مشخص شده تحقیقات جامعی را به انجام رسانده و در نهایت در حضور هیئت کارشناسان از آن دفاع می کند ، طول دوره دکترا به فرد و رشته انتخابی او بسیار بستگی دارد اما به طور میانگین سه تا پنج سال زمان می برد و حتی در برخی از رشته ها ممکن است به 5 سال نیز برسد.

جهت تحصیل در دوره دکترا معمولا محدودیت سنی وجود نداشته و به نوعی می توان آن را بهترین مقطع تحصیلی برای دانشجویان خارجی دانست زیرا به صورت کامل بر پایه پژوهش بنا شده و هر فرد باید به صورت تخصصی به ایجاد اختراع و یا نظریه ای جدید بپردازد.

شما عزیزان برای تحصیل در دوره دکترا باید کشور های مختلف را با هم مقایسه نمایید ، مثلا تحصیل در کانادا در مقطع دکترا دارای بورسیه های جذابی است که می توانید در نوشتاری که در همین سایت قرار دارد آنرا مطالعه نمایید.

الزامات دوره دکترا در اسلواکی

از جمله مهم ترین فاکتورها در بررسی پرونده فرد متقاضی داشتن رزومه درخشان است ، دکترا به معنای تحصیل در بالاترین و آخرین مرتبه آموزشی هر رشته است و کسانی که در این مقطع به تحصیل مشغول می شوند باید تحقیقات بین المللی ، اختراع و یا هر فعالیتی مرتبط با رشته شان را در سطح بین المللی ارائه داده باشند.

شرکت در همایش ها و یا انجام پژوهشاتی که در مقالات بین المللی به چاپ رسیده باشد بسیار موثر بوده و شما را فردی علاقه مند به رشته تحصیلی تان نشان می دهد ، هرچه معدل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو بالاتر باشد امتیاز بالاتری برای تحصیل مقطع دکترا در اسلواکی دریافت نموده و شانس خود را در زمان پذیرش بالا می برند.

چهار سال دوره دکترا زمان خوبی برای هموار نمودن مسیر کار و ادامه زندگی در اسلواکی و سایر کشورهای جهان می باشد و فرصت تحصیل به زبان های مختلف موجب می شود تا بتوانید هرچه راحت تر مهارت های خود را بالا برده و از پس تمامی نیازهای تخصصی خود در این امر برآیند.

تحصیل مهندسی در اسلواکی

از جمله رشته های تحصیلی که در میان دانشجویان بین المللی بسیار پرطرفدار است ، رشته های مهندسی می باشد که در دانشگاه های اسلواکی به دلیل شرایط آسان پذیرش از بهترین گزینه های تحصیل در میان کشورهای اروپایی ست ، گرچه برای ایرانیان تحصیل مهندسی در روسیه نیز می تواند بسیار مفید باشد که در این خصوص پیشتر در مقاله تحصیل در روسیه صحبت کرده ایم.

تحصیل مهندسی در اسلواکی

از مهم ترین رشته های مهندسی در اسلواکی که مورد استقبال دانشجویان خارجی قرار دارد می توان به رشته های معماری ، مهندسی برق و الکترونیک ، مهندسی عمران ، مهندسی شیمی ، مهندسی نقشه برداری ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی مواد و غیره اشاره نمود.

تحصیل در علوم مهندسی به ارائه مدرک زبان نیازمند نبوده و از مقطع کارشناسی به مدت چهار سال آغاز می گردد ، دروسی مانند ریاضیات ، فیزیک ، شیمی و ترمودینامیک در برنامه های درسی رشته های مهندسی در ترم های اول گنجانده شده و مشترک هستند.

دقت داشته باشید که هیچ دانشگاهی در اسلواکی وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه کند و تمامی دانشجویان باید زبان اسلواکی را به خوبی فرا بگیرند ، اهداف رشته های مهندسی در اسلواکی به گونه ای طراحی شده که دانشجویان از ابتدای ورود به دانشگاه با یادگیری آموزش های عملی و تئوری به خوبی آماده ورود به بازار کار تخصصی و حرفه ای می شوند.

دانشگاه های متعددی در کشور اسلواکی وجود دارند که هر یک می تواند انتخاب هوشمندانه ای برای تحصیل در رشته دلخواه باشد از جمله آنها می توان به دانشگاه فنی و مهندسی براتیسلاوا ، دانشگاه کمنیوس ، دانشگاه صنعتی اسلواکی و دانشگاه فنی کوشیتسه اشاره نمود.

مهندسی های پرطرفدار در اسلواکی

رشته های مهندسی به دلیل درامد بالا و جایگاه شغلی ویژه ای که در تمامی کشورهای جهان ازجمله اسلواکی دارند ، از جذاب ترین رشته های دانشگاهی به شمار می روند.

رشته های مهندسی همچون عمران و یا مکانیک در اکثر کشورهای اروپایی خواهان داشته و به همین دلیل حتی اگر نتوانید در کشور اسلواکی شغل مناسبی بیابید می توانید به تحصیل در آلمان و یا فرانسه فکر کنید.

از جمله رشته های پرطرفدار دیگر در حوزه مهندسی می توان به مهندسی کامپیوتر به عنوان یکی از جذاب ترین رشته ها اشاره کرد که در تمام دنیا فرصت های شغلی چشمگیری داشته و فارغ التحصیلان می توانند در حوزه تکنولوژی و آی تی بهترین درآمدها را داشته باشند.

از طرف دیگر شاید انتخاب شما رشته مهندسی برق در دانشگاه های اسلواکی باشد که اغلب نخبگان رشته های ریاصضی و فیزیک به آن جذب می شوند ، این نوید را به شما بدهیم که با تحصیل در رشته مهندسی برق بهترین ها پیش رویتان قرار خواهد گرفت.

در رابطه با انتخاب رشته مهندسی در دانشگاه های خارجی توصیه ما به شما عزیزان این است که ابتدا علاقه و شرایط خود را درنظر گرفته و سپس شرایطی کار را در کشوری که قصد اقامت در آن را دارید بسنجید ، چنانچه به دنبال بازگشت به داخل کشور و یا مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی هستید ، شرایط کار را به خوبی بسنجید.

تحصیل رشته های پزشکی در اسلواکی

بخش قابل توجهی از درخواست های تحصیل در خارج از کشور مربوط به علاقه مندان تحصیل در رشته های علوم پزشکی ست ، دانشگاه های اسلواکی به راحتی به فرد این امکان را می دهند تا با مدرک دیپلم در رشته پزشکی پذیرفته شده و به تحصیل بپردازند.

تحصیل رشته های پزشکی در اسلواکی

دوره پزشکی عمومی به طور میانگین به مدت ۶ سال و دندانپزشکی طی ۵ سال به طول می انجامد و شما به عنوان فرد متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نموده و نمره قبولی را به دست آورید.

در صورتی که برای شرکت در این آزمون تسلط کافی به دروس تخصصی و هم چنین زبان تحصیل را ندارید می توانید در دوره های پیش نیاز شرکت نموده و برای آزمون آماده شوید ، معمولا طول دوره پیش نیاز یک سال می باشد.

دقت داشته باشید که آزمون ورود به دانشگاه بسیار رقابتی و تخصصی بوده و متقاضی باید به صورت کامل برای شرکت در این آزمون آماده باشد تا بتواند به قبولی برسد.

طول دوره داروسازی در دانشگاه های اسلواکی 5 سال می باشد و تمام برنامه های آکادمیک این رشته مطابق با دانشگاه های بین المللی اروپا اجرا می شود ، رشته داروسازی نیز مانند رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیازمند شرکت در آزمون ورودی ست و دانشجویانی که موفق به دریافت مدرک از دانشگاه شوند در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا قادر به کار هستند.

آزمون ورودی رشته های پزشکی اسلواکی

برای پذیرش برنامه های پزشکی که به زبان انگلیسی تدریس می شود ، متقاضیان باید در امتحان ورودی که شامل سوالات چند گزینه ای از زیست شناسی و شیمی است ، شرکت کنند.

آزمون تست ورودی شامل ۱۰۰ سوال در زیست شناسی و ۱۰۰ سوال در شیمی است که متقاضیان ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه زمان دارند ، نماینده دانشکده در مورد پذیرش دانشجویان بر اساس موفقیت آنها در امتحان ورودی تصمیم می گیرد.

اسلواکی دارای ۴ دانشگاه پزشکی است که در براتیسلاوا و کوشیتس واقع شده اند و تمامی آنها دوره های پیش نیاز را برای دانشجویان بین المللی برگزار نموده و سطح زبان تحصیل را به حد موردنظر می رسانند ، دانشجویان با تحصیل در کشور اسلواکی می توانند در طول تحصیل به دانشگاه های دیگر کشور های اروپایی منتقل شوند و بخشی از تحصیل خود را در آنجا بگذرانند.

تحصیل رایگان در اسلواکی

فرصت بهره مندی از تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی همچون اسلواکی آرزوی هر دانشجوی بین المللی ست تا به واسطه آن بتواند در میزان هزینه های خود صرفه جویی نموده و زندگی و تحصیل با کیفیت تری را پشت سر بگذارد.

تحصیل رایگان در اسلواکی

با کوچکترین بررسی ها می توان دریافت که هزینه تحصیل از مهم ترین دغدغه های دانشجویان است و کسانی که می خواهند زندگی خود را با هزینه های کمتر در اسلواکی سپری کنند باید از شرایط رسیدن به تحصیل رایگان به خوبی مطلع گردند.

در حال حاضر این کشور کوشیده تا با فرصت تحصیل رایگان دانشجویان زیادی را به خود جذب نماید که می تواند از دوره های قبل از ورود به دانشگاه تا مقطع دکترا دربرگیرد البته گفتنی ست که هنگامی که از تحصیل رایگان صحبت می کنیم منظور معافیت از پرداخت شهریه و یا پرداخت حداقل میزان هزینه هاست و در اکثر موارد دانشجویان باید حداقل مبلغی را به عنوان هزینه ثبت نام به حساب دانشگاه واریز نمایند.

در ادامه مقاله در رابطه با شرایط تحصیل رایگان که بورسیه های تحصیلی متعدد هستند صحبت خواهیم نمود ، اما هنگام تحصیل رایگان هدف اصلی پوشش مخارج تحصیلی ست و در اکثر موارد پوشش هزینه های زندگی به عهده خود فرد می باشد که خود دانشجو باید نسبت به تامین آن مبادرت ورزد.

دانشگاه های دولتی اسلواکی بهترین گزینه های پیش روی دانشجویان بین المللی جهت رسیدن به تحصیل رایگان هستند که باید نهایت تلاش خود را برای رسدن به پذیرش در آنها به کار گیرید.

تحصیل به زبان انگلیسی در اسلواکی

فرصت بهره مندی از تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی همچون اسلواکی آرزوی هر دانشجوی بین المللی ست تا به واسطه آن بتواند در میزان هزینه های خود صرفه جویی نموده و زندگی و تحصیل با کیفیت تری را پشت سر بگذارد.

تحصیل به زبان انگلیسی در اسلواکی

با کوچکترین بررسی ها می توان دریافت که هزینه تحصیل از مهم ترین دغدغه های دانشجویان است و کسانی که می خواهند زندگی خود را با هزینه های کمتر در اسلواکی سپری کنند باید از شرایط رسیدن به تحصیل رایگان به خوبی مطلع گردند.

در حال حاضر این کشور کوشیده تا با فرصت تحصیل رایگان دانشجویان زیادی را به خود جذب نماید که می تواند از دوره های قبل از ورود به دانشگاه تا مقطع دکترا دربرگیرد البته گفتنی ست که هنگامی که از تحصیل رایگان صحبت می کنیم منظور معافیت از پرداخت شهریه و یا پرداخت حداقل میزان هزینه هاست و در اکثر موارد دانشجویان باید حداقل مبلغی را به عنوان هزینه ثبت نام به حساب دانشگاه واریز نمایند.

در ادامه مقاله در رابطه با شرایط تحصیل رایگان که بورسیه های تحصیلی متعدد هستند صحبت خواهیم نمود ، اما هنگام تحصیل رایگان هدف اصلی پوشش مخارج تحصیلی ست و در اکثر موارد پوشش هزینه های زندگی به عهده خود فرد می باشد که خود دانشجو باید نسبت به تامین آن مبادرت ورزد.

دانشگاه های دولتی اسلواکی بهترین گزینه های پیش روی دانشجویان بین المللی جهت رسیدن به تحصیل رایگان هستند که باید نهایت تلاش خود را برای رسدن به پذیرش در آنها به کار گیرید.

بهترین دانشگاه های اسلواکی

همیشه برای علاقه مندان به دانشگاه های خارج از کشور این سوال وجود دارد که اعتبار و رنکینگ دانشگاه های انتخابی شان چگونه است ، باید این مژده را به شما بدهیم که دانشگاه های اسلواکی از رنکینگ خوبی در میان کشورهای اروپایی برخوردار است و اساتید مجرب در بخش های مختلف آن به آموزش و فعالیت مشغول هستند.

بهترین دانشگاه های اسلواکی

دانشگاه فناوری اسلواکی

دانشگاه فناوری اسلواکی در براتیسلاوا یک موسسه علمی و آموزشی مدرن است که در سال ۱۹۳۷ تاسیس شد و تا کنون ۱۵۵۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل نموده اند.

به طور متوسط هر ساله حدود ۱۴۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کند و اغلب فارغ التحصیلان در این کشور و یا کشورهای مطرح اروپا مشغول به کار می شوند ، دانشگاه دارای ۷ دانشکده مهندسی عمران ، مهندسی مکانیک ، مهندسی برق ، شیمی ، معماری ، علم مواد ، مدیریت و مهندسی می باشد و سه مقطع تحصیلی در این دانشگاه ارائه می گردد ، زبان تحصیل در این موسسه آموزش عالی انگلیسی می باشد،

دانشگاه کمنیوس اسلواکی

دانشگاه کمنیوس در سال ۱۹۱۹ در شهر براتیسلاوا تاسیس و قدیمی ترین ، بزرگترین و از بهترین دانشگاه های اسلواکی محسوب می شود ، این دانشگاه در میان دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته و از نظر بین المللی مرکز تحقیقات علمی در کشور اسلواکی می باشد.

دانشگاه کمنیوس دارای ۱۳ دانشکده پزشکی ، داروسازی ، حقوق ، فلسفه ، تربیت معلم ، تربیت بدنی و ورزش ، ریاضی و فیزیک و انفورماتیک ، الهیات و کاتولیک ، الهیات پروتستانیسم ، مدیریت ، علوم اقتصادی و اجتماعی است.

هر ساله حدود ۲۷۰۰۰ دانشجو در سه مقطع تحصیلی در دانشگاه کمنیوس تحصیل می کنند که از این تعداد ۲۱۰۰۰ نفر به صورت تمام وقت در رشته هایی مانند پزشکی ، علوم انسانی ، علوم اجتماعی ، علوم طبیعی ، ریاضیات و الهیات در حال تحصیل هستند.

دانشگاه فنی کوشیتسه

دانشگاه صنعتی کوشیتسه در سال 1952 در شهر کوشیتسه تاسیس شد ، این دانشگاه دومین دانشگاه بزرگ تکنولوژی در اسلواکی به شمار می آید و دارای دانشکده های معدن ، اکولوژی ،کنترل فرایند ، متالورژی ، مهندسی مکانیک ، مهندسی برق و کامپیوتر ، مهندس عمران ، اقتصاد ، هنر ، فناوری تولید ، هواشناسی می باشد ، اغلب رشته های تحصیلی در مقاطع تحصیلی مختلف در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

دانشگاه پائول ژوزف سافاریک اسلواکی

این دانشگاه دولتی در سال 1959 در شهر کوشیتسه تاسیس شد و در حال حاضر دارای پنج دانشکده پزشکی ، علوم ، حقوق ، هنر ، اداره عمومی می باشد ، دانشکده پزشکی دانشگاه پائول ژوزف سافاریک در بین دانشکده های برتر اسلواکی قرار گرفته و دروس در اغلب رشته های به ویژه پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

دانشگاه فناوری در براتیسلاوا اسلواکی

این دانشگاه بزرگ ترین و قدیمی ترین دانشگاه فنی از گزینه های تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان اسلواکی به شمار می آید ، بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2012 در بین 150 دانشگاه برتر جهان در زمینه علوم کامپیوتر بود.

دانشگاه اسلواکی فناوری در براتیسلاوا دارای دانشکده های مهندسی عمران ، مهندسی مکانیک ، مهندسی برق و فناوری اطلاعات ، شیمی و فناوری غذا ، معماری ، علوم مواد ، انفورماتیک و فناوری اطلاعات ، مدیریت و مطالعات مهندسی بوده و اغلب دروس به زبان انگلیسی تدریس و ارائه می شوند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در اسلواکی

وزارت علوم و بهداشت ایران هر ساله با انتشار فهرستی دانشگاه های مورد تایید خود را به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور معرفی می نمایند ، مراجعه به این فهرست به دانشجویان کمک می نماید تا از رتبه دانشگاه های کشور مقصد مطلع شده و در صورت تمایل به بازگشت به کشور پس از اتمام دوران تحصیل خود با مشکل مواجه نشوند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در اسلواکی

دانشگاه های اسلواکی در سراسر اروپا و جهان دارای اعتبار هستند و هر دانشجو با توجه به رشته تحصیل خود دغدغه اشتغال نخواهد داشت اما طبق آخرین فهرست منتشر شده تنها یک دانشگاه از میان تمامی دانشگاه های اسلواکی مورد تایید بوده و در دسته گروه خوب قرار گرفته است.

دانشگاه تکنولوژی براتیسلاوا تنها دانشگاه مورد تایید وزارت علوم می باشد و دانشجویان علاقه مند به تحصیل در اسلواکی می توانند این دانشگاه را به عنوان مقصد اول خود درنظر داشته باشند.

البته رشته های علوم پزشکی در اسلواکی بسیار مورد درخواست هستند و دانشگاه کامنیوس نیز تنها دانشگاه مورد تایید توسط وزارت بهداشت است که دانشجویان می توانند با خیالی آسوده در آن به تحصیل مشغول شوند.

بهترین شهرهای اسلواکی برای تحصیل

در انتخاب مقصد تحصیل باید فاکتورهای متعددی را درنظر گرفته که هر یک می تواند نقش مهم در رسیدن به هدف تحصیلی و شغلی فرد موثر باشد ، یکی از این موارد مهم شهر محل تحصیل است که می تواند در مورادی همچون هزینه های زندگی و یا یافتن کار نقش بسیار بسزایی داشته باشد.

بهترین شهرهای اسلواکی برای تحصیل

کشور اسلواکی نیز مانند تمامی کشورهای اروپایی دانشگاه های خود را در شهرهای مختلف بنا نموده و دانشجویان با فرصت سکونت در مکان های مختلف رو به رو هستند ، در ادامه برخی از بهترین شهرهای این کشور را برای شما بیان می نماییم.

براتیسلاوا اسلواکی

براتیسلاوا پایتخت اسلواکی با حدود ۴۵۰ هزار نفر جمعیت ، تنها پایتخت در جهان است که با دو کشور اتریش و مجارستان مرز مشترک دارد ، همچنین ، براتیسلاوا و وین دو پایتخت نزدیک به هم در دنیا هستند که به عنوان یک مرکز سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی موثر شناخته می شوند.

در این شهر می توانید گالری های گوناگون ، موزه یا تئاتر ها ، و همچنین قلعه براتیسلاوا ، قلعه Devín ، کلیسای آبی مشهور و کلیسای سنت مارتین گوتیک را بازدید کنید.

از طرفی دانشگاه ها و کالج های موجود در این شهر از جمله دانشگاه کمنیوس ، دانشگاه اقتصاد ، دانشگاه علوم پزشکی اسلواکی ، دانشکده حقوق براتیسلاوا ، دانشکده بین المللی هنر لیبرال بین المللی براتیسلاوا ، دانشکده مدیریت و اقتصاد دولتی ، دانشکده بهداشت و کار اجتماعی سنت الیزابت و غیره آن را به بهترین شهر برای تحصیل تبدیل کرده است.

شهر بانسکا بیستریتسا اسلواکی

بانسکا بیستریتسا شهری در مرکز اسلواکی واقع در کنار رودخانه هرون است که توسط مهاجران آلمانی ایجاد و به ششمین شهر بزرگ در اسلواکی تبدیل شده است ، بانسکا بیستریتسا با توجه به نزدیک بودن به طبیعت و کوه ها ، مقصد بسیاری از مسافران و گردشگران بین المللی نیز است ، این شهر محل موزه قیام ملی اسلواکی ، Matthias ، موزه کلیسای مقدس و تئاتر و یا گالری های دیگر می باشد ، دانشگاه ها و کالج ها آن عبارتند از آکادمی هنر ، دانشگاه ماتی بل.

تحصیل در کومارنو اسلواکی

کومارنو شهری است که پس از جنگ جهانی اول به دو بخش تقسیم و در دو کشورمتفاوت قرار گرفت ، پس از جدایی ، بخش اسلواکی نام کومارنو و بخش مجارستانی نام کومارون را انتخاب کردند.

از آنجایی که هم اسلواکی و هم مجارستان جزو مناطق شنگن هستند ، می توان هر زمان و هر کجا ، از مرز عبور کرد ، دانشگاه این شهر Selye Lájos University نام دارد که تنها برنامه های آموزشی به زبانی مجارستان را ارائه می کند.

شهر کوشیتسه در اسلواکی

کوشیتسه دومین شهر بزرگ در شرق اسلواکی است که در سال ۲۰۱۳ ، عنوان ” پایتخت فرهنگی اروپا ” و در سال ۲۰۱۶ عنوان پایتخت ورزشی اروپا را به دست آورد.

جمعیت این شهر در حدود ۲۴۰٫۰۰۰ نفر با اقلیت هایی مانند مجارها و اوکراینی ها است ، بسیاری از دفاتر مهم از جمله دادگاه قانون اساسی اسلواکی ، موسسات شهرداری کوشیتسه و غیره در این شهر وجود دارد.

در کنار تحصیل در کوشیتسه از جمله بهترین شهر اسلواکی برای تحصیل ، می توانید تئاتر ملی ، گالری ها یا موزه ها را نیز ببینید ، دانشگاه های این شهر عبارتند از : دانشگاه دامپزشکی ، دانشگاه پاولو یوزف شافریك ، دانشگاه فنی کوشیتسه.

شهر ترنچین مقصد مناسب تحصیل در اسلواکی

ترنچین شهری واقع در غرب اسلواکی نزدیک مرزهای چک است ، این شهر به خصوص برای قلعه خود – قلعه ترنچین که در بالای صخره شهر قرار گرفته ، معروف می باشد ، معروف ترین رویداد فرهنگی این شهر ، جشنواره Pohoda است که بیش از ۲۰ سال قدمت و ده ها هزار بازدید کننده در هر سال دارد.

گروه های موسیقی از سراسر جهان به ترنچین می آیند تا مهارت های موسیقی خود را نشان دهند ، در ضمن ، ترنچین یکی از قوی ترین تیم های فوتبال در اسلواکی را دارا است ، دانشگاه ها و کالج ها : دانشگاه الکساندر دوبچک ، دانشکده مدیریت.

شهر زولن اسلواکی

زولن شهری در مرکز اسلواکی واقع در حاشیه رودخانه هرون با تاریخ بسیار طولانی است که از قرن ۹ دارای سکنه می باشد ، زولن در سال ۱۲۳۰ از سوی پادشاه Bela IV بعنوان یکی از اولین شهرهای پادشاهی مجارستان ، نقش مهمی در قیام ملی اسلواکی در سال ۱۹۴۴ داشته است.

پس از جنگ جهانی دوم ، به عنوان شهری که دارای یک راه آهن مهم ، محوطه جاده ای و محلی که در آن بسیاری از کارخانه های چوب وجود دارد ، پیشرفت های قابل توجهی را شاهد بوده و از مراکز دانشگاهی آن می توان به دانشگاه فنی زولن اشاره کرد.

تحصیل در پرشوف

این شهر با قرار گرفتن در شرق کشور اسلواکی بیش از ۹۰،۰۰۰ نفر جمعیت داشته و در رقابت با کوشیتسه ، دومین شهر بزرگ اسلواکی و همچنین داشتن تیم های موفق ورزشی معروف است ، تیم هندبال مردان این شهر در سطح بین المللی و همچنین در لیگ مجارستان با نتایج عالی رقابت می کند ، دانشگاه ها و کالج ها : دانشگاه پرشوف ، کالج بین المللی تجارت ISM اسلواکی.

ژیلینا

ژیلینا ، شهر واقع در شمال غربی اسلواکی نزدیک مرزهای چک و لهستان است که نماد توسعه اقتصادی مدرن اسلواکی می باشد ، شرکت تولید خودرو KIA Motors در این شهر بیش از ۳۰۰،۰۰۰ خودرو در سال تولید می کند و ۳۰۰۰ کارمند دارد ، علاوه بر این ، شرکت Tento ، زیمنس یا کارخانه های شیمیایی در این شهر فراوان هستند ، دانشگاه ژیلیانا میز در این شهر قرار گرفته است.

نترا از شهر های تحصیلی اسلواکی

نترا یکی از قدیمی ترین شهرها در قلمرو مدرن غرب اسلواکی و مرکز سیاسی است ، مکان های دیدنی این شهر از نترا کتل ، کلیسای سنت امرم ، کلیسای پیاریست سنت لادیسوز و صومعه یا کلیسای Dražovce از مکان هایی هستند که مردم در خاطرات خود به مدت طولانی نگه می دارند.

اگر دانشجویان به دنبال مکان های فرهنگی بیشتری باشند ، مؤسسه هایی نظیر The Andrej Bagar Theater، The Old Theatre و Karol Spišák یا گالری نترا برای هر بازدید کننده باز است ، دانشگاه ها : دانشگاه کنستانتینوس تساتسوس ، دانشگاه کشاورزی اسلواکی.

تحصیل در شهر سکالیتسا اسلواکی

آخرین شهر در لیست بهترین شهر اسلواکی برای تحصیل شهر سکالیتسا ، شهر کوچک نزدیک به مرز با جمهوری چک است ، این شهر دارای تاریخچه طولانی است و قلعه های مدنی شهر یا دیواره ها هنوز هم وجود دارند ، بیشترین فضاهای ساختمانی یا مؤسسات در این شهر عبارتند از : کلیسای سنت مایکل، موزه ها و گالری ها ، دانشگاه : کالج مرکزی اروپا.

بورسیه های تحصیلی در اسلواکی

در ابتدای مقاله در رابطه با تحصیل رایگان در کشور اسلواکی صحبت نمودیم و دریافتیم که با دریافت بورسیه های تحصیلی متعددی که در کشور اسلواکی ارائه می شود ، می توان هزینه تحصیل را به صورت قابل توجهی در این کشور کاهش داد.

بورسیه های تحصیلی در اسلواکی

دریافت بورسیه شرایط خاص خود را دارد و دانشجویان باید مدارک کامل و مورد درخواستی دانشگاه را ارائه دهند تا موفق به دریافت کمک هزینه از سوی دانشگاه گردند.

در قدم اول دانشجویان باید در رابطه با دانشگاه مقصد خود تمامی اطلاعات لازم را به دست آورده و بورسیه ها را به صورت دقیق بررسی نمایند ، بورسیه تحصیلی در هر مقطع متفاوت بوده و رشته تحصیلی نیز در میزان آن موثر است.

به طور کلی یکی از عوامل موثر در رسیدن به بورسیه تحصیلی در کشور اسلواکی تسلط به زبان بومی این کشور می باشد ، دانش زبان اسلوکیایی برای دانشجویان بین المللی متقاضی دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به خصوص علاقه مندان دوره کارشناسی که کمترین شانس دریافت بورسیه تحصیلی را دارند با ارائه مدرک زبان خود می توانند این شانس را افزایش دهند.

دانشجویان دوره دکترا در بیشترین شانس رسیدن به بورسه تحصیلی قرار گرفته اند و اغلب با ارسال رزومه خود موفق به پذیرش همراه با بورسیه تحصیلی می شوند که علاوه بر هزینه تحصیل مخارج زندگی را نیز شامل می شود.

انواع بورسیه تحصیلی در اسلواکی

در مجموع می توان گفت که رزومه تحصیلی نقش اصلی را در تعیین بورسیه تحصیلی برای شما خواهد داشت و هرچه پرونده تحصیلی فرد متقاضی موارد مثبت و چشمگیر بیشتری را شامل شود ، شانس دریافت بورسیه نیز برایتان افزایش خواهد یافت ، تمامی مدارک شما باید به هر دو زبان انگلیسی و اسلواکی ترجمه شده باشد و انگیزه نامه خوبی را نیز ضمیمه نمایید.

از محبوب ترین بورسیه های تحصیلی این کشور می توان به بورسیه دولتی اسلواکی اشاره کرد که به دانشجویان از کشورهای در حال توسعه تعلق گرفته و تمامی مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را در بر می گیرد.

جهت رسیدن به این بورسیه متقاضیان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد باید در سن 18 تا 26 سال قرار گرفته باشند و در ارزیابی علمی دانشگاه به حد نصاب لازم برسند ، شرط سنی برای دانشجویان دوره دکترا نهایتا 35 سال سن می باشد.

یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی ، بورسیه ملی اسلواکی است که مخصوص دانشجویان دوره دکترا ، اساتید دانشگاه و محققان است که مستقیما از سوی وزارت علوم و تحقیقات کشور اسوالکی به فرد اعطا می گردد و به انجام پروزه های پژوهشی اختصاص می یابد.

از مزیت های اصلی رسیدن به بورسیه های تحصیلی عدم نیاز به باز پرداخت توسط دانشجواست و بر اساس شایستگی و سایر فاکتورها به دانشجو تعلق می گیرد.

وام های دانشجویی اسلواکی

یکی دیگر از تسهیلات خاصی که در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می گیرد وام های دانشجویی ست که شامل هزینه کتاب ، شهریه و سایر هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور است.

وام های دانشجوی دارای تفاوت های قابل توجهی نسبت به وام های عادی بوده و دانشجویان به شیوه ای آسان و با سودهای کم قابل به بازپرداخت آنها خواهند بود.

این وام ها از سوی وزارت آموزش و پرورش به دانشجویان تعلق گرفته و تمامی شرایط اعم از نحوه دریافت تا بازپرداخت به صورت کاملا واضح در آنها مشخص شده است.

شرایطی وجود دارد که دانشجویان می توانند بازپرداخت وام را لغو نموده و ان را تبدیل به بورسیه نمایند ، البته دریافت وام از آنجا که باید مجددا توسط دانشجو برگردانده شود می تواند در آینده کاری و تحصیلی دانشجو چالش ایجاد نماید ، از این رو در دریافت آن باید دقت لازم را نمود.

كار پاره وقت دانشجویی در اسلواکی

بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های خارجی در هنگام برنامه ریزی تحصیل در کشور مقصد این تصور را دارند که به محض رسیدن به کشور موردنظر کار را همراه با تحصیل آغاز نموده و مخارجی خود را تامین می کنند اما باید بدانید که نه تنها اسلواکی بلکه اکثر کشورهای جهان در اجازه کار به دانشجویان قوانین مخصوص به خود را دارند که باید به آنها به دقت توجه نمود.

كار پاره وقت دانشجویی در اسلواکی

هر مقطع تحصیلی در دانشگاه با ساعات مشخصی مجوز کار همراه است که مطابق با آن به دانشجویان اجازه کار داده می شود ، دانشجویان اسلواکی که به تحصیل در این کشور با مدرک دیپلم مشغول می شوند اجازه کار به مدت ۱۰ ساعت در هفته داده می شود.

مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز اجازه کار در ساعات بیشتری تا حدودا 30 ساعت را به دانشجو می دهند اما اجازه کار جدا از ساعات مشخص شده تنها در صورتی به فرد داده می شود که با ساعات دانشگاه تداخلی نداشته باشد.

گفتنی ست که درآمد حاصل از کار دانشجویی تنها بخش کوچکی از هزینه مورد نیاز دانشجو را تامین خواهد نمود و به هیچ عنوان تامین کننده هزینه های زندگی و یا تحصیل در این کشور نخواهد بود.

از این رو اقدام به تحصیل در دانشگاه های اسلواکی برای افرادی که قادر به تامین مخارج بدون کار هستند مناسب است ، از بهترین مزیت های کار همزمان با تحصیل تقویت زبان و آشنایی بیشتر با مردم بومی است.

نکات مهم در یافتن کار دانشجویی

 • دانشجویان می توانند در تمامی فرصت های شغلی به دنبال یافتن کار پاره وقت دانجویی باشند و محدودیتی در کار برایشان وجود نخواهد داشت.
 • استخدام در کارهای دولتی برای دانشجویان ممنوع بوده و انجام کارهایی که توسط دانشجویان قانونی نیست باید از فهرست کارهای موردنظرتان خارج شوند.
 • در اغلب موارد یافتن کار مناسب در دانشگاه برای دانشجویان وجود داشته و می توان با مراجعه به بخش مربوطه در دانشگاه به یک کار پاره وقت مناسب دست یافت.
 • کارهای دانشجویی همچون نمایشگاه ها ، رستوران ها ، سوپر مارکت ، پرستاری و غیره تماما از مواردی هستند که می توانید با کمی پرس و جو و یا مراجعه به روزنامه و یا سایت های مختلف به آن دست یابید.

خدمات بیمه دانشجویی در اسلواکی

داشتن بیمه نامه یکی از ارکان اصلی سفر به کشورهای اروپایی از جمله اسلواکی است و توصیه می شود که در اولین قدم نسبت به دریافت یکی از انواع خدمات بیمه به دانشجویان در اسلواکی اقدام کنید.

خدمات بیمه دانشجویی در اسلواکی

سفارت ، داشتن بیمه نامه را برای دانشجویان امری ضروری نموده است اما این کار تضمین کننده سلامت شما و داشتن اقامتی راحت در این کشور است ، هزینه های درمانی در اسلواکی در صورت نداشتن بیمه بسیاری بالا و سرسام آور است و در صورت بروز اتفاقی ناگهانی می تواند کل بودجه شما که برای هزینه های تحصیل در اسلواکی کنار گذاشته اید را به هدر دهد.

یکی از مواردی که باید در هنگام درخواست بیمه دانشجویی به آن دقت داشته باشید سن شماست ، برای دریافت بیمه در برخی از شرکت ها محدودیت سنی وجود دارد و اگر از سن خاصی بالاتر باشید موارد مشخصی از بیمه شامل حالتان خواهد شد و یا موظف به اخذ نوع بیمه خاصی خواهید بود.

سازمان بیمه موظف است که در هنگام اخذ قرارداد آزمایشات مختلف از فرد متقاضی به عمل آورد و در صورت داشتن بیماری خاص آن را در روند بیمه لحاظ سازد.

انواع خدمات بیمه به دانشجویان در اسلواکی

شهروندان اتحادیه اروپا با شرایط یکسان مردم اسلواکی بیمه خواهند شد و این افراد باید کارت بیمه سلامت(EHIC ) خود را به اداره بیمه ارائه دهند ، این کارت برای شرکت های بیمه خصوصی قابل استفاده نخواهند بود و تنها بیمه های عمومی را شامل می شود.

درمان های ضروری توسط سازمان بیمه این کشور که با یکی از شرکت های بیمه اروپا قرارداد دارد انجام می شود اما برای افراد از سایر کشورها وضعیت کمی متفاوت خواهد بود ، بهتر است که این دانشجویان بیمه سفر یا سلامت خود را قبل از ورود به اسلواکی تهیه کنند تا با مشکلی مواجه نشوند.

در بیمه ای که به دانشجویان ارائه می شود خدماتی مانند درمان های سطحی و عمومی ، کمک های اولیه ، بارداری و مراقبت های کودکان ، خدمات پیشگیری از بیماری ها ، درمان ضروری دندان و غیره ارائه می شود.

بیمه های مختلفی در کشور اسلواکی به دانشجویان ارائه می شود که برخی فقط درمان های جزئی و برخی دیگر حتی عمل های جراحی را نیز پوشش می دهند ، انتخاب نوع بیمه به وضعیت جسمانی شما بسیار بستگی دارد و اگر بیماری خاصی دارید که باید مرتب به پزشک مراجعه کرده و یا تحت پوشش باشید در انتخاب نوع بیمه خود بسیار دقت کنید.

خدمات بیمه به دانشجویان در اسلواکی شامل بیمه های کوتاه مدت برای سفرهایی که در طول دوران تحصیل خود انجام می دهند نیز می شود و آنها را تحت پوشش بیمه کامل تری قرار خواهد داد.

میزان پرداختی بیمه دانشجویی در اسلواکی

در مقابل دریافت خدمات از سوی کشور اسلواکی دانشجویان نیز موظف به پرداخت مبلغی به عنوان حق بیمه خود هستند ، این میزان که ماهیانه از دانشجویان دریافت می شود در حدود ۵۰ تا ۸۰ یورو در ماه است که برخی از دانشگاه ها در صورت بورس بودن دانشجو این مبلغ را از دانشجویان دریافت نمی کنند.

در بین انواع خدمات بیمه به دانشجویان در اسلواکی بیمه سلامت دانشجویی کم هزینه ترین نوع آن است و تقریبا درمان های اساسی را در بر می گیرد.

در هنگام دریافت بیمه دقت داشته باشید که با شرکتی قرارداد بیمه خود را امضا کنید که از سوی دانشگاه مورد نظرتان به رسمیت شناخته شود ، زیرا امکان دارد که شما از داخل ایران خود را بیمه کرده و پس از مهاجرت متوجه شوید که شرکت بیمه شما از سوی دانشگاه تایید شده نیست.

بیمه دانشجویی به این صورت است که شما تا زمانی که ویزای تحصیلی تان دارای اعتبار است موظف به پرداخت حق بیمه هستید و پس از اتمام آن در صورتی که قصد ماندگاری در این کشور را دارید باید از نوع دیگر بیمه استفاده کنید ، شما می توانید پس از تحصیل در اسلواکی به کار مشغول شده و بیمه دانشجویی خود را تغییر دهید ، در این صورت کارفرما موظف به بیمه شما خواهد بود.

خوابگاه های دانشجویی کشور اسلواکی

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان برای مهاجرت و انتخاب مکان تحصیل پس از بررسی شرایط تحصیلی ، یافتن مکان اقامت و خواب مناسب و امن در کشور مقصد است.

خوابگاه های دانشجویی کشور اسلواکی

یکی از مزیت های تحصیل در بهترین دانشگاه های اسلواکی اختصاص خوابگاه با امکانات متعدد برای اقامت دانشجویان بین المللی که شرایط پذیرش دانشگاه های اسلواکی را دارند است ، این خوابگاه ها اغلب کم هزینه بوده و اقامت در آن ها از نظر اقتصادی به نفع دانشجو هست.

البته خوابگاه های خصوصی دیگری در شهر های محل تحصیل دانشجویان وجود دارد که هزینه نسبتا بیشتری از خوابگاه های دولتی دارند ، علاوه بر خوابگاه ها دانشجویان محصل در این کشور می توانند برای خود خانه اجاره کنند و با یک یا چند نفر دیگر هم خانه شوند.

دقت داشته باشید که ظرفیت خوابگاه دانشگاه ها محدود بوده و برای اقامت باید چند ماه قبل از ورود به دانشگاه درخواست خود را به دانشگاه محل تحصیل ارائه دهید ، هزینه خوابگاه ها بر اساس چند خوابه بودن اتاق متفاوت است و به صورت ماهانه پرداخت می شوند.

اکثر اوقات خوابگاه های دانشگاهی یا در محوطه دانشگاه یا در نزدیکی دانشگاه قرار دارند ، اغلب اتاق های خوابگاه دولتی یا همان دانشگاهی یک تا سه تخته هستند و تعداد تخت های موجود در اتاق بر هزینه اجاره این خوابگاه ها تاثیر گذار است.

خوابگاه های خصوصی و خانه های دانشجویی در اسلواکی

همانگونه که در بالا گفتیم علاوه بر خوابگاه های دانشجویی کشور اسلواکی دولتی ، خوابگاه های خصوصی برای دانشجویان محصل در دانشگاه های اسلواکی وجود دارد.

این خوابگاه ها به صورت خصوصی اجاره داده خواهند شد و همانگونه که از نام آن ها مشخص است اجاره این خوابگاه ها از خوابگاه های ارائه شده توسط دانشگاه بیشتر خواهد بود ، اغلب اوقات این دانشگاه در نزدیکی دانشگاه محل تحصیل فرد نیستند و تعداد تخت های موجود در اتاق های این خوابگاه ها متفاوت است ، بهتر است قبل از اقامت در خوابگاه های خصوصی با هم اتاقی های خود آشنا شوید.

گزینه دیگری که برای اقامت دانشجویان محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسلواکی وجود دارد اجاره خانه دانشجویی است ، دانشجو می تواند با یک یا چند دانشجوی دیگر خانه ای را اجاره نمایند.

هزینه اجاره این خانه بسته محل و منطقه خانه ، متراژ و تعداد اتاق خانه متفاوت است ، برای یافتن خانه مناسب دانشجویان باید به آژانس املاک مراجعه نموده و با در نظر گرفتن شرایط خود بهترین گزینه را انتخاب نمایند ؛ اغلب آپارتمان های ارائه شده برای دانشجویان مبله و مجهز می باشد.

تجهیزات خوابگاه های دانشجویی اسلواکی

استاندارد های خوابگاه ها با یکدیگر متفاوت است اما اغلب دو تا سه دانشجو در یک اتاق اقامت خواهند داشت ، البته اتاق های یک تخت در این خوابگاه موجود هستند که دانشجویان با پرداخت هزینه بیشتر قادر به رزو انها خواهند بود ، این اتاق ها به کلیه امکانات لازم یک زندگی دانشجویی از جمله تخت خواب ها ، میزها و کمدهای لباس مجهز بوده و حمام اغلب بین دو یا چندید اتاق به صورت مشترک وجود دارد ، هر خوابگاه دارای سالن غذاخوری می باشد که هزینه غذا در این سالن های غذاخوری از بیرون از دانشگاه کمتر و مقرون به صرفه است ، به طور کلی هزینه هر وعده غذا حدود ۱٫۶۰ یورو می باشد که برای زندگی دانشجویی بسیار مناسب است،

هزینه خوابگاه های دانشجویی در اسلواکی

اجاره خوابگاه های دانشجویی کشور اسلواکی بسته به دولتی و خصوصی بودن ، تعداد تخت در هر اتاق و محل و منطقه خوابگاه متفاوت است ، متوسط هزینه اقامت در خوابگاه های دولتی بین ۷۰ تا ۱۰۰ یورو برای هر ماه می باشد و قطعا هزینه اجاره خوابگاه های خصوصی بیشتر و بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ یورو برای هر ماه است.

بابت هزینه اجاره آپارتمان در اسلواکی نیز باید در حدود ۴۰۰ تا ۹۰۰ یورو را برای هر ماه درنظر داشته باشید که هزینه های جانبی مانند حق شارژ ماهیانه و یا قبوض نیز به آن افزوده می شود.

هزینه های تحصیل در اسلواکی

به طور کلی هزینه تحصیل در خارج از کشور به بخش های مختلفی تقسیم می شود که مهمترین آنها پرداخت شهریه دانشگاه و سپس تامین هزینه های زندگی ست ، دانشجویان در دانشگاه های دولتی نیاز به پرداخت شهریه ندارند اما اخذ پذیرش از این دانشگاه ها به مراتب دشوارتر از سایر دانشگاه ها است.

هزینه های تحصیل در اسلواکی

اما همچنان هزینه تحصیل در اسلواکی از جمله موارد مقرون به صرفه در اروپا به شمار می رود و با توجه به رشته انتخابی مبلغی در حدود ۲۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو در سال خواهد بود که البته با انتخاب زبان اسلواکیایی شانس تحصیل به صورت رایگان نیز وجود دارد.

رشته های مطرح دانشگاهی همچون پزشکی و دندانپزشکی نیز سالانه تا حدود یازده هزار یورو شهریه دانشگاهی خواهند داشت و از گران ترین رشته ها به شمار می روند.

هزینه تحصیل در دانشگاه مخارجی دیگر مانند دوره پیش نیاز ( دوره زبان یا دروس تخصصی ) را در بر دارد که در حدود 7 هزار یورو بابت یک سال است ، علاوه بر این دانشجویان هر ترم باید هزینه ای را به خرید کتاب ، جزو و بیمه دانشجویی اختصاص دهند.

جزئیات هزینه تحصیل در دانشگاه های اسلواکی

شهریه دانشکده ی پزشکی شافاریک در حدود ۷۰۰۰ دلار در سال می باشد ، برای تحصیل در دانشگاه پزشکی جسنیوس در شهر مارتین که وابسته به دانشگاه کامنیوس است ، در ابتدای سال باید مبلغی در حدود ۶۹۰۰ دلار پرداخت نمایید.

این مبالغ اگر که در ابتدای سال تحصیلی به صورت یکجا پرداخت نشود ، مبلغ آن مقداری افزایش می یابد ، در صورت عدم موفقیت در هر سال ، نیمی از شهریه برای تحصیل در سال بعد از دانشجو اخذ می گردد ، دانشگاه ها در پایان سال آخر مبلغ ۵۰۰ دلار نیز جهت اعطای مدرک از دانشجو می گیرد ، شهریه پیش دانشگاهی در دانشگاه کامنیوس در براتیسلاوا ۵۵۰۰ دلار در سال است.

هزینه زندگی در اسلواکی

دانشجویان با زندگی در اسلواکی در کنار تحصیل نیازی به پرداخت هزینه های سنگین نخواهند داشت ، مخارج زندگی با وجود کیفیت بالا نسبتا پایین است و هزینه زندگی بسیار کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است که البته بسته به شیوه و سبک زندگی ، عادات خرج کردن فرد و شهر محل اقامت نیز بستگی دارد.

هر دانشجو به طور متوسط برای پوشش هزینه های زندگی خود در این کشور به ۹۰۰ یورو در هر ماه نیاز دارد ، که این هزینه شامل تمامی هزینه های خورد و خوراک و هزینه های جانبی فرد می باشد.

مزایا و معایب تحصیل در اسلواکی

اکنون که با شرایط تحصیل در کشور اسلواکی آشنا شدیم خوب است که به صورت کلی مروری به نکات مثبت و هم چنین منفی تحصیل در این کشور داشته باشیم تا شما عزیزان بتوانید با چشمانی بازتر مقصد تحصیلی خود را انتخاب کنید.

مزایا و معایب تحصیل در اسلواکی

دانشگاه محل تحصیل می تواند اولین و مهم ترین گزینه مزایا و معایب تحصیل در اسلواکی برای دانشجویان باشد که به نوعی تضمین کننده آینده کاری و شغلی آنها خواهد بود ، دانشجویان همواره به دنبال دانشگاهی با امکانات خوب و رتبه مناسب هستند تا از صرف وقت و هزینه خود مطمئن باشند.

دانشگاه های کشور اسلواکی از جمله بهترین دانشگاه های اروپا می باشند که از رتبه های مناسبی برای تحصیل در رشته های مختلف برخوردار هستند ، شما با تحصیل در کشور اسلواکی از اعتبار مدارک خود اطمینان کامل خواهید داشت ، مدرک دانشگاه اسلواکی در تمام کشور های دنیا پذیرفته شده و از اعتبار خوبی برخوردار است.

هم چنین یکی از مزایایی که شما با مهاجرت به اکثر کشور های اروپا به دست می آورید امکان سفر به سایر کشور های این قاره زیبا با داشتن ویزای تحصیلی است ، کشور اسلواکی به دلیل آنکه عضو حوزه شینگن می باشد شما می توانید با داشتن ویزای تحصیلی اسلواکی به تمام کشور های این حوزه به راحتی سفر کنید.

معایب تحصیل در اسلواکی

کشور اسلواکی با وجود مزایای فراوان می تواند معایبی نیز به همراه داشته باشد ، به عنوان مثال امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی دانشگاه وجود ندارد و شما مجبور به تحصیل به زبان اسلواکی خواهید بود ، فراگیری زبان اسلواکی می تواند برای برخی از افراد دشوار و آنها را از تحصیل در این کشور منصرف سازد .

شرط سنی از دیگر موارد مهم پذیرش دانشگاه های اسلواکی ست که ممکن است برخی از متقاضیان را برای ثبت نام در دانشگاه با مشکل مواجه سازد ، علاوه بر این هزینه های تحصیل در اسلواکی با وجود پایین بودن می تواند برای برخی از متقاضیان مناسب نبوده و به دنبال کشوری با شهریه و مخارج پایین تر باشند.

به خاطر داشته باشید که هزینه تحصیل در خارج از کشور از مهم ترین موارد در امر مهاجرت است و شما باید با اطلاع دقیق از تمامی جزئیات تصمیم نهایی خود را بگیرید.

با وجود امکان کار برای دانشجویان همراه با تحصیل کاریابی برای فردی که به زبان این کشور مسلط نباشد دشوار خواهد بود و تنها در صورتی که بتوانید با تسلط به زبان اسلواکیایی با مردم و جامعه این کشور ارتباط برقرار کنید می توانید کار مناسبی یافته و درآمد داشته باشید.

با وجود مناسب بودن هزینه های زندگی در اسلواکی ، براتیسلاوا گران ترین شهر این کشور به شمار می رود و پیشنهاد می شود که در صورت امکان دانشگاه های دیگر شهرها را برای اقامت و تحصیل انتخاب کنید تا متحمل هزینه بالا نشوید.

ویزای تحصیلی اسلواکی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود باید برای ویزای تحصیلی به سفارت درخواست دهید ، دانشجویانی که قصد اقامت طولانی در این کشور را دارند نیاز به دریافت اجازه اقامت دارند.

ویزای تحصیلی اسلواکی

درخواست ویزا زمان زیادی را نیاز ندارد و تنها در مواردی خاص می تواند بیش از یک ماه به طول انجامد ، جهت دریافت ویزا باید مراحل زیر را به دقت و به ترتیب پشت سر بگذارید:

 • هر فرد خارجی خواهان تحصیل در اسلواکی باید به نزدیک ترین سفارت اسلواکی برای اخذ ویزا مراجعه کند
 • هنگامی که نزدیکترین سفارت اسلواکی شناسایی شد ، متقاضی باید از مدارک و الزامات اخذ ویزای تحصیلی این کشور مطلع شود.
 • در این مرحله فرد باید تمامی مدارک مورد نیاز را جمع آوری نموده و هزینه صدور ویزا را پرداخت نماید.
 • بعد از تهیه مدارک ، باید فرم درخواست ویزا را به دقت پر کرده ، همراه با مدارک ضروری به سفارت تحویل دهد.

بیمه شدن در اکثر کشورها از جمله اسلواکی حالت اجباری داشته و سفارت خانه ها تنها در صورت داشتن بیمه نامه فرد را پذیرش می کنند ، شما هنگامی که برای سفارت این کشور مدارک خود را ارسال می کنید تا شرایط دریافت ویزای تحصیلی تان بررسی شود باید مدرک داشتن بیمه دانشجویی را نیز حتما به سایر مدارک الصاق نمایید.

ویزای تحصیلی بین المللی در اسلواکی ویزا نوع D یا ویزای طولانی مدت است که تا پایان زمان تحصیل دانشجو قابل تمدید می باشد.

مدارک اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی

 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه ها و یا موسسات آموزش عالی اسلواکی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • نامه رزرو خوابگاه
 • پرداخت هزینه ویزا
 • گواهی بیمه سلامت
 • ترجمه شناسنامه
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی تمکن مالی
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • ترجمه مدارک تحصیلی قبلی

اسلواکی مقدمه ورود به کشورهای برتر اروپا

کشور اسلواکی در مقایسه با سایر کشورهای اروپا شرایط آسانتری در جذب دانشجوی خارجی دارد اما خوب است دقت داشته باشید که این کشور در زمینه های مختلف شرایط خاص خود را نیز داراست ، به عنوان مثال آمار بیکاری در این کشور بالا بوده و فرصت یافتن کار دانشجویی و یا کار مناسب پس از اتمام تحصیل بسیار کم است.

از این رو توصیه می شود تا افرادی که تحصیل خود در اسلواکی را به پایان می رسانند برای کار به سایر کشورهای اروپایی رفته و یا تنها به عنوان یک سکوی پرتاپ به اسلواکی نگاه کنند ، البته فراموش نکنید که این کشور همچنان از بهترین فرصت های گزینه ها برای ورود به اروپا و سیستم دانشگاهی این قاره است.

اقامت پس از اتمام تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی به معنای دریافت اقامت این کشور نبوده و تمامی کسانی که می خواهند پس از اتمام دوره تحصیلی خود اقامت دریافت کنند باید ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل نموده و پس از پنج سال اقامت در این کشور درخواست اقامت دائم داشته باشند.

فرد متقاضی نباید در این مدت هیچ گونه هیچ گونه جرمی را در این کشور مرتکب شده باشد و تمامی قوانین را به صورت کامل رعایت کند ، معمولا یافتن کار در اسلواکی نیازمند تلاش فراوان است و بهتر است که از دوره دانشجویی به دنبال کار باشید تا بتوانید قبل از اتمام مهلت تحصیل به ویزای کار دست یابید.

اگر بخواهیم مو شکافانه تر به بحث تحصیل در اسلواکی بپردازیم اینگونه است که تحصیل در کشور های اروپایی به دلیل ارائه خدمات آموزشی و کیفیت زندگی بالا دارای مزیت های فراوانی برای مهاجران آسیایی هستند و معایب آنها کمتر مورد توجه خواهند بود.

البته تمام آنچه که در بالا گفته شد به صورت کلی و مجموعه شرایط کلی حاکم بر این کشور است ، هر دانشجو باید متناسب با شرایط خود این کشور را بررسی کرده و به یک نتیجه نهایی دست یابد.

موسسات اعزام دانشجو به اسلواکی

در دنیای امروز که علاقه مندان به تحصیل همواره در پی یافتن مسیری برای ساختن آینده ای روشن هستند ، افرادی سودجو نیز با فرصت طلبی قصد سواستفاده از این افراد را دارند.

موسسات اعزام دانشجو به اسلواکی

امر مهاجرت یک پروسه مهم و حساس در زندگی تمامی افراد است و به هر روشی که صورت پذیرد ، نیازمند راهنمایی و مشاوره افراد متخصص در این حوزه می باشد ؛ هرگز نمی توان تصمیم گیری در این زمینه را به افرادی که تنها با مسائل عمومی و سطحی این امر آشنا هستند سپرد.

مهاجرت تحصیلی به هر یک از کشورهای جهان همچون اسلواکی تنها پذیرش در دانشگاه و یا اخذ ویزای تحصیلی این کشور نبوده و دانشجو نیازمند اطلاعات به روز و البته صحیح در رابطه با تمامی جنبه های زندگی در این کشور است.

موسسات اعزام دانشجو با دریافت مبلغ های هنگفت تنها قدم های اول پروسه مهاجرت را برای شما عزیزان پیموده و در بقیه مسیر همراه با شما نخواهند بود.

از این رو توصیه می کنیم تا قبل از هرگونه اقدام مشاور و همراه خود را با بررسی های دقیق انتخاب نموده و داشتن مهاجرتی موفق را برای خود تضمین نمایید.

اقدامات موسسه مهاجرتی

تحصیل و اعزام دانشجو به اسلواکی باید توسط یک موسسه معتبر و از روش های کاملا قانونی انجام گیرد ، موسسه مهاجرتی رجبی با داشتن کارشناسان خبره در امر مهاجرت با توجه به شرایط شما تمامی راه های رسیدن به ویزای تحصیلی اروپا را فراهم نموده و تحصیل در اسلواکی را برایتان فراهم می سازند.

سوالات پر تکرار تحصیل در اسلواکی

در مقاله ای که خواندید جزییات تحصیل در اسلواکی را بررسی کردیم ، تعداد ده سوال و جواب از بین پرسش های شما عزیزان انتخاب کردیم که در زیر می توانید آن ها را مطالعه نمایید ، در صورتیکه سوالی در ذهن دارید علاوه بر تماس با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی می توانید از قسمت دیدگاه های سایت بهره برده و به پاسخ صحیح خود برسید.

من مردی 33 ساله هستم آیا می توانم برای تحصیل مهندسی به اسلواکی برم؟

متاسفانه دانشگاه های اسلواکی در مقطع لیسانس محدودیت سنی دارند و افراد با مدرک دیپلم باید بالای هجده و زیر بیست و چهار سال سن داشته باشند.

برای تحصیل دراسلواکی در مقطع دکترا چه اقداماتی را باید انجام داد؟

در برنامه تحصیلی دکترا ابتدا باید با یک استاد در بخش مربوطه دانشگاه انتخابی تان ارتباط برقرارکرده و با ارسال رزومه تحصیلی و همچنین موضوعی که قصد انجام پژوهش در دکترا بر روی آن را دارید ، او را متقاعد به پذیرش خود نمایید. در طول تحصیل نیز به همراه سوپروایزر خود بر روی حوزه مشخص شده تحقیقات جامعی را به انجام رسانده و در نهایت در حضور هیئت کارشناسان از آن دفاع کنید.

آیا برای تحصیل دکترا در اسلواکی محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر ، بر خلاف مقطع لیسانس ، برای مقطع دکترا هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

آیا برای تحصیل در اسلواکی در رشته های مهندسی ، می توان زبان انگلیسی را انتخاب نمود؟

خیر ، هیچ دانشگاهی در اسلواکی وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه کند و تمامی دانشجویان باید زبان اسلواکی را به خوبی فرا بگیرند.

آزمون ورودی پزشکی در اسلواکی چگونه است؟

آزمون تست ورودی برای رشته پزشکی شامل ۱۰۰ سوال در زیست شناسی و ۱۰۰ سوال در شیمی است که متقاضیان ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه زمان دارند و آزمون به زبان انگلیسی برگزار می گردد.

برای رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود چه نمره ای برای زبان لازم است؟

ارائه مدرک آیلتس با نمره ۵٫۵ در مقطع لیسانس و مدرک آیلتس بالای ۶ در مقطع فوق لیسانس.

آیا دانشگاه های اسلواکی مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

دانشگاه تکنولوژی براتیسلاوا تنها دانشگاه مورد تایید وزارت علوم در رشته های مهندسی و لیسانس ها و دانشگاه کامنیوس نیز تنها دانشگاه مورد تایید توسط وزارت بهداشت برای رشته های پزشکی است.

آیا در هر سنی می توانم برای بورسیه دکترا در اسلواکی اقدام کنم؟

شرط سنی بورسیه برای دانشجویان دوره دکترا نهایتا 35 سال می باشد.

هزینه تحصیل در اسلواکی چقدر است؟

هزینه تحصیل با توجه به رشته انتخابی مبلغی در حدود ۲۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو در سال خواهد بود که البته با انتخاب زبان اسلواکیایی شانس تحصیل به صورت رایگان نیز وجود دارد.

هزینه خوابگاه در اسلواکی چه میزان است؟

هزینه اقامت در خوابگاه های دولتی بین ۷۰ تا ۱۰۰ یورو برای هر ماه است و هزینه اجاره خوابگاه های خصوصی بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ یورو برای هر ماه خواهد بود.

جهت دریافت هرگونه اطلاعات در خصوص مزایا و معایب تحصیل در اسلواکی و یا مقایسه تحصیل در این کشور با تحصیل در فرانسه ، لهستان ، آلمان و سایر کشورها با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

تحصیل در اتریش

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آلمان

تحصیل در روسیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا