اسپانیا

تحصیل مهندسی عمران در اسپانیا

تحصیل مهندسی عمران در اسپانیا

به دلیل سابقه درخشانی که بهترین دانشگاه های اسپانیا در حوزه آموزش و تحصیل دانشجویان داخلی و خارجی دارند توانسته اند یکی از معتبرترین مدارک تحصیلی در اروپا و جهان را به نام خود کنند . این دانشگاه ها تمامی رشته های تحصیلی اعم از مهندسی ، انسانی و پزشکی را در اختیار علاقه مندان داخلی و خارجی قرار می دهند که از مهم ترین آنها می توان به مهندسی عمران اشاره کرد . موسسه حقوقی مهر آفرین رجبی در این مقاله نگاهی به تحصیل مهندسی عمران در اسپانیا داشته است .

کشور اسپانیا دارای مراکز مهم آموزشی در سطح اروپا و جهان است که هر ساله داوطلبان زیادی از کشورهای مختلف دنیا بر سر ورود به این دانشگاه ها با یکدیگر به رقابت می پردازند .

با توجه به شرایط تحصیل در دانشگاه های این کشور هر دانشجو موظف است که در هنگام ارسال درخواست تمامی مدارک را به صورت کامل و صحیح جمع آوری نموده و به صورت ترجمه شده به مرکز آموزشی مورد نظر خود ارسال نماید . وزارت علوم ایران نیز بیش از 30 مرکز دولتی و خصوصی فعال در این کشور را مورد تایید خود قرار می دهد .

دلایل تحصیل مهندسی عمران در اسپانیا

اسپانیا علاوه بر داشتن مراکز آموزشی معتبر ، کشوری ایده آل برای زندگی و یافتن کار است . افرادی که به تحصیل در اسپانیا مشغول می شوند به دلیل وجود بازار کار مناسب و برنامه های متنوع اغلب پس از اتمام دوره تحصیل خود به دنبال ویزای کار و اقامت دائم در این کشور جذب شده و در اسپانیا ماندگار می شوند .

تحصیل مهندسی عمران در اسپانیا که به ساخت و ساز بناهای خود اهمیت ویژه داده و برای تمامی ساختمان ها از جمله بناهای مسکونی ، تجاری ، پل ها ، جاده ها و غیره طراحی های ویژه دارند ، یکی از آینده دار ترین رشته های تحصیلی ست . استانداردهای بالای زندگی و درآمد خوب به همراه حق شهروندی که پاسپورت این کشور برای افراد به ارمغان می آورد از بهترین دلایل انتخاب اسپانیا برای تحصیل است .

 زبان اسپانیایی یا انگلیسی

هنگام مهاجرت تحصیلی به اسپانیا دانشجویان شانس تحصیل به زبان اسپانیایی و انگلیسی را در دانشگاه های این کشور دارند . دوره های زبان اسپانیایی در کالج های دانشگاهی به هزینه بسیار کم به دانشجو آموزش داده می شود و آنها را آماده تحصیل در دانشگاه می سازد .

البته تحصیل به زبان اسپانیایی در مقطع کارشناسی برای تمامی داوطلبان الزامی بوده و امکان انتخاب زبان انگلیسی در دوره های بعد وجود دارد . چنانچه زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب می کنید باید با ارائه مدرک زبان تسلط خود به این زبان را نشان دهید .

 زبان اسپانیایی یا انگلیسی

برخی از دانشگاه های خصوصی دوره کارشناسی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند که البته شهریه بالایی دریافت می کنند و پیشنهاد می شود که زبان اسپانیایی خود را تا حد ممکن تقویت سازید . زیرا حتی در صورت تحصیل به زبان انگلیسی برای زندگی در این کشور به زبان اسپانیایی نیاز خواهید داشت .

چگونگی تحصیل مهندسی عمران در اسپانیا

در سیستم آموزشی اسپانیا دانشگاه ها مانند تمامی مراکز معتبر آموزشی در جهان امکان تحصیل در تمامی مقاطع آموزشی از جمله کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجویان داخلی و خارجی وجود دارد . در سیستم آموزش قدیم این کشور مدرک کارشناسی مهندسی عمران طی یک دوره سه تا شش ساله به دانشجویان اعطا می شد که با بکارگیری سیستم بولونیا این روش تغییر نمود .

در این روش دانشجویان در سه سال اول با مطالعه دروس عمومی به مدرکی به نام مهندسی کارهای عمومی رسیده و در سه سال دوم به متخصص در حوزه عمراه تبدیل می شدند . در سسیستم آموزشی چند دانشجو طی یک دوره چهار تا پنج ساله به مدرک کارشناسی عمران دست می یابد .

دانشجویانی که دوره کارشناسی خود را پشت سر می گذارند در صورت علاقه به ادامه تحصیل می توانند به مقطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد راه یابند . تحصیل مهندسی عمران در اسپانیا مانند تمام دانشگاه های مطرح جهان است و تمرکز دانشجویان بر روی آموزش های عملی و آکادمیک قرار دارد .

کاربرد مدرک عمران در بازار کار

مدرک مهندسی عمران به معنای یک مجوز قانونی برای طراحی و فعالیت در کلیه پروزه های عمرانی ست که می تواند در شاخه های مختلف کاربرد داشته باشد . هر فردی که در این رشته فارغ التحصیل شده باشد می تواند بر تمامی پروژه های مربوط به سازه و ساختمان ، محیط زیست ، شهرسازی ، حمل و نقل ، زیرساخت و غیره نظارت داشته باشد . البته برخی از سازه های مسکونی به رشته مهندسی معماری مرتبط هستند که افراد متخصص در این زمینه را نیاز دارد .

پذیرش در دانشگاه های اسپانیا

به جهت شروع دوره تحصیل مهندسی عمران در اسپانیا دانشگاه معمولا از داوطلب آخرین مدرک تحصیلی که شامل دیپلم و پیش دانشگاهی می باشد را درخواست نموده و مدارکی مانند پاسپورت و مدارک شناسایی را نیز باید به آن الصاق نمود .

افرادی که متقاضی مقاطع بالاتر هستند ممکن است در هنگام تطبیق مدرک دوره قبلی خود نیاز به سپری کردن چند واحد را مجددا داشته باشند و یا یک سال را به عنوان پیش نیاز قبل از ورود به دوره بعد طی کنند .

برخی از دانشگاه های اسپانیا یک امتحان ورودی به نام selectividad را برگزار می کنند که کسب نمره قبولی در آن الزامی ست . این آزمون دو بار در سال در کشورهای مختلف برگزار می شود که با قبولی در ان مجوز لازم برای تحصیل در دانشگاه های اسپانیا را به دست می آورید .

محتوای رشته مهندسی عمران

افراد علاقه مند به رشته مهندسی عمران باید به ریاضیات ، فیزیک و کلیه دروس محاسباتی علاقه داشته و از دید فضایی ئ مهارت های دستی به خوبی بهره مند باشند . حرفه عمران شغلی تیمی به معنای کاربرد روش ها و تکنولوژی های جدید در تمامی عرصه ها است . تمامی دانشجویان باید به پژوهش در زمینه های مرتبط با ساخت و ساز علاقه مند بوده بتوانند مفاهیم انتزاعی را از تمامی جنبه ها بسط دهند .

کسانی که به تحصیل مهندسی عمران در اسپانیا مشغول می شوند باید دانش زبان انگلیسی خود را جهت ارتباط با جهان علم قوی ساخته و تمامی روش های نوین این رشته را در سطح بین المللی فرا گیرند . از جمله مهم ترین دروسی که در این رشته به دانشجویان تدریس می شود می توان به نقشه کشی فنی ، فیزیک ، ریاضیات ، فناوری صنعتی و کامپیوتری اشاره کرد .

دانشگاه های مهندسی عمران اسپانیا

دانشگاه های مهندسی عمران اسپانیا

  1. دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا
  2. دانشگاه پلی تکنیک والنسیا
  3. دانشگاه پلی تکنیک مادرید
  4. دانشگاه ساراگوسا
  5. دانشگاه گراندا
  6. دانشگاه ویگو
  7. دانشگاه دولتی ناوارا
  8. دانشگاه خائن

هزینه های تحصیل در اسپانیا نسبت به مقطع تحصیلی متغیر است و با توجه به آنکه دانشگاه دولتی و یا خصوصی می باشد افراد شهریه های مختلفی را به دانشگاه واریز می نمایند . هزینه تحصیل در رشته مهندسی عمران می تواند از 300 یورو در سال تا 20000 یورو متغیر باشد .

در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات در زمینه تحصیل مهندسی عمران در اسپانیا و یا سایر رشته های تحصیلی با مراجعه به دفاتر همکار موسسه مهر آفرین رجبی تمامی مشاوره های لازم را دریافت نموده در کوتاه ترین زمان ممکن به ویزای تحصیلی این کشور برسید . کارشناسان ما به عنوان بهترین موسسه مهاجرتی به اسپانیا آماده اند تا تمامی مسیرهای مهاجرت به این کشور را در شیراز و تهران برای شما بررسی کنند . 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *