تاجیکستان

تحصیل در تاجیکستان

تحصیل در تاجیکستان

تحصیل در تاجیکستان چه بلند مدت و چه کوتاه مدت ، فرصتی منحصر به فرد برای بالا بردن سطح علمی است و فرصتی برای به دست آوردن انگیزه ای خوب برای پیشرفت فراهم می کند ، این کشور مکانی عالی برای یادگیری فرهنگ غنی ، کشف مکان های جدید است ؛ آموزش و پرورش در تاجیکستان چشم انداز های وسیعی را باز می کند و در زمینه زبان ، فرهنگ و سنت تخصص بی نظیری کسب می کند.

دانشگاه های تاجیکستان نه تنها تحصیلات عالی را ارائه می دهند ، بلکه به دانشجویان خارجی تجربه ای ارزشمند از زندگی در محیط های مختلف فرهنگی را ارائه می دهند ، این اساساً تجربه بی نظیری از سایر کشورها است ، مهمان نوازی تاجیک ها افسانه ای است ، تاجیکستان دارای میراث فرهنگی فوق العاده غنی از شعر و موسیقی استکه نشان دهنده سطح بالای آموزش زبان و سیستم آموزشی است ، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس گرفته و از ویژگی های تحصیل در این کشور مطلع شوید.

همچنین می توانید با مطالعه مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان ، اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل رشته های علوم پزشکی کسب کنید.

تاجیکستان دارای سه نوع موسسه برای آموزش عالی است ، این موسسات شامل دانشگاه ها ، آکادمیک ها و موسسات می باشد ؛ مدارک تخصصی ، کارشناسی ارشد و کارشناسی در دانشگاه ها و موسسات آکادمیک ارائه می شوند اما موسسات نمی توانند در این مقاطعتحصیلی دانشجو آموزش دهند.

در حال حاضر ، آموزش عالی در تاجیکستان به سه سطح تقسیم می شود که سطح اول ( مطالعات کارشناسی ) ، سطح دوم ( مطالعات کارشناسی ارشد ) و سطح سوم ( مطالعات دکتری ) می باشد.

تحصیلات کارشناسی در دانشگاه های تاجیکستان به مدت 4 سالطول می کشد و دانشجویان ملزم به گذراندن 240 واحد درسی می باشند ، سطح دوم تحصیل مطالعات کارشناسی ارشد است که به مدت 2 سال طول می کشد و دارای 120 واحد درسی است البته کارشناسی ارشد مطالعات کاربردی 1 ساله است و شامل 60 واحد است که برای دانشجویانی طراحی شده است که دارای دیپلم تخصصی از تحصیلات کارشناسی قبلی خود بوده اند.

سطح سوم مطالعات شامل دوره های علمی دکتری (PhD) ، شامل حداقل 3 سال تحصیل یا 120 واحد تحصیلی است ، موسسات آموزش عالی برنامه های تحصیلی را در یک سال تحصیلی سازماندهی و اجرا می کنند که معمولا از 1 سپتامبر شروع می شود ، آموزش عالی در تاجیکستان طیف گسترده ای از تخصص ها و گزینه های تحقیقاتی را ارائه می دهد.

تحصیل در تاجیکستان

تحصیل به زبان انگلیسی در تاجیکستان

زبان تدریس در سطح آموزش عالی در تاجیکستان عمدتا تاجیکی است و 81.0 درصد دانشجویان به زبان تاجیکی ، 17.5 درصد به روسی و 1.5 درصد باقی مانده به ازبکی آموزش داده می شوند ؛ طی 10 سال گذشته ، دانش آموزان بیشتری در برنامه هایی ثبت نام کرده اند که زبان تدریس آنها تاجیکی است ؛ البته رشته های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی در حال افزایش است ، اگرچه در حال حاضر تعداد انگشت شماری از برنامه ها در چند دانشگاه به صورت آزمایشی به زبان انگلیسی ارائه می شوند ، اما جهانی شدن و افزایش تقاضا های دانشجویان و صنعت ناگزیر منجر به برنامه های بیشتر فقط انگلیسی در دانشگاه های این کشور خواهد شد.

تحصیل به زبان انگلیسی در تاجیکستان

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشور های آسیایی دارید و علاقه مندید به زبان انگلیسی تحصیل کنید ، می توانید کشور مالزی را انتخاب کنید ، مقاله تحصیل در مالزی را بخوانید.

تحصیل رشته های مهندسی در تاجیکستان

رشته های مهندسی یکی از رشته های برتر و محبوب در سراسر جهان است ، اولین دوره تحصیل در این رشته ها دوره کارشناسی 3 تا 4 ساله است ، برای پذیرش در رشته های مهندسی اتمام دوره دبیرستان و دانش کافی در دروس ریاضی ، فیزیک ، شیمی و زبان انگلیسی مورد نیاز است ، از میان رشته های مهندسی ارائه شده در دانشگاه های تاجیکستان شامل مهندسی کامپیوتر ، مهندسی IT ، مهندسی عمران ، مهندسی انفورماتیک ، مهدسی صنایع غذایی ، مهندسی شیمی و مهندسی تکنولوژی فرآوری غذا و غیره می باشد.

دانشگاه فنی دولتی تاجیکستان که در سال 1956 با عنوان موسسه پلی تکنیک استالین آباد تأسیس شد ، امروز دانشگاه برتر مهندسی این کشور است و 1100 دانشجو در پردیس اصلی خود در 8 دانشکده ثبت نام می کند.

تحصیل رشته های مهندسی در دانشگاه های کشور ارمنستان هم متقایان فراوان دارد ، در مقاله تحصیل در ارمنستان دانشگاه های معتبر در این زمینه را به شما معرفی کرده ایم.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در تاجیکستان

کارشناسان وزارت علوم و فناوری ایران با بررسی دانشگاه های برتر جهان در رتبه بندی های مختلف مانند شانگهای ، تایمز و QS اقدام بهارائه فهرستی از دانشگاه های مورد تایید این وزارت می کنند که این فهرست هر ساله بازنگری شده و امکان حذف و افزوده شدن دانشگاهی به این فهرست وجود دارد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در تاجیکستان

کارشناسان وزارت علوم و فناوری ایران با بررسی دانشگاه های برتر جهان در رتبه بندی های مختلف مانند شانگهای ، تایمز و QS اقدام بهارائه فهرستی از دانشگاه های مورد تایید این وزارت می کنند که این فهرست هر ساله بازنگری شده و امکان حذف و افزوده شدن دانشگاهی به این فهرست وجود دارد.

پس برای کسب اطلاعات دقیق بایستی با دفاتر موسسه مهاجرتی رجبی در شیراز یا تهران تماس گرفت ؛ لازم به ذکر است که این فهرست از 3 گروه ممتاز ، خوب و متوسط تشکیل شده است که دانشگاه های تاجیکستان در گروه دانشگاه های متوسط یا ج قرار دارند.

 • Tajik Technical University
 • Polytechnical Institute of Tajik Technical University
 • Tajik State University of Commerce
 • Institute of Economy and Trade
 • Tajik State University of Commerce in Khujand City

در بین کشور های آسیایی برخی از دانشگاه های کشور عمان هم دارای اعتبار جهانی هستند ، شاید بخواهید با دانشگاه ها و رشته های ارائه شده در کشور عمان هم آشنا شوید ؛ مقاله تحصیل در عمان را بخوانید.

تحصیل مقطع دکترا در تاجیکستان

بر اساس مقررات 2012 و 2013 اجازه اعطای مدارک دکترا در تاجیکستان مطابق با الزامات فرآیند بولونیا آغاز شد که بر این اساس تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه افزایش مییابد ، با مدارک پیشرفته این یک گام مهم در راه اندازی فعالیت های تحقیقاتی است که کیفیت آموزش عالی را بهبود می بخشد ، به حفظ اعضای هیئت علمی با صلاحیت بالا و ارتقای سطح صلاحیت اعضای هیات علمی دانشگاه کمک می کند ؛ برنامه های رسمی دکترا در دانشگاه های تاجیکستان در سپتامبر 2014 آغاز شد.

دوره دکتری در دانشگاه های تاجیکستان 3 سال طول می کشد ، دانشجویان ملزم به گذراندن 120 واحد درسی و انجام پروژه های تحقیقاتی است ، دوره تحصیل دکتری پژوهش محور است و دانشجویان ملزم به ارائه و دفاع از پایان نامه هستند ، برای پذیرش در مقطع دکتری در تاجیکستان اتمام دوره کارشناسی ارشد و انتخاب یک استاد راهنما مرتبط با موضوع مورد نظر برای پایان نامه دکتری الزامی است.

بورسیه های تحصیلی در تاجیکستان

یکی از اقدامات دولت تاجیکستان برای جذب دانشجویان بین المللی اعطای بورسیه تحصیلی است ، البته این بورسیه ها خاص دانشجویان با مشکل مالی است و بر اساس وضعیت مالی دانشجو اعطا می شود ؛ این بورسیه می تواند کل یا بخشی از هزینه تحصیل دانشجو را پوشش دهد و تا 5000 دلار در هر سال تحصیلی باشد ؛ علاوه بر بورسیه دانشجویان نیازمند برای دانشجویان دکتری بورسیه های تنظیم شده است که هزینه پژوهش آن ها را پوشش می دهد و می تواند تا 10000 دلار در هر سال باشد.

خوابگاه های دانشجویی کشور تاجیکستان

یکی از دلواپسی های والدین برای تحصیل فرزندان در خارج از کشور محل اقامت آن ها در طول تحصیل است ، گزینه های مختلفی برای اقامت دانشجویان در تاجیکستان طراحی شده است که هر یک شرایط و ویژگی های خود را داراست و هزینه اجاره آن ها بسته به امکانات و موقعیت آن ها متفاوت است.

خوابگاه های دانشجویی کشور تاجیکستان

خوابگاه های دانشگاهی

دانشگاه های تاجیکستان برای دانشجویان خود خوابگاه هایی تدارک دیده اند که این خوابگاه ها در محوطه دانشگاه و یا در نزدیکی آن ها قرار دارند ؛ خوابگاه های دانشجویی دارای اتاق های یک یا چند تخته با امکانات مشترک مانند حمام ، دستشویی ، اتاق نشیمن و در برخی موارد آشپزخانه می باشد ، هزینه اقامت در خوابگاه های دانشگاهی پایین است اما ظرفیت این خوابگاه ها محدود است.

پانسیون های خصوصی

علاوه بر خوابگاه های دانشگاه پانسیون های خصوصی در شهر های بزرگ تاجیکستان وجود دارد که پذیرای دانشجویان محصل در این کشور می باشند ، این پانسیون ها دارای اتاق های یک یا چند نفره هستند و در اغلب موارد دانشجو اجازه پخت غذا در این سبک خوابگاه ها را دارد و هزینه اجاره آن بیشتر از خوابگاه دانشجویی و کمتر از اجاره مسن است.

اجاره آپارتمان

دانشجویان خارجی محصل در دانشگاه های تاجیکستان می توانند به صورت مشترک یا در صورت تمکن مالی به صورت فردی برای اجاره یک آپارتمان اقدام کنند ، به طور قطع زندگی در آپارتمان راحت تر است و دانشجو از آزادی عمل بیشتری برخوردار است اما هزینه اجاره یک آپارتمان بیشتر از هزینه اجاره خوابگاه هست و بسته به امکانات و محل مسکونی متفاوت است و 400 دلار به بالا برای هر ماه می باشد.

بهترین دانشگاه های تاجیکستان

تاجیکستان دارای چندین دانشگاه و موسسه آموزش عالی خصوصی و دولتی است که هر ساله پذیرای دانشجویان داخلی و خارجی در رشته های تحصیلی مختلف هستند ، برخی از این دانشگاه ها در بین دانشگاه های برتر در آسیا و حتی جهان بر اساس رتبه بندی های مختلف قرار دارند ، در ادامه با بهترین دانشگاه های این کشور آشنا می شویم.

بهترین دانشگاه های تاجیکستان

دانشگاه فنی تاجیکستان

دانشگاه فنی تاجیکستان یک دانشگاه تاجیکی در دوشنبه است که بر صنایع سبک و مواد غذایی ، فناوری اطلاعات و اقتصاد به طور خاص در بازاریابی و روابط اقتصادی بین المللی تمرکز دارد ، این دانشگاه در 20 سپتامبر 1990 تأسیس شد.

این دانشگاه دارای 9 دانشکده و 19 دپارتمان است ؛ 33 مدرک کارشناسی ، 8 کارشناسی ارشد و 6 مدرک دکتری در این دانشگاه ارائه می شود ؛ دانشکده های این دانشگاه شامل دانشکده مهندسی و فناوری ، فناوری و طراحی ، فناوری های کامپیوتر ، مدیریت ابتکاری و امور مالی ، فناوری و سیستم های اطلاعات ، مدیریت و مدل اروپایی آموزش ، دانشکده مشترک تاجیکی-اوکراینی ، دانشکده مشترک تاجیکی-روسی و دانشکده بازاریابی و اقتصاد جهانی است.

دانشگاه ملی تاجیکستان

دانشگاه ملی تاجیکستان اولین و بزرگترین دانشگاه تاجیکستان است که در مجموع 23000 دانشجو در سال در 18 شاخه مختلف دانشگاهی آموزش می بینند ، این دانشگاه در 21 مارس 1947 تاسیس شد.

دانشگاه ملی تاجیکستان (TNU) با 70 سال سابقه به عنوان یکی از برجسته ترین و بزرگترین موسسات آموزش عالی در جمهوری تاجیکستان در نظر گرفته شده است ، در حال حاضر این دانشگاه دارای 19 دانشکده است که در آن آموزش ها بر اساس سه چرخه کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در 98 رشته تحصیلی ارائه می شود.

دانشگاه ملی تاجیکستان (TNU) با بیش از 190 دانشگاه و موسسه خارجی قرارداد های همکاری دوجانبه امضا کرده است ، این دانشگاه عضو بیش از 10 انجمن بین المللی مانند انجمن دانشگاه های اوراسیا ، سازمان همکاری دانشگاه چینگهای ، دانشگاه کشورهای CIS و غیره است.

در حال حاضر ، در دانشگاه همچنین 107 واحد تخصصی و 7 واحد عمومی دانشگاهی ، موسسه علمی- پژوهشی ، لیسه با راهنمای علوم طبیعی و ریاضیات ، کتابخانه الکترونیکی ، 112 آزمایشگاه علمی- تحقیقاتی و دانشگاهی ، مراکز اینترنتی ، 52 کلاس درس رایانه ای ، 39 زبانشناسی ، بیوتکنولوژی ، پارک فناوری ، مرکز فرهنگی کنفوسیوس ، بخش بنیاد فعالیت می کنند.

دانشگاه دولتی پزشکی ابن سینا تاجیکستان

دانشگاه دولتی پزشکی ابن سینا تاجیکستان یا ATSMU یک دانشگاه دولتی در تاجیکستان است ، این دانشگاه در 1939 تأسیس شد و در شهر دوشنبه واقع شده است ، این دانشگاه توسط وزارت بهداشت اداره می شود و تنها مرکز آموزش عالی پزشکی در تاجیکستان است که پرسنل پزشکی را برای این کشور آماده می کند ؛ ساختار دانشگاه دارای 5 دانشکده است که شامل پزشکی ، اطفال ، دندانپزشکی ، داروخانه و سلامت عمومی است.

دانشگاه به عنوان پایگاه علمی-روشی کلیدی وزارت بهداشت جمهوری در نظر گرفته می شود و اکثر دستاورد ها در حوزه خدمات بهداشت عمومی کشور مستقیما با فعالیت اساتید آن ارتباط دارد ، هر ساله کارکنان دانشگاه بیش از 15000 عمل جراحی و بیش از 45000 اقدام درمانی و مشاوره ای انجام می دهند که باعث می شود حدود 60٪ از مداخلات پزشکی در مراکز درمانی شهر دوشنبه انجام شود.

بهترین شهر های تاجیکستان برای تحصیل

تاجیکستان کشوری با 143 هزار متر مربع وسعت دارای شهر های مختلفی است اما بیشترین دانشگاه های این کشور در شهر دوشنبه یعنی پایتخت این کشور قرار دارد و فرصت تحصیل برای دانشجویان داخلی و خارجی را فراهم می کنند ، در ادامه با این شهر و دیگر شهر های دانشجویی تاجیکستان آشنا می شویم.

بهترین شهر های تاجیکستان برای تحصیل

دوشنبه

دوشنبه پایتخت و بزرگترین شهر تاجیکستان است ، که دارای 863،400 نفر جمعیت است ، شهر دوشنبه در دره گیسار واقع شده است و از شمال و شرق به محدوده گیسار و از جنوب به کوه های باباتاگ ، آکتائو ، رانگونتائو و کاراتائو محدود می شود و ارتفاع آن از 750 تا 930 متر است ؛ این شهر به چهار ناحیه تقسیم می شود که همه آنها از چهره های تاریخی اسماعیل سامانی ، ابن سینا ، فردوسی و شاه منصور نامگذاری شده اند.

دوشنبه دارای آب و هوای مدیترانه ای با برخی از آب و هوای مرطوب قاره ای به دلیل یخچال های طبیعی و رشته کوه های مجاور است ؛ 60 درصد از دانشجویان دانشگاه های تاجیکستان در دانشگاه های شهر دوشنبه ثبت نام کرده اند که دارای 23 دانشگاه با 103،600 دانشجو ، 13 دانشکده با 16100 دانشجو و 140 مدرسه با 180800 دانش آموز است ؛ از سال 2015 ، یک دانشگاه ملی در دوشنبه ، دانشگاه ملی تاجیکستان ، 7 دانشگاه تخصصی ، 4 موسسه بین المللی دوجانبه و 12 موسسه در پایتخت وجود دارد.

خجند

خجند از سال 1936 تا 1991 ، دومین شهر بزرگ تاجیکستان و مرکز شمالی ترین استان سغد تاجیکستان است ، خجند یکی از قدیمی ترین شهر های آسیای مرکزی است که قدمت آن به حدود 2500 سال قبل از امپراتوری ایران باز می گردد ؛ خجند واقع در رودخانه سیر دریا در دهانه دره فرغانه ، شهری بزرگ در امتداد جاده ابریشم باستانی بود.

امروزه اکثریت جمعیت آن را تاجیک های قومی تشکیل می دهند و این شهر به مرز های کنونی ازبکستان و قرقیزستان نزدیک است ، خجند دارای آب و هوای معتدل بیابانی با تابستان های طولانی و گرم و زمستان های کوتاه و سرد است.

این شهر میزبان دانشگاه دولتی خجند ، دانشگاه دولتی حقوق ، تجارت و سیاست تاجیکستان ، موسسه پلی تکنیک دانشگاه فنی تاجیکستان و کالج پزشکی خجند و کالج های فنی 2 ساله است ، بودجه آموزش متوسطه توسط دولت تامین می شود مگر در مواردی که در موسسات خصوصی اداره می شود ؛ آموزش عالی در دانشگاه ها و کالج ها توسط وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان یارانه می گیرد.

هزینه های تحصیل در تاجیکستان

هزینه تحصیل در تاجیکستان بسته به رشته و مقطع تحصیلی ، دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد ، هزینه تحصیل در این کشور بین 2000 تا 5000 دلار در هر سال تحصیلی است ، هر دانشجو برای تامین هزینه های زندگی خود در این کشور به 300 تا 500 دلار در ماه نیاز دارد ، البته این هزینه بسته به سبک زندگی و محل اقامت دانشجو متفاوت است.

تحصیل در کشور اذربایجان هم هزینه هایی مقرون به صرفه دارد ؛ در مقاله تحصیل در آذربایجان با هزینه ها و بورسیه های تحصیلی دانشگاه های این کشور هم آشنا می شوید.

مزایا و معایب تحصیل در تاجیکستان

تحصیل در تاجیکستان به عنوان یک کشور آسیایی مزایای خاص خود را دارد و به دلیل تشابهات فرهنگی ایران و این کشور احساس دلتنگی و تفاوت های فرهنگی در بین دانشجویان ایرانی کمتر می شود اما به طور قطع تحصیل در این کشور بدون عیب نیست ، در ادامه با مزایا و معایب تحصیل در این کشور بیشتر آشنا می شویم.

مزایا و معایب تحصیل در تاجیکستان

تحصیل در تاجیکستان به عنوان یک کشور آسیایی مزایای خاص خود را دارد و به دلیل تشابهات فرهنگی ایران و این کشور احساس دلتنگی و تفاوت های فرهنگی در بین دانشجویان ایرانی کمتر می شود اما به طور قطع تحصیل در این کشور بدون عیب نیست ، در ادامه با مزایا و معایب تحصیل در این کشور بیشتر آشنا می شویم.

مزایای تحصیل در تاجیکستان

 • پذیرش آسان در دانشگاه های تاجیکستان
 • هزینه تحصیل و زندگی مقرون به صرفه
 • تشابهات فرهنگی
 • تعدادی از دانشگاه های تاجیکستان مورد تایید وزارت علوم هستند.

معایب تحصیل در تاجیکستان

 • نیاز به فراگیری زبان روسی یا تاجیکی برای تحصیل در دانشگاه های تاجیکستان
 • پایین بودن سطح کیفیت دانشگاه های تاجیکستان در مقایسه با کشور های اروپایی
 • تعداد رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در تاجیکستان بسیار محدود است.

ویزای تحصیلی تاجیکستان

از مهم ترین بخش های مهاجرت تحصیلی دریافت ویزای تحصیلی است ، برای دریافت این ویزا بایستی پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر با ارائه مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا به سایت سفارت این کشور مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم درخواست و ارسال آن به همراه مدارک منتظر ایمیل تعیین وقت مصاحبه با سفارت تاجیکستان بود.

برای تحصیل در تاجیکستان دو نوع ویزای تحصیلی وجود دارد که شامل:

 • ویزای نوع 01 به اتباع خارجی و یا بدون تبعیت که به جمهوری تاجیکستان با اهداف زیر سفر می نمایند ، داده می شود:
 • برای تحصیل، وارد شدن به موسسات تحصیلی که برنامه های تعلیمی نظام تحصیلات متوسطه ، متوسطه فنی و حرفه ای ، تحصیلات عالی، همچنین برنامه های مبادله دانشجویان و دوره های آمادگی را عملی می نمایند .
 • برای تحصیل در موسسات تحصیلاتی بعنوان کارشناس ارشد ، دکتری و اعضای خانواده افراد نامبرده.
 • ویزای نوع 02 به اتباع خارجی و افراد بدون تبعیت که برای تعلیم ، گذراندن تحقیقات علمی و حضور در دوره های آموزشی زبان یا دوره های تکمیلی تخصصی می آیند داده می شود.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی تاجیکستان

 • تکمیل فرم ثبت نام
 • نامه پذیرش از دانشگاه های تاجیکستان
 • عکس
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تمکن مالی
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا

سوالات پر تکرار تحصیل در تاجیکستان

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا مطالب مفیدی در خصوص شرایط تحصیل در تاجیکستان ارائه دادند ، برای دریافت اطلاعات دقیق تر با ما از طریق بش دیدگاه در تماس باشید.

بورسیه های تحصیل در تاجیکستان به چه صورت است؟

بورسیه ها خاص دانشجویان با مشکل مالی است و بر اساس وضعیت مالی دانشجو اعطا می شود ؛ این بورسیه می تواند کل یا بخشی از هزینه تحصیل دانشجو را پوشش دهد و تا 5000 دلار در هر سال تحصیلی باشد ؛ علاوه بر بورسیه دانشجویان نیازمند برای دانشجویان دکتری بورسیه های تنظیم شده است که هزینه پژوهش آن ها را پوشش می دهد و می تواند تا 10000 دلار در هر سال باشد.

آیا دانشگاه های تاجیکستان مورا تایید وزارت علوم ایران هستند؟

در گروه دانشگاه های متوسط یا ج : 1. Tajik Technical University 2. Polytechnical Institute of Tajik Technical University 3. Tajik State University of Commerce 4. Institute of Economy and Trade 5. Tajik State University of Commerce in Khujand City

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته های مهندسی در تاجیکستان کدام است؟

دانشگاه فنی دولتی تاجیکستان که در سال 1956 با عنوان موسسه پلی تکنیک استالین آباد تأسیس شد ، امروز دانشگاه برتر مهندسی این کشور است و 1100 دانشجو در پردیس اصلی خود در 8 دانشکده ثبت نام می کند.

زبان تحصیل در تاجیکستان چیست؟

زبان تدریس در سطح آموزش عالی در تاجیکستان عمدتا تاجیکی است و 81.0 درصد دانشجویان به زبان تاجیکی ، 17.5 درصد به روسی و 1.5 درصد باقی مانده به ازبکی آموزش داده می شوند .

هزینه تحصیل در تاجیکستان چقدر است؟

هزینه تحصیل در تاجیکستان بسته به رشته و مقطع تحصیلی ، دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد ، هزینه تحصیل در این کشور بین 2000 تا 5000 دلار در هر سال تحصیلی است ، هر دانشجو برای تامین هزینه های زندگی خود در این کشور به 300 تا 500 دلار در ماه نیاز دارد ، البته این هزینه بسته به سبک زندگی و محل اقامت دانشجو متفاوت است.

مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در این مقاله شرایط و ویژگی های تحصیل در تاجیکستان را بررسی و بیان کردند ؛ البته لازم به ذکر است که این کشور به دلیل پایین بودن سطح کیفیت دانشگاه ها و شرایط تحصیل گزینه عالی برای تحصیل در خارج از کشور نیست ، شما می توانید با دفاتر موسسه مهاجرتی رجبی در شهر های تهران و شیراز تماس گرفته و از مناسب ترین کشور برای تحصیل خود آشنا شوید ، برای آشنایی با بهترین رشته ها و کشور ها برای مهاجرت تحصیلی به مقاله تحصیل در خارج از کشور مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

6 دیدگاه در “تحصیل در تاجیکستان

 1. Kaes گفت:

  سلام دانشگاه های تاجیکستان برای رشته پزشکی آزمون ورودی دارند؟ یا خیر
  بعد در صورت تحصیل به زبان تاجیکی نیاز به مدرک زبان انگلیسی هست؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام
   نحوه ورود به هر دانشگاه متفاوت است و در کل ورود به دانشگاه های تاجیکستان راحت است .
   خیر در صورت تحصیل به زبان بومی مدرک زبان انگلیسی لازم نیست .
   با تشکر از سوال شما

   1. احمد نادری گفت:

    سلام، دکترای کشاورزی و عضو هیئت علمی با مرتبه استاد تمام هستم، تجربه ۳۰ سال پژوهش و ۱۶ سال تدریس در مقاطع ارشد و دکتری دارم، با ۱۷ سال سابقه مدیریتی با بیش از ۵۰ مقاله پزوهشی در مجلات علمی معتبر ملی و بین المللی و استاد راهنمای بیش از ۵۰ تز فوق لیسانس و رساله دکتری و ترجمه و تالیف ۵ جلد کتاب و بیش از دهها نشریه ترویجی در کشاورزی هستم، ۶۶ سال سن دارم ، امکان کاریابی برای من در دانشکده های کشاورزی دانشگاههای تاجیکستان برای شما میسر است؟ تشکر

    1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

     با سلام و درود خیر
     با توجه به اینکه تاجیکستان درخواست نیروی کار خارجی ندارد به راحتی نمیتوان از ایران جاب آفر پیدا کرد .
     ضمن اینکه معمولا کشورها برای ویزای کاری محدودیت سنی تا 50 سالگی در نظر میگیرند.
     با تشکر از سوال شما

 2. jalal saifi گفت:

  hi
  how are you
  i am from afghanistan
  i want ti stuedig in the tijkstain

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *