تحصیل در تایلند

مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
تحصیل در تایلند
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

تحصیل در تایلند را از آن جهت می توان در میان مقصدهای محبوب بین المللی در آسیا قرار داد که بسیاری از نیازهای دانشجویان بین المللی را بصورت یکجا فراهم می سازد ، کشور توریستی تایلند که در سال های اخیر نام آن را فراوان به عنوان مقصدی خوش آب و هوا و زیبا شنیده اید ، گزینه ای مناسب برای تحصیل و ساختن آینده ای روشن نیز می باشد.

وجود جاذبه های فراوان و امکان استفاده از امکانات این کشور با هزینه پایین موجب گشته تا افراد زیادی سالانه با هدف های مختلف راهی این کشور شوند ، در تایلند فرصت های مختلفی برای تحصیل و کار در زمینه های مختلف وجود دارد و شما می توانید با پرداخت هزینه های بسیار مقرون به صرفه تجربه زندگی در کشوری متنوع و توریستی را داشته باشید.

دانشگاه های کشور تایلند را می توان از جنبه های مختلف برای دانشجویان ایرانی گزینه ای مناسب دانست که در پارگراف های بعدی به صورت مفصل به آن می پردازیم ، چنانچه از علاقه مندان به تحصیل در تایلند یا سایر کشورهای جهان هستید ، این مقاله را که به کوشش موسسه مهاجرتی رجبی ارائه شده است را مطالعه نمایید.

تایلند مقصدی با جاذبه های فراوان

برخی از دانشگاه های این کشور با داشتن رتبه جهانی گزینه های مناسبی برای تحصیل هستند و دانشجویان می توانند با تحصیل به زبان انگلیسی راه ورود خود به سایر کشورهای جهان را بگشایند ، کیفیت قابل قبول دانشگاه های تایلند توانسته در کنار گردشگری به رشد اقتصاد و پیشرفت های روزافزون این کشور کمک شایان توجهی نموده و سالانه بیش از 20 هزار دانشجو را به سمت خود جذب نماید.

شما می توانید به راحتی مسیر آرزوهای خود را از تایلند آغاز کرده و به فرصت های بسیار خوب در زمینه تحصیل و کار دست یابید ، تایلند به عنوان کشوری که اشتراکات فرهنگی فراوانی با مردم چین و هندوستان دارد ، دارای قشر بزرگی از کشاورزان است ، از این رو تلاش می نماید تا تحصیل و آموزش را در میان مردم بیشتر رواج داده و آنها را به سمت دانشگاه ها تشویق نماید.

اختصاص بودجه های قابل توجه به همراه احداث دانشگاه های متعدد بین المللی از اصلی ترین اهداف آموزش و پرورش در کشور تایلند هستند.

در سال گذشته از بیش از 40 کشور جهان در مراکز تحصیلی تایلند ثبت نام نمودند که برای کشور کوچک و نوپایی همچون تایلند در زمینه تحصیلی آمار بسیار قابل توجهی ست.

اگر به تحصیل در کشورهای آسیایی علاقه مندید ، پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل در چین را نیز مطالعه فرمایید.

تحصیل در تایلند

سیستم آموزشی تایلند

در تمامی کشورهای جهان سواد بالا موجب می شود تا موقعیت کشور در تمامی حوزه های فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی به جایگاه بالایی برسد ، تایلند نیز که در سالیان گذشته میزبان مردم از کشورهای مختلف جهان بوده ، می کوشد تا سطح سواد را در میان مردم خود بالاتر برده و آن را به یک الزام برای تمامی شهروندان بخصوص نسل جوان مبدل سازد.

سیستم آموزشی تایلند

این کشور از جمله معدود کشورهای جهان است که حتی در میان نسل قدیم و سن بالای آن می توانید آمار خوبی از افراد باسواد را بیابید که این امر آثار به جا مانده از سیستم آموزش اجباری در اوایل قرن بیستم است.

تایلند در سال 1997 سیستم آموزشی خود را بر اساس قوانین و شیوه های جدید تحصیلی مجددا تدوین نمود که طبق آن دانش آموزان باید به مدت 12 سال برای رسیدن به مدرک دیپلم به تحصیل بپردازند و بخش اجباری تحصیل نیز از 6 سال به 9 سال افزایش یافت.

مدارس کشور تایلند سه مقطع ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان را در بر می گیرد که دوره آخر با توجه به انتخاب دانش آموزان می تواند مسیر شغلی و حرفه ای وی را مشخص نماید ، مدارس در تایلند نیز مانند دانشگاه ها میزبان دانش آموزان خارجی هستند و می توان از چند سال قبل از ورود به دانشگاه تحصیل در سیستم آموزشی تایلند را آغاز نمود.

آموزش در مدارس ابتدایی تایلند

سیستم آموزشی تایلند امکان تحصیل به صورت رایگان در 12 سال مدارس را برای تمامی شهروندان فراهم نموده و دانش آموزان هیچ گونه هزینه ای را در مدارس دولتی تا رسیدن به مدرک دیپلم پرداخت نمی کنند ، البته مدارس خصوصی نیز وجود دارند که والدین در صورت تمایل به امکانات و برنامه های بیشتر می توانند فرزندان خود را در آنها ثبت نام کنند ، مدارس خصوصی معمولا دارای شهریه بالایی بوده و در میان گروه کمی از مردم طرفدار دارد.

آغاز آموزش در تایلند را می توان از سطح مهدکودک و پیش دبستانی در سنین سه تا پنج سال دانست که البته کاملا اختیاری ست و برخی از کودکان با توجه به انتخاب خانواده هایشان این دوره را تجربه می کنند ، اما دوره ابتدایی از سن 6 سالگی به صورت اجباری برای همه آغاز شده و دانش آموزان به مدت 6 سال مهارت های اجتماعی و علوم پایه را در آن فرا می گیرند.

شخصیت کودکان و تمامی توانایی ها و دانش مورد نیاز ورود به سال های بعد تماما در این 6 سال آموزش داده شده و نقش بسیار تعیین کننده ای برای آنها خواهد داشت ، زبان تایلندی ، ریاضیات ، علوم ، هنر و ادبیات مهم ترین دروس این پایه هستند.

آموزش متوسطه در تایلند

دو مقطع راهنمایی و دبیرستان در مدارس تایلند طی دو دوره سه ساله ارائه می شوند که دوره اول تا پایان سن 15 سالگی اجباری و سه سال دوم اختیاری ست ، در واقع دوره دبیرستان به دانش آموزان فرصت می دهد تا بر روی علاقه و مهارت خود متمرکز شوند و به شکل های مختلف راه ورود به بازار کار را بیابند.

برخی از دانش آموزان با پشت سر گذاشتن سه سال دوره اجباری به مدارس فنی و حرفه ای وارد می شوند و کسانی که تمایل به ورود به دانشگاه ها دارند دوره دوم را نیز پشت سر گذاشته و مدرک دیپلم دریافت می کنند.

در مدارس فنی و حرفه ای فعالیت ها بر اساس سن و علاقه طراحی شده و سازمان های مختلفی مانند وزارت کار نیز در آن دخیل هستند تا افراد با حداقل امکانات بتوانند آموزش های لازم را دریافت نمایند ، دوره آموزش های فنی و حرفه ای بسیار مورد نیاز بازار کار کشور تایلند بوده و به دلیل کوتاه تر نمودن دوران تحصیل و ورود به بازار کار در سنین کمتر ، بسیار مودر علاقه های خانواده های کم درآمد کشور است.

در دوره راهنمایی و متوسطه هدف اصلی شناخت استعداد و پیگیری علاقه دانش آموزان هدف اصلی قرار داده شده و دولت تمامی افراد را ملزم به ورود به دانشگاه و یا شرکت در دوره ای خاص نمی کند ، بلکه تنها کمک می نماید تا افراد بتوانند از مهارت و توانایی های خود نهایت استفاده را ببرند.

تحصیل در تایلند با مدرک دیپلم

دانش آموزانی که دوره دبیرستان خود را با سپری کردند یکی از علوم نظری را به اتمام می رسانند ، واجد شرایط ورود به آموزش عالی در رشته دلخواه خود هستند و می توانند با فراهم نمودن الزامات مشخص شده از سوی دانشگاه به تحصیل مشغول شوند.

تحصیل در تایلند با مدرک دیپلم

دانشگاه های تایلند در رابطه با پذیرش دانشجویان شرایط دشواری را لحاظ نکرده اند اما ورود به سیستم آموزشی هر کشور ، زمانی که مدرک تحصیلی خود را از کشوری دیگر دریافت کرده باشید نیازمند بررسی ، معادل سازی می باشد.

بیش از 80 دانشگاه و 36 کالج در کشور تایلند وجود دارد که البته دولت با هدف تمرکز زدایی از دانشگاه ها ، در حال گسترش مراکز و موسسات مختلفی در مراکز استان هاست که شرایطی برابر با دانشگاه ها دارند ، اما دانشجویان بین المللی که اقدام به تحصیل در کشور تایلند می کنند دانشگاه های برتر این کشور را مقصد اصلی خود قرار داده و شرایط جهت رسیدن به پذیرش در این مراکز را فراهم می سازند.

کلیه رشته های تحصیلی اعم از علوم مهندسی ، علوم پزشکی ، علوم انسانی و هنر در گرایش و مقاطع مختلف در دانشگاه های تایلند ارائه می گردد که در برخی از آنها کمک هزینه ای برای دانشجویان نیازمند نیز درنظر گرفته شده است ، البته در نظام آموزشی این کشور تمامی دانشگاه ها زیر نظر وزارت آموزش و پرورش نیستند و مراکزی مانند دانشگاه افسری تحت نظارت پلیس و وزارت دفاع اداره می گردند.

دوره های تحصیلی در دانشگاه های تایلند

تمامی دانش آموزان در کشور تایلند با پشت سر گذاشتن ارزیابی های متعدد به مرحله ورود به دانشگاه می رسند و در هنگام ورود به مقطع لیسانس ، به عنوان اولین مقطع دانشگاهی ، مورد سنجش مهارت و سوابق تحصیلی قرار می گیرند ، شرایط و نحوه ورود به دانشگاه بسیار به رشته تحصیلی تان وابسته بوده و با توجه به آن تعداد واحد مشخصی را پشت سر می گذارید.

به عنوان مثال جهت ورود به رشته های هنر باید یک رزومه مرتبط شامل فعالیت های هنری از دوران هنرستان خود ارائه دهید و یا دوره پیش دانشگاهی را برای رشته های علوم تجربی و ریاضی حتما سپری کرده باشید ، دقت کنید که دوره پیش نیاز یک ساله در اکثر دانشگاه های تایلند برگزار می شود که سطح زبان و دیگر علوم را برای ورود به دانشگاه در شما تقویت می کند.

همچنین در صورتی که به دنبال تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور هستید باید در یک آزمون ورودی شرکت نمایید که قبولی در آن به منزله مناسب بودن سطح تحصیلی و زبان تایلندی شما جهت بهره مندی از بهترین خدمات تحصیلی دولتی در این کشور است.

تحصیل دوره کارشناسی 4 سال زمان نیاز دارد که در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به 7 سال می رسد ، در این مقطع باید حداقل 120 واحد درسی را پشت سر بگذارید که البته این دوره در اغلب دانشگاه های تایلند به زبان رسمی کشور برگزار می شود و تسلط شما به این زبان را می طلبد.

مقطع کارشناسی ارشد در تایلند

پس از مقطع لیسانس دو دوره کارشناسی ارشد ( فوق لیسانس ) و دکترا به عنوان تحصیلات تکمیلی به دانشجویان علاقه مند ارائه می شود که دوره کارشناسی ارشد را می توان کوتاه ترین دوره تحصیلی در دانشگاه دانست ، این دوره در دانشگاه های تایلند به دو سال زمان نیاز دارد و یکی از شرایط اصلی آن داشتن معدل مناسب در دوره کارشناسی ست.

شما دانشجویان می توانید دوره کارشناسی را به دو صورت تمام وقت ، نیمه وقت و آنلاین پشت سر بگذارید که در صورت تحصیل به صورت نیمه وقت مدت زمان تحصیل افزایش خواهد یافت.

تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس مبنایی پژوهشی داشته و دانشجویان باید به تحقیق و پژوهش در رشته دانشگاهی شان پرداخته و در نهایت با دفاع از پایان نامه خود فارغ التحصیل شوند ، به طور تقریبی 45 واحد درسی در برنامه تحصیلی این دو سال جای گرفته و معدل لیسانس در پذیرش دانشجویان نقش بسیار مهمی دارد.

البته شرایط پذیرش در هر رشته متفاوت است و در رشته ای مانند MBA باید حداقل سه سال سابقه کار همراه با مدرک کارشناسی ارائه دهید ، در حالی که در رشته های عملی مانند برخی از علوم مهندسی با داشتن تحقیقات و پروژه های علمی می توانید مستقیما از کارشناسی در دوره دکترا پذیرفته شوید ، سعی کنید با توجه به دانشگاه مدارک را به خوبی ارزیابی و ارائه کنید ، معرفی نامه از سوی دو استاد معتبر در دوره قبل خود را نیز فراموش نکنید.

تحصیل رایگان در تایلند

تحصیل به صورت رایگان و یا پرداخت حداقل هزینه را می توان از اهداف اصلی هر دانشجوی علاقه مند به دانشگاه های خارجی دانست که از همان ابتدای جستجوی یافتن مقصد تحصیلی به صورت جدی مورد توجه قرار دارد ، عاقلانه ترین تصمیم در رابطه با انتخاب دانشگاه های خارجی ، برگزیدن گزینه هایی ست که بتوانید با پرداخت حداقل هزینه در آنها به تحصیل مشغول شوید.

تحصیل رایگان در تایلند

دانشگاه های تایلند مانند تمامی مراکز آموزشی دنیا به جهت قرار گرفتن در مین برترین ها ، بودجه هایی را برای حمایت از دانشجویان درنظر گرفته اند که می تواند تحصیل را برای آنها کاملا رایگان سازد.

البته تحصیل به صورت رایگان به معنای رایگان بودن تمامی هزینه ها نبوده و دانشجویان می توانند کمک هزینه های مختلفی را تحت عنوان بورسیه و یا وام از دانشگاه دریافت کنند که شهریه دانشگاه را تا حد قابل توجهی برایشان کاهش دهد.

در تایلند هر دانشگاه شرایط و قوانین مخصوص به خود را در اعطای بورسیه به دانشجویان دارد و نمی توان شرایط یکسانی را برای تمامی مقاطع و رشته ها درنظر گرفت ، در قسمت های بعدی در رابطه با انواع بورسیه های تحصیلی موجود در این کشور برای شما عزیزان صحبت خواهیم نمود.

اگر یادگیری زبان آلمانی و یا فرانسوی برایتان دشوار نیست می توانید در کشور آلمان و فرانسه هم رایگان تحصیل کنید ، مطالعه مقاله تحصیل در آلمان را از دست ندهید.

تحصیل به زبان انگلیسی در تایلند

هنگامی که تصمیم به مهاجرت و تحصیل در دانشگاه های خارج کشور می گیرید ، زبان تحصیل و بومی کشور انتخابی به عنوان یک نیاز اصلی پیش رویتان ظاهر می شود ، نقش زبان به قدری در تحصیل دانشگاه های خارج کشور موثر است که شما از همان ابتدای اقدام به پذیرش در دانشگاه تا دریافت ویزا و دوره های مورد نیاز اولیه در دانشگاه اهمیت آن را حس خواهید نمود.

تحصیل_به_زبان_انگلیسی_در_تایلند

در این کشور زبان تایلندی به عنوان زبان رسمی معرفی می شود اما به دلیل توریستی بودن اغلب مردم با زبان انگلیسی آشنایی داشته و از آن استفاده می کنند ، تحصیل به زبان انگلیسی نیز در کلیه دانشگاه های تایلند برای دانشجویان فراهم شده است و شما می توانید برای تحصیل هر یک از این دو زبان را به صورت دلخواه انتخاب کنید.

مدارک آیلتس و تافل به عنوان دو مدرک بین المللی معتبر در دانشگاه های تایلند مورد تایید هستند و دانشجویانی که مدرک لازم جهت درخواست به دانشگاه را ندارند می توانند در داخل کشور و یا در دوره های مختلف در تایلند به سطح ایده آل برسند.

البته یادگیری زبان انگلیسی در محیطی که قرار است از آن استفاده کنید بسیار موثرتر خواهد بود ، انتخاب دوره زبان در تالیند باید با توجه به نیازتان انتخاب شود و از هیچ تلاش و کوششی برای یادگیری در زمانی هر چه کم تر کوتاهی نکنید.

اما چنانچه یادگیری زبان تایلندی برایتان چالش بزرگی است می توانید در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل کنید ، انگلستان و آفریقای جنوبی دو گزینه مناسب هستند ، مقاله تحصیل در انگلستان را بخوانید.

دوره های یادگیری زبان انگلیسی در تایلند

یادگیری زبان انگلیسی در تایلند لزوما نیازمند تحصیل در دانشگاه های این کشور نبوده و شما می توانید به هر دلیل دیگری در کلاس های زبان انگلیسی ثبت نام کنید که خود نشان دهنده تنوع دوره های انگلیسی در این کشور است ، شما عزیزان دانشجو باید با توجه به رشته انتخابی در دانشگاه دوره تخصصی مرتبط را در این کشور بیابید و طول دوره به همراه هزینه آن را به دقت درنظر بگیرید.

اولین قدم انتخاب موسسه زبان در این کشور است که در بسیاری از دانشگاه ها نیز دوره های لازم ارائه می گردد اما این امکان وجود دارد که برای برخی از دانشجویان که در سطح پایین قرار دارند بسیار مناسب نباشد ، از این رو توصیه می کنیم تا قبل از ورود به دوره های تخصصی مرتبط با رشته دانشگاهی تان حتما در دوره های زبان شرکت کرده و مهارت های اولیه مانند مکالمه و گرامر را تا حدی تقویت کنید.

اغلب موسسات برتر زبان انگلیسی تایلند در بانکوک قرار گرفته اند که در ادامه به برخی از معتبرترین آنها اشاره می کنیم اما در صورت تمایل به انتخاب یادگیری زبان انگلیسی در تایلند مشورت با کارشناسان متخصص در این زمینه را فراموش نکنید ، در برخی از موسسات این کشور اساتید اصالتا انگلیسی زبان وجود دارد و بهتر است که زبان را از این افراد با لهجه اصلی یاد بگیرید.

موسسات آموزش زبان انگلیسی در تایلند

شما می توانید با ثبت نام در هر یک از این مراکز زبان انگلیسی خود را از سه ماه تا یک سال تقویت نموده و به بهترین نتیجه ممکن جهت ورود به دانشگاه دست یابید ، اما دقت داشته باشید که دوره های یادگیری زبان معمولا ساعات زیادی را در هفته شامل می شوند و چنانچه می خواهید در زمان کوتاهتر با هزینه کمتر آماده ورود به دانشگاه شوید ، تمام تمرکز خود را به یادگیری اختصاص داده و برترین موسسات را انتخاب کنید ، از جمله بهترین مراکز یادگیری زبان انگلیسی در تایلند عبارتند از:

 • Language Express
 • AUA Language Center
 • Andrew Biggs Academy
 • Bell International
 • Direct English Thailand
 • EF English First
 • Bangkok Patana School

بیش از صد مرکز آموزش زبان در این کشور وجود دارد که کارشناسان موسسه آماده راهنمایی شما عزیزان در این زمینه می باشند ، به طور میانگین هزینه دوره زبان در تایلند از 20 تا 30 بات ( واحد پول تایلند 9 متغیر است.

نحوه ثبت نام دوره های زبان انگلیسی در تایلند

جهت ثبت نام در دوره های موسسات زبان انگلیسی در تایلند می توانید هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری با مسافرت به این کشور اقدام نمایید ، ویزای توریستی به شما این فرصت را می دهد تا به این کشور رفته و دوره های مختلف را بررسی نموده و از سطح آموزشی آنها باخبر شوید ، پس از آنکه موسسه موردنظرتان را انتخاب نمودید باید فرم های لازم را پر کرده و مدارکی از قبیل عکس ، پاسپورت و رسید پرداخت هزینه را نیز ارائه دهید.

چنانچه اینترنتی به دنبال ثبت نام در یکی از این مراکز هستید مراحل بالا را با مراجعه به سایت موسسه انجام دهید ، با قبول درخواست ثبت نام ، موسسه موردنظر برای شما درخواست روادید نموده و شما با ارائه مدارک سوءپیشینه تقاضای درخواست ویزا می کنید.

در رابطه با انتخاب دوره زبان دقت داشته باشید که افراد خارجی زیادی تنها مدتی که در تعطیلات در تایلند به سر می برند اقدام به تدریس در موسسات می کنند و شما باید اساتیدی را برگزینید که به معنای واقعی مدرس زبان باشند و بتوانند در تمامی جنبه ها به یادگیری و پیشرفت شما کمک نمایند ، همچنین داشتن لابراتورها و وسایل کمک درسی پیشرفته می تواند در روند یادگیری بسیار موثر واقع شود.

تحصیل رشته های مهندسی در تایلند

یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در دانشگاه تایلند علوم مهندسی ست که هر ساله بسیاری از دانشجویان علاقه مند به دنبال دریافت پذیرش در گرایش های مختلف آن هستند ، رشته های مهندسی روند تحصیلی ( لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا ) مانند سایر رشته های دانشگاه داشته و در کلیه گرایش ها دانشجویان مستلزم کار مستمر در آزمایشگاه ها ، اجرای پروژه ها و انجام تحقیقات مختلف هستند.

تحصیل رشته های مهندسی در تایلند

رشته های مهندسی از جمله مواردی هستند که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی و با ورود به بازار کار باید قادر به استفاده از مهارت های فراگرفته در دانشگاه باشند و حتی برای ورود به دوره های بعد نیز باید از طریق پروژه های مختلف توانایی خود را برای ورود به دوره ای بالاتر اثبات کنند ، البته اهمیت معدل دوره قبلی خود را فراموش نکنید و به دلیل تقاضای بالا در دوره کارشناسی شرکت در آزمون ورودی در دانشگاه های دولتی از شرایط اصلی خواهد بود.

سپری کردن دوره های کالج قبل از آغاز تحصیل رشته های مهندسی بسیار موثر است و امکان انجام مصاحبه به صورت حضوری نیز وجود دارد ، بسیاری از دانشجویان رشته های مهندسی در دروه کارشناسی را در تایلند آغاز نموده و برای دوره تحصیلات تکمیلی به سایر کشورهای اروپایی مهاجرت می کنند.

همچنین شما می توانید رشته های مهندسی را در دانشگاه های معتبر روسیه بگذرانید ، شرایط آن را در مقاله تحصیل در روسیه آورده ایم.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تایلند

سالانه افراد زیادی با رویای تحصیل پزشکی راهی کشورهای مختلف می شوند که کشور تایلند به دلیل داشتن شرایط آسان یکی از بهترین این مقصدهاست ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های تایلند فراهم شده و دانشجویان در طول 5 یا 6 سال به مدرک تحصیلی خود دست خواهند یافت.

نمرات بالا در دروس ریاضی ، فیزیک ، زیست و شیمی و هم چنین با توجه به دانشگاه قبولی در آزمون ورودی از الزامات اصلی دانشگاه است .

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در تایلند

وزارت علوم ایران هر ساله جهت راهنمایی دانشجویان علاقه مند به دانشگاه های خارج کشور فهرستی را از دانشگاه های مورد تایید خود منتشر می کند ، این فهرست شامل دسته بندی گروه های مختلف بوده و به دانشجویان توصیه می شود که دانشگاه های دسته ممتاز و خوب را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب نمایند تا در صورت بازگشت به کشور در تایید و نمعادل سازی دچار مشکل نشوند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در تایلند

طبق آخرین فهرست منتشر شده این سازمان دو دانشگاه انستیتو آسیایی تکنولوژی و موسسه آموزش عالی فناوری تونبوری پادشاه مونگوت در گروه ممتاز قرار گرفته اند و مدرک صادره از آنها مورد تایید این سازمان خواهد بود ، در دسته دوم که دانشگاه های خوب هر کشور قرار می گیرند نیز نام چهار دانشگاه زیر قرار دارد:

 • دانشگاه اسامپشن ( Assumption University )
 • دانشگاه چیانگ مای Chiang Mai University ) (
 • دانشگاه چولالونگ کورن ( Chulalongkorn University )
 • دانشگاه ماهیدولMahidol University ) (

البته سایر مراکز علمی تایلند اگرچه در این فهرست قرار نگرفته اند اما در سایر کشورها دارای اعتبار بوده و در صورتی که تمایل به ماندن در تایلند و یا مهاجرت به سایر کشورها دارید می توانید با خیالی آسوده به تحصیل در آنها مشغول شوید.

تحصیل مقطع دکترا در تایلند

شاید بسیاری از شما عزیزان به دنبال تحصیل مقطع دکترا در دانشگاه های خارجی باشید که بتوانید به آسانی به پذیرش رسیده و بورسیه تحصیلی نیز دریافت کنید ، دانشگاه های تایلند از بهترین مقصدهای تحصیلی ست که برای داوطلبان این مقطع امکانات مناسبی را فراهم آورده و شما می توانید در اغلب رشته های شناخته شده مدرکی معتبر اخذ نمایید.

تحصیل مقطع دکترا در تایلند

دوره دکترا به عنوان پیشرفته ترین مرحله تحصیلات به انجام یک کار تحقیقاتی و پژوهشی نیاز دارد که در نهایت به عنوان یک پایان نامه ارائه می گردد ، این پروژه پژوهشی نیازمند سه سال کار مداوم است که فرد را در زمینه انتخابی صاحب نظر می سازد.

طول مقطع دکترا در دانشگاه های تایلند در حدود 5 سال می باشد که طی دو سال نخست تعدادی واحد درسی سر کلاس به دانشجویان آموزش داده می شود و با پشت سر گذاشتن آنها به دوره تحقیقاتی خود وارد می شوند.

در رابطه با تحصیل مقطع دکترا در تایلند باید دقت داشته باشید که موضوع انتخابی تان دلیل اصلی پذیرش شما در این مقطع است و طرح موردنظرتان باید از نظر استاد راهنما قابل قبول و جدید باشد ، در واقع داشتن روحیه پژوهشی برای اساتید راهنما در دانشگاه های تایلند بسیار مهم است و دانشجویانی که دارای انگیزه کافی جهت تحصیل هستند می توانند با بهره مندی از بورسیه های مختلف تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور را آغاز نمایند.

روند پذیرش دکترا در تایلند

در ابتدا لازم است بگوییم که پذیرش در مقطع دکترا تصمیمی ست که باید از دوره کارشناسی ارشد آن را مدنظر داشته باشید و برنامه ریزی های لازم از جمله معدل بالا را فراهم سازید ، داشتن رزومه علمی شامل مقالات معتبر و طرح های تحقیقاتی خوب فاکتور اصلی درخواست دوره دکترا هستند که روحیه پژوهشی شما را نشان می دهد و در مقایسه با سایر متقاضیان شانس تان را افزایش می دهد.

روند پذیرش مقطع دکترا نسبت به سایر دوره های تحصیلی در دانشگاه های تایلند متفاوت است ، بدین صورت که شما باید قبولی خود را از طریق یک استاد راهنما در دانشکده مرتبط به دست آورید.

پس از انتخاب دانشگاه استاد مربوط به رشته تحصیلی تان را یافته و رزومه خود را برای او ارسال کنید ، دقت داشته باشید که در انتخاب استاد راهنما تا حد ممکن بررسی های لازم را انجام داده و فردی را که بهترین سابقه علمی مرتبط با گرایش تحصیلی تان را دارد انتخاب نمایید.

همچنین باید علاوه بر رزومه ، دو توصیه نامه به همراه مدرک زبان با نمره بالا را نیز ارسال کنید ، فراموش نکنید که مهارت زبانی در مقطع دکترا اهمیت فراوانی دارد و دانشجویان نباید در این مرحله با مشکلات زبانی دست و پنجه نرم کنند ، پس از بررسی رزومه تحصیلی باید در یک مصاحبه ( به صورت حضوری یا آنلاین ) نیز شرکت کنید و در آن از اهداف پژوهشی خود با تسلط زبانی کافی صحبت کنید و به برخی سوالات مرتبط پاسخ دهید.

برای تحصیل دکترا می توانید کشور مجارستان را هم انتخاب کنید ، تحصیل در مجارستان را در مقاله دیگر به صورت کامل توضیح داده ایم.

بورسیه های تحصیلی در تایلند

ارزیابی تحصیلی که توسط دانشگاه انتخابی تان در تایلند انجام می شود مشخص می کند که آیا شما واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی هستید یا خیر ، بورسیه های دانشگاهی دانشجویان را از جنبه های مختلف مورد حمایت قرار داده و در اکثر دانشگاه های تایلند وجود دارد.

بورسیه های تحصیلی در تایلند

دانشجویان تمامی مقاطع می توانند به دریافت بورسیه امیدوار باشند و با ارائه رزومه قوی شانس خود را امتحان کنند اما در میان تمامی دوره های دانشگاهی درصد بالایی از دانشجویان دوره دکترا به حمایت های دانشگاه دست می یابند و تقریبا می توان گفت که تحصیل این مقطع در تایلند با بورسیه تحصیلی همراه است.

هر ساله دانشگاه ها شرایط دریافت بورسیه های مختلفی را برای دانشجویان تمامی مقاطع اعلام می نمایند که شما عزیزان با مراجعه به سایت دانشگاه می توانید از آنها مطلع گردید ، این بورسیه ها جهت رفاه حال دانشجویان درنظر گرفته شده اند و می تواند از بخشی تا کل هزینه تحصیل فرد را شامل شود.

هر دانشگاه دارای شرایط مخصوص به خود در اعطای بورسیه تحصیلی ست و نمی توان شرایط ثابتی را برای تمامی مقاطع و یا دوره ها تعیین نمود ، در ادامه به برخی از بهترین بورسیه های تحصیلی تایلند اشاره می کنیم و شما عزیزان می توانید جهت دریافت جزئیات بیشتر با مشاورین موسسه در تماس باشید.

انواع بورسیه در تایلند

بورسیه های تحصیلی در تایلند می تواند از سوی دولت و یا دانشگاه ها به افراد اختصاص یابد که در اغلب بورسیه های تحصیلی فرد باید با کار برای دولت این کشور هزینه های پرداخت شده را جبران نماید ، در صورتی که فرد نتواند برای دولت این کشور کار کند باید مبلغی بیشتر از هزینه تحصیل خود را به دولت بازگرداند.

البته اغلب دانشجویان بین المللی بورسیه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه ها را دریافت می کنند که بر اساس شایستگی فرد بوده و آنها را متعهد به کار پس از تحصیل نمی کند.

بورسیه های دانشگاهی طبق استانداردهای مشخصی طراحی شده اند و طبق دستاوردهای فرد به او اعطا می شوند ، به عنوان مثال برخی از بورسیه ها به افراد با خانواده های کم درآمد تعلق گرفته و یا مختص بانوان است ، برای دریافت بورسیه سعی کنید تا بهترین شواهد تحصیلی را از خود ارائه دهید و حتما به مهلت درخواست نیز دقت داشته باشید و از ماه ها قبل جستجو و تحقیق در رابطه با بورسیه های دانشگاه و تقاضا را آغاز کنید ، درخواست هایی که پس از مهلت مقرر ارسال شوند ترتیب اثر داده نخواهند شد.

بورسیه SIIT Scholarship

این بورسیه که توسط موسسه فنی بین المللی سیریندهورن به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد ماهانه 10 هزار بات را به دانشجو پرداخت می کند که تمامی هزینه ها از جمله شهریه دانشگاه و مخارج زندگی را شامل می شود ، علاوه بر این دانشجویان می توانند هزینه رفت و آمد به کشور خود و بیمه درمانی را نیز به وسیله آن بپردازند ، این بورسیه از جمله ایده آل ترین گزینه های حمایتی دانشجویان در تایلند است که دانشجویان علوم مهندسی در اغلب گرایش ها می توانند به آن دست یابند.

از شرایط اصلی درخواست داشتن معدل 17 به بالا در مقطع کارشناسی ارشد و 14 به بالا در دوره کارشناسی باشد ، دقت کنید که برای رسیدن به این بورسیه نباید تاکنون از هیچ بورسیه تحصیلی در تایلند استفاده کرده و رزومه تحصیلی خوبی نیز داشته باشید.

بورسیه دانشگاه چولالونگکورن

این بورسیه توسط دانشگاه چولالونگکورن در شهر بانکوک به دانشجویان واجد شرایط تمامی مقاطع اعطا می گردد و دانشجویان تمامی رشته ها می توانند درخواست خود را ثبت کنند ، تمامی هزینه ها از جمله شهریه دانشگاه و هزینه زندگی به صورت فول فاند به فرد تعلق گرفته و ملیت نقشی در آن ندارد ، نمره بالا در مدرک زبان انگلیسی به همراه نمره GPA می تواند شانس شما را به صورت قابل توجهی افزایش دهد.

بورسیه دانشگاه علوم و تکنولوژی شاهزاده Mongkut

این دانشگاه تعدادی بورسیه تحصیلی را به دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد اعطا می کند که دانشجویان رشته های علوم کامپیوتر ، مهندسی ، ریاضیات ، شیمی ، فناوری اطلاعات و فیزیک کاربردی می توانند برای دریافت آن درخواست ارسال نمایند ، شهریه دانشگاه از طریق پرداخت حقوق ماهیانه به دانشجو پوشش داده می شود و بیمه تصادف و سایر مخارج این چنینی نیز در این بورسیه گنجانده خواهد شد.

بورسیه دانشگاه ماهیدول

این دانشگاه یکی از اصلی ترین مراکز حمایت دانشجویان خارجی در تایلند است که دانشجویان را به دو صورت کامل و کمک هزینه ای مورد حمایت قرار می دهد ، در بورسیه کامل حدود 50 دانشجو تمامی مخارج خود از جمله شهریه دانشگاه ، هزینه زندگی ، بیمه و مسافرت را دریافت خواهند کرد و در بخش کمک هزینه ای نیز بیش از 400 دانشجو در پرداخت شهریه تخفیف قابل توجهی خواهند گرفت.

از شرایط اصلی دریافت این بورسیه مدرک تحصیلی دوره قبل با معدل بالا و نمره خوب در مدرک زبان انگلیسی ست و باید مصاحبه را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید.

چگونگی درخواست بورسیه تحصیلی تایلند

جهت درخواست بورسی تحصیلی در دانشگاه های تایلند باید رونوشت رسمی از تمامی دوره های تحصیلی مقطع قبلی را تهیه نموده و به زبان انگلیسی ترجمه کنید ، دقت داشته باشید که تمامی ترجمه ها باید اصل باشند و کپی مورد تایید نیست ، توصیه نامه از اساتید دانشگاه قبلی در رابطه با توانایی های شما نقش بسزایی را ایفا می کند و هزینه درخواست نیز باید پرداخت گردد.

كار پاره وقت دانشجويی در تایلند

در رابطه با کار دانشجویی در تایلند خوب است این نکته را مدنظر داشته باشید که ویزای دانشجویی مستقیما اجازه کار به دانشجویان را نمی دهد ، اما می توانید نسبت به دریافت آن پس از اشتغال به تحصیل اقدام نمایید ، هدف اصلی از اعطای ویزای دانشجویی به افراد خارجی تنها اجازه تمرکز بر روی تحصیل در دانشگاه است.

كار پاره وقت دانشجويی در تایلند

البته مواردی همچون تدریس زبان انگلیسی به صورت ساعتی و یا سایر فعالیت های مرتبط با تحصیل مشکل چندانی را برای دانشجویان ایجاد نمی کند ، اما خوب است که بدون مجوز به هیچ کاری مشغل نشوید تا ریسک باطل شدن ویزای تحصیلی برایتان به وجود نیاید.

خدمات بیمه دانشجویی در تایلند

با توجه به هزینه بالای درمان در اغلب کشورهای جهان تمامی افراد باید از پوشش بیمه ای با توجه به شرایط خود بهره مند شوند ، اهمیت این موضوع برای دانشجویان خارج کشور دو چنان است زیرا تحت حمایت هیچ گونه خدمات درمانی و بهداشتی نبوده و در صورت بروز کوچکترین مسئله دراین زمینه مجبور به پرداخت هزینه های هنگفت می شوند.

خدمات بیمه دانشجویی در تایلند

دانشجویای که با ویزای تحصیلی به کشور تایلند وارد می شوند ، می توانند به ساده ترین شکل ممکن خود را در این کشور بیمه نموده و با پرداخت مبلغی اندک هزینه های خود را به صورت قابل توجهی کاهش دهند.

طرح بیمه دانشجویی معمولا بیماری های ساده مانند سرماخوردگی و خدمات درمانی معمول را شامل می شود و برای دریافت خدمات بیشتر در رابطه با بیماری های خاص و مشکلات دهان و دندان باید طرح های تکمیلی را دریافت کنید ، بیمه های موجود در کشور تایلند قابلیت پوشش تمامی موارد دلخواه شما را دارند و شما عزیزان باید در هنگام انتخاب موارد تحت پوشش گزینه های مورد توجه خود را تیک بزنید.

بیمه های موجود در شرکت های خصوصی جامع تر و قابل استفاده در بیمارستان های مجهزتر هستند که البته تمامی این موارد به نیاز و انتخاب شما بستگی دارد ، در صورتی که به صورت توریستی برای دوره های کمتر از سه ماه به این کشور می روید نیازی به دریافت بیمه درمانی ندارید اما برای تحصیلی طولانی مدت در این کشور ملزم به اخذ بیمه دانشجویی هستید.

شرایط بیمه دانشجویی در تایلند

مبلغ بیمه ماهانه دانشجو به شرکت بیمه انتخابی تان وابسته است اما به صورت میانگین از 30 تا 50 دلار را باید پرداخت کنید که بسیاری از دانشگاه های در آغاز سال تحصیلی با محاسبه بیمه دانشجو در یک سال این مبلغ را از او دریافت کرده و در صورت وقوع اتفاق برای فرد هزینه های او را پرداخت می کنند ، دقت داشته باشید که شرکت بیمه انتخابی تان مورد تایید دانشگاه باشد تا در این زمینه دچار مشکل نشوید ، در اغلب موارد دانشگاه در هنگام ثبت نام دانشجو شرکت های بیمه مناسب را به فرد معرفی می کند.

برخی از شرکت های بیمه معتبر در تایلند عبارتند از:

 • Pacific cross health
 • Thana chart insurance
 • IMG insurance
 • World Care insurance
 • Falcon insurance
 • Thailife insurance

اعتبار بیمه های دانشجویی با توجه به شرایط شرکت موردنظر مشخص می گردد اما بیمه های دانشجویی اغلب تا یک ماه پی از اتمام تاریخ تحصیلی تان در این کشور اعتبار دارند و شما تا روز آخر مورد حمایت خواهید بود.

خوابگاه های دانشجویی کشور تایلند

موضوع سکونت و محل اقامت دانشجویان در کشور مقصد یکی از مهم ترین نکاتی ست که از همان ابتدای مهاجرت باید مدنظر قرار گیرد ، این مسئله گرچه در روند مهاجرت تحصیلی به اندازه کشور و دانشگاه محل تحصیل مورد توجه نیست اما می تواند در رفاه و هزینه های شما بسیار تاثیر گذار باشد.

خوابگاه های دانشجویی کشور تایلند

دانشجویانی که موفق به پذیرش در یکی از دانشگاه های تایلند شده اند گزینه های مختلفی جهت سکونت پیش رو دارند که می توانند با توجه به علاقه و توانایی مالی خود تصمیم گیری کنند.

خوابگاه های دانشجویی اولین گزینه پیش روی این افراد است که به صورت دولتی و خصوصی اداره می شوند.

خوابگاه های دولتی تحت نظارت دانشگاه هستند و با ظرفیت محدود به سرعت پر می شوند ، در حالی که خوابگاه های خصوصی در خارج محوطه دانشگاه و در سطح شهر قرار گرفته اند و دانشجویان با پرداخت اجاره بالاتر از خوابگاه های دولتی می توانند در آن ساکن شوند.

البته اجاره آپارتمان و یا سوئیت های شخصی برای دانشجویان در تایلند که دارای هزینه زندگی مقرون به صرفه ای است نیز گزینه خوبی می باشد و می توانید در مسافتی مناسب با دانشگاه منزل کوچک مناسب خود را نیز اجاره کنید.

نحوه رزرو خوابگاه دانشجویی در تایلند

جهت دریافت خوابگاه دانشگاه باید درهنگام ثبت نام فرم مربوطه را تکمیل نموده و ارسال نمایید ، در دانشگاه های دولتی معمولا دانشجویان در نوبت می مانند و در صورت دریافت خوابگاه به آنها اعلام می گردد.

در صورتی که ظرفیت خوابگاه از تعداد دانشجویان پذیرش شده کمتر باشد ، دانشگاه خوابگاه های مختلفی را به دانشجویان جهت سکونت معرفی می کند که خوابگاه های خودگران در سطح شهر هستند.

جهت درخواست خوابگاه باید به سایت دانشگاه و یا خوابگاه موردنظر مراجعه کنید و در صورتی که تمایل به اجاره آپارتمان و یا سوئیت دارید بهتر است ابتدا به صورت حضوری از مکان موردنظر بازدید کرده و سپس قرارداد خود را منعقد نمایید.

سایت های مختلفی در کشور تایلند وجود دارند که در ازای معرفی مکان های سکونتی خوب پورسانت دریافت می کنند ، اما توصیه ما به شما عزیزان این است که در صورت تمایل به اقامت در گزینه ای بجز خوابگاه دانشگاه ، تمامی موارد را از نزدیک مشاهده و سپس تمصمیم گیری کنید.

امکانات خوابگاه دانشجویی در تایلند

خوابگاه های موجود در محوطه دانشگاه به دلیل مقرون به صرفه بودن محیط زندگی ساده ای را برای دانشجویان فراهم می سازند و آنها در اتاق هایی با ظرفیت های بالا ساکن هستند.

امکاناتی همچون تخت خواب ، کمد ، میز تحریر ، سالن مطالعه و اینترنت از مواردی هستند که در این خوابگاه ها در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و مواردی همچون سرویس بهداشتی و آشپزخانه در هر راهرو به صورت مشترک استفاده می شود.

اما در خوابگاه های خودگردان و خصوصی شرایط کمی متفاوت بوده و امکانات بهتری مانند لباسشویی و خشک کن ، اتاق هایی با ظرفیت یک نفر و غیره در اختیار دانشجویان قرار می یگرد که طبیعتا اجاره بهای بالاتری نیز دارند ، در میان تمامی خوابگاه ها معمولا خوابگاه های دانشجویان پزشکی از شرایط بهتری نسبت به سایرین قرار دارند و از امکانات بهتری برخوردار هستند.

در صورتی که به دنبال اجاره آپارتمان و یا سوئیت نیز هستید باید اغلب وسایل را خودتان تامین کنید که البته در برخی موارد وسایل نیز همراه با خانه اجاره داده می شوند و مبلغ اجاره بها بالاتر است.

اجاره بها خوابگاه دانشجویی در تایلند

چنانچه به دنبال گزینه مقرون به صرفه در طول تحصیل در تایلند هستید سکونت در خوابگاه دانشگاه را اولویت اول خود قرار دهید و تا حد ممکن برای دریافت آن تلاش کنید ، میزان اجاره بهای خوابگاه دانشگاه در حدود 100 دلار در ماه است که در خوابگاه های خصوصی می تواند تا 130 دلار نیز برسد.

در صورت اجاره آپارتمان و یا منزل مستقل باید تا 500 دلار در شهر بانکوک را مدنظر قرار دهید ، بسیاری از افراد با گرفتن هم خانه میزان اجاره را کاهش می دهند و طبیعتا مواردی که در نزدیکی دانشگاه ها قرار دارند اجاره بهای بالاتری نیز دارند.

قطعا پرداخت هزینه بیشتر شما را از امکانات بهتری در این کشور بهره مند می سازد اما زندگی در خوابگاه نیز شیرینی خاص خود را داشته و خاطرات فراموش نشدنی را با افراد از کشور و ملیت های مختلف برایتان رقم می زند.

بهترین دانشگاه های تایلند

در کشور تایلند گزینه های متعددی در بخش خصوصی و دولتی جهت پذیرش دانشجویان بین المللی وجود دارد که طبیعتا انتخاب تمامی آنها بهترین و معتبرترین گزینه های موجود است ، در میان تمامی این مراکز برخی از آنها در فهرست جهانی مورد تایید واقع شده و به عنوان نخستین انتخاب ها به شما عزیزان توصیه می شود.

بهترین دانشگاه های تایلند

البته باید دقت داشته باشید که تمامی دانشگاه های این کشور برنامه اموزش بین المللی را ارائه نمی دهند و برخی دیگر در رشته و یا مقاطع تحصیلی محدودیت دارند ، در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم نمود و شما عزیزان می توانید جهت اطلاعات کامل تر و نحوه پذیرش در هر کدام با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل نمایید.

دانشگاه ماهیدل تایلند

یکی از مراکز دولتی در تایلند است که کار خود را از سال 1943 با علوم پزشکی آغاز نمود و از نظر تحقیقات ، رتبه علمی و تعداد دانشجویان و مدرسان در رتبه اول مراکز آموزش عالی این کشور قرار گرفته است ، این دانشگاه در دهه های اخیر فعالیت خود را به طور چشمگیری افزایش داده و طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را در تمامی گرایش های متعدد ارائه می دهد.

دانشگاه ماهیدل از سه پردیس اصلی در شهر بانکوک تشکیل شده که پردیس های کوچکتری را در سایر استان ها از جمله ناخون ساوان ، امناج چارون و کانچنابوری اداره می کند ، در دانشکده پزشکی که به نوعی اصلی ترین بخش دانشگاه است شما تمامی علوم پزشکی اعم از دندانپزشکی ف داروسازی و غیره را خواهید یافت.

آموزش در حوزه بین الملل نیز از سال 1986 در این دانشگاه آغاز شده و بیش از 30 هزار دانشجو از کشورهای مختلف سالانه در آن پذیرش می شوند.

دانشگاه چولالونگ کورن

قدیمی ترین دانشگاه تایلند است که در سال 1917 در شهر بانکوک تاسیس شده و به عنوان یک موسسه تحقیقاتی سالانه بالغ بر 40 هزار دانشجو را آموزش می دهد ، این دانشگاه که هدف جهانی شدن را دنبال می کند ، 61 برنامه در حوزه بین الملل داشته و با بیش از 80 مرکز پژوهشی در جهان در ارتباط است.

18 دانشکده ، یازده موسسه تحقیقاتی ، سه موسسه اموزشی و بیش از 2800 هیئت علمی در آن وجود دارد ، نکته قابل توجه در رابطه با این دانشگاه اعطای مدرک دکترای افتخاری به بیل کلینتون و نلسون ماندلا است ، رشته های تحصیلی همچون مهندسی ، شیمی ، داروسازی ، علوم زیستی و پزشکی در آن شهرت فراوان دارند.

دانشگاه چیانگ مای تایلند

چنانچه بخواهیم خارج از پایتخت تایلند یک دانشگاه را به عنوان مقصد برتر تحصیلی به شما معرفی کنیم به دانشگاه چیانگ مای می رسیم ، این دانشگاه به عنوان اولین مرکز آموزش عالی در شمال کشور تایلند در سال 1965 جذب دانشجو را آغاز نمود و اکنون با بیش از 36 هزار دانشجو یکی از معتبرترین مراکز آموزشی در قاره آسیا است ، این دانشگاه دارای محوطه بسیار زیبایی ست و شما می توانید از مسیرهای داخلی ان به مرکز شهر وصل شوید.

رشته های کشاورزی و جنگداری ، شیمی ، مهندسی برق و الکترونیک ، علوم زیستی ، تجارت و مدیریت به همراه مهندسی مکانیک در آن از شهرت بالایی برخودار است و شما با تحصیل در هر یک از آنها به یک مدرک معتبر بن المللی دست خواهید یافت.

دانشگاه بانکوک در تایلند

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های تایلند است که به دلیل قرار گرفتن در پایتخت به هم نام این شهر شده و از سال 1962 مهارت های لازم به دانشجویان را مطابق با روش های مدرن آموزش می دهد ، در حال حاضر از بیش از 50 کشور جهان در آن به تحصیل مشغول هستند و به عنوان یکی از بهترین مراکز آموزشی آسیا شناخته می شود.

دانشگاه Khon Kaen

این دانشگاه ابتدا فعالیت خود را به عنوان انستیتو فناوری در رشته های مهندسی و کشاورزی آغاز کرد و با توسعه روزافزون خود توانست به عنوان دانشگاه شمال شرق تایلند ، نقش مهمی را در آموزش عالی به عهده گیرد.

هم اکنون این دانشگاه یکی از نه مرکز تحقیقاتی ملی تایلند با نام اختصاری KKU نام گرفته و در حوزه پزشکی ، بهداشت عمومی و داروسازی تحقیقات قابل توجهی را انجام می دهد ، تنها نکته مورد توجه در رابطه با این دانشگاه عدم وجود خوابگاه در محوطه است که جای نگرانی نداشته و به راحتی در اطراف دانشگاه اسکان داده خواهید شد.

بهترین شهرهای تایلند برای تحصیل

تایلند به عنوان نگینی در جنوب شرق آسیا می درخشد که شهر بانوکو را به عنوان پایتخت خود معرفی نموده و شهرهای مهم دیگری همچون پاتایا ، پوکت ، جزیره کو سامویی و چیانگ مای را نیز در خود جای داده است ، هر یک از این شهرها خود جاذبه گردشگری بی نظیری بوده و در دوران فراغت تجربه های دلپذیری را برایتان رقم می زنند.

بهترین شهرهای تایلند برای تحصیل

بانکوک به عنوان پایتخت کشور تایلند بهترین امکانات اقامتی و تحصیلی را که برای دانشجوان در الویت قرار دارد در خود جای داده و شما قادر به تحصیل در معتبرترین مراکز تحصیلی تایلند در این شهر هستید ، شهر بانکوک همیشه زنده و پر جنب و جوش است و مراکز خرید دیدنی و مراکز فرهنگی اوقات استراحت شما را پر خواهند کرد.

بسیاری از دانشجویان در ایام تعطیل خود به جزایر ساحلی اطراف و یا معابد زیبا در خارج شهر سر زده و یا به گشت و گذار در جنگل های اطراف می پردازند ، این شهر که در لغت به معنای فرشته است بهترین گزینه اقامتی در تایلند است که البته هزینه های بالاتری نسبت به سایر شهرها نیز دارد.

شهر چیانگ مای تایلند

یکی از تاریخی ترین شهرهای کشور تایلند شهر چیانگ مای است که در شمال این کشور قرار گرفته و دارای جاذبه های گردشگری فراوانی ست ، در واقع این شهر به عنوان یک شهر مدرن در اطراف شهر باستانی بنا شده و شما آمیخته ای از هنر و فرهنگ را مشاهده می کنید.

با قدمی در خیابان های ان معابد زیادی را خواهید دید که از جاذبه های اصلی این شهر هستند ، موزه ، باغ وحش ، آبشارهای زیبا و مکان ای دیدنی متنوع دیگر همگی محطی آرام و دوست داشتنی را برای دانشجویان و سایر مهاجرین فراهم نموده اند تا در مواقع تعطیلی بتوانید نهایت لذت را در این شهر ببرید.

شهر پوکت تایلند

از بهترین مقصدهای ساحلی جهان شهر پوکت تایلند است که در جنوب غربی این کشور قرار گرفته و با نام مروارید دریای آندامان نیز شناخته می شود ، افراد با هر نوع سلیقه و توان مالی می توانند در این شهر سکونت داشته و از آن لذت ببرند ، بیش از 30 ساحل شگفت انگیز در این شهر آن را به مهم ترین استراحتگاه آسیا مبدل نموده و شما علاوه بر تحصیل گشت گذارهای منحصر بفردی را تجربه خواهید کرد.

هزینه های تحصیل در تایلند

در ابتدای مقاله بیان نمودیم که کشور تایلند از جنبه های مختلف کشور ارزان و مقرون به صرفه ای ست و شهریه تحصیلی در دانشگاه های آن در مقایسه با سایر کشورهای آسیا و اروپا هزینه ای بسیار کمتر دارد ، میزان دقیق شهریه که به رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی تان بستگی داشته و با مراجعه به سایت دانشگاه می توانید از جزئیات مطلع شوید.

هزینه های تحصیل در تایلند

به صورت کلی می توان گفت که رشته های مهندسی در دانشگاه های تایلند در مقطع کارشناسی حدود 2000 دلار در دانشگاه های دولتی است که در مقطع کارشناسی ارشد تا 4000 دلار نیز می رسد.

در رابطه با علوم پزشکی نیز می توان گفت که شهریه ای در حدود 8000 دلار دارند که در برخی از مراکز به 10000 دلار نیز می رسد ، کیفیت دانشگاه و رتبه بین المللی آن نیز در میزان شهریه پرداختی موثر بوده و دانشگاه های خصوصی شهریه ای بالاتر از مراکز دولتی دارند ، واحد های درسی در هر ترم دارای مبلغی به عنوان شهریه بوده و شما مجموع آنها را به عنوان شهریه هر ترم پرداخت می کنید.

البته هزینه تحصیل محدود به شهریه دانشگاه نبوده و باید مخارجی را جهت تامین کتاب و جزوه های درسی نیز لحاظ کنید ، رشته های پزشکی و دندانپزشکی از مواردی هستند که نباید به دریافت بورسیه تحصیلی امیدی داشته باشید و از همان ابتدا پرداخت کلیه هزینه ها را به طور صحیح برآورد کنید تا در پرداخت به مشکل نخورید.

هزینه زندگی دانشجویی در تایلند

دانشجویان محصل در تایلند باید علاوه بر شهریه دانشگاه به هزینه زندگی نیز توجه داشته باشند ، بخش اصلی مخارج زندگی مربوط به اجاره خوابگاه و یا محل سکونت است که در قسمت خوابگاه های دانشجویی میزان تقریبی آن را بیان نمودیم ، اما سایر موارد از جمله خورد و خوراک ، پوشاک ، حمل و نقل و تفریحات نیز هزینه هایی را شامل می شوند که نباید از آنها غافل شد ، در صورت اجاره خانه هزینه های دیگری همچون قبض آب ، برق و گاز به همراه اینترنت نیز به آن اضافه می شوند.

با درنظر گرفتن خوراک روزانه و هزینه رفت و آمد به دانشگاه و پرداخت اجاره به همراه حق بیمه می توان گفت که دانشجویان بین المللی با داشتن ماهانه 700 دلار زندگی خوبی را در تایلند تجربه خواهند کرد ، البته این مبلغ با توجه به توقع و سبک زندگی شما می تواند بیشتر و یا کمتر شود و فراموش نکنید که هیچ کس جز خود شما نمی تواند برآورد دقیقی از هزینه زندگی به شما ارائه دهد ، با سفر به این کشور و زندگی به مدت چندماه معیارهای هزینه دستتان می آید.

مزایا و معایب تحصیل در تایلند

انتخاب هر مقصد تحصیلی مزایا و معایب خاص خود را به مراه دارد و هرگز نمی توان یک کشور را کاملا ایده آل و یا برعکس کاملا نامناسب دانست ، تایلند از کشورهای کوچک آسیا است که در مدت کوتاهی جزو مقصدهای پردرخواست مهاجرین قرار گرفت و توانست با ارائه امکانات مناسب نظرهای زیادی را به خود جلب کند ، برخی از دانشگاه های این کشور دارای رتبه بالایی در آسیا هستند و چنانچه در میان کشورهای این قاره به دنبال مقصد تحصیلی هستید از انتخاب آن نگذرید.

مزایا و معایب تحصیل در تایلند

هم چنین در هنگام ثبت نام در مراکز علمی این کشور شما مجبور به ارائه مدرک زبان نخواهید بود و می توانید پس از پذیرش در دانشگاه با فرجه ای که در اختیارتان قرار می گیرد ، دوره زبان را سپری کرده و با آمادگی لازم تحصیلات خود را آغاز کنید ، علاوه بر این بخاطر داشته باشید که امکان رفت و آمد به تایلند برای دانشجویان ایرانی بسیار آسان بوده و در مقایسه با سایر کشورها پروازهای زیادی در طول هفته وجود دارد.

کشور تایلند در سالی های گذشته بسیار پیشرفت کرده و با تحصیل در این کشور شما فرصت فعالیت در یک محیط جهانی را به دست می آورید که در بسیاری از سطح استانداردهای جهانی را تجربه می کند.

معایب تحصیل در تایلند

کشور تایلند با داشتن مزایای متعدد ، معایبی همچون تعداد اندک دانشگاه های معتبر را نیز دارد و دانشگاه های معروف آن نیز در مقایسه با برخی از دانشگاه های آسیایی رتبه های چشمگیری را از آن خود نکرده اند و می توان دانشگاه های بسیار برتری را در همین قاره یافت که در پذیرش قوانین دشواری نداشته و هزینه تحصیلی معقولی نیز دارند.

علاوه بر این زبان تایلندی از جمله مواردی ست که دانشجویان جهت تحصیل و زندگی در این کشور باید تا حد متوسط به آن مسلط شوند که خود نیازمند صرف هزینه و زمان است و متاسفانه تنها در این کشور قادر به استفاده از آن بوده و در صورت مهاجرت به هر کشور دیگری کاربردی برایشان نخواهد داشت ، هم چنین تایلند پذیرای دانشجوین زیادی از کشورهای چین ، هند ، مالزی و سنگاپور است که همین امر ورود به دانشگاه ها را رقابتی نموده و در برخی از رشته ها عملا فرصت به دانشجویان ایرانی نمی رسد.

ویزای تحصیلی تایلند

خب تا به اینجای مقاله تلاش نمودیم تا جنبه های مختلف تحصیل در کشور تایلند را برای شما عزیزان بیان کنیم ، اما قدم آخر که یکی از مهم ترین مراحل مهاجرت به این کشور است نباید نادیده گرفته شود.

ویزای تحصیلی تایلند

پس از آنکه دانشگاه موردنظر خود را انتخاب نمودید باید مسبت به اخذ پذیرش اقدام کرده و باارائه نامه رسمی از سوی دانشگاه تقاضای دریافت ویزا داشته باشید ، در نامه پذیرش دانشگاه علاوه بر اعلام قبولی تعداد واحدهایی که در سال اول تحصیلی اخذ نمودید نیز ذکر می گردد.

درخواست ویزای شما با ارائه تمامی مدارکی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم توسط سفارت آغاز می شود و یک مصاحبه به صورت حضوری نیز خواهید داشت ، اولین ویزای دانشجویی ابتدا به مدت ۹۰ روز اعتبار دارد که پس از آن سالانه تمدید می شود ، تسلط زبانی و همچنین نشان دادن توانایی مالی در پرداخت هزینه ها در مدت زمان سکونت و تحصیل در این کوشر برای سفارت اهمیت ویژه ای دارد.

درخواست ویزا نیازمند پر کردن یک فرم ساده و آماده کردن مدارک مشخص شده توسط سفارت است که هزینه آن نیز باید پرداخت گردد ، خوب است که در روز مصاحبه با ظاهری آراسته و تمامی مدارک احتمالی مورد نیاز حاضر شوید تا به راحتی ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید ، البته سفارت تایلند در زمینه جذب دانشجویان بین المللی بسیار حرفه ای عمل نموده و در این امر سخت گیری زیادی نمی کند.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی تایلند

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • عکس پاسپورتی گرفته شده در ۶ ماه اخیر
 • مدرک توانایی مالی
 • رزومه تحصیلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
 • بلیط هواپیما
 • مشخص نمودن محل اقامت در این کشور
 • پاسپورت
 • پرداخت هزینه بررسی ویزا ( ۲۰ هزار بات یا 60 دلار )

دقت داشته باشید که پس از اتمام دروس دانشگاه ،ویزای دانشجویی این کشور باطل شده و در صورتی که نیازمند ماندن در این کشور به مدت بیشتری هستید باید برای تمدیدمحدد ویزای خود اقدام کنید ، در غیر این صورت اقامت شما غیر قانونی محسوب شده و دیگر اجازه ورود به این کشور را نخواهید داشت.

دانشجویانی که برای دوره های کوتاه مدت تحصیلی به تایلند وارد می شوند در صورت نیاز به ماندن بیشتر با توجه به روند دوره قادر به تمدید ویزای خود هستند و نهایتا تا ۹۰ روز دیگر اجازه اقامت خواهند داشت.

موسسات اعزام دانشجو به تایلند

در صورت انتخاب تایلند و یا هر کشور دیگری به عنوان مقصد تحصیلی فراموش نکنید که داشتن همراه و مشاور نقش بسیار مهمی را در موفق پیمودن این مسیر ایفا می کند ، امروزه مراکز و موسسات مختلفی در زمینه خدمات تحصیلی در خارج کشور فعالیت می کنند که قابل اعتماد نبوده و یا دارای محدودیت های فراوانی در رابطه با پذیرش در دانشگاه ها و یا دوره های تحصیلی هستند.

موسسات اعزام دانشجو به تایلند

مهاجرت تحصیلی تنها محدود به انتخاب دانشگاه نبوده و تمامی جنبه های زندگی شما را از زمان اقدام تا پس از اتمام تحصیل و آغاز کار در بر میگیرد ، از این رو به شما توصیه می کنیم تا موسسات اعزام دانشجو را برای هدف مهمی همچون مهاجرت تحصیلی انتخاب نکنید و به سراغ افرادی که در کلیه امور مهاجرتی متخصص هستند بروید.

سوالات پر تکرار تحصیل در تایلند

در مقاله فوق با نکات مهم تحصیل در تایلند آشنا شدید ، برای آگاهی بیشتر شما ، پرسش و پاسخ های زیر را ارائه داده ایم ، ضمناً اگر سوالی در این زمینه دارید می توانید از بخش دیدگاه ها در پایین همین مقاله استفاده کرده و پاسخ پرسش خود را در اولین فرصت بخوانید.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تایلند وجود دارد؟

تحصیل به زبان انگلیسی نیز در کلیه دانشگاه های تایلند برای دانشجویان فراهم شده است و شما می توانید برای تحصیل هر یک از این دو زبان را به صورت دلخواه انتخاب کنید.

آیا دانشگاه های تایلند مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

طبق آخرین فهرست منتشر شده این سازمان دو دانشگاه انستیتو آسیایی تکنولوژی و موسسه آموزش عالی فناوری تونبوری پادشاه مونگوت در گروه ممتاز قرار گرفته اند و مدرک صادره از آنها مورد تایید این سازمان خواهد بود.

بهترین بورسیه برای تحصیل در تایلند چه بورسیه ای است؟

بورسیه SIIT Scholarship ، که توسط موسسه فنی بین المللی سیریندهورن به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد ماهانه 10 هزار بات را به دانشجو پرداخت می کند که تمامی هزینه ها از جمله شهریه دانشگاه و مخارج زندگی را شامل می شود ، علاوه بر این دانشجویان می توانند هزینه رفت و آمد به کشور خود و بیمه درمانی را نیز به وسیله آن بپردازند.

آیا برای انجام کار دانشجویی هنگام تحصیل در تایلند به مجوز نیاز دارم؟

ویزای دانشجویی مستقیما اجازه کار به دانشجویان را نمی دهد ، اما می توانید نسبت به دریافت آن پس از اشتغال به تحصیل اقدام نمایید. تدریس زبان انگلیسی به صورت ساعتی و یا سایر فعالیت های مرتبط با تحصیل مشکل چندانی را برای دانشجویان ایجاد نمی کند ، اما خوب است که بدون مجوز به هیچ کاری مشغل نشوید تا ریسک باطل شدن ویزای تحصیلی برایتان به وجود نیاید.

بیمه دانشجویی در تایلند چقدر هزینه دارد؟

مبلغ بیمه ماهانه دانشجو به شرکت بیمه انتخابی تان وابسته است اما به صورت میانگین از 30 تا 50 دلار را باید پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در تایلند چه میزان است؟

به صورت کلی می توان گفت که رشته های مهندسی در دانشگاه های تایلند در مقطع کارشناسی حدود 2000 دلار در دانشگاه های دولتی است که در مقطع کارشناسی ارشد تا 4000 دلار نیز می رسد. در رابطه با علوم پزشکی نیز می توان گفت که شهریه ای در حدود 8000 دلار دارند که در برخی از مراکز به 10000 دلار نیز می رسد.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی تایلند چقدر است ؟

اولین ویزای دانشجویی ابتدا به مدت ۹۰ روز اعتبار دارد که پس از آن سالانه تمدید می شود.

هزینه زندگی دانشجویی در تایلند چقدر است؟

با درنظر گرفتن خوراک روزانه و هزینه رفت و آمد به دانشگاه و پرداخت اجاره به همراه حق بیمه می توان گفت که دانشجویان بین المللی با داشتن ماهانه 700 دلار زندگی خوبی را در تایلند تجربه خواهند کرد.

هزینه اجاره خوابگاه هنگام تحصیل در تایلند چقدر است؟

میزان اجاره بهای خوابگاه دانشگاه در حدود 100 دلار در ماه است که در خوابگاه های خصوصی می تواند تا 130 دلار نیز برسد.

می خواهم در تایلند در رشته MBA ادامه تحصیل دهم ، چه الزاماتی نیاز است؟

در رشته ای مانند MBA باید حداقل سه سال سابقه کار همراه با مدرک کارشناسی خود را ارائه دهید ، علاوه بر آن مدارک زبان ایلتس یا تافل و مصاحبه هم مورد نیاز است.

موسسه مهاجرتی رجبی با داشتن سابقه درخشان در کلیه امور مرتبط با مهاجرت نه تنها از همان قدم اول با شما خواهد بود بلکه در ساختن آینده ای روشن پس از تحصیل و رسیدن به اقامت در کشور دلخواهتان نیز شما را یاری می رساند ، در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر و یا مشاوره رایگان در خصوص تحصیل در تایلند و یا سایر کشور ها ، با کارشناسان مهاجرتی موسسه در شهر های تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید ، همچنین مقالات دیگر سایت مانند مقاله تحصیل در لهستان ، می تواند اطلاعات شما را به روز نماید ، لهستان هم یکی از ارزان ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل شماست.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک تخفیف ویژه داریم! 
به مناسبت سال جدید میلادی!

تا آخر دی، می‌تونی با 30درصد تخفیف ، مشاوره تخصصی بگیری و 
با 10 الی 30 درصد تخفیف، قرارداد ببندی!

برای هماهنگی با شماره‌های زیر تماس بگیر:
021-91002525
071-91002525

منو
خانه