10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان

10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان ، موضوعی است که در این مطلب به معرفی آن ها خواهیم پرداخت تا کسانی که علاقمند به این کشور هستند یا قصد مهاجرت به آن را با هر هدفی دارند ؛ به راحتی شناخت بیش تر و بهتری از بازار اقتصادی آن به دست آورند.

با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 ( موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451 ) همراه شوید تا 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان را بشناسید ، همچنین می توانید با مطالعه مقاله کار در آذربایجان با مشاغل مورد نیاز ، بازارهای کاری و قوانین کار در این کشور آشنا شوید.

اقتصاد آذربایجان طی دو دهه گذشته یک رشد خوب و مناسب را تجربه کرده است و این موضوع باعث سرازیر شدن شرکت ها و کمپانی های بزرگی به این کشور شده است. جدای از این هر فردی که در این کشور اقامت و زندگی می کند در طول عمر خود نیاز به ارتباط با مراکز متعددی همچون بانک ها و شرکت های متنوع و مختلفی دارد که شناخت آن ها را الزامی می کند.

شناخت 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان یکی از اقدامات مهمی است که برای مهاجرت به این کشور باید انجام داد ، پس در ادامه با ما همراه باشید.

نکته : نام هر بانک و شرکت که در این مقاله بررسی شده به مطلب ارائه شده آن لینک است ، با انتخاب هریک براحتی می توانید مطلب مربوطه را مطالعه کنید ، ضمنا نظرات و پرسش های خود را در انتهای مقاله در بخش دیدگاه ها مطرح کرده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

فهرست مطالب
10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان

بانک بین المللی آذربایجان (ABB)

بانک بین المللی آذربایجان (ABB) در 10 ژانویه 1992 به عنوان یک بانک سهامی تأسیس شد که دفتر مرکزی آن در باکو واقع شده است. (ABB) در حال حاضر یکی از بانک های پیشرو در منطقه قفقاز جنوبی از نظر دارایی، پایگاه مشتری و سبد عملیاتی بین المللی است. این بانک با 59 شعبه و 19 شعبه فرعی در مناطق مختلف آذربایجان، خدمات بانکداری جهانی را به مشتریان خصوصی و شرکتی ارائه می دهد.

تعداد اشخاص حقوقی خدمات دهی شده توسط بانک حدود 18 هزار نفر و تعداد اشخاص حقیقی که در مجموع به بیش از 1.3 میلیون نفر خدمات ارائه شده است. این بانک بیش از 2700 کارمند دارد و بر اساس فرمان شماره 1174 رئیس جمهور جمهوری آذربایجان مورخ 5 نوامبر 2020 «در مورد اطمینان از فعالیت هلدینگ سرمایه گذاری آذربایجان»، شرکت سهامی باز بانک ABB به مدیریت هلدینگ سرمایه گذاری آذربایجان واگذار شد.

بانک بین المللی آذربایجان (ABB) را باید بزرگ ترین و معتبرترین بانک در لیست 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان معرفی کنیم که علاوه بر مشتریانی که از آن خدمات می گیرند، بسیاری از فعالیت های اقتصادی در این کشور نیز وابسته به این بانک بوده و به نوعی این بانک یکی از سرمایه گذاران اصلی یا سهام دار عمده آن ها می باشد.

در جدول مهمترین بانک ها و شرکتهای آذربایجان و سال تاسیس آن ها را میبینید.

شرکت تاسیس
بانک بین المللی آذربایجان 1992
شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان 1993
کاپیتال بانک 1874
آزپترول 1997
پاشا بانک 2007
آزرسو 2004
اکسس بانک 2002
شرکت حفاری خزر 1996
یونی بانک 1992
آذرسل تلکام 1996

کاپیتال بانک (Kapital Bank)

کاپیتال بانک (Kapital Bank) یکی از بزرگ ترین بانک های آذربایجان است که در سال 1874 تأسیس شد ، 99.87 درصد از سهام کاپیتال بانک (Kapital Bank) متعلق به هلدینگ پاشا است و سرمایه آن بیش از 185 میلیون منات است ، بانک کاپیتال یک موسسه مالی با بزرگترین شبکه خدمات در آذربایجان است و دارای 102 شعبه و 20 بخش است.

کاپیتال بانک یک بانک جهانی است و به مشتریان فیزیکی و شرکتی خدمات ارائه می دهد و یکی از تاثیر گذارترین کمپانی های حاضر در لیست 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان می باشد ، این بانک به بیش از 3 میلیون شخص حقیقی و بیش از 22 هزار شخص حقوقی خدمات ارائه می دهد ، همزمان ، این بانک در تعدادی از پروژه های اجتماعی دولتی مشارکت نزدیک دارد و تعدادی از برنامه های توسعه بخش خصوصی را اجرا می کند.

د حال حاضر آژانس فیچ به بانک کاپیتال رتبه بلندمدت «B+» داده است و پیش‌بینی رتبه بانک را «پایدار» تعریف کرده است ؛ که با توجه به رشد اقتصادی و درآمدهای ارزی که به کشورر جذب خواهد شد پیش بینی می شود طی سال های آینده به جایگاه بهتری نیز این بانک دست پیدا نماید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

شناخت بهتر شرایط اقتصادی و کاری کشور مقصد شما با راهنمایی متخصصان رجبی.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان

شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان یا به اختصار ( SOKAR)، یکی از بزرگترین شرکت های ملی نفت در جهان می باشد که این یک شرکت یکپارچه و مستقل در نظر گرفته می شود؛ زیرا در استخراج، حمل و نقل، فرآوری و مصرف نفت فعالیت می کند. این شرکت را باید بزرگترین کمپانی در لیست 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان معرفی نماییم.

به منظور اجرای استفاده از منابع نفتی جمهوری آذربایجان بر اساس سیاست واحد دولتی ، بهبود ساختار مدیریتی صنعت نفت و تضمین توسعه مجتمع سوخت-انرژی ، طی حکمی رئیس جمهور جمهوری آذربایجان ، نفت دولتی جمهوری آذربایجان بر اساس کنسرن دولتی آذریفت و اتحادیه تولیدی آذرنفکیمیا تأسیس شد ، این شرکت دارای دو پالایشگاه نفت ، چندین خط لوله بین المللی نفت و گاز و چندین شرکت مهندسی است و در حال حاضر شصت و هشتمین شرکت بزرگ جهان از نظر حجم سرمایه است.

(SOKAR) در جستجو ، اکتشاف ، آماده سازی و توسعه ذخایر نفت و گاز در کل قلمرو جمهوری – در خشکی و دریا ، آماده سازی ، پردازش و حمل و نقل نفت ، گاز ، میعانات گازی و همچنین فروش محصولات در حال حاضر مشغول است ، این کمپانی همچنین حجم زیادی از تحقیقات علمی و کار پروژه ای را انجام می دهد.

شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان
کمپانی آزپترول در آذربایجان (AZpetrol)

کمپانی آزپترول در آذربایجان (AZpetrol)

فعالیت اصلی آزپترول (AZpetrol) که اولین پمپ بنزین خود را در ژوئیه 1997 در باکو افتتاح کرد ، خرده فروشی و عمده فروشی سوخت از طریق شبکه پمپ بنزین و شبکه های سوخت رسانی است ، این شرکت دارای 83 پمپ بنزین (PS) و 5 پمپ گاز (GS) است که با آخرین تجهیزات مجهز شده و اکثر مناطق آذربایجان را پوشش می دهد.

آزپترول (AZpetrol) در سال 1999 انبار سوخت مدرن خود را در آذباریجان افتتاح کرد که کمک بزرگی به کشور در جهت نگهداری سوخت کشور می کند ، این کمپانی با بیش از 3200 پرسنل یکی از بزرگترین کارفرمایان کشور تلقی می شود و در حال حاضر 120 کامیون تانکر فعال در سطح جاده های آذربایجان دارد که محصولات سوختی را به جایگاه های عرضه هدایت می کنند.

آزپترول (AZpetrol) یکی دیگر از شرکت های حاضر در لیست 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان می باشد که در زمینه نفتی فعال است ، البته باید بگوییم که اقتصاد کشور بزرگ آذربایجان بسیار به نفت و مشتقات آن وابسته است و این چیزی عجیب و دور از انتظار نیست.

پاشا بانک (PASHA Bank)

پاشا بانک (PASHA Bank) یک شرکت سهامی آزاد و یکی از بانک های شرکتی پیشرو آذربایجان است که عضوی از مجموعه بزرگ پاشا هلدینگ می باشد که در زمینه های بیمه ، بانک ، مسافرت و گردشگری ، ساخت و ساز و سایر زمینه های تجاری فعالیت گسترده دارد ، پاشا بانک که در سال 2007 تأسیس شده ، خدمات مالی اصلی از جمله بانکداری سرمایه گذاری ، مالی تجارت و مدیریت دارایی را به مشتریانی از شرکت های بزرگ گرفته تا شرکت های کوچک و متوسط ​​و دارندگان کارت حقوق و دستمزد ارائه می دهد.

این بانک با ارائه خدمات به شرکت هایی که عمدتاً در بخش غیرنفتی اقتصاد فعالیت می کنند ، به طور جداگانه در زمینه هایی مانند کشاورزی ، حمل و نقل و ارتباطات ، تولید ، ساخت و ساز و تجارت ، به تنوع بخشیدن به اقتصاد آذربایجان کمک می کند ، پاشا بانک (PASHA Bank) نه تنها از نظر سطح سرمایه بزرگترین بانک خصوصی آذربایجان است ، بلکه از نظر دارایی نیز در میان 3 بانک برتر خصوصی قرار می گیرد ، بر اساس اطلاعات 31 دسامبر 2020 ، حجم دارایی های بانک 5.5 میلیارد منات و سرمایه آن 559 میلیون منات می باشد.

دفتر مرکزی این بانک در باکو واقع شده است و یکی از اصلی ترین موارد در میان 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان می باشد و در مجموع 7 مرکز تجاری ، 3 شعبه و 1 صرافی در پایتخت دارا می باشد ، رتبه اعتباری پاشا بانک در سال 2021 توسط استاندارد اند پورز در سطح بلند مدت B و کوتاه مدت B تایید شده است.

با آذربایجان بیشتر آشنا شوید ؛ مقالات زیر را مطالعه کرده و با مشاوارن ما در ارتباط باشید.

اکسس بانک ( Access Bank)

اکسس بانک ( Access Bank) در 29 اکتبر 2002 به عنوان بانک مالی خرد آذربایجان توسط بانک تجارت و توسعه دریای سیاه ، بانک اروپایی بازسازی و توسعه ، شرکت مالی بین المللی ، سیستم های مالی KfW و LFS تاسیس شد که هر کدام 20 درصد از سهام آن را به اشتراک می گذارند.

در ادامه مطلب 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان بگوییم که در سال 2003 ، این بانک اولین وام تجدید فاینانس خود را به مبلغ 5 میلیون دلار از EBRD دریافت کرد و حساب های جاری و سیستم انتقال پول در سال 2004 راه اندازی شد ، در سال 2005 ، سپرده مدت دار راه اندازی شد و بانک به شبکه های بین المللی SWIFT ، Western Union و Privat Money ملحق شد.

علاوه بر این ، اکسس بانک اولین وام های تامین مالی مجدد غیر سهامدار را از تسهیلات مالی خرد جهانی ، بلو اورچارد ، دویچه بانک ، اینکوفین و تریودوس در همان سال دریافت می کند و در اولین شعبه منطقه ای خود را در گنجه افتتاح می نماید ، جدای از این مبحث بهتر است که مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آذربایجان را نیز در سایت ما مطالعه نمایید تا از فرصت های ایده آل و پر سود سرمایه گذاری در این کشور مطلع شوید.

شرکت سهامی آزرسو (Azersou OJSC)

شرکت سهامی آزاد آزرسو (Azersou OJSC) به دستور رییس جمهوری آذربایجان در تاریخ 11 ژوئن 2004 تاسیس شده است که وظیفه سازماندهی جمع آوری ، پردازش ، حمل و نقل ، ذخیره و توزیع آب از منابع ، تامین آب شرب مصرف کنندگان به صورت متمرکز و خدمات جمع آوری و انتقال فاضلاب و تصفیه و دفع آن را اجرا می کند ، این شرکت همچنین طراحی ، ساخت ، بهره برداری و نگهداری سیستم های آب آشامیدنی و فاضلاب را انجام می دهد.

این شرکت به 1731949 مشترک در سراسر کشور خدمات آبرسانی و فاضلاب را ارائه می کند که از این تعداد 1664114 نفر جمعیت و 67835 نفر مشترک غیر جمعیتی هستند ، همچنین طبق آخرین آمار 78.5 درصد از مشترکان در کل کشور ، 81.7 درصد در باکو و 71 درصد در سایر مناطق از آب آشامیدنی بدون وقفه برخوردار هستند.

این شرکت در حال حاضر پروژه های بازسازی سیستم های آبرسانی و فاضلاب شهرها و مناطق کشور را اجرا می کند که با بودجه عمومی و وام های موسسات مالی بین المللی تامین می شود ، این یکی از شرکت های در لیست 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان است که در زمینه نفتی فعالیت ندارد ،

شرکت سهامی آزرسو (Azersou OJSC)

آذرسل تلکام ( Azercell Telecom)

آذرسل تلکام ( Azercell Telecom) در 19 ژانویه 1996 در آذربایجان تأسیس شد ، این کمپانی فعالیت خود را از 15 دسامبر با ارائه خدمات مخابرات سیار مبتنی بر سیستم پس پرداخت به مشترکین خود در این کشور آغاز کرد ، همچنین سیستم پیش پرداخت این کمپانی با بسته تعرفه سیم سیم در سال 1998 راه اندازی شد.

آذرسل در 24 می 2012 ، راه اندازی خدمات مبتنی بر پلت فرم LTE را اعلام کرد و شبکه 4G آذرسل تمام شهر باکو و شهرهای اطراف را پوشش می دهد ، این شبکه ها بر روی فرکانس 1800 مگاهرتز کار می کنند ، همچنین دومین منطقه ای که شبکه 4G در آن مستقر شد ، جمهوری خودمختار نخجوان بود.

جالب است بدانید که 51 درصد بازار موبایل آذربایجان در حال حاضر متعلق به آذرسل است ، در حالی که پوشش جغرافیایی آن 94.15 درصد و پوشش جمعیتی آن 98.70 درصد می باشد ، باید بگوییم که باقی فعالان بازار موبایل در آذربایجان در مقابل آذرسل خورده پا به حساب می آیند و این کمپانی بزرگترین شرکت مخابراتی در میان 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان است.

شرکت حفاری خزر آذربایجان

شرکت حفاری خزر آذربایجان

شرکت حفاری خزر یک شرکت حفاری بین المللی مستقر در باکوی آذربایجان است که توسط شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (SOKAR) و شرکت سانتافه ایالات متحده برای انجام خدمات حفاری برای بسیاری از قراردادهای PSA در آذربایجان تاسیس شده است ، SOKAR به تنهایی 55 درصد از سهام را در اختیار دارد در حالی که سانتافه 45 درصد باقی مانده از سهام را در اختیار داشت.

چون سانتافه تمامی سهام خود را در ژوئن 2009 به شرکت حفاری کاسپین فروخت ، این شرکت در طول 15 سال حفاری در 30 نقطه آب عمیق در 14 سازه زمین شناسی مانند قره باغ ، اشرفی ، دان اولدوزو ، آذری ، چیراگ ، گونشلی ، شاه دانیز ، نخجوان ، آبشرون ، اینام ، کرداشی و آراز دانیز و 35 میدان جهت دار حفاری انجام داده است ، این شرکت چاه های شیبدار و افقی از قالب های زیر دریا را نیز حفاری می نماید.

این شرکت یکی از شرکت های با سابقه در میان 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان می باشد که 25 سال سابقه دارد و خود را به عنوان پیشرو در صنعت حفاری در دریای خزر معرفی می کند و در مجموع ، بیش از 650 کارمند در آن مشغول به کار هستند ؛ ضمنا دفتر مرکزی این کمپانی در شهر باکو واقع شده است.

یونی بانک (Uni Bank)

یونی بانک (Uni Bank) یکی از بزرگترین بانک های خصوصی است که در جولای 1992 در آذربایجان با نام MBank تاسیس شد ، در 15 اکتبر 2002 ، پس از ادغام Mbank با PROMTEXBANK یکی از بانک های پیشرو آذربایجان به وجود آمد که نام این بانک به یونی بانک (Uni Bank) تغییر یافت.

به عنوان یک بانک مشتری محور ، فعالیت های یونی بانک بر اساس نیازها ، علایق و انتظارات مشتریان است ، گوش دادن به خواسته ها و خواسته های مشتریان این بانک را به پیشرفت و توسعه مداوم سوق داده است،ارزش های اصلی یونی بانک همواره شامل نوآوری ، روحیه تیمی (کار تیمی) ، مشتری مداری ، دانشکده بانکداری و شفافیت است.

در سال 2021 ، یونی بانک (Uni Bank) برای اولین بار در نئوبانک آذربایجانی یعنی لئوبانک را بر اساس اصل «فقط موبایل» (بانک بدون شعبه) تاسیس کرد ، مشتریان لئو این فرصت را دارند که از طریق یک کارت ؛ راحت با محدودیت اعتباری استفاده کنند ، پرداخت ها و نقل و انتقالات را انجام دهند ، وجه نقد دریافت کنند و بسیاری موارد دیگر را انجام دهند ، این بانک مدرن ترین بانک در لیست 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان می باشد.

سوالات پر تکرار 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان

اقتصاد آذربایجان طی دو دهه گذشته  رشد خوب و مناسبی را تجربه کرده است و این موضوع باعث سرازیر شدن شرکت ها و کمپانی های بزرگی به این کشور شده است.

بانک بین المللی آذربایجان (ABB) را باید بزرگ ترین و معتبرترین بانک در لیست 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان معرفی کنیم که علاوه بر مشتریانی که از آن خدمات می گیرند ، بسیاری از فعالیت های اقتصادی در این کشور نیز وابسته به این بانک بوده و به نوعی این بانک یکی از سرمایه گذاران اصلی یا سهام دار عمده آن ها می باشد.

شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان یا به اختصار ( SOKAR) ، یکی از بزرگترین شرکت های ملی نفت در جهان می باشد که این یک شرکت یکپارچه و مستقل در نظر گرفته می شود ؛ زیرا در استخراج ، حمل و نقل ، فرآوری و مصرف نفت فعالیت می کند ، این شرکت را باید بزرگترین کمپانی در لیست 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان معرفی نماییم.

فعالیت اصلی آزپترول (AZpetrol) که اولین پمپ بنزین خود را در ژوئیه 1997 در باکو افتتاح کرد ، خرده فروشی و عمده فروشی سوخت از طریق شبکه پمپ بنزین و شبکه های سوخت رسانی است ، این شرکت دارای 83 پمپ بنزین (PS) و 5 پمپ گاز (GS) است که با آخرین تجهیزات مجهز شده و اکثر مناطق آذربایجان را پوشش می دهد.

شرکت سهامی آزاد آزرسو (Azersou OJSC) به دستور رییس جمهوری آذربایجان در تاریخ 11 ژوئن 2004 تاسیس شده است که وظیفه سازماندهی جمع آوری ، پردازش ، حمل و نقل ، ذخیره و توزیع آب از منابع ، تامین آب شرب مصرف کنندگان به صورت متمرکز و خدمات جمع آوری و انتقال فاضلاب و تصفیه و دفع آن را اجرا می کند ، این شرکت همچنین طراحی ، ساخت ، بهره برداری و نگهداری سیستم های آب آشامیدنی و فاضلاب را انجام می دهد.

علاوه بر این 10 شرکت و بانک مهم در آذربایجان ، شرکت های دیگری نیز در این کشور فعالیت می کنند که جهت کسب اطلاعات در رابطه با آنان می توانید با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل کرده و سوالات خود را مطرح نمایید ، ضمن اینکه مطالعه مقاله مهاجرت به آذربایجان را نیز بخوانید تا بدانید با شرایط شما کدام روش قانونی برای مهاجرت شما به این کشور مناسب تر است.

شاید بخواهید برخی از معتبرترین بانک ها و شرکت های موجود در کشورهای زیر را هم بشناسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1/5 - (1 امتیاز)
منو
خانه