ویزای H-1B چیست؟

ویزای  H-1Bیکی از انواع ویزاهای کاری کشور آمریکا است که از طریق آن می توان برای اشتغال و کسب درآمد به این کشور نقل مکان کرد. اما باید دقت داشته باشید که این ویزا دارای مدت اعتبار مشخصی خواهد بود و از دسته ویزاهای مهاجرتی این کشور شناخته نمی شود. همچنین استخدام نیروی کار از این طریق نباید هیچ گونه اخلالی در شرایط کاری کارمندان آمریکایی به وجود آورد.

ویزای H-1B چیست؟

مشاور مهاجرتی

خیر، این نوع ویزای یک ویزای غیر مهاجرتی است و به طور مستقیم امکان اخذ اقامت دائم وجود ندارد، اما از طریق برخی روش ها می توانید به گرین کارت آمریکا برسید.

 اعتبار این ویزا در ابتدا 3 ساله بوده و حداکثر 3 سال دیگر نیز قابل تمدید است.

 بله، در صورت درخواست انجام این امر به صورت پرمیوم و پرداخت هزینه آن می توانید تا 15 روز به نتیجه نهایی برسید.

 سالانه 65 هزار نفر به صورت عادی و 20 هزار نفر افراد کارشناسی ارشد تحصیل کرده در دانشگاه های آمریکا می توانند به این ویزا برسند.

 بله، اگر از کارفرمایی آمریکایی جاب آفر نداشته باشید، قادر به اخذ این ویزا نخواهید بود.

ویزای H-1B برای این امر در نظر گرفته شده که کارفرمایان آمریکایی بتوانند در برخی از حوزه ها و مشاغل به استخدام نیروی کار متخصص و دارای دانش اقدام کنند. برای دریافت این ویزا باید دارای شرایط مشخصی بوده و بتوانید معیارهای مهم و اصلی مورد نیاز آن را فراهم آورید. همچنین باید توجه کنید که اخذ این ویزا به صورت مستقیم از سوی متقاضی مقدور نیست، بلکه کارفرما باید برای اجازه حضور و ویزا درخواست کند.

اگر علاقمند به اشتغال در آمریکا هستید، بهترین شهرهای آمریکا برای کار را در مقاله مربوطه شرح داده ایم، این مقاله را حتما مطالعه کنید. در ادامه این مطلب با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی همراه باشید، تا شرایط دریافت ویزای  H-1Bرا به همراه مدارک و مراحل لازم اخذ آن را به شما عزیزان شرح دهیم.

اخذ ویزای  H-1Bچه شرایطی دارد؟

ویزای  H-1Bدر اصل ویزایی است که برای تامین نیروهای ماهر در نظر گرفته شده که کشور با کمبود آنان در مشاغل تخصصی مواجه است. این ویزا یک ویزای موقت است که در ابتدا دارای اعتباری 3 ساله بوده و در شرایط لازم می تواند حداکثر تا 3 سال دیگر تمدید شده و به طورکل 6 سال اعتبار داشته باشد.

معیارهای پذیرش این ویزا بسیار سخت گیرانه هستند و در اولین شرط لازم، فقط برای افراد تحصیل کرده در دانشگاه و دارای تجربه کاری مرتبط، صادر می شوند. این ویزا از سال 1990 به لیست ویزاهای کشور آمریکا اضافه شد تا خلال و کمبود موجود در نیروهای کاری ماهر و متخصص در مشاغل حرفه ای در این کشور پوشش داده شود.

از جمله مهم ترین شرایط لازم جهت اخذ ویزای  H-1Bباید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • داشتن یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از یک شرکت یا کارفرمای معتبر آمریکایی الزامی است.
 • داشتن حداقل مدرک کارشناسی (لیسانس) الزامی است و مدرک مربوطه باید حتما مرتبط با پیشنهاد شغلی و زمینه فعالیت کارفرمای مربوطه باشد.
 • در صورت نداشتن مدرک لیسانس به بالا، شاید بتوان با ارائه مدارکی نظیر سوابق کاری یا تخصص های خاص این ویزا را به دست آورید.
 • داشتن مهارت های تخصصی و دانش عمیق در زمینه مورد نظری که قصد اشتغال در آن را دارند، داشتن معمولا 3 سال سابقه کار مرتبط نیاز است.
 • کارفرمای آمریکای باید به نحوی نشان دهد که برای فرصت شغلی مربوطه نیروی کار مناسب و مرتبط در کشور وجود ندارد.
 • این ویزا حداکثر می تواند تا 6 سال معتبر بوده و شخص متقاضی باید با حمایت و از طریق کارفرما برای دریافت این ویزا درخواست نماید.

همچنین باید خاطرنشان کنیم که دارندگان این ویزا قادر هستند تا با اخذ ویزای H-4، همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را نیز همراه به آمریکا ببرند. ضمنا، دقت کنید که اگر از شغل خود اخارج شوید و یا آن را از دست بدهید، ویزای شما نیز باطل می شود و باید این کشور را ترک کنید.

اخذ ویزای H-1Bچه شرایطی دارد؟

چه مشاغلی امکان اخذ ویزای H-1B را دارند؟

طبق لیست مشاغل اداره مهاجرت ایالات متحده(USCIS) ، طیف گسترده ای از مشاغل واجد شرایط دریافت ویزای H-1B هستند که این مشاغل به طور کلی در دسته های زیر قرار می گیرند:

 • مشاغل تخصصی: این مشاغل به دانش تئوری یا فنی در یک زمینه خاص نیاز دارند و معمولاً برای انجام آن ها حداقل به مدرک لیسانس یا معادل آن نیاز است. برخی از نمونه‌های مشاغل تخصصی مطرح مناسب برای دریافت این ویزا عبارتند از: مهندسی، علوم، فناوری اطلاعات، پزشکی، حسابداری، امور مالی، آموزش، هنر و غیره.
 • مدل های دنیای مد: مدل های فعال در دنیای مد حرفه ای که به طور بین المللی شناخته شده اند و در نمایش های سطح بالا در ایالات متحده و یا دیگر کشورهای مطرح دنیا کار می کنند، ممکن است واجد شرایط ویزای H-1B باشند.
 • برخی مشاغل تحقیقاتی: محققان و پژوهشگران در زمینه های علمی، فنی، مهندسی، پزشکی و سایر زمینه های مرتبط، ممکن است واجد شرایط ویزای H-1B باشند.
 • مربیان ورزشی در دانشگاه ها: مربیان ورزشی که در دانشگاه ها یا مؤسسات آموزشی معتبر در ایالات متحده یا دیگر کشورها کار می کنند، ممکن است واجد شرایط این ویزا باشند.

اما به طور معمول برای دریافت این ویزا، اغلب افرادی که در حوزه های پزشکی، مهندسی، فنی، علوم، فناوری اطلاعات و هنر فعالیت دارند، می توانند شغلی را بیابند که شرایط مناسب را داشته باشد و کمبود نیروی متخصص در مشاغل مربوطه آن ها در برخی مناطق آمریکا احساس شود.

دعوت می کنیم مقاله مهاجرت به آمریکا را بخوانید تا بدانید با شرایطِ شما، کدام شیوه از مهاجرت، بهترین است!

چه مشاغلی امکان اخذ ویزای  H-1Bرا دارند؟

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزایH-1B

همانطورکه اشاره کردیم دریافت ویزایH-1B نیاز به دریافت پیشنهاد کاری یا همان جاب آفر از کارفرمایی آمریکایی دارد و این کارفرما باید رسما شما را استخدام و برای کار به این کشور دعوت کند. قطعا شما مدارکی نیاز خواهید داشت که به کارفرمای مربوطه تخصص، دانش و قابلیت های خود را ارائه و اثبات کنید که در مقاله کار در آمریکا کاملا برای شما شرح داده ایم.

اما علاوه بر این امر، متقاضیان دریافت ویزایH-1B باید مدارکی را که مورد درخواست سفارت این کشور می باشد، را نیز جمع آوری کرده و به این مرکز ارائه دهند تا شرایط آنان مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه صدور ویزا به آنان اعلام شود. دقت کنید، سفارت آمریکا در بررسی مدارک بسیار دقیق و سخت گیر است، پس در این باره حتما با مشاورین و متخصصین این حوزه مشورت های لازم را انجام دهید.

البته با این که ممکن است، مدارک متقاضیان مختلف با یکدیگر تفاوت هایی داشته باشد، اما مدارک زیر قطعا از شما درخواست می شود:

 • گذرنامه معتبر متقاضی که باید حداقل تا 6 ماه پس از مدت زمان ویزا اعتبار داشته باشد. برای ایرانیان بهتر است اعتبار پاسپورت بالای 3 سال باشد.
 • گذرنامه های پیشین و سوابق سفری مندرج در آن ها
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی که حداکثر در 3 ماه گذشته گرفته شده باشند.
 • رسید پرداخت هزینه مربوط به صدور ویزا
 • کپی و اصیل فرم I-129 تکمیل شده
 • فرم درخواست (I-797) تکمیل شده
 • دعوت نامه یا جاب آفر و یا نامه ای از کارفرما با ارائه جزئیات کامل و دقیق شغل مربوطه
 • تمامی مدارک تحصیلی
 • هرگونه سوابق کاری مرتبط
 • رزومه یا CV
 • تمامی اطلاعات مرتبط به شغل حال حاضرتان در کشور با جزئیات دقیق و ارائه شماره تماس مدیر فعلی و دو تن از همکاران.
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل (در صورت وجود)
مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزایH-1B

همچنین اگر در آمریکا زندگی می کرده اید یا در حال زندگی هستید، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

 • اظهارنامه مالیاتی و جزئیات آن
 • اطلاعات کارفرمای فعلی یا قبلی خود و شماره تماس آن
 • فیش حقوقی 12 ماه آخر خود
مراحل درخواست ویزایH-1B کشور آمریکا

مراحل درخواست ویزایH-1B کشور آمریکا

در مقایسه با کشورهای اروپایی، شاید درخواست صدور ویزا از سفارت آمریکا و ارائه مدارک و شرکت در مصاحبه آن برای شهروندان ایرانی در طی چندین سال گذشته کمی ناشناخته تر باشد. به همین خاطر، به دلیل پیچیدگی فرآیند درخواست ویزای H-1B، توصیه می شود قبل از اقدام با یک مشاور و متخصص مهاجرت مشورت کنید.

اما برای آشنایی بیش تر باید بدانید که مراحل درخواست ویزای H-1B کشور آمریکا به طور کلی به شرح زیر است:

مرحله اول: ارائه درخواست توسط کارفرما

 • کارفرمای آمریکایی که مایل به استخدام شما است باید فرم درخواست ویزایH-1B را برای وزارت کار ایالات متحده (DOL) ارسال کند.
 • DOL  درخواست را بررسی می کند و در صورت تأیید، نامه تأییدیه I-129 را به کارفرما ارسال می کند.
 • این نامه تأییدیه برای شما ضروری است تا بتوانید بقیه مراحل درخواست را ادامه دهید.

مرحله دوم: تکمیل فرم درخواست ویزا

 • شما باید فرم DS-160 را به صورت آنلاین تکمیل کنید. این فرم شامل سوالات مربوط به اطلاعات شخصی، تحصیلات، سابقه کاری و سفرهای شما است.
 • پس از تکمیل فرم، باید یک صفحه تأیید را چاپ کنید.

مرحله سوم: پرداخت هزینه های ویزا

 • باید هزینه درخواست ویزای H-1B را به صورت آنلاین پرداخت کنید، دقت داشته باشید که هزینه غیرقابل استرداد است.

مرحله چهارم: برنامه ریزی مصاحبه

 • باید برای مصاحبه ویزا در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در یکی از کشورهای همسایه وقت بگیرید.
 • در زمان مصاحبه، باید صفحه تأیید DS-160، گذرنامه خود، نامه تأییدیه I-129، سایر مدارک مورد نیاز و رسید پرداخت هزینه را با خود ببرید.

مرحله پنجم: مصاحبه ویزا

 • در طول مصاحبه، از شما سوالاتی در مورد تحصیلات، تجربه کاری، شغل پیشنهادی و برنامه های شما در ایالات متحده پرسیده می شود که باید به آنان با دقت پاسخ دهید. دقت کنید که باید صادقانه و به طور کامل به تمام سوالات پاسخ دهید و به هیچ عنوان دروغ نگویید.

مرحله ششم: تصمیم گیری

 • پس از مصاحبه، افسر ویزا به شما اطلاع می دهد که آیا ویزای شما تأیید شده است یا خیر و اگر ویزای شما تأیید شده باشد، آن را در گذرنامه خود دریافت خواهید کرد.
هزینه اخذ ویزای  H-1B آمریکا چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای  H-1B آمریکا چقدر است؟

درخواست ویزای  H-1B آمریکا با هزینه هایی همراه است که برخی از این هزینه ها اجباری و برخی اختیاری است. برای مثال هزینه بهره مندی از مشاور و راهنما یک هزینه اختیاری است، اما هزینه درخواست صدور ویزا یک هزینه اجباری است. در جدول زیر هزین های مرتبط با دریافت این ویزا را مشاهده خواهید کرد:

نوع هزینه

مبلغ آن

هزینه درخواست (فرم I-129)

780 دلار

460 دلار (در مورد کارفرمایان کوچک و غیرانتفاعی)

هزینه مبارزه با تقلب

500 دلار

هزینه ثبت نام

215 دلار

هزینه پردازش حق بیمه

2850 دلار

هزینه ترجمه مدارک

2 تا 5 میلیون تومان

چگونگی و مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای H-1B

نکته بسیار مهمی که در رابطه با اخذ ویزای H-1B باید بدانید، این است که انتخاب افراد جهت دستیابی به این ویزا بر اساس قرعه کشی و شانس است و هیچ گونه ترتیب یا اولویت خاصی برای افراد در نظر گرفته نمی شود. به طورکلی هر ساله ظرفیت مشخصی برای اعطای این ویزا وجود دارد که طبق قرعه کشی، متقاضیان برنده به این ویزا می رسند.

همچنین توجه داشته باشید که ویزاهای H-1B در اول اکتبر هر سال مالی به ترتیب زیر تخصیص داده می شوند:

 • 65,000 ویزا برای مشاغل تخصصی به صورت تصادفی از بین تمام متقاضیان واجد شرایط انتخاب می شوند.
 • 20,000 ویزای اضافی نیز برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر از موسسات آموزشی ایالات متحده به ترتیب تاریخ ارائه درخواست تخصیص داده می شوند.

اگر در تاریخ 1 اکتبر تمام ویزاها تخصیص داده نشوند، ویزاهای باقی مانده در ماه های بعد به ترتیب تاریخ ارائه درخواست تخصیص داده می شوند. همچنین کارفرمایان قادر به ارائه چندین درخواست برای یک فرد نبوده و در صورت دست پیدا نکردن برخی از هزینه های آنان بازگردانده شده تا در سال بعد شرکت کنند.

چگونگی و مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای H-1B

مدت رسیدگی به درخواست و صدور ویزای  H-1B

USCIS مرجع اصلی رسیدگی به درخواست های متقاضیان است و معمولا از آپریل تا اکتبر، بررسی های لازم را به انجام می رساند. اما مدت زمان رسیدگی به درخواست صدور ویزا با توجه به کشور مبداء و همچنین ایالتی که قصد اشتغال در آن را دارید می تواند متفاوت باشد. برخی اسالات سریع و برخی کمی طولانی این امر را انجام می دهند.

اما طبق اعلام اداره مهاجرت ایالات متحده (USCIS) :

 • میانگین زمان پردازش برای درخواست های اولیه ویزای H-1B در حال حاضر 8 ماه است.
 • میانگین زمان پردازش برای درخواست های تمدید ویزای H-1B در حال حاضر 6 ماه است.

به همین خاطر مهم است که در اسرع وقت درخواست خود را ارسال کنید، به خصوص اگر قصد دارید در ابتدای سال تحصیلی یا مالی ایالات متحده کار خود را شروع کنید. البته شما می توانید وضعیت درخواست خود را به صورت آنلاین از طریق وب سایت USCIS پیگیری نمایید.

آیا امکان کاهش زمان رسیدگی به درخواست ویزای H-1B وجود دارد؟

آیا امکان کاهش زمان رسیدگی به درخواست ویزای H-1B وجود دارد؟

ممکن است کارفرمایان یا متقاضیان به هر دلیلی قصد داشته باشند که درخواست آنان سریع تر مورد بررسی قرار بگیرد و قادر به صبر کردن برای چند ماه نباشند. این امکان وجود دارد که با انتخاب ویژگی پردازش به صورت پریموم درخواست رسیدگی را بسیار سریع تر نموده و به نتیجه دست پیدا کنید.

برای این امر کارفرمایان باید فرم I-907 را نیز به مدارک خود ضمیمه کنند که درخواست رسیدگی به صورت پریموم است. برای این امر، باید مبلغ 1225 دلار را اضافه تر از سایر هزینه ها پرداخت کنید و در قبال آن USCIS تضمین می کند که حداکثر تا 15 روز پس از ارسال درخواست نتیجه را اعلام کند. در غیر این صورت هزینه به کارفرما بازگردانده خواهد شد.

البته رسیدگی سریع تر نیز امکان پذیر است که می تواند زمان رسیدگی به درخواست شما را کاهش دهد. اما تصمیم آن بر عهده USCIS خواهد بود و شما فقط باید مدارک لازم را ارائه کنید. در صورتی که یکی از شرایط زیر موجود باشد، می توان به این امتیاز نیز دست پیدا کرد:

 • شرایطی بشر دوستانه وجود داشته باشد.
 • شرایط اضطراری باشد.
 • امکان ضرر مالی هنگفت برای متقاضی یا کارفرما وجود داشته باشد.
 • درخواست از سوی سازمانی دولتی و در راستای منافع ملی وزارت دفاع ایالات متحده صادر شده باشد.

دریافت اقامت دائم از طریق ویزای H-B1 آمریکا

با ویزای H-1B آمریکا نمی توان به طور مستقیم اقامت دائم (گرین کارت) دریافت کرد. ویزای H-1B یک ویزای غیر مهاجرتی است که به افراد دارای مهارت های تخصصی اجازه می دهد تا برای کار در ایالات متحده برای یک کارفرمای خاص به طور موقت اقامت داشته باشند.

دعوت می کنیم مقاله ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا را بخوانید و با مزایای دریافت این ویزاها آشنا شوید.

 با این حال، دارندگان ویزای H-1B می توانند از طریق روش های مختلفی در نهایت به گرین کارت دست پیدا کنند:

پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای فعلی

متداول ترین روش برای دارندگان ویزای H-1B برای دریافت گرین کارت، دریافت پیشنهاد شغلی دائمی از سوی کارفرمای فعلی آن ها است. کارفرما باید فرم I-140 را برای USCIS ارسال کند تا ثابت کند که شما یک «کارگر خارجی با قابلیت استثنایی» هستید یا این که استخدام شما «به نفع ملی ایالات متحده» است. پس از تأیید فرم I-140، شما می توانید برای گرین کارت بر اساس اشتغال درخواست دهید.

دریافت اقامت دائم از طریق ویزای H-B1 آمریکا

ازدواج با یک شهروند آمریکایی

اگر با یک شهروند آمریکایی ازدواج کنید، می توانید برای گرین کارت بر اساس وابستگی خانوادگی درخواست دهید. فرآیند درخواست شامل اثبات ازدواج شما و همچنین گذراندن بررسی پیشینه است.

مقاله ویزای ازدواج در آمریکا را بخوانید و اطلاعات کاملی در این باره کسب کنید.

سرمایه گذاری

شما می توانید با سرمایه گذاری قابل توجه در یک کسب و کار آمریکایی، برای گرین کارت EB-5 (ویزای سرمایه گذاری) درخواست دهید. برای واجد شرایط بودن، باید حداقل 500,000 دلار در یک کسب و کار روستایی یا 1,000,000 دلار در یک کسب و کار غیر روستایی سرمایه گذاری کنید.

مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آمریکا هم در اختیار شماست تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

روش های دیگر

روش های دیگری نیز برای دریافت گرین کارت وجود دارد، مانند درخواست بر اساس پناهندگی یا دریافت بورسیه تحصیلی و غیره که اطلاع از آن ها نیاز به بررسی  دقیق و کسب راهنمایی و مشاوره از افراد متخصص و با تجربه در این حوزه دارد.

اگر درباره ویزای H-1Bآمریکا و یا دیگر ویزاهای این کشور سوال و ابهامی دارید، تیم مشاورین شرکت رجبی در دفاتر مرکزی و غرب تهران و یا دفتر شهر شیراز، قادر به ارائه بهترین راهنمایی و توضیحات به شما عزیزان هستند. ضمنا شرایط اخذ گرین کارت آمریکا را نیز در مقاله مربوطه کاملا شرح داده ایم، مطالعه آن را از دست ندهید.

انواع دیگری از ویزاهای آمریکا را بشناسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post