اقتصاد کشور اتریش

اقتصاد کشور اتریش
مشاور مهاجرتی

اقتصاد کشور اتریش به عنوان یک اقتصاد بازار اجتماعی توسعه یافته در جهان معرفی می شود که یکی از 14 کشور ثروتمند از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی می باشد.

اقتصاد کشور اتریش روز به روز در حال رشد و شکوفا شدن است و این به معنای پیدایش و افزایش فرصت های شغلی در این کشور می باشد که باعث جذب بیشتر مهاجر از سوی این کشور شده است. با کارشناسان  شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه شوید تا اقتصاد کشور اتریش را بهتر بشناسید.

جالب است بدانید که بسیاری از شرکت ها و کمپانی های بزرگ صنعتی در این کشور تاکنون خصوصی شده اند که این خصوصی سازی ها دارایی های دولتی را به سطحی قابل مقایسه با سایر اقتصادهای اروپایی کاهش داده است.  طبق آمار وین پایتخت اتریش با سرانه تولید ناخالص داخلی 38632 یورو پس از لندن، لوکزامبورگ، منطقه پایتخت بروکسل و هامبورگ در رتبه پنجم ثروتمندترین منطقه اروپایی براساس طبقه بندی NUTS-2 قرار گرفته است.

اقتصاد کشور اتریش به معنای واقعی از پایان جنگ جهانی دوم شروع به پیدایش، رشد و ترقی نمود و به طور متوسط فقط در دهه 1950 چیزی بین 4 تا 5 درصد رشد را به خود دید؛ این روند ادامه پیدا کرد که حالا به عنوان یکی از برترین های اروپا و جهان شناخته می شود. مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اتریش را مطالعه نموده تا با چگونگی شروع یک بیزنس و کسب سود کلان در این کشور آشنا شوید.

فهرست مطالب

اقتصاد کشور اتریش را دراین مقاله بررسی می کنیم و روناک همکار ما در شرکت مهاجرتی رجبی در این بخش خلاصه بسیار مفیدی از این مقاله را ارائه داده است ؛ پادکست همین ویدئو هم ارائه شده تا با دانلود آن بتوانید زمان خود را بهتر مدیریت کنید و در فرصت مناسبو با تمرکز کافی به ان گوش دهید.

پادکست اقتصاد کشور اتریش​

اهمیت اتریش در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا یکی از موفق ترین جوامع سیاسی و اقتصادی است که تاکنون به طور مستقل در دنیا تشکیل شده است که رفاه مادی و عملکرد اقتصادی در آن بیش از دوبرابر استاندارد جهانی بوده و کشورهای عضو آن از جمله رهبران جهانی در برابری درآمد، تحصیلات و امید به زندگی می باشند، عضویت در این اتحادیه مزایای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بسیار قابل توجهی برای کشورهای عضو به خصوص اتریش دارد.

باید بدانید که این مزایا و ویژگی ها می تواند کمک شایانی در تمامی زمینه ها به کشورهای عضو بکند؛ حتی کشورهای دیگر مانند سوئیس و نروژ هم بسیاری از قوانین خود را از قوانین اتحادیه الگو گرفته و اجرا می نمایند. این کشورها همچنین همواره مبالغی را به اتحادیه به عنوان حمایت پرداخت می کنند و تلاش دارند که خود را به عضویت آن درآورند.

اما ارزش عضویت در اتحادیه اروپا برای اتریش فراتر از اقتصاد است؛ دموکراسی، حقوق بشر، اقتصاد بازار اجتماعی، حرکت آزاد کارگران و حمایت از مصرف‌کننده و محیط ‌زیست همگی برای تضمین کیفیت بالای زندگی و فرصت‌های توسعه فردی در اتریش با عضویت در این مجمع فراهم می شوند.

البته شاید اهمیت اتریش در اتحادیه اروپا از برخی کشورها کمتر باشد؛ اما بازهم حضور آن کاملا حس شده و وزنه ای تاثیر گذار در این اتحادیه است. کلید موفقیت اتحادیه اروپا اراده کشورهای عضو برای همکاری درازمدت است که این همکاری منجربه فرآیند داد و ستد شده و در نتیجه منافعی برای همه کشورها به خصوص کشورهای قویتر مانند اتریش به همراه دارد.

پیشنهاد می کنیم مقاله ارزان ترین شهر اتریش برای کار و زندگی را مرور کنید و با دید بهتری مقصد مهاجرتی خود را برگزینید.

نمای کلی از اقتصاد اتریش

در سال 2021 اتریش رتبه 29 اقتصاد جهان از نظر تولید ناخالص داخلی، شماره 31 در کل صادرات، شماره 28 در کل واردات، اقتصاد شماره 15 از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه و شماره 9 پیچیده ترین اقتصاد بر اساس شاخص پیچیدگی اقتصادی (ECI) بود.

به دنبال عقب ماندگی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-19 اقتصاد کشور اتریش در سال 2021 بازگشت قوی به ثبت رساند. تولید این کشور در نیمه اول سال 2022 به شدت افزایش یافت که ناشی از مصرف خصوصی قوی و علیرغم تأثیر منفی شوک قیمت انرژی رشد کلی 4.7 درصد برآورد شد.

فعالیت اقتصادی در سال 2023 به دلیل کاهش مصرف خانوارها و سرمایه گذاری تجاری کاهش می یابد، به طوری که صندوق بین‌المللی پول رشد 1 درصدی را پیش بینی می‌کند و در سال بعد به 1.9 درصد افزایش می یابد. در حالی که پیش بینی کمیسیون اروپا محافظه کارانه تر است (به ترتیب 0.3٪ و 1.1٪).

همچنین به لطف حذف تدریجی اقدامات حمایتی انجام شده در زمینه همه گیری کووید-19 (شامل کار کوتاه مدت، یارانه هزینه ثابت و همچنین سایر نقل و انتقالات)، کسری کل دولت از 4.5 درصد در سال 2022 به 2.6 درصد کاهش یافته است.

نمای کلی از اقتصاد اتریش

نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی در سال 2022 به دلیل رشد قوی تولید ناخالص داخلی اسمی به 78.5 درصد، کاهش یافت و پیش بینی می شود در سال جاری 77.3 درصد و در سال 2024 به 75.6 درصد برسد. همچنین تورم در سال 2022 به دلیل قیمت برق و گاز به 7.7 درصد افزایش یافت.

صنعت توریسم بالاترین درآمد برای اتریش

باید بگوییم که هیچ صنعتی در اقتصاد کشور اتریش نمی تواند بهتر، ساده تر، کم هزینه تر و سودآورتر از صنعت توریسم و جذب توریست عمل کند. اتریش یکی از محبوب ترین و پربازدیدترین کشور جهان در میان توریست های خارجی است و باید بگوییم به که روز به روز در حال جذب گردشگران بیش تر و رشد در جدول کشورهای پر توریست می شود.

اما این کشور از لحاظ کسب درآمد از صنعت گردشگری پانزدهمین کشور جهان شناخته می شود؛ که دلیل آن حضور کوتاه تر گردشگران در این کشور است. اما با همه این تفاسیر اتریش سالانه 15 تا 30 میلیارد دلار ناقابل را از طریق گردشگران به اقتصاد خود تزریق می کند که چیزی در حدود 7.6 درصد از GDP اتریش را شامل می شود. این موضوع باعث شده که سرمایه گذاری های کلان خارجی و داخلی بسیاری در این حوزه در اتریش صورت گیرد.

اتریش از همه نظر یک بهشت گردشگری شناخته می شود که می تواند هر فرد با هر سلیقه و هدفی را به طور کامل تامین نماید و بسیاری گزینه های مختلف دیگر را نیز برای دفعات دیگر پیش پای آنان قرار دهد؛ به همین خاطر اکثر افراد گردشگر این کشور را بیش از 1 بار از نزدیک دیده و به آن سفر می کنند.

پس اگر بگوییم که اتریش از اوضاع شغلی مناسبی برخوردار است؛ اغراق نکرده ایم، مقاله کار در اتریش را مطالعه نمایید تا کاملا این موضوع و شرایط و قوانین برای دستیابی به آن را بشناسید.

برترین کشورهای صادرکننده به اتریش

بر اساس داده های سازمان تجارت جهانی، در سال 2021 اتریش کالاهایی به ارزش 218 میلیارد دلار را به کشور وارد کرده است. جالب است بدانید که در این میان اتریش بزرگترین واردکننده ضایعات و پس مانده های فلزات ( 103 میلیون دلار ) در جهان بوده است.

در خلال این مطلب لازم است به شما عزیزان یادآوری کنیم که مقاله مهاجرت به اتریش را حتما در سایت موسسه رجبی مطالعه کرده و روش های مهاجرت قانونی و همچنین شرایط و ویژگی های آنان را به طور کامل بشناسید. این مقاله می تواند تمامی اطلاعاتی که برای مهاجرت و نقل مکان به اتریش نیاز دارید را همه با هم و یکجا در اختیار شما بگذارد.

اما در میان تمامی مبداها در جهان، برترین کشورهای صادرکننده به اتریش به شرح زیر هستند:

برترین کشورهای واردکننده از اتریش

همچنین بر اساس داده های سازمان تجارت جهانی، در سال 2021 اتریش کالاهایی به ارزش 201 میلیارد دلار را به خارج از خاک خود صادر کرده است که در این بین اتریش به عنوان بزرگترین صادرکننده آب طعم دار ( 3.49 میلیارد دلار )، صنایع چوبی ( 1.97 میلیارد دلار )، آهن مناسب راه آهن ( 581 میلیون دلار )، کاغذ سیگار ( 480 میلیون دلار ) و اسلحه دستی ( 451 میلیون دلار ) در جهان شناخته شده است.

در نموارد زیر برترین کشورهای واردکننده از اتریش را به همراه سهم هرکدام، در میان شرکای تجاری این کشور مشاهده خواهید کرد:

برترین کالاهای صادراتی و وارداتی به اتریش

در ادامه بررسی اقتصاد کشور اتریش باید بگوییم که همانگونه که در بالا گفتیم و متوجه شدید، شرکای اصلی کشور اتریش شامل اقتصادهای برتر و اصلی جهان هستند که چه در خرید کالا از این کشور و چه در تامین کالاهای مورد نیاز آن بیش ترین سهم مبادلات را به خود اختصاص می دهند.

برای اینکه از شرایط اقتصادی اتریش بیش تر مطلع شده و به اطلاعات خود در رابطه با این کشور بیفزایید، مقاله هزینه های زندگی در اتریش را برای شما عزیزان در سایت قرار داده ایم؛ این مقاله برای کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند بسیار مناسب و لازم است و کاملا مخارجج پیش روی آنان در این کشور را به شما نشان خواهد داد.

اما در ادامه این بخش شما عزیزان خواهید فهمید که چه کالاها و موادی بیش ترین مقدار واردات و صادرات از اتریش را در سال 2021 میلادی داشته اند و به چه میزان ارزشی این مبادلات انجام پذیرفته است:

بیش ترین کالای وارد شده به اتریشمبلغ وارداتبیش ترین کالای صادر شده از اتریشمبلغ صادرات
اتومبیل8.7 میلیارد دلارواکسن، خون و سرم7.24 میلیارد دلار
تجهیزات رسانه ای5.65 میلیارد دلاراتومبیل7.2 میلیارد دلار
واکسن، خون و سرم5.5 میلیارد دلاردارو6.76 میلیارد دلار
طلا5.1 میلیارد دلارقطعات و لوازم جانبی وسایل نقلیه موتوری4.92 میلیارد دلار
قطعات و لوازم جانبی وسایل نقلیه موتوری5.01 میلیارد دلارتجهیزات رسانه ای3.96 میلیارد دلار

نرخ بیکاری و بازار کار در اتریش

در ابتدا باید بگوییم که بحران کرونا ویروس 2020 نه تنها به کاهش کل نیروی کار و کارگری در اتریش منجر شد، بلکه به کاهش قابل توجه تعداد کارگران خارجی نیز دامن زد که شهروندان اتحادیه اروپا – منطقه اقتصادی اروپا و اتباع سوئیس نیز به شدت تحت تأثیر آن قرار گرفتند. به طور کلی، در سال 2021 نسبت به سال قبل تعداد افراد شاغل با افزایش مواجه شد.

در حال حال حاضر اتریش یکی از اقتصادهای شکوفا و برتر جهان می باشد که شرایط بهتری را نیز تجربه خواهد کرد. در حال حاضر نرخ بیکاری و بازار کار در اتریش در شرایط مناسبی به سر می برد به طوری که نرخ بیکاری در نیمه دوم سال 2023 برابر با 5 درصد بوده و تا سال 2025 اشتغال در تمام مناطق اتریش افزایش خواهد یافت. البته در ابتدا، این افزایش بیشتر در صنایع مردانه متمرکز خواهد شد، با اینکه انتظار می رود بخش خدمات نیز در میان مدت بهبود یابد.

همچنین انتظار می رود مدت بیکاری در میان جوانان و افراد در سنین اولیه کار کاهش پیدا کند، علاوه بر این انتظار است که بیکاری در میان افراد بالای 50 سال تا سال 2025 افزایش یابد. کاهش بیکاری تا سال 2025 شامل افراد در تمام سطوح می شود. باید بگوییم که با توجه به این نرخ بیکاری در آینده کاملا می توان حدس که اقتصاد کشور اتریش نیز روز به روز بهتر و بهتر شده و پویاتر شود. 

در مقاله نرخ بیکاری در اتریش می توانید اطلاعات بسیار دقیق تری در این زمینه کسب کنید.

آینده اقتصاد اتریش

پس از بازگشت قوی اقتصاد کشور اتریش در ابتدای سال 2022، به دنبال فاز حاد همه گیری کووید-19، رشد از اواسط سال 2022 به دلیل کاهش تولید صنعتی کاهش یافت. به طور سالانه، رشد تولید ناخالص داخلی 4.8 درصد برای سال 2024 برآورد می شود که اساسا به دلیل رونق پس از بحران COVID-19 است.

با نگاهی به آینده، رشد اقتصادی از افزایش درآمدهای قابل تصرف از تعدیل قیمت انرژی و افزایش دستمزدها سود واقعی را می برد. با این حال، کمبود نیروی کار در حال حاضر در سطح بسیار بالایی قرار دارد و انتظار می‌رود که همراه با کاهش تولید صنعتی و عموما احساسات اقتصادی پایین، شتاب رشد را مهار کند. بنابراین پیش بینی می شود آینده اقتصاد اتریش در سال 2024 1.4 درصد و در سال 2025 رشد 1.8 درصدی داشته باشد.

ضمن اینکه در سال 2024، تحولات قیمت اصلی در حد متوسط قرار خواهد داشت و تورم 3.6 درصد پیش بینی شده است. با توجه به اینکه انتظار می رود تورم انرژی در سراسر سال 2023 تعدیل شود، پیش بینی می شود که تورم قیمت مصرف کننده به 6.6 درصد (از 8.6 درصد در سال 2022) برسد.

آینده اقتصاد اتریش

اگر برای کار به اتریش می روید و یا تحصیل ، برای سرمایه گذاری در حال تصمیم گیری هستید و یا تحصیل ، قطعا سوالات و ابهاماتی دارید که به چالش های ذهنی شما تبدیل شده و تنها راه برطرف شدن این دغدغه ها دریافت اطلاعات صحیح ، دقیق و به روز است.

همکاران ما در موسسه رجبی با ارائه وبینارهایی مفید پاسخگوی این نیاز شما هستند ، کارشناسان ما سوالات پر تکراری که در سایت درج شده و یا از مشاوران پرسیده شده را  جمع آوری کرده و یکجا در وبینارهایی پاسخ میدهند.

وبینار حاضر ارائه ای موفق از محسن مهدوی است که نظر کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. شما هم به دیدن این وبینار دعوتید.

مدت زمان : دو ساعت

سوالات پر تکرار اقتصاد کشور اتریش

طبق آمار وین پایتخت اتریش با سرانه تولید ناخالص داخلی 38632 یورو پس از لندن، لوکزامبورگ، منطقه پایتخت بروکسل و هامبورگ در رتبه پنجم ثروتمندترین منطقه اروپایی براساس طبقه بندی NUTS-2 قرار گرفته است.

در سال 2021 اتریش رتبه 29 اقتصاد جهان از نظر تولید ناخالص داخلی، شماره 31 در کل صادرات، شماره 28 در کل واردات، اقتصاد شماره 15 از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه و شماره 9 پیچیده ترین اقتصاد بر اساس شاخص پیچیدگی اقتصادی (ECI) بود.

هیچ صنعتی در اقتصاد کشور اتریش نمی تواند بهتر، ساده تر، کم هزینه تر و سودآورتر از صنعت توریسم و جذب توریست عمل کند. اتریش یکی از محبوب ترین و پربازدیدترین کشور جهان در میان توریست های خارجی است و باید بگوییم به که روز به روز در حال جذب گردشگران بیش تر و رشد در جدول کشورهای پر توریست می شود.

اتریش به عنوان بزرگترین صادرکننده آب طعم دار ( 3.49 میلیارد دلار )، صنایع چوبی ( 1.97 میلیارد دلار )، آهن مناسب راه آهن ( 581 میلیون دلار )، کاغذ سیگار ( 480 میلیون دلار ) و اسلحه دستی ( 451 میلیون دلار ) در جهان شناخته شده است.

  • اتومبیل
  • تجهیزات رسانه ای
  • واکسن، خون و سرم
  • طلا

در این مقاله با اقتصاد کشور اتریش آشنا شدیم؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره یا سایر مباحث مهاجرتی با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز تماس حاصل فرمایید. ضمنا مقاله تحصیل در اتریش را نیز حتما مطالعه کرده و با چگونگی قبولی در دانشگاه های این کشور آشنا شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *