بهداشت و درمان عمومی در چین

بهداشت و درمان عمومی در چین
مشاور مهاجرتی

بهداشت و درمان عمومی در چین از گذشته تا کنون برجسته بوده است که بویژه در طول همه گیری کوید 19 فعالیت های آن بسیار سریع و رضایت بخش تر شد.

مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ )در این مقاله سعی کرده اند مراقبت های بهداشتی چین را به اختصار توضیح دهند.

این مقاله صرفا برای افرادی است که قصد مهاجرت به چین را دارند و توصیه می شود که حتما آن را مطالعه کنند؛ زیرا مطالب کلیدی و مهمی که برای زندگی هر مهاجری ضرورت دارد در آن مورد بررسی قرار گرفته است.

مقاله لینک شده را هم بخوانید تا با روش های قانونی و سریع مهاجرت به این کشور هم آشنا شوید.

سیستم بهداشت و درمان عمومی در چین دارای مراقبت های رایگان هم است که تحت طرح بیمه اجتماعی این کشور شناخته می شود.

سیستم مراقبت های بهداشتی پوشش اولیه را برای اکثریت جمعیت بومی و در بیشتر موارد مهاجران نیز فراهم می کند. موارد فوق برای سرزمین اصلی چین اعمال می شود ، مناطق اداری ویژه هنگ کنگ و ماکائو سیستم های مراقبت بهداشتی همگانی جداگانه خود را حفظ می کنند.

فهرست مطالب

مراقبت های بهداشتی در چین

مراقبت های بهداشتی در چین در طول قرن بیستم و قرن بیست و یکم با استفاده از موسسات پزشکی دولتی و خصوصی و برنامه های بیمه ، دستخوش تغییرات اساسی شده است.

از سال 2020 ، حداقل حدود 95 درصد از جمعیت دارای پوشش بیمه درمانی اولیه هستند ، با وجود این ، بیمه سلامت عمومی چین به طور کلی فقط نیمی از هزینه های پزشکی را پوشش می دهد و این نسبت برای بیماری های جدی یا مزمن کمتر است. بسیاری از چینی ها نیز از طب سنتی چینی استفاده می کنند که برخی آن را عقب مانده و بی اثر می دانند ، برخی دیگر آن را ارزان ، موثر و از نظر فرهنگی مناسب می دانند.

چین همچنین به بازار عمده ای برای شرکت های چند ملیتی مرتبط با سلامت تبدیل شده است ، شرکت هایی مانند AstraZeneca ، GlaxoSmithKline ، Eli Lilly و Merck وارد بازار چین شدند و رشد انفجاری را تجربه کردند.

سیستم درمانی و بیمارستانی چین در شهر ها

همه شهر های بزرگ چین دارای بیمارستان های تخصصی خصوصی و عمومی در زمینه های مختلف هستند و به برخی از امکانات مدرن مجهز هستند ، بیمارستان ها و کلینیک های دولتی در تمام شهرهای چین در دسترس هستند که کیفیت آن ها بر اساس مکانشان متفاوت است.

بهترین سیستم درمانی و بیمارستانی چین در شهر ها را معمولاً می توان در بیمارستان های دولتی سطح شهر و به دنبال آن کلینیک های کوچکتر در سطح منطقه یافت.

بسیاری از بیمارستان های دولتی در شهرهای بزرگ به اصطلاح V.I.P دارند ، بخش ها یا gāogàn bìngfáng (به چینی: 高干病房) دارای فناوری پزشکی به روز و کارکنان ماهر هستند ، بیشتر بخش های V.I.P. همچنین به خارجی ها خدمات پزشکی ارائه می دهند و پزشکان و پرستاران انگلیسی زبان دارند.

در کشور چین علاوه بر امکانات پزشکی ارائه مراقبت های مدرن ، طب سنتی چینی نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و بیمارستان ها و مراکز درمانی طب چینی در سراسر کشور واقع شده اند. مراقبت های دندانی ، جراحی زیبایی و سایر خدمات مرتبط با سلامت با استاندارد های غربی به طور گسترده در مناطق شهری در دسترس هستند ، اگرچه هزینه ها متفاوت است.

سیستم درمانی و بیمارستانی چین در شهر ها

سیستم درمانی در روستا های چین

در گذشته اکثر مراقبت‌ های بهداشت و درمان عمومی در چین ، در مناطق روستایی در کلینیک ‌های دارای مراقبت ‌های اولیه ، با پرسنل پزشکی آموزش ‌دیده ضعیف و تجهیزات پزشکی یا داروی کمی در دسترس بود.

با این حال ، کیفیت سیستم درمانی در روستا های چین از سال 2009 به طور چشمگیری بهبود یافت ، در یک روند افزایشی ، مراقبت های بهداشتی و سیستم درمانی در روستاهای چین برای ساکنانی که قادر به طی کردن مسافت های طولانی برای رسیدن به بیمارستان شهری نیستند توسط پزشکان خانواده که به منازل بیماران سفر می کنند ارائه می شود که تحت پوشش دولت است و بیماران بیمه شده کمتر از کلینیک های خصوصی استفاده می کنند و بیشتر از مراکز استفاده می کنند.

از طرفی دیگر افزایش استفاده از خدمات بهداشتی به ویژه در مناطق روستایی و بیمارستان ها اهمیت دارد و پیشرفت ‌های عمده ‌ای در دستیابی به دسترسی برابر به پوشش بیمه ، بازپرداخت هزینه‌ های بستری و خدمات بهداشتی اولیه ، به ویژه برای زایمان در بیمارستان و استفاده از مراقبت‌ های سرپایی و بستری انجام شده است.

انواع بیمه های درمانی دولتی در چین

انواع بیمه های درمانی دولتی در چین

انواع بیمه های درمانی دولتی در چین را می توان به سه زیرمجموعه تقسیم کرد؛ پوشش پایه برای کارکنان شرکت های شهری ، پوشش پایه برای سایر ساکنان شهری و بیمه درمانی تعاونی روستایی برای جمعیت کشاورز. بیمه درمانی اولیه کارکنان شهری بیمه اجباری است و هزینه های مراقبت های بهداشتی توسط کارفرما و کارمند پرداخت می شود. اگر چه کمک ‌های مالی از هر شهرداری به شهرداری ای دیگر متفاوت است ، اما معمولاً 6 درصد هزینه حقوق برای کارفرما و 2 درصد حقوق برای کارمند است. افراد خود اشتغال نیز می توانند از این بیمه بهره مند شوند اما باید تمام مشارکت ها را انجام دهند ، برای ساکنان غیرتجاری ، بیمه درمانی توسط خود فرد و دولت پرداخت می شود و برای بیکاران یا کسانی که از کمک های اجتماعی استفاده می کنند ، بیمه توسط دولت بصورت یارانه پرداخت می شود.

بیمه سلامت عمومی چین

72 درصد هزینه مراقبت های بهداشت و درمان عمومی در چین ، از طریق بیمه سلامت عمومی چین ، بیمه درمانی خصوصی یا کمک های مالی سلامت اجتماعی و 28 درصد از جیب مردم پرداخت می شود.

بیمه درمانی پایه کارمندان شهری همانطور که اشاره شد ، عمدتاً از محل مالیات حقوق کارمندان و کارفرمایان با حداقل بودجه دولتی تأمین می شود ، مبنای سهم کارفرما مجموع حقوق و دستمزد کارکنان است و قابل ذکر است که اعضای خانواده غیر شاغل کارگران تحت پوشش بیمه نیستند.

حد پوشش بیمه درمانی پایه ساکن شهریروستایی شامل؛ ساکنین روستایی و شهری ، افراد خوداشتغال ، کودکان، دانشجویان ، سالمندان و سایرین می باشد ، این بیمه در سطح خانوار داوطلبانه است. بیمه درمانی پایه مقیم شهریروستایی از طریق حق بیمه ثابت سالانه تامین می شود ، سهم حق بیمه انفرادی بسیار کم است و یارانه های دولتی برای حق بیمه اکثر درآمد های بیمه گر را تشکیل می دهد.

در مناطقی از چین که اقتصاد کمتر توسعه یافته است ، دولت مرکزی سهم بسیار بیشتری از یارانه ها را نسبت به دولت های استانی ارائه می کند و در استان های توسعه یافته تر ، بیشتر یارانه ها به صورت محلی (عمدتاً توسط دولت های استانی) ارائه می شود.

مقیمان خارجی دائمی از مزایای پوششی مشابه شهروندان برخوردارند و مهاجران و بازدید کنندگان غیر قانونی تحت پوشش بیمه درمانی دولتی نیستند ، این موضوع را برای کار در چین و یا سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین به خاطر داشته باشید و برنامه ریزی های مالی تان را به درستی انجام دهید ، اگر قصد مهاجرت کاری در چین و یا سرمایه گذاری در این کشور را دارید مقالات لینک شده بالا را بخوانید.

بیمه درمانی خصوصی در چین

بیمه درمانی خصوصی در چین عمدتاً توسط افراد با درآمد بالاتر و توسط کارفرمایان برای کارگران آن ها خریداری می شود این بیمه می تواند برای پوشش فرانچایزها ، پرداخت های مشترک و سایر هزینه ها و همچنین برای ارائه پوشش خدمات گران قیمتی که توسط آن ها پرداخت نشده است ، استفاده شود.

آماری از درصد جمعیتی که پوشش خصوصی دارند در دسترس نیست ، بیمه درمانی خصوصی در چین عمدتاً توسط شرکت های بیمه تجاری انتفاعی ارائه می شود.

در چین ، که به تازگی برای اولین بار بعد از زمان شیوع بیماری کرونا ، گزارش شده است ، به ازای هر 1000 نفر 2 پزشک وجود دارد و تقریبا تعداد پرستاران ثبت نام شده در چین 4.71 میلیون نفر است ، یعنی می توان گفت تقریبا به ازای هر 283 بیمار یک پرستار وجود دارد.

خدمات تحت پوشش بیمه درمانی

خدمات تحت پوشش بیمه درمانی

خدمات تحت پوشش بیمه درمانی یا به عبارتی بسته مزایا اغلب توسط دولت های محلی تعریف می شود ، بیمه درمانی پایه با تامین مالی دولتی معمولاً مواردی را پوشش می دهد که شامل مراقبت های بیمارستانی بستری (استان ها و شهرهای منتخب) ، مراقبت های اولیه و تخصصی ، داروهای تجویزی ، مراقبت از سلامت روان ، فیزیوتراپی ، مراقبت های اضطراری و داروی سنتی چینی می شود.

برخی از خدمات دندانپزشکی (مانند کشیدن دندان ، اما نه تمیز کردن) و خدمات بینایی سنجی تحت پوشش بیمه هستند ، اما بیشتر مبلغ از جیب شما پرداخت می شود ، مراقبت در منزل و مراقبت در آسایشگاه ، تجهیزات پزشکی مانند ویلچر و سمعک نیز اغلب تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند.

خدمات پیشگیرانه ، مانند ایمن سازی و غربالگری بیماری ، در یک بسته جداگانه مزایای بهداشت عمومی گنجانده شده است که توسط دولت مرکزی و محلی تامین می شود ، هر ساکن بدون پرداخت مشترک یا کسر حقوق ، حق دریافت این موارد را دارد ، مراقبت های زایمان نیز تحت پوشش یک برنامه بیمه جداگانه است که در حال حاضر در طرح بیمه درمانی پایه ادغام شده است.

دندانپزشکی و هزینه های آن در چین

درست مانند هر تجربه بیمارستانی دیگری در چین ، وقتی صحبت از دندانپزشکی و هزینه های آن به میان می آید ، چند گزینه برای انتخاب دارید؛ می‌توانید بیمارستان‌ های دولتی ، خصوصی یا مهاجر گرا را انتخاب کنید که قیمت ‌ها بر این اساس افزایش می‌یابند.

با توجه به اینکه بیمه سلامت استاندارد به ندرت رویه های دندانپزشکی را پوشش می دهد ، مطمئن شوید که بودجه کافی برای قرار ملاقات های دندانپزشکی و درمان های احتمالی خود در نظر گرفته اید.

علیرغم افزایش تعداد کلینیک های دندانپزشکی خصوصی در چین ، عرضه همچنان نسبت به تقاضا بسیار بیشتر است به عبارتی در مقایسه با عرضه دندانپزشکان در کشورهای غربی ، چین با تنها 100 دندانپزشک به ازای هر یک میلیون نفر عقب است.

دندانپزشکی و هزینه های آن در چین مهم است ، از جمله اینکه آیا طرح دندانپزشکی یک افزونه اختیاری است یا در طرح بیمه پزشکی تعبیه شده است ، به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اگر یک اضافه اختیاری باشد ، بسته به سطح پوشش ، منطقه تحت پوشش و سن ، هزینه می‌تواند بین 3000 یوان در سال تا 8000 یوان در سال باشد ، به عنوان مثال هزینه مشاوره برای تمیز کردن دندان بین 700 تا 2000 یوان است. بطور دقیق تر هزینه کشیدن دندان عقل حدود 1000 یوان است ، کار کانال ریشه می تواند از 500 تا 2000 یوان هزینه داشته باشد و هزینه ایمپلنت دندان از 7800 تا 23000 یوان است.

هزینه های پزشکی و درمانی دولتی در چین

هزینه های پزشکی و درمانی دولتی در چین چقدر است؟ اگر از یک بیمارستان محلی استفاده می‌کنید ، ممکن است هزینه های پزشکی و درمانی دولتی در چین شامل حال شما شود ، اما این فقط هزینه درمان است و نه هزینه‌های دیگر ، مانند حمل و نقل به بیمارستان ، حتی در مواقع اضطراری.

اکثر ساکنان چینی می توانند به سادگی وارد بیمارستان شوند ، در محل ثبت نام کنند و یک قرار ملاقات بگذارند ، شما می توانید “مراقبت منظم” را به صورت رایگان یا “مراقبت ویژه” سریع را به مبلغ 300 یوان درخواست کنید ، در هر صورت ، نوبت ویزیت ممکن است به این زودی ها نباشد. بنابراین ممکن است افرادی را بیابید که برای خرید نوبت ویزیت و فروش آن ها در صف هستند ، اگر وسوسه شوید از این تجارت استفاده کنید ، ممکن است خدمات سریع تری دریافت کنید ، اما از طرفی احتمال دارد مجبور شوید تا 4500 یوان نیز بپردازید ، همچنین ، در بهترین حالت ، فقط نیمه قانونی است.

بیمارستان‌های خصوصی ، در ازای یک قیمت بالا ، به احتمال زیاد از هر یک از این اشکالات اجتناب می‌کنند ، آن ها همچنین به احتمال زیاد دارای کادر پزشکی انگلیسی زبان هستند و میانگین هزینه اقامت در یک بیمارستان خصوصی تقریبا می تواند تا 150000 یوان باشد.

هزینه های پزشکی و درمانی دولتی در چین

هزینه های دقیق تر سیستم بهداشتی درمانی در چین

در هر کجای چین ، می توانید برای یک مشاوره ساده با حدود 80 یوان (بیمارستان دولتی) یا 1000 تا 2500 یوان (خصوصی) به پزشک مراجعه کنید؟

یک شب اقامت در بیمارستان دولتی به طور متوسط 50 یوان ، بین 2000 تا 4000 یوان (بخش VIP بیمارستان دولتی) یا بین 4000 تا 6000 یوان (بیمارستان خصوصی) هزینه دارد.

هزینه های دقیق تر سیستم بهداشتی درمانی در چین و ارقام متغیر آن به اندازه نسبی و ثروت شهری که بیمارستان در آن قرار دارد بستگی دارد ، اقامت در بخش جراحی عروق به طور متوسط حدود 3600 یوان در هر شب است.

هزینه های جراحی ارتوپدی بسیار متغیر است و نه تنها به محل بیمارستان ، بلکه به ماهیت کار مورد نیاز و پیچیدگی درمان نیز بستگی دارد ، فرض کنید از شما کمتر از 90000 یوان هزینه دریافت می شود.

پیوند کلیه به طور متوسط حدود 42000 یوان و پیوند کبد حدود 280000 یوان است ، اندام‌ها معمولاً حدود 30 درصد ارزان‌تر از سایر کشورها هستند ، اما تقاضا بسیار بیشتر از عرضه است ، توجه داشته باشید که با توجه به تقاضای مردم بومی چین ، پیوند برای خارجی ها به شدت ممنوع است ، همچنین توجه داشته باشید که منبع مشترک اعضای بدن مجرمان اعدام شده هستند.

هزینه های داروهای مختلف در چین

هزینه داروهای مختلف در چین در حال حاضر تحت بازنگری جدی است ، تا همین اواخر ، چین از افزایش بیش از حد قیمت های نسخه رنج می برد ، به طوری که بهترین راه برای محاسبه هزینه های داروها بر اساس تعداد روزهای دستمزدی است که برای بیمار هزینه می کنند ، حتی برای شرایط معمولی مانند آسم (0.2 روز) ، افسردگی (0.6 روز) و فشار خون بالا (1.7 روز) هزینه دارد.

با این حال ، هم اکنون یک ابتکار دولتی برای حذف نشانه گذاری و انعکاس هزینه های واقعی برای کاهش این هزینه ها کار می کند ، با این روند برای داروهای موجود در لیست بازپرداخت (یعنی داروهایی که هزینه آن ها را می توان از بیمه عمومی پس گرفت) می توان کاهش 60 درصدی یا بیشتر انتظار داشت.

چین مشکل مواد مخدر دارد و در حالی که اکثر کشورهای غربی 10 تا 12 درصد از بودجه مراقبت های بهداشتی خود را صرف دارو می کنند ، در چین این رقم بیش از 40 درصد است ، اختلافی که به قلب سرکوب این صنعت توسط پکن می رسد.

سوالات متداول بهداشت و درمان عمومی در چین

خیر ، بیمه سلامت عمومی چین به طور کلی فقط نیمی از هزینه های پزشکی را پوشش می دهد و این نسبت برای بیماری های جدی یا مزمن کمتر است.

در چین بهترین راه برای محاسبه هزینه های داروها بر اساس تعداد روزهای دستمزدی است که برای بیمار هزینه می کنند ، حتی برای شرایط معمولی مانند آسم (0.2 روز) ، افسردگی (0.6 روز) و فشار خون بالا (1.7 روز) هزینه دارد.

معمولاً 6 درصد هزینه حقوق برای کارفرما و 2 درصد حقوق برای کارمند است.

به ازای هر 1000 نفر 2 پزشک وجود دارد و تقریبا تعداد پرستاران ثبت نام شده در چین 4.71 میلیون نفر است ، یعنی می توان گفت تقریبا به ازای هر 283 بیمار یک پرستار وجود دارد.

هزینه کشیدن دندان عقل حدود 1000 یوان است ، کار کانال ریشه می تواند از 500 تا 2000 یوان هزینه داشته باشد و هزینه ایمپلنت دندان از 7800 تا 23000 یوان است.

مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی ، قادر به ارائه مشاوره های تخصصی و عمیق در تمامی زمینه های مهاجرت و مسائل مرتبط با آن هستند ، بنابراین اگر قصد سفر به خارج از کشور با اهداف طولانی مدت دارید ، در اولین فرصت با آنها تماس بگیرید ، این مقاله به سیستم بهداشت و درمان عمومی در چین اختصاص یافته بود اما همکاران ما در دفاتر  مرکز و غرب  تهران و شیراز در انواع زمینه ها از کشورهای دیگر نیز راهنمایی های مفید ارائه می دهند ، در همین راستا پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل در چین را که مشاوران خبره ما به شما ارائه داده اند را نیز بخوانید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *