اقتصاد کشور انگلستان

اقتصاد کشور انگلستان
مشاور مهاجرتی

اقتصاد کشور انگلستان ششمین اقتصاد برتر جهان می باشد و به عنوان یک وزنه تعادل در اقتصاد جهانی شناخته می شود که رشد و نزول آن علاوه بر خود کشور بر دیگر کشورهای جهان نیز تاثیر گذار خواهد بود. 

چنین تاثیر و شرایطی کاملا نشان می دهد که اقتصاد این کشور چقدر قدرتمند بوده و در سایر کشورها نفوذ داشته و آن ها را نیز به نوعی به خود وابسته کرده است. این مقاله با تلاش مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 ( موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451 ) تهیه شده است.

انگلستان کشوری بسیار صنعتی است و تولید کننده مهم منسوجات و محصولات شیمیایی در جهان می باشد. اگرچه اتومبیل، لوکوموتیو و هواپیما از دیگر محصولات صنعتی مهم انگلستان هستند، اما بخش قابل توجهی از درآمد این کشور از طریق خدمات و کمپانی های مستقر در شهر لندن تأمین می شود. برای اینکه شرایط اقتصادی این کشور را بهتر بشناسید و با بازار کار و چگونه یافتن شغل در انگلستان کاملا آَشنا شوید؛ حتما عنوان کار در انگلستان را مطالعه نمایید.

اقتصاد کشور انگلستان تا قرن 18 عمدتا کشاورزی بود، اما انقلاب صنعتی باعث شد که به تدریج در طول قرن های 18 و 19 به یک منطقه بسیار شهری و صنعتی تبدیل شود. صنایع سنگین (آهن و فولاد ، نساجی و کشتی سازی) در شهرستان های شمال شرقی به دلیل نزدیکی ذخایر زغال سنگ و سنگ آهن گسترش یافت ، افزایش جمعیت و رشد شهری در طول قرن بیستم باعث کاهش قابل توجهی در سطح زیر کشت مزارع در انگلستان شد.

فهرست مطالب

هزینه های دولت و مدیریت اقتصادی

هزینه های دولت و مدیریت اقتصادی در انگلستان را در این بخش از محتوا می خوانید ؛ دخالت دولت در اقتصاد عمدتا توسط وزارت خزانه داری (HM) به ریاست وزیر خزانه داری انجام می شود. در سال های اخیر، اقتصاد بریتانیا مطابق با اصول آزادسازی بازار و مالیات و مقررات پایین مدیریت شده است و از سال 1997 کمیته سیاست پولی بانک مرکزی انگلیس، به ریاست رئیس بانک انگلستان، مسئول تعیین نرخ های بهره در سطح لازم برای دستیابی به هدف تورم کلی برای اقتصاد است که هر ساله توسط صدراعظم تعیین می شود.

در دوره 20 ساله از 1986 تا 2006 هزینه های دولت در انگلستان به طور متوسط حدود 40٪ از تولید ناخالص داخلی بود. در ژوئیه 2007، بدهی دولت بریتانیا 35.5 درصد از تولید ناخالص داخلی بود که در نتیجه بحران مالی 2007 – 2010 و رکود جهانی اواخر دهه 2000، هزینه های دولت به سطح تاریخی بالای 48 درصد تولید ناخالص داخلی در سال های 2009 – 2010 افزایش یافت که تا حدی در نتیجه هزینه یک سری کمک های مالی بانکی بود.

مالیات در انگلیس ممکن است شامل پرداخت به دو سطح مختلف دولت باشد: دولت محلی و دولت مرکزی. دولت محلی از طریق کمک های مالی از بودجه دولت مرکزی، نرخ های تجاری، مالیات شورای شهر و به طور فزاینده ای، هزینه ها، مانند هزینه های پارکینگ در خیابان تامین می شود. درآمدهای دولت مرکزی عمدتاً از مالیات بر درآمد، سهم بیمه ملی، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات شرکت و عوارض سوخت تامین می شود.

واحد پول انگلستان

لندن با سهم بازار جهانی 43.1 درصد در سال 2021 از گردش مالی روزانه 6.6 تریلیون دلاری جهان، پایتخت جهان برای تجارت ارز است. بیشترین حجم روزانه که بر حسب تریلیون دلار آمریکا محاسبه می شود، زمانی به دست می آید که نیویورک وارد تجارت می شود.

واحد پول انگلستان پوند استرلینگ است که با نماد “£” نشان داده می شود. بانک مرکزی انگلیس مسئول انتشار ارز است و بانک های اسکاتلند و ایرلند شمالی حق انتشار اسکناس های خود را دارند، اما مشروط به اینکه مقادیر کافی اسکناس انگلستان را ذخیره نمایند. پوند استرلینگ همچنین به عنوان ارز ذخیره توسط سایر دولت ها و موسسات نیز استفاده می شود و پس از دلار آمریکا و یورو، سومین ارز بزرگ است.

انگلستان تصمیم گرفت در زمان عرضه این ارز به یورو نپیوندد و تا همین اواخر، بحث بر سر این بود که آیا بریتانیا باید واحد پول خود را لغو کند و یورو را اتخاذ کند یا خیر. نظرسنجی های عمومی نشان می دهد که اکثریت بریتانیایی ها برای مدت قابل توجهی با پیوستن به ارز واحد مخالف بوده اند و این موضع در چند سال اخیر سخت‌تر شده است.

واحد پول انگلستان

در سال 2005، بیش از نیمی (55٪) از بریتانیا مخالف پذیرش ارز بودند، در حالی که 30٪ موافق بودند. احتمال پیوستن به یورو پس از تصمیم همه پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا در سال 2016 و پس از آن خروج از اتحادیه اروپا در سال 2020 به موضوعی غیرقابل تغییر مبدل شده است. پوند در حال حاضر خود نشانی از قدرت اقتصاد کشور انگلستان است.

منابع اقتصادی انگلستان

اقتصاد کشور انگلستان یک اقتصاد تک بعدی نیست و عوامل و شرایط زیادی تامین کننده و تاثیر گذار بر آن هستند؛ مانند: کشاورزی، صد ماهی، جنگل داری، خدمات، دامداری، ساخت و ساز و بسیاری موارد دیگر. هرکدام از این بخش ها مقداری از اقتصاد و درآمد کشور را عهده هستند و به نوبه خود ارزش  بالایی برای اقتصاد کشور انگلستان دارند. در ادامه برخی از موارد مهم منابع اقتصادی انگلستان را مختصرا توضیح خواهیم داد.

در خلال این بخش لازم به ذکر است که نیز بسیار مهم می باشد که عنوان مهاجرت به انگلستان را مطالعه نمایید، زیرا شما با روش های مختلف مهاجرت، مزایا و معایب، مراحل، مدارک مورد نیاز و به طور کل هرچیزی که برای مهاجرت و نقل مکان به این کشور نیار دارید را با جزئیات دقیق و به روز خواهید شناخت.

کشاورزی در انگلستان

محیط فیزیکی و منابع طبیعی انگلستان نسبت به سایر مناطق بریتانیا برای توسعه کشاورزی مساعدتر است، بخش بیشتری از خاک این کشور را زمین های پست با خاک های خوب تشکیل می دهد که در آن آب و هوا برای رشد علف یا محصول مساعد می باشد. اکثر مزارع انگلیسی کوچک هستند و توسط کشاورزان مختلفی اداره می شوند؛ اما فوق العاده کشاورزی در این کشور مکانیزه و مدرن است.

پیش از ادامه مطلب پیشنهاد می کنیم که اگر قصد تحصیل و اخذ مدرک در دانشگاه های انگلستان را دارید، به هیچ عنوان مطالعه عنوان تحصیل در انگلستان را از دست ندهید، این مقاله هر آن چیزی که برای رسیدن به این هدف بزرگ و افتخار آمیز نیاز خواهید داشت را در اختیار شما می گذارد.

صید ماهی

ماهی های آب شیرین از جمله ماهی کپور ، سوف ، پایک و روچ در رودخانه های شرق انگلستان در دسترس هستند ، همچنین ماهی های بسیاری نیز در دریا و در آب های اطراف این کشور قابل صد می باشند که ماهی های خاص و برخی کمیاب و گران قیمت هستند. صنعت ماهیگیری در بریتانیا 350 هزار تن غذاهای دریایی در سال 2021 به ارزش 1.6 میلیارد پوند صادر کرده است.

در کنار چندین بندر در این کشور، کارخانه های انجماد و فرآوری راه اندازی شده و رونق بالایی برای این مناطق به وجود آورده اند. همچنین مزارع صدف بسیاری در امتداد نهرها و مصب های اسکس واقع شده اند که در آن ها به طور وسیعی صدف و ماهی قزل آلای انگین کمان پروش داده شده و صادر می شوند.

منابع و نیرو در انگلستان

در اکثر قرون 19 و 20 زغال سنگ غنی ترین منبع طبیعی انگلستان بود که بیشتر نیاز کشور به انرژی را برآورده می نمود، با این حال رقابت بین‌المللی، افزایش هزینه ‌های داخلی، رشد جایگزین ‌های ارزان تر داخلی ( مانند گاز طبیعی )  و افزایش نگرانی های زیست ‌محیطی ، صنعت زغال ‌سنگ را در دهه ‌های 1980 و 1990 فلج کرد.

تولید زغال سنگ اکنون تنها یک پنجم سطح اواسط قرن بیستم است ، فناوری ‌های جدید و کشف ذخایر عظیم نفت و گاز طبیعی در دریای شمال ، الگوی تولید انرژی را تغییر داده است. گاز طبیعی بیشترین سهم انرژی مورد نیاز انگلستان را تامین می کند و پس از آن نفت، زغال سنگ و انرژی هسته ای قرار دارند.

خدمات

فعالیت ‌های خدماتی بیش از دو سوم اشتغال را در انگلستان تشکیل می‌دهند که عمدتا به دلیل اولویت لندن و اهمیت بخش خدمات مالی است. لندن به عنوان پایتخت ملی تعداد زیادی شغل در دولت و آموزش و پرورش و همچنین در بسیاری از مؤسسات فرهنگی خود فراهم می کند و شهرهای کمبریج ، ایپسویچ و نورویچ مراکز خدماتی و فناوری پیشرفته مهمی هستند.

گردشگری نیز نقش مهمی در اقتصاد کشور انگلستان دارد ، جاذبه های این کشور برای طیف گسترده ای از علایق ، از معماری غنی ، باستان شناسی ، هنر و فرهنگ گرفته تا باغبانی و مناظر دیدنی آن جذابیت دارد ؛ تعداد زیادی از گردشگران داخلی انگلستان مکان های ساحلی مانند بلکپول، بورنموث و گریت یارموث را انتخاب می کنند.

ایالات جنوب غربی با خط ساحلی وسیع و پارک های ملی خود ، تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می کنند. با این حال، ماهیت فصلی و کم دستمزد بسیاری از مشاغل خدماتی و توریستی باعث شده است که میانگین درآمد در جنوب غربی نسبت به اکثر مناطق دیگر انگلستان کمتر باشد.

به طور یقین انگلستان یکی از بهترین مقاصد جهان برای کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار است که شما را از یک بازار پر رونق، جهانی، با ثبات و اقتصادی رو به رشد و مطمئن برخوردار می سازد. برای این کار می توانید مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در انگلستان که توسط کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی تهیه شده را مطالعه کرده و کامل ترین اطلاعات در ای زمینه را به دست آورید.

صنعت ساخت و ساز انگلیس

صنعت ساخت و ساز انگلیس

ماسه، شن و سنگ خرد شده به طور گسترده ای در دسترس هستند و مواد اولیه صنعت ساختمان را فراهم می کنند. خاک رس و نمک در شمال غربی انگلستان یافت می شود و کائولن (خشت چینی) در کورنوال موجود است. همچنین لازم به ذکر است که حدود یک پنجم کارگران انگلستان در بخش تولید مشغول به کار هستند.

طبق آخرین محاسبات و آماری که به دست آورده ایم، اندازه بازار ساخت و ساز انگلستان در سال 2022 به 467.8 میلیارد دلار رسیده و انتظار می رود که میانگین نرخ رشد سالانه بیش از 2 درصد از سال 2024 تا 2027 را به دست آورد. رشد دوره پیش بینی شده در صنعت با سرمایه گذاری در حمل و نقل، انرژی، مسکن، بهداشت، پروژه های زیرساخت آموزشی و مخابراتی پشتیبانی می شود.

صنایع عمده واقع در شهرستان های شمالی شامل فرآوری مواد غذایی ، آبجوسازی ، و ساخت مواد شیمیایی ، منسوجات ، کامپیوتر ، خودرو ، هواپیما ، پوشاک ، شیشه و کاغذ و محصولات کاغذی است ، صنایع پیشرو در جنوب شرقی انگلستان شامل داروسازی، کامپیوتر، میکروالکترونیک، قطعات هواپیما و خودرو می باشد.

برترین صادرات انگلستان

انگلستان در سال 2022 به ارزش 526.3 میلیارد دلار محصولات به سرتاسر جهان صادر کرد. این درآمد نشان دهنده افزایش 7.2 درصدی از 490.8 میلیارد دلار در سال 2018 و افزایش 11.8 درصدی نسبت به 470.4 میلیارد دلار در سال گذشته در سال 2021 است.

بر اساس میانگین نرخ مبادله در سال 2022، پوند انگلیس از سال 2018 به میزان 8.2- درصد در برابر دلار آمریکا کاهش یافت و از سال 2021 تا 2022 به میزان 11.6- درصد کاهش یافت. پول محلی ضعیف تر بریتانیا باعث می شود که هزینه صادرات انگلیس با دلارهای نسبتا قوی تر پرداخت شود و برای خریداران بین المللی ارزان تر است.

در جدول زیر برترین صادرات انگلستان را همراه با مبالغ آنان مشاهده خواهید کرد، اما در مجموع این صادرات عمده تقریبا یک سوم (32.4٪) از فروش کلی صادرات از بریتانیا را تشکیل می دهد. همچنین بریتانیا از نظر صادرات قطعات هواپیما، پلاتین و طلا در میان کشورهای پیشرو جهان قرار دارد.

کالای صادراتیمبلغ صادرات
جواهرات، فلزات گرانبها96.2 میلیارد دلار
ماشین آلات از جمله رایانه74.9 میلیارد دلار
سوخت های معدنی از جمله نفت56.9 میلیارد دلار
وسایل نقلیه40.6 میلیارد دلار
دارو27.8 میلیارد دلار

برترین واردات انگلستان

بریتانیا در سال 2022 به ارزش 815.1 میلیارد دلار کالا از سراسر جهان وارد کرد. این مقدار واردات ناشی از افزایش 21.3 درصدی از 671.7 میلیارد دلار در سال 2018 و افزایش 18.4 درصدی نسبت به سال گذشته از 688.2 میلیارد دلار در سال 2021 است.

گازهای نفتی، خودروها، طلا، نفت خام، روغن های فرآوری شده و توربوجت ها در فهرست با ارزش ترین محصولات وارداتی به بریتانیا در سال 2022 قرار دارند. واردات بریتانیا 4.6 درصد از کل واردات جهانی را تشکیل می دهد که یک سال قبل از آن در سال 2021 بالغ بر 17.706 تریلیون دلار برآورد شده است.

از منظر قاره ای، تقریباً نیمی (49.6٪) از کل واردات بریتانیا از نظر ارزش در سال 2022 از کشورهای اروپایی خریداری شده است (در مقایسه با 33.8٪ از اعضای اتحادیه اروپا). شرکای تجاری در آسیا 29.3 درصد از خریدهای وارداتی توسط بریتانیا را تأمین می کردند در حالی که 15 درصد از آمریکای شمالی منشا می گرفتند. درصد کمتری از آفریقا (3٪)، آمریکای لاتین (2.6٪) از جمله دریای کارائیب اما به استثنای مکزیک، سپس اقیانوسیه (0.5٪) به رهبری استرالیا و نیوزیلند آمده است.

با توجه به جمعیت 67.6 میلیون نفری بریتانیا، مجموع 815.1 میلیارد دلار واردات آن در سال 2022 معادل 12100 دلار تقاضای سالانه محصول از سوی هر فرد ساکن در بریتانیا است. این معیار میانگین بالاتر از 10300 دلار سرانه یک سال قبل است.

کالای وارداتیمبلغ واردات
سوخت های معدنی از جمله نفت137.2 میلیارد دلار
ماشین آلات از جمله کامپیوتر89.3 میلیارد دلار
وسایل نقلیه73.8 میلیارد دلار
ماشین آلات،تجهیزات الکتریکی66.4 میلیارد دلار
جواهرات، فلزات گرانبها60.6 میلیارد دلار

برترین مقاصد صادرات و واردات انگلستان

شاید بپرسید برترین مقاصد صادرات و واردات انگلستان کجاست؟ در سال 2022 و طبق دقیق ترین آمار رتبه 6 اقتصاد جهان از نظر تولید ناخالص داخلی، عدد 13 در کل صادرات، عدد 7 در کل واردات، اقتصاد شماره 22 از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه و شماره 11 پیچیده ترین اقتصاد بر اساس شاخص پیچیدگی اقتصادی (ECI) بوده است.

این کشور در سال 2022 همچنین بزرگ ترین کشور صادر کننده مشروب سخت (7.74 میلیارد دلار)، عتیقه‌جات (556 میلیون دلار)، اقلام کلکسیونی (394 میلیون دلار)، ضایعات نیکل (116 میلیون دلار) و ضایعات سرب (94.6 میلیون دلار) در جهان و همچنین بزرگترین وارد کننده نقره (6.33 میلیارد دلار)، گوشت کنسرو شده (815 میلیون دلار)، محصولات شیر تخمیر شده (536 میلیون دلار)، پارچه (424 میلیون دلار) در جهان می باشد.

وبینار بازنشستگی یا تمکن مالی

نوعی ویزا برای افرادی است که تمکن مالی بالایی دارند و می توانند از پس هزینه های زندگی خود در کشورهای خارجی کاملا بر آمده و بدون کار کردن هزینه های زندگی را پرداخت کنند ، وبینار ارائه شده را حتما ببینید و بشنوید و اطلاعات خود را کامل کنید ، این ویدئو را هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی به شما عزیزان تقدیم کرده است.

سوالات پر تکرار اقتصاد کشور انگلستان

در حال حاضر و در سال 2023 اقتصاد کشور انگلستان را به عنوان ششمین اقتصاد برتر و بزرگ انگلستان معرفی می کنند.

کشورهای آمریکا، هلند، آلمان، چین، سوئیس و ایرلند بیش ترین مقدار واردات را از انگلستان دریافت می کنند.

 کشورهای چین، آمریکا، آلمان، نروژ فرانسه و ایتالیا بیش ترین مقدار صادرات کالا به انگلستان را دارا هستند.

باید بدانید که کشاورزی، صید ماهی، دامداری، خدمات، داروسازی، جواهر سازی، گردشگری از بزرگترین منابع درآمدی و ضامن اقتصاد کشور انگلستان هستند.

 انگلستان بزرگ ترین کشور صادر کننده مشروب سخت، عتیقه‌جات، اقلام کلکسیونی، ضایعات نیکل و ضایعات سرب در جهان می باشد.

این مطلب با تلاش کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی و کمک روابط ما در انگلستان برای شما جهت معرفی اقتصاد کشور انگلستان تهیه و ارائه شد. چنان چه نیاز به کسب اطلاعات یا راهنمایی در این زمینه یا هر زمینه مهاجرتی دارید؛ با مشاورین ما در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز تماس حاصل فرمایید. ضمنا فراموش نکنید که مقاله هزینه زندگی در انگلستان را برای آشنایی با مخارج و مبالغ کالاها در این کشور مطالعه نمایید.

Rate this post

2 دیدگاه در “اقتصاد کشور انگلستان

 1. علیرضا گفت:

  متاسفانه اقتصاد کشور انگلستان ازقبیل استخدام افراد وکارهای و… مثل همه کشورهای جهان ازسده های گذشته تاکنون فلج شده است وانگلستان هم انگلستان سابق نیست

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام و درود
   ممنون از نظرتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *