انگلستان

اقتصاد کشور انگلستان

اقتصاد کشور انگلستان

اقتصاد کشور انگلستان پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است که با تولید ناخالص داخلی اسمی (GDP) اندازه گیری می شود ، علاوه بر این، این کشور دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا است ، در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به بررسی اقتصاد انگلستان می پردازیم.

اقتصاد انگلستان بزرگترین اقتصاد از چهار کشور بریتانیا است ، انگلستان کشوری بسیار صنعتی است و تولید کننده مهم منسوجات و محصولات شیمیایی است ، اگرچه اتومبیل، لوکوموتیو و هواپیما از دیگر محصولات صنعتی مهم انگلستان هستند، اما بخش قابل توجهی از درآمد این کشور از شهر لندن تأمین می شود ، برای اطلاع از جزئیات شرایط اقتصادی و بازار کار در انگلستان ، مقاله کار در انگلستان را مطالعه نمایید.

بخش خدمات مالی نقش مهمی را در اقتصاد انگلیس ایفا کرده است و شهر لندن یکی از بزرگترین مراکز مالی جهان به شمار می آید ، بانک ها ، شرکت های بیمه ، بورس کالا و غیره در لندن واقع شده اند ، بخش خدمات کل اقتصاد در حال حاضر بزرگترین بخش در انگلستان است.

اقتصاد انگلستان تا قرن 18 عمدتاً کشاورزی بود، اما انقلاب صنعتی باعث شد که به تدریج در طول قرن های 18 و 19 به یک منطقه بسیار شهری و صنعتی تبدیل شود.

صنایع سنگین ( آهن و فولاد ، نساجی و کشتی سازی ) در شهرستان های شمال شرقی به دلیل نزدیکی ذخایر زغال سنگ و سنگ آهن گسترش یافت ، افزایش جمعیت و رشد شهری در طول قرن بیستم باعث کاهش قابل توجهی در سطح زیر کشت مزارع در انگلستان شد اما شهرستان‌ های جغرافیایی کورنوال ، دوون ، کنت و غیره عمدتاً کشاورزی باقی مانده‌اند.

سیستم اقتصادی انگلستان

بریتانیا یک اقتصاد سرمایه داری پیشرفته دارد که بسیار باز است ، به طور خلاصه می توان آن را ترکیبی از یک سیستم اروپایی اجتماعی و یک سیستم آمریکایی بازار محور در نظر گرفت ، از نظر فلسفی بریتانیا دارای سنت دیرینه لیبرالیسم کلاسیک است.

سیستم اقتصادی انگلستان

اقتصاد کشور انگلستان جدا از چند بخش کلیدی مانند بهداشت و آموزش عمدتا خصوصی است بسیاری از تاسیسات کلیدی مانند راه‌آهن ، برق ، گاز ، آب ، بخش ‌هایی از مخابرات و پست قبلا در مالکیت عمومی بودند و همچنان تحت نظارت هستند ، مالیات و مزایای تامین اجتماعی هر دو در مقایسه با سایر کشور ها در نرخ متوسطی قرار دارند.

تقسیمات جغرافیایی نقش زیادی در حیات اقتصادی کشور دارد ، شمال و میدلندز این کشور قبلا از صنعتی ‌ترین مناطق جهان بودند و انقلاب صنعتی در آنجا شروع شد اما از زمان ظهور جهانی‌شدن افت اقتصادی مداوم و غیرصنعت ‌زدایی متوسط را تجربه کرده‌اند.

پایتخت این کشور یعنی شهر لندن یکی از مراکز فرهنگی و تجاری پیشرو در جهان است و یکی از مقاصد اصلی گردشگری است ، تسلط لندن در اقتصاد ملی موضوعی بحث برانگیز است.

موقعیت آن به عنوان یکی از پیشرو ترین شهر های جهان در بخش های مالی ، بازرگانی ، بازاریابی ، فناوری ، موسیقی ، هنر و بسیاری دیگر از صنایع خدماتی با مهارت بالا باعث جذب افراد و سرمایه گذاری از سراسر کشور شده است ، اگر فردی مقیم بریتانیا باشد بر درآمد جهانی و عایدی سرمایه خود مشمول مالیات می شود.

منابع اقتصادی انگلستان

اقتصاد انگلستان به موارد متعددی بستگی دارد و نمی توان اقتصاد این کشور را به یک صنعت خاص وابسته دانست ، در ادامه با این منابع و نقش آن ها در اقتصاد انگلستان آشنا می شویم.

منابع اقتصادی انگلستان

کشاورزی ، جنگلداری و ماهیگیری

محیط فیزیکی و منابع طبیعی انگلستان نسبت به سایر مناطق بریتانیا برای توسعه کشاورزی مساعدتر است ، بخش بیشتری از زمین را زمین های پست با خاک های خوب تشکیل می دهد که در آن آب و هوا برای رشد علف یا محصول مساعد است ، اکثر مزارع انگلیسی کوچک هستند ، اکثر مزارع کمتر از 250 هکتار (100 هکتار) هستند ، با این حال، آنها بسیار مکانیزه هستند.

دامداری

انگلیسی ها سنت قوی در پرورش گاو دارند که پس از جنگ جهانی دوم از شیوه های بهبود یافته بسیار سود بردند ، نژادهای شیری پرمحصول ، از جمله فریزی و آیرشایر ، بیش از شورتورن غالب شده اند.

تولید داخلی بیشتر گوشت گاو مورد نیاز کشور را تامین می کند. ، نژادهای گوشت گاو ویژه، که بریتانیا به خاطر آنها مشهور است در سرتاسر کشور پرورش داده می شود اما مناطق تخصصی قدیمی اهمیت خود را حفظ کرده اند ؛ گاو ها اغلب برای پرورش ، نگهداری و پرواربندی نهایی از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل می شوند ، صنعت گوشت گاو در اواخر دهه 1990 به دلیل نگرانی در مورد شیوع آنسفالوپاتی اسفنجی شکل گاو (“بیماری جنون گاوی”) دچار شکست های پرهزینه شد.

جنگلداری

بسیاری از جنگل‌ها در انگلستان توسط کمیسیون جنگل‌ها مدیریت می‌شوند که علاوه بر ترویج تولید چوب ، بر حفظ حیات وحش نیز تأکید دارد ، در طول قرن های 18 و 19، الوار به شدت توسط صنایع آهن و فولاد و کشتی سازی استفاده می شد ؛ در حال حاضر تقاضا برای الوار در صنایع ساخت و ساز و مبلمان ادامه دارد ، اما با اجرای برنامه جنگل کاری دولت ، جنگل های مخروطی جدید شروع به پر کردن چشم انداز کرده اند.

صید ماهی

ماهی های آب شیرین ، از جمله ماهی کپور ، ماهی کپور ، سوف ، پایک و روچ در رودخانه های شرق انگلستان در دسترس هستند ، ماهی کاد ، شاه ماهی ، ماهی خروس ، ماهی پهن ، ماهی سرخابی ، سوپاپ و کف پا در دریای شمال و ایرلند صید می شوند.

چندین بندر ، کارخانه‌های انجماد و فرآوری در نزدیکی آن‌ها وجود دارد ؛ مزارع صدف در امتداد نهرها و مصب های اسکس واقع شده اند و پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان رایج شده است ، ماهیگیری ماهی قزل آلا در آبهای بیش از 6 مایل (10 کیلومتر) از سواحل انگلستان ممنوع است.

منابع و نیرو

در اکثر قرون 19 و 20، زغال سنگ غنی ترین منبع طبیعی انگلستان بود که بیشتر نیاز کشور به انرژی را برآورده می کرد ، با این حال رقابت بین‌المللی ، افزایش هزینه ‌های داخلی ، رشد جایگزین ‌های ارزان‌تر داخلی ( مانند گاز طبیعی ) ، و افزایش نگرانی‌های زیست ‌محیطی ، صنعت زغال ‌سنگ را در دهه ‌های 1980 و 1990 فلج کرد.

تولید زغال سنگ اکنون تنها یک پنجم سطح اواسط قرن بیستم است ، فناوری ‌های جدید و کشف ذخایر عظیم نفت و گاز طبیعی در دریای شمال ، الگوی تولید انرژی را تغییر داده است ، گاز طبیعی بیشترین سهم انرژی مورد نیاز انگلستان را تامین می کند و پس از آن نفت ، زغال سنگ و انرژی هسته ای قرار دارند.

ساخت و ساز

ماسه ، شن و سنگ خرد شده به طور گسترده ای در دسترس هستند و مواد اولیه صنعت ساختمان را فراهم می کنند ، خاک رس و نمک در شمال غربی انگلستان یافت می شود و کائولن (خشت چینی) در کورنوال موجود است.

حدود یک پنجم کارگران انگلستان در بخش تولید مشغول به کار هستند ، صنایع عمده واقع در شهرستان های شمالی شامل فرآوری مواد غذایی ، آبجوسازی ، و ساخت مواد شیمیایی ، منسوجات ، کامپیوتر ، خودرو ، هواپیما ، پوشاک ، شیشه و کاغذ و محصولات کاغذی است ، صنایع پیشرو در جنوب شرقی انگلستان شامل داروسازی، کامپیوتر، میکروالکترونیک، قطعات هواپیما و خودرو می باشد.

دارایی ، مالیه ، سرمایه گذاری

خدمات مالی برای اقتصاد انگلستان ، به ویژه در لندن و جنوب شرق مرکزی است ، لندن به‌ ویژه شهر لندن، یک مرکز بزرگ جهانی برای امور مالی ، بانکی و بیمه ، میزبان نهاد های با قدمتی چند صد ساله مانند بانک انگلستان (1694) ، لویدز (1688) ، و بورس لندن (1773) است و همچنین ورودی های اخیر اگرچه لندن بر این بخش تسلط دارد ، خدمات مالی در شهرهای دیگر مانند لیدز، لیورپول و منچستر نیز مهم است.

خدمات

فعالیت ‌های خدماتی بیش از دو سوم اشتغال را در انگلستان تشکیل می‌دهند که عمدتا به دلیل اولویت لندن و اهمیت بخش خدمات مالی است ، لندن به عنوان پایتخت ملی تعداد زیادی شغل در دولت و آموزش و پرورش و همچنین در بسیاری از مؤسسات فرهنگی خود فراهم می کند ، شهرهای کمبریج ، ایپسویچ و نورویچ مراکز خدماتی و فناوری پیشرفته مهمی هستند.

گردشگری نیز نقش مهمی در اقتصاد انگلستان دارد ، جاذبه های این کشور برای طیف گسترده ای از علایق ، از معماری غنی ، باستان شناسی ، هنر و فرهنگ گرفته تا باغبانی و مناظر دیدنی آن جذابیت دارد ؛ تعداد زیادی از گردشگران داخلی انگلستان مکان های ساحلی مانند بلکپول، بورنموث و گریت یارموث را انتخاب می کنند.

شهرستان های جنوب غربی با خط ساحلی وسیع و پارک های ملی خود ، تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می کنند ، با این حال، ماهیت فصلی و کم دستمزد بسیاری از مشاغل خدماتی و توریستی باعث شده است که میانگین درآمد در جنوب غربی نسبت به اکثر مناطق دیگر انگلستان کمتر باشد ؛ سالانه میلیون ها گردشگر بریتانیایی و بین المللی از جاذبه های لندن مانند موزه بریتانیا، گالری ملی، کلیسای وست مینستر، کلیسای جامع سنت پل و برج لندن بازدید می کنند.

سیستم مالیاتی انگستان

اگرچه بسیاری از منابع سیستم مالیاتی بریتانیا را پیچیده توصیف می‌کنند – این سیستم احتمالا یکی از طولانی ‌ترین مجموعه کد های مالیاتی در جهان است – از دیدگاه کلان ، سیستم مالیاتی بریتانیا برای اکثر مهاجران نسبتا ساده است ، اگر در بریتانیا زندگی و کار می کنید ، یا برای گذراندن دوره بازنشستگی انگلستان را انتخاب کرده اید ، معمولا موظف به پرداخت مالیات بریتانیا هستید.

سیستم مالیاتی انگستان

با این حال ، میزان مالیات بستگی به وضعیت اقامت مالیاتی و شرایط فردی شما دارد و آگاهی از این سیستم مالیاتی برای افراد خواهان سرمایه گذاری و ثبت شرکت در انگلستان لازم و ضروری است ، اگر قصدتان سرمایه گذاری در انگلستان است ، مقاله لینک شده را بخوانید و با بهترین روش های سرمایه گذاری در این کشور آشنا شوید.

مالیات های پایه بریتانیا شامل مالیات بر درآمد ، مالیات بر ملک ، عایدی سرمایه ، مالیات بر ارث بریتانیا و مالیات بر ارزش افزوده (VAT) می شود ، بسیاری از اینها مالیات های تصاعدی هستند به این معنی که کسانی که درآمد بالاتری دارند نرخ بالاتری می پردازند ، با درصد مالیات در این کشور آشنا می شویم.

  • نرخ استاندارد مالیات بر ارث 40 درصد
  • مالیات بر درآمد بسته به میزان درآمد فرد از 0 درصد تا 40 درصد
  • مالیات بر ملک 18 تا 28 درصد
  • مالیات بر ارزش افزوده 20 درصد
  • نرخ مالیات بر شرکت 19 درصد

درآمد دولت انگلستان

دولت هر سال حدود 800 میلیارد پوند درآمد کسب می کند که بیشتر آن از سه مالیات بزرگ یعنی مالیات بر درآمد ، سهم بیمه ملی (NICs) و مالیات بر ارزش افزوده می باشد ، در سال 2021-2022، کل درآمد دولت بریتانیا 819 میلیارد پوند یا 36 درصد از تولید ناخالص داخلی پیش بینی می شود.

درآمد دولت انگلستان

مالیات ها با 90 درصد از کل در سال های 2021-2022 مهم ترین بخش درآمد دولت هستند ، مالیات هایی که بیشترین درآمد را به همراه دارد ، مالیات بر درآمد و سهم بیمه ملی است که انتظار می رود مجموع آنها حدود 370 میلیارد پوند افزایش یابد.

مالیات بر ارزش افزوده (VAT) مهمترین مورد بعدی است که انتظار می رود 132 میلیارد پوند جمع آوری کند ؛ سایر مالیات های بزرگ شامل مالیات شرکت ، مالیات شورا ، نرخ های تجاری ، بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده و عوارض سوخت است ؛ انتظار نمی رود هیچ مالیات دیگری بیش از 20 میلیارد پوند جمع آوری کند.

88 میلیارد پوند از درآمد دولت توسط مالیات محاسبه نمی شود ، درآمد های غیر مالیاتی شامل درآمد های دریافتی دولت از شرکت ‌های دولتی ( مثلا از مسکن مقامات محلی ) و پرداخت‌ های سود دارایی ‌های دولتی ( مانند وام ‌های دانشجویی برای افرادی که تحصیل در انگلستان را انتخاب کرده اند ) است.

برای شناخت دانشگاه های برتر انگلستان ، هزینه ها و بورسیه ها مقاله تحصیل در انگلستان را بخوانید.

تولید ناخالص داخلی انگلستان

تولید ناخالص داخلی یا GDP معیاری از اندازه و سلامت اقتصاد یک کشور در یک دوره زمانی ( معمولا یک چهارم یا یک ساله ) است ، همچنین برای مقایسه اندازه اقتصاد های مختلف در یک مقطع زمانی متفاوت استفاده می شود ، برای اندازه گیری تولید ناخالص داخلی در هر فصل ، دفتر آمار ملی باز می شود (ONS) داده های هزاران شرکت بریتانیایی را جمع آوری می کند.

بر اساس داده های رسمی بانک جهانی ، ارزش تولید ناخالص داخلی (GDP) در انگلستان در سال 2020، 2707.74 میلیارد دلار بوده است ، ارزش تولید ناخالص داخلی انگلستان 2.40 درصد از اقتصاد جهان را تشکیل می دهد.

تولید خالص داخلی انگلستان

تولید خالص داخلی (NDP) اندازه گیری سالانه تولید اقتصادی یک کشور است که برای محاسبه استهلاک تنظیم می شود و با کسر استهلاک از تولید ناخالص داخلی (GDP) محاسبه می شود که در سال 2020 ، 1810065 میلیارد دلار بوده است.

سوالات پر تکرار اقتصاد کشور انگلستان

در این مقاله مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی اطلاعات کلی در زمینه اقتصاد کشور انگلستان را بیان کردند ، برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جزئیات مهاجرت به انگلستان با دفاتر موسسه در شهر های تهران و شیراز تماس بگیرید ، همچنین می توانید مقاله مهاجرت به انگلستان را بخوانید تا با تمامی راه های قانونی ورود و اقامت در این کشور آشنا شوید.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *