فنلاند

مهاجرت پرستاران به فنلاند

مهاجرت پرستاران به فنلاند

فنلاند یکی از کشور های اروپایی است که با برخورداری از سیستم سلامت مطلوب ، بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی مجهز یک مکان برای جذب نیروی پرستار از سراسر دنیا می باشد ، چرا که این کشور با کمبود پرستار و دیگر پرسنل پزشکی رویارو است . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی مهاجرت پرستاران به فنلاند را مورد بررسی قرار داده ، نحوه مهاجرت به فنلاند و میزان درآمد آن ها را بیان خواهند کرد .

اخذ مجوز تحصیل یا بعبارتی ویزای تحصیلی فنلاند جزو ویزاهایی است که درخواست برای اخذ آن همیشه وجود دارد . تحصیل پرستاری یا مهاجرت پرستاران هم متقاضیان بسیاری دارد .

پرستاری یکی از حرفه های بهداشت و سلامت است که دارای بیشترین میزان تقاضا در بین دیگر زیر شاخه های بهداشتی و پزشکی است .

بررسی مهاجرت پرستاران به فنلاند

خدمات بهداشتی و پزشکی در فنلاند شامل بیمارستان های دولتی و خصوصی می شود . کیفیت خدمات و مراقبت پزشکی در این کشور خوب است و این کشور جز پنج کشور برتر جهان در میزان رضایت شهروندان خود می باشد .

خدمات بهداشتی در بیمارستان های دولتی این کشور کم هزینه است . استخدام پرستار و نیروی کار بخش سلامت و مراقبت پزشکی یک راه حل برای کم کردن کمبود نیرو در این بخش است .

در حالی که شمار افرادی که در باز کار فنلاند مشغول به کار هستند در طول سال ها به تدریج افزایش یافته است تعداد مهاجران در زمینه های بهداشت و مراقبت های پزشکی هنوز نسبتا کم است .

هنگام مهاجرت پرستاران به فنلاند باید به یکی از دو زبان های رسمی این کشور یعنی زبان فنلاندی و یا سوئدی تسلط داشته باشند و مدرک تحصیلی آنها مورد تایید موسسه نظارت بر رفاه و بهداشت فنلاند باشد .

مراحل مهاجرت پرستاران به فنلاند

افراد متقاضی کار در فنلاند به عنوان یک مهاجر باید قبل از ورود به این کشور کار مورد نظر خود را بیابند . برای یافتن کار به عنوان یک پرستار در این کشور فرد باید دارای مدرک تحصیلی پرستاری در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشد .

در اولین مرحله از مهاجرت به عنوان یک پرستار به فنلاند فرد متقاضی مهاجرت باید با مؤسسه نظارت بر رفاه و بهداشت تماس حاصل نموده و برای کار به عنوان پرستار در این کشور اقدام کند .

برای اطلاع از ظرفیت خالی پرستار در بیمارستان های این کشور باید با یکی از دانشگاه های بیمارستانی در هلسینکی ، کوپیو ، ترکو ، اولو و تامپیره تماس حاصل نماید .

البته علاوه بر بیمارستان های دولتی ، بیمارستان های خصوصی در این کشور می توانند مکان مناسبی برای اشتغال پرستاران خارجی باشند . برای ورود به عنوان پرستار به بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی فنلاند تسلط به زبان فنلاندی و یا سوئدی الزامی است .

اخذ مجوز کار در فنلاند

رویه دریافت مجوز کار برای مهاجرت پرستاران به فنلاند گاهی بسته به سیستم آموزشی کشور مبدا فرد مهاجر پیچیده می باشد .

اخذ مجوز کار در فنلاند

طبق قانون فنلاند مجوز به حرفه های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، روانشناسی ، متخصص گفتار درمانی ، متخصص تغذیه ، داروساز ، پرستار ، ماما ، پرستار بهداشت عمومی ، فیزیوتراپیست ، متخصص آزمایشگاه پزشکی ، رادیوگرافی ، بهداشت دهان و دندان ، کار درمان گر ، بینایی سنج و تکنسین دندانپزشکی اعطا می شود .

فرصت اشتغال این حرفه ها فقط به متخصصین مجاز محدود می شود . مجوز کار به عنوان پرستار در فنلاند توسط سازمان ملی نظارت بر رفاه و سلامت بر اساس درخواست اعطا فرد می شود .

فرد متقاضی کار در این کشور باید مدرک تحصیلی خود ، رزومه کاری ، پاسپورت و دیگر مدارک مورد نیاز را به این سازمان ارائه داده و برای درخواست مجوز کار به عنوان پرستار اقدام کند . قانون کار فنلاند و قرارداد های کاری آن در مقاله ای در همین سایت مورد بررسی قرار گرفته است .

یافتن پیشنهاد شغلی مناسب

هنگام مهاجرت پرستاران به فنلاند مانند دیگر متقاضیان کار و مهاجرت کاری به فنلاند در اولین مرحله باید شغلی مناسب برای خود یافته و با ارسال رزومه تحصیلی و کاری خود برای کارفرما و بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی برای استخدام اقدام کنند .

بعد از یافتن شغل مناسب ، دریافت پیشنهاد شغلی و تایید مدرک تحصیلی دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد پرستاران متقاضی کار در فنلاند و قبولی در آزمون زبان فنلاندی و یا سوئدی نوبت به اخذ مجوز کار در این کشور می رسد .

بعد از صدور مجوز کار در فنلاند پرستار می تواند برای دریافت ویزای کاری خود به سفارت این کشور مراجعه نموده و با تحویل مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری در این کشور اقدام کند . مدارک مورد نیاز جهت استخدام پرستاران خارجی در فنلاند به شرح زیر است :

 • تایید مدرک تحصیلی پرستار توسط سازمان نظارت بر رفاه و بهداشت فنلاند
 • پاسپورت معتبر
 • رزومه تحصیلی به زبان انگلیسی ، فنلاندی و یا سوئدی
 • گواهی سلامت پزشکی

تهیه مدارک لازم برای مهاجرت

 • حداقل مدرک کارشناسی پرستاری
 • تسلط به زبان فنلاندی و یا سوئدی
 • قبولی در آزمون زبان فنلاندی و یا سوئدی
 • دارا بودن پاسپورت معتبر

هزینه زندگی و درآمد پرستاران فنلاندی

پیش از مهاجرت به هر کشوری باید هزینه های تحصیل و زندگی را جویا شد . دانستن هزینه های تحصیل در فنلاند هم می تواند برای مهاجرین تحصیلی مفید باشد . هزینه زندگی در فنلاند نسبتا پر هزینه و بالا است . البته این هزینه بسته به عادات و سبک خرج کردن و شهر محل سکونت فرد متفاوت است .

مثلا شهر هلسینکی به عنوان گران ترین شهر فنلاند و شهر های پوری و تامپره به عنوان مقرون به صرفه ترین شهر های فنلاند شناخته می شوند .

هزینه زندگی در شهر هلسینکی حدود 980 تا 1580 یورو برای هر ماه و هزینه زندگی در شهر تامپره حدود 870 تا 1300 یورو برای هر ماه می باشد .

هزینه زندگی و درآمد پرستاران فنلاندی

هزینه زندگی و اجاره مسکن در فنلاند به ترتیب حدود 130 و 70 درصد بیشتر از ایران است . متوسط حقوق و درآمد پرستاران در فنلاند 59109 یور برای یک سال است که حدود 28 یورو برای هر ساعت کار می باشد .

علاوه بر این ، پرستاران شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی این کشور به طور متوسط حدود 969 یورو پاداش دریافت می کنند .

در مقاله فوق که توسط مشاورین ارشد موسسه مهر آفرین رجبی گردآوری شد مهاجرت پرستاران به فنلاند مورد بررسی قرار گرفته ، میزان درآمد پرستان در این کشور ، مدارک و موارد مورد نیاز برای استخدام آن ها بیان گردید .

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط کار پرستاران در فنلاند و دیگر کشور های جهان با دفاتر موسسه در تهران و شیراز تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان آنها بهره مند شوید . ما پرونده های بسیاری برای مشاوره های حقوقی تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند در بایگانی خود داریم بنابراین می توانید به خیال راحت به کارشناسان ما اعتماد کنید .

Rate this post
بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “مهاجرت پرستاران به فنلاند

 1. مهتاب گفت:

  سلام و خسته نباشید من یک سوال داشتم.آیا صحت دارد که از امسال فنلاند برای گرفتن پرستار دیگه در شروع کار مدرک زبان فنلاندی نمی خواهد (مانند سوئد و دانمارک) با زبان انگلیسی هم می توانیم برای اشتغال کار در فنلاند در پرستاری اقدام کنیم؟ ممنونم

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   برای ورود به بازار کار هر کشوری در زمينه پرستاری می بایست به زبان بومی کشور مقصد مسلط باشید. کشورهای سوئد و دانمارک نیز شرایط شان به همین شکل است و قبل از شروع روند معادل سازی مدرک باید مدرک c1 زبان سوئدی و دانمارکی را بگیرند.
   برای فنلاند نیز به این شکل است حتی اگر با ارائه مدرک زبان انگلیسی وارد فنلاند شوید برای معادل سازی و ورود به بازار کار باید مدرک زبان فنلاندی دریافت کنید.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *