قانون تولد فرزند در فرانسه

قانون تولد فرزند در فرانسه

بر اساس آنچه مشاورین موسسه مهاجرتی به فرانسه اذعان می کنند ، از راه های اخذ اقامت در کشور فرانسه می توان به ازدواج ، تولد فرزند ، ثبت شرکت (تمکن مالی ) اشاره نمود . قانون تولد فرزند در فرانسه بدین صورت است که کودک متولد در خاک فرانسه یا قلمروهای آن سوی آب‌های فرانسه ، در صورتی که یکی از والدین در فرانسه متولد شده باشد به صورت خودکار تبعیت فرانسوی اعطا می‌شود و برای کودک متولد شده از والدین خارجی هم بر پایه سن و مدت اقامت والدین تصمیم‌گیری می‌شود . برای اخذ اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به فرانسه با وکلای موسسه حقوقی مهر آفرین رجبی تماس بگیرید .

قانون تولد فرزند در فرانسه از راه های اخذ اقامت

ظاهرا بصورت عادی افرادی که بتوانند برای مدت ۵ سال در فرانسه بمانند ( از طریق کار ، دانشجوی، غیره) می توانند تقاضای اقامت دائم کنند . این مدت برای افرادی که از یکی از دانشگاههای فرانسه فارغ التحصیل شده باشند کمتر است و مدت آن دو سال بعد از اتمام درس است . مشکلی که در این زمینه وجود دارد اینست که بعد از اتمام درس امکان ماندن در فرانسه نیست و باید یا ویزای کار گرفت یا اینکه مجددا ادامه تحصیل داد که به احتمال زیاد در هر دو مورد فرد میتواند اقدام به دریافت ویزای اقامت بعد از دو سال کند .

موسسه مهاجرتی به فرانسه چهار روش برای گرفتن اجازه اقامت دائم در فرانسه را پیشنهاد میکند . این چهار روش شامل موارد زیر می باشد :

 • بر اساس قانون تولد فرزند در فرانسه افرادی که در فرانسه بدنیا می آیند می توانند در ۱۸ سالگی ملیت فرانسوی میگیرند .
 • افرادی که یکی از پدر یا مادر آنها فرانسوی ( یا قرار است فرانسوی شود ) است و خارج از فرانسه بدنیا آمده اند .
 • افرادی که بیشتر از پنج سال در فرانسه اقامت داشته باشند می توانند برای اقامت فرانسه اقدام کنند . استثنا : این دوره برای افرادی که یک دوره دوساله تحصیلی ( مانند کارشناسی ارشد ) را در یک دانشگاه فرانسوی تمام کرده باشند به دو سال کاهش پیدا میکند .
 • از طریق ازدواج با یک فرانسوی بعد از ۴ سال می توان تقاضای ملیت فرانسوی کرد .

اصل خاک و خون اعطای تابعیت فرانسه

خاک یکی از شیوه‌های اعطای تابعیت است که بر اساس آن هر فردی که در قلمرو یا سرزمین یک کشور متولد می‌شود تابعیت یا شهروندی آن کشور را هم دریافت می‌کند .

اصل خاک بیشتر در کشورهای مهاجرپذیر مورد اقبال واقع شده‌است . کشورهایی که به کنواسیون کاهش بی تابعیتی سال ۱۹۶۱ پیوسته‌اند ، به افرادی که در کشتی ، هواپیما یا قلمرو یا در آسمان و در محدوده هوایی آن کشور متولد شده‌اند حق شهروندی و تابعیت می‌دهند و فرد متولد شده دارای تمام حقوق شهروندی آن کشور می‌باشد و این حقوق ربطی به ملیت یا شهروندی یا نوع اقامت (قانونی یا غیرقانونی) والدینش ندارد و گذشت زمان بر حقوق شهروندی فرد تاثیر ندارد.

در مقابل اصل خاک برای تابعیتی نوع دیگری از تابعیت وجود دارد به نام اصل خون که دیگر شیوه معمول برای اعطای تابعیت است . بر اساس اصل خون هر کسی که فرزند یکی از اتباع کشوری باشد تابعیت آن کشور را دارا می‌شود. البته بسیاری از کشورهای دنیا نیز تلفیقی از اصل خاک و اصل خون را در نظام تابعیتی خود گنجانده‌اند.

تابعیت فرانسه از طریق تولد فرزند امکان پذیر است

یکی از راه های اخذ اقامت و تابعیت فرانسه ، تولد فرزند است که طبق قوانین مشخصی این امر امکان پذیر میباشد . معمولا اخذ اقامت از طریق تولد فرزند تابع قانون خاک و خون است .  برای یادآوری همانطور که گفته شد قانون خاک یعنی اگر فرزندی در کشوری به دنیا آید تابعیت آن کشور به او تعلق میگیرد و قانون خون یعنی فرزندی  در کشوری که پدر یا مادر وی تبعه آن کشور باشند به دنیا آید ، خود فرزند تابع آن کشور است .

در مورد کشور فرانسه هم قانون خاک و هم قانون خون صدق میکند. اگر نوزادی در فرانسه از پدر یا مادر تبعه فرانسه متولد شود آن نوزاد نیز تبعه فرانسه به حساب می آید و اگر نوزادی در فرانسه از پدر و مادر غیر فرانسوی به دنیا آید تحت شرایط خاصی به وی تابعیت فرانسه تعلق میگیرد که آن شرایط عبارتند از :

 • شخص تابعیت نداشته باشد .
 • شخص به سن ۱۸ سالگی تمام رسیده باشد و از سن ۱۱ سالگی به طورمداوم به مدت ۵ سال در خاک فرانسه زندگی کرده باشد .
 • در سن ۱۶ سالگی در خواست اقامت کشور فرانسه را کرده باشد .
 • در سن ۱۳ سالگی توسط والدین خود اقامت دائم کشور فرانسه راگرفته باشد .
 • اگر والدین نوزاد تابع کشورهایی باشند که قبل از استقلال تحت حمایت یا سلطه فرانسه بوده اند .
 • اگر نوزاد قبل از ۱ ژانویه ۱۹۹۴ در فرانسه متولد شده باشد .
 • اگر نوزاد بعد از اول ژانویه ۱۹۹۴ در فرانسه متولد شده باشد در سن ۱۸ سالگی میتواند برای اقامت فرانسه درخواست دهد .
 • اگر نوزادی خارج از خاک فرانسه از پدر یا مادر فرانسوی متولد شود ، میتواند شش ماه تا یکسال قبل از ۱۸ سالگی برای اخذ اقامت فرانسه اقدام نماید .

موارد منع قانون تابعیت از طریق تولد فرزند در فرانسه

مواردی که قانون تولد فرزند در فرانسه شامل حال آنها نمی شود . اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در فرانسه برای افراد با شریط زیر برقرار نمیباشد :

 • افرادی که تبعه کشورهای فرانسوی زبان هستند .
 • افراد پناهنده
 • افرادی که در ارتش فرانسه بوده اند .

از دیگر شرایط اخذ اقامت کشور فرانسه ازطریق قانون تولد فرزند در فرانسه این است که شخص باید با فرهنگ و آداب کشور فرانسه ، زبان فرانسوی به خوبی آشنا باشد و وفاداری خود را به نظام نشان دهد و داشتن سابقه کیفری درداخل یا خارج از فرانسه برای وی امتیاز منفی محسوب میشود .

مدارک لازم جهت اخذ اقامت فرانسه

ابتدا باید فرم درخواست تکمیل شود و به دفاتر مخصوصی ارائه شود همچنین برای انجام کارها باید مدارکی نظیر مدارک زیر آماده شود :

 • کارت شناسایی
 • اثبات اقامت دائم در فرانسه
 • گواهی عدم سابقه کیفری
 • گواهی اشتغال
 • گواهی پرداخت مالیات
 • گواهی تولد و ازدواج پدر و مادر نوزاد

بعد از ارائه مدارک باید مصاحبه ای انجام شود که در آن مصاحبه سوالاتی راجع به فرهنگ و سایر اطلاعات فرانسه به زبان فرانسوی پرسیده می شود و شخص متقاضی باید تا سطح  B1 زبان فرانسه تسلط داشته باشد .

پس از انجام تمام مراحل حدودا ۱۲ ماه طول میکشد تا دولت فرانسه پاسخ درخواست را بنابر قانون تولد فرزند در فرانسه ابلاغ کند و اگر در طی این مدت آدرس محل سکونت شخص متقاضی تغییر کند باید حتما به مقامات مربوطه اطلاع داده شود و شخص متقاضی پس از اخذ تابعیت فرانسه میتواند برای تابعیت کشوری دیگر هم تقاضا دهید . (داشتن ملیت دوگانه)

درباره اقامت کشور فرانسه

کشور فرانسه کشوری واقع در اروپای غربی که پایتخت این کشور، شهر پاریس و زبان رسمی آن فرانسوی می باشد . جمعیت این کشور فرانسه حدود ۶۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو می باشد . کشور فرانسه بزرگترین کشور اروپای غربی و پس از اوکراین دومین کشور بزرگ قاره اروپا است .

این کشور با کشورهای بلژیک ، لوکزامبورگ ، آلمان ، سوئیس ، ایتالیا ، موناکو ، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد . کشور فرانسه یکی از اعضای مؤسس اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است .کشور فرانسه همچنین عضو گروه  G۸ و از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و دارای حق وتو است .

فرانسه یک کشور دارای تسلیحات هسته ای است . طی ۵۰۰ سال اخیر کشور فرانسه از قدرت‌های بزرگ فرهنگی ، اقتصادی و نظامی در جهان بوده و در اروپا و دیگر بخش‌های جهان نفوذ سیاسی داشته‌ است . هزینه های مهاجرت به فرانسه بستگی به شیوه زندگی هر شخص و شهر انتخابی او دارد . مثلا زندگی در شهر تجملاتی پاریس تقریبا بودجه زیادی نیاز دارد . در پایان برای دریافت راهنماییهای لازم در زمینه راه های اخذ اقامت دائم کشور فرانسه از جمله قانون تولد فرزند در فرانسه با متخصصان موسسه حقوقی مهر آفرین رجبی تماس بگیرید .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه