تاریخ کشور فرانسه از گذشته تا معاصر

تاریخ کشور فرانسه از گذشته تا معاصر
مشاور مهاجرتی

تاریخ کشور فرانسه از گذشته تا معاصر شکست ها ، پیروزی و وقایع مختلفی را در بر می گیرد ، این کشور در طول تاریخ مسیرهای متعددی را پشت سر گذاشته تا به فرانسه امروزی تبدیل شده است ، در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به بررسی تاریخ این کشور خواهیم پرداخت با ما همراه شوید.

ضمناً برای دریافت اطلاعات به روز با آخرین تغییرات در خصوص مهاجرت به فرانسه ، مقاله لینک شده را بخوانید ، کارشناسان ما کامل ترین اطلاعات در خصوص تمام راه های قانونی مهاجرت به این کشور را در اختیار شما قرار داده اند.

اولین سوابق مکتوب برای تاریخ فرانسه به عصر آهن بر می گردد ، آنچه اکنون فرانسه نامیده می شود بخش عمده ای از منطقه ای را تشکیل می دهد که رومی ها آن را گال می دانند.

فرانسه بخشی از قلمرو سلتی بود که به نام گال یا گالیا شناخته می شد ، نام کنونی آن از کلمه لاتین Francia گرفته شده است ، به معنای ” کشور فرانک ها “، مردمی آلمانی در قرن پنجم و در زمان سقوط امپراتوری روم غربی این منطقه را فتح کردند ؛ پس از آن در قرن نهم این منطقه به یک کشور جداگانه تبدیل شد.

کسب اطلاعات در زمینه تاریخ این کشور می تواند برای نیروی کار خواهان کار در فرانسه هیجان انگیز باشد ، مقاله لینک شده را حتما بخوانید تا با شرایط کار در این کشور و مشاغل مورد نیاز آن آشنا شوید.

فهرست مطالب

از گال تا فرانکیا

در زمان رومیان ، فرانسه کنونی بخشی از قلمرو بزرگتری به نام گال بود ، در طول 1500 سال بعد ، جنگ ‌ها و معاهدات مرز های این کشور را تغییر دادند تا اینکه در سال 1947 به شکل کنونی خود رسیدند.

اما فرانسه نام خود را از یک قبیله ژرمنی به نام فرانک ها گرفته است ، در سال 481 کلوویس اول ، پادشاه فرانک ها از سقوط امپراتوری روم استفاده کرد و از رودخانه رون گذشت و مردم خود را در شمال فرانسه ساکن کرد ؛ در سال 511 ، او بیشتر مناطقی را که فرانسه کنونی نامیده می شود فتح کرد.

جالب اینجاست که در حالی که کلوویس فرانسه را از رومیان گرفت ، از بت پرستی نیز به کاتولیک رومی روی آورد ، با تغییر مذهب مردمش، کلیسای کاتولیک رومی تقویت و رشد کرد و رابطه ای را آغاز کرد که تا امروز ادامه دارد.

از گال تا فرانکیا

از کلوویس تا شارلمانی

وقتی کلوویس درگذشت ، فرانکیا بین چهار پسرش به طور مساوی تقسیم شد ؛ آنها و فرزندانشان هر دو با یکدیگر جنگیدند و برای فتح مناطق همسایه متحد شدند ، سلسله در اثر جنگ داخلی آنها تضعیف شد و بخش اعظم حکومت به شهرداران کاخ یا کاپیتانان گارد واگذار شد که مردم را رهبری می کردند و برای آن ها در نبرد های پادشاهان می جنگیدند.

در سال 732، شهردار کاخ به نام چارلز مارتل بر مسلمانان در نبرد تور پیروز شدند ، رهبری او به توقف تهاجم مسلمانان به اروپا نسبت داده می شود و در این فرآیند لقب مارتل ( همر ) را به خود اختصاص داد ؛ پسر او ، پپین پادشاه فرانک ها شد و حکومت کارولینژیان را با برکت پاپ و اشراف آغاز کرد.

پسر پپن ، شارلمانی یا چارلز کبیر ، تمام فرانسه را به همراه بخش کوچکی از اسپانیا ، نیمه شمالی ایتالیا و بیشتر آلمان را دوباره تسخیر کرد ؛ او به قدری قدرتمند بود که هارون الرشید ، رهبر مسلمانان آن زمان ، در واقع یک فرستاده برای باز کردن روابط دیپلماتیک فرستاد.

پسر شارلمانی ، لویی پارسا موفق شد پادشاهی را یکپارچه نگه دارد ، اما نوه هایش دوباره آن را تقسیم کردند و طبق معاهده وردون ( 843 ) ، سلطنت را به شارل واگذار کردند.

 

حملات وایکینگ ها و جنگ های صلیبی

Viking attacks and crusades

حملات وایکینگ ها و جنگ های صلیبی

حملات وایکینگ ها و جنگ های صلیبی وقایعی هستند که حتما در مورد آن ها شنیده اید ؛ در دهه 800 ، وایکینگ ها به فرانسه حمله کردند و به پاریس و سپس بورگوندی حمله کردند ، آنها آنچه را که می خواستند غارت کردند ، و چیز های دیگر را سوزاندند و با پرداخت رشوه رفتند ؛ محاصره پاریس توسط آنها آغاز پایان سلسله کارولینژیان بود ، زیرا چارلز نه تنها نتوانست از بورگوندی محافظت کند ، بلکه به وایکینگ ها برای ترک فرانسه پول پرداخت.

پس از مرگ نوادگان چارلز ، هیو کاپت در سال 987 به پادشاهی رسید ، او و فرزندانش تصمیم گرفتند فرانسه را مجددا تسخیر کنند و سلسله کاپتین به یکی از طولانی ترین خانه های سلطنتی در اروپا تبدیل شد ، در سال 1095، اولین جنگ صلیبی اعلام شد و اشراف و مردم فرانسه به آن ملحق شدند ، در بازگشت به خانه ، فتح فرانسه ادامه یافت تا اینکه در سال 1190، فیلیپ دوم آگوستوس توانست خود را پادشاه فرانسه بخواند.

جنگ 100 ساله در فرانسه

در سال 1328 شارل عادل بدون وارث درگذشت و طبق قانون سالیک وراثت نمی توانست از طریق یک نسل زن باشد ، بنابراین فیلیپ والوآ که نزدیک ترین خویشاوند از طریق نسل مرد بود ، تاج و تخت را به ارث برد.

در سال 1337 ادوارد با این تصمیم مخالفت کرد که منجر به جنگ 100 ساله در فرانسه شد ، چارلز هفتم سرانجام در سال 1453 برنده جنگ شد اما قبل از آن نبود که قهرمانی های ژان آرک جلوی پیشروی انگلیسی ها را بگیرد که ممکن بود در سال 1430 به همه چیز پایان دهد.

در دهه های 1400 و 1500 شاهد جنگ هایی علیه امپراتوری مقدس روم در شرق و ایتالیا در جنوب بود ، جنگ داخلی فرانسه بین هوگنوت ‌های پروتستان و کاتولیک ‌ها درگرفت که با فرمان نانت پایان یافت ؛ در دهه 1600 ، فرانسه مناطقی را در کانادا به دست آورد ، در حالی که کاردینال ریشلیو به تمرکز اقتدار فرانسه کمک کرد ؛ لویی چهاردهم ، معروف به پادشاه خورشید از همه این تغییرات بهره برد و فرانسه را به دومین امپراتوری خود آورد.

لویی پانزدهم ، نوه ‌اش در جنگ هفت ساله ، تمام سرزمین‌ های فرادریایی فرانسه را از دست داد ؛ دربار او به فسق و بی رحمی نسبت به فقرا مشهور بود ، لویی در سال 1774 درگذشت و انقلاب فرانسه در سال 1789 آغاز شد که منجر به اعدام پسرش لوئی شانزدهم و همسر لویی ماری آنتوانت شد.

French Revolution

انقلاب فرانسه (94-1789)

پروژه های بلند پروازانه و مبارزات نظامی لوئیس و جانشینان او منجر به مشکلات مالی مزمن در قرن هجدهم شد ، وخامت اوضاع اقتصادی و نارضایتی مردم از سیستم امتیازات و معافیت های مالیاتی که اشراف و روحانیون از آن برخوردار بودند ، از علل اصلی انقلاب فرانسه (94-1789) بود ، انقلاب به حکومت سلطنتی بدون کنترل پایان داد ، قدرت نخبگان غیر اشراف را افزایش داد و توزیع عادلانه زمین را بین دهقانان به ارمغان آورد ، آرمان ‌های انقلابی فرانسه ، به ‌ویژه آرمان ‌های ملیت و حقوق جهانی ، مدت ‌ها تأثیر قدرتمندی بر توسعه جنبش‌ های ملی در سایر نقاط جهان داشته است ؛ با این حال ، اولین آزمایش خود فرانسه در حکومت جمهوری‌خواه و برابری‌ خواه دچار آشفتگی شد و در «حکومت وحشت» به اوج خود رسید ؛ فرانسه در قرن نوزدهم در چهار نوبت به اشکال دیکتاتوری یا سلطنت مشروطه بازگشت.

انقلاب فرانسه (94-1789)

جنگ های جهانی اول و دوم

نقش فرانسه در جنگ های جهانی اول و دوم چه بود؟ گرچه فرانسه در طرف پیروز جنگ جهانی اول بود ، اما بیشترین خسارت های انسانی و مادی جنگ را متحمل شد و در پایان سال 1918 مصمم بود آلمان را از طریق سیستم های اتحاد و دفاع ضعیف نگه دارد ؛ با وجود این، فرانسه در اوایل جنگ جهانی دوم از آلمان نازی شکست خورد ؛ در سال 1940، نیروهای نازی به پاریس بی دفاع لشکر کشی کردند و مارشال هانری فیلیپ پتن یک آتش بس امضا کرد.

فرانسه به دو شمال اشغالی و جنوب اشغال نشده تقسیم شد ، پس از چهار سال ، ارتش متفقین فرانسه را در اوت 1944 آزاد کردند و یک دولت موقت به ریاست ژنرال شارل دوگل، رهبر زمان جنگ فرانسه آزاد تأسیس شد ؛ در سال 1946 دوگل استعفا داد و قانون اساسی جدید جمهوری چهارم را تشکیل داد که شامل یک حکومت پارلمانی بود که توسط یک سری از ائتلاف های حزبی کنترل می شد.

بر اساس این ترتیب دولتی ، فرانسه با پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و پیشروی یکپارچگی اروپایی ، گام های مهمی در ارتقای همکاری های بین المللی برداشت.

گوشه ای از وقایع تاریخی 1951 تا 1981

گوشه ای از وقایع تاریخی 1951 تا 1981

گوشه ای از وقایع تاریخی 1951 تا 1981 را در ادامه خواهید خواند ، در سال 1951، در یک آشتی چشمگیر، فرانسه و آلمان به همراه چهار کشور دیگر جامعه زغال سنگ و فولاد اروپا را تأسیس کردند ، این سازمان دارای یک دولت مشترک ، پارلمان و دادگاه عالی بود ، نهادهایی که هنوز اتحادیه اروپا (EU) امروزی را اداره می کنند ؛ در سال 1957 فرانسه و همان پنج کشور، با پیوستن به معاهده رم، توافق هسته ای اتحادیه اروپا یک بلوک اقتصادی گسترده تر را ایجاد کردند.

شورش در الجزایر آنقدر در فرانسه تفرقه افکن بود که تهدید به یک کودتای نظامی در آنجا شد و باعث شد مجلس ملی در سال 1958 دوگل را به عنوان نخست وزیر با قدرت های فوق العاده دعوت کند ، او در دسامبر 1958 به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

در سال 1960 آفریقای غربی فرانسه تقسیم شد و کشور ها استقلال یافتند ، الجزایر پس از یک جنگ داخلی طولانی ، سرانجام در سال 1962 مستقل شد ؛ بسیاری از مستعمرات سابق روابط اقتصادی و فرهنگی نزدیکی با فرانسه داشتند ، والری ژیسکار که در سال 1974 به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد ، از سیاست های محافظه کارانه و طرفدار تجارت نیز حمایت کرد ؛ فرانسوا میتران سوسیالیست در سال 1981 به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و یک رکورد 14 ساله را در آن دفتر آغاز کرد.

وقایع تاریخی سال 2002 تا کنون

شیراک به‌رغم اعتراض‌های گسترده بین‌المللی ، آزمایش هسته ‌ای فرانسه در اقیانوس آرام جنوبی را برای مدت کوتاهی از سر گرفت ، در طول ریاست جمهوری او (1997-2002) یورو در سال 2002 معرفی شد و فرانک به عنوان پول قانونی بازنشسته شد.

در فصل انتخابات 2002، ژان ماری لوپن، رهبر حزب نئوفاشیست و ضد مهاجر جبهه ملی، فرانسه را با عملکرد قوی خود شوکه کرد و در دور اول رای گیری در جایگاه دوم قرار گرفت.

در سال 2003 ، در دوره دوم ریاست جمهوری شیراک فرانسه با درخواست برای بازرسی های تسلیحاتی و دیپلماسی ، ایالات متحده و بریتانیا را در آستانه جنگ عراق به چالش کشید ، موضع فرانسه اگرچه با حمایت احساسات مردمی در فرانسه همراه بود اما روابط با ایالات متحده را به شدت متشنج کرد.

در نوامبر 2005، شورش‌ های گسترده در حومه ‌های مهاجرپذیر فرانسه ، نارضایتی گسترده ‌ای را ابراز کرد ، در سال 2007 ، در دو دور انتخابات ریاست جمهوری ، نیکلا سارکوزی از حزب راست میانه رئیس جمهور شد ، در انتخابات ریاست جمهوری 2012، فرانسوا اولاند سوسیالیست تلاش سارکوزی برای انتخاب مجدد را شکست داد ، در سال 2014، اولاند در کنار مرکل و اوباما ، رئیس جمهور آمریکا، در اعمال تحریم ها علیه روسیه به دلیل اقداماتش علیه اوکراین ایستاد.

در انتخابات ریاست جمهوری 2017 برنده امانوئل ماکرون، بنیانگذار حزب جدید ” جمهوری در حرکت” بود ، او تا کنون به عنوان رئیس جمهور فرانسه فعالیت دارد.

سوالات پر تکرار تاریخ کشور فرانسه

اولین سوابق مکتوب در تاریخ فرانسه مربوط به عصر آهن است ، آنچه اکنون فرانسه نامیده می شود بخشی است که قبلا رومی ها به آن گال می گفتند.

در زمان رومیان ، فرانسه کنونی قسمتی از قلمرو بزرگتری به نام گال بود ، در طول 1500 سال بعد ، جنگ ‌ها و معاهدات مرز های این کشور را تغییر دادند تا اینکه در سال 1947 به شکل امروز درآمد.

در سال 1328 شارل عادل بدون وارث درگذشت و طبق قانون سالیک وراثت نمی توانست از طریق یک نسل زن باشد ، بنابراین فیلیپ والوآ که نزدیک ترین خویشاوند از طریق نسل مرد بود ، تاج و تخت را به ارث برد. در سال 1337 ادوارد با این تصمیم مخالفت کرد که منجر به جنگ صد ساله شد.

فرانسه در طرف پیروز جنگ جهانی اول شناخته شد اما بیشترین خسارت های انسانی و مادی جنگ را تحمل کرد و در پایان سال 1918 مصمم بود آلمان را از طریق سیستم های اتحاد و دفاع ضعیف کند ؛ با وجود این ، فرانسه در اوایل جنگ جهانی دوم از آلمان نازی شکست خورد.

در انتخابات ریاست جمهوری 2012، فرانسوا اولاند سوسیالیست تلاش سارکوزی برای انتخاب مجدد را شکست داد ، در سال 2014، اولاند در کنار مرکل و اوباما ، رئیس جمهور آمریکا، در اعمال تحریم ها علیه روسیه به دلیل اقداماتش علیه اوکراین ایستاد ، در انتخابات ریاست جمهوری 2017 برنده امانوئل ماکرون، بنیانگذار حزب جدید ” جمهوری در حرکت” بود ، او تا کنون به عنوان رئیس جمهور فرانسه فعالیت دارد.

امروزه فرانسه یکی از قدرت های بزرگ جهان به شمار می رود که دارای نفوذ سیاسی ، نظامی ، اقتصادی و فرهنگی قوی در اروپا و سراسر جهان است ، مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی بخشی از تاریخ کشور فرانسه از گذشته تا معاصر را بررسی و بیان کردند ؛ برای کسب اطلاعات در زمینه های روش های قانونی مهاجرت مانند سرمایه گذاری و ثبت شرکت در فرانسه با دفاتر موسسه در شیراز و تهران تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *