مذهب در مجارستان

مذهب در مجارستان
مشاور مهاجرتی

مذهب در مجارستان یکی از ارکان اصلی زندگی مردم این کشور طی قرن ها بوده است و همواره افراد متفاوتی با عقاید گوناگون و با سطح متفاوتی از اعتقاد در این کشور وجود داشته اند؛ که سعی داشته بتوانند نوع اعتقادات خود را گسترش داده آن را تبلیغ نمایند.

تیم مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 ( موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451 ) در این مقاله شما را مذهب در مجارستان و ادیان مختلف در این کشور آشنا خواهند نمود.

مجارستان معاصر از نظر مذهبی متنوع است و بخش قابل توجهی از مردم آن را غیر مذهبی می دانند. در حالی که برخی از مذاهب خاص خود را می شناسند، عضویت اسمی لزوماً نشان دهنده مشارکت فعال یا اعتقاد بسیار قوی به این موارد نیست. اما دین در کشور مجارستان برای قرن ها تحت سلطه اشکال مسیحیت بوده است و معمولا مسیحیت به عنوان دین رسمی و قوی ترین نوع دین در این کشور بوده است؛ که فقط در فرقه های مختلفی وجود داشته اند.

اما جالب است بدانید که مجارستان رسما یک کشور سکولار است و آزادی مذهب در قانون اساسی این کشور ذکر شده است. طبق این قانون نباید هیچ گونه امتیاز یا تفاوتی برای افراد به دلیل نوع اعتقادات آنان صورت پذیرد و این کار کاملا برخلاف قوانین کشور می باشد. همچنین فراموش نکنید که مقاله مهاجرت به مجارستان را نیز در سایت هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی مطالعه نموده تا با روش های مختلف و قوانین مهاجرتی این کشور آشنا شوید.

فهرست مطالب

انواع ادیان در مجارستان

همانطور که گفتیم دین اول کشور مجارستان مسیحیت می باشد و اکثریت مردم این کشور، مسیحی می باشند؛ با این که مجارستان دارای دین رسمی نمی باشد و یک کشور آزاد در زمینه ادیان و اعتقادات است. بزرگترین دسته دینی در مجارستان که جمعیت این کشور را شامل می شود، کاتولیک رومی (37.2٪) است. از جمعیت باقیمانده، 11.6٪ خود را به عنوان کالوینیست معرفی می کنند.

علاوه بر این، نزدیک به یک پنجم جمعیت بدون دین (18.2%) و نزدیک به یک سوم (27.2%) وابستگی مذهبی را مشخص نکرده اند و یا در نظر سنجی اعلام نکرده اند. البته در این کشور دیگر ادیان مانند یهودیت، اسلام و بودایی نیز وجود دارد که تعداد پیروان آن ها در مقابل مسیحیان بسیار کم است. مذهب در مجارستان با تمام این تفاسیر بازهم در میان مردم دارای اهمیت است.

در نمودار زیر آخرین آمار گیری که در رابطه با انواع ادیان در مجارستان انجام شده را مشاهده خواهید کرد:

دین و کمونیسم در مجارستان

در دوران کمونیسم در مجارستان (1949-1989)، این کشور رسماً یک دولت الحادی بود و با مذهب در مجارستان مبارزه می شد. یکی از ادیانی که در این دوره به شدت با مشکل مواجه شد، کاتولیک رومی بود. دولت کمونیستی قوانینی وضع کرد که به مقامات اجازه می داد اموال کلیسا و مدارس را تصرف کنند و همچنین رهبران مقاوم کلیسا را همراه با تعداد زیادی از کشیش ها، راهبان و راهبه ها زندانی کنند.

پایان کمونیسم در مجارستان در سال 1989 به پایان ستم مذهبی منجر شد و گروه های مذهبی در سراسر کشور بیشتر نمایان شدند. امروزه بیش از 200 گروه مذهبی در مجارستان به طور رسمی ثبت شده اند و این بار همچنین شاهد بودیم که مردم رابطه بین کلیسا و دولت را زیر سوال بردند.

در مجارستان معاصر، جدایی و همکاری نهادی بین دولت و کلیسا وجود دارد. به عنوان مثال، در مدارس دولتی، هیچ آموزش دینی در برنامه های درسی عمومی وجود ندارد، با این حال لازم است که مدارس دولتی فضای کلاسی را برای آموزش دینی توسط مقامات کلیسا فراهم کنند. برای بسیاری از مجارها، مذهب در محل کار یا در محیط های اجتماعی مورد بحث قرار نمی گیرد. بلکه امری خصوصی محسوب می شود.

مسیحیت در مجارستان

برخی معتقدند که تاریخ دولت مجارستان به اندازه تاریخ مسیحیت در مجارستان است. این به دلیل این اعتقاد است که بنیانگذار ایالت، پادشاه سنت استفان، مسیحیت را به عنوان یک دین دولتی در سال 1000 پس از میلاد معرفی کرد. مسیحیت امروزه در مجارستان به رشد خود ادامه می دهد و بیش از یک سوم از جمعیت آن را کاتولیک رومی می دانند که بسیاری از آن ها در بخش های غربی و شمالی کشور زندگی می کنند.

رویدادهای مهم مسیحی مانند غسل تعمید و عروسی های کلیسا همچنان به عنوان آیین های مهم در نظر گرفته می شوند. با این حال، برای بسیاری این به عنوان یک سنت فرهنگی و نه صرفا مذهبی در نظر گرفته می شود؛ که در میان مردم کشور به صورت یک رسم و عادت شده است و شاید دیگر در میان بسیاری از اقشار جامعه اعتقاد قلبی چندانی به آن ها وجود نداشته باشد.

اما بازهم مسیحیت به عنوان یک مذهب در مجارستان دارای یک ریشه قدیمی و بسیار قوی است که نمی توان حتی در سست ترین حالت و اعتقاد نیز آن را از این کشور ریشه کن کرد یا کم رنگ نمود.

مسیحیت در مجارستان

یهودیت در مجارستان

یهودیت در مجارستان برای قرن های زیادی وجود داشته است. با این حال، افزایش احساسات یهود ستیزانه و رویداد های بعدی جنگ جهانی دوم تأثیر مخربی بر جمعیت یهودی مجارستان گذاشت. در پایان هولوکاست (در زبان عبری به نام شوآه شناخته می‌شود)، تقریباً 565 هزار یهودی مجارستانی کشته شدند.

سایرین در این مدت و اندکی پس از مهاجرت به خارج از کشور، جمعیت یهودیان را در این کشور کاهش دادند. در مجارستان معاصر، طبق کنگره جهانی یهودیان، جامعه یهودیان مجارستان بزرگترین جامعه اروپای مرکزی است. با این حال، بسیاری از جمعیت یهودی مجارستان به دلایل مختلف، مانند ترس از یهود ستیزی، وابستگی خود را اعلام نمی کنند و همین شاید باعث  چنین آماری در مذهب در مجارستان شده باشد.

اسلام در مجارستان

نفوذ اسلام در مجارستان به ویژه در قرن شانزدهم در زمان حکومت عثمانی ها آشکار شد. بر اساس آخرین سرشماری که در رابطه با مذهب و ادیان در مجارستان صورت گرفته است، 5579 مسلمان در این کشور زندگی می کنند؛ که کمتر از 0.1٪ از کل جمعیت مجارستان را شامل می شود. با این حال اسلام یکی از تاثیرگذارترین مذهب در مجارستان بوده است.

همچنین جالب است بدانید که از این تعداد افراد، 4097 نفر خود را مجارستانی و 2369 نفر خود را عرب معرفی کرده اند. اما در خلال این مطلب به شما عزیزان پیشنهاد داریم که مقاله تحصیل در مجارستان را هم حتما مطالعه نمایید؛ تا با دانشگاه های برتر این کشور و چگونگی جذب و پذیرش در آن ها کاملا آشنا شوید.

اسلام در مجارستان

بودیسم در مجارستان

در دهه های اخیر بودیسم در مجارستان گسترش یافته است و عمدتاً از طریق فعالیت راهبان مبلغ تبتی در این کشور گسترش یافته و تبلیغ می شود. از آن جایی که در مجارستان ادیان تشویق می شوند تا در بدنه کلیسا (egyház) نهادینه شده و توسط دولت به رسمیت شناخته شوند، نهادهای مختلفی در این باره تشکیل شده‌اند، از جمله کلیسای بودایی مجارستان.

تاکنون دروازه کلیسای بودایی دارما و دیگران، معبد شائولین و معبد شائولین مجارستان در سال 1994 در بوداپست تأسیس شده اند. بودیسم «ناوایانا» یا بودیسم آمبدکاری، یک فرقه بودایی اخیر که در میان دالیت های هند پدیدار شده است، شکلی از بودیسم که از نظر اجتماعی و سیاسی برای بهبود شرایط مردمان به حاشیه رانده شده می باشد که به اقلیت قومی رومی مجارستان نیز گسترش یافته است و در حال افزایش پیروان خود در این کشور می باشد.

بسیاری از مراجعه کنندگان ما در شرکت مهاجرتی رجبی مجارستان را به عنوان مقصدی برای تحصیل و یا کار انتخاب می کنند ، خصوص تحصیل در شاخه های علوم پزشکی در این کشور و در دانشگاه های بسیار معتبر آن مطلوب بسیاری از دانشجویان ایرانی است. 

همچنین بسیاری از افراد مجارستان را به عنوان سکوی پرتابی برای مهاجرت به کشورهای دیگر اروپایی و آمریکایی در نظر دارند که این سیاست هم بسیار کارآمد و موفق است.

شما می توانید با تکمیل فرم درخواست مشاوره شیوه های متفاوتی از مهاجرت قانونی را در اشرع وقت تجربه کنید!

سوالات پر تکرار مذهب در مجارستان

مانند اکثر کشورهای اروپایی دین مسیحیت بزرگ ترین دین در  این کشور بوده و بیش ترین پیروان را دارد.

باید بگوییم که در حدود 54 درصد از مردم مجارستان اعلام کرده که پیرو دین مسیحیت می باشند.

 در حال حاضر در حدود 5579 نفر در مجارستان مسلمان می باشند که در حدود 0.1% از جمعیت کشور مجارستان را شامل می شود.

 طبق نظر سنجی که شده است 18.2% از مردم مجارستان اعلام به بی دینی نموده اند.

در این مقاله کارشناسان متخصص شرکت مهاجرتی رجبی به طور خلاصه اطلاعاتی در رابطه با مذهب در مجارستان در اختیار شما قرار دادند، اگر سوال یا ابهامی در این باره یا در هر زمینه ای مربوط به مجارستان دارید؛ حتما با مشاورین ما در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز تماس حاصل فرمایید ، همچنین می توانید با مطالعه مقایسه هزینه زندگی مجارستان و ایران اطلاعات بسیار دقیقی در این زمینه کسب نمایید.

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *