نوع حکومت و ساختار سیاسی مجارستان

نوع حکومت و ساختار سیاسی مجارستان
مشاور مهاجرتی

این نظام کشور داری در مجارستان در مقابل کمونیست قدیم بسیار کارآمد و به نفع مردم کشور بوده است و مردم رضایت بالایی از آن دارند. تیم مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 ( موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451 ) شما را با نوع حکومت و ساختار سیاسی مجارستان آشنا خواهند کرد.

در نظام سیاسی کشور مجارستان، نخست وزیر رئیس دولت یک سیستم چند حزبی متکثر است، در حالی که رئیس جمهور رئیس دولت است و یک سمت عمدتا تشریفاتی دارد. قدرت اجرایی در کشورتوسط دولت بکار گرفته می شود و قوه مقننه نیز در اختیار دولت و مجلس است. قوه قضائیه از نظر تئوریک مستقل از قوه مجریه و مقننه است، اما در عمل به شدت تحت تأثیر حزب حاکم فیدز در کشور می باشد.

فهرست مطالب

مجارستان یک کشور مستقل است که از سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا درآمده و از سال 1989 نیز یک جمهوری پارلمانی بوده است. قوه مقننه توسط مجلسی متشکل از 199 عضو اعمال می شود و اعضای شورای ملی برای مدت چهار سال انتخاب می شوند. در ادامه نوع حکومت و ساختار سیاسی مجارستان را کامل تر خواهیم شناخت؛ اما فراموش نکنید مقاله مهاجرت به مجارستان را هم مطالعه کنید تا هرآنچه برای نقل مکان و رسیدن به این کشور نیاز دارید را بشناسید.

اگر قصد مهاجرت به کشور مجارستان را دارید خوب است اطلاعات و آگاهی خود درباره این کشور را افزایش دهید در این بخش از مقاله نوع حکومت و ساختار سیاسی مجارستان توسط روناک ، همکار ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی شرح داده شده ، پادکست همین ویدئو هم برای دانلود در دسترس شماست.

پادکست ساختار سیاسی مجارستان ​

نمایش ویدیو درباره نوع حکومت و ساختار سیاسی مجارستان

شاخه اجرایی در مجارستان

رئیس جمهور در جمهوری مجارستان که هر پنج سال یک بار توسط مجلس ملی انتخاب می شود، عمدتاً نقش تشریفاتی دارد. اما مجلس اسماً فرمانده کل نیروهای مسلح است و یکی از اختیاراتش شامل نامزدی نخست وزیر  و انتخاب وی با اکثریت آرای نمایندگان مجلس بنا به پیشنهاد رئیس جمهور می باشد. اما در صورتی که رئیس جمهور فوت کند، استعفا دهد یا به نحوی دیگر نتواند وظایف خود را انجام دهد، رئیس شورای ملی به عنوان سرپرست ریاست جمهور انتخاب می شود.

با توجه به قانون اساسی مجارستان و بر اساس قانون اساسی جمهوری فدرال آلمان پس از جنگ جهانی دوم، نخست وزیر با انتخاب وزرای کابینه، نقش رهبری را در قوه مجریه و شاخه اجرایی در مجارستان و حق انحصاری برکناری آن ها را بر عهده دارد (مانند صلاحیت های صدراعظم فدرال آلمان).

هر یک از نامزدهای کابینه در یک یا چند کمیته پارلمانی در جلسات استماع علنی مشورتی حاضر می شود، پس از رای گیری توسط مجلس، اگر جان سالم به در ببرد باید به طور رسمی توسط رئیس جمهور نیز تایید شود. اما در مجارستان کمونیستی، قوه مجریه جمهوری خلق مجارستان توسط شورای وزیران نمایندگی می شد.

قوه مقننه مجارستان

مجلس ملی یا همان قوه مقننه مجارستان با 199 عضو (Országgyűlés) بالاترین ارگان مرجع دولتی است و قوانینی را با حمایت نخست وزیر آغاز، بررسی و تصویب می کند. اعضای آن برای یک دوره چهار ساله انتخاب می شوند. آستانه انتخابات 5 درصد است، اما فقط برای حوزه های انتخابیه چند کرسی و کرسی های جبرانی اعمال می شود، نه حوزه های انتخابیه تک کرسی.

در راس سیستم چهار لایه دادگاه عادی مجارستان، کوریا یا دادگاه عالی این کشور قرار دارد. قانون اساسی مجارستان تحت نظارت دادگاه قانون اساسی در سال 1990 میلادی شروع به کار کرد. انتخابات پارلمانی مجارستان بر اساس حق رای همگانی برای شهروندان 18 ساله و بالاتر هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود.

قدرت عالی قانون گذاری در مجارستان به عهده مجلس ملی این کشور است که رئیس جمهور، شورای وزیران، رئیس دیوان عالی و دادستان اصلی را انتخاب می کند. ارگان اصلی کابینه دولت مجارستان شورای وزیران است که ریاست آن بر عهده نخست وزیر است. رئیس جمهور مجارستان که ممکن است دو دوره پنج ساله خدمت کند، فرمانده کل نیروهای مسلح است اما اختیارات محدودی دارد.

شعب قضایی

جالب است بدانید که در مجارستان یک دادگاه قانون اساسی متشکل از پانزده عضو این اختیار را دارد که قوانین را به دلایل مغایرت با قانون اساسی به چالش بکشد. این نهاد آخرین بار در سال 2010 تکمیل شد؛ چون  اعضا برای یک دوره دوازده ساله انتخاب می شوند.

رئیس دادگاه عالی مجارستان (کوریا) و سیستم حقوقی مدنی و کیفری مجارستان که او رهبری می کند کاملاً مستقل از قوه مجریه است. دادستان کل یا دادستان کل مجارستان در حال حاضر کاملاً مستقل از قوه مجریه است، اما وضعیت او به طور فعال مورد بحث است.

چندین دفاتر بازرس در مجارستان برای حمایت از حقوق مدنی، اقلیت ها، آموزشی و زیست محیطی در امور غیر قضایی وجود دارد. آن ها از اواخر سال 2003 اختیار صدور تصمیمات الزام آور قانونی را در اختیار داشتند.

وزارت خانه های دولت مجارستان

همانطور که گفتیم دولت مجارستان از چندین وزیر مختلف که توسط نخست وزیر معرفی و با رای گیری مجلس این کشور انتخاب می شوند؛ تشکیل می شود که هرکدام در وزارت خانه ای مشغول به کار و انجام امور مرتبط با آن وزارت خانه می باشد. 

در جدول زیر وزارت خانه های دولت مجارستان و وزرای حال حاضر و منتخب در آن را مشاهده می نمایید:

وزارتخانه وزیر
نخست ویز گرگلی گویلاس
دفتر کابینه نخست وزیر آنتال روگان
وزارت امورداخلی سندور پینتر
وزارت دفاع تیبور بنکو
وزارت منابع انسانی میکلوش کشلر
وزارت امور خارجه و تجارت پیتر سیجارتو
وزارت دادگستری جودیت وارگا
وزارت دارایی میهالی وارگا
وزارت زراعت استوان ناگی
وزارت نوآوری و فناوری لاشژو پالکویش

در فیلم ویزاهای کشور مجارستان را می بینید که در بازه زمانی کوتاهی در شرکت مهاجرتی رجبی برای مراجعین ما اخذ شده ، شما هم می توانید با تکمیل فرم مشاوره رایگان اولین قدم را در مسیر مهاجرت بردارید.

مدیران ، کارشناسان و مشاوران ما با دراختیار داشتن کلیه مجوزهای قانونی لازم ، دانش ، تجربه و البته صداقت در کنار شما هستند تا به اهداف مهاجرتی خود برسید.

نمایش ویدیو درباره ویزای کشورهای مختلف

امنیت و نیروهای مسلح مجارستان

نیروهای مسلح مجارستان متشکل از نیروهای زمینی، نیروهای دفاع هوایی و هوایی، یک نیروی دریایی کوچک که در دانوب گشت زنی می کند، گارد مرزی و پلیس است. خدمت سربازی برای مردان بالای 18 سال تا سال 2004 اجباری بود، زمانی که مجارستان یک نیروی داوطلبانه ایجاد کرد (مدت وظیفه با توجه به شاخه خدمت متفاوت است اما معمولاً کمتر از یک سال است).

نیروهای مسلح مجاز به عبور از مرزهای ایالتی بدون موافقت قبلی پارلمان نیستند. در دهه بین 1989 و 1999، نیروهای مسلح از 155 هزار نفر به کمتر از 60 هزار نفر کاهش یافت، اما در همان زمان آن ها همچنین تحت یک فرآیند مدرن سازی قرار گرفتند تا مجارستان را برای پیوستن به ائتلاف نظامی غربی ناتو آماده کنند.

عضویت در نهایت در مارس 1999، هشت سال پس از انحلال پیمان ورشو، که مجارستان یکی از اعضای آن بود، به دست آمد. اما در انتهای مقاله و جدای از مطلبمان به شما عزیزان توصیه داریم که عنوان کار در مجارستان را در سایت هلدینگ حقوقی مهاجرت رجبی مطالعه نموده تا با اخذ ویزا کار و چگونگی یافتن شغل در مجارستان آشنا شوید.

سوالات پر تکرار نوع حکومت و ساختار سیاسی مجارستان

نوع حکومت و ساختار سیاسی مجارستان یک دولت دموکراتیک می باشد که زیر سایه و کنترل پارلمان این کشور فعالیت می کند.

 بله کشور مجارستان یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد که از سال 2004 موفق به عضویت در آن شده است.

 قوه مقننه یا همان مجلس ملی بالاترین و قوی ترین ارگان دولتی کشور مجارستان می باشد که بر تمامی امورات نظارت دارد.

مجلس ملی کشور مجارستان از 199 نماینده تشکیل شده است که هر 4 سال انتخاب می شوند.

نخست وزیر با انتخاب وزرای کابینه، نقش رهبری را در قوه مجریه و شاخه اجرایی در مجارستان و حق انحصاری برکناری آن ها را بر عهده دارد.

مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در دفاتر غرب و مرکزی تهران و همچنین دفتر شیراز آماده ارائه مشاوره و هرگونه راهنمایی در رابطه با نوع حکومت و ساختار سیاسی مجارستان یا هرگونه زمینه دیگری در رابطه مهاجرت این کشور به شما عزیزان هستند ، توصیه می کنیم مقاله هزینه  زندگی در مجارستان را نیز در کنار این محتوا بخوانید و با جزئیات هزینه ها آشنا شوید تا دید دقیق تری نسبت به درآمد و بودجه خود داشته باشید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *