مهاجرت پرستاران به هلند

مهاجرت پرستاران به هلند
مشاور مهاجرتی

بسیاری از سازمان های مراقبت پزشکی کشور هلند اقدام به جذب پرستار خارجی از کشور های اتحادیه اروپا و دیگر کشور جهان کرده اند . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی مهاجرت پرستاران به هلند را مورد بررسی قرار خواهند و بنای مهاجرت کاری به هلند را روشن می کنند .

پرستاری یکی از پر تقاضا ترین مشاغل در سطح جهان است که با پیشرفت در خدمات پزشکی و بیمارستانی تقاضا برای این شغل رو به افزایش است . از میان کشور های جهان که با کمبود پرستار مواجه هستند می توان به هلند اشاره کرد . این کشور با وجود خدمات پزشکی عالی و بیمارستان های خصوصی و دولتی عالی و پشتوانه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند ، با کمبود پرستار مواجه هستند .

بررسی مهاجرت پرستاران به هلند

خدمات بهداشتی و سلامت در هلند در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی ارائه می شوند . اغلب بیمارستان های این کشور خصوصی هستند به همین دلیل هزینه درمان در این کشور نسبتا بالا است . کیفیت بیمارستان ها و خدمات سلامت در این کشور بسیار عالی است و یکی از بهترین ها در جهان می باشند .

از آن جا که این کشور با کمبود پرستار و نیروی کار در بخش سلامت رو به رو است ، سازمان های مراقبت پزشکی هلند اقدام به استخدام پرستان از دیگر کشور های جهان بنابر برنامه مهاجرت پرستاران به هلند ، کرده اند .

بنابراین ، تقریبا بیش از 1500 پرستار خارجی از کشور های اتحادیه اروپا و دیگر کشور های جهان در بیمارستان و کلینیک های پزشکی هلند مشغول به کار شده اند .

پرستاران متقاضی کار در بیمارستان های هلند باید به زبان هلندی یعنی زبان رسمی این کشور تسلط داشته باشند و مدرک تحصیلی آن ها مورد تایید وزارت بهداشت هلند باشد .

مراحل مهاجرت پرستاران به هلند

پرستاران خواهان مهاجرت به هلند باید مانند دیگر افراد متقاضی مهاجرت کاری برای دریافت ویزای کار اقدام نمایند . اولین مرحله از مهاجرت پرستاران به هلند ، یافتن کار در یکی از بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی دولتی و یا خصوصی این کشور است .

برای یافتن کار در این کشور می توان از وب سایت های اینترنتی کاریابی ، نیازمندی روزنامه ها و جستجو در وب سایت های بیمارستان و کلینیک های این کشور استفاده نمود ، بعد از یافتن کار مورد نظر فرد باید رزومه تحصیلی و کاری خود را برای کارفرمای مربوطه ارسال نماید .

در صورتی که کارفرما خواهان استخدام پرستار بود از جانب او برای دریافت مجوز کار در هلند اقدام می نمایند . این مجوز کار یک ساله صادر می شود اما در صورت تمایل کارفرما و نیروی کار قابل تمدید است .

بعد از صدور مجوز کار فرد متقاضی کار به عنوان پرستار در این کشور باید به سفارت هلند مراجعه نموده و بعد از ارائه مدارک مورد نیاز جهت صدور ویزای کاری ، برای دریافت ویزای کار اقدام کند .

مراحل مهاجرت پرستاران به هلند

مدارک جهت پرستاران در هلند

 • تایید مدرک تحصیلی پرستار توسط وزارت بهداشت هلند
 • پاسپورت معتبر
 • رزومه تحصیلی به زبان انگلیسی و یا هلندی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • حداقل مدرک کارشناسی پرستاری
 • تسلط به زبان هلندی
 • قبولی در آزمون زبان هلندی
 • دارا بودن پاسپورت معتبر

مدارک لازم ویزای کار هلند

 • پاسپورت معتبر
 • ترجمه شناسنامه به زبان انگلیسی و یا هلندی
 • تکمیل فرم ویزا
 • دعوت نامه کاری از سوی کارفرمای هلندی
 • عکس پاسپورتی
 • بیمه
 • پرداخت هزینه ویزا

استخدام به عنوان پرستار در هلند

پرستاران با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا دکتری پرستاری از سراسر جهان جذب بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی این کشور می شوند چرا که هلند با کمبود نیروی پرستار مواجه است .

حدود چهار صد هزار نیروی کار پرستاری ، پزشکی و دیگر زیر شاخه های سلامت در هلند مشغول به کار هستند ، با این وجود فضای خالی برای پرستان هنوز احساس می شود .

افرادی که قصد اشتغال از طریق مهاجرت پرستاران به هلند را دارند ، باید از اعتبار مدرک تحصیلی خود در این کشور اطمینان حاصل کنند .

البته پرستار باید گواهی پرستاری در هلند را نیز دریافت کند . پرستاران خارجی که قصد کار در هلند را دارند باید در لیست BIG ثبت نام کنند .

بدون ثبت نام در BIG پرستاران قادر به کار در هلند نخواهند بود . در مرحله بعد همان گونه که پیش از این بیان گردید فرد باید برای دریافت مجوز کار و ویزای کاری اقدام نماید .

الزامات مهاجرت پرستاران

با توجه به این که زبان رسمی مردم هلند زبان هلندی است ، برای یافتن کار در این کشور باید به زبان انگلیسی و زبان هلندی تسلط داشت .

بدون تسلط به این دو زبان و دو زبانه بودن پرستاران یافتن کار در این کشور دشوار است . چرا که اغلب نیرو های کار در هلند به آن دو زبان تسلط دارند و در محیط های کاری ، بیمارستان ها و مراکز پزشکی از هر دو زبان استفاده می شود .

درآمد پرستاران در هلند

حقوق و دستمزد پرستاران در هلند بر اساس ساعت کاری آن ها در بیمارستان ها و کلینیک ها مشخص می شود . متوسط حقوق و درآمد پرستاران در هلند 30842 یور برای یک سال است که حدود 21 یورو برای هر ساعت کار می باشد .

البته علاوه بر حقوق و دستمزد به پرستاران شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی این کشور پاداش و اضافه حقوق نیز تعلق می گیرد .

درآمد پرستاران در هلند

هزینه زندگی شهروندان در هلند

هزینه زندگی در هلند نسبتا بالا است . البته هزینه زندگی در این کشور با تکیه بر سبک زندگی و شهر محل اقامت فرد متغیر می باشد .

هر فرد به صورت متوسط برای گذران هزینه های زندگی خود در این کشور حدود 700 تا 750 یورو برای هر ماه نیاز دارد .

هلند کشوری واقع در شمال غربی اروپا با جمعیت بالغ بر شانزده و نیم میلیون نفر است که اکثر ساکنین آن مسیحی پروتستان هستند . مساحت این کشور بیش چهل و یک هزار کیلومتر مربع است .

زبان رسمی مردم هلند ، زبان هلندی و واحد پول آن یورو نام دارد . این کشور در پرورش و تجارت گل مقام اول جهان را به خود اختصاص داده است .

البته هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با ایران نسبتا بالا است به گونه ای که هزینه خوراک ، پوشاک ، سلامت ، حمل و نقل ، تفریح و سرگرمی در این کشور 149 درصد بیشتر از ایران می باشد و هزینه اجاره مسکن در هلند که جداگانه محاسبه شده حدود 138 درصد بیشتر از ایران است .

در این مقاله که با هدف بررسی مهاجرت پرستاران به هلند نگارش و گردآوری شد ، مراحل مهاجرت پرستاران ، چگونگی استخدام به عنوان پرستار و میزان درآمد پرستاران در این کشور نیز بررسی و بیان گردید . در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ارزان ترین شهر هلند برای کار و زندگی با دفاتر شیراز و تهران موسسه مهر آفرین رجبی تماس حاصل نمایید .

4.8/5 - (36 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *