درآمد پزشکان در نروژ

درآمد پزشکان در نروژ
مشاور مهاجرتی

از مهم ترین الزامات حرفه پزشکی باید بده معادل سازی مدارک ، دریافت مجوز طبابت و تسلط به زبان نروژی اشاره کرد.

میانگین درآمد پزشکان در نروژ 184651 یورو در سال است که البته با توجه به فاکتورهایی همچون سابقه و نوع تخصص می تواند تغییر یابد.

فاکتورهای مهمی همچون سن ، میزان تجربه و سابقه کاری ، نوع تخصص ، شهر و مرکز درمانی انتخابی تان در سطح درآمد بسیار موثر است.

بله ، تمامی پزشکانی که به دنبال کار به عنوان پزشک در نروژ هستند ، باید مجوز اقامت این کشور را دریافت نمایند.

الزامات ورود به حرفه پزشکی در نروژ

در سال های اخیر تقریبا 16 درصد پزشکان و 20 درصد از متخصصان در نروژ ، فارغ التحصیلان پزشکی بین المللی ( IMG ) و دارای تابعیت خارجی هستند . از این میزان می توان دریافت که این کشور تا چه اندازه می کوشد تا با جذب نیروهای خارجی کمبود بخش درمانی خود را جبران سازد . همین امر مسیر را برای ورود پزشکان از سایر کشورها آسان نموده است.

اما ورود به سیستم پزشکی کشور نروژ با پیش نیازهای خاص خود همراه است که از جمله مهم ترین آنها می توان به معادل سازی مدرک ، دریافت مجوز طبابت و تسلط به زبان نروژی اشاره کرد . شما به عنوان یک پزشک باید بتوانید به زبان عمومی صحبت کرده و با بیماران خود ارتبا برقرار نمایید.

مرحله بعد یافتن یک مرکز درمانی و سپری کردن دوره کارآموزی جهت تطبیق با سیستم آموزشی این کشور است . شما باید مدتی را به صورت عملی در کشور نروژ کار کنید تا بتوانید مستقلا به عنوان پزشک در کادر درمان این کشور شناخته شوید.

متوسط درآمد پزشکان متخصص در نروژ

به صورت کلی می توان میزان درآمد پزشکان در نروژ را 184651 یورو در سال دانست که این محدوده از 182،097 دلار ( 25% پزشکان ) تا 187،164 دلار ( 75% پزشکان ) متغیر است . البته برای برخی از متخصصان این میزان درآمد می تواند از حداکثر نیز بالاتر رود . فاکتورهای متعددی در میزان درآمد پزشکان موثر است که تجربه ، سن ، حوزه تخصص ، شهر و مرکز درمانی انتخابی از مهم ترین انها هستند.

درآمد پزشکان طبق تجربه کاری به عنوان یکی از مهم ترین فاکتورها به شرح زیر است:

 • پزشک عمومی با تجربه کاری بین 4 تا 8 سال
 • 78.600 کرون نروژ یا حدود 9.746 دلار آمریکا
 • یک پزشک متخصص با تجربه کاری بیش از بیست سال
 • 900.000 کرون نروژ و 111 و 594 دلار آمریکا
 • دکتر داروساز با تجربه کاری بالای بیست سال
 • 995.000 کرون نروژ یا حدود 120.504 دلار آمریکا
 • پزشک جراح با تجربه کاری 12 تا 16 سال
 • حدود 1000.000 کرون نروژ یا 121.109 دلار آمریکا
 • متخصص زنان با تجربه کاری 4 تا 8 سال
 • 1400.000 کرون نروژ یا 163.352 دلار آمریکا

افزایش حقوق سالانه نیز از دیگر معیارهای مهم در درآمد پزشکان در نروژ است که در سیستم این کشورمی توانید هر 14 ماه یک بار افزایش حقوق خود را مشاهده کنید.

الزامات ورود به حرفه پزشکی در نروژ

با توجه به شرایط شغلی پزشکان در نروژ الزامات و شرایط خاصی برای استخدام و جذب پزشکان عمومی و متخصص از کشورهای خارجی وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • تسلط زبانی
 • دریافت مجوز طبابت
 • دریافت مجوز اقامت

باید توجه داشت که زبان رسمی این کشور زبان نروژی است و پزشکان جویای کار در این کشور باید توانایی صحبت کردن به زبان نروژی را جهت برقراری ارتباط با بیماران و دیگر همکاران در بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی داشته باشند . برای اثبات تسلط به زبان نروژی قبولی در آزمون برگن با حداقل نمره 500 یا سطح B الزامی است .

شرایط استخدام پزشکان خارجی در نروژ

مراحل دریافت مجوز پزشکی در نروژ

دریافت مجوز پزشکی نشان دهنده اجازه کار به صورت قانونی در این کشور خواهد بود که برخی از طریق تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ و برخی دیگر از طریق معادل سازی مدرک خود به آن می رسند . افرادی که باداشتن مدرک پزشکی و با هدف کار به دنبال مهاجرت به نروژ هستند باید برای رسیدن به مجوز مراحل زیر را پشت سر بگذارند:

 • درخواست خود را با ارائه مدارک لازم به وزارت بهداشت و درمان این کشور ارسال نمایید.
 • پس از بررسی درخواست ، صلاحیت فرد اعلام می شود.
 • پس از دریافت تاییدیه ، باید تمامی مدارک خود را معادل سازی نمایید ( اعم از دیپلم  مدرک دانشگاهی پزشکی ، روزمه کاری )

پس از آنکه مدارک خود را از طریق ساخت یک پروفایل ارسال نمودید ، باید منتظر جواب از سوی وزارت بهداشت نروژ باشید ، در صورتی که تمامی مدارک شما مورد تایید قرار گرفت ، باید برای مجوز کار درخواست دهید که در این مرحله ارائه مدرک زبان و نشان دادن تسلط زبانی بسیار مهم است . یک دوره آموزشی ده هفته ای برای پزشکان در این مرحله درنظر گرفته شده است که باید آن را سپری کرده و صلاحیت پزشکی خود را به اثبات برسانید.

زمانی که به عنوان یک پزشک به کار مشغول شدید ، با توجه به کلینیک انتخابی تان ساعات کاری متغیری خواهید داشت اما در مجموع پزشکان در این کشور حدود 46 تا 48 ساعت در هفته در بیمارستان ها کار می کنند که شامل ویزیت بیماران ، جلسات ، تماس های تلفنی باشد.

مدارک مورد نیاز جهت استخدام پزشکان در نروژ

مهم ترین مدارک موردنیاز جهت کار پزشکی در نروژ عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • ترجمه رسمی مدارک دانشگاهی به یکی از زبان های نروژی ، سوئدی یا انگلیسی
 • رزومه کاری
 • کپی اصل مدارک دانشگاهی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • رزومه تحصیلی
 • پرداخت هزینه لازم
  

هزینه زندگی پزشکان در نروژ

خوب است به این نکته دقت داشته باشید که نروژ یکی از گران ترین کشورهای دنیا برای زندگی به شمار می رود که البته به همان میزان سطح درآمد نیز در آن بالا است . هزینه زندگی هر فرد به طور متوسط حدود 11500 کرون در یک ماه می باشد که تا حد زیادی سبک زندگی فرد و شهر اقامت او نیز در میزان هزینه ها موثر می باشد.

مثلا هزینه زندگی و اجاره مسکن در شهر اسلو بیشتر از دیگر شهر های این کشور بوده و بخش قابل توجهی از هزینه ها به اجاره مسکن اختصاص می یابد . در صورتی که به دنبال دریافت جزئیات دقیقی از هزینه زندگی در شهر مشخصی از نروژ هستید ، با ما در شرکت مهاجرتی رجبی در ارتباط باشید.

مجوز اقامت برای پزشکان بین المللی در نروژ

پزشکان بین المللی که قصد مهاجرت جهت کار در نروژ به عنوان پزشک را دارند ،باید مجوز اقامت دریافت کنند . اگر فرد دارای مجوز اقامت در نروژ است باید برای مجوز اقامت برای کار در این کشور اقدام کند . به عنوان مثال این فرد باید برای یک مجوز اقامت برای کارگران ماهر ، کارگران فصلی ، کارفرمایان و یا کارکنان یک سازمان بشردوستانه و یا سازمان های غیردولتی و یا مذهبی اقدام کند.

 
Rate this post

6 دیدگاه در “درآمد پزشکان در نروژ

 1. Shakiba گفت:

  درود شرایط برای یک دامپزشک جراح 24 ساله برای مهاجرت به نروژ چگونه است؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   در ابتدا باید مدرک خود را به واسطه شرکت در ازمون و دوره های مربوطه در کشور مقصد معادل سازی کرده و بعد وارد بازار کار شوید.

   با تشکر از سوال شما

 2. صابر نجفلو گفت:

  سلام من متخصص كودكان باداشتن ٥٣ سال سن وبيست سال سابقه كار در اكثر بيمارستانهاي تهران چقدر احتمال گرفتن كار واقامت دايم دارم دوفرزند دانشجو بالاي ١٨ سال دارم؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   هر چه سن تان از ۴۵ سالگی فاصله بگیرد شانس تان کاهش می یابد. بنابراین بهتر است از طریق روش هایی که محدودیت سنی ندارند اقدام کنید.

   با تشکر از سوال شما

 3. Reza batebi گفت:

  با سلام روانپزشك متأهل با يك فرزند ١٦ساله پسر خواهان رفتن به نروژ با اجازه كار هستم،49سالمه

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   در حال حاضر کشور نروژ نیروی کار خارجی خصوصا در زمینه رشته های پزشکی و پیراپزشکی نمی پذیرد . اما به عنوان جایگزین کشور سوئد را به شما پیشنهاد می کنیم که بسیار شرایط مناسبی را می تواند برای شما داشته باشد . با توجه به اینکه کشور سوئد برای تعدادی از مشاغل حوزه پزشکی و پیراپزشکی از جمله رشته شما اعلام نیاز کرده است ؛ شانس اخذ ویزا برای شما بالا می باشد .

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *