تاسیس شعبه و نمایندگی در لهستان

تاسیس شعبه و نمایندگی در لهستان

یکی از شیوه های مطمئن و دقیق مهاجرت به کشورهای دیگر به ویژه برای آن دسته از متقاضیانی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند ، مهاجرت از راه سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار است . ایرانیان بسیاری نیز علاقه مند به این سرمایه گذاری هستند . سرمایه گذاری ایرانیان در مناطق ویژه لهستان حاکی از آگاهی برخی از هموطنان ما از قانون کار لهستان و قرارداد های کاری این کشور است . یکی از بهترین گزینه ها در این زمینه ، تاسیس شعبه و نمایندگی در لهستان می باشد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت . برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با متخصصین مجرب و با تجربه موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی تماس بگیرید تا اطلاعات کاملی در این خصوص در اختیارتان قرار گیرد .

آشنایی با تاسیس شعبه و نمایندگی در لهستان

لهستان (به انگلیسی Poland و به لهستانی Polska) کشوری در اروپای مرکزی و در همسایگی آلمان ، جمهوری چک ، اسلواکی ، لیتوانی ، کالینینگراد روسیه ، بلاروس و اوکراین قرار گرفته است . پایتخت این کشور ورشو نام دارد .

جمعیت نزدیک به 40 میلیون نفری لهستان در مساحت 311904 کیلومتر مربع سکنی گزیده اند . زبان مردم این کشور لهستانی و از ریشه زبان های اسلاوی است . دین اکثریت مردم لهستانی مسیحی کاتولیک و با شمار کمتری مسیحیان پروتستان و ارتدوکس می باشد . واحد پول لهستان با وجود پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا همچنان واحد پول سابق آن ها یعنی زِلوتی Złoty (PLN) باقی مانده است .

از میان راه های مهاجرتی به کشور لهستان ، شیوه سرمایه گذاری و تاسیس شرکت یا شعبه جدیدی از شرکت موجود یکی از بهترین راه های مهاجرتی است بازار کار لهستان برای خارجی ها زمینه تجاری و جلب سرمایه های بخش خصوصی و شخصی ، پیشرفت های اقتصادی چشمگیری را در سال های اخیر باعث شده است . لهستان با استقبال و تشویق از سرمایه گذاران ، امتیازات خاصی همچون کاهش مالیات و ممانعت از پرداخت مالیات دو برابر به دلیل انتقال سرمایه را برای ایجاد انگیزه بیشتر ارائه می دهد .

تفاوت شعبه و نمایندگی برای سرمایه گذاری در لهستان

دولت لهستان به تمامی متقاضیان از هر کجای دنیا که باشند اجازه می دهد تا در خاک این کشور فعالیت اقتصادی خود را با رعایت قوانین و مقررات بنیان گذاری و راه اندازی نمایند و از این راه ویزای کاری لهستان و سپس اقامت این کشور را بدست آورند .

پیش از آن که به بحث سرمایه گذاری و شیوه های انجام آن در لهستان بپردازیم ، لازم است که تفاوت واژگانی میان شعبه و نمایندگی را به تفکیک توضیح دهیم تا هرگونه شبهه ای در این زمینه برای ایجاد یک شرکت در خاک لهستان برطرف شود .

شعبه بخشی از بدنه اصلی شرکت است که با رعایت اصول همان شرکت می تواند موارد فروش و انجام خدمات را در شهرهای دیگر همان کشور مادر یا کشور دیگر انجام دهد . شعبه اجازه گرفتن تصمیم مستقل یا اجرای اقدامی مستقل را به تنهایی ندارد و در تمامی زمینه ها بدون دخل و تصرف ، وابسته به شرکت اصلی است . استخدام نیروهای شاغل و نظارت بر اعمال آن ها ، تعیین سیاست ها و خط مشی ها و حتا قیمت های اجناس نیز بر عهده شرکت اصلی می باشد .

اما اصلی ترین تفاوت نمایندگی با شعبه ، استقلال آن در تصمیم گیری و اجراییات است . یک نمایندگی چه در داخل خاک کشور مادر و چه در کشوری دیگر ، قادر است تمامی یا بخشی از وظایف شرکت را با تصمیمات مستقل خود در چارچوب قوانین شرکت انجام دهد . نمایندگی یک نهاد حقیقی و حقوقی است که مستقلاّ پاسخگوی مسائل ، تعهدات ، قراردادها و مسئولیت ها می باشد . استخدام نیروها و رسیدگی به حق و حقوق آن ها نیز بر عهده نمایندگی است .

راه اندازی شرکت های با مسئولیت محدود در لهستان

به جز تاسیس شعبه و نمایندگی در لهستان یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری ، راه اندازی شرکت های با مسئولیت محدود است . بر اساس قوانین لهستان ، انواع گوناگونی از شرکت های تجاری قابل ثبت و راه اندازی توسط متقاضیان خارجی وجود دارد . به عنوان مثال می توان از شرکت با مسئولیت محدود (Sp. Z.O.O) ، شرکت سهامی (S.A.) ، شرکت مشارکت مدنی (Sp.J و Sp.K) ، شعبه شرکت خارجی و شرکت تابعه در لهستان نام برد .

راه اندازی شرکت های با مسئولیت محدود در لهستان

یکی از پرطرفدارترین این نوع تاسیس شعبه و نمایندگی در لهستان ، شرکت با مسئولیت محدود است که حداقل سرمایه لازم برای راه اندازی آن 5000 زلوتی و 500 زلوتی به ازای هر سهم با دستکم یک یا چند سهامدار برای راه اندازی شرکت است . برای تمامی شرکت های ثبتی در کشور لهستان نیاز به تهیه اساسنامه (حاوی تمامی جزئیات مربوط به نام ، اهداف و میزان سرمایه شرکت) و ثبت تمامی مراحل در دفاتر اسناد رسمی معتبر می باشند . برای تاسیس و راه اندازی کی شرکت ، یک سهامدار یا سرمایه گذار ، یک مدیر و یک دفتر ثبت مورد نیاز است .

آن دسته از متقاضیانی که مبالغ بالاتری برای سرمایه گذاری در اختیار دارند می توانند شرکت های سهامی را ثبت نمایند . حداقل سرمایه لازم برای این شرکت ها 100.000 زلوتی است . این مدل شرکت ها به یک هیات مدیره و یک هیات نظارت اجرایی نیاز دارند تا بر تمامی فعالیت های مالی و حقوقی شرکت نظارت کامل داشته باشند . ثبت این نوع شرکت ها در دادگاه ملی لهستان صورت می گیرد . سهام این گونه شرکت ها می تواند وارد اوراق بورس کشور لهستان شود .

مهمترین صنایع لهستان جهت سرمایه گذاری

برای تاسیس شعبه و نمایندگی در لهستان باید مهمترین صنایع این کشور را بشناسیم . از مهمترین صنعت ها و تولیدات لهستان می توان به صنایع اتومبیل سازی ، مواد شیمیایی ، مواد غذایی ، نساجی و صنایع وابسته به معادن زغال سنگ اشاره نمود .

خدمات مالی ، حمل و نقل ، خدمات محاسبه و انتقال داده ها و همچنین بخش کشاورزی از جمله زمینه های سودآور برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی این کشور به شمار می آیند . بخش های املاک و مستغلات نیز با توجه به رشد جمعیت و ورود مهاجران از پویایی خاص خود برخوردار است .

از آن جایی که قوانین هر کشور در زمینه سرمایه گذاری و انتقال شعبات یا نمایندگی ها جزییات بسیار زیادی دارد و متقاضی این گونه اقدامات مالی بدیهی است که دغدغه های زیادی درباره این اقدامات داشته باشد ، در ادامه خواهیم کوشید تا به چارچوب های کلی قوانین تاسیس شعبه و نمایندگی در لهستان بپردازیم . در این مسیر پر فراز و نشیب همراهی وکیل آگاه را از یاد نبرید .

سرمایه گذاری در لهستان

تاسیس شعبه یا نمایندگی در لهستان باید طبق قوانین و مقررات کسب و کار این کشور باشد . مسائل حقوقی و حسابداری باید به شکل کاملاً مدون و با جزئیات کامل به زبان لهستانی تهیه و ترجمه شده باشد و هر گونه تغییر یا حتی انحلال بلافاصله باید به اطلاع وزارت اقتصاد لهستان برسد . چه نماینده یک شرکت و چه شعبه آن ، باید یک مدیر مشخص با ارائه کلیه مشخصات فردی و آدرس محل سکونت در خاک لهستان داشته باشد .

سهامداران و مدیران یک شرکت در لهستان می توانند هر ملیتی داشته باشند و حقیقی یا حقوقی بودن آن ها اهمیتی ندارد . حتی لزومی به حضور شخص متقاضی در خاک لهستان وجود ندارد و با یک وکالت نامه معتبر تمامی مراحل قانونی قابل طی شدن هستند .

مراحل ثبت شرکت در لهستان

نخستین گام ، افتتاح حساب سپرده بانکی به نام شخص سرمایه گذار شرکت است . که می تواند در کشور شخص سرمایه گذار انجام شود . از جمله مدارک لازم برای افتتاح حساب می توان پاسپورت معتبر و مدارک شناسایی و همچنین اساسنامه شرکت را نام برد . فرآیند ثبت شرکت مراحلی دارد که باید توسط نماینده یا وکیل متقاضی در خاک لهستان انجام شود .

مشخصات ثبت شرکت در وبسایت رسمی اداره ثبت شرکت ها در لهستان قابل پیگیری و مشاهده است . پس از این مرحله ، برای ثبت شرکت در دادگاه ملی لهستان و تشکیل پرونده مالیات از سرمایه گذار دعوت می شود حضور داشته باشد .

مراحل ثبت شرکت در لهستان

سپس یک شماره شناسایی برای پرداخت مالیات به نام شماره سریال شخصی یا NIP به سرمایه گذار ارائه می شود . نظام مالیاتی لهستان از 12 عنوان تشکیل شده که هر یک به بخشی از بودجه عمومی یا واریز به شهرداری یا استان ها یا نهادهای دیگر تعلق می گیرد . میانگین مالیات بر درآمد لهستان 19 درصد و برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی اجباری است . اگر محصول شرکت ، کالایی برای فروش در بازار یا ارائه خدمات باشد ، مالیات بر ارزش افزوده ای بالغ بر 23 درصد به آن تعلق می گیرد .

سرمایه گذار پس از دریافت شماره سریال شخصی یا NIP باید در سازمان تامین اجتماعی و اداره بازرسی ثبت نام کند تا تمامی اطلاعات لازم شرکت در اختیار آن ها قرار گیرد .

تاسیس شعبه و نمایندگی در لهستان با ثبت شرکت می تواند مزایای بسیاری را برای شخص داشته باشد که در این مطلب به شرایط آن اشاره های کلی انجام گرفت . برای اطلاع دقیق از مراحل قانونی و پیشگیری از هر گونه خطا و آگاهی از شرایط شرکتهای سهامی در لهستان با مشاوران آگاه و با تجربه موسسه مهر آفرین رجبی در دفاتر شیراز و تهران تماس بگیرید .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه