اجاره و خرید ملک در لهستان

اجاره و خرید ملک در لهستان
مشاور مهاجرتی

بله ایرانیان نیز مانند شهروندان دیگر کشورها می توانند به اجاره و خرید ملک در لهستان بپردازند که البته شرایطی لازم داشته که باید آن را فراهم آورد.

به نوعی شهروندان خارجی هنگام خرید خانه در لهستان باید مجوزی تحت عنوان MIA را دریافت کنند.

به طور متوسط هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز شهر ورشو 4,620.44 یورو و در حومه شهر 2,783.41 یوروبه ازای هر مترمربع می باشد.

ورشو پایتخت لهستان گران ترین خانه را برای اجاره و خرید در لهستان دارا می باشد.

خیر، متاسفانه کشور لهستان برای خرید و یا اجاره ملک به قیمت و در هرکجای این کشور که باشد،هیچ امتیاز اقامت دائم و موقتی نخواهد داد.

شرایط خرید خانه در لهستان

یکی از مهم ترین شرایط خرید خانه در لهستان که شاید با دیگر کشورهای اروپایی تفاوت کند ، این است که شهروندان خارجی برای خرید ملک در لهستان باید مجوز اخذ نمایند. این مجوز که تحت عنوان MIA شناخته می شود ، برای همه افراد صادر نشده و تنها زمانی صادر می شود که شهروندان خارجی بتوانند روابط خود را با لهستان در قالب اقامت موقت یا دائم اثبات کند.

پس شما باید از طریق روش های قانونی که در دسترس است ابتدا به نوعی اقامت موقت یا دائم را به دست آورید تا مجاز به دریافت مجوز و خرید ملک شوید. البته اگر ملک مورد نظر به شخص ارث رسیده باشد یا خریدار حداقل 5 سال اقامت در لهستان را تجربه کرده و یا بیش از 2 سال با یک شهروند لهستانی ازدواج کرده باشد؛ دیگر نیازی به دریافت مجوز ندارد.

پس به نوعی اجاره و خرید ملک در لهستان دارای محدودیتی معلوم می باشد و هر شهروند خارجی قادر به این کار نیست. شما اگر بتوانید در لهستان شغلی بیابید و اقامت موقت این کشور را اخذ کنید ، هم منبع درآمد خود را به دست آورده اید و هم قادر به خرید ملک خواهید بود؛ به همین خاطر توصیه می شود که  کار در لهستان را نیز به عنوان یکی از روش های مناسب مهاجرت به این کشور مدنظر داشته باشید.

 

نحوه یافتن ملک در لهستان

قطعا افرادی که اولین بار قصد اجاره و خرید ملک در لهستان را دارند، با این سوال مواجه اند که ملک مناسب خود را چگونه در لهستان بیابند؟ یکی از روش های متداول مراجعه به مشاورین املاک و همچنین بررسی روزنامه های این کشور است که نیاز به حضور و جستجوی شخصی در نقاط مختلف این کشور را دارد . روش دیگر این است که شما از دوستان و آشنایانی که در این کشور دارید، درخواست کرده که در اطراف خود به هر نحوی که مقدور باشد برای شما به جستجو بپردازند. اما یکی از برترین روش ها روش اینترنتی است که شما می توانید با مراجعه به سایت های آنلاین آگهی اجاره و خرید ملک در لهستان گزینه های موجود را از راه دور بدون هزینه و اتلاف وقت مشاهده و بررسی نمایید.

البته نحوه یافتن ملک در لهستان به خود شما بستگی دارد که چه روشی را برگزینید. اما باید بگوییم بهترین روش مراجعه به مراکز معتبر مهاجرتی مانند شرکت مهاجرتی رجبی است که می تواند شما را به بهترین نحو به گزینه مدنظرتان برساند.

شما می توانید از طریق نماینده حاضر ما در این کشور به جستجوی ملک پرداخته و گزینه های ممکن را بررسی نمایید. ضمن اینکه شما خواهید توانست اطلاعات لازم در رابطه محلات شهرها، هزینه ها، قیمت املاکو بسیاری پیشنهاد و توصیه دیگر را نیز دریافت کنید که دستیابی به آن ها نیاز به چندین سال زندگی در این کشور دارد.

 

جستجوی آنلاین خانه در لهستان

شما می توانید با مراجعه به سایت های مختلفی که در این زمینه فعالیت دارند، انواع خانه، آپارتمان، زمین و مستغلات را در شهرها و نقاط مختلف کشور یافته و از قیمت و جزئیات آن مطلع شوید . همچنین در این سایت ها از املاک عکس ها و ویدیو های متفاوت و مختلفی از سوی فروشندگان قرار داده می شود که شما بدون نیاز به رفتن به مکان مورد نظر بازدید اولیه را به عمل آورده و ملک را تمام و کمال ببینید.

در نهایت اگر در جستجوی آنلاین خانه در لهستان موردی را پسندیدی قادر خواهید بود با مالک آن ارتباط برقرار کرده و برای بستن قرارداد اقدام کنید . برخی از معتبرترین سایت های فعال در حوزه اجاره و خرید ملک در لهستان بدین شرح می باشد:

  • https://domy.pl/
  • https://www.homfi.com/
  • https://realting.com/property-for-sale/poland
  • https://www.domiporta.pl/
  • https://www.morizon.pl/
  • https://adresowo.pl/
  • https://www.nieruchomosci-online.pl
 
جستجوی آنلاین خانه در لهستان

روند خرید املاک و مستغلات و قرارداد های اجاره در لهستان

در اینجا توصیه داریم که برای عقد قرارداد اجاره و خرید ملک در لهستان حتما از حضور شخصی معتمد و با تجربه که تسلط کافی به زبان لهستانی داشته باشد ، بهره مند شوید تا دچار مشکل نشده و مورد سوء استفاده قرار نگیرید. شما پس از انتخاب ملک مورد نظر خود مبلغی که معمولا معادل 10 درصد از قیمت می باشد را به عنوان پیش پرداخت و ضمانت عدم فسخ به مشاور املاک پرداخت خواهید کرد.

سپس قراردادی از طرف املاک تنظیم شده و ظرف 1 تا 3 روز کاری برای امضای آن به شما اطلاع داده خواهد شد و با رفتن به محضر رسمی به همراه صاحب ملک نسبت به پرداخت کامل وجه و انتقال مالکیت اقدام خواهید نمود. 

دقت داشته باشید که در این مدت زمان موجود 1 تا 3 روزه حتما ملک را توسط کارشناسان و مهندسین مربوطه بررسی دقیق کرده و تمام شرایط مالیاتی و مالی آن را از ادارات و سازمان های مربوطه استعلام نمایید.

در نهایت چنانچه تمامی موارد صحیح بوده و چیزی با شرایط اعلام شده در قرارداد تفاوتی نداشت، در دفتر ثبت اسناد حضور یافته و درخواست صدور سند جدید و انتقال مالکیت را به ثبت می رسانید و پس از زمان اعلامی برای دریافت سند خود به دفتر مراجعه می نمایید. اقتصاد کشور لهستان با روند رو به رشد خود ، سرمایه شما را تضمین می کند و بابت آن هیچ گونه نگرانی نخواهید داشت.

 
تفاوت قیمت خانه در لهستان بر اساس منطقه شهری

تفاوت قیمت خانه در لهستان بر اساس منطقه شهری

تفاوت قیمت خانه در لهستان بر اساس منطقه شهری مانند تمام نقاط جهان وجود دارد و قیمت ملک در تمامی شهرها با یکدیگر برابر نبوده و حتی در یک شهر نیز قیمت ها در مناطق مختلف بایکدیگر متفاوت هستند. برای اجاره و خرید ملک در لهستان باید حتما شهر و محله مناسب و مدنظر خودتان را بیابید که این امر نیاز به مشورت و استفاده از تجارب تیم شرکت رجبی دارد.

ورشو پایتخت به طور کلی گران ترین شهر کشور از لحاظ قیمت املاک می باشد و شهرهای کراکوف، ووج، وروتسلاو، پوزنان و غیره به ترتیب دارای بالاترین قیمت ها هستند. به طور دقیق قیمت اجاره و خرید خانه در کلان شهرها و مناطق مهم و پرجمعیت در لهستان بالاترین قیمت ها را دارد؛ چون در این شهرها رفاه، امکانات، درآمد، فرصت شغلی و آسایش بیش تر در دسترس شهروندان قرار دارد.

در شهرها نیز باید دقت داشته باشید که مناطق و محلات مختلف علاوه بر قیمت های مختلف از فرهنگ،آداب و رسوم و ساختمان های متفاوتی نیز برخوردار می باشند که باید تمامی این ها را مد نظر قرار دهید. لازم به ذکر است تحصیل در لهستان با دانشگاه های مطرح می تواند ، اقامتی کم هزینه و مطمئن را برایتان فراهم ساخته و در نهایت منجر به دریافت اقامت دائم شود.

 

 

قیمت خرید و اجاره در لهستان چقدر است؟

اگر قصد اجاره و خرید ملک در لهستان را دارید؛ حتما از قیمت ها به طور دقیق و به روز اطلاع کسب کنید. سعی داشته باشید که حوصله کرده و گزینه های مختلف را دیده و بررسی نمایید تا نرخ اجاره یا خرید ملک در شهر و محله مدنظرتان را به دست آورید که مبادا خانه ای که می خرید گران تر از آنچه باشد که استحقاقش را دارد.

البته باید بگوییم که قیمت خانه در لهستان گران نیست و شاید در برخی موارد در دسته ارزان نیز قرار بگیرد که این فرصت بسیار خوبی برای شروع سرمایه گذاری در اروپا و همچنین پلی به سمت دیگر کشورهای مطرح و بزرگ این قاره است. در جدول زیر آخرین نرخ اجاره و خرید آپارتمان در چند شهر مهم و اصلی لهستان را مشاهده می نمایید:

شهر اجاره ماهانه آپارتمان 1 خواب مرکز شهر( یورو ) اجاره ماهانه آپارتمان 1 خواب حومه شهر( یورو ) اجاره ماهانه آپارتمان 3 خواب مرکز شهر ( یورو ) اجاره ماهانه آپارتمان 3 خواب حومه شهر( یورو ) هر متر مربع آپارتمان مرکز شهر( یورو ) هر متر مربع آپارتمان حومه شهر( یورو )
ورشو 856.22 652.10 1,697.71 1,187.92 4,620.44 2,783.41
کراکوف 742.38 578.38 1,115.67 832.33 3,746.47 2,441.05
لودز 463.83 404.81 713.42 632.70 2,038.95 1,646.48
وروتسلاو 663.15 551.33 1,021.94 872.33 2,998.26 2,158.80
پوزنان 536.09 439.06 820.71 661.08 2,864.53 1,995.17
 

مالیات بر خانه در لهستان

دقت داشته باشید که شما علاوه بر هزینه خرید ملک باید برخی دیگر از هزینه ها و مخارج را نیز پرداخت کنید که مهم ترین آن ها دستمزد مشاورین املاک می باشد و مقدار آن 1 تا 3 درصد از قیمت ملک در نظر گرفته می شود. ضمن اینکه باید هزینه نقل و انتقال سند و انتقال مالکیت را نیز به دفاتر اسناد و محضر بپردازید که نرخ آن 0.5 تا 3 درصد در نظر گرفته شده است.

در رابطه با نرخ مالیات در لهستان برای خانه نیز باید توجه داشته باشید که طبق قوانین باید 2% از ارزش ملک را بابت مالیات بر معاملات شهری پرداخت کنید . لهستان در رابطه با مالیات برای خرید مسکن یکی از کشورهای بسیار خوب است که پولی از مردم دریافت نمی کند. البته 23 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز وجود دارد که تحت شرایطی خاص از خریداران دریافت می شود.

برای مثال اگر شخص ملک مد نظر را از یک شرکت ساخت و ساز خریداری کرده باشد و یا این که فروشنده، ملک مورد معامله را بیش از 3 سال پیش خریداری کرده باشد؛ خریدار از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهد شد.

 
مالیات بر خانه در لهستان

صورتحساب خدمات و قبوض در لهستان

یکی دیگر از مخارجی که هنگام اجاره و خرید ملک در لهستان باید به آن توجه و مقدار آن را جز هزینه های ماهانه قرار داد، صورتحساب خدمات و قبوض در لهستان می باشد که باید به شهرداری و سازمان هایی که از آنان خدماتی دریافت می کنید؛ بپردازید. مقدار این صورت حساب ها در نواحی مختلف کشور دارای نرخ متفاوتی می باشد که شهرداری ها تعیین می کنند

در جدول مبلغ برخی از هزینه ها را مشاهده خواهید کرد که به طور متوسط در تمامی شهرها محاسبه شده است:

 
نوع خدمات هزینه ماهانه
قبوض (برق، گرما، آب، جمع آوری زباله، سرمایش) 217.72 یورو
نرخ 1 دقیق مکالمه تلفنی 0.06 یورو
اینترنت خانگی سرعت 60 مگابایت 5.63 یورو
اخذ اقامت با خرید ملک در لهستان

اخذ اقامت با خرید ملک در لهستان

شاید شما هم به این فکر کرده باشید که آیا با اجاره و خرید ملک در لهستان می توان به اقامت این کشور نیز رسید یا خیر؟! باید بگویم که متاسفانه بر خلاف برخی از کشورهای دیگر اروپا مانند اسپانیا و پرتغال، اخذ اقامت با خرید ملک در لهستان امکان پذیر نیست و دولت هیچ امتیاز اقامتی برای خریداران ملک در نظر نگرفته است.

حتی اگر در یاد داشته باشید شما برای اینکه قادر به خرید ملک در این کشور باشید؛ باید ابتدا انوعی از اقامت لهستان را اخذ کرده باشید تا این مجوز به شما داده شود. پس اگر به دنبال دریافت اقامت از طریق خرید ملک باشید لهستان نمی تواند مقصد مناسب شما باشد، که این تنها ضعف این سرمایه گذای در مقابل مزایای بسیاری است که دارد.

در انتها باید یادآور شویم که اجاره و خرید ملک در لهستان می تواند یک سرمایه گذاری امن و مطمئن باشد که سود خوبی را هم عایدتان می کند و حتی می توان با اجاره دادن آن ماهانه درآمدی نیز به دست آورد و این را در کنار ارزش افزوده ملک تان گذاشت.

سپاس از سوی مشاورین هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی که تا انتهای این مقاله و آشنایی با اجاره و خرید ملک در لهستان همراه ما بودید؛ برای کسب اطلاعات بیش تر درباره لهستان و روش های مهاجرتی آن یا سایر کشورهای جهان با کارشناسان ما در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *