هزینه های زندگی در روسیه

هزینه های زندگی در روسیه

هزینه های زندگی در روسیه در دهه گذشته با توجه به پیشرفتی که کیفیت زندگی در این کشور داشته همچنان تعادل خود را حفظ نموده و می توان با هزینه هایی مقرون به صرفه زندگی خوبی را در این کشور تجربه کرد ، در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به بررسی هزینه های زندگی در روسیه می پردازیم ؛ با ما همراه باشید.

همچنین برای شناخت بهتر روسیه و راه های مهاجرت قانونی به آن ، مقاله مهاجرت به روسیه را بخوانید.

روسیه به عنوان بزرگترین کشور دنیا میزبان شهر مسکو یکی از مطرح ترین شهرهای اروپا است که هزینه زندگی در آن نسبت به سایر شهرهای این کشور بیشتر است.

هزینه های زندگی در روسیه از هر شخص به شخص دیگری متفاوت است و به صورت کلی باید متوسط هزینه ها را درنظر گرفت ، البته هزینه زندگی شخص مجرد و دانشجو در مقایسه با یک خانواده بسیار متفاوت است.

واحد پول رایج کشور روسیه روبل می باشد و هزینه ها با توجه به آن درنظر گرفته می شود که البته به دلیل سهولت در بسیاری از موارد به صورت دلار نیز بیان می شود ، تحصیل در روسیه یکی از مقرون به صرفه ترین مسیرها برای رسیدن به اقامت این کشور و یا مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی است که زندگی با هزینه بسیار مناسب را برای دانشجویان بین المللی فراهم می سازد.

هزینه زندگی در مسکو در مقایسه با سایر شهرها

مسکو و سنت پترزبورگ دو شهر گران در زمینه هزینه های زندگی در روسیه هستند که هزینه زندگی در آنها از بقیه شهرهای این کشور بالاتر است اما همچنان این دو شهر در مقایسه با برخی از شهرهای مطرح جهان دارای هزینه مقرون به صرفه تری هستند ، به عنوان مثال هزینه زندگی در مسکو در مقایسه با سایر شهرهای مطرح جهان به شرح زیر است:

  • 62 درصد ارزان تر از نیویورک
  • 31 درصد ارزان تر از برلین
  • 19 درصد ارزان تر از مادرید
  • 46 درصد ارزان تر از پاریس
هزینه زندگی در مسکو در مقایسه با سایر شهرها

البته این واقعیت وجود دارد که روسیه کشور بسیار پهناوری است و مکان زندگی شما در میزان هزینه های زندگی در روسیه موثر است ، به عنوان مثال بسیاری از شهرها و روستاهای کوچک در روسیه وجود دارند که غذا و محصولات کشاورزی مخصوص به خود را دارند و مردم آنجا مقدار قابل توجهی پول پس انداز می کنند.

در مجموع در زندگی مردم روسیه غذا اهمیت ویژه ای داشته و بخش قابل توجهی از درآمد صرف خوراک و خواربار می شود و رستوران ها و کارخانجات غذایی درآمد قابل توجهی دارند که می تواند یکی از روش های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه برای رسیدن به بیزینس و تجارتی خوب در این کشور تلقی شود ، اگر از راه سرمایه گذاری قصد مهاجرت به کشور روسیه را دارید ، مقاله لینک شده را بخوانید.

شاخص های اصلی هزینه زندگی در روسیه شامل هزینه مسکن ، خوراک ، حمل و نقل ، مراقبت های بهداشتی ، سرگرمی قبوض است که جداگانه به هر یک می پردازیم.

هزینه مسکن در روسیه

انتخاب مسکن در روسیه به دو دسته تقسیم می شود : آپارتمان های داخل شهر یا خانه های خارج از شهر ، در اغلب شهرهای این کشور خانه های مرکز شهر در آپارتمان های چند طبقه با ورودی مشترک قرار دارند و با انتخاب خانه های خارج شهر علاوه بر اجاره باید هزینه رفت و آمد را نیز مدنظر داشته باشید.

هزینه مسکن در روسیه

هزینه مسکن در روسیه به صورت کلی در حدود زیر است:

آپارتمان ( 1 خوابه ) در مرکز شهر18.000.00 – 70.000.00
آپارتمان ( 1 خوابه ) خارج از مرکز شهر
12.000.00- 42.000.00
آپارتمان ( 3 خوابه ) در مرکز شهر
30.000.00 – 150.000.00
آپارتمان ( 3 خوابه ) خارج از مرکز 22.000.00 – 80.000.00

چنانچه قصد دارید به مدت نامحدود مهاجرت به کشور روسیه و یا کار در روسیه را انتخاب کنید ، می توانید به خرید خانه فکر کنید ، قیمت هر متر مربع حدود 670000 روبل در مرکز شهر مسکو و 225000 در خارج از این شهر است ، در همین حال قیمت ها در شهرهای دیگر به طور قابل توجهی ارزان تر است ، به عنوان مثال در نیژنی نووگورود می توانید یک آپارتمان در مرکز شهر را با قیمت 115000 متر مربع خریداری کنید.

همچنین می توانید حداکثر 80٪ از قیمت فروش ملک در روسیه را وام بگیرید و پرداخت وام مسکن شما نباید از 35٪ درآمد شما تجاوز کند.

در مقاله اقتصاد کشور روسیه می توانید با نرخ مالیات ، نرخ بیکاری و اقلام مهم صادرات و واردات این کشور هم آشنا شوید.

هزینه قبوض در روسیه

قیمت برق روسیه یکی از ارزان ترین قیمت ها در جهان است و بیشتر گرمایش در این کشور به صورت متمرکز است ، به این معنی که در فصل پاییز در بلوک های آپارتمانی به صورت یکسان روشن و دوباره در بهار به صورت سراسری خاموش می شود ، معمولاً هیچ ترموستاتی وجود ندارد و نمی توانید دمای آپارتمان خود را کنترل کنید ، از مزیت های این نوع سیستم گرمایش هزینه کمی است که به هزینه های زندگی در روسیه اضافه می کند.

تلویزیون نیز جزو هزینه قبض در روسیه بوده و در اصل رایگان است ، اما اگر می‌خواهید انتخاب بیشتری در کانال‌ها داشته باشید ، باید یک بسته کابلی یا ماهواره‌ای پیدا کنید ، شرکت های ارائه دهنده بسته هایی را ارائه می دهد که از 1500 لیر شروع می شود ، حدود هزینه قبوض در روسیه به شرح زیر است:

پایه ( برق ، گرمایش ، سرمایش ، آب ، زباله ) آپارتمان 85 متری 5.409.09 تا 12.000.00
1 دقیقه تعرفه تلفن همراه پیش پرداخت محلی ( بدون تخفیف یا طرح ) 1.00 تا 3.00
اینترنت (60 مگابیت در ثانیه ) 400.00 تا 800.00

هزینه خوراک در روسیه

هزینه خوراک در روسیه از اصلی ترین بخش های هزینه زندگی در روسیه است که از طریق سوپر مارکت ها با کیفیت های متعدد در سراسر روسیه قابل دسترس است ، البته در فصل های زمستان قسمت سبزیجات در سوپرمارکت ها به وضوح تخلیه می شود و اغلب به دلیل وادراتی بودن قیمت بالاتری دارند ، قیمت برخی از اقلام خوراکی در فروشگاه های روسیه به شرح زیر است:

هزینه خوراک در روسیه
شیر ( یک لیتر ) 50 تا 94 روبل
برنج ( یک کیلوگرم )
50 تا 120 روبل
پنیر ( یک کیلوگرم )
400 تا 1200 روبل
فیله مرغ ( یک کیلوگرم )
180 تا 380 روبل
سیب ( یک کیلوگرم )
60 تا 150 روبل
گوجه ( یک کیلوگرم )
70 تا 280 روبل
سیب زمینی ( یک کیلوگرم )
20 تا 70 روبل
بطری آب 25 تا 60 روبل

در صورتی که تمایل به صرف غذا در رستوران های روسیه را دارید می توانید تنوع گسترده ای از غذا را در رستوران های این کشور تجربه کنید ، شما می توانید غذاهای معمولی روسی ، غذاهای اوکراینی یا قفقازی و همچنین غذاهای آسیای مرکزی را امتحان کنید.

غذا برای هر نفر در رستوران های روسیه می تواند از 800 روبل آغاز و برای سه نفر در حدود 3000 روبل هزینه به همراه داشته باشد ، البته این مبلغ برای رستوران های متوسط است و می تواند در رستوران های گران قیمت بسیار بالاتر برود.

اگر قصد کار در کشور روسیه و در واقع مهاجرت کاری به این کشور را دارید ، میتوانید با مطالعه مقاله کار در روسیه ، با تمام جزئیات و قوانین بازار کار و مشاغل مورد نیاز این کشور آشنا شوید.

هزینه پوشاک در روسیه

برخلاف بسیاری از هزینه های زندگی در روسیه ، قیمت لباس در این کشور مشابه سایر نقاط اروپا است و شما باید مبلغ نسبتا بالایی را در مقایسه با سایر هزینه ها صرف پوشاک خود کنید ، به طور میانگین یک شلوار جین متوسط 6500 روبل قیمت دارد ، در حالی که یک لباس از فروشگاه های زنجیره ای حدود 3500 روبل و یک جفت کفش تجاری حدود 7000 روبل است ، هزینه پوشاک در روسیه در اکثر شهرهای بزرگ روسیه تقریباً یکسان است.

هزینه حمل و نقل در روسیه

اکثر شهرهای روسیه سیستم حمل و نقل عمومی خوبی از جمله تراموا ، ترالی‌بوس ، مارشروتی ( تاکسی یا مینی ‌بوس مسیریابی ) و اتوبوس دارند و شهرهای بزرگ نیز دارای سیستم مترو هستند ، برای استفاده از حمل و نقل عمومی در مسکو دو گزینه دارید:

  • بلیت همه کاره
  • کارت ترویکا
هزینه حمل و نقل در روسیه

در سایر شهرها نیز می توانید بلیط یا توکن را از دستگاه بلیط در ایستگاه خریداری کنید ، هزینه حمل و نقل در روسیه به نرخ زیر است:

بلیط یک طرفه ( حمل و نقل محلی ) 23.00 تا 57.50 روبل
مجوز ماهانه ( قیمت معمولی ) 1،182 تا 3،255 روبل
شروع تاکسی ( تعرفه معمولی ) 60 تا 200 روبل
تاکسی 1 کیلومتر ( تعرفه معمولی ) 10 تا 35 روبل
تاکسی 1 ساعت انتظار ( تعرفه معمولی ) 240 تا 600 روبل
بنزین ( 1 لیتر ) 45 تا 53 روبل

هزینه مراقبت های بهداشتی در روسیه

مراقبت های بهداشتی رایگان برای تمامی شهروندان روسیه در دسترس است ، اما به بی نظمی ، کمبود بودجه و دشواری های متعدد مشهور است ، علاوه بر این ، بیمه درمانی اجباری در پوشش بیماری ها محدود است ، از این رو بسیاری از مهاجران تصمیم به گرفتن بیمه درمانی خصوصی در این کشور می گیرند و بسیاری از شرکت ها در بسته های استخدامی خود بیمه درمانی ارائه می کنند.

اگر تصمیم به گرفتن بیمه درمانی خصوصی دارید ، به خاطر داشته باشید که می تواند به عنوان بخشی از هزینه های زندگی در روسیه چندین هزار یورو در سال برایتان هزینه به همراه داشته باشد ، علاوه بر این از سال 2021 مهاجران باید به طور منظم تحت بررسی های بهداشتی قرار گیرند که هر سه ماه تا یک سال اتفاق می‌افتد و هزینه مراقبت های بهداشتی در روسیه می تواند از 4200 تا 6600 روبل هزینه به همراه داشته باشد.

هزینه سرگرمی و تفریح در روسیه

هزینه سرگرمی و تفریح در روسیه می تواند به ورزش کردن در باشگاه ، بازی در زمین تنیس یا بسکتبال و یا رفتن به سینما و سالن های تئاتر باشد ، البته بسیاری از افراد نیز آخر هفته های خود را به همراه دوستانشان در بار و کافه ها سپری می کنند ، افرادی نیز مانند دانشجویان ترجیح می دهند جهت کاهش هزینه های خود به پیاده روی و ورزش در فضای آزاد بپردازند.

هزینه سرگرمی و تفریح در روسیه
باشگاه تناسب اندام ماهانه برای 1 بزرگسال1000 تا 5000 روبل
اجاره زمین تنیس ( 1 ساعت در آخر هفته )700 تا 2160 روبل
سینما اکران بین المللی ، 1 صندلی 250 تا 500 روبل

حال که با هزینه های زندگی در روسیه آشنا شدید ، شاید بخواهید بدانید ارزان ترین شهر روسیه برای کار و زندگی کدام است ، مقاله لینک شده را بخوانید.

سوالات پر تکرار هزینه های زندگی در روسیه

مشاوران ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این مقاله شما را با هزینه های زندگی در روسیه آشنا کردند ، از بخش دیدگاه در پایین همین صفحه استفاده کرده و سوالات خود را درج نمایید ؛ مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

هزینه های زندگی در روسیه چقدر از سایر کشور ها کمتر است؟

62 درصد ارزان تر از نیویورک
31 درصد ارزان تر از برلین
19 درصد ارزان تر از مادرید
46 درصد ارزان تر از پاریس

هزینه مسکن در روسیه چقدر است؟

آپارتمان ( 1 خوابه ) در مرکز شهر 18,000،00 – 70,000،00
آپارتمان ( 1 خوابه ) خارج از مرکز شهر 12,000،00- 42،000،00

هزینه قبوض در روسیه چقدر می شود؟

پایه ( برق ، گرمایش ، سرمایش ، آب ، زباله ) آپارتمان 85 متری 5،409،09 تا 12،000،00

هزینه مواد غذایی اولیه در روسیه چقدر است؟

شیر ( یک لیتر ) 50 تا 94 روبل
برنج ( یک کیلوگرم ) 50 تا 120 روبل
پنیر ( یک کیلوگرم ) 400 تا 1200 روبل
فیله مرغ ( یک کیلوگرم ) 180 تا 380 روبل
سیب ( یک کیلوگرم ) 60 تا 150 روبل

هزینه های مراقبت بهداشتی در روسیه چقدر است؟

هزینه مراقبت های بهداشتی در روسیه می تواند از 4200 تا 6600 روبل هزینه به همراه داشته باشد.

هزینه های زندگی در روسیه برای افرادی که قصد زندگی و یا مهاجرت به این کشور را دارند یکی از مقرون به صرفه ترین ها است ، خوب است از طریق مشورت با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی تمامی روش های مهاجرت به این کشور را بررسی نموده و از میزان دقیق هزینه ها نیز مطلع شوید ، کارشناسان ما در دفاتر تهران و شیراز پاسخگوی تمامی سوالات شما هستند ، توصیه می کنیم برای تکمیل اطلاعات خود مقاله تحصیل در روسیه را بخوانید چراکه مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین راه های ورود و اقامت در روسیه است.

5/5 - (25 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه