سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه
مشاور مهاجرتی

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه یکی از روش های مطمئن دریافت مجوز اقامت در روسیه است و شما می توانید با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس گرفته و از تمامی زمینه های مهاجرت به این کشور مطلع شوید.

روسیه یکی از کشور های محبوب برای این روش مهاجرت می باشد ، این کشور فرصت های متعدد و متنوعی برای شرکت های خارجی که مایل به سرمایه گذاری در روسیه هستند ارائه می دهد ، هر فرد یا شرکت خارجی مجاز به ایجاد یک تجارت در روسیه است ؛ آنها می توانند بین چهار نوع شرکتی که برای ثبت نام در دسترس هستند نوع مورد نظر را انتخاب کنند ، در ادامه با سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه آشنا می شویم.

روسیه با بازار مصرف بیش از ۱۴۰ میلیون نفر ، منابع طبیعی وسیع ، نیروی کار با تحصیلات بالا و قابلیت های تحقیقاتی و تولیدی پیشرفته از نظر فناوری ، بزرگترین کشور جهان از نظر قلمرو است ، این کشور دارای پتانسیل رشد فوق العاده ای است و فرصت های سرمایه گذاری در هر منطقه و در هر بخش از اقتصاد روسیه با مجموعه وسیعی از موسسات دولتی ، ابزار ها و برنامه های سرمایه گذاری و همچنین حمایت قوی از سرمایه گذاران در همه سطوح – فدرال ، منطقه ای و شهری وجود دارد.

اگر تصمیم دارید در روسیه سرمایه گذاری کنید ، ابتدا باید بازار کار و قوانین حاکم بر آن را بشناسید ؛ دعوت می کنیم مقاله کار در روسیه را در کنار این مقاله مطالعه کنید.

روش های سرمایه گذاری در روسیه

اقتصاد روسیه با موفقیت در حال توسعه است ، روسیه پانزدهمین عضو سازمان تجارت جهانی است و این یک گام مهم در جهت ادغام در اقتصاد جهانی می باشد ، پیوستن به WTO تعهدی برای کاهش عوارض واردات ، ساده سازی مقررات فنی و حفاظت از مالکیت معنوی است.

امروزه یکی از اهداف اصلی دولت فدراسیون روسیه اجرای سیاست های اقتصادی منسجم و محتاطانه با هدف افزایش جذابیت سرمایه گذاری کشور است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و ثبات اقتصادی فرصت های متنوعی برای سرمایه گذاری فراهم می کند.

علاقمندان سرمایه گذاری در این کشور می توانند از میان گزینه های موجود مناسب ترین گزینه را با توجه به شرایط و علاقمندی خود انتخاب کنند ، ساده ترین راه برای سرمایه گذاری در سهام روسیه سرمایه گذاری در یک شاخص بازار گسترده است ، این کار را می توان با هزینه کم با استفاده از ETF انجام داد ، در بازار سهام روسیه ۴ شاخص پیدا می کنید که توسط ETF ردیابی می شوند.

دیگر روش های محبوب برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه می توان به خرید ملک ، ثبت و یا تاسیس شرکت اشاره کرد ، علاوه بر این با توجه به قانون سرمایه گذاری در این کشور سرمایه گذاران خارجی می توانند با خود اشتغالی و یا تاسیس یک نمایندگی تجاری ، دفتر شعبه و شرکت باشد فعالیت اقتصادی خود را انجام دهند.

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه

انواع شرکت ها در روسیه

اگر یک سرمایه گذار خارجی تصمیم به تاسیس یک شرکت در روسیه بگیرد ، باید بین انواع شرکت های موجود در روسیه ، نهاد مناسب کسب و کار و منافع خود را انتخاب کند ، طبق قانون شرکت های روسی گزینه های مختلفی برای ثبت وجود دارد و هریک از آن ها شرایط خاص خود را دارا بوده و به میزان سرمایه مشخصی نیاز دارند ، در ادامه با انواع شرکت های موجود در روسیه آشنا خواهیم شد.

انواع شرکت ها در روسیه

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود به دلیل الزامات تأسیس ، محبوب ترین نوع موسسه در روسیه است ، شرکت با مسئولیت محدود روسی (Obshchestvo s ogranichennoy otvetstvennostyu- OOO) می توانند توسط حداقل یک سهامدار و حداکثر ۵۰ سهامدار ثبت شوند ، حداقل سرمایه مورد نیاز برای افتتاح یک شرکت با مسئولیت محدود در روسیه ۱۰۰۰۰ روبل ( تقریبا ۴۰۰ دلار آمریکا ) است و نیمی از آن باید پس از تأسیس پرداخت شود ، در حالی که نیمی دیگر در مدت یک سال پرداخت می شود.

LLC توسط یک یا چند شخص (اشخاص حقوقی و/یا افراد) تأسیس می شود ، سرمایه اصلی آن به سهام مشارکتی تقسیم می شود ، و شرکت کنندگان LLC هیچ مسئولیتی در قبال تعهدات شرکت ندارند و خطر ضرر و زیان را تا میزان سهم خود ارائه می دهند ، LLC می تواند ظرف ۳ روز کاری پس از ارسال مدارک ثبت شود ، در بیشتر موارد LLC ها مشمول مالیات ساده می شوند.

شرکت سهامی

دو نوع شرکت سهامی روسی وجود دارد که شامل عمومی (“باز”) و خصوصی (“بسته”) می باشد ، بنیانگذاران یک شرکت سهامی یک توافق نامه کتبی برای تشکیل آن امضا می کنند ؛ این قرارداد روش هایی را برای ایجاد شرکت مانند اندازه سرمایه مجاز ، انواع و دسته بندی سهام ، هزینه سهام ، دستور تسویه پرداخت ها و حقوق و مسئولیت های موسسان ایجاد می کند ؛ سپس این قرارداد به منشور سازمان تبدیل می شود که حاوی اطلاعاتی در مورد نام شرکت ، محل دفاتر ، نوع شرکت (عمومی/باز (ОАО، OJSC) یا خصوصی/بسته (ЗАО، CJSC) ، و همچنین سایر اطلاعات خاص در مورد سهام ، سرمایه و غیره است.

سهام شرکت اختصاص یافته پس از تأسیس شرکت باید به طور کامل در طول یک سال از تأسیس شرکت پرداخت شود مگر اینکه مدت زمان کوتاه تری توسط قرارداد تاسیس لازم باشد ، با این حال حداقل نیمی از سهام باید ظرف سه ماه از ثبت نام دولتی شرکت پرداخت شود ، اگرچه سهم پرداخت شده لزوما حق رأی به صاحب آن نمی دهد.

شرکتهای سهامی باز می توانند سهام خود را به عموم منتقل کنند ، در حالی که شرکتهای بسته فقط می توانند سهام بین سهامداران خود را منتقل کنند ، حداقل سرمایه سهامی در مورد شرکتهای سهامی برای شرکتهای بسته ۱۰۰۰۰ روبل و برای شرکتهای باز ۱۰۰۰۰۰ روبل می باشد ، سرمایه به سهام تقسیم می شود که در کمیسیون اوراق بهادار فدرال ثبت می شود ، حداقل ۵۰ سرمایه از سرمایه سهم باید ظرف ۳ ماه از ثبت نام سپرده شود ، در حالی که نیمی دیگر باید ظرف یک سال پس از ثبت نام مشترک شود.

شرکت های مشارکتی در روسیه

شرکت مشارکتی ( تضامنی) یک نهاد تجاری است که هیچ شخصیت حقوقی جداگانه ای از موسسان آن ندارد ، به منظور ایجاد مشارکت محدود در روسیه ، حداقل دو فرد یا شرکت باید با یکدیگر همکاری کرده و توافقنامه ای را تدوین کنند که از طریق آن تاسیس کسب و کار حل و فصل می شود؛ حداکثر تعداد شرکت کنندگان ۲۰ نفر تعیین می شود ، قرارداد مشارکت باید توسط یک دفتر اسناد رسمی یا وکلا در روسیه تنظیم شود ، باید محضری شده و سپس در ثبت تجارت ثبت شود.

شرکت های مشارکتی در روسیه

در مورد مشارکت های محدود که به دلایل اقتصادی ایجاد شده اند ، حداقل سرمایه لازم نیست ، اما اگر از مشارکت برای اهداف سرمایه گذاری استفاده می شود ، باید قوانین مربوط به آن اهداف را رعایت کند ، نام شرکت تضامنی باید شامل نام یا شرکا و اختصار مشارکت محدود به زبان روسی باشد ، مشارکتهای محدود روسیه باید برای مالیات و مشارکت اجتماعی مانند هر نوع شرکت دیگری در این کشور ثبت نام کنند.

شعبه

شعبه یک زیرمجموعه جداگانه یک شرکت است که خارج از محل زندگی شرکت قرار دارد ، یک شعبه یک شخص حقوقی جداگانه نیست اما ممکن است نماینده شرکت باشد و به نمایندگی از شرکت فعالیت خود را انجام دهد ؛ به عنوان یک قاعده یک شعبه دارای ترازنامه و حساب بانکی فردی برای انتقال ، پرداخت و تسویه حساب با مشتریان به نام خود به حساب بانکی خود است.

شرکت تابع

شرکت تابع یکی از مشاغل ترجیحی شرکت های خارجی است که وارد بازار روسیه می شوند ، این شرکت ها می توانند در صنایع زیادی در روسیه با درجه بالایی از استقلال به کار گرفته شوند و می توان آن را به عنوان یک شرکت با مسئولیت محدود خصوصی یا یک شرکت سهامی ثبت کرد.

یک یا چند سهامدار می توانند در این شرکت مشغول به کار شوند بنابراین شرکت تابع یک شکل تجاری بسیار انعطاف پذیر و سودمند است ، همچنین می تواند توسط شرکت های هلدینگ خارجی که به دنبال ورود به بازار روسیه هستند ، ایجاد شود ، سرمایه سهم یک شرکت فرعی باید ظرف ۴ ماه از تاریخ تأسیس واریز شود.

تأسیس یک شرکت تابعه در روسیه در سال ۲۰۲۱ دارای مزایای زیادی است ، به ویژه به این دلیل که در مورد فعالیتهایی که می تواند انجام دهد به شرکت مادر متصل نیست ، از این نظر ، شرکت مادر می تواند تصمیم بگیرد که آیا شرکت تابعه همان فعالیتهای تجاری خارجی یا سایر فعالیتها را انجام می دهد یا خیر ؛ همچنین موضوع فعالیت یک شرکت تابعه روسیه را می توان در زمان تغییر داد.

بهترین سرمایه گذاری در روسیه

روسیه قانون سرمایه گذاری خارجی را در سال ۱۹۹۹ فعال کرده است و براساس این قانون افراد خارجی که مایل به سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه هستند ، مزایای یکسانی با سرمایه گذاران داخلی دارند ، آن ها می توانند در بخش های مختلف در این کشور سرمایه گذاری کرده و و از مزیت های سرمایه گذاری در این کشور مانند دریافت مجوز اقامت بهره مند شوند.

بهترین سرمایه گذاری در روسیه

سرمایه گذاران خارجی می توانند چندین نوع حضور قانونی در روسیه را ایجاد کنند ، بسته به نیاز معمولا سرمایه گذاران خارجی یک شرکت با مسئولیت محدود یا نمایندگی یا شعبه یک شرکت خارجی در روسیه تاسیس می کنند یا می توانند با خرید اوراق قرضه در این کشور سرمایه گذاری کنند ، در ادامه با بهترین روش های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه آشنا خواهیم شد.

خرید ملک در روسیه

بین سرمایه گذاران خارجی و ساکنان روسیه هیچ گونه پیش داوری وجود ندارد و سرمایه گذاران خارجی دارای حقوق مساوی برای به دست آوردن حق مالکیت بر املاک (قطعه زمین یا ساختمان) هستند.

البته چند استثنا برای این قاعده وجود دارد ، با این حال این استثنا بر بازار سرمایه گذاری تأثیر نمی گذارد ؛ به عنوان مثال سرمایه گذاران خارجی مجاز به کسب حق مالکیت در مورد برخی قطعات زمین مانند زمین در مناطق مرزی ، زمین های کشاورزی یا قطعات زمین در محدوده بندر نیستند.

محدودیت مربوط به قطعات زمین های کشاورزی در قانون معاملات زمین های کشاورزی تعیین شده است و همچنین شامل اشخاص حقوقی روسیه می شود که مشارکت حقوق صاحبان سهام اتباع خارجی ، اشخاص حقوقی خارجی و/یا افراد بدون تابعیت بیش از ۵۰ است ، با این حال سرمایه گذاران خارجی قادر به اجاره زمین های کشاورزی هستند.

اخذ تابعیت با خرید ملک در روسیه غیرممکن است ، البته مالکیت یک خانه یا یک آپارتمان می تواند یک مزیت اضافی در نظر گرفتن شهروندی یا اجازه اقامت باشد.

برای خرید ملک در روسیه ، مجوز اقامت لازم نیست ، این حق اقامت دائم در کشور را می دهد و املاک و مستغلات می تواند برای مدتی زندگی یا اجاره مشاغل باشد.

قیمت ملک برای خرید در مسکو معمولا با قیمت هر متر مربع در روبل و گاهی با کل قیمت ملک ذکر می شود ، قیمت متوسط خرید یک آپارتمان در مسکو را در حدود ۳۰۸،۵۰۰ روبل در متر مربع در مرکز شهر و ۱۴۷،۰۰۰ روبل در خارج از مرکز شهر اعلام کرده اند.

خرید اوراق قرضه در روسیه

سرمایه گذاران بین المللی که به دنبال سرمایه گذاری مستقیم هستند می توانند اوراق بهادار روسیه را مستقیما با استفاده از هر پلتفرم تجاری جهانی با دسترسی به RTS روسیه خریداری کنند.

محبوب ترین سهام این کشور در شاخص RTS 50 ، که معادل این کشور با S&P 500 در ایالات متحده است ، فهرست شده اند.

سرمایه گذاری در سهام شرکت های روسی نه تنها فرصتی برای سرمایه گذاری بر رشد ارزش آنها است ، بلکه سرمایه گذاری در سهام یک استراتژی سرمایه گذاری سود آور است که به شما امکان می دهد در رشد اقتصاد روسیه مشارکت کنید.

اوراق بهادار به صاحبان آنها حق مالکیت شرکت ، حق مشارکت در مدیریت شرکت و امکان دریافت سود سهام هر ساله را می دهد که شرکت ها به صاحبان سهام آن می پردازند ، خرید اوراق قرضه دولت ، شهرداری و شرکت ها شامل سرمایه گذاری با بازده بالا و ریسک نسبتا کم است.

بازار اوراق قرضه به شما امکان می دهد نه تنها از نوسانات نقل قول اوراق بهادار ، بلکه از طریق پرداخت های کوپنی دوره ای – سه ماه یک بار ، شش ماه یک بار و یا سالانه درآمد کسب کنید ؛ توجه داشته باشید که شما نمی توانید مستقیما به بورس بروید ، این کار تنها توسط کارگزاران انجام می شود – واسطه هایی که از طرف مشتریان خود معاملات انجام می دهند ، با انتخاب یک کارگزار ، می توانید هر سهمی را که در بورس را بخواهید خریداری کنید.

سرمایه گذاری در سهام شرکت ها در روسیه

سرمایه گذاران همچنین می توانند به برخی از شرکت هایی که فعالیت اصلی خود را در روسیه دارند ، در حالی که در بازار های عمده سهام غربی فهرست شده اند ، دسترسی پیدا کنند ؛

 • Petropavlovsk : یک شرکت معدن طلا مستقر در لندن است که در روسیه فعالیت می کند ، این گروه در درجه اول بر خرید ، اکتشاف ، توسعه و تولید ذخایر فلزات گرانبها متمرکز است ، اما دارایی های سنگ آهن را نیز کنترل می کند ؛ عملیات اصلی آن در منطقه آمور ، در شرق دور روسیه واقع شده است ، جایی که از سال ۱۹۹۴ در آنجا فعالیت می کرد.
 • Yandex : یک شرکت چند ملیتی روسی است که در زمینه محصولات و خدمات مرتبط با اینترنت ، از جمله خدمات جستجو و اطلاعات ، تجارت الکترونیک ، حمل و نقل ، ناوبری ، برنامه های تلفن همراه و تبلیغات آنلاین تخصص دارد که معادل روسی گوگل است.

مبلغ مورد نیاز سرمایه گذاری در روسیه

همان گونه که تا کنون بیان شد گزینه های مختلفی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه وجود دارد و هر یک از آن ها شرایط خاص خود را دارند و به مبلغ خاصی برای آغاز سرمایه گذاری نیاز دارند ، در ادامه با فرصت های سرمایه گذاری و مبالغ مورد نیاز آن ها در روسیه بیشتر آشنا می شویم.

خرید فرانچایز رستوران ، پمپ بنزین و پوشاک در روسیه

یکی از روش های سود دهی با ریسک پایین در سرمایه گذاری در سراسر جهان خرید فرانچایز از یک برند و یا شرکت معتبر است ، در این روش فرد سرمایه گذار برای خود کار می کند و به صاحب فرانچایز هزینه پرداخت می کند ، این هزینه درصدی مشخص از درآمد است که در ابتدای فروش فرانچایز بین خریدار و صاحب فرانچایز تنظیم می شود.

متداول ترین فرانچایز ها شامل رستوران های زنجیره ای ، بخش های سلامت و بهداشت ، امور تفریحی و مراکز فروش است ، حداقل سرمایه مورد نیاز برای افتتاح یک فرانچایز در روسیه به نوع شغل و خصوصیات فرانچایز مورد نظر بستگی دارد مثلا برای خرید فرانچایز رستوران مک دونالد در روسیه بایستی ۷۵۰۰۰۰ دلار هزینه کنید البته از آنجا که هزینه کل آن بسته به ویژگی های یک رستوران خاص متفاوت است ، حداقل مبلغ پیش پرداخت نیز ممکن است تغییر کند.

هزینه خرید اوراق قرضه و ملک در روسیه

یکی از روش های آسان برای دریافت مجوز اقامت در روسیه خرید ملک یا اوراق قرضه است ، البته باید توجه داشت که میزان سرمایه مورد نیاز برای دریافت مجوز اقامت اهمیت دارد و برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک یا اوراق قرضه دولتی ، متقاضی نیاز به سرمایه گذاری حداقل ۳۰ میلیون روبل (۳۹۰،۰۰۰ دلار) در روسیه دارد.

البته لازم به ذکر است در زمینه خرید ملک علاوه بر ۳۰ میلیون روبل برای سرمایه گذاری خریدار ملزم به پرداخت هزینه های دیگری شامل مالیات ، حق کمیسیون و هزینه ثبت در دفتر اسناد رسمی می باشد.

مزایای سرمایه گذاری در روسیه

روسیه به عنوان کشوری متنوع ، اقتصاد رو به رشد و تقویت کننده همراه با بازار بیش از ۱۴۰ میلیون نفر به مکانی مناسب برای سرمایه گذاری در جهان تبدیل شده است ، فرصت های سرمایه گذاری در بسیاری از بخش های اقتصاد روسیه یافت می شود و حمایت قوی از سرمایه گذاران دولت و شورای مشورتی سرمایه گذاری خارجی (FIAC) وجود دارد ، این موارد بخشی از دلایل محبوبیت روسیه در بین سرمایه گذاران خارجی است در ادامه با سایر مزایای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه آشنا می شویم.

مزایای سرمایه گذاری در روسیه

اقتصاد پایدار و رو به رشد روسیه

به گزارش سرمایه گذاری در روسیه ، روسیه دارای یکی از پویا ترین و در حال توسعه ترین و جذاب ترین اقتصاد های جهان است ، از سال ۱۹۹۹ ، رشد تولید نا خالص داخلی به طور متوسط ۶٫۸ درصد در سال بوده و در سال ۲۰۲۱ به ۸٫۵ درصد رسیده است ، به لطف تقویت روبل ، بر حسب دلار ، رشد تولید ناخالص داخلی GDP در سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۷ ، ۲۶ درصد در سال بود که بسیار بیشتر از نرخ های رشد بین المللی بود.

نگرش برابری خواهانه

روس ها عموما از نگرش هایی حمایت می کنند که برابری ، متقابل و مزیت متقابل را در تجارت ترویج می دهد و “معامله” اغلب به عنوان فرصتی برای سود یکسان در نظر گرفته می شود ، روابط شخصی نیز در روسیه از اهمیت زیادی برخوردار است ، هنگام انجام تجارت در روسیه ، ارزش وقت گذاشتن در ابتدا برای ایجاد اوراق قرضه قوی را دارد ، زیرا احتمالا اینها پایه محکمی برای مذاکرات تجاری آینده است.

بازار مصرفی بزرگ و آموزش دیده

پتانسیل استفاده نشده در بازار روسیه ۱۴۰ میلیون نفر است که درآمد آنها به طور پیوسته در حال بهبود است ، علاوه بر این ، سیستم آموزشی قوی روسیه شهرت خوبی برای تولید نیروی کار ماهر و مصرف کنندگان باهوش دارد ، استعداد مردم روسیه به وضوح در دستاورد های هنر ، موسیقی ، ادبیات و معماری روسیه مشهود است.

موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد

روسیه پهناورترین کشور جهان است و با اتصال اروپا به آسیا و هم مرز با قاره آمریکای شمالی ، روسیه دسترسی فوق العاده ای به مسیرهای دریایی ، جاده ای و ریلی دارد و محل چندین فرودگاه اصلی است ، موقعیت روسیه با منابع طبیعی وسیع ذخایر معدنی ، معادن زغال سنگ ، گاز طبیعی و چوب تکمیل می شود.

کارکنان متحد

روسیه عمدتا یک جامعه جمعی است و روح مشترکی داردکه شاید از تاریخ و آب و هوای آن نشأت گرفته باشد ، زمستان ها و شرایط جغرافیایی شدید روسیه بدین معناست که برای بقا همکاری و نه رقابت ضروری بوده است ؛ هنگام انجام تجارت در روسیه ، به ویژه هنگام برقراری ارتباط با همتایان روسی ، باید این احساس همکاری و همراهی را در نظر گرفت ، به عنوان مثال ، مهم است که به یاد داشته باشید که گروه را مورد خطاب قرار دهید تا فرد را.

سازمان های بین المللی می توانند از مزایای فوق کسب و کار در روسیه سود بیشماری ببرند ، استفاده از این مزایا با ضرورت ایجاد استراتژی های موثر برای حرکت در تنوع جغرافیایی ، سیاسی و فرهنگی جامعه روسیه همراه است ، این نیاز به درک جامع از تجارت و فرهنگ اجتماعی روسیه در همه سطوح دارد.

چشم انداز سرمایه گذاری در حال افزایش است

روسیه برنامه های سرمایه گذاری جدیدی را آغاز کرده و سرمایه گذاری خارجی را تشویق می کند که می تواند برای مشاغلی که به دنبال یافتن بودجه و ادامه روند توسعه هستند مفید باشد.

بهترین شهر های روسیه برای سرمایه گذاری

همان گونه که بیان شد روسیه پهناورترین کشور جهان است و دارای بیش از ۳۰۰ شهر است که هر یک دارای شرایط و امکانات ویژه ای برای زندگی ، کار و سرمایه گذاری هستند ، به طور قطع مسکو با توجه به امکانات و موقعیت های خود بهترین شهر این کشور برای سرمایه گذاری است در ادامه با این شهر و سایر شهر های عالی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه آشنا می شویم.

بهترین شهر های روسیه برای سرمایه گذاری

مسکو

مسکو پایتخت و بزرگترین شهر روسیه است ، این شهر بر روی رودخانه مسکوا در مرکز روسیه واقع شده است و جمعیت آن ۱۲٫۴ میلیون نفر در محدوده شهر برآورد شده است ، این شهر یکی از بزرگترین شهر های جهان و بزرگترین شهر تمام اروپا ، بزرگترین منطقه شهری اروپا و بزرگترین شهر از نظر مساحت در قاره اروپا می باشد.

مسکو دارای یکی از بزرگترین اقتصاد های شهری در اروپا است و بیش از یک پنجم تولید ناخالص داخلی روسیه (GDP) را به خود اختصاص می دهد ، این شهر پایین ترین نرخ بیکاری را در بین همه افراد فدرال روسیه دارد و تنها ۱ درصد در سال ۲۰۱۰ در مقایسه با میانگین ملی ۷ درصد است ، متوسط دستمزد ناخالص ماهانه در شهر ۶۰،۰۰۰ پوند است.

مسکو میزبان سومین تعداد میلیاردر در جهان است ، این شهر مرکز مالی روسیه و محل بزرگترین بانک های این کشور و بسیاری از بزرگترین شرکت های آن مانند غول نفتی روسنفت است ، مسکو ۱۷ درصد از خرده فروشی ها در روسیه و ۱۳ درصد از کل فعالیت های ساختمانی در این کشور را شامل می شود.

صنایع اولیه در مسکو شامل صنایع شیمیایی ، متالورژی ، مواد غذایی ، نساجی ، مبلمان ، تولید انرژی ، توسعه نرم افزار و ماشین آلات است که می تواند بستر مناسبی را برای سرمایع گذاری سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم کند.

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه است که بر روی رودخانه نوا ، در بالای خلیج فنلاند در دریای بالتیک واقع شده است و جمعیت آن تقریبا ۵٫۴ میلیون نفر است ، سن پترزبورگ چهارمین شهر پرجمعیت اروپا ، پرجمعیت ترین شهر در دریای بالتیک و همچنین شمالی ترین شهر جهان با بیش از ۱ میلیون نفر ساکن است و به عنوان پایتخت امپراتوری روسیه و بندر استراتژیک تاریخی ، به عنوان یک شهر فدرال اداره می شود.

سن پترزبورگ یک دروازه تجاری بزرگ است که به عنوان مرکز مالی و صنعتی روسیه با تخصص در تجارت نفت و گاز عمل می کند ، کشتی سازی ؛ صنعت هوافضا ؛ فناوری از جمله رادیو ، الکترونیک ، نرم افزار و رایانه ؛ ماشین سازی ، ماشین آلات سنگین و حمل و نقل ، از جمله تانک و سایر تجهیزات نظامی ؛ معدن؛ ساخت ابزار ؛ متالورژی آهنی و غیر آهنی (تولید آلیاژهای آلومینیوم) ؛ مواد شیمیایی ، دارویی و تجهیزات پزشکی ؛ انتشار و چاپ ؛ غذا و پذیرایی ؛ عمده فروشی و خرده فروشی؛ صنایع نساجی و پوشاک از بخش های مهم بازار کار و سرمایه گذاری این شهر است.

سن پترزبورگ دارای دومین صنعت ساختمان سازی بزرگ در روسیه از جمله تجاری ، مسکن و راه سازی است ،محصول ناخالص منطقه ای موضوع فدرال تا سال ۲۰۱۶ ۳٫۷ تریلیون روبل روسیه (یا حدود ۷۰ میلیارد دلار آمریکا) بود ، رتبه دوم روسیه پس از مسکو و سرانه ۱۳٫۰۰۰ دلار آمریکا ، رتبه دوازدهم در میان موضوعات فدرال روسیه ، بیشتر توسط خدمات عمده فروشی و خرده فروشی و تعمیرات و همچنین صنعت پردازش و حمل و نقل و ارتباطات از راه دور است.

کازان

کازان پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری تاتارستان در روسیه است ، این شهر در محل تلاقی رودخانه های ولگا و کازانکا قرار دارد و جمعیتی بالغ بر ۱٫۲ میلیون نفر را در خود جای داده است ، کازان پنجمین شهر بزرگ روسیه و پرجمعیت ترین شهر در ولگا و همچنین منطقه فدرال ولگا است.

کازان یکی از بزرگترین مراکز صنعتی و مالی روسیه و شهر پیشرو در منطقه اقتصادی ولگا در ساخت و ساز و سرمایه گذاری است ، تولید ناخالص منطقه ای شهر در سال ۲۰۱۱ ۳۸۰ میلیارد روبل بود.

مجموع سرمایه بانکی بانک های کازان در روسیه سوم است ، صنایع اصلی این شهر شامل مهندسی مکانیک ، صنایع شیمیایی ، پتروشیمی ، صنایع سبک و مواد غذایی است ، اقتصاد نوآورانه توسط بزرگترین پارک فناوری اطلاعات روسیه که یکی از بزرگترین در نوع خود در بین پارکهای علمی اروپای شرقی است ، نشان داده شده است.

در سال ۲۰۱۱ ، سازمان ها و مشاغل شهری بیش از ۸۷ میلیارد روبل برای توسعه اقتصاد و توسعه حوزه اجتماعی جذب کردند ، این میزان ۴۴ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۰ بود و در سال ۲۰۱۴ ، مشاغل ۸۶ میلیارد روبل جذب کردند که بیشتر آنها در بخش اقتصاد واقعی اجرا شده اند.

طبق گزارش فوربس ، کازان در بین “بهترین شهرها برای تجارت در روسیه” در سال ۲۰۱۰ در رتبه ۱۵ قرار گرفت ، در سال ۲۰۱۲ این شهر رتبه ۶ را در رتبه بندی کیفیت محیط شهر را کسب کرد که توسط وزارت توسعه منطقه ای فدراسیون روسیه ، اتحاد مهندسان روسیه ، آژانس ساختمانی فدرال ، خدمات فدرال نظارت بر حفاظت و رفاه مصرف کنندگان و دانشگاه فدرال مسکو انجام شد.

نووسیبیرسک

نووسیبیرسک بزرگترین شهر و مرکز اداری استان نووسیبیرسک در روسیه است ، این شهر در جنوب غربی سیبری در ساحل رودخانه اوب واقع شده است وسومین شهر پرجمعیت روسیه (پس از مسکو و سن پترزبورگ) و همچنین پرجمعیت ترین شهر در سیبری و آسیای روسیه ، با براساس سرشماری سال ۲۰۱۸ ، ۱،۶۱۲،۸۳۳ نفر جمعیت است.

نووسیبیرسک یک مرکز صنعتی بزرگ است ، این مجتمع صنعتی شامل ۲۱۴ شرکت صنعتی بزرگ و متوسط است و اینها بیش از دو سوم کل تولیدات صنعتی منطقه نووسیبیرسک را تولید می کنند ، صنایع پیشرو در این شهر شامل هوافضا ، سوخت هسته ای ، ژنراتورهای توربو و برق آبی ، ماشین آلات نساجی ، ماشین آلات کشاورزی ، تولید قطعات و دستگاه های الکترونیکی ، کارخانه و دفتر طراحی دستگاههای نیمه رسانای نووسیبیرسک NZPP ، کارخانه قطعات رادیویی و غیره می باشد که می توانند بستری جذاب برای سرمایه گذاری به شمار بیایند.

در مقاله ای جداگانه در همین سایت بهترین شهر های روسیه برای ثبت شرکت نیز معرفی شده اند ، حتما مقاله بهترین شهر های روسیه برای ثبت شرکت را هم مرور کنید.

هزینه های ثبت شرکت در روسیه

تشکیل شرکت اولین گام برای توسعه موفقیت آمیز هر کسب و کار در روسیه است ، در این مسیر باید تمام نکات ظریف را در نظر گرفت ، قطعا ثبت شرکت و آغاز کسب و کار با هزینه هایی همراه هست این هزینه ها شامل هزینه مورد نیاز برای تاسیس و ثبت هر نوع شرکت ، هزینه مالیات و هزینه خرید یا اجاره ملک تجاری مورد نظر برای مکان شرکت است ، سرمایه گذاران خارجی باید هزینه های تشکیل شرکت در روسیه را در نظر بگیرند:

هزینه های ثبت شرکت در روسیه
 • هزینه ثبت نام : تقریبا ۱۱۳ یورو برای اسناد ، فرم ها و گواهی تأسیس شرکت و غیره.
 • هزینه های دفتر مجازی : تقریبا ۶۴ یورو در ماه برای یک بسته کامل دفتر مجازی.
 • حداقل سرمایه: ۱۰٫۰۰۰ روبل یا تقریبا ۱۳۷ یورو برای افتتاح LLC در روسیه.
 • هزینه تشکیل شرکت : حدود ۱۳۰۰ یورو ، اما برای کسب اطلاعات کامل با مشاوران موسسه رجبی تماس بگیرید.
 • هزینه های حسابداری : از ۱۰۰ یورو در ماه برای خدمات حسابداری متنوع شروع می شود.

هزینه های ثبت شرکت در ترکیه بسیار پایین است و همین موضوع دلیل انتخاب ترکیه برای سرمایه گذاری است ؛ مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه را مرور کنید.

مراحل ثبت شرکت در روسیه

سرمایه گذاران بین المللی ترجیح می دهند از شرکت با مسئولیت محدود یا LLC برای ثبت شرکت در روسیه استفاده کنند ، این به دلیل ساختار انعطاف پذیر و مزایای مالیاتی ارائه شده توسط واحد تجاری است ، مراحل زیر مربوط به تشکیل یک شرکت با مسئولیت محدود در روسیه است.

مراحل ثبت شرکت در روسیه

نام مورد نظر برای شرکت را رزرو کنید

اول از همه ، متقاضی ثبت شرکت در روسیه باید نام LLC را رزرو کند ، نام LLC باید منحصر به فرد باشد و با هیچ نام دیگری مغایرت نداشته باشد.

دفتر ثبت شده

در مرحله بعد ، متقاضی باید دفتر ثبت شده آن تجارت را انتخاب کند.

تعیین محدوده

متقاضی همچنین باید در مورد محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکت فکر کند ، این امر تحت حیطه فعالیت شرکت قرار می گیرد ، منطقه جغرافیایی یا حضور شرکت باید توسط متقاضی تعیین شود.

سپرده گذاری حداقل سرمایه

بسته به نوع مشاغل مورد استفاده ، سرمایه متفاوتی مورد نیاز است ، برای LLC ، حداقل سرمایه مورد نیاز ۱۰۰۰۰ روبل است ، سرمایه باید به بانک سپرده شود.

اسناد منشور

پس از تعیین سرمایه شرکت ، اساسنامه LLC باید تهیه شود ، منشور LLC شامل پیش نویس تفاهم نامه انجمن شرکت (MOA) است ، جدا از این ، قوانین انجام کار و قوانین پایان کار شرکت نیز تعیین می شود ،این قواعد و قوانین خداحافظی در اساسنامه شرکت (AOA) در نظر گرفته شده و وجود دارد.

تشکیل مجمع عمومی

تشکیل مجمع عمومی شرکت در مورد مسائل خاصی تصمیم گیری می کند ، موارد زیر در مجمع عمومی مورد بررسی قرار می گیرد:

 • انتصاب مدیران
 • انتخاب هیئت مدیره شرکت
 • پیش نویس AOA را به پایان برسانید
 • تعیین حسابرس شرکت ثبت محضری کردن اسناد
  کلیه اسناد و مدارک باید به زبان روسی بوده و توسط دفتر اسناد رسمی محضری تأیید شود ، اگر مدارک به زبان روسی نیست ، باید به زبان روسی ترجمه شود ، اگر اسناد و مدارک توسط یک شرکت خارجی ارائه شود ، آنها باید از یک آپوستل برای تأیید هویت اسناد و مدارک استفاده کنند ، این یک الزام اجباری است که باید انجام شود.
  ارسال فرم ثبت نام
  دو روش برای پر کردن فرم درخواست وجود دارد. ،یکی روش آفلاین است که نیازمند بازدید از بخش و سایر مراحل داست ، همچنین یک روش آنلاین برای انجام این فرآیند وجود دارد ، این فرآیند ثبت نام را می توان از طریق سازمان امور مالیاتی کشور انجام داد ، در نسخه آنلاین ، ترجمه انگلیسی وجود ندارد ؛ با این کار ، متقاضی باید هزینه مربوطه را برای ثبت شرکت در روسیه بپردازد ، هزینه ۴۰۰۰ روبل است.
  ارسال مدارک
  کلیه مدارک به همراه فرم ثبت نام باید به مرجع ارائه شود. مدارک را می توان به روش های زیر ارسال کرد:
 • تحویل دستی
 • تحویل نمایندگی
 • تحویل اسناد رسمی
 • ارسال الکترونیکی

درخواست کامل

هنگامی که مدارک فوق به همراه فرم ثبت نام ارائه می شود ، مرجع درخواست را بررسی می کند ، اگر مشکلی در برنامه وجود نداشته باشد ، مقامات شرکت را ثبت می کنند ؛ معمولا حدود سه تا پنج روز کاری طول می کشد ، پس از این متقاضی باید حساب بانکی باز کند ، در اداره مالیات ثبت نام کرده و قرار های دیگر را انجام دهد.

مالیات شرکت ها در روسیه

نهاد های حقوقی روسیه بایستی بر درآمد جهانی خود مالیات می پردازند اما واحد های خارجی درون روسیه ملزم به پرداخت مالیات بر در آمد حاصل از فعالیت های تجاری در روسیه و درآمد غیرفعال از منابع روسی هستند ، نرخ مالیات این شرکت ها ۲۰ درصد است ، مسئولیت مالیات شرکت ها در روسیه بر عهده خدمات مالیاتی فدرال است که بر پرداخت مناسب کلیه مالیات ها و بیمه های اجتماعی نظارت می کند ، مالیات در سه سطح فدرال ، منطقه ای و محلی وضع می شود.

مالیات شرکت ها در روسیه

افراد غیر مقیم نیز با نرخ ۱۰ تا ۲۰ درصد مشمول WHT می شوند ، این بستگی به نوع درآمد و روش های مورد استفاده برای محاسبه بدهی های مالیاتی شرکت دارد ؛ از ژانویه ۲۰۲۱ ، روسیه دارای ۲۷ معاهده مالیات مضاعف (DTT) است ، با رعایت استاندارد های OECD ، روسیه می تواند به ۷۱ DTT ادامه یابد.

مالیات شرکت ها در روسیه تا سال ۲۰۲۳ به شرح زیر است : ۳ درصد به بودجه فدرال روسیه و ۱۷ درصد به منطقه ای که مالیات دهندگان در آن فعالیت می کنند ، تعلق می گیرد ؛ در عمل مالیات های شرکت های منطقه ای ممکن است به ۱۳٫۵ درصد برسد ، بنابراین نرخ کلی مالیات می تواند از ۱۵٫۵ تا ۲۰ درصد متغیر باشد.

مالیات دهندگان مشارکت کننده در پروژه های سرمایه گذاری در سیبری شرقی روسیه و مناطق دورتر شرق می توانند نرخ مالیات بر سود شرکت ها را برای یک دوره ثبات معین کاهش دهند (در موارد خاص تا ۰) ، از سال ۲۰۲۴ ، ۲ درصد به بودجه فدرال و ۱۸ درصد به بودجه های منطقه اختصاص می یابد.

معافیت مالیاتی شرکت ها در روسیه

برخی از سازمان ها از پرداخت مالیات شرکتها در روسیه معاف هستند ، سازمانهایی که وضعیت تحقیقاتی یا تجاری اعضای پروژه های مرکز نوآوری اسکولکوو را دریافت کرده اند ، از لحظه بدست آوردن این وضعیت مجاز می شوند از مالیات شرکت های روسی به مدت ۱۰ سال معاف شوند ، هنگامی که وضعیت از بین می رود ، سازمان ها معافیت مالیاتی خود را از دست می دهند.

علاوه بر این ، هرگونه درآمد حاصل از بازی های شانس از مالیات شرکت ها در روسیه معاف است ، زیرا قبلا از این درآمد مالیات گرفته می شود ؛ از سال ۲۰۲۱ ، درآمد حاصل از فروش سهام و سود مشارکتی در شرکتهای روسی و خارجی ممکن است پس از مدت مالکیت پنج ساله از مالیات معاف شود.

اگرچه یک معافیت کامل نیست ، اما شرکت های فناوری اطلاعات و فناوری روسیه می توانند از کاهش مالیات قابل توجهی برخوردار شوند ، اگر آنها معیارهای خاصی را رعایت کنند ، ممکن است شرکت های فناوری از ۳ درصد نرخ مالیات بر درآمد شرکت و کاهش مشارکت اجتماعی استفاده کنند.

مالیات بر ارزش افزوده در روسیه

مالیات بر ارزش افزوده یکی از مهمترین مالیات های روسیه و یکی از بزرگترین مشارکت کنندگان در اقتصاد روسیه است که توسط دولت مرکزی اخذ می شود و به بودجه فدرال پرداخت می شود ، قانون مالیات بر ارزش افزوده روسیه نحوه و محل اخذ مالیات بر ارزش افزوده را پوشش می دهد.

مالیات بر ارزش افزوده در روسیه

به طور کلی ، شرکت های داخل روسیه مالیات بر ارزش افزوده را به صورت حساب های خود اضافه می کنند و آن را به مقامات مالیاتی باز می گردانند ، از سال ۲۰۱۹ ، نرخ مالیات بر ارزش افزوده استاندارد ۲۰ است ، کاهش ۱۰ و نرخ مالیات بر ارزش افزوده ۰ درصد برای کالاها ، آثار و خدمات خاصی اعمال می شود ، مالیات بر ارزش افزوده برای صادرات کالا ۰ است.

در روسیه ، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده باید هر سه ماه یکبار به صورت چاپ فیزیکی یا الکترونیکی به مقامات مالیاتی ارائه شود ، سررسید آنها در بیستم ماه اول سه ماهه بعد انجام می شود.

اظهارنامه مالیاتی

سال مالیاتی شرکت ها در روسیه با سال تقویم یکسان است و شامل ژانویه تا دسامبر است ، اظهارنامه سالانه تا ۲۸ مارس سال پس از پایان سال مالیاتی است ، شرکت ها مالیات شرکت ها را بر اساس نتایج واقعی به صورت ماهانه یا سه ماهه پرداخت می کنند و پرداخت نهایی تا مهلت ۲۸ مارس انجام می شود.

اظهارنامه های مالیاتی شرکت های روسی را می توان در اداره مالیات محلی یا آنلاین در وب سایت FTC ثبت کرد ، علاوه بر این ، می توانید اظهارنامه های مالیاتی خود را شخصا در دفاتر مالیاتی ویژه مسکو و سن پترزبورگ تحویل دهید که به مشاغل و مهاجران خارج از کشور می پردازد و توسط کارکنان انگلیسی زبان اداره می شوند.

خوب است بدانید کشور پرتغال در بین کشور های اروپایی کمترین میزان مالیات را دارد ؛ حتما می خواهید مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در پرتغال را بخوانید.

خرید شرکت آماده در روسیه

شرکت آماده در روسیه شرکتی که قبلا تأسیس شده و تمام الزامات قانونی انجام شده است ، شرکت آماده ثبت و از طریق شرکت های حسابداری یا حقوقی فروخته می شود ، مهمترین مزیت یک شرکت آماده این است که می تواند فعالیت تجاری خود را پس از خرید توسط یک سرمایه گذار آغاز کند ، اگر به افتتاح یک کسب و کار در روسیه علاقه دارید ، مشاوران موسسه رجبی می توانند به شما در خرید یک شرکت آماده در روسیه کمک کنند.

خرید شرکت آماده در روسیه

ویژگی های اصلی یک شرکت آماده در روسیه

معمولا یک شرکت آماده ای در روسیه به عنوان یک شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص ثبت می شود ، این شرکت دارای اعضای موسس ، مدیران و آدرس ثبت شده در روسیه است و می تواند توسط یک شخص یا یک شخص حقوقی تاسیس شود ، باید بدانید که فرآیند خرید مستلزم امضای قرارداد خرید سهام است ، خرید یک شرکت آماده نیز می تواند مزایای صرفه جویی در زمان را به همراه داشته باشد ، در غیر این صورت با انتخاب بازار ، اعمال یک طرح تجاری و ادغام شرکت صرف می شود.

مدارکی که هنگام خرید یک شرکت آماده دریافت می شود

شما می توانید پس از خرید شرکت آماده ، تجارت خود را در روسیه راه اندازی کنید ، هنگام خرید یک شرکت در اینجا ، باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • گواهی ورود ، صادر شده توسط ثبت نام دولتی
 • گواهی ثبت نام ، صادر شده توسط سازمان مالیاتی
 • اسناد و مدارک که آدرس قانونی شرکت را تأیید می کند
 • اسناد و مدارک گواهی افتتاح حساب تسویه حساب
 • مهر شرکت
 • مجوزی که حق انجام فعالیت های تجاری در شرکت آماده را به طور قانونی تایید می کند.

در روسیه ارائه آدرس یک شهرک مسکونی برای شرکت ممنوع است ، آدرس ذکر شده در اسناد باید توسط مقامات مالیاتی روسیه تأیید شود ، اگر می خواهید یک شرکت در روسیه ثبت کنید و همچنین می خواهید شهروندان خارجی را استخدام کنید ، این شرکت باید یک دفتر واقعی داشته باشد ، زیرا قانون مهاجرت در روسیه می گوید که افراد خارجی باید اجازه کار داشته باشند تا بتوانند در اینجا کار کنند.

چه کسی می تواند شرکت های آماده در روسیه بخرد؟

شرکت های آماده ای در روسیه را می توان توسط کارآفرینان داخلی و خارجی خریداری کرد که به دنبال راه اندازی سریع در بازار هستند ، بدون اینکه منتظر تمام مراحل ثبت باشید ، انتقال مالکیت باید در زمان خرید یک شرکت آماده در روسیه مورد توجه قرار گیرد.

این اغلب انتخاب سرمایه گذاران خارجی است که ترجیح می دهند از هرگونه تشریفات مربوط به ثبت شرکت در روسیه صرف نظر کرده و در عوض یک شرکت آماده در روسیه خریداری کنند ، شما می توانید یک شرکت آماده را ظرف چند روز خریداری کنید ، به محض اینکه مدارک توسط ثبت تجاری در روسیه پذیرفته شد.

آیا هنگام خرید یک شرکت آماده در روسیه خطری وجود دارد؟

خیر ، شرکت های آماده در روسیه مشمول خطرات نیستند و چون چنین شرکتی قبلا ثبت شده است ، هیچ گونه فعالیتی ندارد و بنابراین هیچ بدهی برای آن ثبت نشده است ، شرکت های آماده در روسیه تا زمان افزایش سن و تا زمانی که کسی آنها را خریداری نکند در قفسه نگهداری می شوند.

با این حال ، اگر یک بررسی مضاعف در شرکت آماده در روسیه در نظر بگیرید ، ممکن است به روش بررسی دقیق شرکت علاقه مند باشید ، شما باید قبل از خرید یک شرکت آماده در روسیه بررسی کنید که شرکت آماده مورد نظر بدهی نداشته باشد.

زمینه های خرید یک شرکت آماده در روسیه

یک شرکت آماده در روسیه می تواند با ملاحظات زیادی خریداری شود ، اما هدف اصلی یک کارآفرین این است که حضور تجاری خود را به سرعت و بدون انتظار برای مراحل ثبت تأسیس کند ، نداشتن هیچ گونه فعالیتی ، شرکت های آماده را برای سرمایه گذاران خارجی که به دنبال کسب و کار در روسیه هستند به انتخاب های برتر تبدیل می کند.

همچنین ، شرکت های قدیمی می توانند در بخش خاصی که به روسیه علاقه دارید فعال شوند، از آنجا که هیچ بدهی یا بدهی وجود ندارد ، بسیاری از کارآفرینان که خواهان یک محیط تجاری امن هستند ، شرکت های آماده در روسیه ترجیح می دهند.

شاخص های اقتصادی برای ثبت شرکت در روسیه

روسیه بیشتر به دلیل صنعت انرژی خود ، به عنوان صادرکننده برجسته نفت و گاز طبیعی در بین سرمایه گذاران بین المللی شناخته می شود ، البته کسانی که در روسیه سرمایه گذاری می کنند ، بخش های رو به رشد فناوری اطلاعات (IT) و مخابرات را نیز دنبال می کنند ، به طور خاص صنعت نرم افزار این کشور یکی از سریعترین بازارهای در حال رشد در جهان است.

شاخص های اقتصادی برای ثبت شرکت در روسیه

اقتصاد روسیه در سال ۲۰۲۰ سقوط بزرگی را تجربه کرد و تولید ناخالص داخلی در یک سال حدود ۴۵ میلیارد یورو کاهش یافت ، این کاهش عمدتا به دلیل شیوع کووید -۱۹ و اقدامات محدود کننده در اقتصاد بود که برای کنترل همه گیری انجام شده بود.

علاوه بر این ، تجارت خارجی نیز بسیار پیچیده تر شد ؛ صندوق بین المللی پول کاهش صادرات کالا و خدمات را -۸٫۸ درصد و کاهش واردات را -۱۲٫۶ درصد برآورد کرده است ، کاهش تقاضای جهانی برای مواد اولیه منجر به کاهش قیمت نفت خام و کاهش رفتار مصرفی مردم شد ، شاخص های اقتصادی روسیه در سال ۲۰۲۱ شامل موارد زیر است:

 • تولید ناخالص داخلی :(PPP) 4.4 تریلیون دلار
 • نرخ رشد تولید ناخالص داخلی : ۱٫۳ درصد
 • تولید ناخالص داخلی سرانه: ۲۹٫۱۸۱ دلار برای هر سهم
 • نرخ بیکاری : ۴٫۶ درصد
 • نرخ تورم : ۴٫۵ درصد

درصد مالیات در روسیه

تا ژانویه ۲۰۲۱ ساکنان مالیاتی روسیه با درآمد ۵ میلیون روبل ملزم به پرداخت ۱۳ درصد مالیات هستند ، افراد دارای درآمد بالای این محدوده مشمول ۱۵ درصد مالیات هستند ، در همین حال ، درآمد روسیه از ۳۰ درصد مالیات برای افراد غیر مقیم اخذ می شود ، افراد دارای مشاغل آزاد ۴-۶ درصد برای گردش مالیات می پردازند.

هزینه اجاره ملک تجاری در روسیه

برای بسیاری از شرکت ها ، هزینه اجاره فضای تجاری یکی از بزرگترین هزینه هایی است که آنها باید با آن روبرو شوند ، هزینه اجاره یک ملک تجاری در روسیه بسته به شهر ، محل ، متراژ و امکانات ملک تجاری متغیر است و ۱۲۰ روبل به بالا برای هر متر مربع است.

طرح تجاری برای ثبت شرکت در روسیه

یک طرح تجاری خوب نوشته شده برای هر شرکتی که به دنبال افزایش سرمایه است ، جزء ضروری است ، طرح تجاری یک سند مکتوب است که بیان می کند چگونه یک کسب و کار اهداف خود را تعیین می کند و چگونه به اهداف خود می رسد ، یک طرح تجاری یک نقشه راه مکتوب برای شرکت از نظر بازاریابی ، مالی و عملیاتی ارائه می دهد.

طرح تجاری برای ثبت شرکت در روسیه

طرح های تجاری اسناد مهمی هستند که برای جذب سرمایه گذاری قبل از ایجاد یک سابقه اثبات شده توسط شرکت مورد استفاده قرار می گیرند ، آنها همچنین راه خوبی برای شرکت ها هستند تا بتوانند در آینده به اهداف خود ادامه دهند.

اگرچه آنها مخصوصا برای مشاغل جدید مفید هستند ، اما هر شرکتی باید یک طرح تجاری داشته باشد ، در حالت ایده آل ، برنامه به صورت دوره ای مورد بازنگری و به روز رسانی قرار می گیرد تا بررسی کند آیا اهداف برآورده شده ، تغییر کرده و یا تکامل یافته اند.

عناصر یک طرح تجاری

طول یک طرح تجاری در مشاغل مختلف بسیار متفاوت است ، همه اطلاعات باید در یک متن ۱۵ تا ۲۰ صفحه ای گنجانده شود و بخش های زیر را پوشش دهد:

 • خلاصه اجرایی : این بخش شرکت را تشریح می کند و بیانیه ماموریت را به همراه هرگونه اطلاعات در مورد رهبری ، کارکنان ، عملیات و محل شرکت در بر می گیرد.
 • محصولات و خدمات : در این بخش شرکت می تواند محصولات و خدماتی ارائه شده را مشخص کند ، همچنین ممکن است قیمت گذاری ، طول عمر محصول و مزایای آن برای مصرف کننده ، مراحل تولید و توزیع خدمات را بیان کند.
 • تجزیه و تحلیل بازار : یک شرکت به یک صنعت خوب و همچنین بازار هدف خود نیاز دارد ، این بخش نشان می دهد که رقابت چیست و چگونه در صنعت نقش دارد و نقاط قوت و ضعف آن را بیان می کند.
 • استراتژی بازاریابی : این حوزه نحوه جذب و حفظ مشتری توسط شرکت و نحوه دستیابی به مصرف کننده را توضیح می دهد.
 • برنامه ریزی مالی: به منظور جلب نظر طرف مورد نظر برای ارائه طرح کسب و کار ، شرکت باید برنامه ریزی مالی و پیش بینی های آینده خود را ارائه دهد.
 • بودجه: هر شرکت خوب نیاز به بودجه دارد ، این شامل هزینه های مربوط به نیروی انسانی ، توسعه ، تولید ، بازاریابی و سایر هزینه های مربوط به تجارت می شود.

اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

روسیه با دارا بودن منابع طبیعی فراوان از جمله ذخایر عظیم نفت و گاز و وسعت خود به مقصدی جذاب برای سرمایه گذاری تبدیل شده است.

این کشور دارای بازار مصرف بالغ بر ۱۴۰ میلیون نفر ، منابع طبیعی وسیع ، نیروی کار با تحصیلات بالا و قابلیت های تحقیقاتی و تولیدی از نظر فناوری پیشرفته است ، اگرچه روسیه دارای تابعیت رسمی برای طرح سرمایه گذاری نیست ، اما می توان از طریق سرمایه گذاری ، تابعیت روسی را اخذ کرد.

این روند حداقل سه سال به طول می انجامد و به پنج طریق امکان پذیر است و میزان سرمایه گذاری ضروری در این روش ها ۱۰ تا ۵۰ میلیون روبل است ، شهروندان ایرانی همانند سایر شهروندان خارجی مجاز به سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه هستند.

روش های اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

 • داشتن کسب و کار خود ، اگر شرکت روسی است سرمایه گذار بایستی سرمایه خود را تا ۱۵ میلیون روبل افزایش دهد و در صورتی که کشور خارجی است سرمایه گذار بایستی سرمایه خود را تا ۵۰ میلیون روبل افزایش دهد ، در هر دو مورد شرکت باید برای حداقل ۳ سال کار کند.
 • سرمایه گذاری در کسب و کار موجود ؛ سرمایه گذار بایستی ۱۵ میلیون روبل یا بیشتر در هر شرکت روسی سرمایه گذاری کند ، نیازی نیست یک سهام دار در شرکت شود بلکه این پول می تواند در کسب و کار مورد نظر حداقل برای ۳ سال سرمایه گذاری شود و ۶ میلیون روبل به دولت مالیات پرداخت کند و حداقل ۲۵ نفر را استخدام کند.
 • برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار در روسیه فرد باید IP در روسیه را ثبت کند و از ۱۰ میلیون روبل در این کشور سرمایه گذاری کند و حداقل ۱۰ شغل را ایجاد کند.
 • خرید اوراق قرضه به ارزش ۳۰ میلیون روبل یا بیشتر و حفظ آن برای حداقل ۳ سال قبل از درخواست مجوز اقامت دیگر روش سرمایه گذاری در روسیه است.
 • با خرید ملک در روسیه با ارزش مالی ۳۰ میلیون روبل یا بیشتر و حفظ مالکیت آن ملک حداقل برای ۳ سال قبل از درخواست مجوز اقامت روسیه می توان اقامت این کشور را دریافت کرد.

سرمایه گذاری در مناطق ویژه روسیه

روسیه ۲۸ منطقه ویژه اقتصادی را برای سرمایه گذاران خارجی که مایل به سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه هستند و یک شرکت تاسیس کرده اند به چهار طبقه تقسیم می کند ، ۲۸ منطقه ویژه اقتصادی روسیه (SEZ) به موارد زیر تقسیم می شوند:

سرمایه گذاری در مناطق ویژه روسیه
 • شش منطقه صنعتی و تولیدی
 • ۱۴منطقه گردشگری و تفریحی
 • پنج منطقه فناوری و نوآوری
 • سه منطقه بندری

مناطق ویژه اقتصادی روسیه در پیشرفته ترین مناطق کشور واقع شده است و بسیاری از شرکت های فناوری و تحقیقاتی در آنجا تأسیس شده اند ، بسیاری از شرکت های بزرگ بین المللی قبلا زیرمجموعه هایی در این مناطق افتتاح کرده اند که تعداد زیادی از کارگران را نیز به خود جذب کرده است.

مزایای مناطق ویژه اقتصادی در روسیه

یکی از بزرگترین مزایای مناطق ویژه اقتصادی روسیه این است که سرمایه گذاران خارجی که تصمیم به افتتاح شرکت در آنجا می گیرند ، هزینه راه اندازی تقریبا ۳۰ درصد در مقایسه با سایر مناطق این کشور کاهش می یابد. ساکنان روسی منطقه SEZ نیز از نرخ مالیات بر درآمد که بین ۰ تا ۱۳٫۵ درصد متغیر است در مقایسه با نرخ عادی ۲۰ درصد سود خواهند برد ، کسانی که در روسیه سرمایه گذاری می کنند و در هر یک از ۲۸ منطقه ویژه ملک می خرند از ۱۰ تا ۱۵ سال معافیت مالیاتی برخوردار خواهند شد ، سرمایه گذاران خارجی از ۵ تا ۱۰ سال معافیت از مالیات زمین که در سطح فدرال اعمال می شود ، برخوردار خواهند شد.

مهمترین مناطق آزاد برای سرمایه گذاری خارجی در روسیه

همانطور که در بالا ذکر شد ، روسیه دارای تقریبا ۲۸ منطقه آزاد است که برای اقتصاد آن بسیار مهم هستند ، زیرا مشوق های موجود برای سرمایه گذاران خارجی علاقه مند به انجام تجارت در اینجا است ، برخی از این مناطق آزاد در نزدیکی شهرهای بزرگ واقع شده اند ، بنابراین روسیه را از نظر FDI جذاب تر می کند.

بندر آزاد ولادیوستوک یکی از مهمترین مناطق ویژه اقتصادی است که در آن سرمایه گذاری خارجی در روسیه تشویق می شود ، کسانی که عملیات خود را در اینجا راه اندازی می کنند می توانند از بسیاری از کاهش مالیات ها بهره مند شوند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مالیات بر سود ۵ درصد برای ۵ سال اول فعالیت
 • مالیات بر سود ۱۲ درصد برای ۵ سال آینده
 • بدون مالیات بر زمین و دارایی
 • حق بیمه اجتماعی کمتر
 • بدون مالیات واردات

منطقه آزاد دیگر با اتصال مستقیم به راه آهن ترانسیبری منطقه ویژه اقتصادی صنعتی تومسک است که به دو ناحیه تقسیم می شود: منطقه شمالی که در آن صنایع مانند پتروشیمی و مواد شیمیایی رونق دارد و قسمت جنوبی که به نوآوری و فناوری پیشرفته اختصاص دارد ، صنایع این منطقه آزاد تخفیف مالیاتی مشابهی را برای بندر آزاد ولادیوستوک ارائه می دهد.

سرمایه گذاری در مناطق ویژه لهستان هم دارای مزایای بسیار ویژه ای است که شاید با دانستن آن ها مسیر مهاجرت شما به کلی تغییر کند ؛ مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لهستان را بخوانید.

مزایا و معایب ثبت شرکت در روسیه

اقتصاد روسیه با موفقیت در حال توسعه است ، یکی از اهداف اصلی دولت فدراسیون روسیه این است که سیاست های اقتصادی منسجم و محتاطانه ای را هدف قرار دهد که در درجه اول به منظور افزایش جذابیت سرمایه گذاری در کشور انجام می شود.

مزایا و معایب ثبت شرکت در روسیه

اقداماتی برای بهبود چارچوب قانونی ، ساده سازی روابط بین سرمایه گذاران و دولت و کاهش بار مالیاتی بر مشاغل انجام شده است ؛ شاخص های اقتصاد کلان ، از جمله رشد تولید صنعتی ، پویایی مثبت را نشان می دهد.

البته به طور قطع سرمایه گذاری در این کشور با چالش هایی همراه است که با آشنایی آن ها می توان تصمیم درستی گرفته و میزان خسارت یا شکست احتمالی در سرمایه گذاری خود در این کشور را کاهش داد ، در ادامه با معایب ثبت شرکت در این کشور آشنا می شویم.

بروکراسی در ادارات روسیه

بروکراسی از عمده مشکلات و معایب ثبت شرکت در روسیه می باشد که در اداره های روسیه سبب اتلاف زمان زیادی برای دریافت مجوز ثبت شرکت و دیگر مراحل شروع کار در این کشور اتلاف می شود و افرادی که با این بروکراسی آشنایی ندارند رنج خواهند کشید.

بر اساس گزارش بانک جهانی و موسسه مالی بین المللی ( IFC ) ، شروع کسب و کار در روسیه به طور متوسط شامل نه مرحله است و بیش از بیست و سه روز طول می کشد.

علاوه بر این ، هزینه آن به طور متوسط ۲٫۳ درصد از درآمد سرانه است ، بر اساس بررسی های انجام شده سخت ترین مکان برای شروع کسب و کار در روسیه شهر سورگوت و ساده ترین مکان سن پترزبورگ است .

مجوز ساخت و ساز

مراحل مورد نیاز برای کسب مجوز ساخت و ساز در روسیه به طور قابل توجهی از شهر به شهر دیگر متفاوت است ، به گونه ای که مراحل دریافت مجوز ساخت و ساز در نووسیبیرسک ۱۶ مرحله است و مراحل دریافت این مجوز در مسکو ۴۷ مرحله می باشد ، در نتیجه ، زمان لازم برای کسب مجوز ها نیز بسیار متفاوت است به گونه ای که زمان لازم برای کسب این مجوز در مسکو یک سال و در سورگوت پنج ماه است .

ثبت ملک و اموال

ثبت اموال در روسیه نسبتا ارزان است و هزینه ثبت آن ها در روسیه در میان کمترین میزان در جهان قرار دارد و بسیار پایین تر از میانگین OECD است ، با این وجود ثبت اموال در این شرکت به طور متوسط شامل چهار مرحله است و بیش از سی و پنج روز برای تکمیل پرونده زمان نیاز دارد ، شما باید اطمینان لازم در هنگام اجاره مغازه در روسیه و یا هر نوع دفتری را متناسب با کار انتخابی خودتان داشته باشید .

زیر ساخت توسعه نیافته روسیه

زیر ساخت های روسیه به شدت مسکو محور است ، بیشترین کانال های حمل و نقل اقتصادی در این کشور از پایتخت آن شروع می شود گاها برای سرمایه گذاران از مشکلات و معایب ثبت شرکت در روسیه به حساب می آید .

حمل و نقل تجاری به شدت به راه آهن وابسته است ، هرچند که این راه آهن روسیه به اندازه کافی با سیستم های حمل و نقل جهانی ادغام نشده است ، برای این کشور بزرگ ، خطوط هوایی هنوز توسعه نیافته اند و مسافرت های بین المللی را دشوار می کنند .

محدودیت ها و شرایط ثبت شرکت در روسیه

تعداد زیادی از صنایع مختلف برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری نیازمند مجوز هستند از این میان می توان به سرمایه گذاری در صنایع بانکداری و دیگر خدمات مالی ، بیمه ، ارتباطات مخابراتی ، انرژی هسته ای ، حمل و نقل ، داروسازی و زیر زمینی اشاره کرد .

البته علاوه بر صنایع مشاغل دیگر مانند حسابرسی ، ارزیابی ، ساخت و ساز ، بهره برداری و مدیریت املاک و مستغلات و امانات نیازمند مجوز می باشند گذشته از مشکلات و معایب ثبت شرکت در روسیه ، برای سرمایه گذاری در این کشور شرایطی وجود دارد که شامل منابع مالی مورد نیاز برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه ، اطلاعات مورد نیاز برای ارزیابی صلاحیت متقاضیان ثبت شرکت در این کشور ، صلاحیت حرفه ای ضروری فرد سرمایه گذار برای ثبت شرکت و مدیریت آن ، طرح تجاری مطمئن که شامل اصل طرح تجاری ، ساختار سازمانی و مکانیسم های کنترل شرکت می باشد.

مزایای ثبت شرکت در روسیه

 • بزرگترین صادرکننده محصولات خاص : روسیه بزرگترین صادر کننده محصولات خاص است ، به عنوان مثال ۱۰ درصد از درآمد دولت از فروش و صادرات نوشیدنی به دست می آید ، از این رو به دلیل تقاضای این محصولات ، دولت درآمد قابل توجهی را ایجاد می کند ، این کشور دومین صادرکننده بزرگ نفت پس از خاورمیانه است.
 • زیرساخت عالی : روسیه زیرساخت های فوق العاده ای را در شهرهایی مانند مسکو و سن پترزبورگ برای شرکت های تجاری ارائه می ده ،. دولت انواع مختلفی از مشوق ها را برای فعالیت شرکت ها ارائه می دهد.
 • سهولت در انجام امور تجاری : مراکز صنعتی بزرگ مانند مسکو و سن پترزبورگ این امکان را برای شرکت ها فراهم می کند تا بتوانند به راحتی تجارت خود را انجام دهند ، ثبت شرکت در روسیه بسیار ارزان است و هزینه تاسیس شرکت در روسیه حدود ۱۰۰۰۰ روبل است.
 • نیروی کار : در مقایسه با کشور های غربی ، روسیه دارای نیروی کار برجسته و ماهر است ، متوسط هزینه به کارگیری نیروی ماهر در روسیه ۱۰۰۰ دلار است ، این در مقایسه با هزینه به کارگیری نیروی ماهر در سایر کشورها نسبتا کمتر است و روسیه دارای یکی از بزرگترین نیروی کار در جهان است.
 • ابزار های ارزان قیمت : هزینه زندگی در شهرهای شهری مانند مسکو و سن پترزبورگ در مقایسه با کشورهای غربی مانند انگلستان و اروپا بسیار ارزان است ، این شامل اجاره ، خدمات روزانه و حمل و نقل است.

سوالات پر تکرار سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه

شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) نامی معتبر در زمینه مهاجرت تحصیلی ، کاری و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ایران است ، ما مفتخریم که در دوسال اخیر برترین موسسه غیر حضوری مهاجرت در ایران بوده ایم ، بخش دیدگاه یکی از قسمت های فعال سایت است که در آن می توانید به صورت مستقیم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای افتتحا شرکت مسئولیت محدود در روسیه چقدر است؟

، حداقل سرمایه مورد نیاز برای افتتاح یک شرکت با مسئولیت محدود در روسیه 10000 روبل ( تقریبا 400 دلار آمریکا ) است و نیمی از آن باید پس از تأسیس پرداخت شود ، در حالی که نیمی دیگر در مدت یک سال پرداخت می شود.

آیا با خرید ملک در روسیه می توانم به اقامت دائم برسم؟

اخذ تابعیت با خرید ملک در روسیه غیرممکن است ، البته مالکیت یک خانه یا یک آپارتمان می تواند یک مزیت اضافی در نظر گرفتن شهروندی یا اجازه اقامت باشد ؛ برای خرید ملک در روسیه ، مجوز اقامت لازم نیست ، این حق اقامت دائم در کشور را می دهد و املاک و مستغلات می تواند برای مدتی زندگی یا اجاره مشاغل باشد.

قیمت خرید ملک در روسیه چقدر است؟

قیمت ملک برای خرید در مسکو معمولا با قیمت هر متر مربع در روبل و گاهی با کل قیمت ملک ذکر می شود ، قیمت متوسط خرید یک آپارتمان در مسکو را در حدود 308،500 روبل در متر مربع در مرکز شهر و 147،000 روبل در خارج از مرکز شهر اعلام کرده اند.

با چه مبلغی در روسیه می توانم یک فرانچایز راه اندازی کنم ؟

حداقل سرمایه مورد نیاز برای افتتاح یک فرانچایز در روسیه به نوع شغل و خصوصیات فرانچایز مورد نظر بستگی دارد مثلا برای خرید فرانچایز رستوران مک دونالد در روسیه بایستی 750000 دلار هزینه کنید البته از آنجا که هزینه کل آن بسته به ویژگی های یک رستوران خاص متفاوت است ، حداقل مبلغ پیش پرداخت نیز ممکن است تغییر کند.

بهترین شهر برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه کدام است؟

به طور قطع مسکو با توجه به امکانات و موقعیت های خود بهترین شهر این کشور برای سرمایه گذاری است

نرخ مالیات شرکت ها در روسیه چقدر است؟

نرخ مالیات شرکت ها 20 درصد است.

چه شرکت هایی در روسیه از مالیات معاف هستند ؟

سازمانهایی که وضعیت تحقیقاتی یا تجاری اعضای پروژه های مرکز نوآوری اسکولکوو را دریافت کرده اند ، علاوه بر این ، هرگونه درآمد حاصل از بازی های شانس از مالیات شرکت ها در روسیه معاف است ، زیرا قبلا از این درآمد مالیات گرفته می شود ؛ از سال 2021 ، درآمد حاصل از فروش سهام و سود مشارکتی در شرکتهای روسی و خارجی ممکن است پس از مدت مالکیت پنج ساله از مالیات معاف شود.

شرکت های آماده در روسیه برای خرید ، چه نوع شرکت هایی هستند؟

معمولا یک شرکت آماده ای در روسیه به عنوان یک شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص ثبت می شود.

هزینه اجاره ملک برای دفتر کار در روسیه چقدر است؟

هزینه اجاره یک ملک تجاری در روسیه بسته به شهر ، محل ، متراژ و امکانات ملک تجاری متغیر است و 120 روبل به بالا برای هر متر مربع است.

با توجه به محبوبیت اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی شرایط و ویژگی های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه را بررسی کردند ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه در دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید ، همچنین پیشنهاد می کنیم برای آنکه یک سرمایه گذاری ایمن را تجربه کنید ، اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید ، با مطالعه و مقایسه مقالات سایت می توانید با روش های نوین سرمایه گذاری در کشورهای پیشرفته جهان آشنا شوید ، در این راستا توصیه می کنیم مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان را بخوانید ؛  بیش از ۴۵۰۰۰ شرکت خارجی در آلمان مشغول تجارت هستند و نزدیک به ۴۰ شرکت از ۵۰۰ شرکت بزرگ در زمینه تجارت عمومی در جهان در آلمان قرار دارد که سبب اهمیت سرمایه گذاری در این کشور شده است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *