10 شرکت و بانک مهم در ترکیه

10 شرکت و بانک مهم در ترکیه
مشاور مهاجرتی

10 شرکت و بانک مهم در ترکیه نقش حائز اهمیتی در اقتصاد این کشور و جذب سرمایه گذاران خارجی به خاک ترکیه ایفا می کنند ، در این محتوا از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به بررسی شرکت ها و بانک های مهم ترکیه می پردازیم ، با ما همراه باشید.

ترکیه دارای بیش از 10 هزار شرکت بزرگ و کوچک است که در بخش های مختلف سرمایه گذاری کرده و در حال ارائه خدمات هستند.

ترکیه در مجموع 53 بانک دارد ، در میان تمام بانک های ترکیه ، یک بانک مرکزی در این کشور وجود دارد که در سال 1930 تاسیس شد که مسئولیت های ایجاد ثبات قیمت ، حفظ ثبات سیستم مالی ترکیه ، چاپ اسکناس ، گردش پول ، ایجاد و نظارت بر سیستم های پرداخت و مدیریت ذخایر بین المللی کشور ها را بر عهده دارد.

شرکت های ترکیه انواع مختلفی دارند که شعبه ها و نمایندگی ها نیز در بین آن ها قرار می گیرند ، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه شرایط و الزامات های خاص خود را دارا هستند و حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت هر شرکت متفاوت است.

شرکت های برتر در ترکیه در زمینه های نفت ، بخش های خودرو ، فولاد و لوازم خانگی فعالیت دارند ، این شرکت ها هم از سوی سرمایه گذاران داخلی و هم سرمایه گذاران خارجی سازماندهی و مدیریت می شوند.

ضمناً ، شما می توانید برای دستیابی به مرجع اطلاعاتی کشور ترکیه به مقاله مهاجرت به ترکیه مراجعه نمایید.

فهرست مطالب

بانک زیارت ترکیه

بانک زیارت ترکیه که در سال 1863 با دفتر مرکزی آن در آنکارا تأسیس شد ، بزرگترین بانک ترکیه از نظر دارایی است ، محصولات و خدمات بانکی مختلفی را به خرده ‌فروشی‌ها ، کسب ‌وکار های کوچک و متوسط و مشتریان شرکتی در داخل مرز های ترکیه و حتی خارج از آن ارائه می‌کند.

جالب اینجاست که این بانک در صربستان که در آن زمان بخشی از امپراتوری عثمانی بود تأسیس شد اما در حال حاضر دارای 1864 شعبه با بیش از 24000 کارمند و در 18 کشور مختلف غیر از ترکیه حضور دارد و تمرکز آن عمدتا بر روی املاک و مستغلات و رفع نیازهای بانکی افراد بوده است ؛ تا سال 2021، دارایی‌های آن به 1.08 میلیارد لیر رسید در حالی که سود خالص آن 9.65 بیلیون لیر بود.

ایش بانک

ایش بانک​ که در سال 1924 تأسیس شد ، اولین بانک عمومی است که توسط جمهوری ترکیه تأسیس شده است ، این بانک خدمات بانکداری شرکتی و تجاری را به شرکت های بزرگ ، SME ها و سایر شرکت های تجاری کوچک و بزرگ ارائه می دهد. علاوه بر آن ، خدمات بانکداری خرده فروشی و همچنین سایر خدمات بانکی از جمله خدمات بانکداری خصوصی را ارائه می کند ، موبایل بانک نیز به وفور یافت می شوند ، İşbank حتی در نظرسنجی «1000 بانک بزرگ جهان» در رتبه 96 قرار گرفت ، این بانک 1351 شعبه در ترکیه و 23 شعبه در سایر کشور ها با 55000 کارمند دارد ، در سال 2021، کل دارایی های بانک به 765.98 میلیارد لیر و سود خالص 6.66 میلیارد دلار رسید.

ایش بانک

بانک گارانتی

در لیست 10 شرکت و بانک مهم در ترکیه نام بانک گارانتی هم به چشم می خورد ؛ این بانک که در سال 1946 تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در استانبول است ، محصولات و خدمات مالی مختلفی مانند بانکداری SME، محصولات و خدمات بانکداری تجاری / شرکتی ، بانکداری شخصی را ارائه می دهد.

بانک گارانتی 937 شعبه و همچنین 8 شعبه در خارج از ترکیه و سه دفتر نمایندگی در خارج از کشور دارد ، این بانک تقریبا22000 کارمند دارد که به حدود 14 میلیون مشتری خدمات رسانی می کند ، در سال 2021، این بانک در مجموع 568.8 میلیارد لیر دارایی گزارش داد.

آکبانک

آکبانک ترکیه ای که در سال 1948 با دفتر مرکزی در استانبول تأسیس شد ، اکنون 800 شعبه در ترکیه و یک شعبه بین المللی با 14.3 میلیون مشتری دارد ، این بانک بانکداری مصرف کننده ، بانکداری تجاری ، بانکداری SME ، سرمایه گذاری شرکتی ، بانکداری خصوصی و خزانه داری ، کارت های اعتباری ، بانکداری مصرف کننده ، بانکداری شرکتی ، بانکداری سرمایه گذاری ، وام های رهنی ، و بانکداری خصوصی را ارائه می دهد.

این موسسه هفت بار متوالی به عنوان “با ارزش ترین برند بانکی در ترکیه” و صد و بیست و ششمین موسسه بانکی با ارزش شناخته شده است ، عملیات بزرگ این بانک دارای 4550 دستگاه خودپرداز و 510000 پایانه POS در سراسر کشور بوده است.

بانک یاپی کردی در ترکیه

بانک یاپی کردی در ترکیه

این بانک هم در فهرست 10 شرکت و بانک مهم در ترکیه قرار دارد که در سال 1944 تأسیس شد ، پنجمین بانک بزرگ ترکیه از نظر دارایی است ، همچنین به مشتریانی از هلند ، آذربایجان ، روسیه و مالت خدمات ارائه می دهد.

خدمات مربوط به بانکداری خرد ، بانکداری شرکتی و تجاری ، بانکداری خصوصی و بخش های مدیریت ثروت را ارائه می دهد ، یاپی کردی یکی از اولین بانک های تجاری در ترکیه بود.

بانک یاپی کردی در ترکیه به عنوان سرمایه گذاری مشترک توسط دو شرکت فورچون گلوبال 500 به نام های Koc Holding و UniCredit تعلق دارد ، با 19000 کارمند دفتر مرکزی در شهر استانبول دارد ، این بانک خدمات خود را از طریق 935 شعبه در ترکیه و یک شعبه خارج از کشور با 4348 دستگاه خودپرداز، چهار مرکز تماس و 544 هزار پایانه POS ارائه می کند ، در سال 2021 کل دارایی های بانک به 534.69 میلیون لیر رسید.

دنیزبانک

دنیزبانک یک شرکت بانکداری خصوصی بزرگ که در استانبول، 1938 به عنوان یک بانک دولتی برای تأمین مالی توسعه بخش دریایی ترکیه تأسیس شد اما از آن زمان ابتدا توسط یک شرکت مالی بلژیکی به نام Dexia و سپس توسط Sberbank روسیه خریداری شد.

امروزه این بانک طیف گسترده ای از خدمات مالی از جمله خرده فروشی ، خصوصی ، تجاری ، کشاورزی ، بانکداری شرکتی ، بانکداری تجاری و مالیه عمومی را ارائه می دهد ، این بانک که مقر آن در شیشلی و استانبول است ، 740 شعبه در سراسر ترکیه دارد و تعداد پرسنل آن 14136 تخمین زده می شود ، در سال 2021 کل دارایی بانک 281.45 میلیون لیر است.

فایننس بانک

فایننس بانک در سال 1987 توسط میلیاردر ترک ، Hüsnü Özyeğin که مقر آن در لونت استانبول است ، تأسیس شد ، در مجموع دارای 518 شعبه با استخدام 11943 کارگر با شرکت‌های تابعه است ، یکی از بزرگترین بانک های ترکیه محصولات سرمایه گذاری ، کارت ، وام ، محصولات سپرده ، پرداخت ، مدیریت نقدی ، بانکداری شرکتی ، بانکداری تجاری و تجارت خارجی را به عنوان خدمات ارائه می دهد.

این بانک که دفتر مرکزی آن در خیابان Büyükdere، Levent و استانبول قرار داشت برای مدتی به عنوان بانک ترکیه با بزرگترین شبکه شعب خارجی شناخته شد ، تخمین زده می شود که این بانک بیش از 500 شعبه با حدود 13000 کارمند دارد.

بانک اقتصاد ترکیه

بانک اقتصاد ترکیه هم جزو 10 شرکت و بانک مهم در ترکیه است که به نام TEB نیز شناخته می‌شود ، در سال 1927 تأسیس شد و آن را به یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌ های مالی ترکیه تبدیل کرد و از آن زمان به شبکه ‌ای بزرگ با بیش از 503 شعبه تا سال 2018 تبدیل شد که مجموع دارایی‌های 97.0 میلیارد پوند را شامل می‌شود ، 5.5 میلیارد درآمد و 1.3 میلیارد پوند درآمد عملیاتی دارد. خدمات آن شامل بانکداری شرکتی ، تجاری و خصوصی در زمینه های بانکداری خرده فروشی ، بانکداری مشاغل کوچک و بانکداری SME می باشد ؛ دفتر مرکزی این بانک در استانبول با محصولاتی مانند تامین مالی تجارت خارجی ، مدیریت نقدی ، تامین مالی پروژه ، بانکداری سرمایه گذاری ، فاکتورینگ ، تامین مالی اجاره ، بیمه ، صندوق های سرمایه گذاری مشترک ، کارت های اعتباری ، خزانه داری ، مدیریت دارایی و خدمات بازرگانی فلزات گرانبها و خدمات گسترده ای را در اختیار دارد.

بانک اقتصاد ترکیه

وکیف بانک

وکیف بانک که در سال 1954 تأسیس ش د، به عنوان پنجمین بانک بزرگ ترکیه با 610 شعبه داخلی در سراسر ترکیه شناخته می شود ، خدمات مالی ، کارت های اعتباری ، بانکداری مصرف کننده ، بانکداری شرکتی ، بانکداری سرمایه گذاری ، وام های رهنی ، بانکداری خصوصی و غیره را ارائه می دهد.

عملیات روزانه این بانک در داخل و خارج از کشور از طریق شعب و شرکت های تابعه آن انجام می شود که توسط اداره کل بنیاد های نخست وزیری ترکیه که 58.5 درصد از سهام بانک را در اختیار دارد کنترل می شود ، در سال 2021 کل سرمایه این بانک 732.19 میلیون لیر است.

هالک بانک

10 شرکت و بانک مهم در ترکیه شامل نام هالک بانک هم هست ، این بانک ترکیه ای یک بانک دولتی است که در سال 1938 تاسیس شد و در حال حاضر متعلق به صندوق ثروت ترکیه است ، این اتحادیه بین سالهای 1938 و 1950 به عنوان یک اتحادیه اعتباری فعالیت می کرد و خدمات وام مالی مطلوبی را به تجار و صنعتگران ارائه می کرد تا رشد اقتصادی در کشور را ارتقا بخشد ؛ در سال 1950 شعبه ‌هایی را در سراسر کشور برای اعطای وام به مشتریان آغاز کرد.

این بانک دارای دو دفتر مرکزی به ترتیب در آتاشهیر استانبول است ، این شرکت در مجموع دارای 1006 شعبه و 18967 کارگر در سال 2019 است.

طیف گسترده ای از خدمات را ارائه می دهد که شامل سپرده گذاری ، صدور نقدی ، وام های غیر نقدی ، عملیات دریافت نقدی ، بازپرداخت نقدی و سپرده ، انتقال وجه ، تراکنش های بانکی ، چک ، صورت‌ حساب بانکی ، کارت ‌های اعتباری ، کارت‌ های نقدی ، چک ‌های مسافرتی و عملکرد به‌عنوان آژانس مدیریت پرتفوی است ، ارزش کل دارایی‌ها 710.11 میلیون لیر است.

شناخت این بانک ها هم برای کار و هم تحصیل برخی رشته ها مانند حسابداری در ترکیه می تواند بسیار مهم باشد ، اگر به تحصیل رشته حسابداری علاقه دارید ، مقاله تحصیل رشته حسابداری در ترکیه را بخوانید.

10 شرکت مهم در ترکیه​

10 شرکت مهم در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای تازه صنعتی شده است و دارای هجد همین تولید ناخالص داخلی اسمی در جهان و پانزدهمین تولید ناخالص داخلی از نظر PPP می باشد. این کشور در میان تولیدکنندگان پیشرو محصولات کشاورزی منسوجات ؛ وسایل نقلیه موتوری ، کشتی ها و سایر تجهیزات حمل و نقل ؛ مصالح و مواد ساختمانی ؛ لوازم الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی در جهان قرار دارد ؛ نیروی کار داخلی بسیاری شرکت های تولید کننده این محصولات کار می کنند.

البته هر ساله مهاجران بسیاری برای کار در ترکیه در بخش های مختلفف صنعت وارد این کشور می شوند ، در ادامه با 10 شرکت مهم در ترکیه آشنا می شویم ، اگر قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارید حتما مروری بر مقاله کار در ترکیه داشته باشید.

شرکت توپراس

شرکت پالایش نفت ترکیه شرکتی در ترکیه است که چهار پالایشگاه با ظرفیت کل برای جابجایی سالانه 30 میلیون تن نفت خام را راه اندازی می کند ، توپراس در سال 1983 توسط دولت ترکیه تأسیس شد تا تمام شرکت های پالایشگاهی را زیر یک سقف جمع کند و پالایشگاه های زیادی در بسیاری از نقاط مانند Kirrikale، Batman، Aliaga و Kocali دارد.

توپراس بزرگترین شرکت در ترکیه از نظر درآمد است ، پالایشگاه های نفت ، پالایشگاه ازمیت ، پالایشگاه ازمیر ، پالایشگاه Kirikkale و بتمن در ترکیه با ظرفیت حدود 30 میلیون تن عمل می کنند ، دفتر مرکزی توپراس در استان کوجایلی ترکیه است.

فورد اتوسان

یک شرکت خودروسازی مستقر در ترکیه است که به طور مساوی متعلق به شرکت خودروسازی فورد و هلدینگ کوچ است ، به شکل کنونی آن در سال 1977 تأسیس شد و روابط اولیه آن به سال 1928 بازمی گردد ؛ در حال حاضر پنج تأسیسات را در سراسر کشور اجرا می کند، و دفتر مرکزی آن در گلچوک با مکان دوم در اینونو است.

یک شرکت سهامی عام (18%) است ،فورد اتوسان که از سال 2004 به عنوان یکی از 3 شرکت صادرکننده برتر ترکیه به شمار می رود ، 8 سال متوالی قهرمان صنعت خودروسازی شده و 4 سال متوالی قهرمان صادرات ترکیه است.

تویوتا ترکیه

تویوتا ترکیه (TMMT) یکی از پایگاه های تولید خودرو تویوتا در اروپا است ، این شرکت در ساکارایا ترکیه واقع شده است و کرولا (از سال 1994)، کرولا ورسو و ورسو (2009-2018) و اوریس (2007-2012) و تویوتا C-HR (2016 تا کنون) تولید می کند ، اکثر تولیدات به بیش از 30 کشور صادر می شود که بیشتر آنها در اروپا هستند.

امروزه با افزایش ظرفیت تولید سالانه 280000 دستگاه ، تویوتا موتور ساخت ترکیه (تویوتا ترکیه) بزرگترین کارخانه تولیدی تویوتا در اروپا و یکی از بزرگترین شرکت های تولیدی ترکیه است.

رنو اویاک ترکیه

رنو اویاک یک شرکت خودروسازی ترکیه ای است که در بورسا واقع شده است ، این شرکت متعلق به OYAK و رنو است ، Oyak مالک 49٪ و رنو مالک 51٪ از شرکت است ؛ این کارخانه در سال 1969 تاسیس شد ؛ یکی از بزرگترین کارخانه های رنو در خارج از اروپای غربی با ظرفیت تولید 360.000 خودرو در سال و 750.000 موتور در سال است.

 

لوازم خانگی آرکلیک

آرکلیک یک تولید کننده لوازم خانگی چندملیتی ترکیه ای است که مالک Beko و Grundig است ؛ این شرکت در زمینه تولید و بازاریابی کالاهای بادوام ، قطعات ، لوازم الکترونیکی مصرفی و خدمات پس از فروش فعالیت می کند.

محصولات این شرکت شامل کالا های سفید ، محصولات الکترونیکی ، لوازم خانگی کوچک و لوازم آشپزخانه مانند یخچال ، فریزر ، ماشین لباسشویی ، ماشین ظرفشویی ، آسپیراتور ، جاروبرقی ، قهوه ساز و مخلوط کن می باشد.

شبکه عملیاتی جهانی این شرکت شامل 18 مرکز تولید در 7 کشور ، 34 شرکت فروش و بازاریابی در 32 کشور ، محصولات و خدمات در بیش از 145 کشور می باشد.

لوازم خانگی آرکلیک

اسکندرون دمیر چلیک (تولید کننده فولاد)

یکی از شرکت ‌های گروه متالورژی معدن اویاک ، ازدمیر سومین کارخانه قدیمی یکپارچه آهن و فولاد کشورمان تا تاریخ تاسیس و بزرگترین کارخانه با ظرفیت طولانی تولید محصول است، ازدمیر تنها کارخانه یکپارچه ترکیه است که محصولات طویل و تخت را با ظرفیت نورد گرم 3.5 میلیون تن در سال تولید می کند که در سال 2008 راه اندازی شد.

ازدمیر در 3 اکتبر 1970 توسط سواحل مدیترانه در جنوب ترکیه ، در 17 کیلومتری اسکندرون تاسیس شد ، در آن زمان ، این کارخانه در کل مساحت 16.75 میلیون متر مربع با احتساب امکانات اجتماعی تأسیس شد.

Eregli Demir Celik (تولید کننده فولاد) ترکیه

اردمیر شرکت اصلی گروه متالورژی معدن OYAK و یکی از با ارزش ترین دارایی های صنعتی ترکیه ، در سال 1960 بر اساس قانون خاصی تأسیس شد تا اولین تولید کننده داخلی فولاد تخت باشد که صنعت ترکیه در آن زمان نیاز به آن دارد .

 Erdemir صفحات ، نورد گرم و سرد ، قلع ، کروم و روی فولاد مسطح را تولید می کند و ورودی های اساسی برای خودرو ، کالاهای سفید ، لوله ، نورد ، تولید ، برق-الکترونیک ، مهندسی مکانیک ، انرژی ، تجهیزات گرمایشی ، کشتی سازی ، دفاع را تامین می کند.

فولاد و انرژی ایکداس

Icdaş که از سال 1970 فولاد ساختمانی و فولاد آلیاژی تولید می کند ، دومین تولید کننده بزرگ فولاد ترکیه با ظرفیت تولید خود است ، ICDAS در سال 2014 در بین 500 شرکت بزرگ صنعتی ترکیه از جمله بخش دولتی در رتبه ششم قرار گرفت و طبق تصمیمات اتاق صنعت استانبول (ISO) حدود 10000 کارمند به همراه شرکت های گروه دارد.

هیوندای اسان ترکیه

هیوندای آسان اتوموتیو سان و تیک مانن. یک شرکت خودروسازی مستقر در کوزیاتاگی ، استانبول ، ترکیه است که در پایان سال 1994 ، به عنوان یک سرمایه گذاری مشترک بین شرکت موتور هیوندای کره جنوبی و هلدینگ کیبار ترکیه تأسیس شد ، این کارخانه یک کارخانه تولیدی واقع در ایزمیت ترکیه را اداره می کند که در سپتامبر 1997 افتتاح شد و خودروهای هیوندای و خودروهای تجاری تولید می کند.

سوالات پر تکرار 10 شرکت و بانک مهم در ترکیه

ترکیه در مجموع 53 بانک دارد ، در میان تمام بانک های ترکیه ، یک بانک مرکزی در این کشور وجود دارد که در سال 1930 تاسیس شد که مسئولیت های ایجاد ثبات قیمت ، حفظ ثبات سیستم مالی ترکیه ، چاپ اسکناس ، گردش پول ، ایجاد و نظارت بر سیستم های پرداخت و مدیریت ذخایر بین المللی کشور ها را بر عهده دارد.

شرکت های برتر در ترکیه در زمینه های نفت ، بخش های خودرو ، فولاد و لوازم خانگی فعالیت دارند ، این شرکت ها هم از سوی سرمایه گذاران داخلی و هم سرمایه گذاران خارجی سازماندهی و مدیریت می شوند.

 

بانک زیارت ترکیه ؛ این بانک که در سال 1863 با دفتر مرکزی آن در آنکارا تأسیس شد ، بزرگترین بانک ترکیه از نظر دارایی است.

شرکت توپراس ؛ شرکت پالایش نفت ترکیه است که چهار پالایشگاه با ظرفیت کل برای جابجایی سالانه 30 میلیون تن نفت خام را راه اندازی می کند ، توپراس در سال 1983 توسط دولت ترکیه تأسیس شد تا تمام شرکت های پالایشگاهی را زیر یک سقف جمع کند و پالایشگاه های زیادی در بسیاری از نقاط مانند Kirrikale، Batman، Aliaga و Kocali دارد.

 

تویوتا ترکیه (TMMT) یکی از پایگاه های تولید خودرو تویوتا در اروپا است ، این شرکت در ساکارایا ترکیه واقع شده است و کرولا (از سال 1994)، کرولا ورسو و ورسو (2009-2018) و اوریس (2007-2012) و تویوتا C-HR (2016 تا کنون) تولید می کند ، اکثر تولیدات به بیش از 30 کشور صادر می شود که بیشتر آنها در اروپا هستند.

امروزه با افزایش ظرفیت تولید سالانه 280000 دستگاه ، تویوتا موتور ساخت ترکیه (تویوتا ترکیه) بزرگترین کارخانه تولیدی تویوتا در اروپا و یکی از بزرگترین شرکت های تولیدی ترکیه است.

در مقاله فوق مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی ، 10 شرکت و بانک مهم در ترکیه را بررسی و به علاقمندان مهاجرت به این کشور معرفی کردند ، شما می توانید با دفاتر موسسه در مرکز و غرب  تهران و دفتر شیراز تماس گرفته و از جزئیات کار و سرمایه گذاری در این کشور مطلع شوید و یا مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه را مطالعه کرده و با جزئیات سرمایه گذاری در این کشور آشنا شوید.

Rate this post

3 دیدگاه در “10 شرکت و بانک مهم در ترکیه

 1. نیلوفر موید گفت:

  سلام من نیلوفر موید.کارشناس ارشد روابط عمومی از دانشگاه استانبول.مایلم با شرکت شما در پروژه های مهاجرت ونیز سایر پروژه ها بعنوان مترجم ترکی استانبولی و انگلیسی.

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   لطفا درخواست همکاری خود را به مدیریت مجموعه ایمیل کنید .
   [email protected]

   با تشکر از شما

  2. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   لطفا درخواست همکاری خود را به مدیریت مجموعه ایمیل کنید .
   [email protected]

   با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *