ترکیه

ورزش در ترکیه

ورزش در ترکیه

ورزش در ترکیه ، به دلیل آزادی ها و امکاناتی که در این کشور وجود دارد ، از طریق جوانان زیادی در ایران پیگیری می شود و به همین دلیل مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تصمیم گرفته اند تا با ارائه مطالب موجود در این مقاله ، دیدگاه شما عزیزان را بازتر کنند و سطح اطلاعات شما را افزایش دهند.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص انواع راه های مهاجرت به کشور ترکیه می توانید مقاله مهاجرت به ترکیه را مرور کنید.

به طور کلی ، کشور ترکیه اهمیت زیادی برای ورزش قائل می شود و یکی از کشورهای نادر در جهان است که در قانون اساسی خود ماده ای مرتبط با ورزش دارد.

ماده 59 قانون اساسی ترکیه می گوید: “دولت اقداماتی را برای توسعه سلامت جسمی و روانی شهروندان ترکیه در هر سنی انجام می دهد و گسترش ورزش در میان توده ها را تشویق می کند.

ورزش در ترکیه

حمایت دولت ترکیه از ورزشکاران موفق

دولت ترکیه از ورزشکاران موفق حمایت می کند ،” در سال‌های اخیر ، با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در زمینه ورزش ، تحقیقات علمی و افزایش اهمیت دولت به سیاست‌های ورزشی ، ورزش در ترکیه تبدیل به رویدادی محبوب و جالب شد.

اهداف اصلی سیاست ورزشی دولت ترکیه افزایش تعداد ورزشکاران ، کسب موفقیت‌های برتر در مسابقات ورزشی بین‌المللی ، آماده‌سازی محیط ورزشی مناسب برای تشویق و فراهم ساختن شرایط فالیت های ورزشی برای هر فرد در هر سنی است.

این فعالیت‌ها ادامه دارد تا ورزش که در کشورهای توسعه‌یافته جهان به یک شور و شوق اساسی و سبک زندگی تبدیل شده است ، درست قبل از قرن بیست و یکم به عنوان یک فعالیت اجتماعی مهم در ترکیه ، جایگاهی را که شایسته آن است ، بگیرد.

حمایت مالی دولت ترکیه از انواع ورزش ها در ترکیه

یکی از اهداف اساسی ورزش در ترکیه توسعه ورزش های همگانی بر پایه باشگاه های ورزشی است ، درک ورزش های همگانی و ورزش های گسترده به عنوان مهم ترین مؤلفه برای توسعه ورزش های رقابتی در ترکیه پذیرفته شده است.

ورزش در ترکیه عمدتاً توسط دولت مرکزی مدیریت ، اداره و تأمین مالی می شود ، اداره کل ورزش نهادی دولتی است که ورزش را تحت نظارت وزارت ورزش و جوانان اداره می کند ، سیاست ورزش در ترکیه به جای تثبیت شده به عنوان نوظهور شناخته می شود.

لازم به ذکر است که سهم دولت در ورزش های واحد معمولا کاهش می یابد و سهم بخش خصوصی افزایش می یابد و البته در کنار آن اقداماتی برای استفاده منطقی از امکانات انجام می شود ، از مجموع 2574 مرکز ورزشی در ترکیه ، 261 مورد متعلق به بخش خصوصی است.

حمایت مالی دولت ترکیه از انواع ورزش ها در ترکیه

ساختار اداره کل ورزش و جوانان ترکیه

اداره کل ورزش و جوانان ترکیه ، ستون فقرات و بالاترین سازمان ورزشی ایالت در ترکیه ، اداره کل ورزش و جوانان است که به نهاد نخست وزیری این کشور الحاق شده است.

این اداره کل که در سال 1938 تأسیس شد دارای ادارات استانی است که خدمات خود را در 81 استان انجام می دهد.

در مجموع 6499 پرسنل برای سازمان مرکزی و استانی این اداره کل مشغول به کار هستند؛ داوران ، نمایندگان استان ، مربیان ، ناظران و غیره نیز به صورت داوطلبانه در سازمان انجام وظیفه می کنند.

در ساختار اداره کل ورزش و جوانان ترکیه ، در حال حاضر 37 فدراسیون ورزشی وجود دارد ، اینها عبارتند از تیراندازی و شکار ، دو و میدانی ، بسکتبال ، اسب سواری ، دوچرخه سواری ، بوکس ، بدمینتون ، ورزش روی یخ ، بیلیارد ، بریج ، ژیمناستیک ، کوهنوردی ، شمشیربازی ، کشتی ، گلف ، وزنه برداری ، هندبال ، پیشاهنگی ، جودو ، کاراته و اسکی.

قایقرانی ، تنیس روی میز ، تیراندازی با کمان ، ورزش های اتومبیلرانی ، اسکی زیر آب و روی آب ، شطرنج ، تنیس ، تکواندو ، والیبال ، بدنسازی ، شنا ، قایقرانی ، معلولان ، دانشگاه ها ، شاخه های ورزش های سنتی و ورزش برای همه.

فدراسیون فوتبال ترکیه در سال 1992 خودمختار شد ، برای برخی از ورزش‌ها در ترکیه وجود ندارد اما در عین حال این ورزش ها ساختار باشگاه‌های ورزشی یا توسط شهروندان انجام می‌شوند.

محبوب ترین ورزش های ترکیه کدام هستند؟

ورزش فوتبال از محبوب ترین ورزش ها در ترکیه محسوب می شود ، ترکیه در دهه های اخیر در تعدادی از زمینه های ورزشی به شهرت رسیده است ، فوتبال در ترکیه دگرگونی سریعی را تجربه کرده است و مقام سوم را در جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ به دست آورده است.

محبوب ترین ورزش ها در ترکیه کدام هستند؟

دیگر انواع ورزش در ترکیه شامل بسکتبال و والیبال است ، ترکیه میزبان فینال یورو بسکت 2001 و جام جهانی 2010 فیبا بود که تیم ملی مردان در هر دو رویداد دوم شد.

ورزش ملی سنتی ترکیه از زمان عثمانی ها کشتی با روغن (“Yağlı güreş”) بوده است ، ادرنه میزبان مسابقات سالانه کشتی روغنی کرکپینار از سال 1361 است ، سبک‌های بین‌المللی کشتی که توسط فیلا اداره می‌شود، مانند کشتی آزاد و کشتی یونانی-رومی نیز محبوب هستند.

کشتی‌گیران ترک چه به صورت انفرادی و چه به ‌عنوان تیم ملی در مسابقات زیادی عناوین قهرمانی اروپا ، جهان و المپیک را از آن خود کرده اند.

یکی دیگر از ورزش های مهمی که ترک ها در سطح بین المللی موفق بوده اند، وزنه برداری است.

بررسی ورزش فوتبال در ترکیه

فوتبال توسط مردان انگلیسی ساکن این منطقه به امپراتوری عثمانی معرفی شد ، اولین مسابقات در سلانیک ، که اکنون به نام تسالونیکی شناخته می شود ، در سال 1875 برگزار شد.

F.C. Smyrna اولین باشگاه فوتبال بود که در ترکیه تأسیس شد ، همان مردان در سال 1895 فوتبال را از ازمیر به استانبول آوردند ، اولین مسابقات رقابتی بین باشگاه های ازمیر و استانبول در سال های 1897 ، 1898 ، 1899 و 1904 برگزار شد و تیم ازمیر برنده شد.

تیم های داخلی ترکیه تحت سلطه بشیکتاش ، فنرباغچه و گالاتاسرای هستند و از این میان ، پیروزی فنرباغچه در اروپا در جام حذفی بالکان در سال 1968 به دست آمد ، گالاتاسرای پس از دهه 1990 موفقیت هایی را تجربه کرد و جام یوفا 2000 و سوپر جام یوفا را به دست آورد.

پیدا کردن شغلی در مورد فوتبال به عنوان کار در ترکیه ، برای یک فرد غیرترک نسبتا دشوار است و در واقع رفتن به ترکیه به عنوان یک بازیکن فوتبال سخت است ، اما اگر بتوانید به ترکیه بروید و عضو باشگاه بزرگی باشید ، می توانید پول زیادی به دست آورید ، برای شناخت بهتر مشاغل مهم در ترکیه ، مقاله کار در ترکیه را بخوانید.

از بازیکنان مشهور فوتبال ترکیه ، می توان مهمت توپال و بورک ییلماز ، کنر ارکین ، سافت سانجاکلی ، عثمان توپ ، علی سویدان ، سرگن یالچین و غیره را نام برد.

فدراسیون فوتبال ترکیه قصد دارد تا سال 2023 به بالاترین حد خود برسد و پیشرفت ترکیه طی سال‌های اخیر ، نمونه‌ای دلگرم کننده برای بقیه فوتبال اروپا است.

بررسی ورزش بسکتبال در ترکیه

تیم ملی بسکتبال مردان ترکیه (Türkiye Millî Basketbol Takımı) نماینده ترکیه در مسابقات بین المللی بسکتبال است ، آنها توسط فدراسیون بسکتبال ترکیه اداره می شوند و نام مستعار آنها 12 Dev Adam به معنای 12 مرد غول پیکر است.

بررسی ورزش بسکتبال در ترکیه

ترکیه در هر تورنمنت بزرگ بین المللی بسکتبال شرکت کرده است ، بزرگترین دستاوردهای آنها کسب دو مدال نقره در زمین خانگی به ترتیب در یورو بسکت (2001) و جام جهانی فیبا (2010) است.

ترکیه همچنین دو مدال طلا (1987 ، 2013) ، یک نقره (1971) و سه مدال برنز (1967 ، 1983 ، 2009) در بازی های مدیترانه ای کسب کرده است ، آنها همچنین مدال طلای مسابقات قهرمانی بالکان 1981 را به دست آوردند.

اسامی برخی از بسکتبالیست های مشهور ترکیه عبارتند از: Hedo Turkoglu ، Ersan Iliasova ، Mehmet Okur ، Furkan Kurkmaz و بسیاری افراد مشهور دیگر.

بررسی ورزش والیبال در ترکیه

والیبال رقابتی ترکیه اگرچه در مقایسه با فوتبال و بسکتبال تماشاگران کمتری دارد ، اما باید به این نکته اشاره کنیم که هنوز هم گروه تماشاگران قابل توجهی برای والیبال در ترکیه وجود دارد و هم مسابقات لیگ و هم مسابقات تیم ملی توجه قابل توجهی را به خود جلب می کند.

در واقع ، یکی از شبکه های ورزشی پیشرو در ترکیه ، NTV Spor ، مسابقات لیگ اول ورزش والیبال در ترکیه برای مردان و زنان را پوشش می دهد.

مسابقات تیم های والیبال که توسط شرکت های بزرگ حمایت می شود را می توانید در سراسر کشور دنبال کنید ، مسابقات والیبال قهرمانی کشور ترکیه از سال 1949 هر ساله برگزار می شود و به ویژه تیم ملی بانوان به موفقیت های بین المللی دست یافته است.

باشگاه‌های والیبال ترکیه در سال‌های 2011 ، 2012 ، 2013 و 2015 لیگ قهرمانان CEV ، بالاترین رقابت رسمی باشگاه‌های والیبال زنان اروپا ، قهرمان شدند.

از بازیکنان والبالیست مشهور در ترکیه می توان از Eda Erdem ، Naz Aydemir ، Neslihan Demir ، Neriman Ozsoy و بسیاری افراد مشهور دیگر را نام برد.

لیست برخی از باشگاه های ورزشی کشور ترکیه

 • باشگاه گالاتاسرای استانبول
 • باشگاه فنرباغچه استانبول ؛ تنها باشگاه ورزشی ترکیه که در یک فصل (2010-2011) در هر شاخه ورزشی تیمی قهرمان شد ، این باشگاه دارای بیشترین شعبه (22 شعبه) در کل تاریخ باشگاه های ترکیه است.
 • باشگاه Ankara MKE Ankaragücü SK در آنکارا
 • باشگاه بشیکتاش استانبول
 • باشگاه Karşıyaka SK ازمیر
 • باشگاه آلتای SK ازمیر
 • باشگاه Nişantaşı SK در استانبول
 • باشگاه Muhafızgücü در آنکارا
 • باشگاه Kasımpaşa SK در استانبول
 • باشگاه قونیه گنچلربیرلیگی در قونیه
 • باشگاه ازمیر اسپور در ازمیر
 • باشگاه بورسا مودانیاسپور در بورسا
 • باشگاه Karagümrük İdman Yurdu در استانبول
 • باشگاه Giresun Bulancakspor در استانبول
 • باشگاه استانبول Feriköy SK در استانبول
 • باشگاه ازمیر بوکاسپور در استانبول
 • باشگاه Demirspor در آنکارا
 • باشگاه Eskişehir Demirspor در اسکی شهیر

باشگاه ها در ترکیه درآمدهای خوبی دارند و شاید شما بتوانید برای مهاجرت به ترکیه روی این گزینه فکر کنید ، شاید بتوان با راهنمایی یک موسسه مهاجرتی معتبر احداث یک باشگاه ورزشی در ترکیه را نیز به عنوان گزینه ای برای سرمایه گذاری در ترکیه مورد بررسی قرار داد ؛ مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه را بخوانید.

مخارج رشته های ورزشی مختلف در ترکیه

 • هزینه تجهیزات ورزش در ترکیه برای رشته فوتبال 3650 لیره (یونیفرم: 400 تا 800 لیره ، جوراب 300 تا 800 لیره ، کفش فوتبالی 500 تا 3200 ، توپ فوتبال 100 تا 1500 ).
 • هزینه تجهیزات ورزش بسکتبال در ترکیه 3300 لیره (یونیفرم: 250 تا 750 لیره ، جوراب 300 تا 700 لیره ، کفش 400 تا 3000 ، توپ بسکتبال 200 تا 1000 )
 • هزینه تجهیزات ورزش والیبال در ترکیه 13000 لیره (یونیفرم: 312 تا 870 لیره ، جوراب: 300 تا 700 لیره ، کفش: 500 تا 3200 ، توپ بسکتبال: 147 تا 960 لیره ، توروالیبال: 9863 لیره ).
 • هزینه تجهیزات ورزش شنا در ترکیه 5000 تا 14000 لیره.
مخارج رشته های ورزشی مختلف در ترکیه

تحصیل در ترکیه در رشته های ورزشی در دانشگاه های متنوعی قابل پیگیری است که یک نمونه از بهترین آنها مدیریت ورزش در دانشگاه بیلگی استانبول است ، برای آشنایی بهتر با رشته های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه می توانید مقاله تحصیل در ترکیه را نیز مطالعه نمایید.

سوالات پر تکرار ورزش در ترکیه

مدیذیت ورزش در ترکیه به عهده چه سازمانی است؟

ورزش در ترکیه عمدتاً توسط دولت مرکزی مدیریت ، اداره و تأمین مالی می شود ، اداره کل ورزش نهادی دولتی است که ورزش را تحت نظارت وزارت ورزش و جوانان اداره می کند ، سیاست ورزش در ترکیه به جای تثبیت شده به عنوان نوظهور شناخته می شود.

هزینه تجهیزات ورزش در ترکیه چقدر است؟

هزینه تجهیزات ورزش در ترکیه برای رشته فوتبال 3650 لیره (یونیفرم: 400 تا 800 لیره ، جوراب 300 تا 800 لیره ، کفش فوتبالی 500 تا 3200 ، توپ فوتبال 100 تا 1500 ).هزینه تجهیزات ورزش بسکتبال در ترکیه 3300 لیره (یونیفرم: 250 تا 750 لیره ، جوراب 300 تا 700 لیره ، کفش 400 تا 3000 ، توپ بسکتبال 200 تا 1000 )هزینه تجهیزات ورزش والیبال در ترکیه 13000 لیره (یونیفرم: 312 تا 870 لیره ، جوراب: 300 تا 700 لیره ، کفش: 500 تا 3200 ، توپ بسکتبال: 147 تا 960 لیره ، توروالیبال: 9863 لیره ).

ورزش سنتی ترکیه چیست؟

ورزش ملی سنتی ترکیه از زمان عثمانی ها کشتی با روغن (“Yağlı güreş”) بوده است ، ادرنه میزبان مسابقات سالانه کشتی روغنی کرکپینار از سال 1361 است ، سبک‌های بین‌المللی کشتی که توسط فیلا اداره می‌شود، مانند کشتی آزاد و کشتی یونانی-رومی نیز محبوب هستند.

ورزشکاران ترکیه در چه رشته ای در سطح جهانی موفق هستند؟

یکی دیگر از ورزش های مهمی که ترک ها در سطح بین المللی موفق بوده اند، وزنه برداری است.

موسسه مهاجرتی رجبی ، موسسه ای توانا با کادر مجربی از مشاوران مهاجرتی ، جهت ارائه هر گونه اطلاعات پیرامون ورزش در ترکیه ، در خدمت علاقه مندان عزیز می باشد ، راه های ارتباط با ما در دفاتر تهران و شیراز از طریق شماره تلفن های ذکر شده در این صفحه می باشد ، ضمناً برای شناخت بهتر شهر های ترکیه می توانید مقاله بهترین شهر ترکیه برای تحصیل و زندگی را بخوانید.

2.5/5 - (6 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *