فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین

فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین یکی از بخش هایی که شناخت و داشتن اطلاعات مناسبی از آن می تواند باعث تقویت روابط مهاجرین با مردم این کشور و ورود راحت تر و دل انگیز تر به جامعه اوکراینی شود.

از آنجایی که اطلاع پیدا کردن از فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین یکی از توصیه های بسیار مهم برای هر فردی است که قصد مهاجرت و اقامت در این کشور دارد، مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) با بررسی و جمع اوری مهم ترین بخش های آداب و رسوم و فرهنگ این کشور در این مقاله شما را هرچه بیش تر پیش از سفر به این کشور با مردم آن آشنا خواهند ساخت. 

اولین نکته جالبی که لازم است بدانید اینکه اوکراین کشوری بسیار سنتی است که رعایت آداب و رسوم در فرهنگ آن نقش اساسی دارد و جالب اینکه که نسل جوان اوکراینی با کمال میل این آیین ها را پذیرفته و دنبال می کنند و آن ها را زنده تر و به روزتر می کنند.

کشور اوکراین، دارای تاریخ و فرهنگ عمیقی است که در این جا به بررسی مهمترین آن ها خواهیم پرداخت. سفر به اوکراین در نوروز باعث درک عمیق فرهنگ و درک هنجارهای موجود میان مردم کشور اوکراین خواهد شد؛ پس اگر قصد سفر تفریحی به آن را دارید، این موقع از سال بهترین زمان است. فراموش نکنید عنوان مهاجرت به اوکراین را نیز حتما مطالعه نمایید.

فهرست مطالب
فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین

فرهنگ مردم اوکراین در واقع تلفیقی از فرهنگ اروپای شرقی و سنت ها و تأثیرات اروپای شرقی و غربی است، همچنین اوکراین فرهنگ های مشابهی را با کشورهای همسایه مانند روسیه ، لهستان و بلاروس دارد که در این ویدیو و پادکست به بررسی دقیق تر آن پرداخته ایم.

پادکست فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین

نمایش ویدیو درباره کاور فرهنگ و آداب و رسوم مردم اوکراین

دین در اوکراین

اوکراینی ها در اصل یک ملت از بت پرستان بودند؛ که در سال 988 پس از میلاد، زار ولادیمیر بزرگ کیف، مسیحیت ارتدکس را پذیرفت و کل کشور را تحت تأثیر امپراتوری بیزانس قرار داد. مشخصه این دوره، غسل تعمیدهای دسته جمعی بود، زمانی که بسیاری از رعایای زار به مسیحیت گرویدند.

علیرغم تغییراتی که در 1000 سال گذشته رخ داده است، مسیحیت ارتدوکس اوکراین امروزه اصلی ترین دین در اوکراین باقی مانده است و حدود 70 درصد از اوکراینی ها هنوز ادعا می کنند که به این دین تعلق دارند. یکی از برجسته ترین دستاوردهای مسیحیان ارتدوکس اوکراین این بود که آن ها کتاب مقدس و دعای مذهبی را به اسلاوونی تبدیل کردند که باعث دسترسی بیشتر مردم به آن شد.

امروزه بسیاری از اوکراینی ها کتاب مقدسی دارند که ممکن است گهگاه آن را خوانده باشند، اما بسیاری هنوز برای درک آن تلاش می‌کنند، زیرا تعداد کمی از آنها وقت گذاشته‌اند تا آنچه در صفحات آن نوشته شده است را توضیح دهند.

یهودیان اوکراین از قرن هشتم در کیف و نواحی اطراف آن زندگی می کردند و در قرن های 10-16 تحت حکومت لهستان از مقبولیت برخوردار بودند و شکوفا شدند. از زمان جنگ جهانی دوم، بسیاری از یهودیان به سایر نقاط جهان از جمله ایالات متحده و اسرائیل مهاجرت کرده اند و جوامع متمرکزی از یهودیان در شهرهای بزرگ را به وجود آوردند. کنگره جهانی یهودیان بیان می کند که اوکراین پنجمین جامعه یهودی بزرگ در جهان است.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

به شما کمک می کنیم تا مسیر درست را برای رسیدن به اهدافتان طی کرده و با اطمینان خاطر مهاجرت کنید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

زبان مردم اوکراین

زبان اوکراینی یک زبان هند و اروپایی و هموند شاخه شرقی گروه زبان های اسلاوی و زبان رسمی کشور اوکراین است. این زبان دارای برخی واژگان مشترک با زبان های ملت های اسلاو همسایه است که عمده ترین این زبان ها شامل لهستانی و اسلواکیایی در غرب و بلاروسی و روسی در شمال هستند.

زبان مردم اوکراین ریشه در زبان نیااسلاوی از ایالت قرون‌ وسطایی روس کی‌یف دارد. در واقع زبان اوکراینی از نسل زبان گفتاری است که در روس کی‌یف (سده‌های 10 تا 13 میلادی) به‌کار می‌رفت. در حال حاضر زبان اوکراینی در حال پدیدار شدن پس از یک دوره طولانی افول است و تعداد گویشوران این زبان در حدود 37 میلیون نفر است.

این زبان افزون بر اوکراین، یکی از زبان های رسمی جمهوری خودمختار دنیستر نیز می باشد. اگرچه نزدیک به 50 میلیون نفر اوکراینی در سراسر جهان زندگی می‌کنند، که از این تعداد37.5 میلیون در اوکراین (77.8 درصد جمعیت) سکونت دارند، اما زبان اوکراینی فقط در اوکراین غربی رایج است.

در کی‌یف هر دو زبان اوکراینی و روسی صحبت می شود، این دگرگونی اخیر برای شهری که در اصل روسی زبان بوده بسیار قابل ملاحظه است. دلیل عمده این امر ورود جمعیت روستایی و مهاجران از مناطق غربی اوکراین و نیز گرایش برخی از اهالی کی‌یف به تکلم بیشتر این زبان بوده است.

زبان مردم اوکراین

مهمان نوازی اوکراینی ها

اوکراینی ها به طور کلی به مهمان نوازی خود افتخار می کنند و بهترین غذاها و وسایل همیشه برای مهمانان تهیه می شود، حتی اگر این سخاوت بیش از توان آن ها باشد (مثلاً ارائه بهترین اتاق خواب و ملحفه، استفاده از بهترین کارد و چنگال، باز کردن گران ترین بطری شراب).

اوکراینی ها میزبانان بسیار دلسوز هستند و به نیازهای مهمانان بسیار توجه دارند. طبق فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین آن ها بعید است از مهمانان کمک بخواهند و اغلب هنگام میزبانی از جلب توجه به خود یا هرگونه تحمیل اجتناب می کنند. به طور مشابه، مهمانان اوکراینی ممکن است در مورد نیازهای خود آشکارا یا مستقیما وقتی در خانه شخص دیگری هستند صحبت نکنند.

معمولا هنگام بازدید از مهمانان خواسته نمی شود که غذا یا نوشیدنی بیاورند. با این حال، مرسوم است که یک بطری مشروب یا کیک به عنوان تشکر همراه داشته باشید. شراب معمولا هدیه مناسب تری برای مردان است و اگر زنی در خانه زندگی می‌کند، معمولاً وقتی وارد خانه می‌شوید، گل برای او بیاورید.

در مهمانی ها، مهمانان معمولا تا زمانی که می‌خواهند، می‌مانند و خداحافظی می‌تواند از زمانی که کسی واقعا خروج خود را اعلام کند طولانی شود. اغلب ممکن است چندین تلاش و نان تست برای باز کردن درب لازم باشد. وقتی شب به پایان می رسد، مردم ممکن است مایل نباشند که اعلامیه ای صریح بدهند. نان تست نهایی (Na Konya!) بهترین نشانه است که زمان رفتن مهمانان فرا رسیده است.

آداب غذا خوردن در اوکراین

آداب غذا خوردن در اوکراین

اگر به خانه یک دوست یا خانواده اوکراینی برای صرف غذا دعوت شدید؛ بهتر است که با برخی از آداب غذا خوردن اوکراینی ها آشنا باشید. به همین خاطر آشنایی با فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین مهم و لازم است، امابرخی از این آداب به شرح زیر هستند:

 • اوکراینی ها ترجیح می دهند هنگام غذا خوردن با دیگران پشت میز بنشینند و هرگز روی زمین نمی نشینند تا غذا بخورند، چه در خانه و چه در فضای باز.
 • تا زمانی که همه سر میز ننشینند شروع به خوردن نکنید.
 • گذاشتن پا روی میز بی ادبی محسوب می شود.
 • وعده های غذایی اوکراینی معمولاً با نوشیدنی ها و انواع مختلف سالاد شروع می شوند که هر کسی برای خودش سرو می‌کند.
 • اگر در خانه شخصی غذا می خورید، انتظار داشته باشید که چندین دور غذا از او سرو شود. مرسوم است که مهمانان به خوردن چند وعده تشویق می شوند.
 • گذاشتن غذا در بشقاب شما ممکن است باعث شود یک میزبان اوکراینی فکر کند مهمانانش از آن لذت نمی برند. مهم است که غذای خود را تمام کنید تا از مهارت های آشپزی میزبان قدردانی کنید.
 • بعد از غذا تقریباً همیشه دسر دنبال می شود. این کیک معمولاً با چای یا قهوه سرو می شود. رایج ترین کیک ها در اوکراین عبارتند از کیک کیف، کیک ناپلئون، کیک گیلاس مست، کیک عسلی و کیک خامه ترش.
 • پس از پایان غذا، میزبان به احتمال زیاد به مهمانان پیشنهاد می دهد که بطری باز شده الکل در میز را تمام کنند.

با مطالعه مطالب زیر درباره کشور اوکراین و اقامت و زندگی در این کشور بیشتر بدانید

آداب تجارت با اوکراینی ها

طبق فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین در این کشور شرکت های بزرگ و رسمی، آداب معاشرت اروپایی را رعایت می کنند و اغلب سعی کرده تا از قوانین شرکت های چند ملیتی استفاده نمایند. نکته جالبی که در رابطه با جلسات رسمی باید بدانید اینکه در جلسات و برخوردهای اول اکثر آنان کاملا رسمی برخورد می کنند؛ اما پس از گذشت چندین مرحله دیدار، با افراد بسیار متفاوت و صمیمی مواجه خواهید شد.

گاهی امکان دارد در جلسات و برخوردهای اول یک ملاقات کاری هیچ صحبتی از بیزنس و معامله به میان نیاید و فقط تمام گفت و گو حول موضوعاتی دیگر جهت آشنایی بیشتر بچرخد. به این شکل سعی می کنند تا فضا آرامتر شود و جو راحت تری به وجود آید؛ بعد از آن سراغ موضوعات جدی تر همچون تجارت، بیزینس و معاملات می روند. آداب تجارت با اوکراینی ها چندان سخت و پیچیده نیستف فقط باید برخی ار قوانین عرف جامعه را بشناسید.

توجه داشته باشید که از قبل برای جلسات و قرار مقالات هایتان برنامه ریزی کنید و بدون برنامه ریزی و ناگهانی به ملاقات کسی جهت بیزینس نروید و برای اینکار زمان تعیین کنید. اگر قرار است در اوکراین یا به طور کل در اروپا به یک جلسه کاری بروید؛ بهتر است کارت ویزیت تان حتما همراهتان باشد. برای نتیجه بیشتر، بهتر است کارت ویزیت تان به زبان اوکراینی هم اطلاعاتی داشته باشد تا بدین ترتیب تاثیر بهتری در طرف مقابل تان ایجاد خواهید کرد.

سنت در ازدواج اوکراینی ها

سنت در ازدواج اوکراینی ها

طبق فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین، آنچه از قدیم تا کنون بوده و نشان دیرینه گی برخی از سنت هاست؛ سنت در ازدواج اوکراینی ها هنوز هم دارای تاثیر زیادی است و مراسم ازدواج آنان با آداب و رسوم زیادی  همراه است که شامل موسیقی و رقص، نوشیدن و خوردن و جمعیتی از مردم می شود. عروسی شامل سه بخش جداگانه است که می تواند چند روز یا حتی چند هفته به درازا بکشد.

اولین جشن، جشن نامزدی است، سپس مراسم مهمانی و پس از آن در آخر جشن بزرگ عروسی برگزار می شود. نامزدی کردن شامل پرداخت کردن پول می باشد، داماد پول عروس را پرداخت خواهد کرد و به دنبال آن دعای خیر و برکت والدین دختر را خواهد گرفت. داستان های بسیاری در فرهنگ فولکلور اوکراین در مورد دزدی وجود دارد که در آن عروس بدون پرداخت پول یا همان شیربهی خودمان توسط داماد دزدیده شده است.

اغلب دزدیدن عروس با رضایت خودش و بدون اجازه والدینش بوده است. همچنین برعکس آن، عروس می تواند پیشنهاد ازدواج را رد کند که در این صورت رسم است که والدین داماد را با یک کدو تنبل ملاقات کنند تا پیام را منتقل نمایند. بعد از رسیدن به توافق، مراسم رسمی ازدواج در یک کلیسا برگزار می شود که اغلب در یک مراسم گروهی با زوج های دیگر برگزار می گردد.

تمام تلاش ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی این است تا بتوانیم بهترین کیفیت را به مشتریانمان ارائه دهیم. ویدیویی که مشاهده می کنید برخی از ویزاهای موفق کشور اوکراین است.

این ویزا ها توسط کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی برای متقاضیان ورود به اوکراین جهت اقامت و تحصیل اخذ شده است و مربوط به سال ها و پرونده های مختلف است.

امید داریم که روزی ویزای شما را نیز در کنار دیگر ویزا ها در همین سایت به نمایش بگذاریم.

پخش ویدیو

آموزش و یادگیری در اوکراین

در رابطه با آموزش و یادگیری در اوکراین شاید جالب باشد بدانید که 99% مردم در این کشور باسواد هستند و 11 سال تحصیل اجباری برای همه وجود دارد. مدارس فنی مختلف در این کشور دانش آموزان را برای مشاغل مختلف تربیت و آموزش می دهند. همچنین افراد علاقمند به تحصیل نیز می توانند وارد دانشگاه شده و مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را تحصیل کنند.

معلمان به‌عنوان چهره های اقتدار دیده می شوند و به ندرت با دانش آموزان خود دوست می شوند، اما عموماً تا حدودی دور و سخت‌گیر هستند. به دانش آموزان مطالب بیشتری برای یادگیری و با تمرین عملی بسیار کمتری نسبت به ایالات متحده داده می شود. مدارس اوکراین برای تقویت توانایی سازگاری با سیستم و عدم خروج از رژیم شوروی استفاده می کردند.

توجه زیادی به علم و آموزش می شود و آکادمی ملی علوم اوکراین، 1400 مؤسسه علمی-پژوهشی، 1009 مؤسسه آموزش عالی در این کشور با 2.4 میلیون دانشجو، از جمله 27000 شهروند خارجی از 130 کشور جهان وجود دارد. اوکراین دارای یک وزارت آموزش و علوم است که مجوز موسسات آموزشی و اعطای مدرک را تنظیم می کند. می توانم تأیید کنم که آموزش اوکراین متخصصان و افراد روشنفکر با کیفیت بالا تولید می کند.

خرافات در آداب و رسوم اوکراینی ها

خرافات در آداب و رسوم اوکراینی ها

باید بگوییم که در همه کشورهای جهان و در همه فرهنگ ها و آداب و رسوم ها خرافات و اعتقاداتی وجود دارد، که یا برای مردم محترم است یا به طور یک عرف در جامعه پذیرفته و مورد احترام یا اجرا قرار می گیرد. در فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین نیز همینگونه است، در ادامه برخی از خرافات در آداب و رسوم اوکراینی ها را به شما خواهیم گفت:

 • اوکراینی ها معمولا برای رهایی از چشم بد 3 بار به چوب ضربه می زنند.
 • اوکراینی ها هرگز ساعت هدیه نمی دهد، چون این کار نشانه دعوا و توهین متقابل است؛ به همین خاطر اگر کسی ساعت هم هدیه بگیرد سکه ای به طرف مقابل می دهد که یعنی آن را خریده است.
 • 40 سالگی تنها تاریخی است که در اوکراین جشن گرفته نمی شود، مخصوصا برای مردان. چون این خرافه به دلیل ارتباط عدد “40” و مرگ به وجود آمد.
 • هرگز با چاقو غذا نخورید؛ چون اگر با چاقو بخورید، تبدیل به یک فرد عصبانی خواهید شد.
 • هرگز نمک را نریزید، چون مردم می گویند هرکس نمک بریزد با اقوام یا اعضای خانواده رسوایی خواهد داشت.
 • هرگز پس از غروب آفتاب زباله ها را بیرون نبرید؛ چون شایعات بدی اطراف شما را فرا خواهد گرفت.این خرافات یکی از محبوب ترین در اوکراین است.
 • قبل از سفر بنشینید؛ چون اعتقاد بر این بود که ارواح خانه به مردم می چسبند، در راه مانع می شوند و سعی می کنند فرد را برگردانند، بنابراین سفر موفقیت آمیز نخواهد بود.

فرهنگ و آداب و رسوم کشورهای دیگر در همسایگی اوکراین را مطالعه کنید و با این کشور مقایسه کنید

تعطیلات رسمی در اوکراین

موارد زیر تعطیلات رسمی در اوکراین است. اگر تاریخ در تعطیلات آخر هفته باشد (به عنوان مثال شنبه یا یکشنبه)، تعطیلات رسمی در دوشنبه بعد به عنوان روز رسمی تعطیلی کار در نظر گرفته می شود. اما در حال حاضر به دلیل حکومت نظامی و جنگ در اوکراین، تمام تعطیلات ملی تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.

File could not be opened. Check the file's permissions to make sure it's readable by your server.

شما میتوانید در ادامه همین مطلب، مقاله تحصیل در اوکراین  را نیز مطالعه کنید تا در صورت داشتن شرایط مناسب، به صورت واقعی با آداب و رسوم این کشور آشنا شوید.

همچنین می توانید برای کسب دانش بیش تر فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین و یا سایر موارد مرتبط با این کشور و همچنین هرگونه سوال درباره مهاجرت به آن با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی تماس حاصل فرمایید. ضمنا به صورت حضوری نیز می توانید در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز از مشاوره های رایگان ما بهره مند شوید.

سوالات پر تکرار فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین

طبق تقویم این کشور روز 28 ژوئن روز قانون اساسی اوکراین بوده و تعطیل رسمی می باشد و برای مردم روزی بسیار مهم و محترم است.

 طبق فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اوکراین مراسم ازدواج به 3 بخش تقسیم می شود که برگزاری آن ها می تواند 3 روز تا چند هفته به طول بیانجامد.

خیر، در رسوم چنین چیزی اجباری نیست، اما بهتر است که ظرف غذایی یا شیشه ای مشروب را به همراه ببرید، که شراب معمولا هدیه مناسب تری برای مردان است و اگر زنی در خانه زندگی می‌کند، معمولاً وقتی وارد خانه می‌شوید، گل برای او بیاورید.

شاید جالب باشد بدانید که سواد مردم اوکراین نزدیک به 99 درصد جمعیت را شامل می شود.

زبان اوکراینی یک زبان هند و اروپایی و هموند شاخه شرقی گروه زبان های اسلاوی و زبان رسمی کشور اوکراین می باشد؛ اما تعداد زیادی از مردم به زبان روسی نیز صبحت می کنند.

شما می توانید برای اعتماد به ما، سخن مراجعه کنندگان را بشنوید و تصمیم بگیرید

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post
منو
خانه