تحصیل در اوکراین

تحصیل در اوکراین

تحصیل در اوکراین با توجه به سال ها توسعه و کار پرشور دانشمندان اوکراینی ، پیروی از فرآیند بولونیا ، ایجاد فضای آموزشی با کیفیت در اروپا و جهان این کشور را به یکی از 10 کشور برتر آموزش در حوزه بین المللی تبدیل نموده و مورد تایید تمامی کارفرمایان خارجی قرار داده است.

امروزه تحصیل در خارج از کشور از صحبت های متداول در میان جوانان ایرانی است و بدون شک ، تصمیم گیری درباره ی مهاجرت تحصیلی به یک کشور خارجی ، نیاز به اطلاعات گسترده ای در خصوص شرایط فرهنگی ، اقتصادی ، آموزشی و همچنین قوانین تحصیلی موجود در آن کشور دارد.

همکاران ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) سعی دارند با نگارش این مقاله پیرامون شرایط تحصیل در اوکراین ، مسیر مهاجرت به اوکراین به عنوان یکی از بهترین گزینه های تحصیل در خارج کشور را برای شما هموار کرده و بهترین راهنمایی ها را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

تحصیل در اوکراین چندان دشوار نیست و معمولا متقاضیان با چالش های زیادی روبرو نمی شوند ، اما در هر صورت فراهم نمودن شرایطی که از سوی هر مرکز آموزشی تعیین شده امری اساسی و لازم است ، با تحصیل در این کشور به عنوان یک دانشجوی بین المللی ، تمامی استاندارهای کیفیتی WHO و UNESCO را در این کشور به چشم خواهید دید.

همچنین مقاله تحصیل در خارج کشور را بخوانید تا با امن ترین کشورهای جهان برای تحصیل آشنا شوید.

اوکراین کشوری با شرایط مساعد تحصیل

پس از فروپاشی شوروی سابق کشورهای استقلال یافته از اوضاع اقتصادی خوبی برخوردار نبودند اما کشور اوکراین با تلاش بی شائبه توانسته است از بسیاری جهات خود را در جهان در سطح بالایی نگه دارد ، به گونه ای که در حال حاضر از کشورهای مهم در اروپا محسوب می شود و شاید همین توسعه و پیشرفت اوکراین ، دلیل مهمی برای تقاضای بی رویه جوانان جهت تحصیل و اعزام دانشجو به اوکراین باشد.

یک ویژگی مهم در سیستم آموزشی اوکراین ، ادغام شرایط تحصیلی آکادمیک و حرفه ای است که از دوران جماهیر شوروی سابق به جا مانده و دولت هر دو دانشنامه ی تحصیلی و گواهینامه ی حرفه ای را با هم به دانشجو اعطا می کند که این مدارک برای استخدام بسیار اهمیت دارند.

همچنین از بهترین برنامه های تحصیلی کشور اوکراین ، استفاده از برنامه های تبادل دو جانبه با دانشگاه های مشهوری مانند انگلستان ، کانادا ، سوئد ، فنلاند و غیره است و دانشجویان محصل در این کشور ، فرصت استفاده از جابجایی های تابستانه در سراسر اروپا به منظور انجام پروژه های تحقیقاتی را دارند.

در واقع با تحصیل در این کشور درب های اروپا به روی شما باز می شود و فرصت شرکت در سمینارها ، همایش ها ، کنفرانس ها و پروژه های تحقیقاتی دانشگاه های اروپایی را خواهید داشت ، حتی بسیاری از اساتید معتبر اروپایی در دانشگاه های اوکراین به تدریس مشغول هستند.

تحصیل در اوکراین

تحصیل رایگان در اوکراین

تمامی دانشجویان علاقه مند به دانشگاه های خارج کشور همواره هزینه و مخارج تحصیل برایشان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و به دنبال راهی هستند تا هزینه های خود را به حداق برسانند.

تحصیل رایگان در اوکراین

یکی از ویژگی های منحصر بفرد دانشگاه های اوکراین ، امکان تحصیل به صورت رایگان است که تمامی دانشجویان بین المللی بدون هیچ گونه محدودیتی می توانند شانس خود را برای رسیدن به آن امتحان کنند.

البته باید یک نکته را به شما عزیزان گوشزد نماییم که تحصیل به صورت کاملا رایگان وجود نداشته و در هر ترم دانشجو باید مبلغی را به عنوان هزینه ثبت نام و یا سایر مخارج به دانشگاه پرداخت نماید ، هنگامی که از تحصیل رایگان صحبت می کنیم منظور پرداخت شهریه به صورت ترمی به دانشگاه است که می تواند از طریق بورسیه های متعدد دانشجو از پرداخت آن معاف گردد.

روش های مختلفی برای رسیدن به تحصیل رایگان در اوکراین وجود دارد ابتدا باید شرایط دانشگاه را بررسی نموده و تمامی الزامات مشخص شده را فراهم نمود ، اگر به دنبال تحصیل رایگان در خارج از کشور هستید مقاله تحصیل در آلمان را هم از دست ندهید.

در ادامه این متن در رابطه با انواع بورسیه های تحصیلی برای شما عزیزان صحبت خواهیم نمود و می توانید برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه در تماس باشید.

نحوه برخورداری از تحصیل رایگان در اوکراین

همانگونه که گفتیم بهترین روش بهره مندی از تحصیل رایگان در اوکراین استفاده از بورسیه های تحصیلی متعدد در این کشور است ، هر دانشگاه بورسیه و کمک هزینه های خاص خود را با توجه به رشته و مقطع ارائه می دهد البته دانشجویان می توانند با استفاده از روش های دیگر همچون کار دانشجویی و یا کار با سایر مراکز علمی به ارتقا رتبه دانشگاه کمک نموده و واجد شرایط دریافت کمک هزینه از سوی دانشگاه شوند.

چنانچه بتوانید با تبلیغ امکانات و سطح دانشگاه باعث جذب دانشجویان دیگر به این دانشگاه شوید ، قسمتی و یا کل شهریه شامل تخفیف شده و از کمک هزینه خوبی برخودار خواهید شد البته درنظر داشته باشید که کمک هزینه های هر دانشگاه محدود بوده و تنها دانشجویانی که دارای بهترین رزومه تحصیلی باشند فرصت استفاده از آن را خواهند داشت.

سیستم آموزشی اوکراین

ساختار نظام آموزش عالی در اوکراین بر اساس نظام آموزش و پرورش کشورهای توسعه یافته جهان و مطابق با توصیه های یونسکو ، سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی تدوین شده و آموزش عالی بخش مهمی از آن است.

سیستم آموزشی اوکراین

تمامی شهروندان این کشور برای رسیدن به مدرک دیپلم که لازمه ورود به آموزش عالی است 12 سال تحصیل را در مدارس پشت سر گذاشته و با مدرک نظری و یا فنی و حرفه ای از مدارس فارغ التحصیل می شوند.

همه موسسات آموزشی در اوکراین به چهار گروه طبقه بندی می شوند :

 • سطح اول : مدرسه فنی ، مدرسه حرفه ای یا دیگر مدارس در همین سطح
 • سطح دوم : کالج و یا دیگر موسسه های همین سطح
 • سطح سوم و چهارم ( بر طبق اعتبار آن ها ) : موسسه ، هنرستان ، آکادمی ، دانشگاه

در سطح سوم و چهارم دانش آموزان و دانشجویان به یکی از مدارک کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا دست می یابند ، مدرک کاردانی اولین مدرک در سطح آموزش عالی است که تا مقطع دکترا ادامه می یابد ، متقاضیان ورود به دانشگاه های این کشور باید بر اساس مقطع تحصیلی مورد نظر ، تحصیلات لازمه را داشته باشند.

سیستم تحصیلی مدارس در اوکراین

سیستم آموزشی کشور اوکراین تا قبل از ورود به دانشگاه و تا زمان مدرک دیپلم به سه مقطع اصلی ابتدایی ، راهنمایی و متوسطه تقسیم می گردد ، این مقاطع در مدارس شبانه روزی ، عادی و مدارس از راه دور در اختیار شهروندان و سایر متقاضیان بین المللی قرار گرفته و می توان در آنها به مدرک دیپلم رسید.

البته مدارس از راه دور تنها تا مقطع راهنمایی را ارائه داده و جهت سپری کردن دوره متوسطه باید به مدارس عادی و یا شبانه روزی وارد شد.

دانش آموزان از سن 7 سالگی به مدارس وارد شده و به مدت 4 سال تحصیل در دوره ابتدایی را پشت سر گذاشته و سپس به مقطع راهنمایی وارد می شوند ، این دوره 5 سال زمان می برد و با پشت سر گذاشتن آن دانش اموزان می توانند به آخرین مقطع تحصیلی یعنی دوره متوسطه وارد شده و به تحصیل بپردازند.

دوره متوسطه تخصصی ترین بخش تحصیل در مدارس اوکراین است که دانش آموزان آینده حرفه ای و کاری شان را در آن مشخص می سازند ، دانش اموزانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را ندارند می توانند با ورود به مدارس فنی و حرفه ای یک مهارت را به صورت تخصصی فراگرفته و با دریافت مدرک دیپلم مستقیما به بازار کار وارد شوند.

کسانی هم که قصد ادامه تحصیل در رشته های دانشگاهی را دارند با انتخاب رشته های نظری خود را آماده ورود به رشته مورد علاقه شان می نمایند.

تحصیل در اوکراین با مدرک دیپلم

دریافتیم که تحصیل تا سن 18 سالگی و با مدرک دیپلم در مدارس اوکراین ادامه می یابد اما برخی از متقاضیان ورود به دانشگاه های اوکراین دارای مدرک دیپلم از سایر کشورهای جهان هستند که نیازمند معادل سازی و بررسی از سوی آموزش و پرورش اوکراین را دارند ، از این رو این کشور تلاش نموده تا با برگزاری یک دوره پیش نیاز به نام پادفک (PODFAC) تمامی داوطلبان را مطابق با سیستم آموزشی خود آماده ورود به دانشگاه سازد.

تحصیل در اوکراین با مدرک دیپلم

یکی از شرایط پذیرش دانشگاه های اوکراین گذراندن دوره پیش نیاز است ، دانشجو باید در دوره ای به نام پادفَک (PODFAC) که شرکت کند که حکم دوره پیش دانشگاهی را دارد.

این دوره که مشابه آن در کشورهایی همچون روسیه نیز وجود دارد ، ۹ ماه تا یک سال زمان برده و شخص علاوه بر تسلط نسبی بر زبان روسی ، درس های مبانی مورد نیاز تحصیل هایی همچون زیست شناسی ، فیزیک ، شیمی و ریاضی آمادگی لازم برای حضور در دانشگاه های اوکراین را فرا می گیرد برای آشنایی بیشتر با این دوره مقاله تحصیل در روسیه را بخوانید.

تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد اوکراین

برای ورود به دوره کارشناسی داشتن مدرک دیپلم شرط اصلی تحصیل است اما احتیاجی به ارائه مدرک دیپلم مرتبط وجود ندارد و می توانید به تحصیل در رشته ای غیرمرتبط با رشته دیپلم خود مشغول شوید.

تمامی دانشگاه های اوکراین یک دوره پیش نیاز به نام پادفک را برگزار می کنند که دانشجویان باید دروس تخصصی مرتبط با رشته انتخابی شان را پشت سر بگذارند.

در پایان دوره پادفک یک آزمون از دانشجویان گرفته می شود که قبولی در آن به منزله پذیرش در دانشگاه است ، دانشجویان به مدت چهار سال دوره کارشناسی را در اغلب رشته ها پشت سر گذاشته و در صورت تمایل به دوره کارشناسی ارشد وارد می شوند.

این دوره که از یک تا سه سال می تواند زمان برد ، فرد را به صورت تخصصی در رشته تحصیلی اش آماده نموده و به او صلاحیت ورود به دوره دکترا نیز می بخشد ، تحصیل در دانشگاه های اوکراین در مقطع کارشناسی ارشد وابسته به تحقیق و پژوهش بوده و دانشجویان باید با ارائه یک ایده جدید به عنوان پایان نامه از دانشگاه فارغ التحصیل شوند.

تحصیل مقطع دکترا در اوکراین

تحصیل دوره دکترا در اوکراین را می توان آرزوی بسیاری از علاقه مندان به دانشگاه های خارج از کشور دانست ، این مقطع که با امکانات قابل توجهی از سوی دانشگاه و دولت های خارجی همراه است ، هر دانشجویی را ترغیب می نماید تا تمام تلاش خود را برای رسیدن به پذیرش به کار گیرد.

تحصیل دکترا در اوکراین

مدت زمان تحصیل در دوره دکترا را نمی توان به صورت دقیق اعلام نمود چرا که رشته تحصیلی ، دانشگاه و البته پشتکاری که دانشجو در طول دوران تحصیل به کار می گیرد در تعیین آن موثر هستند.

افرادی که موفق به پذیرش در این دوره می شوند در بسیاری از دانشگاه های اوکراین به عنوان فرد شاغل شناخته شده و حقوق ماهیانه دریافت می کنند ، این حقوق در برخی موارد علاوه بر تامین شهریه دانشگاه پاسخگوی هزینه های زندگی نیز خواهد بود.

شرایط پذیرش دوره دکترا در اوکراین

برای درخواست ورود به دکترا باید مدرک کارشناسی ارشد خود را با معدل خوب کسب کرده باشید و همراه با رزومه تحصیلی تان به یک استاد راهنما در دانشکده مرتبط با رشته انتخابی ارسال کنید ، منظور از رزومه تحصیلی تحقیقات و پژوهش های علمی ست که تا قبل از ورود به دوره دکترا انجام داده اید و شما را واجد شرایط ورود به تخصصی ترین مقطع تحصیلی در دانشگاه می سازد.

در اغلب دانشگاه های اوکراین دانشجویان در صورت پذیرش در دوره دکترا بورسیه تحصیلی دریافت نموده و نیازی به پرداخت شهریه نخواهند نداشت ، دقت داشته باشید که روند پذیرش در دوره دکترا با سایر مقاطع تحصیلی متفاوت بوده و دانشجو باید با یکی از اساتید ارتباط برقرار نموده و با جلب نظر وی موفق به پذیرش در دانشگاه گردد.

توصیه ما به شما عزیزان این است که تا حد ممکن به چاپ مقاله ، شرکت در کنفرانس ها ، انتشار کتاب و کلیه کارهای پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی تان پرداخته و زبان تحصیل را که در ادامه به آن می پردازیم تا حد ممکن تقویت نمایید ، تا بتوانید در رقابت با سایر متقاضیان به امتیار بالاتری دست یابید.

تحصیل علوم پزشکی در اوکراین

تحصیل در دوره های علوم پزشکی مانند پزشکی عمومی ، دندانپزشکی ، داروسازی و غیره نیز در دانشگاه های ارائه می شود و دانشگاه های معتبری در پایتخت برای این رشته ها وجود دارد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین جزو انتخاب های فراوان ایرانی ها به حساب می آید و برای تحصیل در دانشگاه نباید بیش از ده سال از آخرین مدرک تحصیلی فرد گذشته باشد و برای مقطع لیسانس و پزشکی بیشتر از ۳۰ سال سن نداشته باشید.

تحصیل رشته های مهندسی در اوکراین

در رابطه با تحصیل رشته های مهندسی در اوکراین خوب است بدانید که این کشور در رشته های مهندسی دارای دانشگاه هایی با رتبه جهانی ست که تقاضای تحصیل در آنها بالا بوده و رعایت تمامی قوانین مشخص شده توسط متقاضیان الزامی ست.

تحصیل رشته های مهندسی در اوکراین

رشته های مهندسی مانند اغلب رشته های تحصیلی از دوره کارشناسی آغاز شده و تا دکترا ادامه می یابند ، از محبوب ترین این رشته ها می توان به رشته مهندسی IT ، مهندسی برق ، مهندسی مکانیک ، مهندسی صنایع و مهندسی الکترنیک اشاره کرد البته تنوع رشته در دانشگاه های اوکراین بسیار زیاد بوده و علاقه مندان به تحصیل می توانند رشته موردنظر خود را در یکی از دانشگاه های این کشور بیابند.

یکی از مهمترین مواردی که در رابطه با تحصیل رشته های مهندسی در اوکراین باید در نظر داشت شرط سنی برای ورود به دانشگاه است ، افراد متقاضی دوره لیسانس باید زیر 25 سال و داوطلبان دوره فوق لیسانس باید زیر 35 سال سن داشته باشند ، دقت داشته باشید که دانشگاه های مهندسی اوکراین نیز مانند تمامی کشورها از سطح علمی و رتبه مختلف برخوردار هستند و شرایط پذیرش و تحصیل در هریک متفاوت است.

برای تحصیل رشته های مهندسی در اوکراین دانشگاه های متعددی وجود دارد که با توجه به محدودیت ها برای دانشجویان ایرانی و رشته انتخابی باید به دقت تمامی آنها را بررسی و بهترین گزینه ممکن را انتخاب نمود ، فهرست منتشر شده از سوی وزارت علوم می تواند منبع خوبی برای راهنمایی باشد.

دانشگاه های رشته مهندسی اوکراین

 • دانشگاه مهندسی کیف ( کاپئی )
 • دانشگاه معماری کیف
 • دانشگاه مهندسی لوتسک
 • دانشگاه دریانوردی ادسا
 • دانشگاه شیمی دنپروپترفسک
 • دانشگاه نفت و گاز ایوانوفرانکو
 • دانشگاه اتومبیل خارکف
 • دانشگاه فی و مهندسی وینیتسا
 • دانشگاه مهندسی زاپاروژیه
 • دانشگاه دریانوردی و کشتی سازی میکلایو

نحوه پذیرش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اوکراین

گام نخست برای حضور در دانشگاه های اوکراین ، گرفتن پذیرش از یکی از این مراکز است ، بر اساس سیستم آموزشی اوکراین پذیرش در موسسات آموزش عالی اوکراین انتخابی و وابسته به توانایی فرد متقاضی است و بر اساس مصاحبه و بررسی آخرین مدارک تحصیلی فرد متقاضی صورت می پذیرد.

سطح نمرات قابل قبول در هر دانشگاه به صورت جداگانه و با توجه به رشته تحصیلی تعیین می شود و بهترین اقدام جهت آگاهی از آنها مراجعه به سایت رسمی دانشگاه می باشد.

فرد متقاضی باید مدارکی را که در ادامه به آنها اشاره می کنیم آماده ساخته و به دانشگاه ارسال نماید ، دانشگاه نیز پس از بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی ، نامه پذیرش را برای شخص صادر می کند و با داشتن این نامه متقاضی می تواند برای ویزای تحصیلی اقدام نماید:

 • تکمیل فرم درخواست آنلاین ارسال
 • کپی اسکن شده از شناسنامه
 • کپی اسکن از مدارک مقطع قبلی همراه ریز نمرات به زبان انگلیسی و یا روسی
 • تایید پرداخت هزینه درخواست
 • جدیدترین گواهی پزشکی عمومی و گواهی عدم عفونت های مسری
 • بیمه نامه ورود به خاک اوکراین

تحصیل به زبان انگلیسی در اوکراین

تا به اینجای مقاله در رابطه با شرایط کلی تحصیل در کشور اوکراین صحبت نمودیم اما یک مسئله مهم که در رابطه با تحصیل در کشورهای خارجی باید از همان ابتدا بدان پرداخت زبان تحصیل در کشور و دانشگاه مقصد است.

تحصیل به زبان انگلیسی در اوکراین

از آنجا که زبان رسمی مردم این کشور زبان اوکراینی است و همه مردم این کشور به زبان روسی نیز تسلط دارند ، دروس در دانشگاه های این کشور به دو زبان اوکراینی و روسی تشکیل می شوند.

البته تعداد زیادی از رشته های تحصیلی در این کشور برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند و در صورتی که فرد متقاضی تحصیل به زبان دانشگاه مورد نظر تسلط نداشته باشد می تواند در دوره آمادگی شرکت نموده و یکی از زبان های تحصیل را فرا گیرد.

این دوره فراگیری زبان نه ماهه و بر اساس برنامه ریزی سیستم آموزشی اوکراین می باشد ، تنها در رشته پزشکی فرصت تحصیل به زبان فرانسوی را نیز می توان یافت.

در برخی از دانشگاه ها دانش آموزانی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی تحصیل می کنند نیازی به حضور در کالج های پیش دانشگاهی و گذراندن دوره پادفک ندارند ، اما می توانند در طول دوره تحصیلی به عنوان یک دوره مستقل ، زبان روسی را نیز مطالعه کنند.

دوره های یادگیری زبان انگلیسی در اوکراین

تحصیل در اوکراین به زبان انگلیسی نیازمند ارائه مدرک زبان بین المللی است و نوع و نمره موردنظر نیز با توجه به دولتی و خصوصی دانشگاه تعیین می شود ، دوره های انگلیسی در دانشگاه های اوکراین در قالب بورسیه نیز برای دانشجویان ارائه می شود.

این بورسیه ها اغلب برای مقاطع بالاتر از لیسانس در نظر گرفته می شود و به متقاضیان با معدل بالا و پیشینه تحصیلی قوی تعلق می گیرد ، آندسته از دانشجویانی که در مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی تسلط کافی ندارند می توانند در کشور اوکراین به یادگیری بیشتر زبان انگلیسی بپردازند.

دوره های مختلفی برای آموزش زبان انگلیسی جهت کمک به متقاضیان تحصیل در اوکراین به زبان انگلیسی دارد ، برخی از آنها در محوطه دانشگاه ها و با قیمت مناسب تر برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود و برخی به صورت خصوصی و با هزینه بیشتر در خارج از پردیس دانشگاه برگزار می شود ، مدت زمان کلاس های آموزش زبان انگلیسی در اوکراین معمولا ۲۴ ساعت در هفته است.

با اینکه بسیاری از کشور ها خصوصا در مقاطع تحصیلات تکمیلی ، تحصیل به زبان انگلیسی را ارائه می دهند ، اما اگر می خواهید زبان تحصیل شما چیزی جز انگلیسی نباشد ، مستقیما به انگلستان بروید ، مقاله تحصیل در انگلستان را مرور کنید.

بهترین دانشگاه های اوکراین

تا اوایل سال ۲۰۱۶ بیش از ۸۰۰ مؤسسه آموزش عالی در اوکراین وجود داشت اما پس از آن وزارت آموزش و پرورش تصمیم گرفت که تعداد دانشگاه ها را به ۳۱۷ دانشگاه ،کاهش دهد که شماری از آن ها جزو دانشگاه های معتبر دنیا در رتبه بندی های جهانی هستند.

بهترین دانشگاه های اوکراین

دانشگاه ها در اوکراین تمایل دارند که به صورت موسسات چند شاخه ای فعالیت داشته باشند و تا حد ممکن تمامی رشته های تخصصی را به دانشجویان ارائه دهند ، البته آکادمی ها ، مانند دانشگاه های تک رشته ای ، بر شاخه ای خاص از دانش تمرکز می کنند.

یک سری مراکز علمی تخصصی نیز در اوکراین وجود دارند که مقوله های تحت پوشش آنها عبارتند از : دانش فنی ( ساخت و ساز و حمل و نقل ) ، اقتصاد ( از جمله امور مالی، اداری و کارآفرینی ) ، پزشکی ، کشاورزی ، فرهنگ ( هنر و طراحی ) ، مراقبت های بهداشتی و قانون ، این موسسات مدارک خاص خود را اعطا می کنند ، در ادامه به برخی از برترین دانشگاه های این کشور می پردازیم.

دانشگاه ملی کارازین خارکف اوکراین

دانشگاه ملی خارکف کارازین به عنوان دومین دانشگاه قدیمی اوکراین در سال ۱۸۰۴ در شهر خارکف تاسیس گردید ، دانشگاه ملی کارازین خارکف یا یکی از دانشگاه‌های کلاسیک جهان بوده و دارای ۱۲۰ رشته علمی ، آموزشی و پژوهشی است.

این دانشگاه دارای ۲۱ دانشکده از جمله زیست شناسی ، دانشکده فیزیک و فناوری ، دانشکده رادیو فیزیک ، دانشکده فیزیک ، دانشکده علوم کامپیوتر ، دانشکده فلسفه ، دانشکده مهندسی مکانیک و غیره می باشد ، این دانشگاه با موسسه UNAS در زمینه مهندسی مکانیک نیز ارتباط نزدیکی دارد.

دانشگاه کارازین تنها دانشگاه کلاسیک پایه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور است که بستر مناسب جهت بهبود تفکر بالینی ، علمی و پزشکی را ایجاد می نماید و در این زمینه دارای مجوزهای معتبر بین‌المللی است.

آماده سازی بیش از ۳۷۰۰ دانشجو از ۴۰ کشور در جهان (آفریقا، آسیا، شرق میانه، و غیره) در کارنامه افتخارات این دانشگاه است.

دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کیف

دانشگاه تاراس شفچنکو ، یا دانشگاه ملی کیف معتبرترین دانشگاه ملی اوکراین در شهر کیف می باشد که در سال ۱۸۳۴ تاسیس شد و در سال ۲۰۱۶ بخش پزشکی خود را راه اندازی کرد ، این دانشگاه از نظر قدمت سومین دانشگاه قدیمی کشور اوکراین به شمار میرود و در بسیاری از رتبه بندی های جهانی مقام نخست در این کشور را کسب کرده و در رنکینگ جهانی در میان 500 دانشگاه برتر دنیا قرار می گیرد.

این دانشگاه در حال حاضر شامل ۱۵ دانشکده و ۵ موسسه آموزش عالی بوده و با ۴۰ دانشگاه در جهان همکاری و تبادل دانشجو دارد ، در دانشکده پزشکی تعدادی رشته علوم پزشکی به صورت محدود ارائه شده و هم اکنون رشته پزشکی و داروسازی در آن ارائه نمی گردد.

مؤسسه پلی‌ تکنیک کی‌ یف

این دانشگاه در سال ۱۸۹۸ تاسیس شده و با ۳۶ هزار دانشجو در دو پردیس خود که در شهرهای کی یف و اسلاووتیچ هستند یکی از پرطرفدار ترین دانشگاه های کشور اوکراین به حساب می آید ، این دانشگاه تا به حال مهندسان و دانشمندان برجسته ای مثل سرگئی کارالیوف را به جامعه تحویل داده و هزینه تحصیل در این موسسه به نسبت سایر دانشگاه ها اندکی پایین تر بنظر می رسد چرا که از لحاظ اعتبار ملی در حد موسسه می باشد ولی آموزش های قوی و مورد قبولی را ارائه می دهد.

موسسه پلی تکنیک خارکوف

شهر خارکوف به دارا بودن جامعه دانشگاهی روسی زبان شهرت داشته و ۱۳ دانشگاه ملی از جمله دانشگاه ملی اتومبیل و اتوبان خارکوف ، دانشگاه ملی هوافضا و غیره و همچنین چندین موسسه آموزش عالی دیگر در آن قرار گرفته اند.

به دلیل وجود این دانشگاه ها و رشته ها ی تحصیلی ، تعداد دانشجویان خارجی در این شهر تقریبا زیاد است و شما می توانید به تحصیل در دانشگاه های این شهر به عنوان بهترین دانشگاه های اوکراین بپردازید.

دانشگاه ملی Donetsk

این دانشگاه از بهترین دانشگاه های اوکراین و در شهر دونتسک قرار دارد و به همراه دیگر دانشگاه های ملی این شهر ( دانشگاه ملی صنعتی دونتسک ، دانشگاه ملی اقتصاد و تجارت دونتسک ، دانشگاه ملی مدیریت دونتسک ) ، رشته های زیادی برای تدریس دارند و همگی در سطح ملی و بین المللی از طرفداران زیادی برخوردار است.

دانشگاه ملی پلی تکنیک Lviv

دانشگاه ملی پلی تکنیک Lviv به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی عمومی در سال ۱۸۴۴ در شهر Lviv تاسیس گردید ، این دانشگاه دوره های آموزشی و درجه های تحصیلات عالی مانند مدرک کارشناسی ، مدرک کارشناسی ارشد ، درجه دکترا در زمینه های مختلف را ارائه می دهد ، این موسسه تحصیلی ۱۷۴ سال سابقه دارد و دارای سیاست پذیرش انتخابی مبتنی بر آزمون ورودی است.

دانشگاه ملی زاپروژیا (ZNU)

این دانشگاه در سال ۱۹۳۰ به عنوان یک موسسه عالی دولتی غیر انتفاعی ، در شهر متوسط Zaporozhia تاسیس گردید ، این دانشگاه انواع رشته ها شامل ریاضی ، فیزیک ، تاریخ ، بیولوژی ، فلسفه ، حقوق ، زبان خارجی و مدیریت را در تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می دهد ، امروزه دانشجویان زیادی از کشورهای کانادا ، چین ، بلغارستان ، رومانی ، ترکیه ، آلمان و حتی بریتانیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند.

موسسه ملی حمل و نقل هوایی کیف ( NAU )

موسسه ملی حمل و نقل هوایی یک سازمان غیرانتفاعی عمومی است که در منطقه ای از شهر بزرگ کی اف واقع شده است ، این مؤسسه دارای مدارس دانشگاهی متعددی است که دوره های آموزشی و برنامه هایی را جهت رسیدن به درجه های تحصیلات عالی مانند دوره های کارشناسی ، مدرک کارشناسی ارشد و مدرک دکتری در زمینه های مختلف تحصیلی ارائه می دهد ، این موسسه ی ۸۵ ساله ، دارای یک سیاست پذیرش انتخابی مبتنی بر آزمون ورودی است.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در اوکراین

چنانچه به فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم نگاهی داشته باشید در می یابید که این فهرست دانشگاه های هر کشور را در دسته های مختلف قرار داده و با توجه به رنکینگ آنها ، هر یک را در دسته ای متفاوت قرار می دهد ، این فهرست از گروه عالی تا ضعیف را شامل شده و معمولا به دانشجویان توصیه می شود تا پذیرش خود را در دانشگاه های دسته اول امتحان نموده و دانشگاه های گروه متوسط را الویت آخر خود قرار دهند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در اوکراین

البته دانشگاه های اوکراین در سراسر جهان مورد تایید بوده و دانشجویانی که به دنبال مهاجرت به سایر کشورهای جهان هستند می توانند با خیالی آسوده به بهترین شرایط شغلی دست یابند.

دانشجویانی که تمایل دارند تا پس از اتمام دوره دانشگاه به کشور بازگردند بهتر است در هنگام پذیرش حتما فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت را بررسی نموده و با خیالی آسوده به تحصیل مشغول شوند.

هم اکنون در فهرست وزارت علوم هیچ دانشگاهی از اوکراین در گروه الف جای نگرفته و برخی از دانشگاه ها تنها در رشته خاصی در گروه ب قرار گرفته اند ، در ادامه به برخی از این دانشگاه ها در این گروه اشاره خواهیم نمود:

 • دانشگاه خارکف کارازین
 • دانشگاه ملی رادیو خارکف
 • دانشگاه ملی معماری کی یف
 • آکادمی ملی علوم اوکراین

جهت اطلاع از فهرست اسامی این دانشگاه ها می توانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید.

بورسیه های تحصیلی در اوکراین

در ابتدای مقاله در رابطه با تحصیل رایگان در کشور اوکراین صحبت نمودیم و دریافتیم که می توان با فراهم نمودن برخی شرایط به تحصیل رایگان در این کشور دست یافت ، اصلی ترین مسیر رسیدن به تحصیل رایگان در کشور اوکراین دریافت بورسیه از دانشگاه های این کشور است که به فاکتورهای متعددی وابسته است.

بورسیه های تحصیلی در اوکراین

معمولا دانشگاه های بزرگ و مطرح این کشور به دلیل درخواست های فراوان و امکانات خوبی که در اختیار دانشجویان قرار می دهند ، شرایط سخت تری در ارائه بورسیه تحصیلی داشته و دانشجوی علاقه مند باید بسیار سخت کوش بوده و شرایط تحصیلی خود را به حد عالی و قابل توجهی رسانده باشد.

معمولا در زمینه دریافت بورسیه تحصیلی دانشجویان دوره دکترا را می توان واجد شرایط ترین افراد در حوزه علمی دانست چرا که در این دوره دانشجو با انجام پروژه های تحقیقاتی جدید می تواند باعث ارتقا در رشته تحصیلی اش شده و به پیشرفت علم و بالا بردن رتبه دانشگاه کمک نماید.

رسیدن به بورسیه تحصیلی در دوره دکترا نیازمند فعالیت به صورت تخصصی در زمینه علمی مرتبط در سال های متوالی ست به نحوی که دانشجو نشان دهد همواره در حال پژوهش بوده و با ورود به مقطع دکترا قصد ادامه تحقیقات خود را داشته و می تواند نقش موثری را در این زمینه ایفا کند.

نحوه دریافت بورسیه تحصیلی اوکراین

دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های اوکراین به مراتب از مقطع دکترا دشوارتر است اما با داشتن روزمه تحصیلی خوب می توان در برخی از رشته های تحصیلی کمک هزینه های قابل توجهی را به دست آورد.

جهت اقدام به دریافت بورسیه در این دو مقطع باید پس از دریافت ویزای تحصیلی ، تحصیل خود در دانشگاه را آغاز نموده و سپس از دانشگاه تقاضای کمک هزینه و یا بورسیه تحصیلی نمایند.

درخواست بورسیه باید به دانشکده مربوطه فرستاده شده و با بررسی مدارک تحصیلی نتیجه نهایی را دریافت نمود اما در مقطع دکترا این گونه نبوده و فرد متقاضی باید با یک استاد راهنما ارتباط برقرار نموده و با ارسال رزومه تحصیلی خود نظر وی را به حمایت تحصیلی جلب نماید البته بورسیه های تحصیلی در بسیاری از موارد تنهاشهریه دانشگاه را پوشش داده و دانشجویان باید توانایی پرداخت مخارج زندگی را داشته باشند.

مجارستان هم یکی از کشور هایی است که بورسیه های خوبی دراختیار دانشجویان قرار می دهد ، برترین بورسیه های دانشگاه های این کشور را در مقاله تحصیل در مجارستان شرح داده ایم.

ویزای تحصیلی اوکراین

کشور اکراین نیز مانند هر کشور دیگری شرایط و مقررات خاص خود را برای اعطای ویزا دارد ، در وب سایت های مهاجرتی مربوط به کشور اکراین لیستی از برخی کشورها ( بلاروس ، گرجستان ، مولداوی ، روسیه ، ازبکستان ، ارمنستان ، آذربایجان ) وجود دارد که می توانند بدون نیاز به ویزا وارد خاک اوکراین شوند.

ویزای تحصیلی اوکراین

کشورهای اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر از جمله : ژاپن ، ایسلند ، موناکو ، نروژ و لیختنشتاین هم اجازه اقامت ۹۰ روزه در اوکراین بدون ویزا را دارا هستند.

متاسفانه نام کشور ایران در هیچکدام از لیستهای ذکر شده وجود ندارد ، بنابراین ایرانیان متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به اوکراین باید روند خاصی برای اخذ ویزای تحصیلی را پشت سر بگذارند که البته مراحل خیلی سختی نیستند بلکه آسان و قابل فهم هستند.

ما به عنوان یک موسسه مجاز و با سابقه در زمینه اعزام دانشجو ، مرحله به مرحله همراه شما خواهیم بود ؛ دانشجویان ایرانی ابتدا باید نامه پذیرش از دانشگاه های اوکراین را دریافت نمایند و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارت اوکراین مراجعه نمایند.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی اوکراین

 • اصل و کپی پاسپورت
 • اصل و کپی شناسنامه
 • یک قطعه عکس ۳×۴ ضمینه سفید
 • مشخصات فردی شامل : آدرس و تلفن منزل ، موبایل ، ایمیل و غیره
 • تمکن مالی دانشجو یا پدر دانشجو با حد اقل موجودی 4۰ میلیون تومان
 • اصل مدرک دیپلم و ریز نمرات به زبان انگلیسی
 • دعوت نامه اصلی شما
 • ترجمه صحت سلامت به انگلیسی ( که باید توسط وزارت بهداشت کشور شما تأیید و در عرض یک ماه از درخواست ویزا شما صادر شود).

همیشه به یاد داشته باشید که آماده شدن برای مصاحبه کنسولگری یک گام بسیار مهم در راه تحصیل در اوکراین است ، در طی مصاحبه ویزا ، دانشجویان باید بتوانند به طور واضح و آگاهانه از قصد خود درباره ورود به اوکراین برای تحصیل به مامور ویزا توضیح دهند ، نتیجه درخواست ویزای تحصیلی اوکراین حداقل یک ماه طول می کشد تا پردازش شود.

گفتنی ست که طی نمودن مراحل فوق با دقت و بدون اشتباه ، وقت و آگاهی زیادی می طلبد ، شما می توانید با مراجعه به یک موسسه اعزام دانشجو به اوکراین که صاحب تجربه بالایی در امور مهاجرتی باشد ، با سهولت و اطمینان بیشتری اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی و مهاجرت به اوکراین نمایید.

اقدامات لازم پس از دریافت ویزای تحصیلی اوکراین

پس از اینکه ویزای خود را دریافت و تاریخ و زمان ورود خود را مشخص کردید ، حتما این اطلاعات را به همراه جزئیات پرواز خود به دانشگاه اطلاع دهید همچنین اگر به کسی نیاز دارید که با شما ملاقات کند یا به دیدار شخصی بروید نیز دانشگاه را مطلع سازید ؛ دانشگاه قبل از ورود شما این جزئیات را به کنترل مرزی ارسال می کند.

پس از رسیدن ممکن است مجبور شوید مصاحبه ای را طی مراحل کنترل مرزی انجام دهید تا افسران بتوانند صحت اطلاعات شما را تأیید کنند ، اگر از مراحل فوق پیروی کنید به راحتی می توانید برای تحصیل در اوکراین به خارج از کشور بروید ، به یاد داشته باشید که آماده باشید و تمام مدارک لازم را همراه شما داشته باشید.

پس از حضور در کشور اوکراین توجه به این نکته بسیار ضروری است ، دانشجو باید با اداره مهاجرت و شهروندی تماس بگیرد تا بداند آیا واجد شرایط ماندن در اوکراین است یا خیر ، اداره تحصیل در اوکراین موظف است که به اداره ” مهاجرت و شهروندی ” در مورد دانشجویان خارجی که در دوره حاضر پذیرفته نمی شوند اطلاع دهد.

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی اوکراین

طبق قوانین اوکراین ، کنسولگری حق دارد از دادن ویزا خودداری کند ، اما در این مورد باید علت چنین تصمیم گیری را ذکر کند ، دلایل ممکن عبارتند از :

 • ضرورت امنیت ملی یا نظم عمومی
 • ضرورت حفاظت از سلامت ، حفاظت از حقوق و منافع مشروع شهروندان و ساکنان اوکراین
 • اطلاعات مربوط به افراد بیگانه یا افراد بدون وطن در پایگاه داده ، که می توانند طبق قوانین اوکراین وارد اوکراین شوند.
 • هنگامی که گذرنامه فرد خارجی یا شخص بدون وطن دستکاری شده ، جعلی است یا استانداردی را برآورده نمی کند.
 • ارائه اطلاعات نادرست یا اسناد جعلی
 • تعدی به یک فرد خارجی یا بیگناه در طول اقامت قبلی خود در اوکراین
 • هدف نامشخص از رفتن به اوکراین
 • فقدان اسناد و مدارک که قصد فرد خارجی یا بدون وطن را برای خروج از قلمرو اوکراین قبل از انقضای ویزا تأیید می کند.

پس از تصویب تصمیم ، کنسولگری علت ریجکت شدن ویزا و تاریخ آن را در پاسپورت ذکر می کند و در صورت ریجکت شدن ، شخص میتواند درخواست تجدید نظر نماید ، مدت بررسی این نامه برای ۲ ماه تعیین شده است ، در صورت امتناع از صدور ویزا به موجب درخواست تجدید نظر فرد خارجی با چنین درخواستی ، امکان درخواست مجدد وجود ندارد.

اگر فکر می کنید ریجکت شدن ویزا شما دلیل درستی ندارد ، موسسه مهاجرتی رجبی آماده است تا شما را در تهیه فرم درخواست تجدیدنظر برای صدور ویزا آماده کند.

بیمه دانشجویی در اوکراین

بدون داشتن بیمه دانشجویی امکان تحصیل و دریافت ویزای کشور اوکراین وجود ندارد و تمامی دانشجویان بین المللی موظف هستند تا خود را تحت پوشش یکی از بیمه های درمانی موجود در کشور اوکراین قرار داده و قرارداد خود را ثبت نمایند.

بیمه دانشجویی در اوکراین

چنانچه به دنبال پذیرش در دانشگاه های اوکراین هستید مسئله بیمه دانشجویی و پوشش درمانی را کاملا جدی گرفته و به صورت جدی به بررسی شرکت های بیمه در اوکراین بپردازید.

تمامی دانشجویان باید طبق قوانین کشور اوکراین در طول تحصیل خود در این کشور بیمه بوده و تا ماه اخر حق بیمه خود را پرداخت نمایند ، از آنجا که هزینه درمان در صورتی که فرد تحت پوشش بیمه قرار نگیرد بسیار گران بوده و دانشجویان باید از تمکن مالی بسیار خوبی برخودار باشند تا بتوانند از مخارج یک بیماری ساده مانند سرماخوردگی برآیند.

بیمه درمانی بهترین گزینه پیش روی دانشجویان است البته دانشجویانی که می خواهند کمتر از سه ماه برای گذراندن دوره های مختلف در اوکراین اقامت داشته باشند ، نیازی به دریافت بیمه دانشجویی نداشته و می توانند از بیمه درمانی مسافرتی استفاده کنند که هزینه ی بیمه درمانی در اوکراین ۸۰ دلار است.

نکات مهم در باب بیمه دانشجویی اوکراین

 • بیمه دانشجویی هم می تواند به صورت عمومی و هم خصوصی با امکانات مختلف دانشجو را تحت پوشش قرار دهد ، توصیه می شود که قبل از هر گونه اقدامی ابتدا بررسی های لازم را انجام داده و مناسب ترین آنها را که با بودجه تان هم خوانی دارد انتخاب نمایید.
 • تایید بیمه موردنظر توسط دانشگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، از این رو اطمینان حاصل نمایید که دانشگاه محل تحصیل بیمه نامه تان را به رسمیت بشناسد.
 • در صورت ادامه اقامت در اوکراین پس از اتمام تحصیلات خود بیمه خود را تغییر داده و تحت پوشش بیمه کارفرما قرار بگیرید.
 • ممکن است قوانین بیمه در هر ایالت متفاوت باشد از این رو از قوانین در شهر و ایالت موردنظر خود به خوبی مطلع شوید،
 • اقدام به دریافت بیمه را به لحظات آخر موکول نکنید چرا که ممکن است مجبور به انتخابی نامناسب شوید.

هزینه های تحصیل در اوکراین

هزینه های تحصیل در اوکراین در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اوکراین بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است ، به عنوان مثال شما می توانید در برخی دانشگاه ها دوره های مهندسی ، مدیریت و حقوق به زبان انگلیسی یا شهریه های تنها ۱۷۵۰ دلار پیدا کنید ولی در برخی از دانشگاه های خوب هزینه ها به ۲۷۰۰ دلار هم می رسد.

هزینه های تحصیل در اوکراین

شهریه های تحصیل در اوکراین به زبان روسی کمتر از شهریه ی برنامه ها به زبان انگلیسی است ، هزینه های تحصیل به زبان روسی در رشته های مختلف از ۱۵۰۰ دلار شروع می شود.

بیشترین هزینه تحصیل به دانشجویان علوم پزشکی تعلق می گیرد که البته مخارج دیگری همچون دوره پادفک نیز به آن افزوده می شود.

دقت داشته باشید که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب چندین برابر دانشگاه های دولتی این کشور است و تمکن مالی کافی را می طلبد ، اما با تمام این ها بدانید که اوکراین از جمله گزینه های مقرون به صرفه در میان کشورهای اروپایی ست و با تحصیل در آنها به یکی از معتبرترین مدارک تحصیلی با کمترین هزینه خواهید رسید.

متوسط هزینه های تحصیلی در اوکراین

زبان تحصیل یکی از دلایلی ست که در تعیین میزان شهریه بسیار موثر است و دانشجویان علاقه مند به زبان انگلیسی شهریه بالاتری را پرداخت خواهند کرد ، شهریه برخی از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی به شرح زیر است:

 • دوره های مهندسی =۲۳۰۰ دلار
 • علوم کامپیوتر = ۲۳۰۰ دلار
 • کسب و کار و امور مالی = ۲۰۰۰ دلار
 • علوم اجتماعی = ۲۵۰۰ دلار
 • پزشکی = 7000 دلار
 • دوره های کارشناسی ارشد = 5000 دلار

اما اگر زبان اوکراینی را برای تحصیل انتخاب نمایید شهریه کمتری را در تمامی رشته ها پرداخت خواهید نمود ، به عنوان مثال:

 • دوره آموزشي آماده سازي = ۱۳۰۰ دلار
 • دوره های مهندسی = ۱۵۰۰ دلار
 • علوم کامپیوتر = ۱۵۰۰ دلار
 • کسب و کار و امور مالی = ۱۵۰۰ دلار
 • علوم اجتماعی = ۱۵۰۰ دلار
 • پزشکی = ۳۵۰۰ دلار
 • دوره های کارشناسی ارشد = ۳۰۰۰ دلار

هزینه زندگی دانشجویان

اوکراین یکی از کشور های ارزان با هزینه های مقرون به صرفه برای زندگی است ، اما برآورد هزینه زندگی یک دانشجو برای یک سال کار دشواری است چرا که سبک زندگی و نحوه خرج کردن افراد متفاوت است ، به طور متوسط هر دانشجوی بین المللی برای تامین هزینه های زندگی خود در اوکراین حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار آمریکا نیاز خواهد داشت.

در خصوص هزینه های زندگی در اوکراین می توان گفت که مهم ترین بخش آن مربوط به هزینه سکونت در این کشور است ، دانشجویانی که قصد تحصیل در شهرهای مختلف اوکراین را دارند باید ابتدا از محل سکونت خود مطمئن شده و سپس نسبت به مهاجرت و ورود به اوکراین اقدام کنند ، روش های مختلفی برای اقامت در کشور اوکراین وجود دارد که در زیر به بررسی آنها پرداخته ایم.

خوابگاه های دانشجویی کشور اوکراین

پس از مهاجرت تحصیلی به اوکراین ، اقامت در اوکراین به شیوه های مختلف امکان پذیر است و دانشجویان با توجه به بودجه ای که در اختیار دارند می توانند یکی از بهترین آنها را انتخاب کنند ، اولین گزینه ای که پیش روی تمامی دانشجویان قرار دارد انتخاب خوابگاه های دانشجویی کشور اوکراین است.

خوابگاه های دانشجویی کشور اوکراین

تقریبا تمامی دانشگاه های این کشور خوابگاه های مختلفی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند ، این خوابگاه ها که در سطح متوسطی قرار دارند تمامی امکانات لازم را برای زندگی دانشجویی فراهم نموده اند و در مقابل هزینه ای که از دانشجویان دریافت می کنند مقرون به صرفه هستند.

جدا از خوابگاه های اصلی دانشگاه ، خوابگاه هایی نیز به صورت خصوصی در سطح شهر انتخابی شما وجود دارند و شما در صورتی که تمایل به خوابگاه دانشگاه ندارید و یا گاهی به دلیل ظرفیت کم به شما تعلق نگرفته می توانید اقدام به دریافت این گونه خوابگاه ها نمایید.

هزینه خوابگاه به شهری که در آن اقامت دارید نیز بسیار بستگی دارد ، به عنوان مثال هزینه خوابگاه در شهر پایتخت بین ۸۰ تا ۱۲۰ دلار و در بقیه شهرها ۵۰ تا ۱۰۰ دلار است ، شما با پرداخت هزینه خوابگاه دیگر نیازی به پرداخت قبوض و یا سایر هزینه ها مانند نظافت نخواهید داشت.

اجاره سوئیت و یا منزل مستقل در اوکراین

برخی از دانشجویان کیفیت خوابگاه های دانشجویی کشور اوکراین را مناسب زندگی نمی دانند و ترجیح می دهند با اجاره سوئیت و یا آپارتمان اقامت بهتری در این کشور داشته باشند ، اجاره مسکن در اوکراین به عوامل مختلفی بستگی دارد.

اگر شما در پایتخت یک سوئیت اجاره کنید طبیعتا اجاره بیشتری نسبت به شهرهای دیگر این کشور پرداخت خواهید کرد و یا اگر منزل شما به ایستگاه مترو ، قطار و یا مرکز اصلی شهر نزدیکتر باشد مبلغ اجاره بها بالاتر خواهد بود ، امکانات موجود داخل منزل نیز در میزان اجاره موثر هستند و هرچه آپارتمان جدیدتر و با امکانات بیشتر باشد باید مبلغ بیشتری پرداخت کنید.

علاوه بر مبلغ اصلی که توسط صاحب خانه مشخص می شود شما باید مبلغی را بابت قبض آب ، برق ، گاز و تلفن پرداخت کنید و بابت نظافت ساختمان و موارد جانبی هزینه ای دریافت می شود.

بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند تا برای کاهش هزینه ها آپارتمان و یا سوئیت خود را با یک یا دو نفر شریک شوند و ضمن داشتن امکانات بهتر نسبت به خوابگاه هزینه کمتری را نیز پرداخت کنند.

زندگی با یک خانواده اوکراینی

یکی دیگر از روش هایی که برای اقامت دانشجویان در کشور اوکراین وجود دارد زندگی با یک خانواده در این کشور است ، اگر شما علاقه مند به یادگیری زبان ، فرهنگ و آداب و رسوم مردم اوکراین هستید زندگی با یک خانواده اهل این کشور می تواند انتخاب بسیار مناسبی نسبت به خوابگاه های دانشجویی کشور اوکراین باشد.

برخی از خانواده ها یک اتاق از خانه خود را در مقابل دریافت مبلغی پول و یا خدمات در اختیار دانشجویان قرار می دهند که برای برخی از افراد گزینه ای هوشمندانه است ، دانشجویان با زندگی در میان یک خانواده قادر خواهند بود زبان و مهارت های اجتماعی خود را تقویت نموده و هرچه بهتر و زودتر با محیط سازگاری یابند.

سطح توقع افراد برای سکونت در اوکراین

در رابطه با خوابگاه های دانشجویی در اوکراین نمی توان هیچ خوابگاهی را به عنوان یک مکان خوب برای زندگی دانشجویی به مدت چند سال معرفی کرد زیرا سلیقه و سطح توقع افراد با یکدیگر کاملا متفاوت است.

ممکن است برخی از دانشجویان شرایط زندگی در یکی از خوابگاه های دانشجویی کشور اوکراین را مناسب دانسته و برخی دیگر اجاره آپارتمان مستقل را ترجیح دهند ، برخی ترجیح می دهند تا در خوابگاه دانشگاه ها حتی با شرایط سخت تر سکونت داشته باشند ولی پول خود را برای سفر و تفریح هزینه کنند ، در حالی که برخی دیگر می خواهند تا سکونت راحت تری هرچند با پرداخت مبلغ بیشتر داشته باشند.

بهترین شهرهای اوکراین برای تحصیل

عوامل مختلفی را باید برای انتخاب بهترین شهر اوکراین برای تحصیل در نظر گرفت ، از جمله رتبه های دانشگاهی ، کیفیت زندیگ و هزینه های زندگی ، امکانات تفریحی و غیره ، از این رو در ادامه شهرهای مناسب تحصیل در این کشور را به شما معرفی می نماییم.

بهترین شهرهای اوکراین برای تحصیل

کیف به عنوان پایتخت اوکراین ، شهری است که دارای موزه ها ، سینما ، سالن های نمایش ، محل برگزاری کنسرت های مختلف و خیلی از تفریحات دیگر است ، این شهر با معماری زیبای مذهبی شناخته شده اش منعکس کننده میراث قدیمی به عنوان یک مرکز مقدس برای مسیحیت ارتدوکس شرقی است و بیش از 1400 سال قدمت دارد.

دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کیف دومین دانشگاه برتر در اوکراین در این شهر قرار گرفته و اگر به دنبال آرامش بعد از کلاس های درس هستید در این شهر آرامش زیادی خواهید داشت.

از دیگر شهرهای ایده آل این کشور می توان به دونتسک اشاره کرد که دارای فضاهای سبز فراوان است و بهترین شهر اوکراین برای تحصیل محسوب می شود ، این شهر جمعیتی در حدود یک میلیون نفر داشته و به عنوان پنجمین شهر بزرگ اوکراین شناخته می شود ، این شهر دانشگاه های متعددی از جمله دانشگاه علوم پزشکی دونتسک ، دانشگاه فنی دونتسک ، دانشگاه ملی اقتصاد و تجارت دونتسک را در خود جای داده است.

شهر خارکف اوکراین

خارکف به خاطر جامعه دانشگاهیان و روشنفکران روسی زبان و همچنین صحنه های موسیقی پر جنب و جوش خود بهترین شهر اوکراین برای تحصیل شناخته شده است ، این شهر از ۱۹۱۷ تا ۱۹۳۴ به عنوان پایتخت جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین فعالیت می نمود و دارای یک جمعیت دانشجویی بزرگ از دانشجویان بین المللی است.

هزینه زندگی و تحصیل در اوکراین در این شهر نیز در مقایسه با دیگر شهرهای اوکراین کمتر است ، دانشگاه ملی کارازین خارکف و موسسه پلی تکنیک خارکف با رتبه های جهانی در این شهر قرار گرفته اند.

اودسا مقصد تحصیلی مناسب در اوکراین

اودسا بیشتر شبیه یک شهر واقع در مدیترانه می باشد که به شدت تحت تاثیر سبک های فرانسوی و ایتالیایی قرار گرفته است ، این شهر همیشه یک روح آزاد داشته که احتمالا با موقعیت آن و بخاطر پذیرش افراد مختلف ، به او محول گشته است ، این شهر دارای ساکنین مختلفی از جمله اوکراینی ، روسیه ، مولداوی ، یونانی، رومانیایی ، بلغاری ، قفقازی ، یهودی ، ترکی و ویتنامی بوده و به خاطر موزه ها ، پارک ها و سواحل آن شناخته شده است.

دانشگاه های اودسا شامل آکادمی موسیقی دولتی اودسا V، Nezhdanova ، قدیمی ترین موسسه آموزشی موسیقی در اوکراین ، دانشگاه ملی پزشکی اودسا و دانشگاه اقتصاد ملی اودسا هستند.

كار پاره وقت دانشجویی در اوکراین

بر اساس قوانین آموزش و پرورش اوکراین دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اوکراین می توانند با دریافت مجوز کار به صورت پاره وقت و تا ۴۰ ساعت در هفته کار کنند و از این راه درصدی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در این کشور را تامین نموده و تجربه کاری خود را افزایش دهند.

كار پاره وقت دانشجویی در اوکراین

کار دانشجویی می تواند از کارهای داخل دانشگاه تا مشاغل پاره وقتی همچون تدریس ، مترجمی ، کار در فروشگاه و غیره را در برگیرد ، معمولا دانشجویانی که به دنبال کار دانشجویی در کشور مقصد هستند جدا از داشتن درآمدی هرچند اندک ، از جنبه های مختلف به زندگی خود کمک می نمایند.

کار دانشجوی این فرصت را به شما می دهد تا زبان خود را تقویت نموده و با سپری کردن زمان بیشتر در میان مردم بتوانید راحت تر با فرهنگ مردم و کشور آشنا شوید ، هم چنین کسب تجربه مسیر را برای یافتن کاری مناسب تر پس از فارغ التحصیلی همواره ساخته و آسانتر به ویزای کار دست خواهید یافت.

روش های یافتن کار دانشجویی در اوکراین

تمامی افرادی که به دنبال یافتن کار پاره وقت در کشور اوکراین هستند با توجه به چالش های متعددی که در حوزه اقتصادی و کار پیش روی این کشور قرار گرفته باید از مهارت و توانایی خاصی برخوردار باشند ، داشتن تسلط کافی به زبان بومی ، تخصص در یک حرفه خاص و داشتن پشتکار همگی در یافتن کار دانشجویی بسیار موثر هستند.

معمولا دانشگاه های دارای بخشهای مشخصی می باشند که به دانشجویان جویای کار فرصت های مناسب را معرفی نموده و یا کار در بخش های مختلف دانشگاه را پیشنهاد می دهند ، سایت ، روزنامه ها و داشتن افراد آشنا همگی می توانند شما را در یافتن کار مناسب راهنمایی نمایند.

مزایا و معایب تحصیل در اوکراین

در مطالعه مزایا و معایب تحصیل در اوکراین اولین مزیت برجسته و قابل بیان پذیرش ساده و راحت از بهترین دانشگاه های اوکراین است ، به دلیل راحت تر بودن روند اخذ پذیرش از دانشگاه های اوکراین ، شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به این کشور نیز بسیار ساده تر از دیگر کشورهای اروپایی است.

مزایا و معایب تحصیل در اوکراین

علاوه بر این نوع دیپلم متقاضی تعیین کننده رشته انتخابی او برای تحصیل در اوکراین نخواهد بود و ملاک اصلی ورود شما به رشته دلخواه ، موفقیت در گذراندن دوره پادفک ( شامل دروس پیش نیاز هر رشته ) است ، از طرفی با وجود اینکه اوکراین هنوز به عضویت اتحادیه اروپا درنیامده است اما از لحاظ استانداردهای زندگی ، این کشور همواره تلاش می کند استانداردهای اروپایی را در جامعه اش پیاده کند.

اقتصاد اوکراین بیشتر حول شهر های بزرگی چون کییف ، زاپروژیا ، دنیپرو ، لووف و اودسا متمرکز شده است و دانشجویان بومی و بین المللی در بسیاری از مکان های عمومی از قبیل رستوران ، موزه ، سینما ، کتابخانه ، فرودگاه و استفاده از سایر وسایل حمل و نقل عمومی از تخفیف پنجاه درصدی برخوردار هستند اما با این وجود دانشجویان باید از معایب و چالش هایی که با انتخاب کشور اوکراین پیش رویشان قرار می گیرد نیز مطلع باشند.

معایب تحصیل در اوکراین

اوکراین اولین موضوع برای معایب تحصیل در این کشور موضوع ناامنی شهر های اوکراین برای زندگیست ، اوکراین در سال های اخیر به دلیل درگیری و جنگ مقداری ناامن شده بود و این موضوع اشتیاق دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در این کشور را مقداری کم کرده است.

اما در حال حاضر دولت اوکراین اعلام می کند که این کشور برای دانشجویان بین المللی امن است ، بهترین شهرها برای تحصیل ، کیف ، خارکف و اودسا هستند ، آنها کاملا امن هستند.

یکی از معایب عمده ای که دانشجویان ایرانی پس از ورود به اوکراین با آن مواجه می شوند ، گذراندن دوره پادفک می باشد ، این دوره در یک مرکز به نام تاراس شوچنکو و تحت نظر دانشگاه سرخ کیف برگزار می شود که اساتید برجسته ای داشته و اعتبار بالایی دارد.

اما در حال حاضر ، غیر از مرکز تاراس شوچنکو ، هر دانشگاهی مرکز خاصی برای دوره پادفک معرفی کرده که متاسفانه از ارزش و اعتبار کافی برخوردار نیستند و دانشجویان پس از گذراندن آن باز هم در ادامه تحصیل به زبان انگلیسی یا روسی دچار مشکل می شوند و گاهی اوقات مجبور به ترک تحصیل و خروج از اوکراین می شوند.

موسسات اعزام دانشجو به اوکراین

در رابطه با مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی تمامی متقاضیان علاقه مند به تحصیل باید علاوه بر بررسی نمودن شرایط و امکانات تحصیلی خود ، همراه و مشاوری مطمئن را نیز از همان ابتدا با خود داشته باشند که تمامی اقدامات و راهنمایی های لازم را در اختیارشان قرار دهد.

موسسات اعزام دانشجو به اوکراین

امروزه موسسات زیادی را مشاهده می کنیم که با نام موسسات اعزام دانشجو به اوکراین اقدام به جذب علاقه مندان تحصیل در این کشور می نمایند اما درنظر داشته باشید که پیمودن مسیر مهاجرت یک امر کاملا تخصصی بوده و نیاز به افراد با تجربه در این زمینه دارد و موسسات اعزام دانشجو نمی توانند پاسخگوی نیاز متقاضیان مهاجرت تحصیلی باشند و شما حتماً باید با یک شرکت مهاجرتی مشورت نمائید.

سوالات پر تکرار تحصیل در اوکراین

دوره پادفک چیست و چه محتوایی دارد؟

این دوره که مشابه آن در کشورهایی همچون روسیه نیز وجود دارد ، ۹ ماه تا یک سال زمان برده و شخص علاوه بر تسلط نسبی بر زبان روسی ، درس های مبانی مورد نیاز تحصیل هایی همچون زیست شناسی ، فیزیک ، شیمی و ریاضی آمادگی لازم برای حضور در دانشگاه های اوکراین را فرا می گیرد.

برای تحصیل در اوکراین در مقطع دکترا ، آیا حقوقی دریافت خواهم کرد؟

افرادی که موفق به پذیرش در این دوره می شوند در بسیاری از دانشگاه های اوکراین به عنوان فرد شاغل شناخته شده و حقوق ماهیانه دریافت می کنند ، این حقوق در برخی موارد علاوه بر تامین شهریه دانشگاه پاسخگوی هزینه های زندگی نیز خواهد بود.

برای دریافت بورسیه تحصیل در اوکراین در مقطع دکترا باید چه کارهایی انجام داد؟

تا حد ممکن به چاپ مقاله ، شرکت در کنفرانس ها ، انتشار کتاب و کلیه کارهای پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی تان پرداخته و زبان انگلیسی و روسی خود را تقویت کنید.

برای تحصیل دراوکراین چه شرایط سنی وجود دارد؟

برای تحصیل در دانشگاه نباید بیش از ده سال از آخرین مدرک تحصیلی فرد گذشته باشد و برای مقطع لیسانس و پزشکی بیشتر از ۳۰ سال سن نداشته باشید. ، افراد متقاضی دوره لیسانس باید زیر 25 سال و داوطلبان دوره فوق لیسانس باید زیر 35 سال سن داشته باشند.

آیا برای تحصیل به زبان انگلیسی در اوکراین نیازی به گذراندن دوره پادفک دارم؟

در برخی از دانشگاه ها دانش آموزانی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی تحصیل می کنند نیازی به حضور در کالج های پیش دانشگاهی و گذراندن دوره پادفک ندارند ، اما می توانند در طول دوره تحصیلی به عنوان یک دوره مستقل ، زبان روسی را نیز مطالعه کنند.

آیا دانشگاه های اوکراین مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

هم اکنون در فهرست وزارت علوم هیچ دانشگاهی از اوکراین در گروه الف جای نگرفته و برخی از دانشگاه ها تنها در رشته خاصی در گروه ب قرار گرفته اند که در همین مقاله آن ها را معرفی کردیم.

می خواهم بدانم اگر در خواست ویزای من یجکت شد آیا باز هم امکان دریافت ویزای تحصیلی اوکراین را دارم؟

در صورت ریجکت شدن ، شخص میتواند درخواست تجدید نظر نماید ، مدت بررسی این نامه برای ۲ ماه تعیین شده است ، در صورت امتناع از صدور ویزا به موجب درخواست تجدید نظر فرد خارجی با چنین درخواستی ، امکان درخواست مجدد وجود ندارد.

هزینه تحصیل در اوکراین چقدر است؟

در برخی دانشگاه ها تنها ۱۷۵۰ دلار و در برخی دیگر تا ۲۷۰۰ دلار ، شهریه های تحصیل در اوکراین به زبان روسی کمتر است و از ۱۵۰۰ دلار شروع می شود.

هزینه زندگی در اوکراین چقدر است؟

به طور متوسط هر دانشجوی بین المللی برای تامین هزینه های زندگی خود در اوکراین حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار آمریکا نیاز خواهد داشت.

آیا هنگام تحصیل در اوکراین اجازه داشتن کار دانشجویی خواهم داشت؟

بله ، تا ۴۰ ساعت در هفته می توانید کار کنید و از این راه درصدی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین نمایید.

در مقاله ای که خواندید تلاش کردیم مهم ترین نکاتی که در خصوص تحصیل در اوکراین باید بدانید را بیان کنیم ، در زیر هم به ده سوال مهم که احتمالا برای شما پیش خواهد امد پاسخ داده ایم ، شما هم از قسمت دیدگاه های سایت شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) برای پرسش سوال خود استفاده کنید.

در موسسه مهاجرتی رجبی ، قدرت خود را در سال های متمادی مطالعه و کارهای سخت که به ارائه نتایج منسجم و ملموس برای مشتریان کمک کرده است ، می بینیم ما اطمینان می دهیم که به طور کامل نیازهای شما را درک می کنیم و تمامی اقدامات ممکن را برای رسیدن به اهداف شما در می یابیم.

مشاورین ما تمام مسائل را به وضوح توضیح می دهند و تمام راه ها را برای خدمت به منافع شما در زمینه تحصیل در اوکراین در نظر می گیرند ، در نهایت باز هم می توانید جهت انتخاب اوکراین برای تحصیل با دفاتر شرکت مهاجرتی رجبی در شهر های تهران و شیراز مستقیما تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی بهره ببرید و یا سایر مقالات سایت که اگاهی بسیاری به شما می دهند نظیر تحصیل در کانادا را مطالعه نمائید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه