اقتصاد کشور اوکراین

اقتصاد کشور اوکراین
مشاور مهاجرتی

تاریخ رکود و رشد اقتصادی اوکراین به دنبال یک رکود بزرگ اقتصادی جهانی از سال 2000 تا سال 2008 آغاز شد، اما بحران مالی اوکراین در سال 2008-2009 به اوکراین رسید که این رکود اقتصادی خیلی طول نکشید. در اوایل دهه 2010 ، اوکراین به دلیل دارا بودن مؤلفه‌هایی مانند زمین‌های کشاورزی غنی، پایگاه صنعتی توسعه‌یافته، نیروی کار بسیار آموزش دیده و یک سیستم آموزشی خوب مورد توجه قرار گرفت.

در سال 2016 اقتصاد کشور اوکراین دوباره شروع به رشد کرد و در آوریل 2017 بانک جهانی اعلام کرد که نرخ رشد اقتصادی اوکراین در سال 2016 چیزی در حدود 2.3% بوده است و بدین ترتیب به رکود پایان داده است. تا سال 2018 اقتصاد کشور اوکراین به سرعت در حال رشد بود و تا پایان سال 2019 که مجددا بیماری کرونا تمامی مسائل را تحت تاثیر خود در آورد.

با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 ( موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451 ) همراه شوید تا اقتصاد کشور اوکراین را بهتر و کامل تر بشناسید و همچنین مقاله مهاجرت به اوکراین را نیز در همین سایت مطالعه فرمایید و اطلاعاتتان را کامل کنید.

فهرست مطالب

ارزش اقتصادی اوکراین در دنیای امروز

اوکراین پس از روسیه پهناورترین کشور اروپا می باشد که با ذخیره وسوسه انگیزی از معادن فلزی ارزشمند یکی از بهترین ذخیره های معادنی جهان را دارد. باید بدانید که نیمی از آهن و فولاد کل شوروی قدیم از اوکراین بدست می‌آمده است و چهل درصد از کل سنگ منگنز دنیا در دوران شوروی نیز از اوکراین صادر می‌شده است.

البته باید به این فهرست، منابع ذغال سنگ، جیوه، تیتانیوم و نیکل را هم بیافزاییم. اوکراین یکی از مهمترین کشورهای معدنی دنیا می باشد که هم از نظر تنوع و هم حجم ذخایر در دنیا کم نظیر است. گفته می‌شود 8 هزار معدن از 90 کانی ارزشمند در سراسر خاک اوکراین وجود دارد.

بر خلاف بیشتر کشورهای معدنی که کشاورزی خوبی ندارند اوکراین صاحب نوع بسیار حاصلخیزی از خاک هم می باشد. این خاک که بنام خاک سیاه یا سرزمین سیاه معروف است و حاصلخیزترین خاک کره زمین می باشد که در روسیه و کانادا نیز یافت می‌شود. اوکراین صاحب یک چهارم از خاک سیاه کره زمین است.

این خاک استثنایی و حاصل خیز، یکی از سرمایه های ملی اوکراین است. کشاورزی در این خاک بدون کود انجام می شود. علاوه بر همه این امتیازات بالقوه، اوکراین گلوگاه انرژی اروپا هم هست و 25 کشور اروپایی، وارد کننده گاز از روسیه هستند و همه خط لوله ها به جز یکی از خاک اوکراین می گذرند. این یعنی که ارزش اقتصادی اوکراین در دنیای امروز بسیار زیاد بوده و بر اقتصاد روسیه نیز تاثیر بسیار زیادی دارد.

عوامل موثر بر اقتصاد اوکراین

جنگ از جمله مسائلی است که بر اقتصاد اوکراین تاثیرات منفی زیادی گذاشته است‌ و امروزه مردم اوکراین به دلیل جنگ از بسیاری از لوازم ضروری محروم هستند. اما این کشور به دلیل کمک کشور‌های دیگر هنوز به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. اما جنگی که امروزه با روسیه در اوکراین رخ داده، این کشور را در تنگنای اقتصادی قرار داده است‌.

شاید بتوان گفت این جنگ چیزی بود که هیچکس در این کشور و در دنیا انتظار آن را نداشت و بسیاری از معادلات در اقتصاد کشور اوکراین را به هم ریخت. اما هنوز هم این کشور توانسته خود را سرپا ننگه داشته و نمایش بسیار خوبی از خود نشان دهد.

اما از دیگر فعالیت هایی که بر اقتصاد کشور اوکراین تاثیر می‌گذارد‌، کشاورزی است و اوکراین یکی از غول های بزرگ‌ مواد غذایی در سراسر جهان به حساب می آید‌. کشاورزی سود بسیار زیادی به این کشور می رساند، چراکه این کشور بیشتر محصولات کشاورزی خود را صادر می کند و از این راه پول های زیادی به دست می آورد.

عوامل موثر بر اقتصاد اوکراین

البته لازم نیست یادآوری کنیم که در بالا به معدن مختلفی که به طور وسیع در سطح این کشور قرار گرفته اند نیز اشاره کرده ایم. شاید نتوان به راحتی کشوری را در دنیا یافت که چنین سهم بسیاری زیادی از سهم نعمت های خدادادی بهره مند باشد.

نقش صنعت گردشگری بر اقتصاد کشور اوکراین

اوکراین دارای مکان های گردشگری بسیار زیادی است و این جاذبه ها گردشگران زیادی را از سراسر جهان جذب می کند. اوکراین یکی از قدیمی ترین کشور‌های اروپایی شرقی است، به همین دلیل دارای آثار تاریخی بسیار زیادی می باشد، که دارای اصالت و تاریخ پنهان و نهان این قاره است که همواره علاقمندان بسیاری را از سراسر جهان برای دیدن به خود جذب می کنند.

اوکراین از این طریق درآمد زیادی داشته و گردشگری بر اقتصاد این کشور تاثیر زیادی می‌گذارد. به طوری که تا پیش از وقوع جنگ که به طور کلی باعث کاهش بسیار شدید گردشگران به این کشور شد؛ یکی از برنامه های اصلی دولت این کشور بر مبنای تقویت بسیار زیاد این بخش و جذب بیش از پیش توریست های مختلف از سراسر جهان بود؛ که به طور قطع همچنان نیز این برنامه در دولت وجود دارد و قطعا با پایان جنگ رشد این بخش را شاهد خواهیم بود.

همانطور که می دانید این کشور بسیار وسیع بوده و مناطق بسیاری از آن تحت تاثیر اتفاقا روز قرار نگرفته است، پس می توانیم بگوییم که اوکران هنوز هم یک مقصد بسیار مناسب برای کار و اشتغال است. در مقاله کار در اوکراین هرآنچه که برای اشتغال و یافتن یک شغل مناسب و پردرآمد در این کشور نیاز دارید را ارائه کرده ایم.

آماری از تجارت اوکراین

آخرین گزارش از اقتصاد کشور اوکراین نشان می دهد که این کشور در سال 2023 کسری تجاری 1.676 میلیون دلاری را در مقایسه با مازاد تجاری 0.881 میلیون دلاری در دوره مشابه سال قبل ثبت کرده است که نشان از افول تجاری این کشور دارد. این یازدهمین ماه منفی بود زیرا واردات با افزایش 213 درصدی نسبت به سال قبل به 5.526 میلیون دلار رسید که ناشی از افزایش بسیار زیادی از موارد غیر قابل پیس بینی داشته است که در اثر جنگ به این کشور تحمیل شده است.

البته به طور یقین تا زمانی که جنگ پایان نپذیرد این شرایط به صورت قبل و رو به پیشرفت بسیار خوبی که بود باز نخواهد گشت. اما از جمله واردات افزایش یافته ای که باعث این اتفاقات در سال 2023 برای این کشور شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش خرید محصولات معدنی (+ 52.9 درصد)
  • ماشین آلات و لوازم مکانیکی، تجهیزات الکتریکی و قطعات آن (+ 359 درصد)
  • محصولات صنایع شیمیایی و وابسته (+215.7%)

در همین حال، با اینکه فروش محصولات با منشاء گیاهی (+ 202.1٪)، روغن ها و چربی های حیوانی (+ 175.8٪) و محصولات آماده (+ 232.6٪) با افزایش صادرات مواجه شده بودند، اما بازهم صادرات با 45.5٪ کاهش به 3.850 میلیون دلار رسیده است. از سوی دیگر، محموله های فلزات اساسی و اقلام فلزی پایه (17.5- درصد) و ماشین آلات و لوازم مکانیکی، تجهیزات الکتریکی و قطعات آن (-24.3 درصد) کاهش صادرات را تجربه کرده اند.

برترین صادرات کشور اوکراین

اوکراین یکی از کشورهای بسیار فعال بوده و صادرات زیادی به کشور‌های دیگر دارد‌. این کشور در صادرات و واردات به مسئله سیاسی و روابط خوب یا بد خود با کشور‌های همسایه توجه نمی‌کند، بلکه صادرات و واردات خود را انجام داده ولی قیمت های آن را بالا یا پایین می نماید. اوکراین از نظر صادرات یک کشور قدرتمند به حساب می‌آید‌.

این کشور یکی از بزرگترین‌ صادرکننده های عسل در سراسر جهان است‌ و به کشور‌های زیادی این محصول را صادر می‌کند. کشورمان یکی از خریداران عسل اوکراین می باشد. همچنین کشور اوکراین بیشتر محصولات کشاورزی خود را از جمله گندم‌، دانه آفتابگردان‌، ذرت‌ و روغن دانه آفتابگردان را به کشور‌های همجوار صادر می‌کند‌.

این کشور یکی از بزرگترین صادرکننده های قطعات هواپیما در سراسر جهان بوده و قطعات زیادی را به کشور‌های دیگر صادر کرده و از این راه پول زیادی را به جیب می زند‌. همچنین انواع ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل‌، ورق فولاد و سیاه‌، آهن‌، لاستیک و لوله های مسی از جمله صادرات این کشور به حساب می‌آید‌. در جدول زیر برترین صادرات کشور اوکراین در سال 2022 را مشاهده خواهید نمود:

کالای صادراتی مبلغ صادرات
سنگ آهن 6.83 میلیارد دلار
روغن دانه 6.34 میلیارد دلار
گندم 5.87 میلیارد دلار
ذرت 5.86 میلیارد دلار
آهن نیمه کاره 4.08 میلیارد دلار

ضمنا با مطالعه عنوان هزینه های زندگی در اوکراین می توانید برای مخارج و درآمد خود برنامه دقیقی داشته و میزان و مبالغ مخارج را به طور دقیق در این کشور بشناسید.

برترین واردات کشور اوکراین

اوکراین علاوه بر اینکه قدرت زیادی در تولید داشته و صادرات زیادی را به کشور‌های همسایه انجام می دهد؛ واردات بسیاری نیز انجام داده و واردات یکی از ارکان اصلی اقتصاد کشور اوکراین است. این کشور بسیاری از تجهیزات جنگی که لازم دارد را از کشور‌های دیگر خریداری کرده و به دلیل شرایط بحرانی که الان دارد، بسیار از لوازم پزشکی را نیز از دیگر کشور‌ها وارد می کند.

هر‌چقدر واردات در کشور زیاد شود، به تبع از نظر اقتصادی نیز وابسته تر خواهد شد. همانطور‌که می دانید واردات و صادرات دارای قوانین خاصی بوده و برای گرفتن یا فرستادن هر‌ کالا به کشور دیگر باید پول های زیادی برای گمرک پرداخت شود، به همین خاطر این کشور همواره تلاش دارد تا واردات خود را کاهش دهد که متاسفانه شرایط هیچ وقت بر وفق مراد پیش نمی رود.

پیش از ادامه لازم به ذکر است که حتما مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اوکراین را در سایت ما مطالعه کرده تا شرایط و قوانین این امر را در این کشور بشناسید. در جدول زیر برترین واردات کشور اوکراین را در سال 2022 مشاهده خواهید نمود:

کالای وارداتی مبلغ واردات
نفت تصفیه شده 5.63 میلیارد دلار
خودرو 4.1 میلیارد دلار
گاز و نفت 3.26 میلیارد دلار
دارو 2.26 میلیارد دلار
زغال سنگ 2.09 میلیارد دلار

برترین مقاصد صادرات و واردات اوکراین

در سال 2022 و طبق دقیق ترین آمار اوکراین رتبه 51 اقتصاد جهان از نظر تولید ناخالص داخلی، عدد 47 در کل صادرات، عدد 49 در کل واردات، اقتصاد شماره 103 از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه و شماره 44 پیچیده ترین اقتصاد بر اساس شاخص پیچیدگی اقتصادی (ECI) بوده است. این کشور همچنین بزرگ ترین کشور صادر کننده دانه های روغنی در جهان می باشد.

همچنین بر اساس همین آمار اوکراین مبلغی بالغ بر 69.1 میلیارد دلار کالا به خارج از این کشور صادر و مبلغی در حدود 74.4 میلیارد دلار کالا را از کشورهای دیگر وارد کرده است. همچنین اوکراین بزرگترین واردکننده حلال های کامپوزیت آلی (119 میلیون دلار) و پشم گارنت شده یا موی حیوانات (1.16 دلار) در جهان بوده است. در نمواردی که مشاهده می نمایید برترین مقاصد صادرات و واردات اوکراین را خواهیم دید که بزرگترین شرکای اقتصاد کشور اوکراین می باشند:

سوالات پر تکرار اقتصاد کشور اوکراین

کشور اوکراین در جهان به عنوان بزرگ ترین صادر کننده دانه های روغنی جهان شناخته می شود.

 بزرگ ترین بخش اقتصاد کشور اوکراین را بخش کشاورزی و بخش صادرات از معادن در تشکیل می دهند.

 سنگ آهن، روغن دانه، گندم، ذزت و آهن نیمه کاره از بیش ترین و بزرگترین صادرات کشور اوکراین هستند.

 نفت، خودرو، دارو، گاز نفت، زغال سنگ از بزرگ ترین و بیش ترین مواد و کالاهای وارداتی این کشور هستند.

 کشورهای چین، لهستان، آلمان، ترکیه و بلاروس از بزرگ ترین شرکای اقتصاد کشور اوکراین شناخته می شوند.

در این مطلب با اقتصاد کشور اوکراین بیش از پیش آشنا شدیم؛ برای کسب مشاوره از کارشناسان تیم شرکت مهاجرتی رجبی می توانید با ما در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز تماس حاصل کرده و یا به صورت حضوری از مشاورین ما راهنمایی بخواهید. ضمنا فراموش نکنید مقاله تحصیل در اوکراین اطلاعات بسیار مناسب و بسیار لازم و مهمی را در اینباره به شما ارائه خواهد کرد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *