اسپانیا

نرخ مالیات در اسپانیا

نرخ مالیات در اسپانیا

مالیات و نرخ مالیات در اسپانیا توسط دولت محلی و ملی این کشور تعیین می شود . لازم به ذکر است که نرخ مالیات در این کشور برای مشاغل وموقعیت های مختلف متفاوت است . در این مقاله که با تلاش مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی گردآوری شده است ، نرخ مالیات در اسپانیا مورد بررسی قرار گرفته ، سیستم مالیاتی این کشور و انواع مالیات های ارائه شده هنگام سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اسپانیا معرفی خواهند شد .

پرداخت مالیات یکی از الزامات زندگی در اسپانیا است و برای تمامی شهروندان و همچنین مهاجرین ساکن و مقیم در این کشور الزامی است . مالیات به همه درآمد ها و دارایی های ساکنین این کشور تعلق می گیرد و تنها خاص کارفرمایان و سرمایه گذاران نیست و حتی به درآمد های حاصل از کار در دیگر کشور های جهان برای افراد مقیم اسپانیا تعلق می گیرد . پیش از مهاجرت به این کشور باید از مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا آگاه شویم بنابراین در این خصوص تحقیق نمایید .

بررسی نرخ مالیات در اسپانیا

نرخ مالیات در اسپانیا توسط دولت فدرال ، منطقه ای و محلی تعیین می شود . طیف وسیعی از مالیات های موجود در اسپانیا به منابع مختلف تعلق می گیرند ، مهمترین آنها مالیات بر درآمد ، کمک های اجتماعی ، مالیات شرکت و مالیات بر ارزش افزوده است . برخی از آنها در سطح ملی و برخی دیگر در سطح ملی و منطقه ای اعمال می شوند .

سایر مالیات های جزئی مانند مالیات بر انتقال اموال ( منطقه ای ) ، مالیات بر املاک و مستغلات ( محلی ) ، مالیات بر جاده ( محلی ) به طور مستقیم توسط ادارات منطقه ای یا محلی جمع آوری می شوند . سال مالیاتی در این کشور از سال تقویمی پیروی می کند . هنگام مهاجرت کاری به اسپانیا ، نرخ مالیات بر درآمد ، مالیات بر فروش و مالیات بر شرکت در این کشور به ترتیب 45 درصد ، 21 درصد و 25 درصد است .

انواع مالیات بر درآمد در اسپانیا

مالیات بر درآمد در این کشور به دو نوع درآمد کلی و درآمد پس انداز تقسیم می شود :

نرخ مالیات در اسپانیا ، درآمد و پس انداز : درآمد پس انداز شامل درآمد سود ، سود سهام ، درآمد حاصل از بیمه عمر ، درآمد خرید سالانه ، سود سرمایه در فروش / انتقال دارایی ها می باشد . ساکنان اسپانیایی ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد پس انداز و سود سرمایه خود در سراسر جهان هستند . نرخ این نوع مالیات در سال 2018 این گونه است :

 • نرخ مالیات برای درآمد تا 6000 یورو 19 درصد است .
 • نرخ مالیات برای درآمد از 6000 تا 50000 یورو 21 درصد است .
 • نرخ مالیات برای درآمد بیش از 50000 یورو 23 درصد است .

انواع مالیات بر درآمد در اسپانیا

مالیات افراد مقیم در اسپانیا

اگر فرد دارای معیار های زیر باشد برای مقاصد مالیاتی مقیم اسپانیا به شمار می آید :

 • بیش از 183 روز در یک سال در اسپانیا اقامت داشته باشد . نیاز نیست این روزها به طور متوالی باشند ، مگر اینکه ثابت شود که فرد به طور معمول در سایر نقاط اقامت دارد .
 • ” مرکز منافع اقتصادی ” فرد در اسپانیا باشد ، یعنی پایه فعالیت های اقتصادی یا حرفه ای فرد در اسپانیا است . اگر فرد در اسپانیا بیشتر از دیگر کشورهای جهان درآمد کسب می کند.
 • مرکز ” منافع حیاتی ” فرد در اسپانیا است ، به عنوان مثال همسر و / یا فرزند وابسته به فرد در اسپانیا زندگی می کنند . در این صورت ، صرف نظر از مدت اقامت فرد در اسپانیا ، ساکن این کشور محسوب شده و ملزم به پرداخت مالیات می باشد . مگر اینکه گواهینامه مالیات اقامتی صادر شده توسط یک کشور دیگر را دریافت کند و در کشوری دیگر ملزم به پرداخت مالیات شهروندی باشد .

نرخ مالیات بر درآمد در اسپانیا

مالیات برای افراد مقیم و شهروند اسپانیا به کل درآمد آن ها در سراسر جهان تعلق می گیرد و دارای نرخ تصاعدی است . درآمد کلی شامل همه درآمد های بدست آمده فرد از کار و کارفرمایی ، درآمد اجاره املاک ، درآمد حاصل از حق امتیاز ها ، درآمد حاصل از فروش و انتقال دارایی ها می باشد .

مالیات بر درآمد کلی از سوی دولت منطقه ای تعیین می شود و بسته به نوع منطقه از 19 درصد تا 48 درصد متغیر می باشد . اگر فردی برای کمتر از 183 روز در اسپانیا کار کند و به عنوان مقیم این کشور محسوب نشود تنها ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد کسب شده در اسپانیا می باشد .

به این نوع مالیات تخفیف تعلق نمی گیرد . اگر فرد غیر مقیم اسپانیا صاحب ملکی در این کشور باشد ملزم به پرداخت مالیات بر املاک برای افراد غیر مقیم می باشد .

مالیات بر ارزش افزوده در اسپانیا

در حال حاضر ، نرخ مالیات در اسپانیا بر ارزش افزوده 21 درصد است . این نرخ برای اکثر وسایل مورد نیاز است . همچنین نرخ تخفیف برای محصولات و خدمات خاص 10 درصد و تخفیف فوق العاده کاهش 4 درصد می باشد .

ثبت نام در اداره مالیات برای شرکتها یا افرادی که محصولات خدماتی می فروشند ، اجباری است . لازم به ذکر است که برخلاف برخی کشورها ، شرکت هایی که کالا یا خدمات ملزم به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را عرضه می کنند باید از شروع تجارت در اداره مالیات ثبت نام کنند ، چرا که هیچ آستانه محدودی برای آنها وجود ندارد .

مالیات بر شرکت در اسپانیا

مالیات بر شرکت در اسپانیا

به سود و درآمد های ایجاد شده توسط شرکت ها مستلزم به پرداخت مالیات شرکت است . نرخ استاندارد سال 2014 ، 30 درصد بود و در سال 2015 به 28 درصد کاهش یافت و در حال حاضر 25 درصد می باشد . نرخ مالیاتی شرکت هایی که درآمد کمتر از 5 میلیون یورو است 20 درصد بود .

اما در حال حاضر این قانون حذف شده است و تنها برای انتقال در سال 2015 برای اولین 300.00 یورو سود نرخ مالیات 25 درصد و بقیه 28 درصد می باشد ، که این مالیات را می توان برای کسب و کار با اهداف خاص مانند افزایش یا حفظ تعداد کارکنان خود کاهش داد .

هدف از نگارش مقاله فوق بررسی نرخ مالیات در اسپانیا ، معرفی انواع مالیات های ارائه شده در این کشور و بیان نرخ مالیات های موجود در اسپانیا است . در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر تهران و شیراز موسسه مهر آفرین رجبی به عنوان یک موسسه مهاجرتی به اسپانیا تماس حاصل نمایید .

Rate this post
بازگشت به لیست

18 دیدگاه در “نرخ مالیات در اسپانیا

 1. مریم گفت:

  سلام، در مورد اقدام برای ویزای طلایی چند سوال داشتم:
  ۱- یک خانم با دریافت ویزای طلایی قادر به دریافت اقامت برای همسر و فرزند خود خواهد بود و ایشان افراد تحت تکفل بانوان بحساب خواهند آمد؟
  ۲- دو تا دو و نیم درصد مالیات بر املاک سالیانه به این خرید ۵۰۰ هزار یورویی تعلق میگیرد؟ در بعضی سایت ها اعلام شده که از مزایای این سرمایه گذاری معافیت از مالیات است.
  ۳- اجاره دادن ملک خریداری شده قانونی است؟
  ۴- با احتساب مبلغ با مالیات بر اجاره و مالیات بر املاک، در مقایسه با مبلغ اجاره بها در نهایت نسبت به سرمایه گذاری انجام شده چند درصد درآمد ممکن است بدست بیاید؟
  ۵- پس از اخذ اقامت دایم امکان جابجایی سرمایه از بخش ملک به بخش های دیگر مجاز است؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   1-شخصی که از این طریق اقامت دریافت می‌کند برای افراد وابسته یعنی همسر و فرزندان زیر 18 اش هم می‌تواند اقامت بگیرد.
   2-خرید ملک در اسپانیا شامل مالیات می شود که در هر منطقه میزان آن متفاوت است.
   3-اجاره ملک خریداری شده بله قانونی است.
   4-میزان مالیات اجاره ملک بسیار کم است و بیشتر باید مالیات ملک را در نظر بگیرید. و میزان درآمد بسته به نوع ملک، موقعیت، متراژ و غیره می‌تواند متفاوت باشد.
   5-بعد از دریافت اقامت دائم اجازه فروش ملک را دارید.

   با تشکر از سوال شما

 2. مژگان گفت:

  سلام برای فردی که از طریق تمکن مالی و اجاره ملکدر اسپانیا اقامت می گیرد و منبع در آمد از ایران است چه مالیاتی تعلق می گیرد؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   نرخ مالیات در اسپانیا بین 19 تا 45 درصد است و بستگی به میزان درآمد شما دارد.

   با تشکر از سوال شما

 3. ناهید گفت:

  با سلام
  برای مهاجرت از طریق تمکن مالی ، آیا من باید هم در ایران مالیات بر درآمد بدهم و هم در کشور اسپانیا؟؟؟ یعنی مالیات پرداختی من رو در ایران قبول ندارند و اینکه چند درصد باید مالیات بپردازم؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  باسپاس

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   بله در اسپانیا هم باید مالیات بپردازید.
   نرخ مالیات در اسپانیا بین 19 تا 45 درصد است و بستگی به میزان درآمد دارد.

   با تشکر از سوال شما

 4. Kk گفت:

  با سلام ، به دانشجو اجازه ی استفاده از حساب بانکیش برای استفاده از آنلاین شاپ داده میشه؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   بله

   با تشکر از سوال شما

 5. یاسین گفت:

  سلام برای مهاجرت از طریق خرید ملک چقدره ،کسب و کار هم اینترنتی هست..

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   برای خرید ملک در اسپانیا می بایست مبلغ 500 هزار یورو در نظر بگیرید.
   میزان مالیات سالانه که به ملک تان تعلق می‌گیرد بین 2/ تا 2/5 درصد ارزش ملک تان می باشد.
   میزان مالیاتی که به درآمد تان تعلق میگیرد بسته به میزان درآمد بین 19 تا 45 درصد می باشد.

   با تشکر از سوال شما

 6. محسن گفت:

  سلام و ادب
  من قصد اخذ اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا رو دارم. در فارکس فعالیت می کنم و متوسط درآمد سالانه ام پانصد هزار دلار هست. چند درصد مالیات از من کسر میشه؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   با توجه به قوانین مالیاتی کشور اسپانیا، نرخ مالیات بر درآمد بالای 60000 یورو 45 درصد می باشد. ضمنا در صورتی که در اسپانیا ملک خریداری کنید، 2/ تا 2/5 درصد ارزش ملک تان ( بسته به شهر مقصد) نیز به صورت سالانه باید مالیات بپردازید.

   با تشکر از سوال شما

  2. Sh گفت:

   سلام .ما اقامت گلدن اسپانیا داشتیم و برای تمدید اقدام کردیم کمتر از یک ماه در سال بیشتر در اسپانیا نبودیم مالیات بر اجاره ملک رو هم در اسپانیا دادیم ولی رجکت کردن مارو و گواهی مالیات بر درآمد رو میخوان ولی ما جز اجاره ملک اونجا درآمدی نداریم چیکار باید کنیم

   1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

    با سلام

    علاوه بر مالیات اجاره ملک ،
    شما ملزم به پرداخت مالیات ملک خود نیز می باشید.
    بنابراین میتوانید بعد از گذشت چند ماه مجددا شانس خود را امتحان کنید.

    با تشکر از سوال شما

    1. امیر گفت:

     سلام ببخشید با ویزای تمکن مالی که اجازه کار ندارند افراد ، چرا مالیات پرداخت کنند ؟

     1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

      با سلام

      شما درصورت خرید ملک در اسپانیا باید متلیات بپردازید یا بابت نگه داشت پولتون به بانک مبلغ پرداخت کنید.

      با تشکر از سوال شما

 7. آرش گفت:

  سلام. برای شخصی که از طریق تمکن مالی، اقامت اسپانیا را گرفته اند و کار و درآمد آنها اینترنتی است، میزان مالیات چقدر است؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   میزان مالیات بر درامد شما بین 19تا 45 درصد متغیر خواهد بود.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.