سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی
مشاور مهاجرتی

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی برای مشتاقان سرمایه گذاری در اروپا گزینه ای ایده آل است.

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی

افراد زیادی از کشور های خارج اتحادیه اروپا به لیتوانی مهاجرت می کنند ، آن ها مشاغل خالی را اشغال می کنند ، در لیتوانی تجارت می کنند و مشتاق دریافت مجوز اقامت خود هستند ، در ادامه با شرایط و ویژگی های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی آشنا می شویم ، پیشنهاد ما به شما این است با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس گرفته و از جزئیات سرمایه گذاری در این کشور مطلع شوید.

لیتوانی برای جذب سرمایه های خارجی به این کشور به شدت کار می کند به همین منظور مناطق اقتصادی آزاد که به ویژه برای سرمایه گذاری های خارجی مطلوب هستند ایجاد شده و دولت در اجرای سیاست ارتقا سرمایه گذاری نقش دارد.

لیتوانی برای سرمایه گذاران جذاب است زیرا محیط ایده آل برای راه اندازی مراکز خدمات و داده را فراهم می کند ، در سالهای اخیر لیتوانی توانسته است غول های جهانی مانند بارکلیز و وسترن یونیون را به خود جلب کند ، این کشورهمچنین سرمایه گذاری های خارجی را در صنعت ارتقا می دهد ، لیتوانی قصد دارد در نقشه سرمایه گذاری تجاری ظاهر شود و موقعیت های خود را در بازارهای بین المللی تقویت کند.

برای شناخت بیشتر در زمینه بازار های کاری اروپا و قوانین کسب و کار در کشورهای اروپایی مقاله کار در اروپا را مطالعه نمایید تا اطلاعات تکمیلی جالبی را بدست آورید.

نکته : عناوین اصلی این مقاله به صورت لینک شده در جعبه سبز رنگ در اختیار شماست ، با کلیک بر روی هر یک به همان مطلب هدایت می شوید.

روش های سرمایه گذاری در لیتوانی

قانون سرمایه گذاری به طور خاص فرم های زیر را برای سرمایه گذاری در لیتوانی مجاز می داند:

 • تأسیس یک شرکت یا تملک بخشی از آن یا کل سرمایه مجاز یک شرکت عملیاتی ثبت شده در لیتوانی.
 • خرید اوراق بهادار از هر نوع
 • ایجاد ، تملک و افزایش ارزش دارایی های بلند مدت ؛
 • وام وجوه یا دارایی های دیگر به نهاد های تجاری که سرمایه گذار سهام آنها را دارد ؛
 • قرار داد های اجاره یا امتیاز انحصاری
 • اشخاص خارجی مجاز به ایجاد شعبه یا دفاتر نمایندگی هستند ؛ هیچ محدودیتی در مالکیت یا کنترل خارجی وجود ندارد.
 • سرمایه گذاران خارجی می توانند سرمایه را به صورت پول ، دارایی یا حقوق مالکیت معنوی یا صنعتی کمک کنند.

ثبت شرکت و شعبه در لیتوانی

تأسیس یک شرکت جدید یکی از اولین قدم های یک کار جدید است که نیاز به دانش و مهارت خاصی دارد ، افرادی که به فکر راه اندازی مشاغل در لیتوانی هستند اغلب از خود می پرسند که از بین ایجاد یک شرکت ، خرید یک شرکت از قبل تاسیس شده یا سرمایه گذاری در یک کسب و کار از قبل تاسیس شده و کارکرده کدام یک بهتر است ، همه گزینه ها هنگام شروع کار در لیتوانی مطلوب هستند و همه مزایا و معایب خود را دارند.

راه اندازی یک شرکت جدید برای افراد گزینه جذابی به نظر می رسد زیرا می توان مطمئن بود که این شرکت هیچ بدهی ، سابقه منفی ندارد می توان برای آن هر نامی انتخاب کرده و در هر آدرسی ثبت شود ؛ طبق آمار سالانه نزدیک به ۲۰۰۰ شرکت کوچک و متوسط (SME) در لیتوانی ثبت می شوند.

کسانی که می خواهند در لیتوانی شغلی راه اندازی کنند باید از قوانین محلی که قانون تجارت است پیروی کنند و ابتدا باید یکی از انواع شرکت های موجود را برای ثبت انتخاب کنند ، انواع شرکت های موجود در لیتوانی شامل

شرکت انحصاری ، شرکت با مسئولیت محدود خصوصی ، شرکت با مسئولیت محدود عمومی ، مشارکت که می تواند عمومی یا خصوصی باشد.

شرکت های خارجی همچنین مجاز به فعالیت در بازار لیتوانی از طریق شرکت های تابعه هستند که معمولا به عنوان شرکت های با مسئولیت محدود ، دفاتر شعبه و دفاتر رابط یا نمایندگی ثبت می شوند.

انواع شرکت ها در لیتوانی

طبق قانون مدنی لیتوانی کلیه شرکت های فعال در این کشور دارای وضعیت شخص حقوقی هستند ، شخص حقوقی به عنوان یک شرکت ، موسسه یا سازمان تعریف می شود که می تواند حقوق و تعهداتی را به نام خود کسب و اعمال کند.

انواع شرکت ها در لیتوانی

قبل از تأسیس یک شرکت در لیتوانی ارزیابی و انتخاب نوع تعهد مناسب شما ضروری است ، زیرا این انتخاب نه تنها بر میزان سرمایه لازم بلکه بر وضعیت حقوقی آن شرکت و سایر مسائل مربوط به تجارت نیز تأثیر خواهد گذاشت ، متداول ترین شکل حضور تجاری در لیتوانی ، شرکت با مسئولیت محدود (UAB) است البته برای سرمایه گذاران خارجی چهار نوع اصلی ثبت شرکت لیتوانی وجود دارد که به شرح زیر است:

شرکت های با مسئولیت محدود در لیتوانی

اگر یک سرمایه گذار تقریبا ۲۹۰۰ یورو در دسترس داشته باشد می تواند یک شرکت با مسئولیت محدود خصوصی افتتاح کند ، UAB می تواند توسط یک سهامدار منفرد با مسئولیت محدود در مورد بدهی ها و سود تشکیل شود ، شرکت با مسئولیت محدود به دلیل کمبود سرمایه مورد نیاز و شرایط ساده متداول ترین نوع شرکت در لیتوانی است، حداقل ۲۵٪ از سرمایه سهام باید با تشکیل شرکت با مسئولیت محدود در لیتوانی واریز شود.

با سرمایه بالاتر سرمایه گذاران می توانند یک شرکت با مسئولیت محدود عمومی افتتاح کنند ، حداقل مبلغ مورد نیاز برای راه اندازی AB در لیتوانی نزدیک به ۴۵۰۰۰ یورو است که ۲۵٪ از آن باید هنگام ثبت واریز شود.

مسئولیت اعضا به سهم آنها بستگی دارد ، کلیه تصمیمات مهم توسط مجمع عمومی سهامداران اتخاذ می شود و باید یک هیئت مدیره منصوب شود.

مشارکت در لیتوانی

مشارکت عمومی بر اساس توافق نامه امضا شده بین دو یا چند شریک با مسئولیت و مشارکت برابر است ، مزیت اصلی این نوع شرکت این است که حداقل سرمایه سهام مهم نیست ، توافق نامه شرکای عمومی باید شامل نام مشارکت ، اطلاعات مربوط به اعضا ، اطلاعات مربوط به دفتر مرکزی ، نوع مشاغل ، روال مربوط به پوشش هزینه های ادغام ، میزان سهم هر یک از اعضا ، زمان انقضا این یک شرکت موقت است ، تاریخ امضای توافق نامه باشد.

مشارکت محدود با توجه به کمک مالی آنها توسط دو یا چند عضو با نقش های مختلف در شرکت شکل می گیرد ، در این نوع شرکت ها شرکای با مسئولیت محدود و شرکای عمومی وجود دارند که مسئولیت محدود و قدرت تصمیم گیری در شرکت ندارند ، توافق نامه ای نیز باید امضا شود ، نام شریک عام و شریک محدود باید در این سند خط ذکر شود ، حداقل درخواست سرمایه سهام وجود ندارد.

مالکیت انفرادی در لیتوانی

مشاغل انحصاری توسط یک شخص با مسئولیت نامحدود تشکیل می شود، حداقل درخواست سرمایه سهام وجود ندارد ، می تواند تا ۱ یورو پایین باشد حداقل ۱ عضو و حداکثر ۱۰ عضو مجاز است ، اعضای شرکت هیچ گونه مسئولیتی در مورد فعالیت های تجاری انجام شده توسط شرکت ندارند ، فقط اشخاص حقیقی می توانند عضو شوند ، این نوع شرکت دارای الزامات حسابداری ساده است.

دفاتر شعبه و نمایندگی در لیتوانی

شرکت ها یا سازمان های خارجی می توانند دفاتر نمایندگی و شعب خود را تأسیس کنند ، دفتر نمایندگی یا شعبه بخشی از یک شرکت یا سازمان خارجی است که در قلمرو جمهوری لیتوانی واقع شده است ، حداقل یک مدیر باید در لیتوانی اقامت داشته باشد.

شعبه یا دفتر نمایندگی واحد شخص حقوقی (شرکت خارجی) است ، اما شخص حقوقی نیست ، دفتر شعبه یک واحد ساختاری از یک شخص حقوقی است که دفتر ثبت خود را دارد و کلیه یا بخشی از وظایف شخص حقوقی را انجام می دهد ، دفتر شعبه می تواند تجارت را در محدوده تعیین شده توسط شرکت خارجی انجام دهد.

دفتر نمایندگی واحدی از شخص حقوقی است که دفتر ثبت خود را دارد و از حق انجام عملیات مشخص شده یعنی نمایندگی منافع شخص حقوقی و حفاظت از آنها برخوردار است ، دفتر نمایندگی می تواند تبلیغ کند اما نمی تواند تجارت کند.

ویژگی اصلی دفتر نمایندگی یا شعبه این است که شرکت خارجی مسئولیت کلیه بدهی ها را بر عهده دارد ، برای اهداف مالیاتی یک شرکت خارجی می تواند یک دفتر دائمی در لیتوانی ایجاد کند ، دفتر نمایندگی یا شعبه هیچگونه الزامات ممیزی رسمی ندارد.

بهترین سرمایه گذاری در لیتوانی

لیتوانی به دلیل هزینه های پایین برای ایجاد یک شرکت و همچنین به دلیل وجود صنایع مختلف که سالانه تعداد زیادی از مشاغل خارجی را به خود جذب می کنند ، از نظر سرمایه گذاری یکی از جذاب ترین کشور های بالتیک است ، در میان فرصت های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی بخشهایی مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) ، بیو تکنولوژی ، پردازش فلزات ، ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی ، پلاستیک ، مبلمان ، پردازش چوب و صنعت کاغذ ، نساجی و پوشاک ، مهمترین بخشهای سرمایه گذاری هستند که سرمایه گذاران خارجی می توانند از آنها استفاده کنند.

بهترین سرمایه گذاری در لیتوانی

در حالی که برخی از سرمایه گذاران دقیقا از نوع شغلی که می خواهند افتتاح کنند و صنعت مورد نظر خود برای آغاز فعالیت مطلع هستند ، برخی دیگر به دنبال امکانات هستند و بخش مناسب سرمایه گذاری برای خود را جستجو می کنند ، در ادامه با بهترین فرصت های سرمایه گذاری در این کشور آشنا می شویم.

خوب است بدانید هزینه های ثبت شرکت در ترکیه هم بسیار پایین است ، مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه را بخوانید تا با هزینه های تاسیس شرکت در این کشور بیشتر آشنا شوید.

صنعت تولید در لیتوانی

تولید موتور اقتصاد لیتوانی است زیرا نمایانگر پیشرفته ترین صنعت در این کشور است ، نیروی کار تحصیل کرده ، زیرساخت ها و پشتیبانی دولتی از شرکت های این بخش تولید را به یکی از بهترین صنایع برای سرمایه گذاری در لیتوانی تبدیل کرده است.

لیتوانی دومین مکان تولید با استقبال در سطح بین المللی است ، مهمترین شاخه های صنعت تولید ، قطعات خودرو و هواپیما هستند.

بخش خدمات

یکی دیگر از صنایع جذاب سرمایه گذاری در لیتوانی ، بخش خدمات است که توسط شعبه خدمات اختصاص یافته به شرکتهای صنعت مالی و بیمه ؛ شعبه خدمات بازرگانی که نیاز های صنعت IT در لیتوانی را تأمین می کند ؛ خدمات تجاری اختصاص یافته به شرکت های تولید کننده بین المللی که در اینجا فعالیت می کنند ؛ بخش برون سپاری فرآیند تجارت (BPO) که توسط شرکت های بین المللی استخدام می شود.

صنعت پیشرفته در لیتوانی

یکی از صنایع در حال ظهور سرمایه گذاری در لیتوانی توسط فناوری با تمرکز عمده در بخش فناوری پیشرفته ارائه شده است ، سرمایه گذاران خارجی که می خواهند در این صنعت سرمایه گذاری کنند می توانند شرکت های لیتوانیایی را در زیر بخش هایی مانند فناوری مالی ، امنیت سایبری ، فناوری اطلاعات ، توسعه مرکز داده و بازی ثبت کنند.

خرید ملک در لیتوانی

یکی از روش های عالی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی خرید ملک است به دنبال کاهش چشمگیر بازار املاک و مستغلات در چند سال گذشته نشانه هایی از توسعه جدید و رشد مجدد وجود دارد ، خرید یک آپارتمان یا خانه در اینجا روندی آسان و سریع است ، شما مجاز به خرید خانه بدون محدودیت هستید ( فقط محدودیت هایی برای خرید زمین های کشاورزی وجود دارد) ، نیازی به گرفتن اجازه از مقامات محلی نیست.

یک ملک می تواند مستقیما توسط مالک یا از طریق آژانس املاک و مستغلات به نمایندگی از مالک به فروش برسد ، تمام آنچه شما نیاز دارید امضای قرارداد فروش و پرداخت است ؛ برای پرداخت دو گزینه وجود دارد که شامل پول نقد یا وام رهنی است که توسط یک بانک اعطا می شود ، لطفا توجه داشته باشید که قرارداد فروش باید محضری شود و توصیه می شود مالکیت خود را در مرکز ثبت ثبت کنید.

اگر قصد خرید ملک در خارج از کشور را دارید ، می توانید کشور گرجستان را نیز انتخاب کنید ، با خرید ملک در گرجستان ، اقامت موقت این کشور را نیز کسب خواهید کرد ؛ مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در گرجستان را بخوانید.

خرید اوراق قرضه در لیتوانی

خرید اوراق قرضه یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در لیتوانی است ، شما امکان سرمایه گذاری برای مدت زمانی بین چند ماه تا ۱۰ سال را دارید و می توانید این اوراق را قبل از تاریخ بازخرید بفروشید (قیمت به شرایط بازار بستگی دارد).

بر اساس سررسید ، این اوراق بدهی منتشر شده توسط دولت جمهوری لیتوانی اسناد خزانه (حداکثر یک سال) یا اوراق قرضه (بیش از یک سال) نامیده می شوند ، دولت متعهد می شود ارزش اسمی این اوراق بهادار را در تاریخ بازخرید تعیین شده بازپرداخت کرده و سود آن را در مهلت های تعیین شده پرداخت کند.

شما می توانید اوراق بهادار دولتی را که در بازار اصلی ارائه می شود یا از طریق حراج پیشنهادی اولیه و یا با ثبت درخواست در یک واحد بانک SEB به انتخاب خود خریداری کنید.

مبلغ مورد نیاز سرمایه گذاری در لیتوانی

همان گونه که پیش از ذکر شد روش ها و گزینه های مختلفی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی وجود دارد که هر یک از آن ها شرایط خاص خود را دارند و به مبلغ خاصی برای آغاز سرمایه گذاری در هر یک از این روش ها نیاز است ، در ادامه با فرصت های سرمایه گذاری در لیتوانی و مبالغ مورد نیاز آن ها بیشتر آشنا می شویم.

هزینه خرید فرانچایز پمپ بنزین ، رستوران و پوشک در لیتوانی

خرید فرانچایز به عنوان یک مدل کسب و کار مبتنی بر همکاری بین صاحب یک برند موفق تجاری و کارآفرینی است که مایل به راه اندازی تجارت خود است ، خرید فرانچایز به یک تاجر موفق کمک می کند تا یک شریک تجاری با انگیزه پیدا کند که با پرداخت هزینه مشخصی حق استفاده از علائم تجاری و دانش فنی مدیریت بازرگانی هنگام افتتاح واحد خود را دارد.

هنگامی که یک سرمایه گذار یک فرانچایز را برای توسعه تجارت خود انتخاب کرد ، زمینه توسعه سریع و همچنین یک منبع درآمد ثابت برای وی ایجاد می شود ، این مدل تجاری مزایایی را برای شرکت هایی ارائه دهنده فرانچایز و برای سرمایه گذاران به همراه دارد ، نمونه های متداول شامل زنجیره های بزرگ فست فود است و بخش غذا در لیتوانی یکی از بهترین توسعه یافته ها و نمایندگی هاست ، سایر فرصت های فرانچایز در بخش های خرده فروشی ، بخش های سلامتی و تفریحی و خدمات می باشد.

حداقل سرمایه برای خرید فرانچایز به نوع مشاغل انتخاب شده توسط کارآفرینان و خصوصیات خود فرانچایز بستگی خواهد داشت مثلا برای خرید فرانچایز Pizza Factory به 90000 دلار و برای خرید فرانچایز Red Mango به 200000 دلار سرمایه نیاز است.

هزینه خرید اوراق قرضه و ملک در لیتوانی

خرید اوراق قرضه یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در لیتوانی است برای این نوع سرمایه گذاری حداقل سرمایه مشخص نشده است و سرمایه گذار می تواند هر میزان که تمایل دارد سرمایه گذاری کند ، نرخ هر واحد 1.2 درصد در یک سال است.

خرید ملک در لیتوانی روشی ساده برای سرمایه گذاری است فقط باید توجه داشت که شهروندان خارجی مجاز به خرید زمین کشاورزی در لیتوانی نیستند ، املاک و مستغلات در لیتوانی امروزه یکی از ارزان ترین ها در تمام اروپا محسوب می شود ، پس از زمان بحران قیمت ها به شدت کاهش یافته و فقط اکنون به آرامی شروع به افزایش می کنند.

در برخی از شهر های کوچک می توانید یک آپارتمان حتی با 10 هزار یورو خریداری کنید و با خرید یک آپارتمان در لیتوانی مولتی ویزا یک ساله را دریافت کنید که این ویزا به طور خودکار به خارجی ها حق سفر به همه کشور های اتحادیه اروپا را می دهد.

لازم به ذکر است که خرید آپارتمان اجازه دریافت اقامت در لیتوانی را نمی دهد ، اما گزینه ای برای خرید املاک و مستغلات در لیتوانی ، ثبت شرکت در لیتوانی و ثبت آپارتمان در این شرکت وجود دارد ، در نتیجه شخص اجازه اقامت در لیتوانی را دریافت می کند و می تواند با پرداخت حداقل مالیات ، آپارتمان را اجاره دهد.

مزایای سرمایه گذاری در لیتوانی

اگر چه لیتوانی کشوری کوچک است می تواند به عنوان یک مقصد سرمایه گذاری چیز های زیادی را ارائه دهد ، موقعیت استراتژیک لیتوانی و زیر ساخت های عالی آن ، سرمایه گذاران را قادر می سازد تا به راحتی به بازار های اطراف دسترسی پیدا کنند ؛ لیتوانی اصلی ترین مرکز حمل و نقل اتحادیه اروپا است که اتحادیه اروپا آن را به رسمیت شناخته است ، این کشور مهمترین مرکز حمل و نقل در منطقه اتصال اتحادیه اروپا با شرق است.

مزایای سرمایه گذاری در لیتوانی

لیتوانی به عنوان یکی از رهبران بهبود اقتصادی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۰ ، موفق به عبور از رکود اقتصادی جهانی شد ، این نشان دهنده رشد مداوم اقتصادی طی سال های گذشته است ؛ زیرساخت های مدرن ، نیروی کار با تحصیلات بالا ، شرایط مالیاتی و موقعیت جغرافیایی استراتژیک این کشور را به مقصدی جذاب برای قرار دادن قطب تولید تبدیل کرده است ، در ادامه با سایر مزایای سرمایه گذاری در لیتوانی آشنا می شویم.

رشد سریع اقتصادی در اتحادیه اروپا

لیتوانی عضو منطقه شینگن و اتحادیه اروپا است و از سال ۲۰۱۵ این کشور نیز یکی از اعضای منطقه یورو است ، لیتوانی یکی از سریعترین کشور های در حال توسعه در اتحادیه اروپا است ، در طول دوره ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ ، تولید ناخالص داخلی ۳،۲ در سال است.

بالا بودن سرعت اینترنت

اینترنت در لیتوانی یکی از سریعترین اینترنت در جهان است ، لیتوانیایی ها به سرعت از فن آوری های جدید استفاده می کنند و نوآور هستند ؛ لیتوانی اولین کشور در اتحادیه اروپا و یکی از اولین کشور های جهان بود که شروع به استفاده از اینترنت ۴ گیگ کرد.

زیر ساخت های عالی

این کشور به ویژه از نظر شهری کاملا یکنواخت و دارای زیر ساخت های عالی و شهر های “سبز” است ، در منطقه Marijampolė ، پیشرفته ترین صنایع کشاورزی ، غذا و چوب است ؛ تعداد شاغلان در صنایع غذایی تقریبا دو برابر بیشتر از متوسط ملی است ، شما می توانید تمام خدمات و موسسات لازم برای یک زندگی راحت را که شامل پلیس ، ایستگاه آتش نشانی ، بیمارستان ها یا مدارس حتی در شهر های کوچک بیابید ، هوای پاک منطقه – براساس مطالعه داده های “شاخص شهر سبز اروپا” از ۳۰ شهر اروپا ، پایتخت لیتوانی بهترین کیفیت هوا را در اروپا دارد.

نیروی کار تحصیل کرده

لیتوانی بالاترین سطح آموزشی جمعیت در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است ، ۹۲٪ از جمعیت در سن کار دارای تحصیلات عالیه یا متوسطه هستند ، این کشور متخصصان واجد شرایط زیادی در زمینه کشاورزی ، صنایع غذایی ، ساخت و ساز ، مهندسی و فناوری دارد ، متوسط دستمزد ۷۸۶ یورو و حداقل دستمزد ۵۵۵ یورو است.

بهترین شهر های لیتوانی برای سرمایه گذاری

لیتوانی دارای 103 شهر است که هر یک ویژگی های خود را داراست ، فضای کسب و کار و شاخص های اقتصادی در این شهر ها بر جذب سرمایه گذاران تاثیر گذار است ، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی عمدتا به پتانسیل نیروی کار ، زیر ساخت ها ، در دسترس بودن مشاغل و منابع محلی بستگی دارد ، ویلنیوس بر اساس تعدادی از شاخص های سرمایه گذاری مستقیم خارجی در میان 25 شهر برتر جهان قرار گرفته است ، در ادامه با این شهر و سایر شهر های عالی برای سرمایه گذاری در لیتوانی آشنا می شویم.

بهترین شهر های لیتوانی برای سرمایه گذاری

ویلنیوس

ویلنیوس پایتخت و بزرگترین شهر لیتوانی است ، این شهر در جنوب شرقی لیتوانی است و دومین شهر بزرگ در کشور های بالتیک است ، این شهر محل مقر دولت ملی لیتوانی و شهرداری منطقه ویلنیوس است ؛ در سال 2021 ، ویلنیوس در میان 25 شهر برتر جهان برای سرمایه گذاری قرار گرفت.

ویلنیوس مرکز اصلی اقتصادی لیتوانی است ، سرانه تولید ناخالص داخلی در ویلنیوس 25400 یورو (30000 دلار آمریکا) در سال 2019 بود که آن را به ثروتمندترین منطقه در لیتوانی و دومین منطقه ثروتمند در کشور های بالتیک تبدیل کرد.

بودجه ویلنیوس در سال 2021 به 740 میلیون یورو رسید ، از سال 2020 متوسط حقوق ناخالص در شهرداری شهر ویلنیوس به 1700 یورو در ماه یا 20 هزار یورو در سال رسیده است.

شهر های ویلنیوس و کائوناس فرصت های بازار کار بهتری را نسبت به سایر شهرستان ها ارائه می دهند و این امر باعث مهاجرت داخلی بین منطقه ای می شود ؛ با این حال ، در مناطق دیگر فرصت های شغلی کم است ، نرخ بیکاری در مناطق کمتر توسعه یافته به طور مداوم بالا باقی مانده است ؛ سایر شاخص های کلیدی بازار کار با بازگشت به سطح قبل از بحران ، بهبود یافته اند.

موقعیت های قوی بین المللی به ویلنیوس کمک می کند تا توجه بیشتری از سرمایه گذاران خارجی را به خود جلب کند ، در نتیجه تعداد بیشتری از مشاغل پردرآمد و افزایش جمع آوری مالیات در شهر و همچنین تعداد بیشتری از خدمات با کیفیت بالاتر به ساکنان ویلنیوس منجر می شود.

کائوناس

کائوناس دومین شهر بزرگ لیتوانی پس از ویلنیوس و مرکز مهم زندگی اقتصادی ، دانشگاهی و فرهنگی لیتوانیایی است ، این شهر از سال 1843 تا 1915 پایتخت استان كائوناس بود.

کائوناس مرکز بزرگی از صنعت ، تجارت و خدمات در لیتوانی است ، پیشرفته ترین صنایع در کائوناس از جمله صنایع غذایی و آشامیدنی ، صنایع نساجی و سبک ، صنایع شیمیایی ، نشر و فرآوری ، داروسازی ، صنایع فلزی ، صنایع چوبی و مبلمان است ؛ اخیرا فناوری اطلاعات و الکترونیک بخشی از فعالیت های تجاری در کاوناس شده است ؛ علاوه بر این ، این شهر همچنین دارای صنعت ساخت و ساز بزرگی است که شامل ساخت و ساز های تجاری ، مسکونی و جاده ای است.

سرمایه گذاران اصلی خارجی در کائوناس شرکتهایی از سوئد ، ایالات متحده ، فنلاند ، استونی ، دانمارک و روسیه هستند ، دفاتر مرکزی چندین شرکت بزرگ بین المللی و لیتوانیایی در کائوناس مستقر هستند.

کلیپدا

کلیپدا شهری در لیتوانی در ساحل دریای بالتیک است ، پایتخت شهرستان همنام ، سومین شهر بزرگ و تنها بندر بزرگ دریایی در لیتوانی است.

این شهر دارای یک تاریخچه ثبت شده پیچیده است ، امروزه ، این شهر یک صنعت ، تجارت ، آموزش و علوم ، بهداشت ، گردشگری و تفریح ، مرکز اداری است ؛ از نظر تاریخی این شهر یکی از موفق ترین شهرداری های در حال توسعه در غرب لیتوانی است و تقریبا 12 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور و حدود 80 درصد از لیتوانی غربی را تولید می کند.

به این دلیل که بندر کلیپیدا که یک قطب حمل و نقل بسیار مهم است بسیار تحت تأثیر قرار گرفته است ، در بخش شرقی شهر منطقه آزاد اقتصادی Klaipėda وجود دارد که 0 درصد مشوق مالیاتی برای 6 سال اول ارائه می دهد ، همچنین این محل اولین نیروگاه نمایش زمین گرمایی در کشور های بالتیک است که از طریق گرمایش زمین گرمایی و نیروگاه ترکیبی حرارت و زمین Fortum Klaipėda شهر را تأمین می کند ، بیشتر تولید ناخالص داخلی شهر در بخش خدمات تولید می شود

بر اساس گزارش وزارت آمار لیتوانی ، تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم 2017 ، در مقایسه با سه ماهه اول 2017 ، 7.7 درصد افزایش یافته است ، در حالی که در مقایسه با سه ماهه دوم 2016 ، 4.0 درصد افزایش یافته است. این صعود در سال های بعدی نیز برنامه ریزی شده است.

هزینه های ثبت شرکت در لیتوانی

سرمایه گذاران خارجی که می خواهند در لیتوانی شرکت راه اندازی کنند نیز باید هزینه های مربوط به ثبت تجارت را در نظر بگیرند ، از جمله هزینه هایی که باید در نظر گرفته شود ، هزینه افتتاح حساب بانکی است که به بانک بستگی دارد ، رزرو نام شرکت و هزینه ثبت نام که ثابت است و باید در لحظه رزرو پرداخت شود.

هزینه های ثبت شرکت در لیتوانی

هنگام راه اندازی شرکت در لیتوانی ، تهیه و محضری شدن اساسنامه نیز باید مورد توجه قرار گیرد ، هزینه دیگری که باید محاسبه شود ، قرارداد اجاره آدرس حقوقی شرکت است ، زیرا داشتن آدرس ثبت شده در شرکت های محلی اجباری است .

هزینه دولتی برای ثبت UAB (شرکت با مسئولیت محدود محدود) 57 ، 4 یورو است ، هزینه دولتی شامل هزینه های دفتر اسناد رسمی نیست که ممکن است از 102 یورو تا 232 یورو متغیر باشد ، ثبت نام بعنوان پرداخت كننده مالیات بر ارزش افزوده در لیتوانی هیچ هزینه دولتی ندارد ، به منظور افتتاح حساب بانکی شرکت ، هزینه آن در بانک خاص متفاوت است.

ثبت نام از زمان ارائه مدارک در مقامات محلی 3 روز کاری طول می کشد و دامنه هزینه دولتی شامل 290 تا 580 یورو است ، شما می توانید با پرداخت مبلغی ثبت شرکت جدید یا خرید یک شرکت آماده را به موسسه رجبی سپرده و از سرمایه گذاری مطمئن و آسان در لیتوانی بهره مند شوید.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در لیتوانی

 • شرکت با مسئولیت محدود عمومی (AB) : 40000 یورو
 • شرکت با مسئولیت محدود خصوصی (UAB) : 2500 یورو
 • مشارکت عمومی و انحصاری بدون حداقل سرمایه می باشد.

هزینه های تجاری در لیتوانی

 • 200 یورو مالیات از حداقل حقوق 400 یورو در ماه ؛
 • 150 یورو برای اجاره محل های تجاری کوچک در هر ماه ؛
 • ماهیانه 15 یورو برای تلفن و اینترنت
 • 100 یورو خدمات حسابداری در هر ماه

مراحل ثبت شرکت در لیتوانی

تأسیس شرکت در لیتوانی باید در مرکز ثبت احوال انجام شود ، برای ثبت یک شرکت در لیتوانی بایستی مراحل خاصی را دنبال کنید ، به طور قطع برای هر اقدامی اسناد و مدارکی لازم است ، پس از تدارک مدارک مورد نیاز بایستی مراحل زیر را طی کنید.

مراحل ثبت شرکت در لیتوانی

تعیین نام شرکت

اولین قدم در راه اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود محدود در لیتوانی بررسی موجود بودن نام انتخاب شده در مرکز ثبت موسسات عمومی است ، اگر نام موجود باشد می توان رزرو کرد ؛ کارآفرین باید اساسنامه حاوی اطلاعاتی را در مورد موارد زیر تهیه کند : نام شرکت ، میزان سرمایه ، نوع تجارت ، دفتر مرکزی ، سهام ، مدت زمان شرکت در صورت وجود یک موقت و تاریخ امضا.

اگر فقط یک سهامدار وجود داشته باشد ، باید قانون اساسنامه امضا شود. ،اگر بیش از یک عضو وجود داشته باشد ، باید تفاهم نامه همکاری امضا شود ؛ این تفاهم نامه باید حاوی اطلاعاتی در مورد اساسنامه ، مخترع ، نام شرکت ، اطلاعات سهام ، نام نماینده ، تاریخ امضای سند باشد.

افتتاح حساب بانکی

یک حساب بانکی باید افتتاح شود و حداقل سرمایه سهام بسته به نوع شرکت مورد نظر باید واریز شود ، شخص باید رسید ارائه کند که از طریق آن می توان سرمایه را واریز کرد ، اسناد مربوط به دفتر مرکزی باید پر شود ؛ لیست سهامداران نیز لازم است.

ثبت شرکت در دفتر ثبت شرکت ها

پس از محضری شدن اساسنامه و تشکیل پرونده ، مدارک فوق باید در مرکز ثبت موسسات عمومی واریز شده و اظهارنامه ثبت نام دریافت شود ، مرحله بعدی تهیه مهر شرکت است که در هر معامله ای که شرکت تازه تاسیس انجام می دهد استفاده می شود.

استخدام حسابدار و ثبت نام در اداره مالیات

آخرین مرحله در استفاده از UAB درخواست مالیات در پرداخت کننده مالیات است که تحت بازرسی مالیاتی ایالتی کار می کند ، این روند باید 5 روز پس از ثبت نام برطرف شود ، پس از اتمام مراحل ثبت نام ، باید یک حسابدار استخدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در لیتوانی:

 • کپی گذرنامه سهامدار و مدیر
 • آدرس محل زندگی در کشور بومی
 • مشخصات تماس
 • در صورت وجود نام شرکت ترجیحی
 • میزان سرمایه مورد نیاز

مالیات شرکت ها در لیتوانی

مودیان مالیات بر درآمد شركت ها شركتهایی هستند كه فعالیت های تجاری را دنبال می كنند و این مالیات توسط سازمان های غیر انتفاعی كه از فعالیت های تجاری خود سود می گیرند نیز پرداخت می شود.

نرخ مالیات عمومی شرکت ها 15٪ است ، اگرچه شرکت هایی که کمتر از 10 کارگر دارند و درآمد ناخالص سالانه آنها کمتر از 300،000 یورو است ، ممکن است نرخ مالیات شرکتی کوچکتر از 5٪ را انتخاب کنند ؛ علاوه بر این ، چنین شرکت های کوچکی از مزایای آن بهره مند می شوند.

بنگاه های کشاورزی و کشاورزی ، سازمان های غیرانتفاعی ، بنگاه های کوچک ، شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی و بنگاه هایی که فرد معلول را به کار می گیرند می توانند تقاضای تخفیف مالیاتی کنند ، لیتوانی در واقع بهترین ترجیحات را برای رشد تجارت برای شرکت های خرد در مقایسه با سایر کشور های بالتیک فراهم می کند.

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده توسط افرادی که درآمدشان از فروش کالا ها و ارائه خدمات (به استثنای سرمایه گذاری های طولانی مدت) که از نظر عمومی مهم هستند مانند غذا ، خدمات پستی و غیره ، برای بودجه محاسبه و پرداخت نمی شود ، نرخ مالیات بر ارزش افزوده در لیتوانی 21 درصد است.

ثبت نام مودیان مالیات بر ارزش افزوده

اشخاص خارجی باید به عنوان پرداخت کننده مالیات بر ارزش افزوده در لیتوانی ثبت نام کنند اگر:

 • آنها فعالیت اقتصادی مشمول مالیات بر ارزش افزوده را در لیتوانی آغاز می کنند.
 • آنها کالا هایی را در لیتوانی از نهاد های مشمول مالیات مستقر در سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا خریداری می کنند و ارزش کالاهای خریداری شده در سال تقویمی از 14000 یورو بیشتر است.
 • آنها از نهاد های مشمول مالیات مستقر در کشور های خارجی خدمات کسب می کنند.
 • آنها در فروش از راه دور مشغول هستند و ارزش کالاهای عرضه شده ، حمل شده به لیتوانی در سال تقویمی بیش از 45000 یورو است.

اظهارنامه مالیاتی

طبق روش پرداخت مالیات ، درآمد فرد (شامل درآمد غیر مشمول مالیات) به دو طبقه تقسیم می شود که شامل کلاس A (جایی که مالیات توسط شخص پرداخت کننده محاسبه و نگهداری می شود ، به عنوان مثال کارفرما) و کلاس B (جایی که مالیات شخصا توسط شخصی که اظهارنامه مالیاتی شخصی ارائه می دهد پرداخت می شود) می باشد.

به طور کلی ، سیستم مالیاتی لیتوانی برای اشخاص مبتنی بر ارزیابی خود است ، با این وجود ، مقامات مالیاتی می توانند فعالیت های خاصی را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که مودیان مالیاتی تعهدات مالیاتی خود را انجام می دهند ، این فعالیت ها می تواند به اشکال مختلفی از جمله بررسی کلی اظهارنامه های مالیاتی ارائه شده ، ارسال یادآوری برای گزارش درآمد / پرداخت مالیات به دلیل اطلاعات مربوط به درآمد دریافت شده از اشخاص ثالث (به عنوان مثال شرکت هایی که به مالیات دهندگان فردی ، مدیران مالیات خارجی پرداخت می کنند) ، پرسشنامه برای مناطق خاص (به عنوان مثال برای افراد خود اشتغالی) ، شروع بررسی مسائل خاص و حسابرسی های مالیاتی باشد ، مالیات بر درآمد کارفرمایان باید در روز پانزدهم ماه مربوطه یا قبل از آن به دولت پرداخت شود.

خرید شرکت آماده در لیتوانی

یکی از راه های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی خرید شرکت آماده است ، شرکت های آماده ، شرکتهای ثبت شده و بدون فعالیت قبلی هستند که قبلاً در لیتوانی ثبت شده اند ، هر شرکت ثبت شده دارای نام است از این رو می تواند هر نوع فعالیت تجاری را انجام دهد ، این شرکت های آماده لیتوانیایی بیش از ثبت منظم شرکت اغلب توسط مشتریانی انتخاب می شوند که می خواهند یک شرکت مستقر در لیتوانی بخرند ، در وقت صرفه جویی می کنند و نمی خواهند منتظر بمانند تا تجارت جدید تاسیس شود.

خرید شرکت آماده در لیتوانی

هنگام خرید شرکتی که در لیتوانی تاسیس شده است (شرکت قفسه بندی) ، می توانید در همان روز به کار تجاری بپردازید ، زیرا تمام اسناد و مدارک شرکت لیتوانیایی برای کار آماده است ، تنها موضوع مربوط به حساب بانکی است ، تغییر مالکیت حساب بانکی معمولا چند روز طول می کشد ،گاهی ممکن است این روش تا ۷ روز طول بکشد ، حساب بانکی از هرجای دنیا قابل دسترسی است.

اگر می خواهید یک روزه شرکت بخرید و مراحل را بسیار فشرده و فوری پیش ببرید می توانید به اتریش بروید ، در مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اتریش راه های خرید شرکت آماده در این کشور را شرح داده ایم.

نحوه خرید شرکت آماده در لیتوانی

بررسی و انتخاب یک شرکت از بین شرکت های آماده اولین قدم در تصمیم گیری برای خرید شرکت آماده در لیتوانی است ، پس از اتمام روند می توان قرارداد خرید و فروش را امضا کرد و انتقال مالکیت را می توان در اداره ثبت تجارت در لیتوانی ثبت کرد ، مالک جدید این شرکت حق دارد چندین تغییر در شرکت آماده ایجاد کند ، از جمله:

 • نام سهامداران
 • انتصاب مدیران و مدیران جدید
 • آدرس ثبت شده

توجه داشته باشید که این تغییرات باید به اداره ثبت تجارت اعلام شود.

مزایای خرید شرکت آماده در لیتوانی

 • صرفه جویی در زمان : فرآیند ثبت شرکت به زمان بیشتری نیاز دارد ، تغییر مالک شرکت موجود سریعتر از ثبت شرکت جدید است.
 • طول عمر شرکت : برخی از شرکا یا موسسات اعتباری ممکن است قبل از همکاری به تاریخ ثبت نام نگاه کنند ، مشتریان احتمالی به شرکت قدیمی تر اعتماد خواهند کرد ، شرکت که می تواند برای تبلیغات استفاده شود.
 • تاریخچه تجارت شما : تصویر شرکت با افزایش سن افزایش می یابد و اعتبار را افزایش می دهد.
 • دریافت وام بانکی : اگر بتوانید سابقه ثبت نام خود را نشان دهید می توانید آسان تر وام دریافت کنید.

هزینه خرید شرکت آماده در لیتوانی

هزینه خرید شرکت آماده در لیتوانی متفاوت است و از ۳۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ یورو می باشد.

شاخص های اقتصادی برای ثبت شرکت در لیتوانی

اقتصاد لیتوانی بزرگترین اقتصاد در میان سه کشور بالتیک است ، لیتوانی یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و سرانه تولید ناخالص داخلی آن بالاترین میزان در کشور های بالتیک است ، لیتوانی در گروه کشور های بسیار بالای توسعه انسانی قرار دارد و عضو WTO و OECD است.

شاخص های اقتصادی برای ثبت شرکت در لیتوانی

این کشور پس از پیوستن به اتحادیه اروپا همراه با دیگر کشورهای بالتیک از نرخ رشد بالایی برخوردار شد و منجر به مفهوم ببر بالتیک شد ، اقتصاد لیتوانی (تولید ناخالص داخلی) از زمان به دست آوردن استقلال بیش از ۵۰۰ درصد رشد کرده است ، نیمی از نیروی کار در کشور های بالتیک – ۳٫۳ میلیون نفر در لیتوانی – ۱٫۴ میلیون نفر زندگی می کنند.

لیتوانی در شاخص سهولت انجام کار تجاری که توسط گروه بانک جهانی تهیه شده است ، در رتبه یازدهم جهان قرار دارد و در شاخص آزادی اقتصادی اندازه گیری شده توسط بنیاد میراث فرهنگی از بین ۱۷۸ کشور شانزدهم است ، به طور متوسط بیش از ۹۵٪ از کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی در لیتوانی از کشور های اتحادیه اروپا حاصل می شود بنابراین سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی می تواند بسیار جذاب باشد.

سوئد از نظر تاریخی بزرگترین سرمایه گذار با ۲۰٪ – ۳۰٪ کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی در لیتوانی است ، سرمایه گذاری مستقیم خارجی به لیتوانی در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت و به بالاترین میزان ثبت شده در پروژه های سرمایه گذاری در زمینه های سبز رسید ، در سال ۲۰۱۷ لیتوانی سومین کشور پس از ایرلند و سنگاپور با میانگین ارزش شغلی پروژه های سرمایه گذاری بود.

نرخ بیکاری در لیتوانی

تعداد جمعیت ۱۵ سال به بالا ۱٫۴۵ میلیون نفر است که میزان فعالیت در سال ۲۰۱۷ ، ۶۰ درصد بود ؛ نرخ بیکاری لیتوانی در مارس ۲۰۲۱ به ۸٫۹٪ از میزان گزارش شده قبلی ۹٫۶٪ در فوریه ۲۰۲۱ کاهش یافت ، نرخ بیکاری لیتوانی ماهانه به روز می شود و از ژانویه ۱۹۹۸ تا مارس ۲۰۲۱ در دسترس است ، با نرخ متوسط ۱۱٫۰۰٪. داده ها در ژوئیه ۲۰۱۰ به بالاترین زمان خود یعنی ۱۸٫۳۰٪ و در نوامبر ۲۰۰۷ به کمترین میزان ۴٫۰۰٪ رسیدند.

نرخ تورم

قیمت های مصرف کننده در ماه مه ۰٫۵۷ درصد افزایش یافت و دارای رشد ۰٫۹۹ درصدی آوریل بود ، کمترین میزان ماه مه بیشتر تحت تأثیر فشار های کم قیمت برای غذا و نوشیدنی های غیر الکلی بود ، در همین حال ، قیمت مسکن و آب و برق بیش از ماه گذشته سقوط کرد.

تورم در ماه مه به ۳٫۶٪ افزایش یافت ، بسیار بالاتر از ۲٫۵٪ آوریل و بالاترین نرخ تورم طی سه سال گذشته بود ، بر این اساس ، متوسط تورم سالانه در ماه مه ۱٫۲٪ ، بالاتر از ۰٫۹٪ آوریل بود ؛ سرانجام تورم هماهنگ پس از افزایش سالانه ۱٫۶ درصدی قیمت های هماهنگ در ماه مارس ، در آوریل – آخرین ماهی که داده ها در دسترس است ، ۲٫۴٪ بود.

نرخ تورم در لیتوانی با متوسط ۲٫۰٪ در سال ۲۰۲۱ تعیین شده که ۰٫۲ درصد نسبت به برآورد ماه گذشته و ۲٫۴٪ در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

نرخ سود بانکی در لیتوانی

بر اساس مجموعه شاخص های توسعه بانک جهانی که از منابع رسمی شناخته شده جمع آوری شده است ، نرخ بهره سپرده (٪) در لیتوانی در سال ۲۰۱۰ ۱٫۷۱٪ گزارش شده است ، نرخ سود بانکی در مه ۲۰۲۱ ۰٫۱۶٪ در سال گزارش شد ، داده های نرخ بهره بلند مدت لیتوانی ماهانه به روز می شود ، از ژانویه ۲۰۰۱ تا مه ۲۰۲۱ در دسترس است ، این داده ها در نوامبر ۲۰۰۹ به بالاترین رقم ۱۴٫۵۰ درصد در سال و در مه ۲۰۲۱ به پایین ترین رکورد ۰٫۱۶ درصد در سال رسیدند.

نرخ مالیات در لیتوانی

مالیات در لیتوانی توسط دولت مرکزی و دولت اخذ می شود ، مهمترین منابع درآمد شامل مالیات بر ارزش افزوده ، مالیات بر درآمد شخصی ، مالیات غیر مستقیم و مالیات بر درآمد شرکتها می باشد که همگی در سطح مرکزی اعمال می شوند ؛ علاوه بر این ، مشارکت های تأمین اجتماعی در یک صندوق تأمین اجتماعی ، خارج از بودجه ملی جمع آوری می شود ، مالیات در لیتوانی توسط بازرسی امور مالیاتی ایالتی ، اداره گمرک و هیئت صندوق بیمه اجتماعی دولت اداره می شود.

از اول ژانویه ۲۰۲۱ نرخ مالیات بر درآمد ۲۰٪ در مورد درآمد حاصل از روابط کاری ، پاداش ها ، درآمد دریافت شده از کارفرما تحت قرارداد حق چاپ اعمال می شود از این درآمد کمتر از ۶۰ متوسط دستمزد ملی (AW) است که برای محاسبه پایه سهم بیمه اجتماعی دولت برای سال ۲۰۲۱ افراد بیمه شده استفاده می شود ، سهم سالانه درآمد بیش از ۶۰ متوسط دستمزد ملی مشمول نرخ ۳۲٪ خواهد بود.

برای کمک هزینه های بیماری ، زایمان ، پدری ، مراقبت از کودکان و اشتغال دراز مدت ، همچنین برای سود سهام ، نرخ مالیات بر درآمد ۱۵ درصد اعمال می شود.

هزینه اجاره در لیتوانی

در لیتوانی ، قیمت املاک برای اجاره در ژانویه ۲۰۱۹ حدود ۴٪ افزایش یافته است ، قیمت ها در پایتخت ویلنیوس حدود ۳٫۲٪ افزایش یافته است حتی اگر در حومه شهر از سه سال گذشته قیمت املاک برای اجاره ثابت باشد ، البته هزینه اجاره به شهر ، محل ، متراژ و امکانات ملک بستگی دارد ، مثلا هزینه اجاره یک ملک تجاری ۶۰ متری ماهی ۷۱٫۰۳ دلار برای هر ماه است.

طرح تجاری برای ثبت شرکت در لیتوانی

طرح کسب و کار سندی است که به روشنی بیان می کند که یک تجارت به دنبال چه چیزی می رود و اهداف آن چگونه تحقق می یابد ، این یک ابزار مناسب برای ارزیابی سیستمی ایده کسب و کار شما و چشم انداز آینده آن است هدف از نوشتن برنامه های تجاری توجیه و تأیید ایده جدید ، ارزیابی چشم اندازهای یک تجارت ؛ مقایسه پیش بینی ها با دستاورد های واقعی ؛ محاسبه نیاز صندوق ؛ ارزیابی ریسک های مربوط به سرمایه گذاری های وام گرفته شده یا شخصی در یک تجارت ؛ توجیه و اخذ وام ؛ یافتن شرکا یا ارائه اطلاعات به شرکای موجود می باشد.

طرح تجاری برای ثبت شرکت در لیتوانی

سوالات اصلی که باید با نوشتن یک طرح تجاری به آنها پاسخ دهید شامل موارد زیر است :

 • شما چه کسی هستید؟
 • به چه کسی می خواهیم تبدیل شوید؟
 • چگونه می توانید به این خواسته دست پیدا کنید
 • چگونه پیشرفت حاصل شده را اندازه گیری خواهید کرد؟

ساختار های طرح تجاری در لیتوانی

 • مشخص کردن هدف آماده سازی طراح تجاری و ارائه مختصری از مشخصات شرکت مورد نظر ( فعالیت ها ، اندازه ، سرمایه ، تعداد کارمندان)
 • اطلاعات عمومی شرکت ( جزئیات تماس ، موسس ها ، رئیس شرکت ) و ارائه تاریخچه شرکت
 • تجزیه و تحلیل بازار و توصیف بازار و ارزیابی اندازه تعداد مشتریان
 • تجزیه و تحلیل ایده های تجاری در شرایط ضعف ، قوت و تهدید ها
 • توصیف شرکت در بلند مدت مثلا برای 5 سال آینده
 • تعیین الزامات و منابع مالی و میزان هزینه مورد نیاز
 • پیش بینی سود شرکت و طرح مورد نظر
 • توصیف توالی تولید یا عملیات خدمات رسانی
 • بررسی تجهیزات مورد نیاز برای کسب و کار و این که آن ها را خریداری یا اجاره می کنند.

اخذ اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

طبق قانون فعلی مهاجرتی لیتوانی ، شهروندان غیر اتحادیه اروپا که ایرانیان نیز در این طبقه بندی قرار دارند می توانند در صورت تأمین کلیه موارد زیر از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت مجوز اقامت موقت این کشور را دریافت کنند ، توجه داشته باشید که از طریق خرید ملک نمی توان مجوز اقامت لیتوانی دریافت کرد.

اخذ اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت
 • سرمایه گذار قبل از درخواست اجازه اقامت باید حداقل 6 ماه یک شرکت لیتوانیایی را اداره کند.
 • شرکت لیتوانیایی باید حداقل 3 نفر از ساکنان لیتوانیایی را استخدام کند و بیمه اجتماعی آنها را پرداخت کند ، متوسط مبلغ پرداختی ماهانه تأمین اجتماعی در لیتوانی برای یک نفر تقریبا 160 یورو است.
 • سرمایه گذاری30.000 یورو به شرکت لیتوانیایی
 • حداقل 14.000 یورو از سرمایه سهام باید سرمایه خود سرمایه گذار باشد.
 • سرمایه گذار باید یک موقعیت پیشرو در شرکت لیتوانیایی داشته باشد.
 • از سرمایه گذار خواسته می شود اثبات کند که محل اقامت (آپارتمان یا خانه) در لیتوانی مطابق با شرایط بهداشتی دارد (به عنوان مثال حداقل 7 مترمربع برای هر شخصی که اعلام می شود در آن مکان زندگی می کند).

تمدید اجازه اقامت لیتوانی

اگر یک سرمایه گذار غیر اتحادیه اروپا تمام شرایط ذکر شده را برآورده کند ، اداره مهاجرت لیتوانی اجازه اقامت صادر می کند که به مدت یک سال معتبر است ، پس از انقضا اجازه اقامت یک ساله ، در صورت تحقق کلیه شرایط ذکر شده ، سرمایه گذار می تواند هر دو سال یکبار مجوز را تمدید کند ، با این حال اگر یک فرد خارجی بیش از 260.000 یورو در یک شرکت در لیتوانی سرمایه گذاری کند و حداقل 5 نفر از ساکنان لیتوانی را استخدام کند ، می تواند اجازه اقامت اولیه را برای 3 سال دریافت کند ، چنین اجازه اقامتی هر 3 سال یکبار قابل تمدید است.

بعلاوه ، برای دریافت حق اقامت ، از سرمایه گذار خواسته می شود سالانه حداقل 6 ماه در لیتوانی اقامت فیزیکی داشته باشد ؛ همچنین در هر زمان می توان از سرمایه گذار درخواست کرد تا شواهدی مبنی بر ساختگی نبودن مشاغل تحت مدیریت وی ارائه دهد.

سرمایه گذاری در مناطق ویژه لیتوانی

با توجه به تعداد مناطق ویژه اقتصادی (SEZ) فعال در این کشور ، لیتوانی پس از ایالات متحده آمریکا و لهستان سومین رتبه در جهان غرب را به خود اختصاص داده است ، در حالی که SEZ ها در حدود ۷۰ درصد کشور های پیشرفته یافت می شوند و بیشتر مناطق عاری از گمرک برای تشویق تجارت خارجی هستند ، لیتوانی ، لهستان و سایر کشور ها مانند بلغارستان متفاوت هستند ، همچنین مشوق های مالی دیگری نیز در تلاش برای تقویت رشد اقتصادی صنعت ، به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته این کشورها ارائه می شود.

سرمایه گذاری در مناطق ویژه لیتوانی

در لیتوانی دو منطقه تجارت آزاد وجود دارد که در مناطق مهم ایالتی واقع شده اند ،مناطق آزاد تجاری باید زمینه های مطلوبی را برای توسعه کسب و کار ایجاد کنند تا مناطقی با زیر ساخت های قانونی و مادی توسعه یافته برای عملیات ، خدمات اضافی و معافیت های مالیاتی تضمین شود.

منطقه تجارت آزاد Klaipeda بخشی از شبکه مرکز حمل و نقل چند حالته است ، وسعت آن به ۲۰۰ هکتار می رسدکه مکانی استراتژیک کاملا مناسب برای شرکتهایی که هدف آنها انتقال یا توسعه تولید ، ایجاد مراکز توزیع و به حداقل رساندن مشکلات لجستیکی است.

ویژگی سرمایه گذاری در مناطق ویژه در لیتوانی

برای دستیابی به مجوز کار در منطقه تجارت آزاد لیتوانی ، هرگونه سرمایه گذاری کمتر از ۱ میلیون یورو در اقتصاد لیتوانی مورد نیاز است (ارزش سهام شرکت – دارایی و گردش مالی نباید کمتر از ۱ میلیون یورو باشد).

فعالیت های تجاری زیر در مناطق آزاد تجاری ترویج می شود: تأمین گاز ، آب و برق ؛ ساخت و ساز ؛ خرده فروشی و عمده فروشی ؛ هتل و تجارت رستوران ؛ حمل و نقل و تدارکات تجارت املاک و مستغلات ؛ آموزش و مراقبت های بهداشتی تجارت نشر؛ تجارت خدمات ؛ تولید محصولات دخانیات.

مزایای سرمایه گذاری در مناطق ویژه در لیتوانی

مناطق آزاد تجاری در ۶ سال اول مالیات بر سود دریافت نمی کنند و ۵۰٪ معافیت مالیات سود را برای ۱۰ سال آینده اعمال می کنند ، مالیات بر زمین در کل مدت زمان بهره برداری مشمول ۵۰٪ تخفیف است ، مالیات سود سهام و مالیات املاک و مستغلات برای سرمایه گذاران خارجی اعمال نمی شود

شرکت های لیتوانیایی و خارجی که تصمیم به توسعه فعالیت خود در بازار لیتوانی گرفته اند ممکن است از پشتیبانی ارائه شده توسط صندوق های سرمایه گذاری ساختاری و اتحادیه اروپا استفاده کنند ، پروژه های اجتماعی ، پروژه های سرمایه گذاری تجاری و شرکت های تحقیقاتی علمی و پروژه های توسعه فناوری ، پشتیبانی مالی برای پروژه های سه دسته ارائه شده توسط متقاضیان خصوصی توسط مردم فراهم می شود.

مزایا و معایب ثبت شرکت در لیتوانی

بسیاری از کارآفرینان ایرانی و کشور های خارج از اتحادیه اروپا رویای شروع کار در اتحادیه اروپا را دارند ، زیرا ثبت شرکت در اتحادیه اروپا راهی به بازار جدید و گامی بزرگ در راه توسعه است ، لیتوانی در میان بسیاری از کشورهای اروپایی برجسته است ، بنابراین ، کارشناسان توصیه می کنند به فکر افتتاح یک شرکت در لیتوانی باشند.

مزایا و معایب ثبت شرکت در لیتوانی

چرا سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی را انتخاب کنیم؟ دلایل زیادی برای انجام این کار وجود دارد ، شرکتهای لیتوانیایی اغلب برای تجارت ، توسعه تولید ، حمل و نقل بین المللی و سایر فعالیتها در اروپا مورد استفاده قرار می گیرند ، به دلیل هزینه های کم حسابداری و اداری ، مالیات کم و موقعیت جغرافیایی مطلوب محبوبیت زیادی دارند ، دولت لیتوانی سیاست پشتیبانی فعالانه ای از تجارت دارد و بر ایجاد مشاغل جدید تأکید دارد ، البته ثبت شرکت در این کشور با چالش هایی رو به رو است که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

مزایا ثبت شرکت در لیتوانی

 • بازار بزرگ توسعه یافته با بیش از ۵۰۰ میلیون نفر ساکن.
 • بازار اروپا افتتاح شده که بر اساس اصل حرکت آزاد کالا ، خدمات ، مردم و سرمایه عمل می کند و به طور خودکار موضوعات مربوط به مقررات گمرکی ، سهمیه ها ، تعرفه ها و هزینه ها را در اتحادیه اروپا حذف می کند.
 • قانون پایدار که امکان برنامه ریزی فعالیت های شما را فراهم می کند.
 • نرخ های مالیات ثابت در لیتوانی از درآمد افراد و نهاد هایی که اجازه می دهند سود بالایی از تجارت کسب کنند (به عنوان مثال ، مالیات بر درآمد برای شرکت ها ۱۵٪ است و اگر این شرکت کمتر از ۱۰ کارمند استخدام کند و گردش مالی سالانه کمتر از ۱ میلیون نفر باشد شما می توانید از مالیات ترجیحی که فقط ۵٪ سود است بهره مند شوید).
 • روش های قانونی برای کاهش پرداخت مالیات.
 • مزایای هماهنگی مالیات غیرمستقیم در اتحادیه اروپا که به شما امکان می دهد کشوری را انتخاب کنید که در آن مالیات ارزش افزوده (مالیات بر ارزش افزوده) را پرداخت خواهید کرد.
 • لیتوانی یکی از کشور های پیشرو در کاهش فساد اداری در بالاترین سطح و در سطح اداری است که به طور طبیعی هزینه های تجارت را کاهش می دهد.
 • در دسترس بودن مناطق آزاد اقتصادی در كلايپدا و كائوناس.
 • امکان دریافت حمایت از اتحادیه اروپا برای توسعه تجارت شما در لیتوانی.

معایب ثبت شرکت در لیتوانی

 • مالیات بر ارزش افزوده در لیتوانی ۲۱ درصد است که جذابیت محصولات فروخته شده در این کشور را در مقایسه با سایر کشور های اروپایی کاهش میدهد ؛
 • تنها ۳۰ درصد از شهروندان لیتوانی به زبان انگلیسی صحبت می کنند ، بنابراین برای شهروندان خارجی دشوار است که در این کشور تجارت کنند چرا که ارتباطات محدود می باشد؛
 • از آن جا که لازم است مدارک ثبت شرکت به زبان لیتوانیایی ترجمه شود هزینه کلی ثبت شرکت بالا می رود.
 • کشور لیتوانی محصور به خشکی است و تجارت دریایی محدودی دارد.

سوالات پر تکرار سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی

در این مقاله مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تلاش کردند شما را با کلیات سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی آشنا کنند ، شما نیز می توانید در بخش دیدگاه مبلغی که برای سرمایه گذاری در اختیار دارید را بنویسید تا به شما بگوییم بهترین راه مهاجرت و سرمایه گذاری برای شما کدام است.

هزینه خرید شرکت آماده در لیتوانی چقدر است؟

هزینه خرید شرکت آماده در لیتوانی متفاوت است و از 3000 تا 30000 یورو می باشد.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در لیتوانی چقدر است؟

1. شرکت با مسئولیت محدود عمومی (AB) : 40000 یورو 2. شرکت با مسئولیت محدود خصوصی (UAB) : 2500 یورو 3. مشارکت عمومی و انحصاری بدون حداقل سرمایه می باشد.

بهترین شهر برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی کدام است؟

ویلنیوس پایتخت و بزرگترین شهر لیتوانی است ، این شهر در جنوب شرقی لیتوانی است و دومین شهر بزرگ در کشور های بالتیک است ، ویلنیوس بر اساس تعدادی از شاخص های سرمایه گذاری مستقیم خارجی در میان 25 شهر برتر جهان قرار گرفته است.

حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک درلیتوانی چقدر است؟

در برخی از شهر های کوچک می توانید یک آپارتمان حتی با 10 هزار یورو خریداری کنید و با خرید یک آپارتمان در لیتوانی مولتی ویزا یک ساله را دریافت کنید که این ویزا به طور خودکار به خارجی ها حق سفر به همه کشور های اتحادیه اروپا را می دهد.

بهترین صنایع برای سرمایه گذاری در لیتوانی چه صنایعی هستند؟

در میان فرصت های سرمایه گذاری در این کشور بخشهایی مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) ، بیو تکنولوژی ، پردازش فلزات ، ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی ، پلاستیک ، مبلمان ، پردازش چوب و صنعت کاغذ ، نساجی و پوشاک ، مهمترین بخشهای سرمایه گذاری هستند که سرمایه گذاران خارجی می توانند از آنها استفاده کنند.

مزایای سرمایه گذاری در مناطق ویژه در لیتوانی چیست؟

مناطق آزاد تجاری در 6 سال اول مالیات بر سود دریافت نمی کنند و 50٪ معافیت مالیات سود را برای 10 سال آینده اعمال می کنند ، مالیات بر زمین در کل مدت زمان بهره برداری مشمول 50٪ تخفیف است ، مالیات سود سهام و مالیات املاک و مستغلات برای سرمایه گذاران خارجی اعمال نمی شود

هزینه اجاره یک ملک تجاری در لیتوانی چقدر است؟

البته هزینه اجاره به شهر ، محل ، متراژ و امکانات ملک بستگی دارد ، مثلا هزینه اجاره یک ملک تجاری 60 متری ماهی 71.03 دلار است.

هزینه خرید یک فرانچایز در لیتوانی حداقل چقدر است؟

حداقل سرمایه برای خرید فرانچایز به نوع مشاغل انتخاب شده توسط کارآفرینان و خصوصیات خود فرانچایز بستگی خواهد داشت مثلا برای خرید فرانچایز Pizza Factory به 90000 دلار و برای خرید فرانچایز Red Mango به 200000 دلار سرمایه نیاز است.

در مقاله فوق مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی شرایط و ویژگی های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی را بررسی کردند ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه در شهرهای شیراز و تهران تماس بگیرید ، همچنین می توانید با مطالعه سایر مقالات سایت و مقایسه شرایط سرمایه گذاری در کشور های محتلف بهترین تصمیمات را اتخاذ کنید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ارمنستان است ؛ مالیات کم ، هزینه ثبت شرکت آسان و ارزان و امکان رسید به اقامت دائم از گزینه های جذاب برای سرمایه گذاری در ارمنستان است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *