تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی

یکی از راه‌ های مهاجرت به کشور اروپایی اسلوونی ، مهاجرت تحصیلی است که از میان رشته های گوناگون ، پزشکی و دندانپزشکی جزو رشته های پرطرفدار و محبوب برای دانشجویان بین المللی هستند . در ادامه این مطلب به نکات مهم جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی خواهیم پرداخت .

اما بدیهی است که دانستن جزییات و همراهی راهنمایی آگاه برای پیمودن درست مسیر و اطلاع از مزایا و معایب تحصیل در اسلوونی شما را با اطمینان خاطر به رویاهایتان نزدیک تر می سازد . مشاوران دانا و دلسوز موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی همگام شما در این راه هستند .

بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی

آموزش عالی در این کشور هم در دانشگاه های دولتی و هم خصوصی و همچنین مؤسسات آموزش عالی برگزار می شود که سه دانشگاه برتر دولتی آن عبارتند از : دانشگاه لیوبِلیانا ( University of Ljubljana ) ، دانشگاه ماریبور ( University of Maribor ) و دانشگاه پریمورِسکا ( University of Primorska ) .

بیان این نکات ضروری است که برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی هیچ گونه آزمونی وجود ندارد و نیازی به گذراندن دوره های خاصی نیز نیست .

ترجمه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات ، اثبات نداشتن سوء پیشینه و سند تمکن مالی برای گرفتن ویزا کافی است .

طول مدت تحصیل رشته پزشکی ۶ سال است که ۳ سال نخست دروس پیش بالینی و ۲ سال بعدی دروس بالینی ارایه می شوند و یک سال پایانی دوره ی انترنی است .

از میان دانشگاه های معتبر اسلوونی ، فقط مدرک پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه لیوبِلیانا از سوی وزارت بهداشت ایران دارای اعتبار و مورد تأیید است .

پس از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی نیز اگر شخص عضو کشوری از اتحادیه اروپا باشد می توانند بلافاصله در اداره کاریابی اسلوونی ثبت نام کرده و مشغول به کار شوند .

اما فارغ التحصیلان متعلق به کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا نخست باید مجوز اشتغال را از دولت دریافت کرده و پس از آن مشغول به کار شوند . پس از اشتغال و پرداخت مالیات ، روند اقامت دایم می تواند طی شود .

بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی

زبان تحصیل رشته های پزشکی در اسلوونی

برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی این امکان وجود دارد که با زبان انگلیسی دوره  تحصیل خود را بگذرانند و دانشگاه های این کشور شرط داشتن نمره زبان در آزمون هایی مانند آیلتس یا تافل را ندارند .

تحصیل در دانشگاه های معتبر اسلوونی به هر دو زبان انگلیسی و اسلوونیایی امکانپذیر می باشد . این نکته ی بسیار مهم اسلوونی را جزو کشورهای پرطرفدار برای افرادی که داشتن مدرک زبان به هر دلیل برایشان دشوار می باشد قرار داده است .

البته شایان ذکر است که گرچه شرط مدرک زبان انگلیسی وجود ندارد و اصل پذیرش بر مبنای صداقت بنا شده اما متقاضی موظف است به محض رسیدن به این کشور ، بجز تسلط نسبی بر انگلیسی ، زبان اسلوونی نیز را بیاموزد و به آن مسلط شود .

مزایای تحصیل در دانشگاه های پزشکی اسلوونی

گرفتن ویزای تحصیلی اسلوونی بسیار آسان تر از بسیاری از کشورهای اروپایی است و پس از پایان تحصیل امکان گرفتن اقامت دایم وجود دارد . با داشتن ویزا امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن وجود داشته و پس از گرفتن اقامت دایم ، شخص شهروند اروپا با تمام مزایای آن به شمار می آید .

شرط سنی و رشته تحصیلی پیشین برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی وجود ندارد اما ترجیحاً نباید میان آخرین دوره تحصیلی و اقدام برای تحصیل در این رشته ها بازه زمانی زیادی فاصله افتاده باشد .

مدارک تحصیلی دانشگاه های اسلوونی در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون نیاز به ارزیابی معتبر و قابل قبول هستند و به طور کلی این مدارک در سراسر دنیا دارای اعتبار بالایی می باشند .

اسلوونی از جمله کشورهای عضو سیستم انتقال اعتبار اروپا یا ECTS ( European Credit Transfer System ) است که با عضویت در آن ، دانشجو با داشتن شرایط لازم امکان جابجایی را پس از چند ترم تحصیلی به دانشگاهی در کشوری دیگر که عضو این سیستم باشد دارد .

تعدادی از مراکز درمانی و آموزشی در سراسر دنیا از جمله دانشگاه ماریبور در حال آزمودن و توسعه مدل تکنولوژی چند رسانه ای و آموزشی بیمار مجازی هستند که با شبیه سازی حالات و شرایط یک بیمار حقیقی ، آموزش دقیق مبانی پزشکی را انجام می دهند .

هزینه‌ تحصیل دانشجویان پزشکی در اسلوونی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی برای شهروندان اسلوونیایی و شهروندان کشورهای عضو شینگن رایگان است اما برای دانشجویان بین المللی این گونه نیست .

هر چند هزینه های تحصیل و زندگی در مقایسه با دیگرکشورهای اروپایی آن قدر پایینتر است که این کشور را به مقصدی مناسب جهت مهاجرت تحصیلی از سراسر دنیا تبدیل کرده است .

به طور معمول به دلیل پایین بودن هزینه های تحصیل در اسلوونی به دانشجویان بین المللی بورسیه داده نمی شود مگر در شرایط خاصی که دپارتمان بین المللی وزارت علوم این کشور تصمیم بگیرد .

هزینه تحصیل در رشته های گوناگون به غیر از پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی حدود ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو و برای این رشته ها در حدود ۱۰۰۰۰ یورو در سال است .

هزینه زندگی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی

هزینه زندگی دانشجویی در اسلوونی

به طور کلی هزینه های زندگی یک دانشجو بسته به شهر محل تحصیل حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه است که این مبلغ تمامی هزینه های مسکن ، خوراک ، پوشاک و رفت و آمد را در بر می گیرد که در مقایسه با کشورهای دیگر عضو شینگن بسیار پایینتر است .

دانشجویان در حال تحصیل اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند که دستمزد روزانه ۷ تا ۱۲ یورو برای هر ساعت کار را برایشان تأمین خواهد کرد . اجازه کار می تواند در محیط های دانشگاهی و یا محیط خارج از دانشگاه و برای کارفرماهای دیگر انجام شود .

اما به طور کلی توصیه ما به متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی این هست که این رشته ها جزو رشته های سخت تحصیلی محسوب می شوند و بهتر است دانشجویان تمرکز خود را بر روی درس خواندن بگذارند تا موفقیت خوبی را بدست آورند .

شرایط کشور اسلوونی

اسلوونی کشوری کوچک با اندکی بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت در جنوب مرکزی اروپا قرار گرفته است . این کشور از دیدگاه اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی جایگاه بالایی در میان کشورهای اروپایی داشته و از اعضای شینگن و پیمان ناتو می‌باشد .

پایتخت و بزرگترین شهر این کشور لیوبِلیانا نام دارد و زبان رسمی مردم اسلوونیایی است هر چند اکثریت افراد بر زبان انگلیسی تسلط دارند . دانشگاه لیوبِلیانا در پایتخت قرار گرفته و دارای رتبه‌ی ۲۰۰ در اروپا و جزو ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیاست . تعداد دانشجویان در این شهر حدود یک پنجم جمعیت را تشکیل می دهد که گاهی لقب شهر دانشجویی را به آن می دهند .

اگر تصمیم دارید برای تحصیل و اعزام دانشجو به اسلوونی در رشته های علوم پزشکی و با سطح رفاهی بالا و امکان اقامت پس از تحصیل اقدام نمایید ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی یکی از گزینه هایی است که با کمک کارشناسان ماهر امکان مهاجرت تحصیلی به آن وجود دارد . متخصصان موسسه مهرآفرین رجبی در شهرهای تهران و شیراز در هر گام برای رسیدن به هدف مطلوب در کنار شما هستند .

4 Comments to “ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی”

 1. N says :پاسخ

  سلام خسته نباشید‌‌.برای پذیرش آزمون ورودی میگیرن؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   خیر آزمون ورودی ندارد .

   باتشکر از سوال شما

 2. Hassan says :پاسخ

  باعرض سلام واحترام
  میخواستم بپرسم واسه تحصیل در اسلوونی به زبان اسلوونی رایگان هستش؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   خیر – رایگان نیست ، اما هزینه آن برای خارجی ها بسیار کم می شود .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *