تحصیل در اسلوونی

تحصیل در اسلوونی برای هر دانشجویی که مایل به مهاجرت تحصیلی به اروپا است می تواند گزینه ای عالی باشد چراکه این کشور علاوه بر داشتن زیبایی های طبیعی به شدت از ایده ساختن یک منطقه اروپایی برای تحصیل بین المللی حمایت می کند. اسلوونی تلاش می کند تا از فرصت های برابر ، موفقیت دانشگاه ها ، آموزش عالی و آموزش حرفه ای ، یادگیری زبان ، حفظ امنیت در دانشگاه ها ، عدم تبعیض ، آموزش فناوری و آموزش از راه دور ، شناخت علمی و حرفه ای ، توسعه کلی آموزش عمومی و آموزش حرفه ای ، توسعه کارشناسی و نوسازی مطالعات تحصیلات تکمیلی حمایت کند.

تحصیل در اسلوونی

مشاور مهاجرتی

اسلوونیایی زبان اصلی آموزش در دانشگاه های اسلوونی است ، تمام دانشجویانی که در مقطع کارشناسی شرکت می کنند ، باید مدرک تحصیلی خود در زبان اسلوونیایی را ارائه دهند.

آموزش عالی دولتی در اسلوونی برای دانشجویان تمام وقت بومی و دانشجویان کشور های اتحادیه اروپا دانشجویان نیمه وقت و دانشجویان تحصیلات تکمیلی رایگان است.

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا باید انتظار داشته باشند در هر سال تحصیلی بین 2000 تا 9000 دلار در بیشتر دانشگاه ها پرداخت کنند.

برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسلوونی آموزش عالی را به صورت رایگان ارائه می دهند که این دانشگاه ها شامل آکادمی رقص ، آکادمی هنر های بصری ، کالج پرستاری جسینک ، کالج حفاظت از محیط زیست ، دانشکده اروپایی حقوق ، مرکز تحصیل اروپایی ماریبور ، دانشکده علوم تجاری و کسب و کار ، دانشکده مطالعات اجتماعی کاربردی و دانشکده مطالعه اطلاعات می باشد.

ارائه مدرک تافل و یا آیلتس ضروری نیست اما شانس پذیرش در دانشگاه های این کشور را بیشتر می کند.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های اسلوونی بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است ، برای مقطع کارشناسی بین 3000 تا 5500 یورو برای هر سال تحصیلی و برای مقطع کارشناسی ارشد بین 3000 تا 11000 یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

برنامه های تحصیل در مقطع دکترا پس از دریافت مدرک کارشناسی چهار سال طول می کشد ، برنامه های تحصیل در مقطع دکتری به دنبال مدرک کارشناسی ارشد دو سال طول می کشد.

بله ، حداقل نمره آیلتس برای تحصیل دکتری در اسلوونی 7 هست البته امکان تحصیل با نمره 6.5 در برخی از دانشگاه های این کشور وجود دارد.

در این مقاله مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی شرایط و ویژگی های تحصیل در اسلوونی را بررسی و بیان خواهند کرد ، تحصیل در این کشور یکی از بهترین راه ها برای مهاجرت به اسلوونی است ، ضمناً برای شناخت امن ترین کشورهای دنیا و یا ارزان ترین آن ها می توانید مقاله تحصیل در خارج از کشور را در همین سایت مطالعه نمایید.

اکثر اسلوونیایی ها حداقل به یک زبان خارجی ، معمولا انگلیسی یا آلمانی مسلط هستند ، اما بسته به منطقه نیز صحبت به زبان ایتالیایی یا مجارستانی امکان پذیر است ؛ در نتیجه اسلوونی به یک مقصد رو به رشد دانشجویی تبدیل شده است و تقریبا کمتر از ۲۰۰۰ دانشجوی خارجی در حال تحصیل در کشور اسلوونی هستند.

شرایط تحصیل در اسلوونی

در سال های گذشته ، شرایط پذیرش دانشگاه های اسلوونی و تحصیلات عالی در اسلوونی ، تعدادی از قوانین و مقررات تغییر ساختاری ، توسعه سریع سرمایه گذاری سبب افزایش قابل توجه در تعداد دانشجویان در دانشگاه های این کشور شده است و برای بسیاری از دانشجویان خارجی این کشور برای ادامه تحصیل جالب و مورد علاقه بوده است .

اسلوونی با داشتن دانشگاه ها ، دانشکده ها ، آکادمی های هنری و کالج های حرفه ای فرصت های زیادی را برای کسانی که به دنبال تحصیل در سطوح بالاتری هستند ، ارائه می دهد.

دانشجویان کشور های عضو اتحادیه اروپا از شرایط مشابه دانشجویان شهروند اسلونی برای تحصیل در این کشور بهره مند هستند ، وضعیت دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا به وجود توافقنامه بین دو کشور بستگی دارد .

سازمان های دانشجویی اسلوونی بسیار فعال هستند و همیشه آماده اند تا به دانشجویان کمک کنند که زندگی خود را سازماندهی و شبکه اجتماعی خود را آغاز کنند ، سازمان های دانشجویی ESN ( شبکه دانشجویی اراسموس ) در تمام شهر های دانشگاهی وجود دارند.

آن ها از دانشجویان بین المللی با آغوش باز استقبال می کنند و به آن ها کمک می کنند تا با دانشجویان دیگر از کشور خودشان آشنا شوند ، همچنین این سازمان ها رویداد های ورزشی و سفر ها را برگزار می کنند.

نحوه درخواست پذیرش از دانشگاه های اسلوونی

درخواست پذیرش برای دوره های کارشناسی ( دوره اول ) و تحصیلات تکمیلی ( دوره دوم و سوم ) در اسلوونی مستقیما به موسسه آموزش عالی مورد علاقه شما ارسال می شود ، این موسسه اسناد ارسالی را بررسی می کند و مشخص می کند که آیا واجد شرایط برنامه تحصیل در این دانشگاه هستید یا خیر و در صورت پذیرش نهایی نامه پذیرش را صادر می کند.

به طور کلی ، دانشگاه ها و کالج های اسلوونی از دانشجویان خارجی می خواهند مدارکی را که در زیر توضیح داده شده است برای ارزیابی صلاحیت دانشجویان ارائه دهند:

 • فرم درخواست پر شده برای برنامه یا دوره مطالعاتی انتخاب شده ؛ در بیشتر موارد ، فرم درخواست می تواند بصورت آنلاین پر شود و به صورت الکترونیکی به موسسه ارسال شود ، اگر نمی خواهید از سیستم برنامه آنلاین موجود در موسسه خود استفاده کنید ، می توانید فرم را پرینت کرده و پس از تکمیل پست کنید.
 • برای تحصیلات در مقطع کارشناسی ( دوره اول ) : یک کپی از مدرک دبیرستان و یک کپی از نتایج آزمون های ورودی دانشگاه در کشور خود.
 • برای برنامه های کارشناسی ارشد ( دوره دوم ) : یک کپی تأیید شده از گواهی مدرک کارشناسی شما.
 • برای تحصیلات دکترا ( سیکل سوم ) : یک کپی از گواهینامه اتمام برنامه کارشناسی ارشد.
 • گواهی تسلط به زبان اسلوونیای در همه موارد ، اسناد باید قانونی شده و به اسلوونیایی ترجمه شود.

شرایط پذیرش دانشگاه های اسلوونی

شرایط پذیرش دانشگاه های اسلوونی متفاوت است ، این شرایط خاص برای این است که اطمینان حاصل شود که فرد متقاضی دانش و مهارت های مورد نیاز برای موفقیت کامل برنامه تحصیلی را داشته باشد ، هر موسسه شرایط پذیرش خود را برای هر رشته مدیریت می کند و توصیه می شود در مورد شرایط خاص به وب سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید .

الزام پذیرش اولیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی اتمام موفقیت آمیز دوره دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی است ، البته برخی از برنامه های تحصیلی دارای الزامات خاص مانند آزمون های توانایی روانی و یا مهارت های هنری هستند .

الزامات زبان برای تحصیل در دانشگاه های اسلوونی

اسلوونیایی زبان اصلی آموزش در دانشگاه های اسلوونی است ، تمام دانشجویانی که در مقطع کارشناسی شرکت می کنند ، باید مدرک تحصیلی خود در زبان را ارائه دهند.

اگر شما برای تحصیلات تکمیلی درخواست می کنید ، لازم نیست دانش زبان اسلوونیایی را بدانید . با این حال ، شما باید ثابت کنید که دارای حد نصاب دانش و مهارت در زبان انگلیسی هستید.

برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند ، لازم است سطح تسلط بر زبان انگلیسی خود را با ارائه نتایجی که در دوره های انگلیسی دریافت کرده اند ، ثابت کنند ؛ معمولا بهترین دانشگاه های اسلوونی شرایط پذیرش سخت تری دارند .

روش های تدریس در اسلوونی

موسسات آموزش عالی از روش های مختلف آموزشی مانند سخنرانی ، سمینار ، تمرین ، سخنرانی و تکالیف کتبی استفاده می کنند ، معمولا برای گروه بزرگی از دانشجویان سخنرانی می شود ، در حالی که سمینار ها و تمرینات معمولا برای گروه کوچکتر دانشجویان ارائه می شود ، تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسلوونی همچنین به کار های فردی و مقدماتی زیادی نیاز دارد.

سیستم های ارزیابی در اسلوونی

آموزش متوسطه ( ابتدایی از 3 کلاس به بالا و متوسطه ) از سیستم ملی نمره 1 ( کمترین ) تا 5 ( بیشترین ) نمره استفاده می کند ، 2 حداقل نمره قبولی و 1 به معنای عدم موفقیت و مردودی است ؛ امروزه آموزش عالی معمولا از یک سیستم عددی از 1 (کمترین) تا 10 (بیشترین) استفاده می کند ، جایی که 6 حداقل نمره قبولی است و 1-5 همه مردود محسوب می شوند.

سیستم آموزشی اسلوونی

در اسلوونی سه سطح تحصیلات وجود دارد که شامل تحصیلات ابتدایی ، متوسطه و عالی است ، متقاضیان مجموعه وسیعی از گزینه ها را دارند ؛ آنها می توانند تصمیم بگیرند ، در کدام مرحله تحصیلات خود را به پایان برسانند و بسته به برنامه های شغلی یا شرایط چگونه این مقطع تحصیلی را ادامه دهند.

سیستم آموزشی در اسلوونی برای تربیت دانش آموزانی با دانش بنیان مناسب ، در هر سطحی که تصمیم به اتمام تحصیل دارند ، طراحی شده است.

تحصیل در مدارس اسلوونی

در اسلوونی ، تحصیلات ابتدایی و متوسطه اول یکپارچه است و به مدت 8 سال ادامه دارد. ،سیستم جدیدی به تدریج در حال اجرا است که به موجب آن این سطح برای 9 سال (3 چرخه سه ساله) ادامه خواهد داشت.

سه نوع مدرسه متوسطه وجود دارد : الف) برنامه های آموزش حرفه ای (دو سال و نیم یا سه سال طول می کشد ، دوره دوم این امکان را دارد که در یک برنامه ارتقا دو ساله ادامه دهید یا مستقیما به بازار کار منتهی شوید) ؛ ب) برنامه های آموزش فنی و حرفه ای ( برنامه های چهار ساله در مناطق مختلف ) ؛ و ج) برنامه های آموزش عمومی ( دیپلم کلاسیک ، دیپلم هنری ، دیپلم فنی و برنامه های منتهی به دیپلم بین المللی ).

سپری کردن دوره پیش دبستانی اجباری نیست و والدین می توانند به صورت دلخواه فرزندان خود را در این مراکز ثبت نام کنند.

زبان خارجی که عموما زبان انگلیسی و یا آلمانی است در سال سوم و یا چهارم برنامه درسی گنجانده شده و دانش آموزان تقریبا با تسلط کامل به حداقل یک زبان دوم دیپلم خود را دریافت می کنند .

طبق برنامه درسی اسلوونی دوره ابتدایی از حساس ترین مقاطع تحصیل است که در آن باید استعداد های دانش آموز کشف شده و در مسیر درست جهت موفقیت هرچه بیشتر قرار بگیرند.

در دو منطقه دو زبانه ، آموزش ابتدایی و متوسطه برای اقلیت های قومی ایتالیایی و مجارستانی به زبان های ایتالیایی ، مجارستانی و اسلوونیایی ارائه می شود.

تحصیلات عالی در اسلوونی

آموزش عالی توسط قانون آموزش عالی (1993 ، اصلاح شده 1999 ، 2001 ، 2003 و 2004) تنظیم می شود ، مهمترین ویژگی های معرفی شده در قانون جدید عبارتند از نقش جدید دانشگاه (تغییر از انجمن دانشکده های مستقل به دانشگاه یکپارچه) و ایجاد موسسات آموزش عالی منفرد ، تفکیک برخی از دانشکده های بزرگ به چندین دانشکده کوچکتر ، تغییر در ساختار سیستم آموزش عالی ، اجرای ضمیمه دیپلم و اجرای تدریجی یک سیستم آموزش عالی سه دوره ای مطابق اعلامیه بولونیا تا سال 2016.

آموزش عالی دولتی در اسلوونی برای دانشجویان تمام وقت بومی و دانشجویان کشور های اتحادیه اروپا دانشجویان نیمه وقت و دانشجویان تحصیلات تکمیلی رایگان است.

امروزه ، آموزش عالی دارای ویژگی های خاصی از یک ساختار دوتایی است ، برنامه های تحصیلات در دانشگاه های اسلوونی به سه چرخه زیر تقسیم می شوند : چرخه اول ( برنامه های تحصیلی آکادمیک و برنامه های تحصیلی حرفه ای ) ، چرخه دوم ( برنامه های تحصیلی منتهی به مدرک کارشناسی ارشد ) و چرخه سوم (برنامه های تحصیلی منتهی به دکتری ).

موسسات آموزش عالی اسلوونی شامل دانشگاه ها ، دانشکده ها ، آکادمی های هنری یا کالج های فنی و حرفه ای است ؛ اسلوونی دارای 4 دانشگاه با 37 دانشکده ، 3 آکادمی هنری یا کالج حرفه ای و 10 موسسه آموزش عالی به عنوان موسسات خصوصی است.

موسسات آموزش عالي در مديريت سازمان و عمليات داخلي خود (با در نظر گرفتن اساسنامه و شرايط قانوني) ، انتخاب هيئت علمي ، انتخاب نهاد هاي داخلي ركتورها ، سنا ها ، هيئت هاي اداري و شوراهاي دانشجويي ، روسا و مجامع دانشگاهي مستقل هستند ؛ علاوه بر تدریس ، موسسات آموزش عالی تحقیقات نیز انجام می دهند و فعالیت های هنری را ارائه می دهند.

دوره کارشناسی در اسلوونی

برنامه های مطالعه چرخه اول سطح دانشگاه با توجه به روند بولونیا دو نوع برنامه تحصیلی را ارائه می دهد که شامل برنامه های دانشگاهی و حرفه ای است.

مدت زمان برنامه های چرخه اول با توجه به سال های تحصیل (سه تا چهار سال) و امتیازات اعتباری (180 تا 240 واحد) تعیین می شود.

در یک سال تحصیلی می توان 60 واحد تحصیلی را بدست آورد ، هر واحد نشان دهنده 25 تا 30 ساعت کار دانشجویی است که سالانه بین 1500 تا 1800 ساعت جمع می شود.

برنامه های حرفه ای تا حدودی کوتاه تر از برنامه های دانشگاهی است ، به طور رسمی ، آنها برای سه تا چهار سال ادامه می یابند که با احتساب دوره کارآموزی در کل چهار یا پنج سال طول می کشد و برنامه های تحصیلی آکادمیک بین چهار تا شش سال طول می کشد و منجر به امتحان دیپلم می شود.

تحصیلات تکمیلی در اسلوونی

یک نیاز کلی برای پذیرش در دوره دوم یعنی کارشناسی ارشد اتمام موفقیت آمیز دوره اول است ، برای متقاضیانی که دوره چرخه اول را در یک زمینه ناکافی به پایان رسانده اند ، می توان موارد لازم برای پل را که از 10 تا 60 امتیاز اعتباری است تعیین کرد.

برنامه های دوره دوم شامل 60 تا 120 امتیاز اعتباری است ، مدت زمان واقعی آنها باید در ارتباط با برنامه مناسب چرخه اول طراحی شود ، در سطح تحصیلات تکمیلی ، برنامه ها منجر به درجه مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می شود.

برنامه های کارشناسی ارشد بین یک تا دو سال طول می کشد و با دفاع از یک پایان نامه پایان می یابد ، دانشجویانی که با موفقیت از یک پایان نامه دفاع کرده اند ، با عنوان حرفه ای متخصص در یک زمینه خاص مدرک دریافت می کنند ، این امر منجر به استخدام در یک حرفه معین یا ادامه تحصیلات منجر به تحصیل در دانشگاه می شود.

برنامه های تحصیل در مقطع دکترا پس از دریافت مدرک کارشناسی چهار سال طول می کشد ، برنامه های تحصیل در مقطع دکتری به دنبال مدرک کارشناسی ارشد دو سال طول می کشد.

تحصیل در اسلوونی با مدرک دیپلم

داوطلبان فارغ التحصیل از دبیرستان که خارج از کشور فارغ التحصیل شده اند و قصد شرکت در دانشگاه های اسلوونی را دارند باید برای رسمیت شناختن تحصیلات خارج از کشور خود همه مدارک لازم را به همراه فرم درخواست تا 8 مارس ارسال کنند که این تاریخ برای برنامه های تحصیلی نیاز به آزمون استعداد یا ظرفیت روانی است و برای برنامه های دیگر بایستی تا 15 آگوست سال جاری مدارک را تحویل دهند.

داوطلبانی که در سال تحصیلی جاری از دبیرستان خارج از کشور فارغ التحصیل می شوند باید مدارک دبیرستان و سایر مدارک لازم را تا تاریخ 1 سپتامبر ارسال کنند ، پس از تایید مدرک تحصیلی این افراد بایستی در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کرده و برای پذیرش در مقطع کارشناسی اقدام کنند.

به رسمیت شناختن مدرک برای تحصیل با مدرک دیپلم در اسلوونی

رویه تشخیص تحصیلات متوسطه خارجی روش خاصی است که در آن ، براساس شواهد و حقوق ارائه شده در کشوری که سند از آن منشأ گرفته است.

در مورد حق ثبت نام در سال اول تحصیلات دوره کارشناسی در جمهوری اسلوونی تصمیم گیری می شود و در همان زمان تصمیم گیری می شود که چگونه مدرک خارجی (گواهینامه) در مراحل بعدی ثبت نام در سال شروع در نظر گرفته شود.

این ممکن است به عنوان یک دیپلم دبیرستان ، امتحان نهایی قبل از 1 ژوئن 1995 ، دیپلم آموزش حرفه ای ، امتحان نهایی پس از 1 ژوئن 1995 مطابق با مقررات قابل اجرا در جمهوری اسلوونی در نظر گرفته شود.

مدارک مورد نیاز برای به رسمیت شناختن مدرک دیپلم دبیرستان خارجی

داوطلبان باید مدارک زیر را با فرم درخواست N ضمیمه کنند:

 • گواهینامه یا مدرک اصلی که داوطلب می خواهد شناخته شود ، یا سند دیگری که مطابق با قوانین کشور صادر کننده جایگزین سند اصلی است.
 • فتوکپی سند ذکر شده
 • ترجمه گواهی اسلوونیایی سند ذکر شده
 • گواهینامه های سالانه ، شاخص یا مدارک دیگر در مورد مطالب و مدت تحصیل
 • شرح مختصری از تاریخ که توسط خود داوطلبان نوشته شده است.

این روش تا دو ماه از روز ارسال درخواست ادامه می یابد ، در صورت بروز مشکلی در تارزیابی مدرک تحصیلی و مدارک ارسالی ، تایید مدرک حل تا زمان بر طرف شدن مشکل معلق خواهد ماند.

ویزای تحصیلی اسلوونی

بسته به اهداف سفر شما به اسلوونی ، انواع ویزا های مختلفی برای موارد خاص وجود دارد ، اگر قصد سفر برای دیدار خانواده ، مهاجرت تحصیلی به اسلوونی یا کار در این کشور را دارید و یا خواهان اقامت دائم در این کشور هستید ، مجبورید برای گرفتن ویزای مناسب خود درخواست کنید.

دانشجویان بین المللی برای ورود به جمهوری اسلوونی ، بسته به وضعیت شهروندی ، مدت زمان و هدف تحصیلی خود ممکن است نیاز به ویزا داشته باشند.

دریافت ویزای تحصیلی اسلوونی شرایط و الزامات خاص خود را داراست ، در صورتی که مدت زمان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور تا سه ماه باشد دانشجویان می توانند با ویزای توریستی به این کشور سفر کرده و علاوه بر تحصیل در دوره مورد نظر خود از مزایای حضور در اسلوونی بهره مند شوند.

اما در صورتی که دوره تحصیل بیش از سه ماه باشد دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا ملزم به دریافت ویزای تحصیلی هستند.

ویزای تحصیلی اسلوونی

روش درخواست ویزای دانشجویی اسلوونی

داوطلبان باید فرم درخواست ویزا را پر کرده و آن را به همراه مدارک مورد نیاز شخصا به نزدیکترین سفارت یا کنسولگری اسلوونی تحویل دهند ، اسناد زیر باید به همراه فرم درخواست ارائه شود:

 • نامه پذیرش صادر شده توسط موسسه آموزش عالی اسلوونی
 • سند سفر : یک کپی معتبر از گذرنامه
 • عکس هایی به اندازه گذرنامه
 • گواهینامه ها و رونوشت های آموزشی
 • شواهدی از ابزار های پشتیبانی مالی : می تواند صورت حساب بانکی در 6 ماه گذشته ، قرارداد حمایت مالی یا بورس تحصیلی باشد.
 • مدارک بیمه درمانی : باید حق داشتن امکانات بهداشتی در جمهوری اسلوونی و مدت بیمه را نشان دهد.
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • اثبات محل اقامت در اسلوونی

توجه شود که تمام اسناد باید به زبان اسلوونی ترجمه شوند و ویزای اسلوونی برای مدت زمان 90 روز و در مدت زمان 6 ماه اعتبار دارد.

مجوز اقامت دانشجویی در اسلوونی

کلیه دانشجویانی که مایل به تحصیل در اسلوونی هستند نیاز به دریافت اجازه اقامت دارند ، برای درخواست آن دو گزینه پیش رو دارید :

مثال 1: شما می خواهید برای اهداف تحصیلی اجازه اقامت موقت را بدست آورید و در اسلوونی درخواست می دهید ، شما برای درخواست 4.50 یورو و برای صدور مجوز اقامت موقت برای اهداف تحصیل 67.00 یورو و برای کارت اقامت 12.00 یورو پرداخت می کنید.

مثال 2: شما می خواهید برای اهداف تحصیلی اجازه اقامت موقت را دریافت کنید و درخواست خود را در خارج از کشور ثبت می کنید ، شما برای درخواست 13.00 یورو و برای صدور اجازه اقامت موقت برای اهداف تحصیل 127.00 یورو و برای کارت اقامت 12.00 یورو پرداخت می کنید.

اجازه اقامت دو نوع است ، بنابراین بسته به مدت زمان تحصیل خود ، موارد زیر را انتخاب کنید:

 • اجازه اقامت موقت : شما هنگامی که قصد اقامت در مورد قابل قبولی در اسلوونی دارید ، برای این اجازه درخواست می کنید ، در صورت داشتن شرایط ، مجوز برای مدت معینی (بیش از یک سال) صادر می شود ، شما آن را تحت همان شرایطی که برای شما صادر شده تمدید کنید ،
 • اجازه اقامت دائم : شما پس از مدت اقامت ثابت ، مستمر و قانونی در اسلوونی درخواست این اجازه را می دهید ، این امر بدون محدودیت مدت زمان صادر می شود و در این برنامه شما نیازی به نشان دادن هدف اقامت دائم در اسلوونی ندارید.

هزینه های تحصیل در اسلوونی

هزینه های تحصیل در اسلوونی برای دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اسلوونی می آیند توسط وزارت آموزش عالی اسلوونی تامین می شود.

این دانشجویان فقط باید برای سال اول و سال های بعد هزینه پذیرش پرداخت کنند ، دانشجویان بین المللی از کشور های غیر اتحادیه اروپا مستلزم پرداخت هزینه تحصیل در تمام دوره های تحصیلی در اسلوونی هستند.

هزینه های تحصیل در اسلوونی

لازم به ذکر است که اگر شما از شهروندان بین المللی با اقامت دائم در اسلوونی باشید و یا والدین شما در اسلوونی مالیات پرداخت کنند شما در مورد پرداخت هزینه دانشگاه همانند دانشجویان عضو اتحادیه اروپا خواهید بود .

 • هزینه های تحصیل برای دوره کارشناسی
  • رشته های علوم اجتماعی ، هزینه های تحصیل در اسلوونی برای یک سال در حدود ۱۵۰۰ دلار است.
  • مطالعه فنی ، برنامه های هنر و علوم طبیعی ، هزینه تحصیل برای یک سال در حدود ۲۰۰۰ دلار است.
  • هزینه های تحصیل در اسلوونی برای دوره ی کارشناسی پاره وقت بیشتر از هزینه ی دوره تمام وقت می باشد.
 • هزینه های تحصیلی کارشناسی ارشد در اسلوونی
  • رشته های های علوم اجتماعی ، هزینه تحصیل در حدود ۲،۲۵۰ دلار برای یک سال پرداخت می شود.
  • مطالعات هنر ، برنامه های فنی و علوم طبیعی ، هزینه تحصیل برای یک سال حدود ۳۰۰۰ دلار است.
 • هزینه تحصیل برنامه های دکترا در اسلوونی
  • رشته های علوم اجتماعی ، هزینه تحصیل در کشور اسلوونی حدود ۴۵۰۰ دلار برای یک سال است.
  • مطالعات هنر ، برنامه های فنی و علوم طبیعی ، هزینه تحصیل حدود ۶۰۰۰ دلار است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ارزان قیمت اسلوونی

دانشگاه لیوبلیانا (UL) : هزینه تحصیل از 3300 دلار تا 16،500 دلار در سال ، هزینه های تحصیل در هر سال برای برنامه های کارشناسی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند از 3000 یورو (3300 دلار آمریکا) تا 5500 یورو (حدود 6000 دلار آمریکا) هزینه دارد.

برنامه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی گران ترند و هزینه آنها 15000 یورو (حدود 16،500 دلار آمریکا) می باشد.

از طرف دیگر ، برنامه های کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی تدریس می شوند از 3000 یورو (3300 دلار تقریبا) تا 11000 یورو (حدود 12000 دلار آمریکا) هزینه دارند.

دانشگاه ماریبور (UM) : شهریه تخمینی از 2000 دلار تا 4500 دلار آمریکا (تحصیل در دوره کارشناسی) و از 2،750 دلار تا 4500 دلار آمریکا (تحصیلات تکمیلی) در سال است.

دانشگاه پریمورسکا (UP) : شهریه تخمینی این دانشگاه از 3،500 دلار به 7،650 دلار در سال است ؛ هزینه های تحصیل برای برنامه های تحصیلی که به زبان انگلیسی کاملا تدریس می شوند از 3،150 یورو (حدود 3،500 دلار آمریکا) تا 4500 یورو (حدود 4،950 دلار آمریکا) است.

برنامه های تحصیلات تکمیلی ارائه شده به همان زبان ممکن است از 3،255 یورو (حدود 3،550 دلار آمریکا) تا 7000 یورو (حدود 7،650 دلار آمریکا) باشد.

دانشگاه نوا گوریسا (UNG) : شهریه تخمینی از 3000 دلار به 6،500 دلار در هر سال تحصیلی است.

دانشگاه نوو مستو (UNM) : شهریه تخمینی از بین 2200 تا 4500 یورو در هر سال تحصیلی می باشد.

دانشگاه یورو مدیترانه ای اسلوونی (دانشگاه EMUNI) : شهریه تخمینی از 6،550 دلار برای هر سال تحصیلی می باشد.

هزینه های زندگی در اسلوونی

هزینه زندگی در اسلوونی به شرایط زندگی و توان مالی متقاضیان مهاجرت به اسلوونی بستگی دارد ، دانشجویان باید حداقل ۵۵۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه را برای مسکن ، حمل و نقل ، مواد غذایی و مواد آموزشی در نظر بگیرند.

هزینه غذا در اسلوونی ۲۰۰ یورو در ماه است ، دانشجویان برای دریافت تخفیف دانشجویی برای رویداد های مختلف فرهنگی ، کنسرت ، ورزش و فعالیت های دیگر ، باید کارت دانشجویی دریافت کنند که این کارت را از دفتر بین المللی سازمان دانشجویی دریافت می کنند.

استفاده از ژتون غذا برای دانشجویان بسیار ارزان و مقرون به صرفه تر می باشد ، هزینه هر ژتون بطور میانگین ۲٫۶۳ یورو می باشد وگران قیمت ترین هزینه برای یک ژتون ۴٫۳۷ یورو می باشد.

تحصیل رایگان در اسلوونی

هزینه تحصیل در اسلوونی برای شهروندان این کشور و همچنین دانشجویان بین المللی از کشور های اتحادیه اروپا یا کشور هایی که با اسلوونی توافق دارند رایگان است.

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا باید انتظار داشته باشند در هر سال تحصیلی بین 2000 تا 9000 دلار در بیشتر دانشگاه ها پرداخت کنند ، البته روش هایی وجود دارد که امکان تحصیل رایگان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور را فراهم می کنند که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

دریافت بورسیه برای تحصیل رایگان در اسلوونی

بورسیه های تحصیلی مختلفی برای تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسلوونی وجود دارد که این بورسیه ها برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل رایگان طراحی شده اند.

این بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارند و برخی از آن ها کل هزینه تحصیل و برخی دیگر بخشی از هزینه های تحصیل را پوشش می دهند که در بخش بورسیه های تحصیلی در اسلوونی با آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

کار همزمان با تحصیل در اسلوونی برای تحصیل رایگان

دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه های اسلوونی می توانند برای تامین بخشی از هزینه های تحصیلی خود به صورت پاره وقت در طول سال تحصیلی و به صورت تمام وقت در ایام تعطیل کار کنند ، البته باید توجه داشت که برای تحصیل در اسلوونی و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور اثبات تمکن مالی برای تامین شهریه و هزینه های زندگی ضروری است.

تحصیل در دانشگاه های رایگان در اسلوونی

برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسلوونی آموزش عالی را به صورت رایگان ارائه می دهند که این دانشگاه ها شامل آکادمی رقص ، آکادمی هنر های بصری ، کالج پرستاری جسینک ، کالج حفاظت از محیط زیست ، دانشکده اروپایی حقوق ، مرکز تحصیل اروپایی ماریبور ، دانشکده علوم تجاری و کسب و کار ، دانشکده مطالعات اجتماعی کاربردی و دانشکده مطالعه اطلاعات می باشد.

دریافت بودجه خارجی برای تحصیل رایگان در اسلوونی

نه تنها دانشگاه های اسلوونی بورسیه می دهند ، دولت های برخی کشور ها ( به عنوان مثال استرالیا ، هند ، آلمان ) نوع خاصی از بودجه را فراهم می کنند که به اتباع آنها اجازه می دهد اهداف دانشگاهی را در خارج از کشور دنبال کنند.

به عبارت دیگر ، در صورت لزوم ، ممکن است با مقامات محلی در تماس باشید و در صورت وجود برنامه های موجود برای ارائه این نوع تخفیف مالی ، از آنها کسب آگاهی کنید ، برخی از برنامه ها ممکن است فقط به عنوان نوعی وام تحصیلی ارائه شود ، به این معنی که در آینده مجبور خواهید بود آن را پس دهید.

علاوه بر حمایت های ارائه شده توسط دولت محلی ، بسیاری از سازمان های بین المللی ، که غالبا با بودجه شخصی تهیه می شوند ، امکان دریافت حمایت مالی به دانشجویان را فراهم می کنند.

ضمناً ، اگر یادگیری زبان فرانسوی برایتان دشوار نیست ، می توانید در فرانسه کاملا رایگان تحصیل کنید ، مقاله تحصیل در فرانسه را بخوانید.

بورسیه های تحصیلی در اسلوونی

همان گونه که پیش از این بیان شد یکی از روش های تحصیل را یگان در اسلوونی استفاده از بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در این کشور است.

این بورسیه ها از سوی دولت ، از سوی دانشگاه ها و از سوی برخی موسسات تامین می شود و برخی بورسیه ها خاص شهروندان برخی از کشور ها است ، دولت اسلوونی هر ساله بورسیه تحصیلی ملی را برای نامزد های بلغارستان ، بوسنی و هرزگوین ، چین ، یونان ، مجارستان ، هند ، اسرائیل ، ایتالیا ، ژاپن ، مقدونیه ، مکزیک ، مونته نگرو ، لهستان ، روسیه ، صربستان ، اسلواکی ، سوئیس و ترکیه اعلام می کند.

یک شرط بسیار مهم برای همه متقاضیان بورسیه تحصیلی که از خارج از اتحادیه اروپا هستند این است که آنها باید مجوز اقامت یا ویزای معتبر صادر شده توسط مقامات اسلوونی را داشته باشند ؛ بدون این موارد ، آنها نمی توانند به خوابگاه دانشگاه منتقل شوند یا در یک برنامه خاص ثبت نام کنند.

روش اخذ اجازه اقامت تا سه ماه طول می کشد و ویزا به طور معمول در مدت زمان یک ماه صادر می شود ؛ برای درخواست مجوز اقامت موقت در اسلوونی ، باید اسناد زیر را تهیه کنید:

 • گذرنامه معتبر
 • بیمه سلامت
 • نامه تأیید (اینکه شما برای حمایت از تحصیل خود ابزار کافی دارید)
 • شواهدی مبنی بر عدم سو پیشینه کیفری توسط کشور نامزد.

بورسیه های حرفه ای

بورس تحصیلی حرفه ای ، که معمولا توسط شرکت های مختلف ارائه می شود ، برای کل اسلوونی مناقصه این بورسیه ها به طور معمول در ماه مارس در نسخه های ویژه دفتر ملی استخدام منتشر می شود.

داوطلبان درخواست های خود را مستقیما به شرکت های ارائه دهنده بورس تحصیلی ارسال می کنند ؛ ما توصیه می کنیم که داوطلبان با بخش منابع انسانی شرکتی که بورسیه تحصیلی مورد علاقه خود را ارائه می دهند تماس بگیرند و اطلاعات دقیق در مورد تاریخ برنامه و اسناد مورد نیاز برای درخواست را به دست آورند.

در قسمت اول مناقصه بورسیه های حرفه ای ارائه شده توسط دولت جمهوری اسلوونی برای پست های مدیریت دولتی است.

بورسیه تحصیلی ملی و ZOIS

بورسیه های تحصیلی Zois بورسیه تحصیلی شایسته دولت است که برای اولین بار در سال 1986 تاسیس شد ،رهنمود اصلی این سیستم شناسایی کودکان با استعداد و ارتقا پیشرفت شغلی آنها بود تا آنها به بالاترین سطح تحصیلات دست یابند و در نتیجه بهترین پتانسیل انسانی را در جامعه فراهم کنند.

دانشجویان خارجی که به دلیل توافق نامه دوجانبه / چند جانبه یا متقابل خاص به اسلوونی می آیند از نظر بورسیه تحصیلی می توانند برای بورسیه تحصیلی Zois واجد شرایط باشند ، می توانند بورس تحصیلی Zois را داشته باشند و در رتبه بندی به اندازه کافی بالا باشند ، شرایط دریافت این بورسیه شامل:

 • داوطلب باید در سال آخر دبستان با معدل 4.70 باشد
 • داوطلب دبیرستان باید معدل 4.10 یا فارغ التحصیل طلایی داشته باشد
 • داوطلب باید در سال اول معدل 8.5 داشته باشد یا در بین 5٪ دانش آموزان برتر باشد.

بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط بنیاد های مختلف

بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط بنیاد های مختلف که موسسات خصوصی یا دولتی هستند ؛ هدف بنیاد ها حمایت مالی از نامزد های موفق است و معیار های دریافت بورسیه تحصیلی از موارد اجتماعی ، منطقه ای تا سیاسی متفاوت است.

برخی از بنیادها شامل بنیاد دکتر آنتون ترستنجاک ، بنیاد آنا ، بنیاد علمی اسلوونی ، بنیاد آموزشی منطقه Pomurje ، بنیاد Ajda در انجمن دهقانان ، صندوق توسعه دانشکده اقتصاد و غیره است ، مناقصه بورسیه تحصیلی به طور معمول در روزنامه ها و اینترنت منتشر می شود.

بورسیه های دولت جمهوری اسلوونی

دولت جمهوری اسلوونی بورسیه تحصیلی به دانشجویان یا محققان اسلوونی و بین المللی که می خواهند در موسسات آموزش عالی یا دبیرستان اسلوونی تحصیل کنند ارائه می دهد ؛ بورسیه های دولتی که توسط سازمان های زیر مدیریت و اعطا می شوند شامل :

 • Ad futura : یک بنیاد علمی و آموزشی عمومی اسلوونی است که بورسیه تحصیلی ، وام و سایر حمایت های مالی را برای آموزش عالی در اسلوونی فراهم می کند.
 • CMEPIUS : مرکز تحرک و برنامه های اروپا همچنین بورسیه های تحصیلی داده شده توسط دولت اسلوونی را مدیریت می کند.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی

دولت جمهوری اسلوونی به دانش آموزان کشور های زیر بورسیه می دهد :

جمهوری چک ، ترکیه ، بلغارستان ، اسلواکی ، مجارستان ، چین ، اسرائیل ، لهستان ، صربستان ، یونان ، کرواسی ، مونته نگرو ، ایتالیا ، مکزیک ، روسیه ، مصر ، اتریش ، هلند ، ژاپن ، سوئد ، اسپانیا ، آلمان و سوئیس.

دانشجویانی که از کشورهایی که توافق نامه های دوجانبه در مورد برنامه های تبادل و برنامه های بورسیه تحصیلی با جمهوری اسلوونی را امضا کرده اند می آیند ، اولویت اول را دارند ؛ دوره این بورسیه تحصیلی 3 تا 10 ماه است.

این بورسیه تحصیلی هزینه های سالن اقامت دانشجویان و بیمه درمانی دانشجویان غیرکشور های اتحادیه اروپا یا دانش آموزانی از کشور هایی که توافق نامه دوجانبه ای در مورد بیمه پزشکی با جمهوری اسلوونی ندارند را پوشش می دهد ، معیار های واجد شرایط بودن برای این بورسیه شامل:

 • سن نامزد ها نباید بالای 35 سال باشد
 • داوطلب باید نامه پذیرش از موسسه آموزش عالی در اسلوونی داشته باشد
 • داوطلب باید تسلط به زبان اسلوونیایی یا زبان دیگر مورد تأیید سرپرست تحقیق خود را داشته باشد
 • داوطلبان باید دوره مقدماتی دانشگاه را گذرانده باشند
 • دانشمندان تحقیقاتی که مایل به ادامه تحصیل در مقطع دیپلم خود در اسلوونی هستند نیز واجد شرایط هستند.

بورسیه های وزارت کار ، خانواده و امور اجتماعی

وزارت کار ، خانواده و امور اجتماعی بورسیه های مختلفی را به نامزد های تحصیل در اسلوونی با شرایط نامطلوب مالی ارائه می دهد ؛ این وزارت در ماه ژوئن هر سال فراخوان علنی برای بورسیه های بودجه ای توسط دولت صادر می کند ، معیار های واجد شرایط بودن برای این بورسیه :

 • اتباع اسلوونی ، شهروندان کشور های اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا و تبعه کشور های جهان سوم که دارای اجازه اقامت موقت یا دائم در اسلوونی هستند ؛
 • سن داوطلبان برای تحصیلات عالی نباید بیش از 26 سال باشد و برای دبیرستان سن نباید بیش از 18 سال باشد و برای بازدید های تحقیقاتی داوطلب نباید بیشتر از 30 باشد.
 • هر رشته ای که توسط موسسات آموزش عالی و دبیرستان های اسلوونی ارائه شود واجد الشرایط دریافت این بورسیه هستند.

بورسیه های تحصیلی شرکتی

هدف اصلی بورسیه های تحصیلی شرکت ایجاد رابطه بین دانشجویان و کارفرمایان است ، این بورسیه تحصیلی برای ایجاد شغل یا اشتغال و آموزش عملی است برای آگاهی از بورسیه های تحصیلی ارائه شده ، دانش آموزان دبیرستان و آموزش عالی می توانند به اتاق تبادل صندوق توسعه منابع انسانی و بورسیه تحصیلی اسلوونی مراجعه کنند.

برنامه فولبرایت

برنامه فولبرایت یک برنامه بورسیه تحصیلی بین المللی بین ایالات متحده آمریکا و 155 کشور است ، یکی از کشور های همکاری اسلوونی است.

این برنامه هر ساله کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی مایل به تحصیل در کشور های همکار ارائه می دهد.

تحصیل به زبان انگلیسی در اسلوونی

همان گونه که پیش از این بیان شد دروس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسلوونی به زبان اسلوونیای ارائه می شوند.

برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور برای جذب دانشجویان بین المللی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان خود فراهم می کنند ، این برنامه های تحصیلی در مقاطع تحصیلی مختلف یعنی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند.

برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسلوونی بایستی سطح دانش زبانی خود را اثبات کرد البته ارائه مدرک تافل و یا آیلتس ضروری نیست اما شانس پذیرش در دانشگاه های این کشور را بیشتر می کند.

افراد علاقمند به تحصیل در دانشگاه های اسلوونی به زبان انگلیسی می توانند در دوره های موجود در این کشور شرکت کرده و دانش های زبانی خود را بهبود داده سپس برای ادامه تحصیل در رشته مورد نظر خود اقدام کنند.

بهترین گزینه این است که قبل از اقدام برای پذیرش از دانشگاه مورد نظر از وب سایت دانشگاه دیدن کرده و از الزامات زبانی برای تحصیل در آن دانشگاه مطلع شوید.

تحصیل مهندسی در اسلوونی

رشته های مهندسی در اسلوونی همانند سایر نقاط جهان با مقطع کارشناسی آغاز می شود ، مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته های مهندسی 3 تا 4 سال می باشد.

پس از اتمام دوره کارشناسی فارغ التحصیلان می توانند وارد بازار کار شده یا در مقطع کارشناسی ارشد و پس از آن دکتری ادامه تحصیل دهند.

برای پذیرش در رشته های مهندسی در دانشگاه های اسلوونی اتمام موفقیت آمیز دوره دبیرستان و ارائه مدرک دیپلم دبیرستان الزامی است.

الزامات زبان برای تحصیل در این کشور بسته به نوع زبان انتخابی برای تحصیل متفاوت است مثلا برای تحصیل به زبان انگلیسی علاقمندان ملزم به ارائه مدرکی برای اثبات دانش زبانی خود هستند ، البته همان گونه که در بخش های پیشین بیان شد امکان تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی کمتر است و بیشتر در مقطع تحصیلات تکمیلی رشته های مهندسی به زبان انگلیسی ارائه می شوند ، برای تحصیل در دانشگاه نورا گورسیا به زبان انگلیسی به مدرک آیلتس با نمره 7 نیاز است.

یکی از نکات حائز اهمیت در زمینه تحصیل مهندسی در اسلوونی این است که دانشجویان محصل در مقطع کارشناسی در صورت تمایل به ادامه تحصیل در سطح تحصیلات تکمیلی مجاز به تغییر رشته نیستند و تنها می توانند در رشته تحصیلی دوره کارشناسی خود ادامه تحصیل دهند.

تحصیل مهندسی در اسلوونی

رشته ها و دانشگاه های محبوب مهندسی در اسلوونی

رشته های مهندسی محبوب در دانشگاه های دولتی و خصوصی اسلوونی شامل مهندسی هواپیمایی ، مهندسی هوا فضا ، مهندسی خودرو ، مهندسی بیوشیمی ، مهندسی شیمی ، مهندسی قایق سازی ، مهندسی فرآیند شیمی ، مهندسی ارتباطات ، مهندسی محاسبات ، مهندسی کامپیوتر ،مهندسی سیستم های کامپیوتری ، مهندسی کنترل خدمات برق و الکترونیک ، مهندسی انرژی ، مهندسی انرژی سیستم ها ، مهندسی فناوری ، مهندسی مواد ، مهندسی پزشکی ، مهندسی گاز ،مهندسی مهندسی طراحی صنعتی ، مهندسی ریاضی ، مهندسی مکانیک ، مهندسی معدن ، مهندسی خودرو موتور معماری دریایی ، مهندسی پتروشیمی ، مهندسی نفت ، مهندسی ، مهندسی عمران و مهندسی و مدیریت می باشند.

دانشگاه های برتر مهندسی در اسلوونی عبارتند از:

 • دانشگاه ماریبور
 • دانشگاه لوبلیانا
 • دانشگاه نوا گورسیا

هزینه های تحصیل در رشته مهندسی در اسلوونی

هزینه های تحصیل در رشته های مهندسی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسلوونی بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است و از 3000 یورو به بالا برای هر سال تحصیلی می باشد.

اگر به تحصیل رشته های مهندسی علاقه خاص دارید می توانید تحصیل در انگلستان را انتخاب کنید ، زیرا برترین دانشگاه های مهندسی جهان را داراست.

تحصیل مقطع دکترا در اسلوونی

مقطع دکترا بالاترین درجه تحصیلات تکمیلی است که می توان در دانشگاه های اسلوونی به دست آورد ، فارغ التحصیلان مقطع دکترا به طور معمول مجاز به داشتن موقعیت تدریس در دانشگاه هستند.

یک دکترای علمی پژوهشی یا دوره دکتری با مدت زمان معمولا سه تا چهار سال ارائه می شود ، دکتر فلسفه (PhD) با وجود نامش ، محدود به مطالعات مرتبط با فلسفه نیست بلکه در اکثر رشته ها به دانشجویان این مقطع اعطا می شود.

دوره دکتری در دانشگاه های اسلوونی با ارائه و دفاع عمومی از یک تز دکتری پایان می یابد که این پایان نامه به طور معمول بالای 6000 کلمه می باشد.

شرایط پذیرش در مقطع دکترا در اسلوونی

برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در اسلوونی ، مدرک کارشناسی ارشد مورد نیاز است ، در حالی که بسیاری از برنامه های دکترا امکان تحصیل مستقیم بعد از مدرک کارشناسی را فراهم می کنند.

متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا باید یک پرپوزال تحقیقاتی را به همراه ریز نمرات دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره آیلتس خود به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند حداقل نمره آیلتس برای تحصیل دکتری در اسلوونی 7 هست البته امکان تحصیل با نمره 6.5 در برخی از دانشگاه های این کشور وجود دارد.

در پرپوزال تحقیقاتی بایستی مشخص شود كه چگونه دانشجویان تحقیق خود را آغاز ، بررسی و به پایان می رسانند و چگونه با سایر تحقیقات موجود در زمینه خود ارتباط برقرار می كنند ، البته در پرپوزال های دکتری بیان می شود که دانشجویان از چه روشی برای انجام تحقیقات خود استفاده می كنند.

نکته قابل توجه این است که برای تحصیل در مقطع دکترا در اسلوونی شرایط سنی وجود دارد و دانشجویان جوان تر از 27 سال مجاز به تحصیل در این مقطع تحصیلی در دانشگاه های اسلوونی نیستند.

رشته های تحصیلی محبوب برای تحصیل دکترا در اسلوونی

امکان تحصیل در مقطع دکتری در رشته های علوم پایه یعنی رشته های ریاضی، فیزیک ، شیمی ؛ زبان انگلیسی ، رشته های هنری ، رشته های مدیریت و بازرگانی ، علوم انسانی ، حقوق ، تعدادی از رشته های فنی و مهندسی ، محیط زیست و کشاورزی ، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات ، بهداشت ، علوم پزشکی و روانشناسی در دانشگاه های اسلوونی وجود دارد.

هزینه تحصیل مقطع دکترا در اسلوونی

دانشجویانی که به دنبال تحصیل مقطع دکترا در اسلوونی هستند و به برنامه درسی تمام وقت مشغول به تحصیل هستند باید هزینه های تحصیلی زیر را انتظار داشته باشند :

 • برای برنامه علوم اجتماعی ، هزینه تحصیل دانشجویان حدود ۴۵۰۰ دلار است .
 • برای مطالعات هنر ، برنامه های فنی و علوم طبیعی ، هزینه تحصیل حدود ۶۰۰۰ دلار است .

هزینه تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویانی از کشورهایی که با اسلوونی موافقتنامه ای دارند و یا از کشور های عضو اتحادیه اروپا هستند همانند شهروندان اسلوونی محاسبه می گردد.

برای دریافت تخفیف دانشجویی برای رویداد های مختلف فرهنگی ، کنسرت ، ورزش و فعالیت های دیگر ؛ و برای خرید کوپن غذا ، دانشجویان باید کارت شناسایی دانشجویی دریافت کنند ، دانشجویان می توانند این کارت را از دفتر بین المللی سازمان دانشجویی دریافت نمایند.

کار پاره وقت دانشجویی در اسلوونی

در اسلوونی دانشجویان می توانند از طریق کار دانشجویی بخشی از هزینه های تحصیل را بپردازند، این کار به صورت موقت و نیمه وقت برای دانشجویان دانشگاه و دموسسات آموزش عالی امکان پذیر است.

آن ها می توانند از طریق نوع خاصی از قرارداد به نام فرم های ارجاع که می توانند از آژانس های کاریابی تخصصی برای کار دانشجویی تهیه شوند ، کار کنند ؛ آژانس هایی به نام Student Services (SS) لیستی از مشاغل دانشجویی موجود را ارائه می دهند و از پرداخت ها مراقبت می کنند ، در سراسر اسلوونی آژانس های مختلفی وجود دارد.

اگر دانشجو از یک کشور خارجی هستید و از طریق برنامه های تبادل بین المللی (تحصیل یا کارآموزی) در اسلوونی زندگی می کنید ، می توانید از طریق آژانس دانشجویی نیز کار کنید ؛ برای ثبت نام در سیستم آژانس SS باید موارد زیر را ارائه دهید:

 • سند شناسایی (شناسه)
 • حساب بانکی اسلوونی
 • شماره مالیات اسلوونی
 • گواهی ثبت نام
 • اثبات اقامت (اختیاری)

بسیاری از برنامه های دانشگاهی و کالج ها در سراسر جهان به دانشجویان امکان می دهد که به صورت نیمه وقت و ترجیحا 20 ساعت در هفته کار کنند اما دانشجویان به هیچ وجه مجاز نیستند بیش از 30/35 ساعت در هفته کار کنند.

اگرچه درآمد چنین مشاغلی برای پرداخت شهریه تحصیل در دانشگاه های اسلوونی کافی نیست ، اما به تحصیل دانشجو برای مثال برای پرداخت قبض های غذایی یا هزینه رفت و آمد کمک خواهد کرد.

نحوه یافتن کار پاره وقت دانشجویی در اسلوونی

علیرغم این واقعیت که خدمات روزانه دانشجویی لیست مشاغل خالی را به روز می کند ، دانشجویان فقط به این منابع و مراکز شغلی وابسته نخواهند بود آنها در واقع می توانند هر کارفرمایی را در اسلوونی پیدا کنند.

پس از آن ، تنها کاری که باید انجام دهید ثبت نام خود در سرویس دانشجویی به عنوان دانشجوی شاغل است ، سرویس دانشجویی همچنین به کلیه موارد دیگری که مربوط به بدهی های مالیاتی کارفرما و متقاضی است رسیدگی خواهد کرد و سایر مشکلات احتمالی را حل خواهد کرد.

یافتن شغل در اسلوونی

واقعیت این است که هنگام انتخاب یک نامزد ، شهروندان اسلوونیایی در اولویت قرار می گیرند ، سپس به شهروندان اتحادیه اروپا و بعد از آن بقیه شهروندان فرصت اشتغال در این کشور را دارند ؛ البته ، شما باید دانش عالی در زبان اسلوونیایی یا انگلیسی (در ابتدا) داشته باشید.

بیشتر کسانی که قبلا به طور دائم در اسلوونی زندگی می کنند ، یک امتیاز دارند ؛ در این حالت ، کارفرما مجبور نیست با اسناد و مدارک مورد نیاز متقاضی برای دریافت اجازه کار سر و کار داشته باشد.

به داوطلب تسلط به زبانهای اسلوونیایی و / یا انگلیسی اولویت داده می شود. ؛کسانی که به زبان های ایتالیایی یا آلمانی خوب آگاهی دارند نیز دارای امتیاز هستند.

البته ، در دسترس بودن مدرک دانشگاهی اسلوونی یا هر دانشگاه اروپایی دیگر شانس متقاضی برای استخدام در اسلوونی یا هر کشور اروپایی دیگر را افزایش می دهد.

همچنین کارفرمایان ممکن است علاوه بر توانایی دانشجو برای کار در تیم ، در مورد اینکه دانشجو دارای تجربه بین المللی است (برنامه های تبادل دانشجو ، برنامه های آموزشی در خارج از کشور ، تحصیل در یک برنامه بین المللی ، عضویت در یک سازمان دانشجویی) دقت داشته باشند.

متوسط حقوق دانشجویان در اسلوونی

حقوق به مهارت متقاضی ، دامنه فعالیت و تعداد ساعاتی که دانشجو مایل به کار است بستگی دارد ؛ در پایتخت ، حقوق دانشجو بعد از مالیات بین 350 تا 500 یورو است که زندگی در اروپا را بسیار آسان تر می کند.

مبلغ 350 یورو برای اجاره اتاق با آب و برق ، هزینه تلفن ، هزینه سفر ، هزینه اینترنت و خرید با یک فنجان قهوه با توجه به تخفیف دانشجویان در وعده ناهار کافی است.

فراموش نکنید که تجربه به دست آمده در طول همکاری با خدمات دانشجویی شامل دوره خدمات شما خواهد شد ؛ علاوه بر این ، دانشجویان ممکن است نه تنها در اسلوونی بلکه در خارج از کشور نیز شغل پیدا کنند.

آیا مطالعه و کار همزمان در اسلوونی سخت است؟

این به توانایی دانشجو در سازماندهی وقت خود بستگی دارد ، البته یادگیری در اسلوونی آسان نیست ، زیرا دانشجویان مجبورند وقت زیادی را برای آموزش خود صرف کنند ؛ با این وجود ، اگر بخواهید برنامه روزانه خود را به درستی برنامه ریزی کنید ، امکان ترکیب کار و تحصیل در اسلوونی وجود دارد.

مشاغل دانشجویی در اسلوونی

برخی از مشاغلی که بسیاری از دانشجویان بین المللی می توانند در اسلوونی تأمین کنند شامل متصدی بار ، مدرس خصوصی / مدرس زبان انگلیسی ، مدرس زبان خارجی ، مسئول کانتر ، پیشخدمت ها ، آشپز ها و سرور های هتل و رستوران ها ، تحلیلگر تجارت IT ، متخصص آی تی ، معلم موسیقی / رقص ، متخصص ارائه خدمات و مهارت های خاصی مانند عکاسی ، طراحی گرافیک و ورزش می باشد.

کارآموزی و کارورزی در اسلوونی

در اسلوونی دوره کارآموزی و کارورزی معمول است و توسط دانشجویان و کارفرمایان به عنوان یک ابزار حرفه ای برای کسب مهارت قدردانی می شود ، این نگرش با نگرش در کشور های دارای تجربه طولانی و سیستم پیاده سازی با سایر کشور های اروپای غربی مشابه است.

خدمات بیمه دانشجویی در اسلوونی

دانشجویان بین المللی که از کشور های عضو اتحادیه اروپا و EEA و سوئیس می آیند ، در هنگام اقامت موقت خود در جمهوری اسلوونی ، با ارائه مدارکی از وضعیت خود ، به خدمات اضطراری یا مراقبت های بهداشتی ضروری دسترسی دارند که شامل کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) یا گواهی به عنوان جایگزین EHIC است که توسط دولت صالح صادر می شود.

این بدان معناست که پزشک مجبور است خدمات درمانی لازم را به دانشجویانی که کارت بیمه سلامت اروپا دارند ارائه دهد تا دیگر مجبور نباشند قبل از پایان اقامت در اسلوونی برای مراقبت های پزشکی به کشور خود برگردند دانشجویان می توانند از طریق ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی که با موسسه بیمه درمانی اسلوونی قرارداد دارند ، به خدمات دسترسی پیدا کنند.

دانشجویان بین المللی از کشورهایی که جمهوری اسلوونی با آنها توافق نامه دوجانبه ای در زمینه بیمه اجتماعی منعقد کرده است ، با ارائه مدارکی از وضعیت خود ، فقط به خدمات مراقبت های بهداشتی اضطراری در جمهوری اسلوونی دسترسی رایگان دارند.

جمهوری اسلوونی توافق نامه های دو جانبه بیمه اجتماعی را با جمهوری مقدونیه ، جمهوری بوسنی و هرزگوین ، جمهوری صربستان و مونته نگرو منعقد کرده است ؛ به عنوان یک قاعده ، یک بیمه شده خارجی باید نمونه فرم RM / SI 3 ، BIH / SI 3 ، SRB / SI 03 یا MNE / SI 03 را به واحد منطقه ای موسسه بیمه درمانی اسلوونی ارائه دهد ، موسسه بیمه سلامت اسلوونی گواهی صادر می کند که به دانشجویان اجازه می دهد از خدمات ارائه دهنده بهره مند شوند.

خدمات بیمه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در اسلوونی

افرادی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا و غیر EEA ، سوئیس یا از کشورهایی که اسلوونی با آنها قرارداد دوجانبه ای در مورد بیمه اجتماعی منعقد نکرده است ، می توانند بیمه نامه اجباری بیمه درمانی خود را در یکی از واحد های محلی موسسه بیمه درمانی اسلوونی خریداری کنند.

به محض ثبت نام در این بیمه نامه اجباری درمانی ، دانشجویان باید گواهی ارائه دهند که ثبت نام آنها را در یک برنامه آموزشی در اسلوونی تأیید کند ؛ ثبت نام و پرداخت هزینه بیمه نامه به عهده دانشجو است.

قابل ذکر است ، دانشجویان بین المللی براساس گنجاندن آنها در سیستم بیمه اسلوونی ، از خدمات بیمه درمانی اجباری به صورت رایگان به خدمات بهداشتی دسترسی دارند.

با توجه به اینکه آنها ملزم به پرداخت هزینه های مختلف خدمات مراقبت های بهداشتی هستند ، توصیه می شود که بیمه درمانی تکمیلی را نیز در یک شرکت بیمه بازرگانی خریداری کنند.

موارد تحت پوشش بیمه دانشجویی در اسلوونی

اسلوونی دارای یک سیستم بهداشت عمومی است که انواع خدمات پزشکی را ارائه می دهد ، نوع بیمه درمانی دانشجو ممکن است به طور کامل یا جزئی پرداخت خدمات پزشکی مانند مراقبت های فوری پزشکی ، معاینات پزشکی عمومی ، داروهای تجویز شده و خدمات تخصصی را پوشش دهد.

در صورت نیاز به کمک پزشکی معمولا باید به یک پزشک عمومی در یک مرکز بهداشت مراجعه کنید ، البته توجه به این موارد برای همه دانشجویان داخلی ، بین المللی و دانشجویان تبادلی مهم است:

بیمه درمانی اجباری اسلوونی کلیه مزایای پزشکی را پوشش نمی دهد و هیچ مزایای سفر و کمک را نیز در بر نمی گیرد ، بنابراین دانشگاه ها به شدت به دانشجویان کشور ثالث توصیه می کنند قبل از ورود به اسلوونی ، یک بیمه دانشجویی و بهداشتی بین المللی برای دانشجویان خریداری کنند که موارد زیر را پوشش می دهد :

 • اخذ ویزای سفر به اسلوونی
 • تأمین هزینه های پزشکی بهمراه بیمه درمانی اجباری اسلوونی
 • به عهده گرفتن کلیه مزایای کمک در طول تحصیل در خارج از کشور
 • بازگشت به کشور خود
 • آمبولانس هوایی ، دریایی و زمینی
 • جستجو و نجات مزایای مرگ تصادفی و معلولیت
 • بیمه مسئولیت شخص ثالث

اگر مدت تحصیل بیش از 1 سال باشد ، می توان در پایان دوره سالانه یک سال بیمه و کمک بین المللی دانشجویان بین المللی خریداری و تمدید کرد.

هزینه خرید بیمه خصوصی در اسلوونی

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در اسلوونی ملزم به خرید بیمه از یک شرکت خصوصی هستند که به این منظور بایستی ماهانه 142.82 یورو پرداخت کنند یا می توانید بیانیه ای رسمی مبنی بر تأمین هزینه شخص دیگر ارائه دهند.

اگر بیمه درمانی اضافی (dopolnilno zdravstveno zavarovanje) نیز دریافت کنند ملزم به پرداخت تقریبا 35 یورو بیشتر در ماه هستند البته کلیه خدمات بهداشتی عمومی رایگان را دریافت خواهند کرد.

خوابگاه های دانشجویی اسلوونی

خوابگاه های دانشجویی کشور اسلوونی برای کسانی که به عنوان بورسیه تحصیلی (۳ – ۹ ماه ) در برنامه های تبادل دو جانبه یا برنامه CEEPUS به سر می برند ، در دسترس هستند.

اگر به عنوان یک دانشجوی خصوصی بین المللی در اسلوونی تحصیل می کنید ، شما نمی توانید در خوابگاه های دانشگاهی به جز در دانشگاه ماریبور اقامت داشته باشید.

جستجو برای اقامت در کشوری که برای تحصیل به آن رفته اید می تواند یک روند بسیار دشوار و پر تنش باشد ، در اسلوونی گزینه های مختلفی برای اقامت دانشجویان وجود دارد که شامل خوابگاه های دانشگاهی ، آپارتمان های خصوصی و اتاق های خصوصی می باشد ؛ قیمت ها بسته به شهر و نوع اقامت انتخاب شده متفاوت است .

خوابگاه های دانشجویی کشور اسلوونی در ماریبور

در دانشگاه ماریبور حدود ۵۰۰ دانشجوی تبادلی هر سال تحصیل می کنند ، بسیاری از آن ها در خوابگاه های عمومی و خصوصی زندگی می کنند ، اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد .

دانشجویان خارجی این امکان را دارند که در سه خوابگاه دانشجویی در Maribor – Gosposvetska ، Tyrseva و Quadro اقامت داشته باشند .

ظرفیت خوابگاه ها محدود است معمولا خوابگاه های دانشجویی به دانشجویان جدید الورود ارائه داده می شوند ، پس از پذیرش در دانشگاه ماریبور ، می توانید از خوابگاه دانشجویی استفاده کنید .

شما می توانید یک ایمیل با تمام اطلاعات در ماه جولای برای ترم اول یا در ماه ژانویه برای ترم دوم به منظور تقاضا خوابگاه به مسئولین ارسال کنید .

در خوابگاه های دانشجویی کشور اسلوونی تمام اتاق ها دو نفره با حمام مشترک و آشپزخانه مشترک است ، قیمت اتاق بستگی به محل دارد تقریبا ۴۵۰ یورو در ترم برای خوابگاه Gosposvetska یورو ، ۵۴۰ یورو در ترم برای خوابگاه Tyrševa و ۸۵۰ یورو در ترم برای خوابگاه Quadro دریافت خواهد شد.

اقامت دانشجویی در شهر لیوبلیانا اسلوونی

خوابگاه یکی از مسائلی است که هنگام مهاجرت تحصیلی به اسلوونی باید به آن توجه نمود ، تقریبا ۱۴۰۰ دانشجوی مبادله هر ساله به لیوبلیانا برای تحصیل می روند .

بسیاری از آنها در خوابگاه دانشجویان Rožna زندگی می کنند ، اما گزینه های دیگری نیز برای اقامت دانشجویان وجود دارد ، دانشجویان بین المللی فرصت دارند تا در برخی از اتاق های خوابگاهی در دبیرستان با ظرفیت محدود اقامت داشته باشند ، تمام اتاق ها دو نفره ، با حمام مشترک و آشپزخانه مشترک هستند .

دسترسی به اینترنت در همه خوابگاه ها میسر است ، قیمت اتاق بستگی به نوع و اندازه اتاق دارد ، میانگین قیمت برای هر نفر در هر ماه در یک اتاق دو نفره ۸۰ تا ۱۶۰ یورو است ، بهترین گزینه برای دانشجویان این است که یک اتاق خصوصی در یک آپارتمان مشترک دانشجویی اجاره کنند.

قیمت اجاره یک اتاق از آپارتمان از 150 تا 300 یورو متغیر است ، قیمت متوسط اتاق یک نفره در لیوبلیانا 200 یورو همراه با قبض های آب و برق (enaposteljna soba) با مساحت حداکثر 12 متر مربع است که در 20 دقیقه پیاده تا ایستگاه اتوبوس / مرکز شهر / دانشکده واقع شده است.

اجاره اتاق در اسلوونی

بسیاری از اسلوونی ها آپارتمان خود را به دانشجویان اجاره می دهند ، گاهی اوقات آن ها آپارتمان کامل را اجاره می کنند و گاهی اوقات آنها تنها یک اتاق را برای اجاره در نظر می گیرند.

در مورد دوم ، شما باید فضای زندگی را نه تنها با همسایگان خود ، بلکه همچنین با صاحبان آپارتمان نیز به اشتراک بگذارید .

اگر به کمک در جستجوی مکان هایی در خوابگاه دانشجویی نیاز دارید ، می توانید از خدمات دانشجویی دانشگاه خود کمک بگیرید ، جستجو برای یک اتاق خصوصی دانشجویی بر عهده خود دانشجویان است ، اما لازم نیست نگرانی در مورد مانع زبان داشته باشید ، چرا که اکثر صاحب خانه ها در اسلوونی به زبان انگلیسی خوب صحبت می کنند

نحوه یافتن آپارتمان در اسلوونی

برای پیدا کردن آپارتمان های خصوص برای اجاره دانشجویی در کشور اسلوونی ، می توانید از وب سایت های زیر استفاده کنید :

 • erasmusu.com
 • slovenia.si
 • studenthousing.si
 • mkvadrat.si
 • bolha.com
 • nepremicnine.net

البته وب سایت های بسیار بیشتری وجود دارد ، همچنین ارزش بازدید از فیس بوک وجود دارد ، چرا که در فیس بوک دانش آموزانی که قبلا در آپارتمان ها / اتاق ها زندگی می کنند ، به دنبال هم اتاقی هستند.

این نوع از خوابگاه دانشجویی در اسلوونی نسبتا رایج است ، زیرا اشتراک یک اتاق در یک آپارتمان در دانشگاه بسیار مقرون به صرفه تر است ، با ارسال نامه از طریق ایمیل به دارندگان می توانید گزینه مناسبی را از راه دور پیدا کنید ، اما بدیهی است ملاقات حضوری روش بسیار بهتری است.

بسیاری از دانشجویان گزینه اقامت موقت را برای دو یا سه ماه پیدا می کنند و پس از آن که کمی به محیط عادت کرده اند ، به یک آپارتمان بهتر منتقل می شوند ؛ نکته اصلی این است که جستجوی خود را به تأخیر نیندازید ، زیرا آپارتمان های خوب اجاره ای در بین دانشجویان بسیار تقاضا دارند.

ارزش اجاره آپارتمان به همان معیارهایی که در مورد خوابگاه های دانشجویی وجود دارد بستگی دارد ، تنها تفاوت در این است که هزینه های آب و برق معمولا در مبلغ نهایی لحاظ نمی شود که هنگام مشاهده تبلیغات باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

خوابگاه های دانشجویی در پیران (شهر)

در حدود ۶۰ دانشجوی بین المللی هر سال به دانشگاه Primorska که یکی از بهترین دانشگاه های اسلوونی است می روند.

آنها در خوابگاه دانشجویی یا آپارتمان خصوصی زندگی می کنند ، دفتر بین المللی در دانشگاه Primorska خوابگاه دانشجویی را به همه دانشجویان بین المللی و انتقالی ارائه می دهد که فرم تقاضای مسکن را ارائه می دهند .

به دانشجویان تمام اطلاعات مرتبط در مورد خوابگاه یک ماه قبل از شروع ترم ارائه می شود ، منطقه پیرانشهر تنها تعداد محدودی از امکانات اقامتگاه دانشجویی را ارائه می دهد ، بنابراین هیچ تضمینی وجود ندارد که در آن دانشجو بتواند خوابگاه دریافت کند .

دو خوابگاه در کوپر و یکی در پورتور وجود دارد ، اتاق ها عمدتا سه نفره و با حمام مشترک و آشپزخانه مشترک هستند ، قیمت ها در حدود ۱۰۰ یورو در هر ماه است .

اجاره آپارتمان خصوصی در اسلوونی

این گزینه معمولا برای دانشجویان خیلی گران است زیرا اجاره آپارتمان یا اجاره استودیو از ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه هزینه دارد که شامل خدمات ، بسته به موقعیت و شرایط آپارتمان نیز می شود ، با این حال مزیت این گزینه این است که شما می توانید هم اتاقی برای خود پیدا کنید.

پس از ترم اول ، بسیاری از دانشجویان گروهی را تشکیل می دهند و به طور جمعی محل زندگی خود را پیدا می کنند.

به نظر می رسد که بسیار ارزان و مهمتر از همه بسیار سرگرم کننده است ، اقامت برای اجاره با دیگران می تواند بر اساس معیار های مختلف مانند خدمات ارزان ، فاصله از مرکز شهر یا دانشکده و شرایط عمومی آن انتخاب شود.

زمان جستجو محل اقامت دانشجویی در اسلوونی

 • هرچه زودتر شروع به جستجو برای یک آپارتمان برای اجاره کنید شانس بیشتری برای پیدا کردن مسکن مناسب دانشجویی خواهید داشت.
 • اگر دانشجو در برنامه مبادله باشد ، می توانند از خدمات دانشجویی کمک بگیرد تا یک اتاق را در محوطه دانشگاه پیدا کنند.
 • اگر یک دانشجو در مدت زمان طولانی در اسلوونی بماند ، بهتر است در ماه ژوئن جستجو خود برای اجاره خوابگاه یا آپارتمان را آغاز کند ، زیرا در این زمان بسیاری از دانشجویان اراسموس و دیگر برنامه های تبادل اسلوونی را ترک می کنند.
 • دوره ای از دسامبر تا ژانویه زمان مناسب برای جستجوی یک آپارتمان برای ترم دوم و مارس تا آوریل برای فصل تابستان است.

اگر از این دوره های زمانی گذشته باشد و نتوانستید خوابگاه های دانشجویی کشور اسلوونی را بگیرید ، نیاز به نگرانی نیست ، شما همیشه می توانید به راحتی خوابگاه ها و یا هتل های ارزان قیمت ، اقامت با هزینه اجاره روزانه و خدمات مانند Airbnb پیدا کنید ؛ با کمک آنها پیدا کردن محل اقامت برای ۲ – ۳ ماه آینده بسیار آسان است.

بهترین دانشگاه های اسلوونی

بهترین دانشگاه های اسلوونی

در مجموع ۳۳ موسسه آموزش عالی در کشور اسلونی وجود دارد که همگی از سیستم آموزش با استاندارد های بین المللی پیروی می کنند.

آموزش در این موسسات علمی در قالب سنتی یعنی آموزش حضوری و یا آموزش مدرن یعنی آموزش غیر حضوری و از طریق دنیای مجازی امکان پذیر است.

از دانشگاه های معتبر اسلوونی می توان به دانشگاه های لیوبلیانا ، ماری بور و پریموسکا اشاره کرد که این دانشگاه به عنوان بهترین دانشگاه های این کشور شناخته می شوند ، دانشگاه لیوبلیانا از قدیمی ترین دانشگاه های اسلوونی می باشد که جزء 400 دانشگاه برتر جهان است ، در ادامه با این دانشگاه و دیگر دانشگاه های برتر این کشور آشنا خواهیم شد.

دانشگاه لیوبلیانا اسلوونی

این دانشگاه در پایتخت اسلوونی قرار دارد و بزرگترین دانشگاه اسلوونی می باشد و در سال ۱۹۱۹ تاسیس شد ، همان گونه که بیان شد این دانشگاه در رتبه بندی جهانی نیز جزء ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان و جزء بهترین دانشگاه های اسلوونی به شمار می رود.

این دانشگاه به شدت تحت حمایت دولت اسلوونی است و در سال تقریبا ۳۵۰میلیون یورو بودجه از سوی دولت به این دانشگاه تخصیص داده می شود.

این دانشگاه دارای دانشکده های زیادی از جمله مدیریت ، معماری ، دانشکده هنر های معاصر ، دانشکده عمران و زمین شناسی ، دانشکده اقتصاد ، دانشکده دندانپزشکی ، دانشکده حقوق ، زیست شناسی و علوم بیوتکنولوژی و غیره .

رشته های معماری و مدیریت و پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی از پر طرفدارترین رشته های تحصیلی در این دانشگاه می باشد ، دانشکده معماری در لیوبلیانا ، یکی از بهترین مدارس معماری مرکزی اروپا محسوب می شود ، تأیید کیفیت آن از سوی دانشجویان و فارغ التحصیلان متعدد ، گویای این مطلب می باشد.

دانشگاه لیوبلیانا از اعضای فعال قرارداد بولونیا می باشد ، طبق این قرار داد فارغ التحصیلان دانشگاه لیوبلیانا می توانند در سایر کشور ها بدون هیچگونه محدودیتی به ادامه تحصیل بپردازند ؛ دانشگاه لیوبلیانا علاوه بر ارتقاء کیفیت علمی همواره تلاش می کند که از نظر رعایت اصول حقوق بشر ، رعایت نکات اخلاقی و احترام به ادیان و مذاهب مختلف خود را در اروپا و جهان مطرح کرده باشد .

دانشگاه ماریبور اسلوونی

این دانشگاه دومین دانشگاه دولتی بزرگ در اسلوونی است که در سال ۱۹۷۵ تاسیس شده است ، این دانشگاه در حال حاضر دارای ۱۷ دانشکده و در حدود ۱۵۰۰۰دانشجو می باشد.

دانشگاه ماریبور در زمینه ی علوم فنی مهندسی از قبیل مهندسی عمران و راه سازی ، معماری ، شیمی ، برق و کامپیوتر بسیار فعال است ؛ سایر رشته ها نیز مانند عبوم پزشکی ، علوم طبیعی ، بهداشت و سلامت ، کشاورزی و غیره نیز در این دانشگاه تدریس می شوند ، این دانشگاه نیز جزء بهترین دانشگاه های اسلوونی می باشد و شرایط پذیرش آن در حد دانشگاه لیوبلیانا می باشد ، دانشکده اقتصاد و بازرگانی این دانشگاه در اروپای مرکزی شهرت بالایی دارد .

دانشگاه پریمورسکا اسلوونی

دانشگاه پریمورسکا یک دانشگاه دولتی و از بهترین دانشگاه های اسلوونی است که در سال ۲۰۰۳ در شهر کوپر احداث شده است.

این دانشگاه در حال حاضر حدود ۵۳۳۸ دانشجوی در حال تحصیل دارد و دارای دانشکده های علوم انسانی ، مدیریت ، علوم توریست و گردشگردی ، علوم طراحی و غیره می باشد ، رشته اقتصاد در این دانشگاه متقاضیان زیادی دارد ، این دانشگاه دارای دو موسسه تحقیقاتی معتبر نیز می باشد که شامل مرکز علوم و تحقیقات پریمورسکا و موسسه علوم و تحقیقات تکنولوژی پریمورسکا است.

دانشگاه Nova Gorica اسلوونی

دانشگاه Nova Gorica در واقع یک دانشگاه پلی تکنیک می باشد که دانشکده های آن در چندین منطقه پراکنده است ، این دانشگاه در واقع چهارمین دانشگاه مشهور اسلوونی است.

یک شعبه از این دانشگاه در شهر Gorizi در ایتالیا قرار دارد ، زمینه فعالیت های علمی این دانشگاه در باب علوم مهندسی و مدیریت ، علوم طبیعی ، علوم انسانی ، علوم کاربردی و هنری می باشد ، مراکز تحقیقاتی دانشگاه Nova Gorica شامل ؛ آزمایشگاه فیزیک ذرات اتمی ، آزمایشگاه تحقیقاتی محیط زیست ، آزمایشگاه فناوری چند بعدی ، مرکز تحقیقات هواشناسی ، آزمایشگاه متالورژی و مرکز مطالعاتی IT می باشد .

دانشگاه بیلد اسلوونی

دانشکده مدیریت دانشگاه بیلد در اروپای مرکزی و شرقی بسیار معروف و شناخته شده است ، این دانشکده در حدود ۳۱ سال قبل تاسیس شده است و یکی از موسسات پیشرو در زمینه ی مدیریت بین المللی در اروپا و از بهترین دانشگاه های اسلوونی است.

دانشکده مدیریت بیلد تمرکز خود را بر آموزش و پرورش مدیران صالح و مسئول و مسائل مربوط به مدیریت پیچیده سازمان ها قرار داده است ، در راستای دست یابی به این هدف ، کادر دانشگاه با بهترین اعضای هیئت علمی از سراسر جهان همکاری می کند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اسلوونی

کارشناسان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری هر ساله پس از بررسی دانشگاه های برتر جهان بر اساس رتبه بندی های معتبر بین المللی مانند تایمز ، QS و شانگهای فهرستی از دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم را صادر می کنند که تعدادی از دانشگاه های اسلوونی که در این فهرست قرار دارند.

به شما توصیه می کنیم که قبل از هر گونه اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در اسلوونی با بررسی به روز ترین و جدید ترین فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم از اعتبار مدرک دانشگاه مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید چرا که برای اشتغال و ادامه تحصیل در ایران بایستی مدرک دانشگاه محل تحصیل شما مورد تایید وزارت علوم ایران باشد.

فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در اسلوونی از گروه های خوب ( ب ) و متوسط (ج) تشکیل شده است که در ادامه نام این دانشگاه ها بر اساس گروه های خود ارائه می شوند.

باید توجه داشت که دانشگاه های گروه الف یعنی ممتاز در بین دانشجویان داخلی و بین المللی محبوبیت بیشتری دارند اما دانشگاه های اسلوونی در گروه الف طبقه بندی نشده اند.

گروه خوب (ب)

 • University of Ljubljana
 • University of Maribor

گروه متوسط (ج)

 • University of Nova Gorica
 • University of Primorska
 • IEDC Bled School of Management

بهترین شهر های اسلوونی برای تحصیل

اسلوونی یکی از گزینه های عالی برای بازدید از جاذبه های طبیعی است البته علی رغم کوچکی مسافت تعدادی دانشگاه معتبر را در خود جای داده است که سالانه پذیرای دانشجویان محلی و بین المللی از سراسر جهان می باشد.

این دانشگاه ها در بزرگ ترین شهر های اسلوونی یعنی لیوبلیانا ، ماریبور و کوپر قرار دارند که به عنوان شهر های دانشگاهی اسلوونی نیز شناخته می شوند و تنظیم زندگی دانشجویی و لذت بردن از اوقات فراغت را برای دانشجویان را آسان می کند.

برای شناخت بهتر شهرهای این کشور مقاله معرفی شهرهای اسلوونی را مرور کنید.

لیوبلیانا

لیوبلیانا پایتخت و بزرگترین شهر اسلوونی است ؛ این شهر مرکز فرهنگی ، آموزشی ، اقتصادی ، سیاسی و اداری اسلوونی است.

این شهر در حوضه لیوبلیانا در اسلوونی مرکزی ، بین رشته کوه های آلپ و کارست واقع شده است و یکی از بهترین مکانها برای بازدید در اسلوونی است و اگرچه بسیار کوچکتر از اکثر پایتخت های اروپا است ، اما از جذابیت بی نظیری برخوردار است که ارزش بازدید را دارد.

آب و هوای لیوبلیانا یک آب و هوای اقیانوسی است ، هم مرز با یک منطقه آب و هوایی نیمه گرمسیری مرطوب ، با ویژگی های قاره ای مانند تابستان های گرم و زمستان های نسبتا سرد است.

صنعت در این شهر همچنان مهمترین کارفرما خصوصا در داروسازی ، پتروشیمی و فرآوری مواد غذایی است ، زمینه های دیگر شامل بانکداری ، مالی ، حمل و نقل ، ساخت و ساز ، تجارت و خدمات ماهرانه و گردشگری است ، بخش دولتی مشاغل آموزش ، فرهنگ ، مراقبت های بهداشتی و اداره محلی را فراهم می کند.

امروزه در لیوبلیانا بیش از 50 مدرسه ابتدایی دولتی وجود دارد ، این شهر همچنین شامل یک مدرسه ابتدایی بین المللی برای دانش آموزان خارجی است ، در لیوبلیانا 10دبیرستان دولتی و 3 مدرسه خصوصی وجود دارد.

دانشگاه لیوبلیانا دارای 23 دانشکده و سه آکادمی داشت که در مناطق مختلف لیوبلیانا واقع شده است ، علاوه بر این دانشگاه کالج GEA ، دانشکده تحصیلات تکمیلی بین المللی Jožef Stefan ، کالج تجارت B2 ، موسسه و فرهنگستان چندرسانه ای و غیره در این شهر وجود دارد.

ماریبور

دومین شهر بزرگ اسلوونی و بزرگترین شهر منطقه سنتی اشتیریای سفلی است ، این شهر همچنین مقر شهرداری شهر ماریبور ، مقر منطقه آماری دراوا و منطقه اسلوونی شرقی است ؛ ماریبور همچنین مرکز اقتصادی ، اداری ، آموزشی و فرهنگی شرق اسلوونی است.

هر ژوئن ، جشنواره دو هفته بزرگ لنت (به نام منطقه اسکله به نام روزه) با صد ها رویداد موسیقی ، تئاتر و سایر رویداد ها برگزار می شود ، هر ساله این جشنواره تئاتر ، اپرا ، مجریان باله ، نوازندگان و رقصنده های کلاسیک ، مدرن و جاز از سراسر جهان و البته بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کند.

شهر ماریبور دارای آب و هوای قاره ای مرطوب و هم مرز با آب و هوای اقیانوسی است ، دمای متوسط در طول زمستان حدود صفر درجه سانتی گراد است و تابستان ها به طور کلی گرم است ، این شهر دارای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مانند دانشگاه ماریبور ، آلما مادر اروپا و دانشکده DOBA می باشد.

نوا گریتسا

شهری در غرب اسلوونی ، در مرز ایتالیا است ؛ این محل دفتر شهرداری نوا گریتسا می باشد ، نوا گریتسا شهری برنامه ریزی شده است که طبق اصول معماری مدرنیستی پس از 1947 ساخته شده است ، از ماه مه 2011 ، نوا گوریکا به همراه گوریزیا و شامپتر-ورتویبا یک منطقه کلانشهر مشترک فرامرزی را تشکیل دادند که توسط یک هیئت مدیره مشترک اداره می شود.

نوا گوریتسا میزبان یکی از سه تئاتر ملی در اسلوونی است و موزه گوریتسا در منطقه کرومبرک شهر واقع شده است ، دانشگاه نوا گوریتسا در حومه روونا دولینا واقع شده است ؛ علاوه بر این دانشکده مطالعات اجتماعی کاربردی در نوا گوریتسا و دانشکده حقوق اروپا در این شهر قرار دارند ، مدرسه گرامر نوا گوریکا واقع در مرکز شهر ، یکی از مشهورترین دبیرستان های اسلوونی است.

کپر

پنجمین شهر بزرگ اسلوونی است ، کپر در منطقه ایستری در جنوب غربی کشور ، تقریبا پنج کیلومتری مرز ایتالیا و 20 کیلومتری تریست واقع شده است ، بزرگترین شهر ساحلی کشور است.

این شهر با شهرهای اقماری ایزولا و آنکاران همسایه است ، با اکولوژی و تنوع زیستی منحصر به فرد ، یک منبع طبیعی مهم تلقی می شود.

بندر کوپر این شهر مهمترین کمک کننده در اقتصاد شهرداری کوپر است ، این شهر مقصد تعدادی از خطوط دریایی مدیترانه ای است ، کوپر با حدود 25000 نفر جمعیت ، مرکز اصلی شهر استریای اسلوونی است.

شهر کپر به طور رسمی دو زبانه است و زبان های اسلوونیایی و ایتالیایی به عنوان زبان های رسمی آن کاربرد دارد ، دانشگاه پریمورسکا یکی از دانشگاه های معتبر اسلوونی است که در شهر کپر قرار دارد.

مزایا و معایب تحصیل در اسلوونی

تحصیل در اسلوونی مانند هر نقطه دیگر از جهان دارای مزایا و معایبی است که می توان با بررسی آن ها و شرایط خود تصمیم گرفت که آیا این کشور را می توان به عنوان مقصدی انتخاب کرد یا خیر.

با وجود معایب تحصیل در کشور اسلوونی ، تقاضای مهاجرت به این کشور در سال های اخیر افزایش داشته و نشان می دهد که مزایای تحصیل در دانشگاه های این کشور بر معایب آن برتری دارد.

تحصیل در اسلوونی یک فرصت خوب برای بسیاری از دانشجویان است ، افراد زیادی برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا به این کشور مهاجرت می کنند ، در ادامه با مزایای تحصیل در این کشور بیشتر آشنا خواهیم شد.

اعتبار دانشگاه های اسلوونی

از مزایای کشور اسلوونی می توان به وجود اعتبار کافی دانشگاه های این کشور اشاره کرد ، این کشور اگر چه دانشگاه های زیادی ندارد اما با ارتقا سطح آموزشی خود توانسته رتبه مناسبی را برای این دانشگاه ها حتی در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا و حتی در سطح جهان کسب نماید.

دانشگاه های اسلوونی در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا و ۲۰۰ دانشگاه برتر اروپا قرار دارند ، اکثر دانشجویان خارجی اسلوونی از کشور یوگسلاوی به این کشور می آیند که نشان دهنده اعتبار این دانشگاه هاست .

امکان تحصیل به زبان انگلیسی بدون مدرک زبان

در بررسی مزایا و معایب تحصیل در اسلوونی مشخص شد که دانشگاه های اسلوونی اکثر رشته های خود را به زبان اسلوونیایی برگزار می کنند و البته امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از رشته ها نیز وجود دارد.

برای اخذ پذیرش شما نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت و می توانید زبان انگلیسی و یا اسلوونیایی خود را در این کشور تقویت نموده و سپس به دانشگاه وارد شوید .

بالا بودن سطح کیفیت و استاندارد های زندگی

استاندارد های زندگی برای شهروندان کشور اسلوونی بالا بوده و به دلیل جمعیت کم دولت تمام تلاش خود را برای ارائه بالاترین سطح رفاه می نماید ، اقتصاد قوی و توسعه یافته نیز از دیگر عواملی است که می توان به آن به عنوان یک کشور مناسب زندگی و تحصیل در نظر گرفت.

آب و هوای مناسب را نیز شاید بتوان از دیگر جاذبه های این کشور در نظر گرفت ، کشور اسلوونی آب و هوای دلچسب و مناسبی دارد و شما ضمن تحصیل می توانید زندگی در کشوری با موقعیت عالی را نیز تجربه کنید .

پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در اسلوونی

هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل در اسلوونی نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی کمتر بوده و نیازی به پرداخت هزینه های بالا جهت زندگی در این کشور نخواهید داشت و با پرداخت هزینه مناسب مدرکی معتبر نیز دریافت خواهید کرد .

منافع دانشجویی

در اسلوونی ، بسیاری از منافع دانشجویی برای دانشجویان بین المللی در دسترس است ، دانشجویان می توانند در حمل و نقل ، محل اقامت و غیره تخفیف بگیرند ، کوپن های غذایی نیز به دانشجویان تعلق می گیرد.

برنامه های بورسیه تحصیلی و پشتیبانی مالی

همان گونه که پیش از این بیان شد در اسلوونی ، برنامه های بورسیه تحصیلی بسیاری برای دانشجویان بین المللی و اسلوونیایی وجود دارد ، دولت اسلوونی بر اساس لیاقت و نیاز خود بورسیه ، کمک هزینه تحصیلی و سایر حمایت های مالی را به دانشجویان ارائه می دهد.

فراگیری زبان و فرهنگ جدید

زبان تدریس در اسلوونی اسلوونیایی است ، هنگام تحصیل و زندگی در اسلوونی ، می توانید یک زبان اسلوونیایی جدید بیاموزید و در مورد فرهنگ و سنت های کشور اطلاعاتی کسب کنید ،همچنین ، مردم اسلوونی حداقل به یک زبان خارجی تسلط دارند.

معایب تحصیل در اسلوونی

در کنار مزایا های بیان شده برای تحصیل در اسلوونی ، امکان دارد این کشور برای برخی از افراد گزینه مناسبی برای تحصیل در خارج از کشور به شمار نرود.

وجود دانشگاه های محدود باعث شده تا تمامی متقاضیان تحصیل در اروپا نتوانند به اسلوونی به عنوان یکی از گزینه های تحصیلی خود نگاه کنند ، دانشگاه های این کشور را نمی توان ارائه دهنده تمامی رشته های تحصیلی دانست و یا برخی از رشته های تحصیلی تنها تا مقطع کارشناسی ارشد در اختیار دانشجویان قرار می گیرند.

وجود محدودیت در رشته تحصیلی یکی از عوامل مهم منع دانشجویان بین المللی به شمار می رود ، به همین دلیل دانشجویان متقاضی تحصیل در اروپا ترجیح می دهند تا کشور های دیگر را برای تحصیل انتخاب کنند .

مورد بعدی در بررسی معایب تحصیل در اسلوونی عدم تدریس به زبان انگلیسی در تمام رشته های تحصیلی است ، می توان گفت که تحصیل در اغلب رشته ها در مقطع کارشناسی به زبان اسلوونیایی انجام می شود و در دوره کارشناسی ارشد و دکترا امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد که البته این امکان هم برای تمامی رشته ها وجود ندارد.

موسسات اعزام دانشجو به اسلوونی

تا کنون در این مقاله با جزئیات و شرایط مهاجرت تحصیلی به اسلوونی ، نحوه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ، هزینه تحصیل ، بهترین شهر ها و دانشگاه های این کشور آشنا شدید.

باید توجه داشت که مطالعه و بررسی این گونه مقالات به تنهایی کافی نیست و افراد علاقمندان به تحصیل در دانشگاه های اسلوونی نمی توانند با استفاده از این اطلاعات دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند ، این اطلات تنها سبب آشنایی شما با کلیات مهاجرت تحصیلی به این کشور می شود.

به شما توصیه می کنیم که شخصا و بدون مشورت با افراد زبده در امر مهاجرت برای تحصیل در دانشگاه های اسلوونی اقدام نکنید ؛ چرا که مهاجرت آسان به این کشور و یا دیگر کشور های جهان به آگاهی کافی و مشاوره با افرادی مطلع و با تجربه در تمامی زمینه های مهاجرت دارد.

بر اساس تجارب می توان نتیجه گیری کرد که عدم آگاهی در زمینه های مختلف مهاجرت تحصیلی حتی انتخاب نادرست دانشگاه و شروع به اخذ پذیرش از دانشگاه همراه با مورد تایید و کامل نبودن اسناد و مدارک مورد نیا سبب بروز مشکلاتی در زمینه پذیرش یا اخذ ویزای تحصیلی و بر باد رفتن هزینه های فرد شده است.

پس به علاقمندان تحصیل در خارج از کشور توصیه می کنیم که برای عبور آسان و مطمئن از این مسیر و آغاز تحصیل در رشته مورد نظر در یکی از دانشگاه های اسلوونی با افرادی آگاه به مهاجرت تحصیلی به این کشور مشورت کرده و از تجربیات آن ها بهره مند شوید ، از میان گزینه های موجود برای مشاوره می توان به موسسات اعزام دانشجو به اسلوونی اشاره کرد که البته اطلاعات آن ها ناقص و در حد دانشگاه ها می باشد و نه پروسه مهاجرت تحصیلی!

ویژگی های موسسات اعزام دانشجو به اسلوونی در ایران

موسسه های اعزام دانشجو به اسلوونی در ایران در دسته موسسه ها و نهاد های اعزام دانشجو طبقه بندی می شوند که برای انجام فعالیت قانونی و مجاز خود در زمینه اعزام دانشجویان به اسلوونی به مجوزی نیاز دارند که از سوی وزارت علوم ایران صادر می شود و تنها زمینه فعالیت این موسسات اعزام دانشجو به اسلوونی است.

البته باید توجه داشت که این موسسات آشنایی چندانی با قوانین مهاجرتی و مسائل حقوقی و به روز مهاجرت ندارند ، بنابراین این موسسات را به عنوان بهترین گزینه برای مشاوره تحصیل در اسلوونی معرفی نمی کنیم.

بر اساس شواهد و مستندات بهترین گزینه برای مشاوره تحصیل در خارج از کشور موسساتی هستند که از کلیه قوانین و مسائل به روز مهاجرت تحصیلی ، دریافت ویزا و دیگر مسائل حقوقی آگاهی کافی دارند و به راحتی می توانند در زمینه مهاجرت تحصیلی شما به اسلوونی یا دیگر کشور های جهان مشاوره داده و مهاجرت آسان و مطمئنی برای شما خلق کنند.

دعوت می کنیم مقالات موسسه مهاجرتی در تهران و موسسه مهاجرتی در شیراز را بخوانید و با خدمات هلدینگ بزرگ حقوقی مهاجرتی رجبی آشنا شوید.

در اسلوونی چه رشته ای بخوانم؟ به جز رشته های محبوب پزشکی و دندانپزشکی، با 4 رشته دیگر اشنا شوید.

2 دیدگاه در “تحصیل در اسلوونی

 1. تحصیل در اسلوونی امین گفت:

  درود . میخواستم بپرسم ایا برای تحصیل ارشد ایا نمره ایلتس یا تافل نیازه یا خیر و هم چنین این که میشه ارشد رو به زبان اسلونیایی خوند

  1. تحصیل در اسلوونی مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و بومی وجود دارد.
   برای تحصیل به زبان انگلیسی مدرک زبان انگلیسی ترجیحا آیلتس الزامی است.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post