تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا

اسپانیا با داشتن جاذبه های توریستی فراوان یکی از مقصد های محبوب گردشگران خارجی است . برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا هستند و خواهان تجربه ای لذت بخش در کنار تحصیل خود در کشوری با تاریخ و تمدن دیرینه هستند ، پیشنهاد ما تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا است . علاوه بر این ، اسپانیا یکی از گزینه های برتر برای دانشجویان بین المللی به علت کم بودن هزینه های تحصیل در اسپانیا است . در دانشگاه های اسپانیا هزینه های تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا یکسان است .

متقاضیان تحصیل رشته های پزشکی در کشور زیبای اسپانیا باید به این موضوع توجه داشته باشند که اخیراً شیوه پذیرش دانشجوی خارجی در این رشته ها توسط دانشگاه های اسپانیا مقداری تغییر کرده است ، به طوری که شما الزاماً باید در آزمون وردی منطقه ای و آزمون مربوط به تاریخ اسپانیا به زبان اسپانیایی شرکت کنید .

بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا

طول دوره رشته پزشکی ۶ سال و دندانپزشکی ۵ سال است . متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی اسپانیا باید دیپلم تجربی یا ریاضی فیزیک داشته باشند .

زبان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی هم به انگلیسی و هم اسپانیایی انجام می شود ، معمولا در دو سال اول تدریس به زبان انگلیسی است و بقیه دوره به زبان اسپانیایی انجام می شود .

تحصیل در این مقاطع از محدودیت سنی نیز برخوردار است و متقاضی نباید بیشتر از ۲۲ سال سن داشته باشد . متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا نخست باید در دوره های پری مدیکال دانشگاه ها ثبت نام کنند که حدود یک سال به طول می انجامد و در این دوره ها زبان اسپانیایی آن ها نیز تقویت می شود .

در پایان دوره آزمون ورودی در رشته مورد نظر برگزار می شود که پس از موفقیت در این آزمون می توانند در رشته مورد نظر خود شروع به تحصیل کنند .

هزینه تحصیل دانشجویان پزشکی در اسپانیا

هزینه های مربوط به تحصیل در اسپانیا نیز همانند سایر کشورهای دنیا بستگی به دانشگاهی دارد که انتخاب می کنید . هر چند هزینه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در اکثر کشورها معمولاً گران تر از سایر رشته های دانشگاهی می باشد .

معمولا هزینه تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی و به زبان اسپانیایی حدود ۷۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی است . هزینه این رشته ها در دانشگاه های خصوصی برای یک سال تحصیلی تقریبا ۱۸۰۰۰ یورو است .

به طور کلی، اسپانیا کشور مقرون به صرفه ای است ، که در آن دانشجویان بین المللی نباید فشار مالی را احساس کنند اما چون پرداخت های شما به یورو می باشد و نرخ این ارز در کشور ما برابر ریال بسیار زیاد هست ، لذا هزینه های زندگی را قابل توجه خواهد کرد .

هزینه زندگی و تحصیل دانشجویی در کشور اسپانیا

هزینه زندگی دانشجویی در کشور اسپانیا

مادرید و بارسلونا عناوین گران ترین شهرهای اسپانیا را دارند که در آن شما برای تمام هزینه های ماهیانه خود در حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه نیاز دارید .

از سوی دیگر ، در شهرهایی مانند والنسیا ، سویا یا کادیس ، می توانید هزینه های زندگی ارزان تر را بیابید و با مبلغی بین ۶۰۰ تا ۸۵۰ یورو در ماه از زندگی خود لذت ببرید . گزینه های اصلی مسکن برای دانشجویان در اسپانیا عبارتند از :

 • خوابگاه دانشجویی – قیمت ها از ۳۶۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه است .
 • اجاره یک آپارتمان – قیمت اجاره بین ۶۵۰ تا ۸۸۰ یورو در ماه است . اجاره آپارتمان در مادرید و بارسلونا در حدود ۸۶۰ تا ۱۳۵۰ یورو در ماه هزینه دارد .
 • هوم استی ( امکان اقامت در منزل ) – نرخ ها حدود ۷۰۰ – ۸۰۰ یورو در ماه همراه با غذا .

اجاره آپارتمان به این معنی نیست که کرایه ماهانه آن تمام هزینه ها را پوشش می دهد . باید هزینه های اضافی را به قیمت اجاره اضافه کنید :

 • خدمات برق ( برق ، آب ، گرمایش ، زباله ) : ۱۲۰ یورو در ماه
 • اینترنت : ۳۵ یورو در ماه

دانشجویان در حین تحصیل می توانند بیست ساعت در هفته به کار نیمه وقت بپردازند و برای هر ساعت کار مبلغی حدود ۸ تا ده یورو دریافت کنند .

ویزای دانشجویی کشور اسپانیا

هر سفارتی از کشورهای مقصد ، در کشور شما مدارکی را نیاز دارند تا شرایط شما را برای دادن ویزا بررسی کنند ، برخی از مدارک در بین سفارت ها مشابه می باشد ، اما برخی از آن ها تفاوت دارند . در زیر عناوین مدارک مورد نیاز سفارت اسپانیا در ایران را برای شما نوشته ایم .

البته ذکر این نکته خالی از لطف نمی باشد که بدانید سفارت اسپانیا در ایران اصلاً روادید دانشجویی را به راحتی صادر نمی کند و حتی میزان رد درخواست ایرانی ها بسیار زیاد هست ، لذا توصیه ما به متقاضیان گاهاً انتخاب کشور دیگری برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی می باشد .

مدارک درخواست ویزا در سفارت

 • اصل نامه پذیرش دانشگاه
 • مدرکی برای اثبات رزرو جا (خوابگاه یا منزل ) که توسط موسسه اخذ می شود
 • اثبات تمکن مالی و ارائه پرینت حساب ، با حداقل موجودی ده هزار یورو با تایید رسمی بانک مربوطه
 • گواهی عدم سوی پیشینه که حداکثر مربوط به سه ماه قبل باشد ( و ترجمه رسمی آن به زبان اسپانیایی سپس به تایید رساندن وزارت خارجه و سفارت اسپانیا )
 • ارائه آخرین مدرک و ریز نمرات تحصیلی ( و ترجمه رسمی آن به زبان اسپانیایی سپس به تایید رساندن وزارت خارجه و سفارت اسپانیا )
 • گواهی سلامت جسمی که حداکثر مربوط به ۳ ماه قبل باشد ( و ترجمه رسمی آن به زبان اسپانیایی سپس به تایید رساندن وزارت خارجه و سفارت اسپانیا )
 • ارائه بیوگرافی یا CV به زبان انگلیسی
 • ارائه توضیح در خصوص هدف تحصیلی و برنامه های آتی یا ( SOP )
 • شش قطعه عکس پاسپورتی
 • پر کردن فرم درخواست برای سفارت
 • کپی از تک تک صفحات پاسپورت ( حتی صفحات خالی ) در صورت داشتن ویزای امریکا یا اروپا در پاسپورت قدیمی
 • کپی ویزا و همراه داشتن اصل پاسپورت قدیمی
 • داشتن پاسپورت معتبر با حداقل ۲ سال اعتبار
 • آدرس , تلفن ( ثابت و همراه ) و ایمیل خود را به زبان انگلیسی در یک برگه A4 تایپ نمایید
 • پرداخت هزینه های کنسولی و صدور ویزا به سفارت

زبان تحصیل رشته های پزشکی در اسپانیا

زبان تحصیل رشته های پزشکی در اسپانیا

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در طول تمام دوره برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی اسپانیا وجود ندارد و باید زبان اسپانیایی را نیز بیاموزید . در ضمن باید برای پذیرش مدرک تافل یا ایلتس ارائه دهید .

این امکان وجود دارد که در دوسال اول دوره های مقدماتی را به انگلیسی بگذرانید و بتوانید زبان اسپانیایی خود را تقویت کنید و بقیه دوره را با زبان اسپانیایی به اتمام برسانید .

دوستانی که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا را دارند ، گزینه نسبتاً خوبی را انتخاب کرده اند . موسسه مهر آفرین رجبی در دفاتر شهرهای تهران و شیراز آماده کمک و راهنمایی به شما عزیزان در خصوص ازائه اطلاعات در مورد مزایا و معایب تحصیل در اسپانیا می باشد . برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

4 Comments to “ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا”

 1. Fatemeh Karimi Pour says :پاسخ

  salam va khaste nabashin…
  ageh kasi madrake dandon pezeshki az hend ro dashte bashe va hamchenein madrake arzsh yabi shode dar iran ro ham dashte bashe aya emkanesh hast ke madrake dandonpezeshki dar espania ro ham begire… va cheghadr tool mikesh .

 2. محمد says :پاسخ

  سلام قبول شدن تو امتحان ورود به دانشگاه چقد سخته؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   باتوجه به شرایطی که از سال جاری برای ورود به رشته های علوم پزشکی وجود دارد و خارجی ها نیز باید در آزمون تاریخ اسپانیا و همچنین به زبان اسپانیایی شرکت کنند ، عملاً ورود به دانشگاه های کشور اسپانیا در این رشته ها بسیار دشوار شده است .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *