تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

تحصیل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌ های معتبر دنیا همواره طرفداران سرسخت خود را دارد به ویژه اگر در کشور فوق العاده ای مانند سوئیس امکان پذیر باشد . تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس یکی از بهترین راه های مهاجرتی به این کشور است که در مطلب پیش رو با تأکید بر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس ، به نکات لازم اشاره خواهیم کرد .

بدیهی است برای کسب اطلاعات دقیق تر و انجام هر چه بهتر روند مهاجرت ، مشورت و راهنمایی دقیق متخصصان این امر راهگشای این مسیر برای شما خواهد بود . تیم موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی همراهی مطمئن برای رسیدن به اهداف تان و در کنار شماست .

بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

به طور کلی ۲۰ دانشگاه معتبر در سوئیس وجود دارد که شاخص ترین رشته های تحصیلی در آن ها پزشکی و دندانپزشکی است . به گونه ای که برترین دانشگاه های پزشکی دنیا در این کشور قرار داشته و بالاترین درآمدها نیز به این قشر تحصیلکردگان تعلق دارد .

دورنمای جذاب و مرفه این رشته ها در چنین کشور بی نظیری متقاضیان بسیاری را چنان از سراسر دنیا به سوی خود جلب می کند که رقابت بسیار شدیدی را برای ورود به دانشگاه ها پدید آورده و ورود دانشجویان گوناگون به ویژه متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا را تا اندازه ی زیادی دشوار می سازد .

البته شایان ذکر است که همه دانشگاه های سوئیس طبق قوانین نظام آموزشی سوئیس یا SIWF ، اجازه پذیرش دانشجویان بین المللی را ندارند . اما نباید این نکته را از نظر دور داشت که تلاش برای ورود به دانشگاه هایی با چنان رتبه های برتر بین المللی در بستری از رفاه و کیفیت بالای زندگی با امکان اخذ اقامت دائم سوئیس از طریق تحصیل و پس از پایان تحصیلات و مدارکی که مورد تأیید تمامی کشورها از جمله وزارت بهداشت ایران نیز هستند ، ارزش تلاش را دارند .

شرایط تحصیل رشته های علوم پزشکی سوئیس

متقاضی ورود به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی سوئیس باید یک آزمون ورودی را پشت سر بگذراند . اما این آزمون و ورود به دانشگاه ، دارای پیش شرط هایی می باشد .

نخستین شرط مهم دانستن زبان آلمانی و به ویژه فرانسوی است که برای مثال سطح زبان آلمانی باید حداقل B2 باشد . شرط اساسی دیگر برای قبولی در آزمون ورودی آشنایی و تسلط به دروسی مانند زیست شناسی و آناتومی است .

شرایط تحصیل رشته های علوم پزشکی سوئیس

البته این امتیاز به داوطلبان داده شده که اگر در اولین آزمون پذیرفته نشدند موقعیتی دیگر در یک سال آینده به آن ها داده می شود تا دوباره بتوانند در آزمون شرکت کنند و طی این مهلت یک ساله دوره های آموزشی با تأکید بر آموزش زبان فرانسوی برگزار می شود .

پس از قبولی در آزمون ، دانشجوی پزشکی یا دندانپزشکی باید چنین تعهدی را به دولت و سازمان آموزشی این کشور بدهد که علاوه بر تسلط بر علوم تخصصی ، بر سه زبان فرانسوی ، آلمانی و انگلیسی تسلط کامل داشته باشد .

طول دوره تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی ۵ تا ۷ سال است که می تواند بسته به دانشگاه منتخب و نوع برنامه ی آموزشی متفاوت باشد . سه سال نخست هر دو رشته با یکدیگر مشترک هستند و سال های پس از آن با تأکید بر آموزه ها و تمرین های بالینی تدریس می شود .

پس از پایان تحصیل هر دو رشته ، آزمونی اختصاصی برای صدور مجوز وجود دارد و بعد از قبولی در این آزمون ، شخص می تواند در دوره های تخصص یا MAS شرکت کند . آزمون های گرفته شده طی دوران تحصیل داخلی خود دانشگاه هستند اما آزمون نهایی بصورت فدرال و سراسری برگزار می شود .

دانشگاه های معتبر پزشکی در سوئیس

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس ، پیش از فارغ التحصیلی باید یک پایان نامه تخصصی نیز زیر نظر اساتید متخصص ارایه کنند . که کیفیت این پایان نامه نیز در صدور مدرک نهایی تأثیر بسیاری دارد .

برای پزشکان نیز پس از فارغ التحصیلی دوره های تخصصی در مراکز آموزشی برگزار شده و طول این دوره ها به نوع تخصصی که پزشک قصد دارد در آن به تبحر لازم برسد بستگی دارد . پس از این دوره های تخصصی نیز آزمونی برگزار خواهد شد .

از میان دانشگاه های سوییس که رشته های پزشکی و دندانپزشکی را ارایه می کنند ، مدرک نهایی چهار دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است . این دانشگاه های عبارتند از :

 • دانشگاه برن Universität Bern ( به فرانسوی Université de Berne )
 • دانشگاه زوریخ Universität Zürich ( به فرانسوی Université de Zurich )
 • دانشگاه ژنو Universität Genf ( به فرانسوی Université de Genève )
 • دانشگاه لوزان Universität Lausanne ( به فرانسوی Université de Lausanne )

دانشگاه های معتبر پزشکی در سوئیس

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در سوئیس

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی ، هزینه تحصیل در سوئیس برای دانشجویان اتحادیه اروپا و سایر متقاضیان بین المللی تا اندازه ای متفاوت است . به طور میانگین هزینه سالیانه تحصیل یک دانشجو در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ فرانک معادل ۲٫۶۳۰ تا ۵٫۲۵۰ یورو می باشد .

دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی اجازه ۱۵ ساعت کار در در هفته را دارند که به تأمین هزینه های آن ها کمک کند و این زمان کاری در تابستان و روزهای تعطیلات می تواند تمام وقت باشد . البته کارشناسان مجرب موسسه به شما دستان توصیه می کنند که توجه داشته باشید تحصیا در رشته های علوم پزشکی و در کشوری همچون سوئیس دارای سختی هایی هست که بیشتر وقت شما را صرف درس خواندن می کند .

لذا کار هم زمان با تحصیل برای این دسته از دانشجویان بسیار سخت خواهد بود . هزینه های زندگی در شهرهای گوناگون سوئیس به طور تقریبی از ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ فرانک متغیر است . البته دانشجویان می توانند در خوابگاه های دانشجویی اقامت نمایند که در هزینه های آن ها صرفه جویی گردد .

اطلاعات کشور سوئیس

سوئیس کشوری است که همواره برای امنیت و رفاه بالای شهروندانش مثال زدنی بوده است . کشورِ ساعت و بانک و کوهستان‌ های برفی ، مساحت زیادی ندارد اما جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا و مقصد تفریحی مرفه ترین مردمانِ سراسر دنیاست .

پایتخت این کشور بِرن و قطب‌ های اقتصادی و سیاسی آن ژنو و زوریخ هستند . سوئیس کشوری چند زبانه بوده که آلمانی ، فرانسوی ، ایتالیایی و رومانش (زبانی محلی) زبان های رسمی آن هستند . این کشور جزو اتحادیه ی اروپا نیست اما عضوی از کشورهای پیمان شینگن است .

انتخاب هوشمندانه برای ساختن آینده ای روشن حق هر انسان پرتلاش و آینده نگر است . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس ، انتخابی است که می تواند با راهنمایی و آگاهی مورد نیاز انجام پذیرد . متخصصانی مطلع و دلسوز در هر گام کنار شما هستند تا مسیری را تا انتهای موفقیت بدون دغدغه بپیمایید . مشاوران مجرب موسسه مهر آفرین رجبی همان هم پیمایان آگاه شما برای رسیدن به رویاهایتان هستند . می توانید برای اطلاعاتی از قبیل مزایا و معایب مهاجرت به سوئیس با دفاتر همکار موسسه در شهرهای تهران و شیراز تماس حاصل فرمائید .

2 Comments to “ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس”

 1. سیاوش says :پاسخ

  باسلام وخسته نباشید،من دکترای دامپزشکی دارم آیا امکان داره درسوئیس تخصص رشته های پزشکی رابخونم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   خیر – امکان پذیر نمی باشد .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *