تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان از نظر کیفیت سیستم آموزشی بسیار مورد توجه است ، آموزش های چند زبانه و فرصت زندگی در محیطی با تنوع فرهنگی و آزادی مذهبی تحصیل در این کشور را جذاب کرده است.

علوم پزشکی یکی از مهمترین رشته های تحصیلی در لبنان محسوب می شود و برنامه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هفت دانشگاه آن آموزش داده می شود که لیست آن به شرح زیر است:

 • Lebanese University
 • Beirut Arab University
 • Saint Joseph University
 • University of Balamand
 • Lebanese American University
 • American University of Beirut
 • Holy Spirit University of Kaslik

در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به بیان شرایط پذیرش ، چگونگی دریافت بورسیه و هزینه های تحصیل رشته های علوم پزشکی در لبنان خواهیم پرداخت ، برای آشنایی با تحصیل در رشته داروسازی هم می توانید مقاله تحصیل رشته داروسازی در لبنان را مرور نمایید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان

دوره های پریمدیکال در لبنان

دوره های پریمدیکال دردانشگاه های علوم پزشکی لبنان فرصت های منحصر به فردی را فراهم می کند که به دانشجویان علاقه مند و توانمند اجازه می دهد علاوه بر تکمیل نیازهای پریمدیکال مورد نیاز برای درخواست دانشکده پزشکی فارغ التحصیل مدرک BS در رشته علوم پزشکی شوند و یک پایه علمی قوی و آمادگی دقیق برای آزمون پذیرش به دانشجویان می بخشد.

بنابراین منظور از دوره های پریمدیکال در این دانشگاه ها مدرک لیسانس علوم پایه پزشکی به مدت ۳ سال است و توجه داشته باشید که در همه دانشگاه های پزشکی لبنان شرکت در دوره های پریمدیکال از شرایط تحصیل پزشکی می باشد و البته می توانید مدرک لیسانس علوم خود را در کشور خودتان نیز کسب کنید.

دوره های پریمدیکال مورد نیاز در دانشگاه بیروت عرب

به طور کلی متقاضیان برنامه پزشکی برای دوره های پریمدیکال باید لیسانس در زیست شناسی ، شیمی ، بیوشیمی ، مهندسی پزشکی ، علوم بنیادی بهداشت یا سایر علوم با معدل ۸۰/۱۰۰ یا بالاتر داشته باشند.

در دوره های اصلی زیر در علوم ، معدل ۸۵/۱۰۰ یا بالاتر نیاز است:

 • زیست شناسی سلولی
 • زیست شناسی مولکولی
 • بیوشیمی ساختاری
 • بیوشیمی متابولیک
 • فیزیک عمومی
 • شیمی عمومی
 • شیمی ارگانیک
 • آمار

دوره های پریمدیکال مورد نیاز در دانشگاه امریکن بیروت

حداقل شرایط پریمدیکال در در دانشگاه امریکن بیرو ت به صورت زیر خلاصه می شود:

مدرک کارشناسی در هر رشته تحصیلی

از نظر تاریخی ، اکثریت قریب به اتفاق متقاضیان دانشکده پزشکی دارندگان مدرک لیسانس زیست شناسی بوده اند و در تلاش برای ایجاد تنوع در تعداد متقاضیان ، فارغ التحصیلان سایر رشته ها با تحصیل در دوره های پریمدیکال می توانند در دانشکده پزشکی تحصیل کنند و دانشجویان می توانند دوره های پریمدیکال را به عنوان رشته انتخابی برای تحصیل پزشکی بگذرانند.

پیش نیازهای دوره اصلی پزشکی

حداقل نیازهای پریمدیکال شامل زیست شناسی با آزمایشگاه ( ۷ واحد ) ، شیمی با آزمایشگاه ( ۱۵ واحد شامل ۸ واحد شیمی آلی ) ، فیزیک و الکترونیک پایه با آزمایشگاه ( ۸ واحد ) ، انگلیسی ( ۶ واحد در AUB یا معافیت ) ، علوم اجتماعی و یا علوم انسانی ( ۶ واحد ) است.

دوره های پریمدیکال مورد نیاز در دانشگاه بالامند

دانشگاه بالامند سیستم آمریکایی را در دوره پزشکی خود اتخاذ کرده است و بر این اساس ، دانشجویان باید قبل از پذیرش در دانشکده پزشکی و علوم پزشکی ، مدرک کارشناسی را کسب کرده و در آزمون پذیرش کالج پزشکی ( MCAT ) شرکت کنند.

بنابراین داشتن لیسانس علوم گزینه مناسب دانشجویان دوره پریمدیکال بوده وهمه دوره های پریمدیکال دوره های علوم پایه هستند ، یعنی زیست شناسی ، شیمی و فیزیک.

در نتیجه ، گرایش در هر یک از این سه رشته همیشه به دانشجویان پریمدیکال توانایی علمی بالا در علوم پایه و همچنین دانش گسترده ای در زمینه های مختلف فردی بخشیده است.

برنامه درسی لیسانس در زیست شناسی ، شیمی یا فیزیک شامل تمام دوره های پریمدیکال و دوره های اضافی توصیه شده برای آماده سازی دانشجویان در آزمون MCAT است و از آنجا که تمام این دوره ها در گرایش ها گنجانده شده است ، دانشجویان برای تأمین نیازهای دوره مجبور نیستند هیچ هزینه یا زمان اضافی صرف کنند.

دانشجویان رشته های دیگر یا سایر دانشکده هایی که دوره های پریمدیکال را به طور کلی تحت پوشش قرار نمی دهند ، می توانند دوره های پریمدیکال را تکمیل کنند و واجد شرایط برای پذیرش در دانشکده پزشکی و علوم پزشکی بالامند شوند.

شما همیشه این امکان را دارید تا دوره پریمدیکال را در برخی کشورهای دیگر مانند مجارستان سپری کنید ، چگونگی انجام آن را در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان شرح داده ایم.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی لبنان

داوطلبان واجد شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه های لبنان باید در یک آزمون ورودی به نام MCAT که شامل موضوعات زیر است ، قبول شوند:

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی لبنان
 • سیتولوژی و آسیب شناسی سلول انسانی
 • آمار زیستی
 • فیزیولوژی سلول انسانی
 • فیزیولوژی انسان
 • بیوفیزیک
 • میکروب شناسی
 • ژنتیک
 • اقتصاد و مدیریت بهداشت

MCAT ( آزمون پذیرش دانشکده پزشکی ) برای پذیرش در اکثر دانشکده های پزشکی لبنان مورد نیاز است ، MCAT مبتنی بر رایانه است و علوم فیزیکی و بیولوژیکی ، استدلال کلامی و مهارت های نوشتاری را مورد آزمون قرار می دهد ، در سال ۲۰۱۵ در این آزمون بخش جدیدی به نام مبانی روانشناختی ، اجتماعی و زیست شناختی رفتار اضافه شده و این بخش توانایی شما را در درک تأثیرات فرهنگی اجتماعی ، بیولوژیکی و روانشناختی بر رفتار و تعاملات اجتماعی و همچنین نحوه پردازش احساسات و استرس در افراد آزمایش می کند.

در دانشکده های پزشکی دانشگاه امریکن لبنان به طور معمول متقاضیان باید قبل از پایان مارس ۲۰۲۱ در MCAT شرکت کنند ، با این وجود به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 ، امتحانات MCAT قبل از مارس ۲۰۲۱ براساس تصمیم AAMC در لبنان برگزار نمی شود و بنابراین دانشکده های پزشکی در انتخاب دانشجویان در سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ از نمرات GPA و مصاحبه استفاده می کند و از شرط MCAT چشم پوشی می کنند.

در برخی از دانشگاه ها نیز دانشجویان براساس نمرات دبیرستان و آزمون های استعداد زبان ارزیابی می شوند ، با این حال ، متقاضیانی که می خواهند برای بورس تحصیلی شایستگی رقابت کنند ( براساس نمره SAT و نمرات مدرسه ) ، شرکت در آزمون SAT مورد نیاز است.

شرایط تحصیل پزشکی در لبنان

دشواری پذیرش و شرایط تحصیل پزشکی در لبنان به دانشگاهی که انتخاب می کنید بستگی دارد ، در کل دانشگاه های فرانسوی زبان که پزشکی ارائه می دهند ( USJ ، USEK ، UL ) برای پذیرش شما را ملزم به گذراندن یک آزمون ورودی ( که معمولا کنکور نامیده می شود ) می کنند که محتوای این آزمون های ورودی از برنامه های درسی لبنان پیروی می کند ( که شامل دروس ریاضی ، فیزیک و شیمی است ).

شرایط تحصیل پزشکی در لبنان

از طرف دیگر ، دانشگاه های انگلیسی زبان (AUB ، LAU ، Balamand ، AOU ) ، فقط نمرات مدرسه و نمره SAT 1 را برای پذیرش در برنامه پریمدیکال خود درخواست می کنند.

دانشجویان غیر لبنانی باید معادل مدارک خود یا اجازه ورود از کمیته معادل سازی وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی لبنان را ارئه دهند و باید مدارک رسمی خود مانند نمرات اصلی دبیرستان یا دانشگاه و مدارک تحصیلی را در کشورهای محل تحصیل خود تأیید کنند ( وزارت آموزش و پرورش ، وزارت امور خارجه و سفارت لبنان ) و عدم ارائه معادل سازی یا مجوز به دفتر پذیرش تا تاریخ ثبت نام دوره منجر به ثبت نام و تأخیر و رد مجوزهای اقامت برای دانشجویان غیر لبنانی می شود.

در ادامه شرایط تحصیل در هر یک از دانشگاه های پزشکی لبنان بررسی شده است.

شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه امریکن بیروت

دانشکده پزشکی این دانشگاه نامزدهای واجد شرایط ، به ویژه از لبنان و خاور نزدیک ، فرصتی برای آموزش صحیح هم در هنر و هم در علم پزشکی می دهد و همه متقاضیان باید مدرک کارشناسی داشته باشند و باید شرایط پزشکی و همچنین آزمون پذیرش کالج پزشکی ( MCAT ) را تکمیل کرده باشند.

برای متقاضیانی که دارای مدرک لیسانس هستند ، توجه به پذیرش محدود به افرادی است که حداقل میانگین تجمعی عمومی ۷۵ درصد در هر یک از موارد زیر را داشته باشند : ۱) تمام دوره ها ، ۲) دوره های اصلی پریمدیکال لازم و ۳) دوره های اصلی.

درخواست های افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا هستند ( یا ژوئن همان سال فارغ التحصیل می شوند ) پذیرفته می شود و این متقاضیان براساس عملکرد علمی و بهره وری تحقیق قبول می شوند. و در این موارد ، بسته به رشته تحصیلی ، ممکن است از برخی شرایط پزشکی چشم پوشی شود.

مصاحبه از گروه متقاضیان منتخب براساس نمرات MCAT و پیشرفت تحصیلی آنها انجام می شود و انجام مصاحبه لزوما به معنی پذیرفته شدن متقاضی نیست و دانشجویان بر اساس مدارک تحصیلی ، نمره MCAT و نتایج مصاحبه در دانشکده پزشکی پذیرفته می شوند.

علاوه بر این ، به توصیه نامه های متقاضیان از طرف معلمان و مربیان ، کارنامه آنها ، و همچنین اظهارات شخصی آنها توجه می شود و تجربه قبلی در تحقیق ، خدمات اجتماعی و کار داوطلبانه از ویژگیهای مثبت محسوب می شود.

دانشکده پزشکی در AUB از نظر سن ، جنسیت ، ملیت ، منشأ قومی یا مذهب تبعیض قائل نیست.

شرایط تحصیل در دانشگاه بیروت عرب

برای تحصیل پزشکی در این دانشگاه ، متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند :

 • متقاضیانی که گواهینامه مدرسه متوسطه غیر لبنانی دارند ( دیپلم فرانسه ، مدارک دوره متوسطه کشورهای عربی ، دیپلم IB ، IGCSE / GCE ) باید معادل گواهی خود را که از کمیته معادل سازی وزارت لبنان صادر می شود ، ارائه دهند.
 • قبولی در آزمون MCAT ، سنجش مهارت در زبان انگلیسی ، آزمون استعداد ( مهارت های تفکر ، دانش عمومی ، دانش علمی از دروس زیست شناسی ، فیزیک ، شیمی ).
 • مصاحبه با اعضای هیئت علمی.

شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه امریکن لبنان

دانشکده پزشکی این دانشگاه با عنوان LAU Gilbert and Rose-Marie Chagoury به دنبال دانشجویانی است که تعالی علمی و تعهد نسبت به ارزش های حرفه پزشکی و ارزش های دانشکده را همانطور که در ماموریت آن بیان شده است ، نشان دهند.

پذیرش در دانشکده پزشکی معمولا براساس ارزیابی ترکیبی از معیارهای زیر انجام می شود :

 • میانگین نمره رقابتی و نمره معدل در فارغ التحصیلی با مدرک لیسانس ،
 • نمرات رقابتی در دوره های اصلی در علوم ،
 • نمرات رقابتی در آزمون MCAT ، آزمون MCAT فقط دو بار انجام می شود و بالاترین نمرات در نظر گرفته می شود ،
 • عملکرد در مصاحبه پذیرش ، دانشجویانی که موفقیت های تحصیلی و نمرات MCAT رضایت بخشی دارند برای مصاحبه انتخاب می شوند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در لبنان

تحصیل دندانپزشکی در لبنان یک برنامه درسی پنج ساله تمام وقت است که منجر به مدرک لیسانس در جراحی دهان و دندان می شود و شرایط مجوز تجویز شده توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش لبنان را دارد و آموزش دانشکده دندانپزشکی در طول پنج سال شامل کارآموزی بالینی ، کار عملی و دوره های نظری است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در لبنان

شرایط تحصیل دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سنت ژوزف شرکت در آزمون ورودی است و دانشجو باید دارای مدرک لیسانس علمی باشد ، ظرفیت این دانشکده برای پذیرش نزدیک به ۵۰ دانشجو است و گذراندن دوره های تخصصی از ۲ تا ۳ سال در دسترس است.

شرایط تحصیل دانشکده دندانپزشکی دانشگاه لبنان نیز شامل یک دوره ۵ ساله به زبان فرانسه می باشد و برای تحصیل در این دانشکده دندانپزشکی موفقیت در سال اول زیست شناسی ، در دانشکده علوم ، با میانگین ۲۰/۱۲ یا بیشتر و قبولی در آزمون ورودی در ماه سپتامبر نیاز است.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بیروت عرب تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی ارائه می دهد ، دانشکده دندانپزشکی BAU اکنون یکی از بزرگترین دانشکده های دندانپزشکی در لبنان است و تقریبا هر سال ۴۰ دندانپزشک واجد شرایط فارغ التحصیل می کند و متخصصان ارتودنسی ، دندانپزشکی کودکان ، پریودنتولوژی ، ریشه ، پروتزهای دندانی ، جراحی دهان و دندانپزشکی عمل و زیبایی را تحت نظارت مستقیم کادر علمی شناخته شده آموزش می دهد ، این دانشکده دندانپزشکی همچنین اساتید آینده دندانپزشکی را از طریق دوره های کارشناسی ارشد و دکترا خود به دانشگاه های منطقه ارائه می دهد.

بهترین دانشگاه های پزشکی لبنان

از میان ۷ دانشکده پزشکی لبنان ، چهار دانشگاه لبنان در بین بهترین دانشگاه های پزشکی لبنان می باشند که در ادامه هر یک از این دانشگاه ها معرفی شده اند.

بهترین دانشگاه های پزشکی لبنان

اما بهترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی در لبنان ، دانشگاه امریکن بیروت است که جایگاه اول را در بین دانشکده های پزشکی لبنان کسب کرده است.

دانشگاه امریکن بیروت ، دانشکده پزشکی و مرکز پزشکی

دانشکده پزشکی در دانشگاه امریکن بیروت پیشروترین موسسه آموزش پزشکی و معتبر بین المللی در لبنان و خاورمیانه است که به دلیل ارائه برنامه های آموزشی در پزشکی و تحقیقات زیست پزشکی پاسخگوی نیازهای در حال تکامل جهانی در پزشکی دانشگاهی و مراقبت از بیمار شناخته شده است.

دانشگاه امریکن بیروت که در سال ۱۸۶۶ تاسیس شد ، فلسفه ، استانداردها و عملکردهای آموزشی خود را بر اساس مدل آموزش عالی هنرهای لیبرال آمریکایی بنا نهاده است.

این دانشگاه آزادی اندیشه و بیان را تشویق می کند و به دنبال فارغ التحصیلی از زنان و مردان متعهد به تفکر خلاق و انتقادی ، یادگیری مادام العمر ، صداقت شخصی ، مسئولیت مدنی و رهبری است.

مرکز پزشکی دانشگاه آمریکایی بیروت ( AUBMC ) یک رهبر در زمینه بهداشت و درمان در منطقه است و توسط کمیسیون مشترک بین المللی ( JCIA ) و وزارت بهداشت عمومی لبنان معتبر شناخته شده است.

دانشگاه بیروت عرب ( BAU ) ، دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی این دانشگاه در سال ۱۹۹۵ تاسیس شد و اولین مدرک لیسانس پزشکی و جراحی را در سال ۲۰۰۱ اعطا کرد.

BAU یک موسسه خصوصی برای آموزش عالی است ، که در قلب شهر بیروت واقع شده است و هدف آن دنبال کردن استانداردهای بین المللی در آموزش پزشکی است.

این دانشکده مدرک لیسانس در پزشکی و جراحی و کارشناسی ارشد و دکترا را در برخی از تخصص های پزشکی پایه و بالینی ارائه می دهد و علاوه بر این ، ۲۴ برنامه رزیدنتی و کمک هزینه تحصیلی با همکاری بسیاری از بیمارستان های وابسته در لبنان اجرا کرده و در حال حاضر ، ۴۹۱ دانشجو در این برنامه ثبت نام شده و ۸۰۵ دانشجو نیز قبلا فارغ التحصیل شده اند.

در سال ۱۹۹۵ ، دانشگاه عرب بیروت دانشکده دندانپزشکی خود را به عنوان نهمین دانشکده تأسیس کرد ، دانشکده دندانپزشکی در BAU یک برنامه پنج ساله دندانپزشکی را ارائه می دهد که دانشجویان را قادر می سازد مهارتهای تعلیمی ، تشخیصی و عملی لازم برای درمان بیماریهای دهان و دندان را در یک محیط خصوصی و همچنین برای جامعه به طور گسترده کسب کنند.

دانشکده دندانپزشکی در آوریل ۲۰۱۴ به دلیل اینکه برنامه آن مطابق با استانداردهای دانشکده های اروپا بود ، از انجمن آموزش دندانپزشکی اروپا ( ADEE ) تاییدیه بین المللی دریافت نمود.

دانشگاه بالامند ، دانشکده پزشکی و علوم پزشکی

 • دانشگاه بالامند ( UOB ) یک موسسه آموزش عالی خصوصی ، غیرانتفاعی و مستقل است که در سال ۱۹۸۸ تاسیس شده است.
 • دانشگاه بالمند در سال ۲۰۰۰ با همکاری بیمارستان سنت جورج – مرکز پزشکی دانشگاه ، دانشکده پزشکی را تاسیس کرد.
 • LAU یک موسسه آمریکایی است که توسط هیئت رئیسه دانشگاه نیویورک منشور گرفته و در لبنان فعالیت می کند.
 • دوره پزشکی این دانشگاه یک برنامه چهار ساله است که در پایان آن مدرک دکترا پزشکی به داوطلبان موفق اعطا می کند.

دانشگاه امریکن لبنان

دانشگاه امریکن لبنان به عنوان یك جامعه دانشجو محور و مبتنی بر هنرهای لیبرال ، بر شغل و تحصیلات حرفه ای در یك محیط تاکید دارد كه از نظر فكری چالش برانگیز و حمایت كننده است و باعث رشد فردی و تحصیلی می شود ، LAU در سال ۱۹۲۴ به عنوان کالج زنان تاسیس شد و ریشه آن را به اولین مدرسه دختران در امپراطوری عثمانی که توسط مبلغین presbyterian در دهه ۱۸۳۰ تاسیس شد ، برمی گرداند ، این نهاد طی دهه ها بسیار رشد کرده و تغییر کرده است ، اما روحیه کارآفرین و مترقی کسانی که آن را تاسیس کرده اند پابرجاست.

LAU یک موسسه آموزش عالی خصوصی غیر فرقه ای و خصوصی در لبنان است ، این دانشگاه توسط کمیسیون آموزش عالی نیوانگلند ( NECHE ) در ایالات متحده معتبر شناخته شده است و بسیاری از برنامه های دانشگاهی در LAU دارای اعتبار اضافی ایالات متحده یا بین المللی ، از جمله AACSB ، ABET ، CCNE و NAAB هستند.

دانشکده پزشکی LAU Gilbert و Rose-Marie Chagoury اولین بار است که در لبنان یک برنامه درسی مدرن را اتخاذ کرده و علوم پایه و بالینی را با هم ادغام کرده و تجربه عملی را از ماه های اول تسهیل می کند و ادغام علوم پایه و بالینی به تلفیق کاربرد دانش و مهارت های بالینی به طور همزمان کمک می کند.

هدف اصلی این برنامه درسی چهار ساله تجهیز دانشجویان به مهارت ها و نگرش های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یادگیرندگان مستقل مادام العمر ، حل کنندگان مسئله و متفکران انتقادی است.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان

به جز دانشگاه لبنان ، که تنها موسسه دولتی است که مدرک پزشکی ارائه می دهد و برای شهروندان لبنانی رایگان است ، همه دانشکده های پزشکی باقیمانده دارای شهریه هم برای دانشجویان لبنانی و هم دانشجویان خارجی بین ۲۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار در سال هستند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان

در ادامه شهریه هر یک از دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی در لبنان مشخص شده است.

دانشگاه امریکن بیروت

هزینه تحصیل پزشکی : ۴۰٫۹۴۸ دلار در سال

دانشگاه عرب بیروت

 • هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه عرب بیروت : ۱۹٫۲۷۰ دلار در هر سال
 • هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه عرب بیروت : ۱۹٫۶۲۷ دلار در سال

دانشگاه امریکن لبنان

هزینه تحصیل پزشکی : ۳۳٫۸۲۲ دلار در سال

دانشگاه بالامند

 • هزینه درخواست : ۸۰ دلار
 • هزینه آزمون زبان : ۶۰ دلار
 • هزینه مصاحبه ۵۰ دلار
 • هزینه آزمون پزشکی : ۹ دلار
 • هزینه تحصیل پزشکی : ۳۰۳۹۶ در سال اول

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در لبنان

دانشگاه های پزشکی لبنان هیچ محدودیتی از نظر سن داوطلبان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی ندارند.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در لبنان

مدارک زبان مورد نیاز در هر دانشگاه پزشکی در لبنان متفاوت است که در ادامه نمونه ای از مدارک زبان مورد تقاضا در دانشگاه های پزشکی لبنان معرفی شده است.

مدارک زبان مورد نیاز در دانشگاه امریکن لبنان

مدارک زبان انگلیسی پذیرفته شده در دانشگاه امریکن لبنان به شرح زیر است:

 • تافل ( مبتنی بر رایانه ) – ۲۳۰
 • تافل ( مبتنی بر کاغذ ) – ۵۷۳
 • تافل ( مبتنی بر اینترنت ) – ۸۸
 • آیلتس آکادمیک ( شورای بریتانیا ) – ۷٫۰

متقاضیانی که دارای مدرک زبان نیستند ، می توانند در آزمون ورودی انگلیسی ( EEE ) ، سطح مهارت خود در زبان انگلیسی را نشان دهند ، این آزمون یکی از آزمونهایی است که LAU هنگام ارزیابی داوطلبان برای پذیرش قبول می کند.

مدارک زبان مورد نیاز در دانشگاه امریکن بیروت

پس از پذیرش ، متقاضی باید با کسب حداقل نمره ۵۳۰ در آزمون ورودی انگلیسی ، یا ۵۸۳ در آزمون مبتنی بر کاغذ انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی ( تافل ) ، ۲۵۰ در تافل رایانه ای یا ۹۷ در تافل مبتنی بر اینترنت یا ۷٫۰ در آیلتس ، مهارت خود را نشان دهد.

فارغ التحصیلان مدرک لیسانس علوم از این دانشگاه و نیز فارغ التحصیلان ایالات متحده ، انگلستان ، استرالیا یا کانادا از آزمون زبان معاف هستند.

مدارک زبان مورد نیاز در دانشگاه عرب بیروت

همه برنامه ها و امتحانات در BAU به زبان انگلیسی اجرا می شوند ، از این رو متقاضیان باید مدارک مربوط به مهارت زبان انگلیسی خود را به یکی از روشهای زیر ارائه دهند:

کلیه متقاضیان برای تحصیل پزشکی در این دانشگاه باید در آزمون زبان شرکت کنند و باید حداقل نمره ۷۰٪ را کسب کنند و با این حال ، متقاضیانی که در آزمون تافل با حداقل نمره ۵۰۰ یا آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ قبول شده اند یا برنامه گواهینامه عمومی آموزش ( GCE ) را با موفقیت پشت سر گذاشته اند ، از آزمون پذیرش زبان انگلیسی معاف هستند.

به همین ترتیب ، دانشجویانی که حداقل دو سال در موسسه ای که زبان تدریس آن انگلیسی است ، تحصیل کرده اند ، از آزمون پذیرش زبان انگلیسی BAU معاف می شوند.

متقاضیانی که در آزمون پذیرش زبان انگلیسی BAU شرکت نکرده اند ، می توانند دوره های اصلاحی زبان انگلیسی را در این دانشگاه بگذرانند.

بورسیه رشته های پزشکی در لبنان

به طور کلی در بیشتر دانشگاه های پزشکی لبنان ، دانشجویان ممتاز در آزمون پزشکی و دندانپزشکی از تخفیف در شهریه تا ۵۰ درصد برخوردار می شوند و در صورت کسب نمرات ممتاز در سال های بعد نیز می توانند از تخفیف استفاده کنند.

بورسیه رشته های پزشکی در لبنان

در برخی از دانشگاه ها نیز بورسیه هایی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است و سیاست اعطای بورس تحصیلی به هر دانشگاه بستگی دارد و کمک هزینه برای دانشجویان خارجی تحت توافق نامه های دو جانبه منعقد شده با کشورهای خارجی ارائه می شود.

در ادامه مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی به بورسیه های تحصیلی موجود در دانشگاه های لبنان برای دانشجویان بین المللی پرداخته اند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سنت ژوزف

دانشگاه سنت ژوزف بیروت صندوق بورس تحصیلی ایجاد کرده است که در درجه اول برای مناطق زیر در نظر گرفته شده است:

 • خاور نزدیک و خاورمیانه
 • اروپا
 • آفریقا

متقاضیان دریافت این بورسیه ها نباید تابعیت لبنانی داشته باشند و باید حداقل سه سال در کشوری غیر از لبنان اقامت داشته باشند و باید دو شرط اصلی به صورت زیر داشته باشند:

متقاضیان باید به زبان فرانسه تسلط داشته باشند

 • داوطلبان با توجه به معیارهای منطقه اولویت و برتری تحصیلی ، بر اساس مطالعه پرونده ، در یک بورس تحصیلی پذیرفته می شوند.
 • برای اخذ این بورس تحصیلی باید در اولین درخواست ثبت نام قبل از ۳۰ آوریل برای ترم ۱ و قبل از ۱۵ سپتامبر برای ترم ۲ ، تقاضا خود را ارسال کنید.

این بورس تحصیلی شامل دو قسمت است:

 • بخشی که هزینه های ثبت نام ( شامل آزمون فرانسه را شامل می شود ) و شهریه ( شامل بیمه حوادث با مسئولیت مدنی ) و اقامت در خوابگاه USJ در یک اتاق دونفره است.
 • مبلغ یکجا ۴۰۰ دلار در ماه ، برای مدت حداکثر ۱۰ ماه ، برای تأمین هزینه های زندگی دانشجو.

اگر قصد تحصیل پزشکی در خارج از کشور را دارید می توانید دانشگاه های ترکیه را نیز مد نظر قرار دهید ، بورسیه های تحصیلی جذابی در برخی دانشگاه های ترکیه ارائه می شود که می توانید برای آگاهی از آن ها مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه را نیز بخوانید.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در لبنان

لبنان ، به اصطلاح ” پاریس خاورمیانه ” ، از مناظر روم باستان گرفته تا فضای شهری خود ، مطابق نام خود عمل می کند و اگرچه درگیری های شدید در کشورهای همسایه آن شعله ور است ، اما به نسبت کشوری امن برای دانشجویان بین المللی می باشد و خیلی از دانشجویان حتی از ایران این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند ، بر همین اساس در ادامه مشاوران موسسه رجبی مزایا و معایب تحصیل پزشکی در لبنان را برشمرده اند.

مزایای تحصیل پزشکی در لبنان

زندگی دانشجویی در لبنان یکی از برجسته ترین موارد در کل منطقه خاورمیانه است.

بسیاری از دانشجویان بین المللی با هدف بهبود زبان عربی خود در لبنان تحصیل می کنند و حتی اگر این یک هدف اصلی نباشد ، اگر برای مدت طولانی در لبنان زندگی کنید ، یادگیری برخی کلمات و عبارات کلیدی به زبان عربی بسیار عالی است.

در دانشگاه های لبنان سمینارهای دانشجویی ترتیب داده شده است که به دانشجویان کمک می شود زبان محلی را بپذیرند و شبکه هایی بسازند که راه های جدیدی را برای بازار کار بین المللی باز کنند.

دانشگاه های پزشکی در لبنان ، از جمله دانشگاه امریکن بیروت ، دانشگاه سنت جوزف و دانشگاه امریکن لبنان ، امنیت جامعه و تعهد به اهداف آموزشی را در اولویت قرار می دهند و امکان تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسه در این دانشگاه ها وجود دارد ، لبنان همچنین با داشتن تعداد بالایی از دانشجویان پزشکی دوزبانه و سه زبانه بی نظیر است.

دانشگاه های پزشکی لبنان دارای تاییدیه از آمریکا و فرانسه هستند.

معایب تحصیل پزشکی در لبنان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان نیاز به مدرک لیسانس در رشته های مربوط به علوم پایه و گذراندن آزمون پزشکی دارد که خود ، ورود به این رشته ها را دشوارتر می سازد.

تعداد فارغ التحصیلان زیاد دندانپزشکی و پزشکی در لبنان ، کشوری با چند میلیون نفر جمعیت مشهود است و بنابراین بیشتر این متخصصان در پایتخت و حومه داخلی آن متمرکز شده اند و به همین دلیل زندگی سریع و راحت در این حرفه آسان نخواهد بود و بنابراین بسیاری از فارغ التحصیلان جوان مهاجرت به کشورهای حوزه خلیج فارس را انتخاب می کنند و از اینرو شاید برای کسانی که به قصد ادامه زندگی تحصیل دندانپزشکی در این کشور را انتخاب می کنند مناسب نباشد.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی لبنان

برای تحصیل و پذیرش رشته های پزشکی لبنان به مدارم زیر نیاز است:

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی لبنان
 • گواهی اتمام تحصیل دوازده ساله
 • کارنامه رسمی دبیرستان پایه ۱۱ و ۱۲ ( متن باید در یک پاکت مهر و موم شده ارسال شود ).
 • نمرات SAT ( در صورت وجود ).
 • فتوکپی شناسنامه یا گذرنامه برای متقاضیان غیر لبنانی.
 • دو عکس جدید با سایز پاسپورتی که توسط مقامات مربوطه تأیید شده است.
 • سه نامه توصیه شده.
 • رسید پرداخت هزینه درخواست.
 • یک نسخه از نمره آزمون پذیرش کالج پزشکی ( MCAT ) که با توجه به بیماری همه گیر COVID-19 و عدم امکان اکثر متقاضیان شرکت در آزمون MCAT در لبنان از آوریل ۲۰۲۰ و در تمام سال ۲۰۲۱ که به طور رسمی در سایت رسمی AAMC اعلام شده است ، کمیته پذیرش دانشکده های پزشکی تصمیم گرفته اند برای پذیرش مدارک مهارت زبان انگلیسی به عنوان مثال TOEFL یا IELTS یا SAT برای متقاضیان غیر انگلیسی زبان را بپذیرند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در لبنان

هر سال وزارت بهداشت لیستی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در لبنان را منتشر می کند که دانشجویان ایرانی می‌توانند برای تحصیل در آن‌ ها اقدام کنند و با توجه به اینکه این لیست هر سال به روز می شود ، می توانید برای دریافت لیست به روز دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در لبنان با مشاوران مهاجرتی رجبی در تماس باشید.

این لیست بر اساس سه سیستم رتبه‌بندی QS، تایمز و شانگهای مورد بررسی قرار می گیرد و سپس دانشگاه ‌های مورد تایید انتخاب می‌شوند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در لبنان

لازم به ذکر است که ملاک اصلی برای اعتبار این دانشگاه‌ها سال آغاز تحصیل دانشجو می باشد ، یعنی دانشجویی که در سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ تحصیل خود را در این دانشگاه ‌ها آغاز می کند ، مدرک او از طرف وزارت بهداشت مورد تایید بوده و می‌تواند پس از پایان تحصیلات خود از آن استفاده کند.

لطفا توجه داشته باشید که کالج‌ های وابسته به این دانشگاه ها و یا شعب آن در دیگر کشورهای جهان مورد تایید وزارت بهداشت نبوده و مدارک صادره از آن‌ها مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد و افرادی که قصد دارند پس از فارغ‌ التحصیلی به ایران بازگشته و مشغول به کار شوند ، باید حتما یکی از دانشگاه ‌های این لیست را انتخاب کنند تا مدرک آن‌ها از اعتبار لازم برخوردار باشد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت در لبنان در سال تحصیلی ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲

دانشگاه امریکن بیروت ( American University of Beirut )

تحصیل پزشکی در لبنان به زبان انگلیسی

از هفت دانشکده پزشکی ثبت شده در لبنان ، چهار دانشکده پزشکی انگلیسی را به عنوان زبان آموزش پزشکی خود استفاده می کنند ، در حالی که بقیه از فرانسه استفاده می کنند یعنی دو زبان که در این کشور به زبانهای اصلی صحبت نمی شود.

همانطور که قبلا هم گفته شد برای تحصیل پزشکی در لبنان به زبان انگلیسی باید در آزمون زبان دانشگاه های انگلیسی زبان شرکت کرد و یا با ارائه مدارک زبان بین المللی از شرکت در این آزمون معاف شد.

و اما اگر متقاضی سطح مهارت لازم در آزمون زبان برای تحصیل پزشکی را نداشته باشد می تواند ابتدا در دوه های زبان انگلیسی در لبنان ثبت نام کند و مهارت زبانی خود را ارتقا بخشد.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان

حال که با تحصیل رشته های پزشکی در لبنان آشنا شدید ، شاید سوالاتی برایتان پیش آمده باشد ، از بخش دیدگاه در پایین همین صفحه استفاده کرده و سوالات خود را بپرسید تا در سریعترین زمان ممکن ، کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پاسخگوی شما باشند.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان ، آیا می توان به طور مستقیم با مدرک دیپلم اقدام کرد؟

خیر ، متقاضیان برنامه پزشکی برای دوره های پریمدیکال باید لیسانس در زیست شناسی ، شیمی ، بیوشیمی ، مهندسی پزشکی ، علوم بنیادی بهداشت یا سایر علوم با معدل 80/100 یا بالاتر داشته باشند.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان باید در آزمون ورودی خاصی شرکت کنم؟

داوطلبان واجد شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه های لبنان باید در یک آزمون ورودی به نام MCAT قبول شوند.

بهترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان کدام دانشگاه است؟

دانشکده پزشکی در دانشگاه امریکن بیروت پیشروترین موسسه آموزش پزشکی و معتبر بین المللی در لبنان و خاورمیانه است. دانشگاه امریکن بیروت است که جایگاه اول را در بین دانشکده های پزشکی لبنان کسب کرده است.

شرایط پذیرش در دانشگاه امریکن بیروت چیست؟

میانگین نمره رقابتی و نمره معدل در فارغ التحصیلی با مدرک لیسانس ، نمرات رقابتی در دوره های اصلی در علوم ، نمرات رقابتی در آزمون MCAT ، آزمون MCAT فقط دو بار انجام می شود و بالاترین نمرات در نظر گرفته می شود ، عملکرد در مصاحبه پذیرش ، دانشجویانی که موفقیت های تحصیلی و نمرات MCAT رضایت بخشی دارند برای مصاحبه انتخاب می شوند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان چقدر است؟

به جز دانشگاه لبنان ، که تنها موسسه دولتی است که مدرک پزشکی ارائه می دهد و برای شهروندان لبنانی رایگان است ، همه دانشکده های پزشکی باقیمانده دارای شهریه هم برای دانشجویان لبنانی و هم دانشجویان خارجی بین 20000 تا 50000 دلار در سال هستند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان به چه زبان هایی ارائه می شود؟

از هفت دانشکده پزشکی ثبت شده در لبنان ، چهار دانشکده پزشکی انگلیسی را به عنوان زبان آموزش پزشکی خود استفاده می کنند ، در حالی که بقیه از فرانسه استفاده می کنند یعنی دو زبان که در این کشور به زبانهای اصلی صحبت نمی شود.

آیا ورود به رشته های پزشکی در لبنان آسان است؟

خیر ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان نیاز به مدرک لیسانس در رشته های مربوط به علوم پایه و گذراندن آزمون پزشکی دارد که خود ، ورود به این رشته ها را دشوارتر می سازد.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان چه مدارک زبان را باید ارائه دهم؟

تافل ( مبتنی بر رایانه ) – 230 تافل ( مبتنی بر کاغذ ) – 573 تافل ( مبتنی بر اینترنت ) – 88 آیلتس آکادمیک ( شورای بریتانیا ) – 7.0

آیا دانشگاه های لبنان مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

بله ، دانشگاه امریکن بیروت ( American University of Beirut ) تنها دانشگاه مورد تایید است.

با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان آشنا شدید ، برای دریافت اطلاعات دقیق تر و یا بررسی شرایط ویژه خود ، با مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در شهر های تهران و شیراز در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید ، همچنین چنانچه به تحصیل رشته های علوم پزشکی در کشوهای آسیایی علاقه مندید ، پیشنهاد ما تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین است ؛ بورسیه های تحصیلی ارائه شده در این کشور شگفت انگیز ، می تواند برای دانشجویان بین المللی بسیار مورد توجه باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه