تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند همواره محبوب و پرطرفدار بوده و دانشجویان زیادی هر ساله مهاجرت به این کشور را به عنوان راهی جهت رسیدن به آرزوی تحصیل در رشته پزشکی انتخاب می نمایند.

داوطلبان ایرانی نیز با توجه به شرایط ویژه کنکور و ظرفیت محدودی که برای علوم پزشکی وجود دارد ترجیح می دهند تا شانس خود را در سایر کشورها از جمله هند امتحان نمایند.

هند به دلیل برخورداری از دانشگاه های عالی و معتبر در سطح جهان ، هزینه زندگی مقرون به صرفه و امکان تحصیل به زبان انگلیسی به یکی از مقصدهای مهم برای متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور مبدل گشته و در سال های اخیر دانشجویان ایرانی زیادی به خصوص در رشته های علوم پزشکی درخواست های متعددی را به مراکز آموزش عالی آن ارسال کرده اند و به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط تحصیل در دانشگاه های این کشور هستند.

از این رو قصد داریم تا در ادامه این مطلب ، شما را از جزئیات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند آگاه سازیم و شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و برخورداری از راهنمایی های متخصصان ، با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس بگیرید.

پیشتر نیز در همین سایت مقاله تحصیل در هند ارائه شده که به طور مفصل به چگونگی دریافت ویزا ، بورسیه ، خوابگاه دانشجویی و سایر موارد در این باره پرداخته است ، خواندن مقاله تحصیل در هند را در کنار این مطلب به شما عزیزان توصیه می کنیم.

تحصیل در هند کشوری با عجایب فراوان

هند را می توان از بهترین و در عین حال عجیب ترین مقصدهای تحصیلی و زندگی در جهان دانست که گردشگران زیادی به دلیل جاذبه های فراوان هر ساله به آن سفر می کنند ، با وجود آنکه دو زبان هندی و انگلیسی در این کشور رسمیت دارند ، حکومت ۱۷ زبان دیگر را نیز به عنوان زبان رسمی میان مردم تایید می نماید و لهجه های بی شماری را در میان مردم می توان مشاهده کرد،

شاید برایتان جالب باشد که هند دومین کشور انگلیسی زبان جهان است زیرا بیش از ۱۲۵ میلیون نفر در آن کاملا انگلیسی صحبت می کنند ، علاوه بر آن ادیان متعددی در هند وجود دارد که همین امر موجب می شود تا بتوانید به راحتی در کنار مردمانی با عقاید متفاوت زندگی کرده و تجربه های شیرینی را برای خودتان رقم بزنید ، مردم این کشور در حوزه تکنولوژی و فناوری صاحب نام بوده و مهندسین بزرگی در سراسر دنیا هندی هستند ، بیش از ۹۰ کشور دنیا نرم افزارهای خود را از این کشور خرید می کنند.

کیفیت آموزش علوم مهم دانشگاهی همچون پزشکی و دندانپزشکی در الویت سیستم آموزشی این کشور قرار داشته و دانشگاه های مطرح انگلیسی و اروپایی در آن دارای شعبه می باشند ، البته شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور در سال های گذشته دچار تغییرات مهمی شده است که در ادامه به آن می پردازیم و چه خوب است که برای اقدام به تحصیل در هر کشور خارجی به روزترین اطلاعات را دریافت کنید.

ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی در هند

اجرای مقررات و کسب اعتماد اجتماعی مهم ترین بخش تحصیلات عالیه در هند است و چنانچه شما در یکی از مراکز دانشگاهی این کشور ثبت نام کنید ، بایت اعتبار و ارزش مدرک تحصیلی خود اطمینان کامل داشته و می توانید به راحتی به کشورهایی همچون انگلستان و یا آمریکا برای کار مهاجرت کنید.

از سال ۲۰۱۲ ، هند دارای ۱۵۲ دانشگاه مرکزی ، ۳۱۶ دانشگاه دولتی و ۱۹۱ دانشگاه خصوصی است و سایر موسسات شامل ۳۳،۶۲۳ کالج ، از جمله ۱۸۰۰ کالج اختصاصی زنان ، تحت این دانشگاه ها و موسسات و ۱۲،۷۴۸ موسسه ارائه دهنده دوره های دیپلم هستند.

ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی در هندوستان در سال های گذشته بدون آزمون ورودی و به صورت ثبت نامی انجام می شد ، اما در چند سال اخیر به دلیل استقبال فراوان آزمون های ورودی جهت پذیرش دانشجویان لحاظ شده است که نیاز به یادگیری و سپری نمودن برخی واحدهای پیش نیاز دارد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی هند

آزمون ورودی دانشگاه های هند که از سال ۲۰۱۶ توسط دیوان عالی این کشور تصویب گردید در ابتدا برای دانشجویان خارجی ممنوع اعلام شد و دانشجویانی که سال اول تحصیل را در این کشور شروع کرده بودند نیز از دانشگاه ها اخراج شدند ، موضوعی که توسط خیلی ها پیگیری شد ، اما نتیجه ای در بر نداشت اما در سال های بعد از آن به صورت یکسان برای متقاضیان بومی و خارجی به صورت منظم و یکسان برگزار می شود.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی هند

این آزمون شامل دروس پایه و اصلی رشته های پزشکی و دندانپزشکی است که حتی داشجویان خارجی نیز باید طبق سیستم آموزشی هند آن را فرا بگیرند.

این آزمون که NEETیا National Eligibility cum Entrance Testنام دارد ، برای تمامی رشته های دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد پزشکی ( MBBS ، MD ، MS ) و دوره دندانپزشکی ( BDS، MDS) در تمامی دانشگاه های هند برگزار می شود ، مجری این آزمون آژانس ملی تست ( NTA) است و معیارهای واجد شرایط بودن برای شرکت ، مجموعه پارامترهایی است که داوطلبان برای حضور در کنکور پزشکی باید تکمیل کنند.

پیش از این ، محدودیت های زیادی در مورد محدودیت سنی و دروس و همچنین نوع مدرسه وجود داشت ، اما طبق معیارهای جدید همه این محدودیت ها اکنون برداشته شده و معیار محدودیت سنی بالا حذف گردیده تا دانش آموزان مدارس آزاد نیز بتوانند شانس شرکت در این آزمون را داشته باشند.

محتوای آزمون NEET دانشگاه های هند

تمامی شهروندان هند ، شهروندان غیرمقیم (NRI) ، افراد با اصالت هندی (PIO) ، شهروندان ساکن در خارج از کشور هند (OCI) و اتباع خارجی واجد شرایط حضور در آزمون NEET 2021 هستند و این آزمون در مجموع ۱۸۰ سوال ( ۴۵ سوال فیزیک ، ۴۵ سوال شیمی، ۹۰ سوال زیست شناسی ) را شامل می شود که هر پاسخ صحیح ۴ نمره و هر پاسخ اشتباه یک نمره منفی به همراه دارد ، این آزمون در طول ۳ ساعت ( ۱۸۰ دقیقه ) برگزار می شود و حداکثر نمره کسب شده از آن ۷۲۰ است.

دقت داشته باشید که در هر درس باید حداقل ۵۰% نمره کسب شود و امکان شرکت به هر دو زبان انگلیسی و هندی برای دانشجویان وجود دارد ، البته این آزمون به سایر زبان های بومی نیز در برخی از نقاط این کشور برگزار می شود که مورد درخواست دانشجویان بین المللی نیست و در صورتی که زبان هندی را به عنوان زبان آزمون انتخاب کنید باید به سوالات زبان انگلیسی نیز به عنوان بخش چهارم پاسخ دهید.

طبق آمار در حدود ۷۹% داوطلبان زبان انگلیسی و ۱۱،۸۴% زبان هندی را به عنوان زبان آزمون انتخاب می کنند ، هر ایالت و دانشگاه دارای تعداد کرسی های مشخصی برای دانشجویان خارجی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی است و محدودیتی در اعداد ثبت نامی ها وجود ندارد.

نکات مهم آزمون NEET

داوطلبان خارجی این فرصت را دارند تا در صورت عدم قبولی سه بار در این آزمون شرکت نموده و در ظرفیت ۱۵% دانشجویان خارجی قرار بگیرند ، این آزمون به صورت چند گزینه ای و کتبی بوده و سن تولد از جمله مواردی است که در صورت یکسان بودن نمرات برخی داوطلبان با یکدیگر ، ملاک برررسی قرار می گیرد.

سایر زبان های این آزمون عبارتند از : گجراتی ، ماهاراتی ، بنگالی ، اسامه ، تلگو و تامیل و دقت داشته باشید که جهت شرکت در این آزمون باید به هند سفر کنید و تمامی دانشگاه ها اعم از دولتی و خصوصی دانشجویان خود را تنها بدین شیوه پذیرش می کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در هند

در قسمت قبل دریافتیم که کلید ورود به رشته پزشکی در دانشگاه های هندوستان قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور است ، اما برای رسیدن به قبولی در این آزمون باید چه اقداماتی را انجام داد؟

شرایط تحصیل پزشکی در هند

رشته پزشکی در دانشگاه های این کشور ۵ سال و نیم تا شش سال تحصیلی زمان می برد و تمامی داوطلبان باید دوره متوسطه را به پایان رسانده و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشند.

ارائه مدرک دیپلم قدم اول برای ورود به دانشگاه های هند است و شما برای قبولی در آزمون ورودی دانشگاه باید یک دوره پیش نیاز یا پری مدیکال را پشت سر گذاشته و تمامی دروس اصلی را مطابق با سیستم آموزشی این کشور فرا بگیرید.

نمرات دروس تخصصی مانند شیمی و زیست شناسی در مدرک دیپلم اهمیت بالایی داشته و جهت شرکت در دوره پیش نیاز باید یک سال زودتر به این کشور رفته و با ثبت نام در کالج واحدهای لازم را پشت سر بگذارید ، تحصیل در دانشگاه ها معمولا از ماه سپتامبر آغاز می شود و دانشجویان باید تمامی کارهای خود را قبل از این ماه به اتمام برسانند.

دوره پری مدیکال معمولا ۱۶ ماه و چهار ترم تحصیلی را شامل می شوند که البته برای هر دانشجو متفاوت بوده و می تواند تنها دو ترم را در بر گیرد ، بسیاری از دانشجویان خارجی متقاضی ثبت نام در دوره های زبان انگلیسی هستند که خود بخش مهمی از دوره پری مدیکال را به خود اختصاص می دهد.

دوره پزشکی در دانشگاه های هند

دو سال نخست رشته پزشکی به علوم پایه اختصاص داشته و تمامی دانشجویان باید در طول ۴ ترم درس مهمی از جمله آناتومی ، فیزیولوژی ، شیمی ، میکرو بیولوژی ، علوم زیستی و غیره را فرا گرفته و آمده یادگیری دروس تخصصی این رشته شوند ، در بخش بالینی دروسی مانند پاتولوژی ، داروشناسی ، میکروبیولوژی و سم شناسی به دانشجو تدریس شده و در نهایت با دوره انترنی و آموزش در بیمارستان های آموزشی به پایان می رسد.

سطح علمی دانشگاه های هند به دلیل پیروی از سیستم آموزشی کشوری همچون انگلستان بسیار بالا بوده و دانشجویان می توانند پس از فارغ التحصیلی خود به هر کشوری که تمایل دارند مهاجرت نموده و در آن به کار مشغول شوند.

خوب است این نکته را نیز به شما یاداور شویم که با وجود آزمون ورودی جهت تحصیل در رشته های علوم پزشکی ، دانشگاه های هند از مقرون به صرفه ترین و بهترین گزینه های ممکن برای دانشجویان ایرانی به شمار می روند که توسط وزارت بهداشت نیز تایید و تحت حمایت هستند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در هند

تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز مانند رشته پزشکی از جمله دوره های بسیار پرطرفدار در دانشگاه های هند است که با توجه به دانشگاه موردنظر از ۴،۵ تا ۵ سال تحصیلی زمان می برد ، برای ثبت نام در این رشته شما باید در دوره پری مدیکال شرکت نموده و آزمون ورودی را نیز پشت سر بگذارید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در هند

آزمون ورودی رشته دندانپزشکی با آزمون رشته پزشکی هیچ تفاوتی نداشته و تنها دانشجویان نیازمند کسب نمره متفاوت برای قبولی در هر رشته می باشند ، اهمیت ارائه دیپلم تجربی به همراه نمره بالا در دروس زیست و شیمی را فراموش نکنید که در طول دوره تحصیل خود به آن نیاز خواهید داشت.

در دوره دندانپزشکی دو سال نخست اغلب دروس دانشگاهی تان با رشته پزشکی مشترک است و سه سال بعد دروس تخصصی و مرتبط با دانش دندانپزشکی خواهد بود ، سه سال آخر از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و دروس مهم همچون بیماری های دهان و دندان ، اندودنتیک ، پریودنتولوژی و غیره در این دوره به دانشجویان تدریس می شود

خوب است این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که تحصیل در رشته دندانپزشکی بسیار پرطرفدارتر از رشته پزشکی بوده و متقاضیان بیشتری برای ورود به این رشته تلاش می کنند ، برخی از دانشگاه های هند نیز دارای حساسیت های بیشتری نسبت به سایرین می باشند و ممکن است پیش نیازهای بیشتری از شما درخواست شود.

اگر علاقه مند به تحصیل رشته دندانپزشکی هستید ، دانشگاه های روسیه هم می توانند مقصد خوبی برای شما باشند ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه ، بهترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل مقرون به صرفه دندانپزشکی را معرفی کرده ایم.

بهترین دانشگاه های پزشکی هند

شرایط تحصیل و قبولی در دانشگاه های هند تا حد زیادی به دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد و چه خوب است که شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی که تمام توان و انگیزه خود را برای داشتن آینده ای بهتر به کار گرفته اید ، بتوانید در دانشگاه های مطرح و تراز اول آن به تحصیل مشغول شوید.

بهترین دانشگاه های پزشکی هند

دانشگاه های هند نیز مانند سایر کشورهای جهان از رتبه های علمی مختلفی برخوردار هستند و شما عزیزان باید قبل از هرگونه اقدام و تصمیم گیری ابتدا تمامی مراکز علمی معتبر این کشور را شناخته و شانس خود را برای ورود به برترین آنها امتحان کنید.

در ادامه به برخی از برترین دانشگاه های این کشور نگاهی خواهیم داشت و شما می توانید جهت دریافت کلیه جزئیات با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید.

دانشگاه هندو بنارس به عنوان یک دانشگاه دولتی در سال ۱۹۱۶ در شهر بنارس تاسیس شد و هم اکنون بیش از ۳۰ هزار دانشجو در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند ، در دانشکده پزشکی این دانشگاه رشته های پرستاری ، پزشکی آیورودا ، دندانپزشکی و آمار بهداشت ارائه می شوند.

دانشگاه اسلامی علیگر نیز از دیگر دانشگاه دولتی هند از سال ۱۸۷۵ در شهر علیگر فعالیت خود را آغاز نمود و توانست به یکی از دانشگاه های پر سابقه کشور هند تبدیل شود ، دانشکده پزشکی این دانشگاه رشته های پزشکی ، ارتوپدی و دندانپزشکی را ارائه می دهد و قبولی در آزمون ورودی را به عنوان شرط اصلی پذیرش دانشجویان در نظر گرفته است.

سایر دانشگاه های معتبر پزشکی هند

دانشگاه دهلی : این دانشگاه دولتی از مشهورترین دانشگاه های هند است که در سال ۱۹۲۲در شهر دهلی نو تاسیس شد و دارای ۷۷کالج و ۵ موسسه آموزشی می باشد ، دانشکده پزشکی این دانشگاه رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، میکروبیولوژی پزشکی ، ارتوپدی ، پاتولوژی ، رادیولوژی و غیره می باشد ، این دانشگاه به دلیل امکانات ویژه ای که در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد از بهترین های هند و آسیا شناخته می شود.

دانشگاه مانیپال : این دانشگاه غیرانتفاعی در سال ۱۹۹۳ ابتدا با نام آکادمی آموزش عالی منیپال در شهری به همین نام تاسیس شد ، این دانشگاه در بیش از چهار کشور دارای شعبه بوده و سالانه بیش از ۲۰ هزار دانشجو در ان به تخصیل مشغول می شوند ، ملاک انتخاب برای پذیرش این دانشگاه معدل دبیرستان و پیش دانشگاهی است و دانشکده پزشکی دارای رشته های پزشکی ، پرستاری ، داروسازی و دندانپزشکی می باشد ، تمرکز اصلی این دانشگاه بر روی رشته های پزشکی بوده و در این زمینه شهرت جهانی کسب نموده است.

دانشگاه پزشکی پنجاب : یکی از با قدمت ترین دانشگاه های هند دانگشاه پنجاب است که به عنوان یک موسسه خصوصی هزینه تحصیل را به صورت کامل از دانشجویان دریافت می کند و رشته های پزشکی در دروه های تخصص نیز در این دانشگاه قابل سپری هستند.

از جمله دیگر دانشگاه های معتبر این کشور دانشگاه جاداوپور ، دانشگاه اسلامی علیگر و دانشگاه هندوی بنارس است که هر یک دارای یک رتبه در اسیا و جهان هستند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند

هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی در تمامی کشورهای جهان نسبت به سایر رشته های تحصیلی بالاتر بوده و دانشجویانی که به دنبال پذیرش در این رشته ها هستند باید از تمکن مالی خوبی برخودار باشند ، البته هند از جمله کشورهای مقرون به صرفه در این زمینه است و دانشجویان نسبت به سایر کشورها هزینه کمتری پرداخت می کنند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند

در اغلب دانشگاه ها شهریه رشته دندانپزشکی مقداری از رشته پزشکی بالاتر است و دقت داشته باشید که هزینه تحصیل منحصر به شهریه دانشگاه نبوده و دانشجویان باید دوره پیش نیاز و مخارج زندگی را نیز مدنظر داشته باشند.

به عنوان مثال هزینه دوره زبان و یا پری مدیکال در کالج های هند در حدود ۲۵۰۰ دلار است که باید در همان ابتدای دوره پرداخت شود ، هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی هند در حدود ۱۰۰،۰۰۰ تا ۱۵۰،۰۰۰ روپیه است که شهریه برخی از دانشگاه های مقرون به صرفه به شرح زیر است:

 • شهریه علوم پزشکی موسسه علوم پزشکی Raipur حدود ۲۵،۵۲،۵۰۰ روپیه ( ۳۵،۸۳۵ دلار )
 • شهریه علوم پزشکی در دانشکده پزشکی Kasturba در حدود ۵۰،۰۰،۰۰۰ روپیه ( ۷۰،۱۹۸ دلار )
 • شهریه علوم پزشکی موسسه علوم پزشکی Sri Aurobindo در حدود ۶،۳۵،۶۰۰ روپیه ( ۸،۹۲۴ دلار )
 • شهریه علوم پزشکی دانشکده پزشکی Maharaja Agrasen در حدود ۲،۵۱،۸۲۰ روپیه ( ۳،۵۳۵ دلار )

هزینه زندگی دانشجویان در هند

معمول است که جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند ، برای دانشجویان خوابگاه در نظر گرفته نشود و دانشجویان باید خانه های گروهی اجاره نمایند.

هند یکی از کشورهای کم هزینه برای زندگی است ، البته هزینه زندگی در هر کشور به سبک زندگی فرد و محل اقامت او بستگی دارد ، به طور کلی هر دانشجو برای پوشش هزینه های خوراک ، پوشاک ، مسکن ، سلامت ، حمل و نقل ، تفریح و سرگرمی در هند به میانگینی حدود ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه نیاز دارند.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در هند

حتما زبان تحصیل به عنوان یکی از دغدغه های اصلی تحصیل در خارج کشور ذهن شما را به خود مشغول کرده است ، اما هند از جمله کشورهایی است که کار را برای شما آسان نموده و زبان انگلیسی را به صورت گسترده در سیستم آموزشی خود استفاده می کند.

شما با یادگیری این زبان می توانید به راحتی پیش نیاز دانشگاه را فراهم نموده و به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بپردازید، البته زبان هندی نیز به عنوان اولین زبان رسمی در این کشور برای تحصیل قابل انتخاب است و شما تصمیم می گیرید که کدامیک را انتخاب کنید ، زبان تحصیل بر روی عوامل متعددی تاثیر گذار است که در عنوان های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

در رابطه با محدویت سنی نیز می توان گفت که داوطلبان باید ۱۷ سال سن را قبل از ثبت نام در آزمون NEET به پایان رسانده باشند و در سال های قبل حداکثر سن ۲۵ سال درنظر گرفته می شد که طبق قوانین جدید این محدودیت برداشته شده و داوطلبان با هر رده سنی می توانند شانس خود را برای قبولی امتحان کنند.

بورسیه رشته های پزشکی در هند

بورسیه های تحصیلی یکی از اصلی ترین انگیزه های دانشجویان در تحصیل در خارج کشور به شمار می روند و بسیاری تلاش می کنند تا با ارائه رزومه تحصیلی خوب شانس خود را برای دریافت هر گونه حمایت از سوی دانشگاه امتحان کنند ، اما با توجه به موقعیت دانشجویان در خارج کشور و شرایط پذیرش متفاوتی که برای پذیرش آنها درنظر گرفته می شود ، بورسیه های تحصیلی نیز قوانین خاص خود را داشته و دانشجویان باید مطابق با آنچه دانشگاه تعیین نموده ، اقدام کنند.

بورسیه رشته های پزشکی در هند

رشته های پزشکی و دندانپزشکی به دلیل هزینه بالایی که دارند معمولا شامل بورسیه های تحصیلی به ویژه در دوره ابتدایی و عمومی نشده و دانشجویان می توانند در دوره تخصص به دریافت بورسیه بیشتر امیدوار باشند ، البته داشتن رزومه تحصیلی خوب و یا سپری کردن یک دوره دانشگاهی ثبل از ورود به رشته پزشکی و یا دندانپزشکی به خصوص در علوم پایه می تواند در جلب حمایت دانشگاه بسیار موثر واقع شد.

کسب نمره بالا در آزمون ورودی دانشگاه نیز از دیگر مواردی است که می تواند شهریه دانشگاه را به صورت قابل توجهی کاهش داده و شما را از پرداخت شهرهی معاف سازد ، البته اکثر دانشگاه های خصوصی در برنامه تحصیلی خود بورسیه های متنوع و یا فرگیری نداشته و این مورد را در دانشگاه های دولتی بهتر قابل دسترسی است که شرایط پذیرش دشوارتری نیز دارند.

برای دریافت بورسیه های تحصیلی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی می توانید کشورهای آسیایی دیگری مانند چین را نیز انتخاب کنید ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین ، بورسیه های جذابی برای رشته های علوم پزشکی معرفی شده است.

برخی از بورسیه های پزشکی در هند

 • بورسیه Vahani که به ۲۰ دانشجو در هر سال تحصیلی تعلق می گیرد تمامی هزینه های دانشجویان را پوشش می دهد.
 • بورسیه HDFC Bank Educational Crisis یکی از بهترین بورسیه های پزشکی در دانشگاه های هند که از ۱۰،۰۰۰ تا ۲۵،۰۰۰ روپیه را پوشش می دهد.
 • بورسیه NEST Senior از معروف ترین بورسیه های تحصیلی در هند تا سقف ۵۰،۰۰۰ روپیه
 • بورسیه Dr Abdul Kalam به دانشجویانی که درآمد خانوادگی کمی داشته تا سقف ۲۰،۰۰۰ پرداخت می کند.
 • بورسیه های تحصیلی BHEL – FAEA به دانشجویانی که دارای پیشینه ضعیف اجتماعی و اقتصادی هستند، ارائه می شود.
 • بورسیه پزشکی بین المللی : توسط دانشگاه امریکایی باربادوس به دانشجویان واجد شرایط تعلق می گیرد.
 • طرح مرکزی بورسیه تحصیلی دانشجویان که توسط وزارت توسعه منابع انسانی به دانشکده های برتر در علوم پزشکی تعلق می گیرد.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در هند

انتخاب هر دانشگاه خارجی ریسک و چالش های خاص خود را به همراه دارد که تمامی علاقه مندان به تحصیل باید از همان ابتدا به خوبی از آنها آگاه شده و با درنظر گرفتن تمامی جوانب اقدام به تحصیل نمایند دانشگاه های هند نیز با وجود مزایای فراوان معایبی نیز دارند که البته شرایط برای هر دانشجو متفاوت بوده و نمی توان تمام ویژگی ها را جزو معایب و یا مزایا دانست.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در هند

در ادامه به برخی از بارزترین مزایا و معایب تحصیل در هند می پردازیم و شما می توانید با توجه به شرایط خود تصمیم گیری کنید.

متقاضیانی که در این کشور به تحصیل می پردازند ، می توانند به راحتی به ایران رفت و آمد داشته باشند و از پروازهای روزانه و پر تعداد در این مسیر استفاده کنند ، علاوه بر این فرهنگ مردم هند بسیار به ایرانیان نزدیک بوده و دانشجویان با آغاز زندگی در این کشور دچار شوک فرهنگی زیادی نشده و تجربه های لذت بخشی را در میان مردم شاد و رنگارنگ این کشور خواهند داشت.

کاربرد زبان انگلیسی در میان مردمانی که زبان رسمی و قدیمی دیگری نیز دارند از دیگر مزایای هند است که نباید ساده از کنار آن گذشت ، شما با یادگیری این زبان به راحتی قادر به برقراری ارتباط بوده و در دروس دانشگاهی تان نیز از آن استفاده می کنید ، چه مزیتی بهتر از تحصیل و صحبت به نخستین زبان بین المللی!

معایب تحصیل پزشکی در هند

هند از جمله مقصدهای تحصیلی است که مزایای آن نسبت به معایب آن بسیار بیشتر بوده و دانشجویان در همان جستجوهای نخستین آن را مقصدی ایده آل می یابند ، اما اطلاع از معایب این کشور هرچند اندک خالی از لطف نخواهد بود.

در قدم اول شاید بتوان آزمون ورودی دانشگاه های این کشور را سدی پیش روی دانشجویان رشته پزشکی دانست که نیاز به مطالعه و صرف زمان داشته و شانس قبولی را نسبت به سال های قبل که آزمون ورودی جود نداشت کاهش می دهد.

از دیگر معایب انتخاب هندوستان به عنوان مقصد تحصیلی ، زندگی در کشور شلوغ با جمعیتی فراوان است که در هر منطقه اداب و رسوم و زبان محلی خاصی وجود دارد که تجربه های متفاوتی را پیش رویتان قرار می دهد ، خوب است این نکته را نیز به شما عزیزان یادآور شویم که شیوه پرداخت شهریه در برخی ا دانشگاه های هند به نحوی است که دانشجویان باید هزینه کل سال تحصیلی را یکجا پرداخت نمایند که مبلغ قابل توجهی شده و برای برخی جزو نکات منفی به شمار رود.

همچنین امکان کار دانشجویی در هند ممکن نیست و به دلیل جمعیت انبوه بیکاری یکی از معضل های جدی در این کشور است و تنها در شرایط خاص اجازه کار دانشجویی وجود دارد ، بنابراین نباید به داشتن درامد همزمان با تحصیل پزشکی و یا دندانپزشکی در هند امیدوار باشید.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی هند

بررسی تمامی جزئیات مرتبط با تحصیل در دانشگاه های هند و انتخاب دانشگاه از مراحل اولیه ورود به رشته های پزشکی و دنداپزشکی در این کشور است و در گام های بعدی باید نسبت به تهیه مدارک و ارسال به دانشگاه جهت اخذ پذیرش اقدام نموده و سپس برای دریافت ویزا درخواست ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی هند

مدارک درخواستی هر دانشگاه متفاوت است و بهترین منبع جهت اطلاع دقیق از آن مراجعه به سایت رسمی هر دانشگاه است ، اما برخی مدارک به عنوان اصلی ترین نیازهای ورود به هر رشته در تمامی دانشگاه ها مورد درخواست هستند که به شرح زیر هستند:

 • اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی با حداقل نمره ۵۰% در دروس تخصصی
 • اتمام دوره پری مدیکال
 • تسلط به زبان انگلیسی
 • پاسپورت معتبر
 • رزومه
 • پرداخت هزینه ثبت نام
 • کارت نتیجه آزمون ورودی NEET

پس از پشت سرگذاشتن آزمون ورودی دانشگاه و کسب نمره قبولی باید با نامه پذیرش از سوی دانشگاه نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی هند

سفارت هند از شما مدارک زیر را درخواست می کند که البته امکان درخواست مدارک جزئی تری نسبت به پرونده تان نیز وجود دارد:

 • مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات که به تایید وزارت امور خارجه رسیده است.
 • نسخه چاپی فرم درخواست پس از بارگذاری در وب سایت ویزای هند.
 • گذرنامه
 • گواهی تولد تایید شده
 • نتایج آزمایش عمومی پزشکی
 • صورت حساب بانکی در سه ماه گذشته
 • پرداخت هزینه های ویزا
 • نامه شامل سابقه تحصیل و کار
 • نامه حاوی انگیزه تحصیل در هند
 • تعیین محل اقامت

دریافت وقت سفارت و ارائه مدارک به همراه آماده شدن برای روز مصاحبه از دیگر موارد مهم است که باید از آنها به خوبی مطلع شوید ، کارشناسان موسسه آماده اند تا شما را در این زمینه یاری رسانند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در هند

مورد تایید بودن دانشگاه مقصد در هر کشوری از جمله هند می تواند برای تمامی دانشجویان آسودگی خاطر به همراه داشته باشد و خیال آنها را بابت اعتبار مدرک تحصیلی شان در داخل کشور راحت سازد ، وزارت بهداشت کشورمان هر ساله با درنظر گرفتن فاکتورهای متعدد از جمله رتبه بندی های معتبر جهانی Times، QSو Shanghai فهرستی از دانشگاه های مورد تایید خود منتشر می سازد که که البته هر ساله مورد بازبینی قرار گرفته و اسامی به آن افزوده و یا از آن کم می شوند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در هند

طبق آخرین فهرست منتشر شده این سازمان دانشگاه های زیر مورد تایید هستند اما توصیه می شود تا جهت اطلاع از آخرین تغییرات حتما به کارشناسان موسسه مراجعه نمایید.

 • دانشگاه Aligarh Muslim
 • موسسه All India Institute Med Sciences New Delhi
 • دانشگاه Banaras Hindu
 • دانشگاه جاداوپور
 • دانشگاهJamia hamdard, new delhi ( فقط داروسازی و طب سنتی )
 • آکادمی مانیپال
 • دانشگاه پنجاب
 • دانشگاه دهلی

تایید مدارک نیز بر طبق تاریخ شروع به تحصیل بوده و کالج های مرتبط با این دانشگاه ها مورد تایید این سازمان نبوده و مدارک صادره از آنها ارزشیابی نخواهد شد ، هم چنین طبق تصویب این سازمان امکان انتقال دانشجویان به دانشگاه های داخل کشور در طول تحصیل وجود نداشته و پس از فارغ التحصیلی مدارک آنها ارزشیابی می شود.

دانشگاه هایی که در این فهرست قرار نگرفته اند به هیچ عنوان مورد تایید این سازمان نبوده و دانشجویان نمی توانند درخواست معادل سازی مدرک خود را داشته باشند.

تحصیل پزشکی در هند به زبان انگلیسی

ارائه مدرک زبان در هنگام ثبت نام در دانشگاه های هند الزامی است اما داوطلبان می توانند قبل از آغاز ترم تحصیلی به تسلط کافی در این زبان رسیده و سپس تحصیل در دانشگاه را آغاز کنند.

معمولا دانشگاه های هند دو مدرک آیلتس و یا تافل را به عنوان معتبرترین مدرک در حوزه زبان از دانشجویان درخواست می کنند ، حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس و یا نمره معادل آن ۷۵ درصد در تافل مورد تایید دانشگاه ها است.

هر دانشگاه سطح دقیقی از زبان را مشخص نموده که دانشجویان ملزم به فراهم نمودن آن هستند ، البته دانشجویانی که در کالج مرتب با دانشگاه ثبت نام می کنند ، زبان تخصصی رشته پزشکی و دندانپزشکی را فرا گرفته و با کسب نمره قبولی در آزمون نهایی گواهی مورد تایید دانشگاه را دریات می کنند که می تواند هیچ یک از مدارک آیلتس و یا تافل نباشد.

خوب است که دوره پری مدیکال خود را در کالجی معتبر پشت سر بگذارید تا بتوانید در صورت درخواست به چند دانشگاه از نتایج آن برای تمامی گزینه ها استفاد کنید.

تحصیل پزشکی در هند به زبان هندی

زبان هندی به عنوان یکی از اصیل ترین و قدیمی ترین زبان های دنیا نقش پر رنگ و اساسی در فرهنگ ، آداب و رسوم و کلیه سیستم های اداری و آموزشی هندوستان ایفا می کند و گویش های مختلفی از آن در سرتا سر این کشور وجود دارد.

تحصیل پزشکی در هند به زبان هندی

گرچه جمعیت قابل توجهی از مردم هند به زبان انگلیسی صحبت می کنند اما همچنان زبان هندی بیشترین استفاده را در میان مردم داشته و توسط تمامی والدین به فرزندانشان آموزش داده می شود.

از این رو شما به این زبان نیاز داشته و می توانید آزمون ورودی را نیز به این زبان پشت سر بگذارید ، ارائه مدرک زبان هندی این مزیت را دارد که به عنوان یک امتیاز مثبت شهریه دانشگاه را برای شما کاهش داده و شانس ورودتان به دانشگاه های دولتی را افزایش می دهد.

رشته های پزشکی و دندانپزشکی ، دو رشته مرتبط با جامعه انسانی هستند که از همان ابتدا شما را مجبور به معاشرت با بیماران و یا سایر کادر درمان می کند.

از این رو در طول دوره تحصیل خود در هند با افراد هندی زبان فراوانی سر و کار خواهید داشت که باید توانایی برقراری ارتباط با آنها را داشته باشید ، پس یادگیری زبان هندی را نیز جزو برنامه خود قرار داده و به تسلط نسبی در آن برسید.

کار پس از تحصیل در هند

با توجه به جمعیت انبوه هند و نیاز زیادی که به بهداشت و درمان وجود دارد ، تمامی پزشکان و فارغ التحصیلان دانشگاه های علوم پزشکی می توانند در حوزه آموزش دیده خود به کار مشغول شوند ، اما این شرایط برای دانشجویان خارجی کمی متفاوت بوده و جذب این افراد با دشواری های بیشتری صورت می پذیرد.

اغلب دانشجویان خارجی فارغ التحصیل از دانشگاه های هند ترجیح می دهند تا برای کار به کشور خود و یا سایر کشورهای مطرح مهاجرت کنند اما چنانچه مشتاق به ماندن در هندوستان هستید می توانید در دوره دانشجویی خود کار مناسبی یافته و پس از اتمام دوره دانشگاه به کار مشغول شده و به اقامت برسید.

دندانپزشکان و یا پزشکان عمومی در هندوستان از درآمد بالایی برخودار بوده و بسیاری همزمان با کار تحصیلات خود را در دوره تخصص پشت سر می گذارند تا بتوانند به جایگاه شغلی بالاتر و در عین حال درآمد بیشتری نیز برسند ، دقت داشته باشید که واحد رسمی پول هندوستان روپیه است و تمامی درآمدها و هزینه ها نیز باید طبق آن محاسبه و پرداخت شود.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند

در ادامه مطلب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند قصد داریم سوالات پر تکرار متقاضیان تحصیل در این کشور به همراه پاسخ کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) را تقدیم کنیم ، شما نیز می توانید سوالات خود را در پایین صفحه در بخش دیدگاه درج کنید تا در اسرع وقت به پرسش شما پاسخ داده شود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی هند در حدود 100،000 تا 150،000 روپیه است.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند چه مدارک زبانی را باید ارائه دهم؟

معمولا دانشگاه های هند دو مدرک آیلتس و یا تافل را به عنوان معتبرترین مدرک در حوزه زبان از دانشجویان درخواست می کنند ، حداقل نمره 6 در آزمون آیلتس و یا نمره معادل آن 75 درصد در تافل مورد تایید دانشگاه ها است.

آیا پس از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند ، می توانم در همان کشور کار کنم؟

با توجه به جمعیت انبوه هند و نیاز زیادی که به بهداشت و درمان وجود دارد ، تمامی پزشکان و فارغ التحصیلان دانشگاه های علوم پزشکی می توانند در حوزه آموزش دیده خود به کار مشغول شوند ، اما این شرایط برای دانشجویان خارجی کمی متفاوت بوده و جذب این افراد با دشواری های بیشتری صورت می پذیرد. اغلب دانشجویان خارجی فارغ التحصیل از دانشگاه های هند ترجیح می دهند تا برای کار به کشور خود و یا سایر کشورهای مطرح مهاجرت کنند اما چنانچه مشتاق به ماندن در هندوستان هستید می توانید در دوره دانشجویی خود کار مناسبی یافته و پس از اتمام دوره دانشگاه به کار مشغول شده و به اقامت برسید.

اگر در آزمون نیت قبول نشوم ، آیا باز هم فرصت شرکت در این آزمون را دارم؟

داوطلبان خارجی این فرصت را دارند تا در صورت عدم قبولی سه بار در این آزمون شرکت نموده و در ظرفیت 15% دانشجویان خارجی قرار بگیرند.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند باید در آزمون خاصی شرکت کنم ؟

بله ، این آزمون که NEETیا National Eligibility cum Entrance Testنام دارد ، برای تمامی رشته های دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد پزشکی ( MBBS ، MD ، MS ) و دوره دندانپزشکی ( BDS، MDS) در تمامی دانشگاه های هند برگزار می شود ، مجری این آزمون آژانس ملی تست ( NTA) است و معیارهای واجد شرایط بودن برای شرکت ، مجموعه پارامترهایی است که داوطلبان برای حضور در کنکور پزشکی باید تکمیل کنند.

آیا سطح علمی دانشگاه های هند بالاست و آیا مدارک آن برای سایر کشورها پذیرفته شده است؟

سطح علمی دانشگاه های هند به دلیل پیروی از سیستم آموزشی کشوری همچون انگلستان بسیار بالا بوده و دانشجویان می توانند پس از فارغ التحصیلی خود به هر کشوری که تمایل دارند مهاجرت نموده و در آن به کار مشغول شوند.

بهترین دانشگاه هند برای تحصیل رشته های پزشکی چه دانشگاهی است؟

دانشگاه هندو بنارس به عنوان یک دانشگاه دولتی در سال ۱۹۱۶ در شهر بنارس تاسیس شد و هم اکنون بیش از ۳۰ هزار دانشجو در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند ، در دانشکده پزشکی این دانشگاه رشته های پرستاری ، پزشکی آیورودا ، دندانپزشکی و آمار بهداشت ارائه می شوند.

هزینه زندگی دانشجویی در هند چقدر است؟

به طور کلی هر دانشجو برای پوشش هزینه های خوراک ، پوشاک ، مسکن ، سلامت ، حمل و نقل ، تفریح و سرگرمی در هند به میانگینی حدود ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه نیاز دارند.

کدام دانشگاه های هند مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

دانشگاه Aligarh Muslim موسسه All India Institute Med Sciences New Delhi دانشگاه Banaras Hindu دانشگاه جاداوپور دانشگاهJamia hamdard, new delhi ( فقط داروسازی و طب سنتی ) آکادمی مانیپال دانشگاه پنجاب دانشگاه دهلی

آیا در هنگام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند ، می توانم کار کنم؟

امکان کار دانشجویی در هند ممکن نیست و به دلیل جمعیت انبوه بیکاری یکی از معضل های جدی در این کشور است و تنها در شرایط خاص اجازه کار دانشجویی وجود دارد ، بنابراین نباید به داشتن درامد همزمان با تحصیل پزشکی و یا دندانپزشکی در هند امیدوار باشید.

گرچه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند با شرایط مناسبی که دارد دلخواه و مورد پسند متقاضیان است اما جهت اطلاع از تمامی جزئیات و به روزترین تغییرات در این زمینه می توانید از راهنمایی های دلسوزانه متخصصان دفاتر تهران ، اصفهان و شیراز موسسه مهاجرتی رجبی بهره مند شوید ، همچنین سایر مقالات سایت هم جهت ارتقا سطح اطلاعات شما در خصوص مهاجرت ، ارائه شده است ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه