تحصیل در هند

مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
تحصیل در هند
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

تحصیل در هند هنوز هم اصلاحات زیادی در دست دارد ، زیرا همراه با رشد اقتصادی در حال رشد است ، این کشور از تحقیقات پشتیبانی می کند و بر یک نیروی کار تحصیل کرده با تعهد به یادگیری مادام العمر تأکید می کند.

دانشجویانی که در هند تحصیل می کنند و بر روی فن آوری و علوم متمرکز هستند ، مقصد خود را بدون هیچ مشکلی پیدا خواهند کرد ، زیرا هند هزاران سال ( بله ، به معنای واقعی کلمه هزاران سال ) در رشته های علوم ، ریاضیات و فناوری پیشرو بوده است:

سیستم عددی در هند ابداع شد و آریاباتا مفهوم همیشه مهم ” صفر ” را ارائه داد ، ” آیورودا ” اولین سیستم پزشکی در جهان بود و سوسروتا ، ” پدر جراحی ” ، 2600 سال پیش جراحی های پیچیده ای را انجام داد.

Vinod Dahm تراشه Pentium را ساخت ، Viond Khosla بنیانگذار Sun Microsystems و Sabeer Bhatia بنیانگذار و خالق Hotmail است.

شما تعجب خواهید کرد اگر بدانید که برتری هند در علوم و فناوری چه تاثیری بر ایالات متحده گذاشته است ، چراکه 3.22 میلیون هندی ساکن ایالات متحده به این موارد تبدیل شده اند:

 • 38 درصد پزشکان در ایالات متحده.
 • 36 درصد کارمندان ناسا در ایالات متحده.
 • 34 درصد از کارمندان مایکروسافت در ایالات متحده.
 • 28 درصد از کارمندان IBM در ایالات متحده.

ما در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) قصد داریم شما را با چگونگی تحصیل در هند آشنا کنیم تا اگر می خواهید در این زمینه اقدامی کنید ، بتوانید با آگاهی کامل و به دور از اطلاعات پراکنده و اشتباه ، مسیر خود را انتخاب نمایید.

پیشتر در همین سایت در مقاله تحصیل در خارج از کشور ، بهترین و امن ترین کشورها برای تحصیل را معرفی کرده ایم و ضمناً برای هر رشته ای که شما علاقه مند به تحصیل در ان هستید برترین دانشگاه های جهان را معرفی نموده ایم ، مطالعه مقاله تحصیل در خارج از کشور را اکیداً به شما توصیه می کنیم.

تحصیل در هند

سیستم آموزشی هند

سیستم آموزشی در هند از سیستم انگلستان الگوبرداری شده است و کودکان موظف به تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه هستند.

سیستم آموزشی هند

پس از آن ، آنها می توانند تحصیلات حرفه ای یا تحصیلات عالی را دنبال کنند ، هند به دلیل حضور بسیاری از مهاجران ، مدارس بین المللی زیادی را در خود جای داده است که برنامه های درسی رقابتی پذیرفته شده در سراسر جهان را ارائه می دهند.

بیشتر مدارس آن برنامه درسی بین المللی کارشناسی ( IB ) را اجرا می کنند ، اگرچه سایر موسسات بسته به نیاز ثبت نام کنندگان از برنامه های درسی دیگر به همان اندازه رقابتی استفاده می کنند.

با توجه به زبان آموزشی که در مدارس هند استفاده می شود ، هندی معمولا برای تحصیلات ابتدایی و متوسطه استفاده می شود و زبان انگلیسی در درجه اول توسط مدارس بین المللی و خصوصی استفاده می شود.

دوره دبستان در هند

در هند ، كودكان از 6 تا 14 سال لازم است در مقاطع ابتدایی تحصیل كنند ، تحصیلات ابتدایی توسط دولت هند رایگان انجام می شود و مدارس خصوصی آموزش ابتدایی را ارائه می دهند ، اما امکانات آنها اغلب از استانداردهای پایین تری نسبت به مدارس دولتی برخوردار است.

علاوه بر این ، زبان آموزشی مورد استفاده در آموزش ابتدایی در هند یک زبان منطقه ای است و هنگامی که کودکان استاندارد III را شروع می کنند ، زبان انگلیسی در سیستم گنجانده می شود.

دوره راهنمایی در هند

تحصیلات متوسطه در هند پس از گذراندن دوره ابتدایی آغاز می شود ، 2 دوره وجود دارد که توسط مدارس متوسطه ، استاندارد X یا دبیرستان متوسطه و استاندارد XII یا دبیرستان متوسطه / ارشد دنبال می شود ، در پایان دوره متوسطه ، دانش آموزان می توانند در امتحانی شرکت کنند که به آنها امکان ثبت نام در استاندارد XI را می دهد و پس از اتمام استاندارد XII ، آنها می توانند در امتحان شرکت کنند تا بتوانند در دانشگاه ثبت نام کنند.

سیستم آموزش دانشگاهی در هند

سیستم آموزش عالی هند از ابتدای تأسیس خود در سال 1947 بسیار متمرکز است و دستخوش تغییرات زیادی می شود. سیاست آموزشی عمدتاً مبتنی بر سیستم آموزشی انگلیس در حال توسعه است.

از سال 2012 ، هند دارای 152 دانشگاه مرکزی ، 316 دانشگاه دولتی و 191 دانشگاه خصوصی است و سایر موسسات شامل 33،623 کالج ، از جمله 1800 کالج اختصاصی زنان ، تحت این دانشگاه ها و موسسات و 12،748 موسسه ارائه دهنده دوره های دیپلم هستند.

از آنجا که سیستم آموزشی هند با انگلستان شباهت های بسیار دارد شاید بخواهید در خصوص انگلستان و روش تحصیل در این کشور هم اطلاعات کاملی داشته باشید ، مقاله تحصیل در انگلستان را مرور کنید.

تحصیل در هند با مدرک دیپلم

یک دانشجوی بین المللی برای تحصیل در هند با مدرک دیپلم باید 12 سال تحصیل را گذرانده باشد ، دانشجویان بین المللی که در مدارس هند تحصیل می کنند ، می توانند درخواست های خود را تا زمان اعلام نتایج متوسطه ( 2 + 10 ) یا معادل آزمون ارسال کنند.

تحصیل در هند با مدرک دیپلم

پذیرش مستقیم دانشجویان بین المللی در رشته های مهندسی ، پزشکی ( MBBS ) ، دندانپزشکی ( BDS ) یا سایر دوره های پزشکی ارائه شده توسط موسسات دولتی امکان پذیر نیست.

برای بیشتر برنامه های تحصیلی در هند ، متقاضیان بین المللی می توانند درخواست های خود را برای پذیرش مستقیم به دانشگاه ارسال کنند ، با این حال دانشجویانی که می خواهند در برنامه های تحصیلی مهندسی ، معماری یا برنامه ریزی در انستیتو های ملی فناوری و دانشگاه های دارای بودجه مرکزی ثبت نام کنند ، می توانند از طریق طرح DASA ( پذیرش مستقیم دانشجویان خارج از کشور ) اقدام کنند.

DASA به یک متقاضی بین المللی اجازه می دهد تا درخواست پذیرش را به بیش از 1 دانشگاه در هند ارسال کند ، با این حال طرح DASA برای متقاضیان دوره کارشناسی محدودیت سنی دارد و آنها فقط دانشجویان 25 سال و کمتر را می پذیرند ، درصورتی که از استفاده از این سیستم متمرکز راحت نیستید ، نگران نباشید زیرا می توانید بدون توجه به برنامه تحصیلی خود ، مستقیما از دانشگاه منتخب خود استفاده کنید.

آزمون های پذیرش دانشجویان در هند برای متقاضیان بین المللی با مدرک دیپلم

برخی از دانشگاههای هند در امتحانات استاندارد خاص به نمره آزمون احتیاج دارند و باید بررسی کنید که آیا نیاز به انجام هر یک از این آزمون ها دارید و چندین ماه قبل از اینکه بخواهید تحصیلات خود را در هند شروع کنید در یک برنامه آزمون شرکت کنید.

رایج ترین آزمون هایی که دانشگاه ها از آنها استفاده می کنند ، GRE ،SAT و آزمون های مهارت زبان انگلیسی ، مانند تافل و آیلتس است.

علاوه بر این ، اگر قصد دارید به یکی از دانشگاه های IIT ( انستیتوی فناوری هند ) در هند مراجعه کنید ، خود را برای شرکت در JEE یا آزمون ورودی مشترک که برای پذیرش در برنامه های تحصیلات کارشناسی لازم است ، آماده کنید.

به طور معمول ، JEE هر سال در آوریل برگزار می شود و نتایج آن در ماه دسامبر منتشر می شود.

تحصیل رایگان در هند

تمام دانشگاه های هند دارای شهریه برای دانشجویان بین المللی است و تحصیل رایگان ارائه نمی دهند ، اما می توان با روش های مختلف از تحصیل رایگان در هند برخوردار شد که در ادامه به توضیح این روش ها پرداخته ایم.

 • دریافت بورس تحصیلی

بهترین راه تحصیل رایگان در هند دریافت بورسیه تحصیلی است.

 • پیدا کردن یک شغل آنلاین نیمه وقت در هند

اگرچه هند به دانشجویان اجازه کار نیمه وقت نمی دهد ، شما می توانید به صورت آنلاین کار کنید و به دلیل ارزان بودن شهریه ، اگر بورسیه نمی شوید ، می توانید با استفاده از سیستم عامل هایی مانند Upwork و Fiverr فقط بصورت آنلاین کار کنید.

تحصیل به زبان انگلیسی در هند

زبان های رسمی هند ، هندی و انگلیسی است ، اما بسیاری از زبان های دیگر در سراسر کشور صحبت می شود و زبان مادری معمولاً به منطقه بستگی دارد.

تحصیل به زبان انگلیسی در هند

با این حال ، تمام دوره های دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند و برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل به زبان انگلیسی در هند ، معمولا از شما خواسته شود که در یک آزمون مهارت مانند آیلتس شرکت کنید و نتیجه آن را به دانشگاه ارائه دهید ، البته توانایی زبان انگلیسی شما بخش مهمی از روند درخواست است و هنگام درخواست ویزای دانشجویی ضروری است.

تحصیل رشته های مهندسی در هند

هند یکی از بیشترین تعداد مهندسان را در جهان دارد ، در هند دانشگاه های مهندسی متعددی وجود دارد که دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در مهندسی ، مهندسی کاربردی و علوم ارائه می دهند.

تحصیل رشته های مهندسی در هند

موسسات فناوری هند ( IITs ) ، موسسات ملی فناوری ( NITs و CFTI ) مانند PEC Chandigarh ، SLIET Longowal ، BIT Mesra و موسسات فنی برتر دولتی مانند IET Lucknow و دانشگاه های فنی و تحقیقاتی HBTU ، تحصیل رشته های مهندسی در هند را ارائه می دهند.

تمام کالج های مهندسی در هند چند دوره خواهند داشت که تقاضای زیادی دارند ، این دوره ها نه تنها به دانشجویان کمک می کند تا در مشاغل خوب قرار بگیرند ، بلکه فرصت های کافی برای تحصیلات عالی و گزینه های شغلی را نیز فراهم می کنند.

برخی از رشته های مهندسی به دلیل متوسط حقوق مهندسان پس از فارغ التحصیلی و همچنین دامنه بسیار زیاد رشد از سایر رشته ها متمایز هستند و همه این عوامل رقابت را شدید می کند و آماده سازی کافی برای دانشجویان برای پذیرش در این دوره ها در موسسات معتبر مورد نیاز است.

همچنین برای تحصیل مهندسی می توانید به کشور روسیه بروید ، دانشگاه های روسیه خصوصا در رشته های هوافضا و مهندسی نفت بسیار شناخته شده و معتبر هستند ، مقاله تحصیل در روسیه را بخوانید.

ظرفیت پذیرش دانشگاه های مهندسی در هند

در حال حاضر بیش از 3500 دانشکده مهندسی در سراسر کشور وجود دارد و بهترین مشاغل برای فارغ التحصیلان موسسه فناوری هند ( IIT ) ، اختصاص داده می شود.

هر آوریل ، بیش از یک میلیون دانشجو در آزمون ورودی مشترک ( JEE ) ، مسیر اصلی ورود به IIT شرکت می کنند.

کمتر از 12 هزار صندلی در 16 IIT در هند وجود دارد و آنها هر سال از هر 50 متقاضی یک نفر را می پذیرند.

کالج های خصوصی حداکثر تا یک سوم صندلی های خود را برای دانشجویانی که مایل به پرداخت هزینه های مختلف از 15000 تا 35000 دلار برای پذیرش هستند ، اختصاص می دهند.

تحصیل رشته های مهندسی در موسسات فناوری هند

موسسات فناوری هند ( IITs ) دارای 23 مرکز واقع در بوبانسوار ، بمبئی ، دهلی ، گاندیناگر ، گواهاتی ، حیدرآباد ، ایندور ، جودپور ، کانپور ، خراگپور ، مدرس ، مندی ، پاتنا ، روورکی ، روپار ، دنباد ، پالکاد ، تیروپاتی ، تیروپاتی ، گوا ، جامو ، دارواد و واراناسی می باشد.

همه این ها دانشگاه های ملی و مستقلی هستند که برنامه درسی خود را تهیه می کنند و بسیاری از IIT ها عضو LAOTSE ، شبکه بین المللی دانشگاه ها در اروپا و آسیا هستند ، عضویت در LAOTSE به IIT اجازه می دهد دانشجویان و دانش پژوهان ارشد را با دانشگاه های کشورهای دیگر مبادله کند.

پذیرش در دوره های کارشناسی B.Tech و M.Tech یکپارچه از طریق JEE Advanced ( آزمون ورودی مشترک پیشرفته ) است که در آن سالانه حدود 150،000 دانشجو شرکت می کنند که از این تعداد فقط حدود 16،000 انتخاب می شوند.

این 150،000 دانشجو در ابتدا توسط JEE Mains ( مرکز آزمون ورودی مشترک ) که توسط NTA ( آژانس ملی آزمون ) انجام می شود ، طبقه بندی می شوند و حدود 1.2 میلیون دانشجو برای این آزمون شرکت می کنند.

پذیرش در بیشتر دوره های تحصیلات تکمیلی در IIT از طریق آزمون های ورودی کتبی مختلف : GATE ، JAM و CEED مجاز است.

پذیرش دکترا این برنامه اساسا مبتنی بر مصاحبه شخصی است ، گرچه داوطلبان ممکن است مجبور باشند برای آزمون کتبی حاضر شوند.

تحصیل رشته های مهندسی در موسسات فنی ملی هند

پذیرش در برنامه های کارشناسی کلیه این موسسات توسط آزمون ورودی مهندسی معروف به AIEEE انجام می شود.

از سال 2013 ، AIEEE با JEE-Main ( آزمون ورودی مشترک – اصلی ) جایگزین شد که در آن 40٪ به نتایج متوسطه بالاتر و 60٪ به نتایج JEE بستگی دارد.

10 دانشگاه برتر هند برای تحصیل رشته های مهندسی

 • موسسه علوم هند بنگلور
 • موسسه فناوری هند بمبئی (IITB)
 • موسسه فناوری هند دهلی (IITD)
 • موسسه فناوری هند مادرا (IITM)
 • موسسه فناوری هند Kanpur (IITK)
 • موسسه فناوری هند Kharagpur (IITKGP)
 • موسسه فناوری هند Roorkee (IITR)
 • دانشگاه دهلی
 • دانشگاه کلکته
 • دانشگاه SRM هاریانا

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در هند

هر ساله لیستی از سوی وزارت علوم منتشر می شود که در آن دانشگاه های مورد تائید در هند مشخص شده است ، لذا برای دریافت لیست جدید در هر سال تحصیلی با ما در شرکت مهاجرتی رجبی در ارتباط باشید.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در هند

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در هند در سه دسته ممتاز خوب و متوسط قرار گرفته اند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

دانشجویان برای تحصیل رد هند باید توجه داشته باشند که جهت ارزشيابي مدارك تحصيلي خارجي كشور هندوستان تحصيلات صرفا در خود دانشگاه ها ( Campus ) انجام شود و نه در كالج ها و انستيتوهاي وابسته.

دانشگاه های مورد تائید وزارت عاوم در هند در گروه الف ( ممتاز )

 • Anna University (Chennai)
 • Indian Institute of Science (Bangaloru)
 • Indian Statistical Institute (Delhi, Kolkata)
 • Institute & University under ICAR/CSIR (In different Indian Cities)
 • T.I.F.R (Tata Institute of Fundamental Research)
 • University of Delhi (Delhi)

دانشگاه های مورد تائید وزارت عاوم در هند در گروه ب ( خوب )

 • Aligarh Muslim University (Aligarh (U.P))
 • Amity University (Noida)
 • Banaras Hindu University (Banaras)
 • Jadavpur University (Kolkata)
 • Jamia Hamdard (New Delhi)
 • Jamia Millia Islamia (New Delhi)
 • Jawaharlal Nehru University (New Delhi)
 • Manipal University
 • Panjab University
 • Pondicherry University (Pondicherry)

دانشگاه های مورد تائید وزارت عاوم در هند در گروه ج ( متوسط )

 • Acharya Nagarjuna University (Guntur)
 • All India Institute of Speech & Hearing (Mysore)
 • Andhra University (Visakhapatnam)
 • Bangalore University (Bengaluru)
 • Bharati Vidyapeeth University (Pune)
 • Delhi Technological University (New Delhi)
 • Gauhati University (Guwahati)

تحصیل مقطع دکترا در هند

تحصیل مقطع دکترا در هند یک مدرک تحقیقاتی پیشرفته است ، که برای دانشجویانی طراحی شده است که قبلا دوره کارشناسی و ( معمولا ) دوره کارشناسی ارشد را گذرانده اند.

تحصیل مقطع دکترا در هند

به عنوان یک دانشجوی دکترا در هند ، شما هدف خود را برای تحقیق در مورد یک موضوع اصلی با پشتیبانی حداقل یک استاد راهنما ( در دانشگاه انتخابی خود با تخصص و تجربه مربوطه ) مشخص خواهید کرد و در پایان دوره خود ، شما یک پایان نامه را ارائه می دهید که فعالیت ها و نتایج تحقیق شما را توصیف می کند.

از این لحاظ ، تحصیل دکترا در هند بسیار شبیه سایر کشورها است ، با این حال همانطور که از کشوری با چنین سیستم عالی و متنوع از آموزش عالی انتظار می رود ، تفاوت های اندکی وجود دارد.

انواع دوره های دکترا در هند

اکثر دانشگاههای هند به عنوان دکترای تحقیقات دانشگاهی ، دکترای استاندارد را اعطا می کنند و برخی از آنها مدارک دیگری را نیز ارائه می دهند ، از جمله دکترا تخصصی تر به شرح زیر:

برنامه همکار در مدیریت ( FPM ): یک مدرک سطح دکترا که معمولا توسط موسسات مدیریت هند ( IIM ) ارائه می شود ، FPM ممکن است شامل آموزش های حرفه ای باشد ، قابل مقایسه با آنچه که در دوره دکترای مدیریت بازرگانی ( DBA ) وجود دارد و این برنامه ها معمولا تا پنج سال طول می کشد.

دکترای داروسازی ( Pharm D )- یک مدرک تخصصی که معمولاً حداقل شش سال طول می کشد.

ساختار آموزشی تحصیل دکترا در هند

در دانشگاههای ایالتی ، دوره های دکترا اغلب توسط کالج های محلی وابسته سازماندهی می شوند ( که به طور موثر به عنوان دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه عمل می کنند ) ، موسسات تخصصی تر با اهمیت ملی ممکن است یک برنامه دکترا واحد را اجرا کنند که در آن همه دانشجویان در موضوعات مرتبط کار می کنند.

برنامه های دکترا اغلب با یک مرحله درسی شروع می شوند که در آن دانش و مهارت تحقیقاتی موضوعی تخصصی را برای دانشجو فراهم می شود تا بتواند تحقیقات مستقل خود را انجام دهد.

مولفه دوره دکترای شما معمولاً در سال اول به اتمام می رسد ( اگر از قبل دارای صلاحیت و دوره آموزشی مربوطه در سطح کارشناسی ارشد باشید ، ممکن است این کوتاه تر باشد ) ، بعد از این شما خلاصه ای از پروژه خود را تهیه می کنید و برای راهنمایی تحقیقات خود یک سرپرست مناسب برای شما تعیین می شود.

از این مرحله به بعد شما به طور مستقل تری کار خواهید کرد ، تحقیق انجام می دهید و نتایج را برای نوشتن پایان نامه خود جمع می کنید.

طول دوره تحصیل دکترا در هند

در بیشتر موارد شما حداقل سه سال را در مقطع دکترا می گذرانید و تحصیل طولانی تر امکان پذیر است ، اما برخی از دانشگاه ها ممکن است حداکثر دوره ثبت نام را برای دانشجویان دکترا تعیین کنند که در این موارد معمولا حدود پنج سال طول خواهد کشید.

نحوه درخواست تحصیل دکترا در هند

برخی از دانشگاه های هند از پورتال های پذیرش برای کمک به مدیریت برنامه های خود استفاده می کنند و سایر دانشگاه ها درخواست های مستقیم را می پذیرند ، یا فرصت های خاص را تبلیغ می کنند.

حداقل شرط لازم برای ورود به دکترا هند مدرک کارشناسی ارشد در یک موضوع مرتبط است ، معمولا با نمره کلی حداقل 55٪ ( یا معادل آن ).

همچنین از داوطلبان انتظار می رود که مهارت های زبانی لازم را برای دوره خود داشته باشند ، انگلیسی یکی از زبان های رسمی هند است و برای تدریس در بیشتر دانشگاه های آن استفاده می شود ولی با این حال ، برخی از دانشگاه های تخصصی به زبان های هندی ، اردو یا سایر زبان های هند تدریس می کنند.

برنامه های دکترا هند معمولا رقابتی است و هر دانشگاه سالانه تعداد مشخصی از مکان ها را در برنامه های دکترا در دسترس خواهد داشت و برای انتخاب بهترین داوطلبان از سیستم آزمون های ورودی ، مصاحبه ها و ارزیابی پیشنهاد تحقیق استفاده می کند.

نهادهای فردی در مدیریت این فرایند خود آزاد هستند ، اما اکثر آنها همان مراحل کلی را دنبال می کنند.

اطلاعیه های تحصیل دکترا در هند

اولا ، دانشگاه تعیین می کند که برای برنامه های دکترا چه مکان هایی در دسترس است و این مکان ها سپس به عنوان ” اعلان ” برای پذیرش دکترا منتشر می شود.

اطلاعیه ها برای سال تحصیلی بعدی معمولا در پاییز قبلی منتشر می شوند ، با جستجوی وب سایت های دانشگاه می توانید آنها را پیدا کنید.

آزمون تحصیل دکترا در هند ( RET )

هنگامی که به اعلان دکترا در دانشگاهی پاسخ دهید ، دانشگاه شروع به ارزیابی مناسب بودن شما برای کار دکترا می کند.

آزمون تحصیل دکترا در هند ( RET )

متقاضیان مقطع دکترا در هند به طور معمول باید یک آزمون واجد شرایط بودن تحقیق ( RET ) را انجام دهند که یک آزمون کتبی است که تأیید می کند دانش و تخصص لازم را برای انجام تحقیقات پیشرفته در رشته انتخابی خود دارید.

محتوای RET مخصوص دانشگاه و برنامه شما خواهد بود و در بعضی موارد دانشگاه ها از مواد آزمون مربوط به مقاطع کارشناسی ارشد استفاده می کنند ( زیرا این سطحی است که شما باید به عنوان دانشجوی دکترا در آن کار کنید ).

شما باید قبل از شروع درخواست ، شرایط مورد نیاز و پردازش RET را بررسی کنید ، ممکن است لازم باشد در هند ( در کنار سایر دانشجویان ) در یک امتحان شرکت کنید.

مصاحبه پذیرش دکترا در هند

گام بعدی ( پس از عملکرد رضایت بخش در RET ) شرکت در مصاحبه دکترا است ، دانشگاه ها به طور معمول جزئیات نامزدهای دعوت شده به مصاحبه را به عنوان بخشی رسمی از قسمت پذیرش دکترای خود منتشر می کنند.

دانشگاه همچنین از این فرصت برای بررسی و ارزیابی اسناد درخواست شما استفاده خواهد کرد ، به طور معمول از شما خواسته می شود که گواهینامه ها و رونوشت های مربوط به مدارک موجود و همچنین سایر مطالب مربوط به درخواست خود را به همراه داشته باشید ، شرایط دقیق به همراه جزئیات مصاحبه به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیشنهادات تحقیق برای تحصیل دکترا در هند

مدارک قبلی ، نمره RET و عملکرد مصاحبه ما را تأیید می کند که برای داشتن یک برنامه در مقطع دکترا در هند واجد شرایط و آماده هستید ، برخی از دانشگاه ها همچنین ممکن است مایل باشند جزئیات موضوعی را که قصد دارید در دوره دکترای خود روی آن کار کنید ، بررسی کنند ، در این صورت آنها از شما می خواهند که یک پیشنهاد تحقیق ارائه دهید.

این ممکن است یک مرحله جداگانه در درخواست شما باشد ، یا ممکن است بخشی از روند مصاحبه شما باشد ، از این رو باز هم باید شرایط دانشگاه خود را بررسی کنید.

بورسیه های تحصیلی در هند

دولت هند ، دانشگاه های هند ، سازمان های خصوصی و دولتی مقدار زیادی بورسیه برای دانشجویان بین المللی و هندی که می خواهند در هند تحصیل کنند ارائه می دهد ، در ادامه می توانید اطلاعاتی در خصوص مهم ترین بورسیه های تحصیلی در هند برای کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، برنامه های آموزش از راه دور ، بورس تحصیلی دکترا ، مدرک فوق دکترا و دوره های کوتاه مدت علاوه بر برنامه های آموزشی در سال 2021 – 2022 بدست آورید.

بورسیه های تحصیلی در هند

بورسیه تحصیلی Symbiosis در هند ، 2021

دانشگاه بین المللی Symbiosis از دانشجویان ممتاز دعوت می کند تا به بخشی از بورس های تحصیلی بین المللی در هند بپیوندند ، این بورسیه برای دانشجویان بین المللی و داخلی برای سال تحصیلی 2021/2022 باز است.

این بورسیه هزینه تحصیل دانشجویان خارج از کشور در هند برای 5 دانشجو را پوشش می دهد و متقاضیانی که می خواهند در برنامه کارشناسی ارشد و کارشناسی شرکت کنند ، می توانند برای این برنامه اقدام کنند.

شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه Symbiosis

کشورهای واجد شرایط : متقاضیان از هند ، آفریقا ، آسیا و خاورمیانه پذیرفته می شوند.

دوره یا موضوعات واجد شرایط : برنامه کارشناسی ارشد و کارشناسی در هر موضوع ارائه شده توسط دانشگاه

معیارهای صلاحیت : برای واجد شرایط بودن ، متقاضیان باید تمام معیارهای زیر را داشته باشند :

 • باید گذرنامه معتبر خارجی داشته باشید.
 • باید بیش از 75٪ نمرات را در سال آخر دبیرستان کسب کنید (در مورد برنامه های کارشناسی) و 60٪ به عنوان یک درجه واجد شرایط در تحصیلات تکمیلی ( در مورد برنامه های تحصیلات تکمیلی ) را کسب کنید.
 • باید آخرین آزمون مقدماتی خود را گذرانده باشید و باید نتایج خوبی کسب کرده باشید.

مزایای بورسیه تحصیلی Symbiosis

دانشگاه بین المللی Symbiosis در بورسیه تحصیلی خود موارد زیر را ارائه می دهد:

 • یک نفر : ( 50٪ ) بودجه علمی برای یک برنامه تحصیلات تکمیلی در موسسه SIU
 • یک نفر : ( 100٪ ) بودجه علمی برای یک برنامه کارشناسی ارشد در موسسه SIU
 • یک نفر : ( 50٪) بودجه علمی برای یک برنامه کارشناسی ارشد در موسسه SIU
 • دو نفر : ( 25٪ ) بودجه علمی برنامه های دانشگاهی برای یک دوره کارشناسی ارشد در موسسه SIU

بورسیه تحصیلی دولتی هند در سال تحصیلی 2021 – 2022

دولت هند با کمک وزارتخانه های هند در کشور های مختلف و وزارت آموزش و پرورش و وزارت بازرگانی و صنایع ، 2000 بورس تحصیلی حداکثر 3500 دلاری برای سال تحصیلی 21-2020 ارائه می دهد.

هر دانشجوی شایسته ای که معیار های لازم را داشته باشد می تواند این بورسیه تحصیلی را به صورت زیر دریافت کند:

 • 5 سال برای دوره های کارشناسی یکپارچه
 • 3 یا 4 سال برای دوره های کارشناسی ، با توجه به مدت زمان دوره
 • 2 سال برای دوره های تحصیلات تکمیلی
 • یا تا زمان اتمام این دوره ، هر کدام که کمتر باشد

لطفا توجه داشته باشید ، بورس تحصیلی فقط برای دسته های ذکر شده در بالا موجود است و البته برای دوره های Ph.D. ، M.Phil و Doctoral نیست.

نحوه درخواست بورسیه تحصیلی دولت هند

برای درخواست این بورس تحصیلی ، دانشجویان باید در SII ثبت نام کرده باشند ، یک برنامه کاربردی را در وب سایت www.studyinindia.gov.in و موسسه با همکاری SII تکمیل کنند ، این بورس تحصیلی به شرح زیر اعطا می شود:

دانشجویان باید دارای سابقه علمی شایسته ای در دبیرستان ، متوسطه عالی و یا آخرین مدرک تحصیلی خود باشند.

دانشجویان ممکن است در امتحان Ind-SAT که توسط تیم SII در سراسر لیست داده شده کشورها انجام می شود ، شرکت کنند شوند.

با توجه به سهمیه اختصاص یافته توسط کشور و سایر معیارها ، تیم انتخابی نهایی با لیست نهایی انتخاب خواهد شد.

فواید بورس تحصیلی برای دانشجویان متقاضی

هر بورس تحصیلی 250،000 INR ( 3500 دلار ) برای هر دانشجو در سال ارزیابی می شود.

هر بورس تحصیلی تحت برنامه SII فقط هزینه های تحصیل ، اسکان ، غذا و هزینه پذیرش را پوشش می دهد و هیچ هزینه دیگری که در خارج از این مجموعه ذکر شده باشد تحت این بورس تحصیلی تأمین نمی شود.

اگر کل هزینه های دوره برای هر سال ، که شامل شهریه ، اسکان ، غذا و پذیرش می باشد ، کمتر از ارزش پیشنهادی 3500 دلار باشد ، مبلغ کمتری به عنوان بورس تحصیلی تعلق می گیرد.

کلیه بورسیه ها به صورت الکترونیکی به موسسات منتقل می شوند.

کلیه بورسیه های تحصیلی به صورت سالیانه تا روز فارغ التحصیلی قابل تمدید هستند.

طرح بورس فرهنگی عمومی ( GCSS )

این کمک هزینه بورس تحصیلی با هدف فراهم کردن فرصت تحصیل در هند به شهروندان کشورهای خاص است ، متقاضیان واجد شرایط می توانند از مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در هر دانشگاه هند استفاده کنند ، با این حال ، دوره های پزشکی مانند MBBS ، BDS یا Ph.D. شامل نمی شوند.

متقاضیان باید قادر به صحبت و درک انگلیسی باشند زیرا این ماده اصلی آموزش در سراسر کشور خواهد بود و این مزایا شامل شهریه رایگان ، همراه با سایر مزایا مانند کمک هزینه ماهیانه ، کمک هزینه خوابگاه ، مزایای پزشکی و کمک هزینه پایان نامه برای برخی از متقاضیان است.

كار پاره وقت دانشجويی در هند

این کشور با داشتن حدود 30،000 دانشجوی بین المللی ، به طور پیوسته از نردبان یکی از مقصدهای تحصیلی ترجیحا برای دانشجویان از کشورهای آسیایی و آفریقایی بالا می رود ، در حالی که هند طیف گسترده ای از فرصت های تحصیل را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد ، بسیاری از دانشجویان نیز به دنبال فرصت های شغلی به هند چه در طول تحصیل و چه بعد از آن می روند.

كار پاره وقت دانشجويی در هند

در ادامه مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی ، به برخی از سوالات متداول دانشجویان بین المللی که می خواهند در هند کار و تحصیل کنند ، پاسخ داده اند.

اجازه کار دانشجویان خارجی برای کار حین تحصیل در هند

بسیاری از دانشجویان خارجی که برای تحصیل به هند می روند ، فرصتهای کار در این کشور را نیز کشف می کنند ، در حالی که دولت هند به دانشجویان بین المللی اجازه نمی دهد هنگام تحصیل در هند کار کنند ، NRI ، OCI و PIO را از این گروه معاف می کند ، در اینجا نکاتی در مورد فرصت های کار در هند برای دانشجویان بین المللی آورده شده است:

 • دارندگان گذرنامه خارجی مجاز به کار در طول دوره تحصیل در هند نیستند.
 • شهروندان خارج از کشور هند ( OCI ) و افراد با منشا هندی ( PIO ) از این قانون مستثنی هستند و می توانند در هند کار و تحصیل کنند.
 • دانشجویان بین المللی مجاز به گذراندن دوره های کارآموزی و آموزش در هند هستند و با این حال ، این باید بخشی از برنامه ای باشد که آنها دنبال می کنند.
 • در بیشتر موارد ، به دوره های کارآموزی و آموزشی که توسط دانشجویان بین المللی در هند انجام می شود ، حقوقی داده نمی شود.
 • OCI ها و PIO ها قبل از شروع هر شغل پاره وقت باید از دانشگاه یا موسسه ای که در آن ثبت نام کرده اند مجوز بگیرند.
 • برای دانشجویان OCI و PIO که می خواهند در هند کار و تحصیل کنند محدودیت ساعتی وجود ندارد.
 • دوره های کارآموزی و آموزشی که توسط دانشجویان خارجی انجام می شود باید با برنامه ای که در حال تحصیل هستند مرتبط باشد.

دانشجویان NRI ، OCI و PIO

هندی های غیر مقیم ( NRI ) ، اتباع خارج از کشور هند ( OCI ) و افراد با منشا هندی ( PIO ) یا شهروندان هند یا تبعه خارجی هستند که اصالت هندی دارند ، بسیاری از موسسات هندی 10 – 15٪ از صندلی های خود را برای دانشجویان NRI ، PIO و OCI رزرو می کنند ، از آنجا که دانشجویان این گروه ها اصالتا هندی هستند ، از نظر یافتن کار هنگام تحصیل در هند نسبت به سایر اتباع خارجی اختلاف دارند.

کار بعد از تحصیل در هند

بر خلاف محدودیت های کار در طول تحصیل در هند ، دانشجویان بین المللی پس از اتمام برنامه های خود به طور قطع می توانند در هند کار کنند به شرطی که به آنها پیشنهاد کار شود ، ویزای استخدام معمولاًبرای یک سال اعطا می شود و می تواند تمدید شود.

دانشجویان می توانند مشاغل مختلفی را تحت طرح ویزا به عهده بگیرند و همچنین می توانند به صورت قراردادی کار کنند ، با این وجود ویزای استخدام دو محدودیت عمده دارد : اول ، اتباع خارجی باید در یک موقعیت ماهر استخدام شوند ، به عنوان یک مدیر ارشد یا یک سمت مدیریتی و ثانیا ، دارنده ویزا باید حداقل 25000 دلار آمریکا سالانه بدست آورد.

خدمات بیمه دانشجویی در هند

دانشجویانی که قصد تحصیل در هند را دارند باید برای ویزای دانشجویی بین المللی اقدام کنند و کلیه مدارک پشتیبانی این برنامه را ارائه دهند ، البته بیمه دانشجویی الزامی برای ویزای دانشجویی نیست ، بنابراین دانشجویان نیازی به نشان دادن پوشش بیمه درمانی خود ندارند ، با این حال ما به شما توصیه می کنیم قبل از سفر بیمه ای برای پوشش هزینه های درمانی خود خریداری کنید که نه تنها نیازهای پزشکی شما را تأمین کند ، بلکه برنامه های بین المللی شامل بازگشت به کشور خودتان را نیز پوشش دهد.

خدمات بیمه دانشجویی در هند

شرایط بیمه شما برای تحصیل در هند با توجه به مدت تحصیل شما و همچنین شرایط شخصی و گزینه های شما تعیین می شود ، هنگامی که گزینه های بیمه خود را در هند مرور می کنید ، یافتن طرحی مهم است که شما را برای تمام مدت حضور در آنجا تحت پوشش قرار دهد ، حتی بدون الزامات رسمی ویزای هند برای بیمه ، باید مطمئن شوید که در هر صورت تحت پوشش هستید!

بهداشت و درمان در هند

سیستم مراقبت های بهداشتی در هند جهانی است ، اما به عنوان یک دانشجوی بین المللی متوجه خواهید شد که بسته به محل اقامت شما تفاوت های زیادی در سطح مراقبت وجود دارد ، اگر در یک مکان روستایی مستقر هستید ، ممکن است سطح مراقبت بسیار پایین باشد ، اما در شهرهای بزرگی مانند بمبئی می بینید که پیشرفته ترین بیمارستانهای جهان با گزینه های مراقبت عالی وجود دارد.

به همین دلیل هم تحصیل رشته های علوم پزشکی در هند می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد ، مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند را بخوانید ، پزشکانی که در هند تحصیل کرده اند ، پس از فارغ التحصیلی درآمد بسیار خوبی خواهند داشت.

در بیشتر موارد ، امکانات پزشکی در شهرهای بزرگ خصوصی است و شما احتمالاً می خواهید مطمئن شوید که در این مراکز خصوصی مراقبت های پزشکی دریافت می کنید زیرا بهترین خدمات را ارائه می دهند ، امکانات پزشکی خصوصی در هند با هزینه های نسبتا ارزان خدمات مراقبت با کیفیت بالا را ارائه می دهند.

بنابراین مهم است که اطمینان حاصل کنید که بیمه درمانی کافی در هند دارید تا کل مدت شما را تحت پوشش بیمه قرار دهد ، با وجود سیستم بهداشت جهانی بهداشت هند ، عدم پوشش و زیرساخت در بخش دولتی به این معنی است که خرید بیمه درمانی خصوصی ، در صورت توانایی مالی ، عاقلانه است.

هزینه بیمه پزشکی دانشجویان

شرکت های بیمه بسیاری در بازار وجود دارند که انواع مختلفی از بیمه نامه ها را ارائه می دهند ، توصیه می شود دانشجویان قبل از خرید جزئیات پوشش بیمه دانشجویان را با یکدیگر مقایسه کنند و بهترین طرح بیمه دانشجویی هند را متناسب با شرایط خاص بیمه دانشجویی خود انتخاب کنید و با استفاده از اعتبار ، کارت نقدی یا چک خرید کنند.

طرح های بیمه درمانی دانشجویی شامل موارد اجباری بیماری و تصادف تا 500000 دلار است و به غیر از پوشش این موارد ، این برنامه ها همچنین مزایای خاص دانشجویی مانند حمایت مالی ، قطع تحصیل ، بازدید دلسوزانه ، پوشش بارداری ، پوشش روانی و اختلال عصبی و غیره را فراهم می کند ، همچنین حق بیمه در مقایسه با آنچه که دانشگاه ارائه می دهد بسیار رقابتی است.

شرکت های بیمه هند مانند Tata AIG ، Bajaj Allianz ، HDFC Ergo ، Religare Health ، Reliance General ، Apollo Munich ، Royal Sundaram و غیره گزینه های جامع بیمه درمانی دانشجویان را ارائه می دهند.

خوابگاه های دانشجویی کشور هند

در هند به خوابگاه های دانشجویی ” مسکن PG ” گفته می شود و با اینکه بیشتر کالج ها یا دانشگاه ها دارای خوابگاه هستند ، با این وجود در بیشتر موارد برای کل دانشجویان ثبت نام شده کافی نیست.

خوابگاه های دانشجویی کشور هند

اکثر دانشجویان ترجیح می دهند خارج از دانشگاه در PG ها و خوابگاه های خصوصی اقامت داشته باشند زیرا معمولا از امکانات و خدمات بهتری برخوردار هستند ، به عنوان مثال ، در سال پیش تخمین زده می شود که 1.8 180،000 دانشجو در دانشگاه دهلی ثبت نام کرده باشند و از این تعداد فقط حدود 9000 جای خالی در خوابگاه های آن برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دسترس بوده است.

این دانشگاه سالانه به طور متوسط 54000 دانشجو می پذیرد که اکثر دانشجویان را برای یافتن محل اقامت در خارج از دانشگاه رها می کند و همین امر منجر به ایجاد تعداد زیادی خوابگاه دانشجویی در نزدیکی دانشگاه دهلی شده است.

بنابراین خوابگاه در پردیس دانشگاه 20٪ از کل تقاضا را برآورده می کند در حالی که باقیمانده نیاز توسط سازمان های خصوصی برآورده می شود ، بیشتر پردیس های دانشگاهی واقع در مناطق شهری به دلیل کمبود زمین یا عدم ابتکار عمل دانشگاه ها به دلیل مصوبات دیوان سالاری وقت گیر ، قادر به گسترش خوابگاه های دانشجویی نیستند.

انواع خوابگاه های دانشجویی در هند بر اساس کیفیت

کیفیت بالا : خوابگاه های دانشجویی ساخته شده با اهداف شخصی و بازار اجاره خصوصی نیازهای دانشجویان را ارزیابی می کند و از این طریق محل اقامت با کیفیت بالا در نزدیکی دانشگاه را فراهم می کند و دارای امکانات مدرن است ، چنین اقامتگاه هایی هزینه بالایی دارند.

کیفیت متوسط : محل اقامت ارائه شده توسط دانشگاه ها به صورت سالن های اقامتگاه ، کالج های مسکونی و آپارتمان دانشگاه است ، اینها برای دانشجویان کافی است اما از امکانات مدرن برخوردار نیستند و از نظر کیفیت پایین هستند.

کیفیت پایین : انواع با کیفیت پایین تر شامل PG ها و هاستل ها هستند.

معایب خوابگاه های دانشجویی دولتی هند

اکثر واحدها در ارائه امکانات اولیه مانند آب گرم ، اتصال Wi-Fi یا خدمات خشکشویی موفق نیستند و حتی بدتر از آن ، کمبود مهمان نوازی از سوی کادر مدیریتی باعث استرس و اضطراب بیشتر دانشجویان و والدین آنها می شود ، اگرچه اکثریت این واحدها خدمات غذا ارائه می دهند ، استانداردهای کیفیت و بهداشت در سطح زیرساختی قرار دارند.

بهترین دانشگاه های هند

وب سایت QS Top Universities یک بانک اطلاعاتی جامع از دانشگاه ها با پوشش دقیق در مورد ویژگی ها ، امکانات ، دوره ها ، اساتید و سایر اطلاعات آنها فراهم ساخته است ، همچنین از یک ابزار جستجوی دانشگاهی برخوردار است که به شما امکان می دهد با استفاده از فیلترهای بسیار مفید ، دانشگاه های مختلف را پیدا کرده و در مورد آنها اطلاعات کسب کنند.

بهترین دانشگاه های هند

هند با داشتن لیست طولانی از دانشگاه هایی که تحصیلات کلاس جهانی را به دانشجویان ارائه می دهند ، مقصد قابل توجهی برای آموزش عالی است ، در ادامه 10 دانشگاه برتر هند بر اساس رتبه بندی دانشگاه QS World 2021 معرفی کرده ایم.

موسسه فناوری بمبئی هند ( IIT B )

موسسه فناوری بمبئی هند ( IIT B ) به عنوان دانشگاه شماره یک هند شناخته می شود و در رتبه 172 جهانی قرار دارد ، این موسسه با اهمیت ملی که اولین بار در نوع خود با کمک های خارجی در هند راه اندازی شده است ، دارای 10401 دانشجوی هندی و 99 دانشجوی بین المللی و حدود 974 عضو هیئت علمی است ، این موسسه در سطح جهانی به عنوان یک رهبر در زمینه آموزش و تحقیقات مهندسی شناخته شده است.

موسسه علوم هند بنگلور ( IISc )

موسسه علوم هند بنگلور در رتبه دوم دانشگاه QS Top University قرار دارد و در رتبه 185در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارد ، این دانشگاه برتر دولتی که در سال 1909 توسط Jamsetji Nusserwanji Tata ، سرمایه دار معروف تجارت در هند و ماهاراجا میسور تاسیس شد ، 4038 دانشجو از هند و 37 دانشجوی خارج از کشور و 434 عضو هیئت علمی دارد ، بیش از یک قرن از زمان تاسیس ، IISc به عنوان پیشرو موسسه تحقیقات و آموزش پیشرفته علمی و فناوری در هند شناخته شده است.

موسسه دهلی هند ( IITD )

موسسه دهلی هند ( IITD ) در جایگاه سوم در میان دانشگاه های هند قرار دارد و دارای موقعیت 193 در لیست بهترین موسسات جهان است ، این دانشگاه یکی از هفت موسسه فناوری است که در هند ایجاد شده است ، این موسسه در سال 1961 تأسیس شد و 8،058 دانشجوی هندی و 62 دانشجو خارجی و 778 کارمند هیئت علمی دارد.

موسسه فناوری مادراس هند ( IITM )

موسسه فناوری مادرس هند ( IITM ) که به عنوان یکی از برجسته ترین دانشگاههای هند با اهمیت ملی شناخته می شود ، در بین دانشگاه های برتر هند در رتبه چهارم قرار دارد و در بین 275 دانشگاه های برتر جهان در لیست رتبه بندی دانشگاه جهانی QS قرار دارد ، IIT دارای 16 بخش دانشگاهی و چند مرکز تحقیقاتی در زمینه های مختلف مهندسی و علوم خالص است ، این موسسه شامل 9،911 دانشجو ، از جمله 81 دانشجو خارجی و 878 کارمند هیئت علمی است.

موسسه فناوری Kharagpur هند ( IIT-KGP )

در جایگاه 5 در میان دانشگاه های برتر هند ، موسسه فناوری Kharagpur هند ( IIT-KGP ) را پیدا می کنیم ، این موسسه در رتبه 314 در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارد ، IIT Kharagpur اولین موسسه از شانزده موسسه ای است که در سیستم IIT تأسیس شده است ، این دانشگاه در حال حاضر 10،928 دانشجوی هندی و 19 دانشجوی خارجی که توسط 841 عضو هیئت علمی آموزش دیده اند را شامل می شود.

موسسه فناوری Kanpur هند ( IITK )

رتبه ششم در میان دانشگاه های هند به موسسه فناوری Kanpur هند ( IITK ) تعلق می گیرد ، رتبه بندی جهانی این دانشگاه 350 است ، IITK در سال 1959 ایجاد شده است ، این دانشگاه یکی از موسسات برجسته هند برای پیشگام آموزش مهندسی مبتنی بر علم محسوب می شود و در حال حاضر ، 7،099 دانشجوی هندی ، از جمله 29 دانشجوی خارجی و 613 کارمند ، بخشی از این موسسه هستند.

موسسه فناوری Roorkee هند ( IITR )

موسسه فناوری Roorkee هند ( IITR ) در جایگاه هفتم در میان برترین موسسات هند و در رتبه 383 در میان دانشگاه های دارای رتبه برتر جهان قرار دارد ، این دانشگاه دارای 7999 دانشجو از هند علاوه بر 189 دانشجوی خارجی آموزش دیده توسط 476 عضو هیئت علمی می باشد.

موسسه فناوری گوآهاتی هند ( IITG )

هشتمین مقام برتر در بین دانشگاه های هند در دانشگاه های برتر QS به موسسه فناوری هند گوآهاتی هند اعطا می شود ، این دانشگاه که در رتبه 470 ام در میان موسسات برتر دنیا قرار دارد ، در حال حاضر 5999 دانشجوی هندی ، 44 دانشجوی خارجی و 411 کارمند مشغول آموزش دارد.

دانشگاه دهلی

نهمین دانشگاه برتر هند براساس رتبه بندی دانشگاه های برتر QS ، دانشگاه دهلی است که رتبه 501 – 510 را در بین بهترین دانشگاه های جهان کسب می کند ، این دانشگاه با شروع کار خود در سال 1922 ، 24725 دانشجو از هند ، 290 دانشجو از خارج و 1176 عضو هیئت علمی داشته است.

IIT حیدرآباد

مقام دهم در میان دانشگاه های برتر هند توسط موسسه فناوری هند ، حیدرآباد منعقد شده است که در رتبه 601 – 650 در میان رتبه بندی جهانی QS قرار دارد و با شروع کار خود در سال 2008 ، این دانشگاه امروز 2،454 دانشجو و 216 عضو هیئت علمی دارد.

بهترین شهرهای هند برای تحصیل

پاسخ به این سوال که بهترین شهر های هند برای تحصیل کدام است بستگی به رشته مورد علاقه شما دارد ، به عنوان مثال برای تحصیل در رشته مهندسی بهترین شهر می تواند چنای ، بمبئی ، بنگلور یا دهلی باشد و در صورت تمایل به تحصیل در رشته مدیریت ، احمدآباد یا حیدرآباد بهترین شهرها هستند.

بهترین شهرهای هند برای تحصیل

اما اگر می خواهید شهری را انتخاب کنید که تمام نیازهای آموزشی شما را برآورده کند ، آن شهر احتمالا دهلی نو است.

از سوی دیگر زندگی دانشگاهی فقط مربوط به دانشگاه و کلاس و درس نمی شود و شهری که در آن تحصیل می کنید تأثیر زیادی در شکل گیری زندگی دانشگاهی شما دارد و آخر هفته هایی که در جستجوی رستوران های ارزان قیمت ، خرید کنار جاده و سالن های سینمای هستید ، خاطراتی هستند که برای همیشه با شما می مانند.

بنابراین تصمیم گیری در مورد محل تحصیل به اندازه تصمیم گیری در مورد یک دوره یا شغل مهم است ، به همین دلیل مشاوران موسسه مهر آفرین رجبی در زیر لیستی از بهترین شهر های تحصیل در هند بر اساس این فاکتور ها را معرفی کرده اند.

تحصیل در مانیپال

شهر مانیپال یک شهر دانشگاهی است که دانشگاه آن در یک شهر کوچک ساحلی واقع شده است که نزدیک به شهر مشهور اودوپی و سایر موارد مورد علاقه گردشگران است ، کل شهر مملو از دانشکده ها ، موسسات ، خوابگاه ها و اقامتگاه های اساتید است که در مساحت 600 هکتار گسترش یافته اند.

این شهر بیش از 16000 دانشجو است که بیش از 20 دوره اصلی را دنبال می کنند ، در این شهر دانشجویان گزینه های مختلفی برای غذا خوردن دارند ، از رستوران های چند آشپزخانه گرفته تا غذاهای خانگی ساحلی کارناتاکا که توسط مادربزرگ ها اداره می شود.

دانشگاه مانیپال که به دلیل دانشکده مهندسی ، مدیریت و ارتباطات شناخته می شود ، یک موسسه عالی برتر است و مقصد تحصیل در بین دانشجویان است.

تحصیل در چنای

چنای به عنوان یک مرکز آموزشی دانشجویان را از سراسر هند و دیگر کشور ها جذب کرده است و سواحل شنی ، آب و هوای دریایی با سامبار و مدرنیته غرق در تاریخ ، چنای را به محبوبیت همیشه دانشجویان تبدیل کرده است.

اما مهمتر از همه ، کالج های مهندسی در چنای بیشترین درخواست را در زمینه آموزش دارند ، اگر در جشنواره دانشگاهی در چنای شرکت کنید ، متوجه خواهید شد که ما در مورد چه چیزی صحبت می کنیم.

صدها دانشکده مهندسی در مکان های مختلف ، هر یک مرکز استعدادی از دانشجویان خود است که آماده برای پذیرش جهان است.

از روبات های در حال کار ، تا طراحی اتومبیل ، تا یافتن راه های ابتکاری برای تولید نیرو ، دانشجویان نتیجه آموزش عالی ارائه شده در کالج های خود هستند ، برخی از برترین کالج های مهندسی در چنای عبارتند از:

 • IIT ، مادراس
 • دانشگاه SRM
 • دانشگاه آنا

تحصیل در ولور

در ایالت جنوبی تامیل نادو ، شهر ولوره به دلیل انستیتوی فناوری ولوره و بیمارستان سرطان آن اهمیت زیادی را طی سالها به دست آورده است.

اگر افزایش گردشگری پزشکی در هند را بتوان به یک شهر نسبت داد ، این شهر ولوره خواهد بود.

طرف دیگر VIT یکی از دانشکده های مهندسی است که در این شهر محبوبیت زیادی دارد ، VIT با برگزاری آزمون ورودی خود ، در 19 دوره کارشناسی ، 34 دوره تحصیلات تکمیلی ، 2 برنامه یکپارچه و 4 برنامه تحقیقاتی و با مساحت 350 هکتار زمین ساخته شده ، حدود 24000 دانشجو از سراسر جهان را به خود جذب ساخته است.

تحصیل در بنگلور

شهر بنگلور یکی دیگر از مراکز آموزشی محبوب دانشجویان در هند است ، بنگلور که به دلیل آب و هوای زیبا و باغ هایش شناخته شده است ، گزینه های مختلف آموزشی در زمینه های علوم انسانی ، بازرگانی و علمی را ارائه می دهد.

به عنوان بزرگترین قطب فناوری اطلاعات در هند ، بدیهی است که به عنوان مقصد اصلی تحصیل مهندسی رشد کرده است ، کالج های مهندسی در بنگلور دوره های زیادی را در تمام زمینه های مهندسی با موقعیت های شغلی مناسب بعد از دانشگاه ارائه می دهند ، برخی از کالج های برتر مهندسی در بنگلور عبارتند از:

 • موسسه فناوری M S Ramamaiah
 • دانشگاه Christ
 • موسسه فناوری PES

تحصیل در پونا

با حرکت به سمت غرب ، شهر پونا ، که به عنوان پایتخت فرهنگی مهاراشترا نیز شناخته می شود ، یکی دیگر از مقاصد محبوب تحصیلی در هند است.

این شهر بیش از 100 موسسه و بیش از 10 دانشگاه معتبر از جمله دانشگاه پونا دارد ، این شهر که به آکسفورد شرق نیز معروف است ، برای دانشجویان بسیار مناسب است و دسترسی به نقاط مختلف شهر آسان است و تقریبا همه چیز در نزدیک در دسترس است.

دانشجویان در پونا به طور متوسط بیش از 40 مکان برای غذا خوردن دارند که ارزان و بهداشتی است ، در پونا هرگز نمی توانید گرسنه بمانید ! با اینکه این شهر نمی تواند به اندازه IIT یا IIM به دانشگاه های خود افتخار کند ، اما تعداد زیادی کالج مهندسی در پونا وجود دارد که در بین دانشجویان محبوب است ، برخی از معروف ترین موارد:

 • کالج مهندسی
 • موسسه علوم و آموزش علوم هند ( IISER )
 • دانشگاه بین المللی سیمبایسز تحصیل در بمبئی

بمبئی یک قطب تجاری برای این کشور است و این شهر بخاطر مراکز بزرگ تجاری و مکانی برای انواع فرصت ها مشهور است.

در این شهر دانشگاه های معروفی همانند IIT Bombay ، Xavier’s ، Mithibai College ، Wilson College وجود دارد و بسیاری دیگر از موسسات MBA از دانشمندان استقبال می کنند.

کالج های این شهر جمعیت زیادی را به خود جلب می کنند و امنیت چیزی است که این شهر دارد.

هزینه های تحصیل در هند

هزینه تحصیل در دانشگاه های هند به میزان قابل توجهی متفاوت است ، هزینه دانشگاه های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه های خصوصی است زیرا بودجه بالایی از طرف دولت دریافت می کنند ، دولت هند قوانینی را حفظ می کند که موسسات آموزشی معتبر توسط دولت فقط می توانند تحت شرایط غیر انتفاعی فعالیت کنند.

هزینه های تحصیل در هند

دانشجویان هندی و دانشجویان بین المللی برای تحصیلات مشابه هزینه های دانشگاهی یکسان ندارند ، بدیهی است که این امتیاز به دانشجویان هندی تعلق می گیرد و بنابراین ، آنها برای دسترسی به آموزش به طور متوسط 6500 روپیه در سال یا حدود 100 یورو پرداخت می کنند.

در مقابل ، دانشجویان بین المللی مجبورند هزینه های اضافی را بپردازند.

آموزش ” علوم کامپیوتر ” یا سایر رشته های مربوط به IT اغلب به هزینه های اضافی ، حداکثر تا 3500 دلار در سال نیاز دارد.

مهندسی هنوز بیشترین جریان تحصیلات در هند است و هزینه معمول مهندسی 1.25 روپیه در سال یا 5 روپیه برای دوره 4 ساله است ، اما اگر در مورد کالج های برتر مانند IIT یا BITS Pilani صحبت کنیم ، والدین باید آماده پرداخت هزینه های بین 10 تا 15 لک باشند.

هزینه زندگی در هند

براساس گزارش یونسکو ، در بین 30 کشور برتر دانشجویان ورودی بین المللی ، هند یکی از اقتصادی ترین کشورهای مناسب برای دانشجویان خارجی است که هزینه تحصیل و زندگی در آن در مقایسه با سایر کشورها بسیار کمتر است.

در هند ، بسیاری از دانشگاه های معتبر به دانشجویان خود در دانشگاه محل اقامت ارائه می دهند ، با این وجود برخی از دانشگاه ها از این امکان برخوردار نیستند و در این حالت یک دانشجو می تواند اتاقی را در یک خوابگاه خصوصی اجاره کند ، یک اتاق را به تنهایی اجاره کند ( با یا بدون وعده غذایی ) یا یک آپارتمان را اجاره کند.

متوسط سایر هزینه های زندگی در هند به شرح زیر است ( به دلار آمریکا ):

 • بیرون غذا خوردن – 24 تا 70 دلار در هفته
 • صورت حساب های خدمات شهری – 4 تا 10 دلار در هفته
 • حمل و نقل عمومی – 4 تا 10 دلار در هفته
 • ورزش و اوقات فراغت – 7 تا 15 دلار در هفته

همانطور که مشاهده می کنید هزینه تحصیل در هند در مقایسه با کشورهای مختلف در حال توسعه بسیار مقرون به صرفه و در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده و انگلستان بسیار کم است ، علاوه بر این کیفیت آموزش طی دهه گذشته متحول و بهتر شده است.

مزایا و معایب تحصیل در هند

تحصیل در هند مزایای زیادی دارد ، بسیاری از موسسات آموزش عالی هند و دانشگاه های هند به پروژه های موفق تحقیق و توسعه در صنایع و مناطق مختلف کمک کرده اند ، اینها از مهندسی اقیانوس گرفته تا بیوتکنولوژی و علوم انسانی و هنر گرفته تا فیزیک کاربردی را شامل می شود.

مزایا و معایب تحصیل در هند

هند همچنین بخشی جدایی ناپذیر از پیشرفت در فناوری فضایی و ماهواره ای و همچنین استفاده های خوب برای انرژی هسته ای بوده است ، هند در سراسر جهان به عنوان یک مبتکر برجسته در فناوری سیستم های اطلاعاتی ، به ویژه پزشکی از راه دور شناخته شده است و این پیشرفتهای علمی و فناوری هند را به صف اول ملتهای پیشرفته از نظر فنی سوق داده است و بسیاری از کشورهای دیگر برای ایده گرفتن در مورد آموزش ، تحقیق و مشاوره در مورد نیازهای تحقیق و توسعه خود به هند مراجعه می کنند.

برای دانشجویانی که مشتاق ادامه تحصیل در رشته های مهندسی و پزشکی هستند ، هند یکی از محبوب ترین توصیه ها است ، اقتصاد هند به رشد مداوم خود ادامه داده است که این امر به ارائه خدمات آموزشی بهتر تبدیل شده است ، هند یکی از شناخته شده ترین کشورها در ارائه خدمات مراقبت های بهداشتی است ، بنابراین دانشجویان پزشکی مقدار زیادی از مواجهه مورد نیاز را کسب می کنند که این یک مزیت اضافی است.

مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در ادامه دیگر مزایا و معایب تحصیل در هند را بررسی کرده اند ، ضمن اینکه اگر علاقه مند به تحصیل در آسیا هستید ، پیشنهاد مشاوران ما بررسی کشور چین است ، در مقاله تحصیل در چین ، دلایل مهمی برای انتخاب این کشور را بیان کرده ایم که هزینه های پایین تحصیل و اعتبار مدارک دانشگاه های چین ، از جمله آنهاست.

مزایای تحصیل در هند

یکی از مزایای قابل توجه تحصیل در هند این است که دانشگاه های آن در رشته های غیر پزشکی بسیار ارزان تر از دانشگاه های ایالات متحده یا انگلیس هستند ، حتی گرانترین موسسه آموزش عالی در هند می تواند با شهریه ای در حدود نصف ایالات متحده ارزان تر باشد و علاوه بر این ، استانداردهای زندگی ارزان تر و مقرون به صرفه تر برای اکثر دانشجویان صرف نظر از وضعیت مالی آنها است.

بنابراین بسیاری از دانشجویان می توانند حتی بدون محدود شدن به نیاز به بورس تحصیلی ، توانایی تحصیل در این دانشگاه ها را داشته باشند.

همچنین بورس های تحصیلی متعددی به دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در هند سالانه ارائه می شود که بسیاری از دانشجویان را قادر به تحصیل رایگان می کند و این امر آن را به گزینه جذاب تری تبدیل کرده و دانشجویان را به تحصیل در این کشور تشویق می کند.

سیستم آموزشی هند دومین سیستم آموزش عالی در جهان است و بسیاری از دانشگاه های برتر در آن وجود دارد که می توان آنها را با کالج های Ivy League مقایسه کرد ، کیفیت آموزش در موسسات آموزش عالی مانند سایر دانشگاههای بین المللی است و قابل رقابت و حتی بهتر است ، دانشگاه های هند از بهترین اساتید جهان برخوردار هستند و اعضای هیئت علمی تجربه عملی بسیار خوبی دارند که برای آموزش مناسب دانشجویان بسیار مهم است.

فرهنگ هند از زیباترین فرهنگهای جهان به حساب می آید ، حتی برای دانشجویان بین المللی که برای اولین بار آن را تجربه می کنند.

معایب تحصیل در هند

به همان اندازه که مزایای زیادی برای تحصیل در دانشگاه های هند وجود دارد ، معایبی نیز در این خصوص وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته شده است.

شوک فرهنگی

تنوع فرهنگی ممکن است یک مزیت باشد ، اما با یک ضرر قابل توجه ، شوک فرهنگی همراه است.

برای اکثر دانشجویان ، سازگاری با تغییر ناگهانی فرهنگ دشوار است و آنها ممکن است شوک فرهنگی را تجربه کنند و ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا به آن عادت کنند ، برای دانشجویانی که زبان اول آنها انگلیسی است ، ممکن است تعامل خارج از زندگی دانشگاه سخت باشد ، احساس غربت در خانه نیز موضوعی است که باید با آن کنار بیایید ، دوری از خانه برای هر کسی آسان نیست ، اما در ازای آموزش با کیفیت هزینه قابل قبولی است.

رقابت بسیار برای ورود به دانشگاه های هند

از قضا ، ورود به موسسات آموزش عالی هند ممکن است دشوارتر از ورود به دانشگاه های Ivy League باشد و مطمنا کار ساده ای نسیت ، رقابت ممکن است به دلیل جمعیت زیاد در هند باشد که باعث می شود تعداد کمی از صندلی ها سودآورتر باشد ، شما شانس بیشتری برای ورود به دانشگاه های غیر برتر دارید ، اما با این کار باید با کیفیت پایین تری از آموزش روبرو شوید.

ویزای تحصیلی هند

ویزای تحصیلی هند به افرادی تعلق می گیرد که مایل به رفتن به هند و تحصیل در یک موسسه آموزشی رسمی شناخته شده باشند ، این ویزا شامل مطالعه یوگا ، فرهنگ ودایی و سیستم رقص و موسیقی هند نیز می شود.

ویزای تحصیلی هند

مدرک اصلی مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی هند ، نامه پذیرش و ثبت نام دانشجو در موسسه است.

کنسولگری هند ویزای تحصیلی را برای مدت پنج سال یا برای مدت زمان دوره یا دوره های کوتاه تر در موارد زیر صادر می کند البته این ویزا برای دوره های کوتاه تر از شش ماه صادر نمی شود:

 • به دانشجویان خارجی که برای ادامه تحصیلات آکادمیک منظم و تمام وقت به هند می روند.
 • برای دانشجویان خارجی که برای آموزش های صنعتی ، پروژه تابستانی و کارآموزی به هند می روند.
 • ویزای موقت تحصیلی به مدت شش ماه برای دانشجویان در حال پذیرش یا شرکت در آزمونهای پذیرش معتبر است.
 • متقاضی باید مدارک پذیرش در یک دوره آکادمیک منظم تمام وقت در یک موسسه آموزشی معتبر و شناخته شده در هند و مدارک پشتیبانی مالی را داشته باشد.
 • در صورت پذیرش در دوره پزشکی یا پیرا پزشکی ، متقاضی باید دارای ” گواهی عدم اعتراض ” از وزارت بهداشت باشد.
 • همسر و اعضای وابسته خانواده که متقاضی را همراهی می کنند باید برای ویزای ورودی ( نه ویزای توریستی ) اقدام کنند ، تاریخ خاتمه آن با دوره دارنده اصلی ویزا همزمان خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی هند

 • نسخه چاپی فرم درخواست پس از بارگذاری در وب سایت ویزای هند.
 • دو قطعه عکس جدید پاسپورتی.
 • گذرنامه ( جدید و قدیمی ) همراه با فتوکپی شامل تمام صفحات دارای ورودی / ویزای همراه با فتوکپی.
 • نسخه هایی از شناسنامه و شناسنامه ملی با ترجمه انگلیسی.
 • مدرک قطعی پذیرش در قالب گواهینامه Bonafide از یک دانشگاه / موسسه آموزشی شناخته شده در هند.
 • اجازه درخواست تحقیقات ، خلاصه پیشنهاد تحقیق ، رضایت نامه راهنما برای نظارت بر دانشمند ، مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد در صورت تحقیق.
 • نامه تأیید یا گواهی عدم مخالفت از وزارت بهداشت دولت هند ( GOI ) در صورت پذیرش در دوره های پزشکی یا پارا پزشکی ، این نامه تأیید را می توانید از کالج / موسسه ای که پذیرش در آن تأیید شده است دریافت کنید.
 • صلاحیت در NEET برای درخواست دوره های MBBS / BDS.
 • شواهد رضایت بخشی از حمایت مالی.
 • هزینه های مبادله ارز برای 2000 دلار آمریکا.
 • مدارک تحصیلی

راهنمای درخواست آنلاین ویزا تحصیلی هند

برای بارگذاری و به دست آوردن نسخه چاپی درخواست ویزا ، لطفا به سایت extlink www.indianvisaonline.gov.in مراجعه کنید ، نسخه چاپی باید توسط متقاضی در مرکز درخواست ویزا هند ارسال شود.

کلیه اتباع خارجی که به هندوستان وارد می شوند ، ملزم به داشتن سند مسافرتی معتبر بین المللی به صورت گذرنامه ملی یا لایزز فایر UN با ویزای معتبر اخذ شده از نمایندگی یا کنسولگری هند در خارج از کشور هستند ، شهروندان نپال ، بوتان و مالدیو از این شرط معاف هستند.

اتباع ایرانی همانند اتباع سایر کشورها نیز ملزم به درخواست آنلاین هستند ، متقاضی از طریق لینک زیر به سیستم برنامه ویزا بصورت آنلاین دسترسی خواهد داشت:

http://indianvisaonline.gov.in/visa/ extlink

متقاضی لازم است از لینک وب فوق الذکر بازدید کرده و نمایندگی هند را از جایی که قصد دارد برای ویزا اقدام کند انتخاب کند ، متقاضی برنامه را پر کرده و به صورت آنلاین ارسال می کند ، پس از آن شماره پرونده وب به طور خودکار برای منابع بعدی تولید می شود و پس از ارسال آنلاین ، نسخه چاپی باید در IVAC توسط متقاضی ارسال شود.

موسسات اعزام دانشجو به هند

شرکت مهاجرتی رجبی نه به عنوان یکی از موسسات اعزام دانشجو به هند که غالباً موسساتی با حوزه عملکردی پایین هستند ، بلکه به عنوان یک شرکت در حوزه های قانوی مهاجرت به متقاضان مشاوره داده و اگر هنوز از مسیر تحصیلی خود مطمئن نیستید و می خواهید افق کلیه مقاصد بین المللی موجود را به روی خود باز کنید ، موسسه رجبی بهترین و برترین مشاوره تحصیل در خارج از کشور را به شما ارائه می دهد.

موسسات اعزام دانشجو به هند

ما بهترین لیست از بین دانشگاه های برتر و مشهور هند را که مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت هستند و اگر مایل هستید به خارج از کشور بروید و در زمینه مهاجرت و خدمات ویزای هند به کمک نیاز دارید ، نمایندگان و مشاوران باتجربه مهاجرت ما می توانند شما را در کل مراحل دستیابی به ویزا راهنمایی کنند و می توانید بهترین مشاوره را از مشاوران ویزای تحصیلی دریافت کنید.Section

سوالات پر تکرار تحصیل در هند

اگر با خواندن این محتوا به تحصیل در هند علاقه مند شده اید می توانید برای دانستن جزییات بیشتر با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در ارتباط باشید ، بخشی در پایین همین مقاله برای درج سوالات شما در نظر گرفته شده که بصورت روزانه توسط کارشناسان حرفه ای ما پاسخ داده می شود ، پرسش خود را مطرح کرده و جواب را در اسرع وقت دریافت کنید.

آیا برای تحصیل در هند باید آزمون بدهم؟

بله ، رایج ترین آزمون هایی که دانشگاه ها از آنها استفاده می کنند ، GRE ،SAT و آزمون های مهارت زبان انگلیسی ، مانند تافل و آیلتس است.

شرایط تحصیل در هند در مقطع دکترا چیست ؟

حداقل شرط لازم برای ورود به دکترا هند مدرک کارشناسی ارشد در یک موضوع مرتبط است ، معمولا با نمره کلی حداقل 55٪ ( یا معادل آن ). همچنین از داوطلبان انتظار می رود که مهارت های زبانی لازم را برای دوره خود داشته باشند ، دانشگاه های هند برای انتخاب بهترین داوطلبان از سیستم آزمون های ورودی ، مصاحبه ها و ارزیابی پیشنهاد تحقیق استفاده می کند. متقاضیان مقطع دکترا در هند به طور معمول باید یک آزمون واجد شرایط بودن تحقیق ( RET ) را انجام دهند که یک آزمون کتبی است که تأیید می کند دانش و تخصص لازم را برای انجام تحقیقات پیشرفته در رشته انتخابی خود دارید.

اگر موفق به دریافت بورسی تحصیلی هند شومد مبلغ آن چقدر است؟

بورس تحصیلی 250،000 INR ( 3500 دلار ) برای هر دانشجو در سال ارزیابی می شود.

بهترین شهر برای تحصیل در هند کدام شهر است؟

پاسخ به این سوال که بهترین شهر های هند برای تحصیل کدام است بستگی به رشته مورد علاقه شما دارد ، به عنوان مثال برای تحصیل در رشته مهندسی بهترین شهر می تواند چنای ، بمبئی ، بنگلور یا دهلی باشد و در صورت تمایل به تحصیل در رشته مدیریت ، احمدآباد یا حیدرآباد بهترین شهرها هستند. اما اگر می خواهید شهری را انتخاب کنید که تمام نیازهای آموزشی شما را برآورده کند ، آن شهر احتمالا دهلی نو است.

آیا برای ارسال درخواست تحصیل در هند ، می توانم به صورت همزمان به چند دانشگاه درخواستم را بفرستم؟

برای بیشتر برنامه های تحصیلی در هند ، متقاضیان بین المللی می توانند درخواست های خود را برای پذیرش مستقیم به دانشگاه ارسال کنند ، با این حال دانشجویانی که می خواهند در برنامه های تحصیلی مهندسی ، معماری یا برنامه ریزی در انستیتو های ملی فناوری و دانشگاه های دارای بودجه مرکزی ثبت نام کنند ، می توانند از طریق طرح DASA ( پذیرش مستقیم دانشجویان خارج از کشور ) اقدام کنند. DASA به یک متقاضی بین المللی اجازه می دهد تا درخواست پذیرش را به بیش از 1 دانشگاه در هند ارسال کند.

آیا هنگام تحصیل در هند اجازه کار دانشجویی خواهم داشت؟

خیر ، هند به دانشجویان اجازه کار نیمه وقت نمی دهد اما شما می توانید به صورت آنلاین کار کنید.

چه کسانی در هند اجازه کار دانشجویی دارند؟

دارندگان گذرنامه خارجی مجاز به کار در طول دوره تحصیل در هند نیستند. شهروندان خارج از کشور هند ( OCI ) و افراد با منشا هندی ( PIO ) از این قانون مستثنی هستند و می توانند در هند کار و تحصیل کنند. دانشجویان بین المللی مجاز به گذراندن دوره های کارآموزی و آموزش در هند هستند و با این حال ، این باید بخشی از برنامه ای باشد که آنها دنبال می کنند.

آیا هنگام تحصیل در هند همسرم نیز می تواند با من همراه شود؟

بله ، البته همسر و اعضای وابسته خانواده که متقاضی را همراهی می کنند باید برای ویزای ورودی ( نه ویزای توریستی ) اقدام کنند ، تاریخ خاتمه آن با دوره دارنده اصلی ویزا همزمان خواهد شد.

دانشگاه های هند در سراسر جهان به لحاظ برنامه های تحقیقاتی شناخته شده هستند ، چنانچه می خواهید تحصیل در هند را بیشتر بررسی کنید ، با ما در دفاتر تهران و شیراز بصورت حضوری یا تلفنی در تماس باشید ، مشاوران ما در موسسه مهاجرتی رجبی آماده ارائه بهترین خدمات مشاوره به شما عزیزان هستند ، همچنین می توانید با مطالعه مقالات جامع سایت ، اطلاعات خود را ارتقا دهید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل در ترکیه است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه