اتریش

شرایط مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به اتریش

شرایط مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به اتریش

اتریش واقع در قلب اروپا و یک مقصد محبوب برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا محسوب می شود . اکثر پزشکان و دندانپزشکان از کشورهای همسایه ، به ویژه آلمان ، جمهوری چک و اسلواکی ، به کشور اتریش آمده اند . در این کشور نیاز به پزشک رو به افزایش است به ویژه در زمینه های بیهوشی ، اطفال و روانپزشکی . سه دانشگاه پزشکی در اتریش شامل وین ، گراس و اینسبرک می باشد . تحصیل در اتریش در دانشگاه های پزشکی کشور اتریش منجر به اخذ مدرک (Doktorat der gesamten Heilkunde) می شود . از سال 2006 ، 75٪ از ظرفیت دانشگاه های اتریش مختص به دانشجویان خود کشور می باشد . مشاورین موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی با سال ها تجربه بروزترین اطلاعات شرایط مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به اتریش را در اختیار این عزیزان قرار می دهند .

بررسی شرایط مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به اتریش

از شرایط مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به اتریش :

 1. اخذ ویزای کار ،
 2. سپری کردن تخصص و اخذ ویزای تحصیلی اتریش در این زمینه می باشد .

شرایط کار پزشکان و دندانپزشکان در کشورهای آلمان و اتریش تقریبا بصورت یکسان می باشد . فقط با یک تفاوت که پزشکان برای هرگونه اقدامی در کشور آلمان نیازمند ارائه مدرک زبان آلمانی در حد B2 بوده که این قانون در ارتباط با کشور اتریش صدق نمی کند و پزشکان در صورتی که شرایط کار را داشته باشند می توانند دوره های زبان خود را در خاک کشور اتریش سپری کنند . پزشکان و دندانپزشکان برای کار و تحصیل در کشور اتریش باید مدارک خود را معادلسازی کنند . مدت زمان در نظر گرفته شده برای سپری کردن دوران معادل سازی معمولا 1 سال می باشد .

پزشکان پس از سپری کردن دوران تعیین شده می توانند برای تخصص در رشته انتخابی خود اقدام نمایند و به همراه سپری کردن این دوره تخصص از شرایط ویژه ای که کشورهای آلمان و اتریش برای پزشکان در نظر می گیرد بهره مند شوند . شرایط در نظر گرفته معمولا پرداخت ماهیانه حقوق به دانشجویان دوره های تخصص می باشد که این نکته مثبت برای آلمان و اتریش است .

راه حل دوم برای پزشکان در صورت نیاز شهر انتخابیشان برای کار ، اقدام برای مجوز های لازمه برای احداث مطلب می باشد که پس از آن به عنوان پزشک مشغول به کار شوند . دیگر شرایط مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به اتریش این است که پزشکان و دندانپزشکان پس از اینکه ورود به کشور اتریش و پس از یک ماه که کارت اقامت خود را دریافت نمودند ، می توانند برای همراهان خود نیز اقدام نمایند و پس از مدت یک ماه خانواده نیز به آنها ملحق شود .

تحصیل PHD در اتریش

همانطور که گفته شد یکی از راه های ورود و اقامت پزشکان در اتریش ، اقامت از طریق تحصیل می باشد ، بدین صورت که برای پزشکان با پذیرش در دوره phd می توان راه ورودی به اتریش و معادل سازی مدارک پزشکی آنان را هموار ساخت . از مزایای تحصیل phdدر اتریش میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. تحصیل رایگان مقطع phd
 2. امکان بردن همراه
 3. تحصیل در دوره های زبان آلمانی
 4. تحصیل رایگان فرزندان در مدارس اتریشی
 5. تحصیل رایگان همسر در دانشگاه های اتریش
 6. اجازه کار پاره وقت برای دانشجویان phd
 7. تحصیل در دوره phd به زبان انگلیسی میباشد.

متقاضیان بعد از تحصیل و همچنین در حین تحصیل دوره phd می توانند برای معادل سازی مدارک پزشکی خود اقدام نمایند . برای معادل سازی مدارک پزشکان باید دوره هایی را در بیمارستان های اتریش سپری نمایند ، تا بتوانند مدارک خود را معادل سازی نمایند . بعد از معادل سازی مدارک پزشکان می توانند وارد بازار کار اتریش شوند و در کلینیک ها و یا بیمارستانهای اتریش جذب کار گردند و یا می توانند برای ادامه تحصیل در دوره های تخصصی اقدام نمایند . لازم به ذکر است که ادامه تحصیل در دروه های تخصصی در اتریش نیز رایگان می باشد .

معادلسازی مدارک پزشکی و دندانپزشکی اعضای اتحادیه اروپا در اتریش

از شرایط مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به اتریش معادلسازی مدرک است . برای انجام معادل سازی مدرک پزشکان از سایر کشورها ، آن ها باید در لیست پزشکان (Ärzteliste) که توسط اداره پزشکی اتریش(Österreichische Ärztekammer – ÖÄK) از طریق شعبه (Landesärztekammer) انجام می شود ، درخواست دهند . مانند بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، پیش نیاز های ثبت نام بر اساس کشور مبدا و آموزش حرفه ای متفاوت خواهد بود .

مدارک پزشکی و دندانپزشکی شهروندان اتحادیه اروپا / ایاالت متحده / سوئیس با آموزش پایه پزشکی و یا تخصص در این کشورها به صورت خودکار در محدوده قوانین اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته می شود . استثنایی که در این زمینه وجود دارد ( طبق قانون سال 2014 ) احتمالا شهروندان بلغارستان و رومانی نیاز به اجازه کار یا تایید معافیت نیز خواهند داشت .

معادلسازی مدارک پزشکی و دندانپزشکی ایرانیان در اتریش

در کشور اتریش مدارک پزشکی ملیت های کشورهای ثالث با شرایط پزشکی اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس متفاوت است ، بنابراین باید مدرک آموزش و تجربیات حرفه ای خود را به شعبه ی ارزیابی پزشکی ( medical chamber ) جهت بررسی ارائه دهند . پس از تحویل مدارک این شعبه مدارک را تایید کرده یا نیاز به آزمون صلاحیت را تشخیص می دهد .

علاوه بر این مدارک پزشکی کشور های ثالث باید در یکی از سه دانشگاه پزشکی اتریش برای معادل سازی با استاندارد های اتریشی ( Nostrifikation ) ارزیابی شود . مدارک تخصصی اخذ شده در فیلد پزشکی نیز از کشورهای ثالث توسط ÖÄK ( Anrechnung ) بررسی می شود . در صورت رد صلاحیت این مدارک ممکن است امتحان پزشکان اتریش مورد نیاز باشد .

اگر ارزیابی پزشکی قبلا توسط یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا / سوئیس به رسمیت شناخته شده باشد ، پزشک باید تأیید 3 ساله پزشکی را در آن کشور و همچنین مدارک آموزش و تجربیات حرفه ای را ارائه کند . شعبه ی پزشکی ( medical chamber ) پس از بررسی مدارک آنها را تایید یا تشخیص به گذراند ن آزمون می دهد .

نکته ای که در این زمینه اهمیت دارد این است که اتباع کشور سوم حق دارند که از آموزش پزشکی پس از مدرک ( Postpromotionelle Ausbildung ) شروع کنند البته در شرایطی که این دوره ی آموزشی فقط برای اتباع کشور ثالت برگزار شود . علاوه بر این ، شهروندان کشور سوم نیاز به اجازه کار و اقامت نیز در کشور اتریش دارند .

الزامات زبان جهت مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به اتریش

دیگر شرایط مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به اتریش و شروع به کار آن ها در این کشور اثبات مهارت های زبان آلمانی در حد نیاز است در غیر این صورت ، گذراندن آزمون زبان دو مرحله ای مورد نیاز است ، که شامل آزمون زبان عمومی ( Österreichisches Sprachdiplom Deutsch ) و آزمون ارتباطی پزشکی خاص است که توسط آکادمی پزشکان ( Akademie der Ärzte ) برگزارمی شود . از دیگر شرایط کار برای پزشکان و دندانپزشکان در اتریش سلامت کامل پزشکان جهت انجام وظیفه ی شغلیشان در این کشور است .

مهاجرت پزشکان به اتریش کمی دشوار است . برای انجام پروسه های آن می توانید با موسسه مهاجرتی به اتریش مشورت نمایید . موسسه مهر آفرین رجبی با آگاهی در زمینه حقوقی شرایط مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به اتریش و همچنین مهاجرت تحصیلی به اتریش می تواند شما عزیزان را راهنمایی کند .

Rate this post

2 دیدگاه در “شرایط مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به اتریش

 1. پژمان پوراکبر گفت:

  سلام میخاستم بدونم، با مدرک اپروباسیون اتریش در آلمان هم به عنوان دندانپزشک میشه کار کرد؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   بله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *