بنگلادش

تحصیل رشته داروسازی در بنگلادش

تحصیل رشته داروسازی در بنگلادش

کشور بنگلادش از جمله گزینه های مناسب تحصیل در رشته های مطرحی مانند داروسازی است و عوامل مختلفی در انتخاب دانشگاه های این کشور موثر هستند . در ادامه تحصیل رشته داروسازی در بنگلادش را بررسی خواهیم نمود و چنانچه قصد اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های بنگلادش را دارید و می خواهید ویزای تحصیلی در رشته دلخواه خود را در تمامی دانشگاه های جهان دریافت کنید به دفاتر موسسه حقوقی مهر آفرین رجبی مراجعه نموده و از راهنمایی مشاوران و کارشناسان موسسه بهره مند گردید .

بنگلادش را به عنوان نهمین کشور پرجمعیت جهان می توان شناخت که در جنوب آسیا واقع شده است . داکا شهر پایتخت بوده و زبان بنگالی در آن رسمیت دارد . البته زبان انگلیسی به طور گسترده در آموزش عالی و دادگستری استفاده می شود و طبقه متوسط به بالا از آن به عنوان زبان دوم استفاده می کنند .

در حال حاضر بیش از 160 میلیون نفر در داخل مرزهای این کشور سکونت دارند و تراکم جمعیت در آن بسیار بالاست . در حدود 90 درصد مردم پیرو دین اسلام و بقیه پیرو آیین هندو هستند .

نگاهی به تحصیل رشته داروسازی در بنگلادش

کشور بنگلادش مانند تمامی کشورهای دنیا دانشگاه های معتبر زیادی در زمینه های مختلف علمی دارد که در سال های اخیر به دلیل تغییر قوانین در پذیرش دانشگاه های هند میزان درخواست به آنها افزایش یافته است .

دانشگاه های این کشور عموما برای تحصیل در شاخه های علوم پزشکی از جمله داروسازی مورد استقبال دانشجویان بین المللی قرار می گیرند . تمامی دانشکده های پزشکی مطابق با قوانین مشخص شده از سوی دولت دانشجویان را پذیرش نموده و دروس تحصیلی را آموزش می دهند .

شاید یکی از دلایل اصلی انتخاب دانشگاه های بنگلادش وجود زبان انگلیسی در سیستم آموزشی این کشور است . دانشجویان می توانند تحصیل رشته داروسازی در بنگلادش را به زبان انگلیسی در دانشگاه ها سپری کنند که خود مزیتی بزرگ است .

دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز هستند و می توانید با خیالی آسوده به تحصیل مشغول شوید . شرایط تحصیل پزشکی در بنگلادش هم در مقاله ای در همین سایت مورد بررسی قرار گرفته است .

رشته داروسازی در دانشگاه های بنگلادش

رشته داروسازی یکی از زیرشاخه های علوم پزشکی به شمار می رود که تا مقطع دکترا در دانشگاه ها تدریس می شود . در این رشته دانشجویان با ساختار و خواص مواد شیمیایی و طبیعی آشنا شده و عملکرد آنها در بدن را به خوبی فرا می گیرند .

واحدهای تحصیلی به دو بخش نظری و عملی تقسیم شده و در محیط بیمارستان ها دانشجویان از طریق تماس با بیماران موضوعات لازم در رابطه با درمان را آموزش می بینند .

بنگلادش این امکان را برای دانشجویان فراهم نموده تا بتوانند تحت نظارت وزارت بهداشت در این کشور به کار مشغول شوند که انگیزه بسیاری خوبی برای دانشجویان است .

شرایط لازم تحصیل رشته داروسازی در بنگلادش

شرایط لازم تحصیل رشته داروسازی در بنگلادش

شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی بنگلادش و رشته داروسازی تا حدی متفاوت هستند . شرایط پذیرش در این رشته دانشگاهی دانشگاه به دانشگاه هم متفاوت است اما به طور کلی قوانین ثابتی وجود دارد که در تمامی مراکز آموزشی رعایت می شود و در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد .

تحصیل در دانشگاه های بنگلادش نیاز به فراهم نمودن شرایط سختی ندارد و اخذ پذیرش از آنها با فراهم نمودن مدارک لازم به راحتی امکان پذیر است .

متقاضیان نیاز به داشتن مدرک زبان و یا شرط معدل ندارند و هیچ گونه دوره کالج یا پیش نیاز برای ورود به رشته داروسازی وجود ندارد . دانشجویان می توانند قبل از ورود به دانشگاه زبان خود را به سطح مطلوب رسانده و سپس ترم اول را آغاز کنند .

داوطلبان باید تمامی مدارک دوره دیپلم و پیش دانشگاهی خود را به زبان انگلیسی ترجمه نموده و همراه با فرم درخواست به دانشگاه ارسال کنند .

تحصیل در این رشته مطابق با آخرین تغییرات از سه سال به چهار سال ( هشت ترم تحصیلی ) تغییر یافته و یک سال آخر به دوره کارآموزی بیمارستان و کلینیک ها اختصاص دارد . پس از چهار سال و پشت سر گذاشتن 163 واحد درسی دانشجویان مدرک لیسانس داروسازی را دریافت خواهند کرد .

دوره های تحصیل رشته داروسازی در بنگلادش

در مجموع دوره های رشته داروسازی در بنگلادش را می توان به سه دسته کلی تقسیم نمود :

  1. دیپلم داروسازی ( D.Pharm )
  2. لیسانس داروسازی ( B.Pharm )
  3. فوق لیسانس داروسازی( M.Pharm )
  4. دکترای داروسازی ( Pharm.D )

دوره فوق لیسانس به مدت یک تا دو سال پس از کارشناسی و دوره دکترا در مجموع به هفت سال تحصیل نیاز دارد .

هزینه تحصیل رشته داروسازی در بنگلادش

در تمامی دانشگاه های جهان رشته های علوم پزشکی دارای بالاترین شهریه تحصیلی در مقایسه با سایر رشته ها هستند و داروسازی نیز از این قاعده مستثنی نیست .

اما تحصیل رشته داروسازی در بنگلادش در مقایسه با رشته پزشکی و دندانپزشکی هزینه کمتری دارد . به طور میانگین داوطلبان رشته داروسازی باید سالانه 5000 تا 8000 دلار را به دانشگاه بپردازند .

البته این مبلغ تنها شامل هزینه پرداختی به دانشگاه است و هزینه خوابگاه ، ثبت نام و سایر هزینه های زندگی را نیز باید در نظر داشت . کارشناسان موسسه پاسخگوی شما در رابطه با جزئیات هزینه زندگی در بنگلادش هستند .

دانشگاه های داروسازی بنگلادش

  • دانشگاه داکا
  • دانشگاه راجشاهی
  • دانشگاه جگانات
  • دانشگاه چیتاگونگ

علاوه بر این موارد دانشگاه های دیگری نیز در حوزه تدریس داروسازی فعال هستند که به مراتب اعتبار علمی پایین تری دارند . در میان تمامی موسسات آموزشی دانشگاه داکا در رتبه اول درخواست توسط دانشجویان خارجی قرار گرفته و داوطلبان می کوشند تا ابتدا شانس ورود خود به این دانشگاه را امتحان کنند .

این دانشگاه امکانات خوبی از قبیل خوابگاه را در اختیار دانشجویان قرار می دهد و در مقایسه با دیگر دانشگاه ها شرایط بهتری برای تحصیل دارد .

معایب تحصیل دارو در بنگلادش

دانشگاه های بنگلادش در کنار مزایا و شرایط آسانی که در پذیرش دارند معایب خاص خود را نیز به همراه دارند که ممکن است برای برخی از افراد مناسب نباشد و آنها را از تحصیل در این کشور منصرف سازد .

به عنوان مثال سطح بهداشت در این کشور بسیار پایین است و مردم آن به نظافت اهمیت زیادی نمیدهند به طوری که جزو آلوده ترین کشورهای دنیا شناخته می شود ، بنابراین اگر به این مورد اهمیت میدهید بهتر است در انتخاب خود تجدید نظر کنید .

معایب تحصیل دارو در بنگلادش

همچنین شما می توانید تحصیل در کشورهای آسیایی به زبان انگلیسی را بررسی کنید چرا که دانشگاه های بنگلادش در این خصوص محدودیت هایی دارد . گزینه دوم تراکم بالای جمعیت و شلوغی بیش از حد شهرها ، قطارها و سیستم حمل و نقل است . زندگی در بنگلادش با هیاهو و شلوغی زیادی همراه است که همین امر باعث شده یافتن شغل در آن آسان نباشد .

تحصیل در بنگلادش یا هند

در سال های اخیر بنگلادش با تغییرات در سیستم دانشگاهی هند مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است که این امر نباید باعث مقایسه میان دو کشور شود .

سیستم آموزشی هند از کشور بنگلادش بهتر بوده و در صورتی که مایل به تحصیل با شرایط دانشگاه های هندوستان هستید سایر گزینه های موجود در آسیا را نیز مورد بررسی قرار دهید .

تحصیل رشته داروسازی در بنگلادش با مزایا و معایب خاص خود همراه است که هر دانشجوی مشتاق به دانشگاه های آسیا باید به دقت آن را بررسی نموده و سپس انتخاب نماید . تحصیل و اعزام دانشجو به کشورهای آسیایی جزو مشاوره های تخصصی موسسه رجبی است . به خاطر داشته باشید که موسسه مهر آفرین رجبی با داشتن کارشناسان مجرب در دفاتر تهران و شیراز تمامی دانشگاه های داروسازی را متناسب با شرایط به شما معرفی نموده و تحصیل در بهترین آنها را برایتان فراهم خواهد ساخت .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.