چک

تحصیل رشته داروسازی در چک

تحصیل رشته داروسازی در چک

تحصیل رشته داروسازی در چک از شهرت دیرینه ای برخوردار است ، بسیاری از دانشجویان به دنبال تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه هایی با قدمت دیرینه می باشند و بنابراین چک را انتخاب می کنند.

مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این مبحث به تحصیل رشته داروسازی در چک و دانشگاه های داروسازی جمهوری چک و شرایط پذیرش آن ها پرداخته اند برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه می توانید مقاله تحصیل در چک را در کنار مقاله پیش رو مطالعه کنید تا از شرایط پذیرش دانشگاه ها و چگونگی اخذ ویزای تحصیلی این کشور نیز آشنا شوید.

برای تحصیل رشته داروسازی در جمهوری چک دو روش معرفی شده در زیر وجود دارد:

 • دانشگاه ، دانشکده داروسازی : در جمهوری چک دو دانشگاه وجود دارند که رشته داروسازی را ارئه می دهند ، یعنی دانشگاه چارلز در شهر هرادتس کرالووه و دانشگاه علوم دامپزشکی و داروسازی در شهر برنو.
 • کالج های عالی حرفه ای ، فارغ التحصیل دستیار داروسازی : در جمهوری چک ۹ کالج وجود دارد که در این زمینه تخصص دارند و این دوره تحصیلی داروسازی به مدت سه سال است و پس از فارغ التحصیلی شما عنوان DiS خواهید داشت و نمی توانید در رشته داروسازی ادامه تحصیل دهید و مدرک بالاتری اخذ کنید.
تحصیل رشته داروسازی در چک

ساختار آموزشی تحصیل داروسازی در جمهوری چک

آموزش یک داروساز در جمهوری چک قبل از دریافت عنوان کارشناسی ارشد پنج سال به طور مداوم ادامه دارد و این برنامه درسی وضعیت فعلی علوم دارویی و نیازهای چک و اروپا را برآورده می کند ، و همچنین با اهداف انجمن دانشکده های دارویی اروپا مطابقت دارد.

از جمله موضوعات اصلی مورد مطالعه ، شیمی آلی و غیرآلی ، بیوفیزیک ، لاتین ، داروشناسی و زیست مولکولی است و بخشی از آموزش یک تمرین شش ماهه اجباری در داروخانه است.

فارغ التحصیل برنامه تحصیلی داروسازی یک متخصص پزشکی واجد شرایط با دانش نظری و عملی در زمینه دارو ، فن آوری های دارویی ، ارزیابی فیزیکی ، شیمیایی ، بیولوژیکی ، میکروبیولوژیکی و بالینی داروها است.

فارغ التحصیلان تحصیل داوسازی در جمهوری چک ، واجد شرایط ارائه اطلاعات در مورد همه جوانب داروها و ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه پیشگیری ، تشخیص زود هنگام بیماری ها و ارتقا سلامت هستند.

مزایای تحصیل داروسازی در جمهوری چک

دانشگاه های داروسازی در جمهوری چک همچون دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز قدیمی ترین دانشگاه در اروپای غربی است و طیف گسترده ای از فرصت های شغلی در این رشته در سراسر اروپا برای فارغ التحصیلان وجود دارد و از طرف دیگر تعداد فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان بین المللی در جمهموری چک نیز رو به افزایش است.

در دانشگاه های داروسازی جمهوری چک امکان پذیرش برای دانشجویان بین المللی بسیار زیاد است ، زیرا دو سوم دانشجویان ورودی در دانشگاه های چک خارجی هستند و از دیگر مزایای تحصیل داروسازی در جمهوری چک امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های داروسازی چک بدون مدرک زبان است.

یکی دیگر از موارد مثبت برای تحصیل داروسازی در جمهوری چک این می باشد که امکان کار پس از فارغ التحصیل در این کشور وجود دارد و جمهوری چک از نظر رفاه و امنیت اجتماعی شرایط مطلوبی برای مهاجران دارد.

مهلت پذیرش دانشگاه های داروسازی جمهوری چک

آخرین مهلت برای پر کردن فرم درخواست آنلاین دانشگاه چارلز برای پذیرش در سال تحصیلی ۲۰۲۱ / ۲۰۲۲

۳۱ مه ۲۰۲۱ است.

مهلت پذیرش دانشگاه های داروسازی جمهوری چک

پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد داروسازی ، فارغ التحصیلان مجاز به انجام یک آزمون دولتی پیشرفته و کسب عنوان دکتر داروسازی ( PharmDr ) هستند و به همین ترتیب ، آنها واجد شرایط درخواست تحصیل در مقطع دکترا در هر زمینه تخصصی هستند.

شرایط پذیرش رشته داروسازی در جمهوری چک

دانشکده های داروسازی در جمهوری چک به دنبال دانشجویانی با صلاحیت علمی مناسب ، تسلط کامل به زبان انگلیسی و انگیزه بالا برای تحصیل داروسازی هستند وآزمون های کتبی شامل یک آزمون چند گزینه ای در شیمی ( 50 سوال ) ، زیست شناسی ( 30 سوال ) و گیاه شناسی ( 20 سوال ) است و سطح زبان انگلیسی متقاضیان با آزمون گرامر انگلیسی ( 40 سوال ) تست می شود.

در ارزیابی نهایی موفقیت داوطلب ، دانشجویان فقط برای پاسخ های صحیح امتیاز کسب می کنند ، آنها برای هر پاسخ صحیح در شیمی و زیست 1 امتیاز کسب می کنند ، برای هر پاسخ صحیح در آزمون زبان انگلیسی نیز 0،5 امتیاز می گیرند و در صورت عدم پاسخ داوطلب یا غلط نوشتن هرگونه سوال ، امتیاز کم نمی شود.

در دانشگاه برنو نیز آزمون ورودی داروسازی برای کلیه متقاضیان اجباری است ، آزمون ورودی بصورت آنلاین انجام می شود و چند روز قبل از تاریخ انتخاب شده آزمون ورودی ، دستورالعمل ها و جزئیات دسترسی به آزمون از طریق ایمیل به آدرس ایمیل شخصی متقاضی ارسال می شود.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های داروسازی در جمهوری چک

اولین قدم برای ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد داروسازی در دانشگاه های چک جمع آوری تمام مدارک مورد نیاز است و شما باید کلیه مدارک را به زبان انگلیسی یا چک را در دارالترجمه رسمی ترجمه کرده باشید و اول از همه ، شما باید مدارک متوسطه ، دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را ترجمه کنید و همچنین باید یک رزومه استاندارد ( CV ) تهیه کنید ، در رزومه خود می توانید از تجربیات علمی یا شغلی ، سمینارها و کنفرانس هایی که شرکت کرده اید و مقالات ISI خود نام ببرید.

سایر اسناد مورد نیاز برای اقدام در دانشکده داروسازی در زیر ذکر شده است:

 • عکس های سایز پاسپورتی
 • گذرنامه ای که از زمان ورود به جمهوری چک حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد
 • کپی شناسنامه اصلی و ترجمه آن
 • بیمه درمانی بین المللی
 • تکمیل فرم درخواست بصورت آنلاین به زبان انگلیسی

تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی در جمهوری چک

همانطور که قبلا نیز ذکر شد برنامه کارشناسی ارشد پنج ساله داروسازی به زبان انگلیسی تدریس می شود و دانشجویان باید دانش خوبی در زبان انگلیسی داشته باشند ، مدرک لازم برای دانش انگلیسی نمره شما در یکی از امتحانات استاندارد انگلیسی ، مانند آیلتس یا تافل است.

تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی در جمهوری چک

برای مثال برای آیلتس ، شما باید نمره ای بالاتر از 6.5 داشته باشید و باید معتبر باشد ، زیرا هر نوع آزمون آیلتس اعم از آیلتس عمومی یا آکادمیک ، فقط برای دو سال معتبر است و با این حال ، با هدف کمک به دانشجویان بین المللی برای درخواست دانشگاه های چک ، می توانید در آزمون ورودی انگلیسی هر دانشگاه شرکت کنید ، و نمره شما به عنوان اثبات مهارت انگلیسی محسوب می شود.

بنابراین کلیه دانشکده های جمهوری چک دوره های انگلیسی را برای بهبود دانش انگلیسی شما ارائه می دهند و این برنامه ها در طول سال تحصیلی یا تعطیلات تابستان برگزار می شود.

هزینه تحصیل داروسازی در جمهوری چک

تحصیلات عالی جمهوری چک در دانشگاه های دولتی ، از جمله دانشگاه چارلز ، برای کلیه دانشجویان فارغ از ملیت ، رایگان است و البته دوره های برنامه های رایگان همگی به زبان چکی تدریس می شوند و این یک فرصت استثنایی برای کسانی است که دانش کافی در زبان چک دارند.

از طرف دیگر ، برای برنامه های آموزش به زبان انگلیسی ، شهریه مقرون به صرفه ای تعیین شده است ، به ویژه برای رشته داروسازی در دانشگاه چارلز شهریه 7600 یورو و 6700 یورو در دانشگاه برنو برای یک سال تحصیلی ثابت است ( در کل 5 سال تحصیلی ) ، این مبلغ شهریه شامل کلیه دوره های اجباری و دوره های زبان چک نیز می باشد ، دانشگاه چارلز اتاق های خوابگاهی مدرن و مجهز را با قیمت 150 یورو در ماه به دانشجویان ارائه می دهد و علاوه بر این ، با پرداخت 120 یورو اضافی می توانید سه وعده در روز ، چه در خوابگاه و چه در کافه تریای دانشکده ، میل کنید.

هزینه های زندگی در جمهوری چک

هزینه های زندگی یک دانشجوی بین المللی برای یک ماه مبلغ 400 – 600 یورو در ماه است و علاوه بر این ، با کارت دانشجویی خود می توانید از تخفیف حمل و نقل عمومی ، بلیط سینما ، چندین رستوران ، هزینه ورودی موزه ، رویدادهای فرهنگی و غیره بهره مند شوید.

بنابراین دانشجو باید فرض کند که در طول یک سال تحصیل کل هزینه ها به استثنای شهریه تقریبا 120.000 CZK ( 3500 یورو ) خواهد بود و این مبلغ شامل هزینه های اقامت ، مسافرت در داخل کشور ، هزینه های زندگی عمومی و کتاب است.

دانشگاه های داروسازی تایید وزارت بهداشت در جمهوری چک

با بررسی‌های کارشناسی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times ، QS و Shanghai لیست دانشگاه‌های داروسازی چک مورد تایید وزارت متبوع جهت ورودی‌های سال تحصیلی ۲۰۲۱ – ۲۰۲۰ بر اساس رای صادره در دویست و چهل و چهارمین جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور ، به شرح زیر می باشد و با توجه به اینکه این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار می گیرد و در سال تحصیلی مذکور صرفا دانشگاه‌های موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل مورد تایید می‌ باشد ، در هر سال تحصیلی جدید برای دریافت لیست دانشگاه های به روز با مشاورین موسسه مهر آفرین رجبی در ارتباط باشید.

دانشگاه های داروسازی تایید وزارت بهداشت در جمهوری چک

دانشگاه های داروسازی چک مورد تایید در سال ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲ به شرح زیر می باشند.

 • Charles University
 • Masaryk University Brno

برترین دانشگاه های داروسازی در جمهوری چک

اما بهترین دانشگاه برای تحصیل داروسازی در جمهوری چک کدام است ؟ در میان دانشجویان داروسازی در جمهوری چک ، عقیده ای وجود دارد که دانشکده داروسازی در برنو در درجه اول متمرکز بر تمرین در داروخانه ها است ، در حالی که در هرداک کرالوئه توجه بیشتری به تحقیق داده می شود.

به هر حال هر دو این دانشگاه ها از دانشگاه های خوب و برتر در جمهوری چک می باشند و از این رو مشاوران موسسه رجبی اطلاعات لازم در خصوص هر دو را در اختیارتان قرار داده اند.

تحصیل داروسازی در دانشگاه چارلز

برنامه کارشناسی ارشد داروسازی که به زبان انگلیسی تدریس می شود و دانشکده داروسازی چارلز ارائه می دهد طی ۵ سال برگزار می شود ، موضوعاتی که در طول تحصیل شما تحت پوشش قرار می گیرند به شرح زیر است:

 • داروشناسی
 • سم شناسی
 • شیمی دارویی
 • آنالیزهای دارویی
 • فناوری دارویی
 • کلینیک داروسازی
تحصیل داروسازی در دانشگاه چارلز

دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز مجهز به دو ساختمان مجزا ، سه سالن ، سه اتاق کنفرانس ، چندین آزمایشگاه ، چندین اتاق سمینار و سه آزمایشگاه رایانه است و شایان ذکر است ، به دلیل اهمیت تحقیقات دارویی ، کلیه دانشجویان مجاز به همکاری با سایر بخشها و کار در آزمایشگاه های دیگر نیز هستند.

تحصیل داروسازی در دانشگاه برنو

دانشگاه دامپزشکی و علوم دارویی برنو ، که در سال ۱۹۱۸ تاسیس شد ، اولین دانشگاه ایجاد شده در چکسلواکی است و ۳ دانشکده را گروه بندی می کند : دامپزشکی ، بهداشت و محیط زیست دامپزشکی ، داروسازی.

دانشکده داروسازی از سال ۱۹۹۱ به بعد آموزش را به دانشجویانی که در دوره های کارشناسی ارشد در علوم دارویی تحصیل می کنند ، ارائه می دهد که با سیستم انتقال اعتبار اروپا ( ECTS ) کار می کند ، دانشکده داروسازی از سال ۲۰۲۰ با دانشگاه ماساریک ادغام شده است و این امکان را برای ادامه پیشرفت خود فراهم ساخته است.

شرایط کار پس از تحصیل داروسازی در چک

پس از فارغ التحصیل از دانشگاه های جمهوری چک ، دانشجو می تواند در بخش های زیر مشغول به تحصیل شود.

شرایط کار پس از تحصیل داروسازی در چک
 • داروساز در مراکز مراقبت از دارو
 • داروساز بالینی در بیمارستان ها ، یا سایر امکانات پزشکی
 • آزمایشگاه های پزشکی
 • متخصص آزمایشگاه ها برای تحقیق ، توسعه و کنترل محصولات دارویی
 • متخصص در شرکت های تولید و توزیع دارویی
 • محقق در دانشگاه و سایر موسسات درگیر در علوم ، تحقیقات ، توسعه و نوآوری
 • متخصص در ساختارهای مدیریت سلامت
 • متخصص و پژوهشگر در صنایع شیمیایی ، غذایی و آرایشی و بهداشتی
 • یک متخصص و مشاور در بخش غیر انتفاعی درگیر در حفاظت ، ارتقا و توسعه سلامت افراد و گروههای خاص مردم.

فردی که به عنوان داروساز در جمهوری چک کار می کند معمولا ماهیانه حدود ۷۲۸۰۰ کرون درآمد دارد و محدوده حقوق از ۳۵،۶۰۰ کرون ( کمترین ) تا ۱۱۳،۰۰۰ کرون ( بیشترین ) است.

شرایط سنی مورد نظر برای تحصیل در رشته داروسازی در چک

یکی از مواردی که برای تحصیل داروسازی در چک باید مد نظر داشت این است که حداقل سن پذیرش برای تحصیل در این کشور ۱۷ سال و حداکثر سن پذیرش نیز ۳۰ سال می باشد.

سوالات پر تکرار تحصیل داروسازی در چک

تلاش کردیم بسیار مختصر و مفید ، تحصیل رشته داروسازی در چک را بررسی کنیم در ادامه نیز چند پرسش و پاسخ پر تکرار ، در همین زمینه را مرور می کنیم ، چنانچه سوالی دارید می توانید آن را در بخش دیدگاه در پایین همین صفحه درج کنید و در اسرع وقت به پاسخ خود توسط مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) دست یابید.

هزینه تحصیل رشته داروسازی در چک چقدر است؟

برای برنامه های آموزش به زبان انگلیسی ، شهریه مقرون به صرفه ای تعیین شده است ، به ویژه برای رشته داروسازی در دانشگاه چارلز شهریه 7600 یورو و 6700 یورو در دانشگاه برنو

برای تحصیل رشته داروسازی در چک ، چه دروسی ارائه می شود؟

از جمله موضوعات اصلی مورد مطالعه ، شیمی آلی و غیرآلی ، بیوفیزیک ، لاتین ، داروشناسی و زیست مولکولی است و بخشی از آموزش یک تمرین شش ماهه اجباری در داروخانه است.

مهمترین مزیت تحصیل داروسازی در چک چیست؟

در دانشگاه های داروسازی جمهوری چک امکان پذیرش برای دانشجویان بین المللی بسیار زیاد است ، زیرا دو سوم دانشجویان ورودی در دانشگاه های چک خارجی هستند و از دیگر مزایای تحصیل داروسازی در جمهوری چک امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های داروسازی چک بدون مدرک زبان است.

بعد از دریافت مدرک کارشناسی ارشد داروسازی ، آیا می توان تحصیلات را در چک ادامه داد؟

پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد داروسازی ، فارغ التحصیلان مجاز به انجام یک آزمون دولتی پیشرفته و کسب عنوان دکتر داروسازی ( PharmDr ) هستند و به همین ترتیب ، آنها واجد شرایط درخواست تحصیل در مقطع دکترا در هر زمینه تخصصی هستند.

چه مدرک زبانی در دانشگاه های چک مورد پذیرش است؟

برای آیلتس ، شما باید نمره ای بالاتر از 6.5 داشته باشید و باید معتبر باشد ، زیرا هر نوع آزمون آیلتس اعم از آیلتس عمومی یا آکادمیک ، فقط برای دو سال معتبر است.

هزینه زندگی در چک چقدر است؟

هزینه های زندگی یک دانشجوی بین المللی برای یک ماه مبلغ 400 – 600 یورو در ماه است

و در نهایت چنانچه قصد تحصیل رشته داروسازی در چک دارید می توانید از طریق مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی اطلاعات تکمیلی را دریافت کرده و از خدمات مهاجرتی لازم در این امر برخوردار شوید ، با دفاتر ما در شهر های تهران ، شیراز و اصفهان در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید ، ضمنا چنانچه به رشته های علوم پزشکی را دارید می توانید مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک را بخوانید.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *