تحصیل رشته پرستاری در بلژیک

تحصیل رشته پرستاری در بلژیک
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته پرستاری در بلژیک به دلیل کمبود پرستار در این کشور گزینه ای بسیار مناسب است ، بلژیک یکی از بهترین کشورها برای کار پس از فارغ التحصیلی در نظر گرفته شده است ، این امر در مورد پرستاران نیز صادق است ، در ادامه ضمن آشنایی با شرایط و ویژگی های تحصیل رشته پرستاری در بلژیک ، شما می توانید با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس گرفته و از ویژگی های تحصیل در این رشته و شرایط مهاجرت به بلژیک مطلع شوید.

در بلژیک دو سطح مختلف برای تحصیل پرستاری وجود دارد که شامل مدرک دیپلم و کارشناسی است ، مورد دوم را بیشتر در کالج دانشگاه می یابید ، برای تبدیل شدن به یک پرستار تایید شده در بلژیک ، باید 4 سال متوالی تحصیل رشته پرستاری در بلژیک را بگذرانید، این برنامه شامل 2300 ساعت آموزش عملی و مربوط به 240 واحد درسی است.

پس از اتمام فارغ التحصیلان دارای مدرک کارشناسی پرستاری از موسسه معتبر و مجوز فعالیت از کمیسیون تشخیص شورای فدرال پزشکان پرستاری و کمیسیون پزشکی استان می شوند.

افرادی که دارای مدرک کارشناسی پرستاری هستند ، می توانند با ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری ، تحصیلات خود را ادامه دهند یا به تخصص برسند ؛ برنامه برای کسانی که قبلا دیپلم پرستاری را اخذ کرده بودند ، می توانند با شرکت در برنامه پل زدن یا کوتاه شدن مسیر آموزشی در موسسه ای که این برنامه را ارائه می دهد ، مدرک کارشناسی حرفه ای کسب کنند.

پیش تر در همین سایت در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک ، شرایط تحصیل رشته های علوم پزشکی ، بورسیه ها و برترین دانشگاه های پزشکی این کشور را برای علاقه مندان بررسی کرده ایم که دعوت می کنیم مقاله لینک شده را مطالعه نمایید.

فهرست مطالب

پری مدیکال پرستاری در بلژیک

برای پذیرش در رشته پرستاری در دانشگاه های بلژیک دانشجویان می توانند در دوره پری مدیکال شرکت کنند ، این دوره شامل دروس دشوار و ضروری برای تحصیلی در رشته پرستاری است ، این دروس شامل ریاضیات ، شیمی ، زیست شناسی ، فیزیک و زبان های انگلیسی ، فرانسوی یا آلمانی بسته به منطقه مورد نظر برای تحصیل است.

مدت زمان ارائه پری مدیکال پرستاری در بلژیک یک سال است و هدف اصلی آن آموزش زبان به علاقمندان تحصیل در رشته پزشکی در بلژیک است که به زبان مورد نظر برای تحصیل خود تسلط ندارند.

آزمون های ورودی پرستاری بلژیک

برای تحصیل رشته پرستاری در بلژیک نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست ، علاقمندان تحصیل در این رشته بایستی دوره دبیرستان خود را به پایان رسانده و در دروس مورد نیاز برای رشته پرستاری یعنی ریاضیات ، زیست شناسی ، شیمی و فیزیک نمرات عالی داشته باشند.

بهترین دانشگاه های پرستاری بلژیک

بلژیک دارای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی متعددی است که اکثر آن ها در فهرست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند ، این دانشگاه ها در زمینه های مختلف پزشکی ، مهندسی و علوم از سراسر جهان دانشجو می پذیرند ، در ادامه با بهترین دانشگاه های پرستاری بلژیک آشنا خواهیم شد.

تحصیل رشته پرستاری در دانشگاه گنت

دانشگاه گنت یکی از دانشگاه های بلژیک است که به عنوان بهترین دانشکده پرستاری در بلژیک شناخته شده است ، این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در شهر گنت است که در سال 1817 توسط ویلیام اول پادشاه هلند تأسیس شد.

این دانشگاه به دلیل ارائه خدمات و نتایج معتبر و خوب دانشگاهی در مطالعات و تحقیقات پرستاری ، توانسته دانشجویان زیادی را به خود جلب کند.

تحصیل رشته پرستاری در دانشگاه گنت دارای اعتبار بین المللی بوده اند و به عنوان یکی از دانشگاه های پیشرو در زمینه تحقیقات شناخته می شوند ؛ تنها برنامه تحصیلات تکمیلی پرستاری در دانشگاه گنت که کارشناسی ارشد پرستاری و مامایی با هدف آماده سازی دانشجویان برای چالش های متداول در مراقبت های بهداشتی ، متخصص در مامایی انجام می شود.

دانشگاه گنت دارای یازده دانشکده است که شامل هنر و فلسفه ، حقوق ، علوم ، پزشکی ، مهندسی و معماری ، اقتصاد ، دامپزشکی ، روانشناسی و علوم آموزشی ، داروسازی و علوم اجتماعی و سیاسی می باشد.

تحصیل رشته پرستاری در دانشگاه گنت

تحصیل پرستاری در دانشگاه آنتورپ

دانشگاه آنتورپ یک دانشگاه بزرگ بلژیکی است که در شهر آنتورپ واقع شده است که حدود 20000 دانشجو دارد و این را به سومین دانشگاه بزرگ فلاندرز تبدیل می کند.

دانشگاه آنتورپ دارای 30 برنامه کارشناسی دانشگاهی ، 69 برنامه کارشناسی ارشد ، 20 برنامه کارشناسی ارشد و 22 کارشناسی ارشد است ؛ علاوه بر این ، 26 برنامه به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود (1 کارشناسی ، 16 کارشناسی ارشد ، 6 برنامه کارشناسی ارشد و 3 برنامه کارشناسی ارشد) همه این برنامه ها به 9 دانشکده تقسیم می شوند که شامل تجارت و اقتصاد ، علوم دارویی ، دامپزشکی و زیست پزشکی ؛ پزشکی و علوم بهداشتی ؛ هنر ؛ علوم طراحی (شامل معماری و حفاظت) ؛ علوم اجتماعی ؛ حقوق ؛ علوم مهندسی کاربردی و علوم پایه است؛ تحصیل پرستاری در دانشگاه آنتورپ کوتاه تر از دانشگاه گنت ارائه می شود.

پرستاری در دانشگاه کاتولیک لون

دانشگاه کاتولیک لون یک دانشگاه تحقیقاتی کاتولیک در شهر لوون بلژیک است ، این آموزش ، تحقیق و خدمات در علوم رایانه ، مهندسی ، علوم طبیعی ، الهیات ، علوم انسانی ، پزشکی ، حقوق ، حقوق متعارف ، تجارت و علوم اجتماعی را انجام می دهد.

KU Leuven به طور پیوسته در جدول رتبه بندی برتر در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد ؛ دانشگاهیان در KU Leuven به سه گروه سازماندهی شده اند که هر کدام دارای دانشکده ها ، گروه ها و مدارس مخصوص به خود هستند که برنامه هایی را تا سطح دکترا ارائه می دهند ،در حالی که اکثر دوره ها به زبان هلندی تدریس می شود ، بسیاری از آنها به ویژه برنامه های تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی ارائه می شود.

علاوه بر پرستاری در دانشگاه کاتولیک لون ، این دانشگاه دارای دانشکده های پزشکی ، داروسازی ، الهیات ، حقوق ، هنر ، اقتصاد ، روانشناسی ، تجارت ، معماری ، مهندسی ، علوم و غیره می باشد.

حال که صحبت از اعتبار شد، لازم به ذکر است که دانشگاه های اسلواکی توافق نامه های بین المللی زیادی با دانشگاه های سراسر جهان دارند ، بنابراین اسلواکی هم مقصد خوبی برای تحصیل پرستاری است ؛ پس حتما  به مقاله تحصیل رشته پرستاری در اسلواکی سر بزنید و اطلاعات خوبی دریافت کنید. 

هزینه تحصیل پرستاری در بلژیک

هزینه تحصیل پرستاری در بلژیک

بسته به ملیت دانشجو هزینه تحصیل پرستاری در بلژیک سالانه بین چند صد تا چند هزار یورو متغیر است ، به طور کلی ، شهروندان اتحادیه اروپا یا کشور های منطقه اقتصادی اروپا برای تحصیل در دانشگاه دولتی بلژیک به کمتر از 1000 یورو در سال نیاز دارند و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 5000 هزینه تحصیل یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

علاوه بر شهریه مقرون به صرفه ، هزینه پایین زندگی یکی دیگر از عواملی است که دانشجویان بی شماری را از سراسر جهان به تحصیل در بلژیک می کشاند ؛ به طور متوسط ، برای تأمین هزینه های زندگی ماهانه خود در بلژیک به حدود 800 یورو یا کمتر نیاز دارید.

چارت درسی پرستاری در دانشگاه های بلژیک

همان گونه که پیش از بیان شد تحصیل رشته پرستاری در بلژیک 3 تا 4 سال طول می کشد و دانشجویان ملزم به گذراندن 240 واحد درسی هستند ، واحد های آموزشی در طول سه سال مطالعه شامل چهار موضوع کلیدی است ، این موضوعات و بصورت کلی چارت درسی پرستاری در دانشگاه های بلژیک عبارتند از :

 • مهارت های بالینی
 • تمرین پرستاری
 • مراقبت مبتنی بر شواهد
 • دانش اصلی پرستاری

در سال اول برنامه دانشجویان با هنر و عملکرد پرستاری آشنا می شوند ، سال اول شامل ماژول های مهارت های بالینی ، یک ماژول عملی است که شامل همه مراحل در سال اول است و دوره های نظری برای معرفی فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی ، علوم رفتاری و مسائل حرفه ای در پرستاری ، از جمله حقوق و اخلاق ارائه می شود ، همه این دروس الزامی است.

در سال 2 ، ماژول ها در مورد ارزیابی ، برنامه ریزی ، اجرا و ارزیابی مراقبت های موثر در طیف وسیعی از شرایط مختلف ، که در طول عمر و شرایط موثر بر سلامت جسمی و روحی و رفاه تأثیر می گذارد.

در سال سوم تمرکز ویژه بر تجهیز دانش آموز به دانش اصلی پرستاری است تا بتواند نیاز ها را ارزیابی و برنامه ریزی کند ، تدریس همچنین حول محور رهبری و ارتقاء مهارت ها برای تسهیل مهارت های دانش آموزان برای مدیریت مراقبت در تنوع مختلف ، کار با طیف وسیعی از متخصصان و حمایت از زبان آموزان جدید خواهد بود.

سال 3 همچنین شامل پایان نامه ای است که برای نگارش پیشنهاد پژوهشی در زمینه مراقبت های پرستاری مورد علاقه دانشجو پشتیبانی می شود.

اوکراین هم دارای چارت درسی به روزی در رشته پرستاری است ، دانشگاه های اوکراین با اعتبار جهانی ، میزبان خوبی برای علاقه مندان رشته پرستاری هستند ؛ مقاله تحصیل رشته پرستاری در اوکراین را بخوانید.

تجارب چندین ساله ما در حوزه مهاجرت و اخذ پذیرش تحصیلی را به صورت خلاصه در ویدیو مشاهده خواهید کرد، این ویدیو شامل برخی پذیرش ها از دانشگاه های مختلف در سراسر دنیاست که نشان می دهد ما فقط حرف نیستیم و سراپا عملیم.

شما نیز می توانید به هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی اعتماد کرده و امور مهاجرتی خودتان را به ما بسپرید تا با تکیه بر توانمندی و دانش خودمان و کارشناسان حرفه ای شرکت، پرونده مهاجرت شما را به نحو احسن به سرانجام برسانیم.

پخش ویدیو

زبان تحصیل پرستاری در بلژیک

همان گونه که پیش از این بیان شد بلژیک دارای دو زبان رسمی است و زبان هلندی در 60 درصد مناطق و زبان فرانسوی در 40 درصد دیگر به عنوان زبان رسمی کاربرد دارد ؛ یعنی هر منطقه از آن یک زبان خاص خود را داراست که در دانشگاه های آن منطقه دروس به همان زبان ارائه می شوند ، البته در اغلب دانشگاه های این کشور به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد ، برای تحصیل در دانشگاه های بلژیک رعایت شرط زبان تحصیل پرستاری در بلژیک اجباری است و آن هم ارائه مدرک B2 در زبان مورد نظر برای تحصیل خواهد بود.

مزایا و معایب تحصیل پرستاری در بلژیک

مزایا و معایب تحصیل پرستاری در بلژیک

نظرات دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه های بلژیک بر موضوع زندگی و فرهنگ شهری در این کشور متمرکز است ، کیفیت زندگی شهری در این کشور بسیار عالی مورد استقبال دانشجویان خارجی است اما دلیل انتخاب این کشور به عنوان مقصد تحصیلی تنها کیفیت زندگی و امکانات رفاهی نیست ، البته بلژیک مانند هر نقطع دیگر جان بی عیب نیست و تحصیل در این کشور عاری از مشکلات نمی باشد ؛ در ادامه با مزایا و معایب تحصیل پرستاری در بلژیک آشنا می شویم.

معایب تحصیل پرستاری در بلژیک

 1. چند زبانه بودن بلژیک و دشواری فراگیری زبان برای تحصیل در دانشگاه های پرستاری این کشور
 2. بالا بودن بروکراسی در دانشگاه های بلژیک پذیرش و تحصیل در رشته پرستاری در این کشور را دشوار و وقت گیر می سازد.

مزایای تحصیل پرستاری در بلژیک

 • دانشگاه های پرستاری بلژیک در بین برترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته پرستاری در جهان قرار دارند.
 • بازار کار پس از فارغ التحصیلی در رشته پرستاری در بلژیک عالی است چرا که تقاضا برای پرستاران واجد الشرایط بسیار است
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های پرستاری بلژیک وجود دارد
 • دانشگاه های ارائه دهنده رشته پرستاری بلژیک در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارند.
 • هزینه زندگی و تحصیل مقرون به صرفه

بازار کار و در آمد پرستاران در بلژیک

به عنوان فارغ التحصیل از دانشکده علوم بهداشتی بلژیک واجد شرایط درخواست ثبت نام در شورای حرفه های بهداشت و مراقبت (HCPC) یا شورای پرستاری و مامایی (NMC) خواهید بود ، شما می توانید منتظر حرفه ای در خدمات بهداشت ملی ، خدمات اجتماعی یا بخش خصوصی باشید.

فارغ التحصیلان دارای مدرکی خواهند بود که معیار های دولت برای “تناسب برای هدف” و “آمادگی برای تمرین” و همچنین توسعه مهارت های قابل انتقال مانند ارتباطات ، فناوری اطلاعات ، حل مشکلات و کار گروهی را دارا می باشد ، در پایان دوره ، فارغ التحصیلان پرستاری واجد شرایط ثبت نام در شورای پرستاری و مامایی خواهند بود که این از مزایای رفاه در بازار کار و در آمد پرستاران در بلژیک خواهد بود.

فردی که در حرفه پرستاری در بلژیک کار می کند به طور معمول ماهانه حدود 5،950 یورو درآمد دارد ، حقوق بین 3،980 یورو (کمترین میانگین) تا 11،100 یورو (بالاترین میانگین) است.

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا مطالب مفیدی در خصوص تحصیل رشته پرستاری در بلژیک را برای علاقه مندان تحصیل در این کشور بیان کردند ، آیا سوالی ذهن شما را درگیر کرده ؟ بخش دیدگاه در اختیار شماست تا سوالات خود را درج کرده و به پاسخ برسید.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته پرستاری در بلژیک

برای پذیرش در رشته پرستاری در دانشگاه های بلژیک نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست ، علاقمندان تحصیل در این رشته بایستی دوره دبیرستان خود را به پایان رسانده و در دروس مورد نیاز برای رشته پرستاری یعنی ریاضیات ، زیست شناسی ، شیمی و فیزیک نمرات عالی داشته باشند.

بسته به ملیت دانشجو هزینه تحصیل پرستاری در دانشگاه بلژیک سالانه بین چند صد تا چند هزار یورو متغیر است ، به طور کلی ، شهروندان اتحادیه اروپا یا کشور های منطقه اقتصادی اروپا برای تحصیل در دانشگاه دولتی بلژیک به کمتر از 1000 یورو در سال نیاز دارند و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 5000 هزینه تحصیل یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

بلژیک دارای دو زبان رسمی است و زبان هلندی در 60 درصد مناطق و زبان فرانسوی در 40 درصد دیگر به عنوان زبان رسمی کاربرد دارد ؛ یعنی هر منطقه از آن یک زبان خاص خود را داراست که در دانشگاه های آن منطقه دروس به همان زبان ارائه می شوند ، البته در اغلب دانشگاه های این کشور به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد ، برای تحصیل در دانشگاه های بلژیک ارائه مدرک B2 در زبان مورد نظر برای تحصیل الزامی است.

فردی که در حرفه پرستاری در بلژیک کار می کند به طور معمول ماهانه حدود 5،950 یورو درآمد دارد ، حقوق بین 3،980 یورو (کمترین میانگین) تا 11،100 یورو (بالاترین میانگین) است.

در این مقاله مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی تمامی زوایا و موانع برای اقدام جهت تحصیل رشته پرستاری در بلژیک را بررسی کرده و اطلاعات ضروری در این زمینه را بیان کردند ، شما می توانید با دفاتر شرکت در شیراز و شعب مرکزی و غرب تهران تماس گرفته و از اطلاعات دقیق تر بهره مند شوید ، برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص شرایط مهاجرت تحصیلی به بلژیک به مقاله تحصیل در بلژیک مراجعه کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *