تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل رشته پرستاری در بلژیک

تحصیل رشته پرستاری در بلژیک

تحصیل رشته پرستاری در بلژیک به دلیل کمبود پرستار در این کشور گزینه ای بسیار مناسب است ، بلژیک یکی از بهترین کشورها برای کار پس از فارغ التحصیلی در نظر گرفته شده است ، این امر در مورد پرستاران نیز صادق است ، دولت بلژیک اقدامات هوشمندانه ای برای ایجاد شرایط و محیط کار بهتر برای متخصصان مراقبت های بهداشتی انجام می دهد.

در ادامه با شرایط و ویژگی های تحصیل رشته پرستاری در بلژیک آشنا خواهیم شد ، شما می توانید با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس گرفته و از ویژگی های تحصیل در این رشته و شرایط مهاجرت به بلژیک مطلع شوید.

پیش تر در همین سایت در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک ، شرایط تحصیل رشته های علوم پزشکی ، بورسیه ها و برترین دانشگاه های پزشکی این کشور را برای علاقه مندان بررسی کرده ایم که دعوت می کنیم مقاله لینک شده را مطالعه نمایید.

آموزش عالی در بلژیک توسط دو جامعه اصلی سازماندهی می شود که شامل فلاندر و جامعه فرانسوی است ؛ آلمانی زبانان معمولا در موسسات جامعه فرانسوی یا آلمان ثبت نام می کنند ، آموزش پرستاری بین جوامع فلاندری و فرانسوی متفاوت بوده است و جامعه آلمانی تا حد زیادی از مدل فرانسوی پیروی می کند ؛ در بروکسل ، پرستاران با توجه به زبان موسسه ای که برای آموزش خود به آن ملحق می شوند ، از مدل آموزش پیروی می کنند و پس از معرفی کلی ، آموزش پرستاران بر اساس منطقه مشخص می شود.

در بلژیک دو سطح مختلف برای تحصیل پرستاری وجود دارد که شامل مدرک دیپلم و کارشناسی است ، مورد دوم را بیشتر در کالج دانشگاه می یابید ، برای تبدیل شدن به یک پرستار ثبت شده در بلژیک ، می توانید به مدت چهار سال در پرستاری در بلژیک تحصیل کنید ، این برنامه شامل 2300 ساعت آموزش عملی و مربوط به 240 واحد درسی است ، پس از اتمام فارغ التحصیلان دارای مدرک کارشناسی پرستاری از موسسه و مجوز فعالیت از کمیسیون تشخیص شورای فدرال پزشکان پرستاری و کمیسیون پزشکی استان می شوند.

افرادی که دارای مدرک کارشناسی پرستاری هستند ، می توانند با ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری ، تحصیلات خود را ادامه دهند یا به تخصص برسند ؛ برنامه برای کسانی که قبلا دیپلم پرستاری را اخذ کرده بودند ، می توانند با شرکت در برنامه پل زدن یا کوتاه شدن مسیر آموزشی در موسسه ای که این برنامه را ارائه می دهد ، مدرک کارشناسی حرفه ای کسب کنند.

تحصیل رشته پرستاری در بلژیک

پری مدیکال پرستاری در بلژیک

برای پذیرش در رشته پرستاری در دانشگاه های بلژیک دانشجویان می توانند در دوره پری مدیکال شرکت کنند ، این دوره شامل دروس دشوار و ضروری برای تحصیلی در رشته پرستاری است ، این دروس شامل ریاضیات ، شیمی ، زیست شناسی ، فیزیک و زبان های انگلیسی ، فرانسوی یا آلمانی بسته به منطقه مورد نظر برای تحصیل است.

مدت زمان ارائه این دوره یک سال است و هدف اصلی آن آموزش زبان به علاقمندان تحصیل در رشته پزشکی در بلژیک است که به زبان مورد نظر برای تحصیل خود تسلط ندارند.

آزمون های ورودی پرستاری بلژیک

برای تحصیل رشته پرستاری در بلژیک نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست ، علاقمندان تحصیل در این رشته بایستی دوره دبیرستان خود را به پایان رسانده و در دروس مورد نیاز برای رشته پرستاری یعنی ریاضیات ، زیست شناسی ، شیمی و فیزیک نمرات عالی داشته باشند.

بهترین دانشگاه های پرستاری بلژیک

بلژیک دارای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی متعددی است که اکثر آن ها در فهرست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند ، این دانشگاه ها در زمینه های مختلف پزشکی ، مهندسی و علوم از سراسر جهان دانشجو می پذیرند ، در ادامه با بهترین دانشگاه های پرستاری این کشور آشنا خواهیم شد.

بهترین دانشگاه های پرستاری بلژیک

دانشگاه گنت

دانشگاه گنت یکی از دانشگاه های بلژیک است که به عنوان بهترین دانشکده پرستاری در بلژیک شناخته شده است ، این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در شهر گنت است که در سال 1817 توسط ویلیام اول پادشاه هلند تأسیس شد.

اگرچه این دانشگاه فقط دارای مدرک تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد در رشته پرستاری است ، اما به دلیل ارائه خدمات و نتایج معتبر و خوب دانشگاهی در مطالعات و تحقیقات پرستاری ، توانسته توجه بسیاری از سازمان ها ، موسسات و بیمارستان ها را به خود جلب کند.

آنها دارای اعتبار بین المللی بوده اند و به عنوان یکی از دانشگاه های پیشرو در زمینه تحقیقات شناخته می شوند ؛ تنها برنامه تحصیلات تکمیلی پرستاری در دانشگاه گنت که کارشناسی ارشد پرستاری و مامایی است ، با هدف آماده سازی دانشجویان برای چالش های متداول در مراقبت های بهداشتی ، متخصص در مامایی انجام می شود.

دانشگاه گنت دارای یازده دانشکده است که شامل هنر و فلسفه ، حقوق ، علوم ، پزشکی ، مهندسی و معماری ، اقتصاد ، دامپزشکی ، روانشناسی و علوم آموزشی ، داروسازی و علوم اجتماعی و سیاسی می باشد.

دانشگاه آنتورپ

دانشگاه آنتورپ یک دانشگاه بزرگ بلژیکی است که در شهر آنتورپ واقع شده است که حدود 20000 دانشجو دارد و این را به سومین دانشگاه بزرگ فلاندرز تبدیل می کند.

دانشگاه آنتورپ دارای 30 برنامه کارشناسی دانشگاهی ، 69 برنامه کارشناسی ارشد ، 20 برنامه کارشناسی ارشد و 22 کارشناسی ارشد است ؛ علاوه بر این ، 26 برنامه به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود (1 کارشناسی ، 16 کارشناسی ارشد ، 6 برنامه کارشناسی ارشد و 3 برنامه کارشناسی ارشد) همه این برنامه ها به 9 دانشکده تقسیم می شوند که شامل تجارت و اقتصاد ، علوم دارویی ، دامپزشکی و زیست پزشکی ؛ پزشکی و علوم بهداشتی ؛ هنر ؛ علوم طراحی (شامل معماری و حفاظت) ؛ علوم اجتماعی ؛ حقوق ؛ علوم مهندسی کاربردی و علوم پایه است ،رشته پرستاری در این دانشگاه کوتاه تر از دانشگاه گنت ارائه می شود.

دانشگاه کاتولیک لون

دانشگاه کاتولیک لون یک دانشگاه تحقیقاتی کاتولیک در شهر لوون بلژیک است ، این آموزش ، تحقیق و خدمات در علوم رایانه ، مهندسی ، علوم طبیعی ، الهیات ، علوم انسانی ، پزشکی ، حقوق ، حقوق متعارف ، تجارت و علوم اجتماعی را انجام می دهد.

KU Leuven به طور پیوسته در جدول رتبه بندی برتر در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد ؛ دانشگاهیان در KU Leuven به سه گروه سازماندهی شده اند که هر کدام دارای دانشکده ها ، گروه ها و مدارس مخصوص به خود هستند که برنامه هایی را تا سطح دکترا ارائه می دهند ،در حالی که اکثر دوره ها به زبان هلندی تدریس می شود ، بسیاری از آنها به ویژه برنامه های تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی ارائه می شود.

KU Leuven دارای دانشکده های پزشکی ، داروسازی ، الهیات ، حقوق ، هنر ، اقتصاد ، روانشناسی ، تجارت ، معماری ، مهندسی ، علوم و غیره می باشد.

دانشگاه های اسلواکی توافق نامه های بین المللی زیادی با دانشگاه های سراسر جهان دارند ، بنابراین اسلواکی هم مقصد خوبی برای تحصیل پرستاری است ؛ شاید بخواهید سری بزنید به مقاله تحصیل رشته پرستاری در اسلواکی

هزینه تحصیل پرستاری در بلژیک

بسته به ملیت دانشجو هزینه تحصیل پرستاری در دانشگاه بلژیک سالانه بین چند صد تا چند هزار یورو متغیر است ، به طور کلی ، شهروندان اتحادیه اروپا یا کشور های منطقه اقتصادی اروپا برای تحصیل در دانشگاه دولتی بلژیک به کمتر از 1000 یورو در سال نیاز دارند و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 5000 هزینه تحصیل یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

هزینه تحصیل پرستاری در بلژیک

علاوه بر شهریه مقرون به صرفه ، هزینه پایین زندگی یکی دیگر از عواملی است که دانشجویان بی شماری را از سراسر جهان به تحصیل در بلژیک می کشاند ؛ به طور متوسط ، برای تأمین هزینه های زندگی ماهانه خود در بلژیک به حدود 800 یورو یا کمتر نیاز دارید.

اگر به دنبال تحصیل رشته پرستاری در کشور های اروپایی با هزینه های ارزان هستید ، فرانسه انتخابی بی نظیر است ، مقاله تحصیل رشته پرستاری در فرانسه را بخوانید.

چارت درسی پرستاری در دانشگاه های بلژیک

همان گونه که پیش از بیان شد تحصیل رشته پرستاری در بلژیک 3 تا 4 سال طول می کشد و دانشجویان ملزم به گذراندن 240 واحد درسی هستند ، واحد های آموزشی در طول سه سال مطالعه شامل چهار موضوع کلیدی است ، این موضوعات عبارتند از :

 • مهارت های بالینی
 • تمرین پرستاری
 • مراقبت مبتنی بر شواهد
 • دانش اصلی پرستاری

در سال اول برنامه دانشجویان با هنر و عملکرد پرستاری آشنا می شوند ، سال اول شامل ماژول های مهارت های بالینی ، یک ماژول عملی است که شامل همه مراحل در سال اول است و دوره های نظری برای معرفی فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی ، علوم رفتاری و مسائل حرفه ای در پرستاری ، از جمله حقوق و اخلاق ارائه می شود ، همه این دروس الزامی است.

در سال 2 ، ماژول ها در مورد ارزیابی ، برنامه ریزی ، اجرا و ارزیابی مراقبت های موثر در طیف وسیعی از شرایط مختلف ، که در طول عمر و شرایط موثر بر سلامت جسمی و روحی و رفاه تأثیر می گذارد.

در سال سوم تمرکز ویژه بر تجهیز دانش آموز به دانش اصلی پرستاری است تا بتواند نیاز ها را ارزیابی و برنامه ریزی کند ، تدریس همچنین حول محور رهبری و ارتقاء مهارت ها برای تسهیل مهارت های دانش آموزان برای مدیریت مراقبت در تنوع مختلف ، کار با طیف وسیعی از متخصصان و حمایت از زبان آموزان جدید خواهد بود.

سال 3 همچنین شامل پایان نامه ای است که برای نگارش پیشنهاد پژوهشی در زمینه مراقبت های پرستاری مورد علاقه دانشجو پشتیبانی می شود.

اوکراین هم دارای چارت درسی به روزی در رشته پرستاری است ، دانشگاه های اوکراین با اعتبار جهانی ، میزبان خوبی برای علاقه مندان رشته پرستاری هستند ؛ مقاله تحصیل رشته پرستاری در اوکراین را بخوانید.

زبان تحصیل پرستاری در بلژیک

همان گونه که پیش از این بیان شد بلژیک دارای دو زبان رسمی است و زبان هلندی در 60 درصد مناطق و زبان فرانسوی در 40 درصد دیگر به عنوان زبان رسمی کاربرد دارد ؛ یعنی هر منطقه از آن یک زبان خاص خود را داراست که در دانشگاه های آن منطقه دروس به همان زبان ارائه می شوند ، البته در اغلب دانشگاه های این کشور به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد ، برای تحصیل در دانشگاه های بلژیک ارائه مدرک B2 در زبان مورد نظر برای تحصیل الزامی است.

مزایا و معایب تحصیل پرستاری در بلژیک

نظرات دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه های بلژیک بر موضوع زندگی و فرهنگ شهری در این کشور متمرکز است ، کیفیت زندگی شهری در این کشور بسیار عالی مورد استقبال دانشجویان خارجی است اما دلیل انتخاب این کشور به عنوان مقصد تحصیلی تنها کیفیت زندگی و امکانات رفاهی نیست ، البته بلژیک مانند هر نقطع دیگر جان بی عیب نیست و تحصیل در این کشور عاری از مشکلات نمی باشد ؛ در ادامه با مزایا و معایب تحصیل پرستاری در این کشور آشنا می شویم.

مزایا و معایب تحصیل پرستاری در بلژیک

مزایای تحصیل پرستاری در بلژیک

 • دانشگاه های پرستاری بلژیک در بین برترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته پرستاری در جهان قرار دارند.
 • بازار کار پس از فارغ التحصیلی در رشته پرستاری در بلژیک عالی است چرا که تقاضا برای پرستاران واجد الشرایط بسیار است
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های پرستاری بلژیک وجود دارد
 • دانشگاه های ارائه دهنده رشته پرستاری بلژیک در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارند.
 • هزینه زندگی و تحصیل مقرون به صرفه

معایب تحصیل پرستاری در بلژیک

 1. چند زبانه بودن بلژیک و دشواری فراگیری زبان برای تحصیل در دانشگاه های پرستاری این کشور
 2. بالا بودن بروکراسی در دانشگاه های بلژیک پذیرش و تحصیل در رشته پرستاری در این کشور را دشوار و وقت گیر می سازد.

بازار کار و در آمد پرستاران در بلژیک

به عنوان فارغ التحصیل از دانشکده علوم بهداشتی بلژیک واجد شرایط درخواست ثبت نام در شورای حرفه های بهداشت و مراقبت (HCPC) یا شورای پرستاری و مامایی (NMC) خواهید بود ، شما می توانید منتظر حرفه ای در خدمات بهداشت ملی ، خدمات اجتماعی یا بخش خصوصی باشید.

فارغ التحصیلان دارای مدرکی خواهند بود که معیار های دولت برای “تناسب برای هدف” و “آمادگی برای تمرین” و همچنین توسعه مهارت های قابل انتقال مانند ارتباطات ، فناوری اطلاعات ، حل مشکلات و کار گروهی را دارا می باشد ، در پایان دوره ، فارغ التحصیلان پرستاری واجد شرایط ثبت نام در شورای پرستاری و مامایی خواهند بود.

فردی که در حرفه پرستاری در بلژیک کار می کند به طور معمول ماهانه حدود 5،950 یورو درآمد دارد ، حقوق بین 3،980 یورو (کمترین میانگین) تا 11،100 یورو (بالاترین میانگین) است.

سوالات پر تکرار تحصیل پرستاری در بلژیک

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا مطالب مفیدی در خصوص تحصیل رشته پرستاری در بلژیک را برای علاقه مندان تحصیل در این کشور بیان کردند ، آیا سوالی ذهن شما را درگیر کرده ؟ بخش دیدگاه در اختیار شماست تا سوالات خود را درج کرده و به پاسخ برسید.

آزمون ورودی برای تحصیل رشته پرستاری در بلژیک به چه صورت است؟

برای پذیرش در رشته پرستاری در دانشگاه های بلژیک نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست ، علاقمندان تحصیل در این رشته بایستی دوره دبیرستان خود را به پایان رسانده و در دروس مورد نیاز برای رشته پرستاری یعنی ریاضیات ، زیست شناسی ، شیمی و فیزیک نمرات عالی داشته باشند.

هزینه تحصیل رشته پرستاری در بلژیک چقدر است؟

بسته به ملیت دانشجو هزینه تحصیل پرستاری در دانشگاه بلژیک سالانه بین چند صد تا چند هزار یورو متغیر است ، به طور کلی ، شهروندان اتحادیه اروپا یا کشور های منطقه اقتصادی اروپا برای تحصیل در دانشگاه دولتی بلژیک به کمتر از 1000 یورو در سال نیاز دارند و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 5000 هزینه تحصیل یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

زبان تحصیل پرستاری در بلژیک چیست؟

بلژیک دارای دو زبان رسمی است و زبان هلندی در 60 درصد مناطق و زبان فرانسوی در 40 درصد دیگر به عنوان زبان رسمی کاربرد دارد ؛ یعنی هر منطقه از آن یک زبان خاص خود را داراست که در دانشگاه های آن منطقه دروس به همان زبان ارائه می شوند ، البته در اغلب دانشگاه های این کشور به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد ، برای تحصیل در دانشگاه های بلژیک ارائه مدرک B2 در زبان مورد نظر برای تحصیل الزامی است.

حقوق یک پرستار در بلژیک چقدر است؟

فردی که در حرفه پرستاری در بلژیک کار می کند به طور معمول ماهانه حدود 5،950 یورو درآمد دارد ، حقوق بین 3،980 یورو (کمترین میانگین) تا 11،100 یورو (بالاترین میانگین) است.

در این مقاله مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی ، تحصیل رشته پرستاری در بلژیک را بررسی کرده و اطلاعات ضروری در این زمینه را بیان کردند ، شما می توانید با دفاتر موسسه در شیراز و تهران تماس گرفته و از اطلاعات دقیق تر بهره مند شوید ، برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص شرایط مهاجرت تحصیلی به بلژیک به مقاله تحصیل در بلژیک مراجعه کنید.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *