بنگلادش

تحصیل در بنگلادش

تحصیل در بنگلادش

تحصیل در بنگلادش به تازگی مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است ، برای آن دسته از متقاضیان تحصیل که به دنبال مقصدی با مسافت نزدیک ، دانشگاه معتبر و هزینه های پایین تحصیل و زندگی هستند ، کشور بنگلادش گزینه ای مناسب به نظر می رسد.

برای تحصیل در بنگلادش پرونده درخواست تحصیلی باید از طریق نمایندگی دیپلماتیک بنگلادش در کشور محل اقامت متقاضی یا نمایندگی دیپلماتیک کشورش در بنگلادش به وزارت آموزش و پرورش ، دولت جمهوری خلق بنگلادش ارسال شود ، کلیه گواهینامه ها و کپی از مدارک باید توسط یک مقام مجاز وزارت امور خارجه کشور خود متقاضی تایید شوند و بدون آن هیچ گونه درخواستی پذیرش نخواهد شد.

با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه باشید تا در این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص شرایط تحصیل در این کشور به شما داده شود.

با دریافت درخواست از وزارت آموزش و پرورش بنگلادش ، کمیته معادل سازی دانشگاه مربوطه صلاحیت دانشجو برای پذیرش در برنامه مورد نظر را تأیید می کند ، اگر دانشجو واجد شرایط برنامه باشد ، درخواست وی به کمیته علمی گروه در موسسه مربوطه ارسال می شود.

سرانجام ، معاون دانشگاه مورد نظر پذیرش را تأیید می کند و این تصمیم به وزارت آموزش و پرورش ارسال می شود ، وزارت آموزش و پرورش به منظور پذیرش متقاضی مربوطه ، گواهی عدم اعتراض صادر می کند و پس از آن ، متقاضی مجاز است با پرداخت شهریه و سایر هزینه ها پذیرفته شود.

تقویم علمی و زبان آموزشی در بنگلادش

سال تحصیلی در بنگلادش از ژانویه تا دسامبر در هر دو سیستم مدرسه و آموزش عالی ادامه دارد.

دانش آموزان مدارس به مدت شش روز در هفته ( شنبه تا پنجشنبه ) در کلاس درسی شرکت می کنند ، دانشگاه های دولتی و بسیاری از دانشگاه های خصوصی از سیستم های ترمی استفاده می کنند ، اما سیستم های سه ماهه هنوز در دانشگاه های خصوصی رایج هستند.

زبانهای آموزشی در سیستم مدرسه بنگالی و در آموزش عالی بنگالی و انگلیسی است و بیشتر دانشگاه های خصوصی فقط به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

مدارس خصوصی تمایل دارند از رسانه های مستقر در انگلیس استفاده کنند در حالی که مدارس تحت حمایت دولت از رسانه های بنگالی استفاده می کنند.

تحصیل در بنگلادش

سیستم آموزشی بنگلادش

در گذشته ، تحصیلات بنگلادش در درجه اول یک سیستم فوق العاده تحت کنترل انگلیسی بود و تمام دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی بود و بسیار کم برای مردم عادی انجام می شد ، وزارت آموزش بنگلادش اقدامات گسترده ای را برای ترك چنین روشهایی در گذشته برداشته است و چشم به راه آموزش به عنوان راهی برای تأمین یك كشور تا حدی فقیر و آینده روشن تر دارد.

سیستم آموزشی بنگلادش

در حال حاضر سیستم آموزشی به ۴ سطح یا مرحله تقسیم شده است ، اولین سطح ابتدایی است که کلاس های ۱ تا ۵ را در خود جای داده است ، سطح دوم متوسطه است که کلاس های ۶ تا ۱۰ را پوشش می دهد و سپس یک سطح متوسطه بالاتر وجود دارد که از پایه های ۱۱ و ۱۲ تشکیل شده است.

گزینه سومی برای مطالعه وجود دارد که معمولا افراد فقیر یا یتیم از آن استفاده می کنند ، شاخه مذهبی تعلیم و تربیت نوعی سیستم آموزش دینی است که تمام اصول آموزش را در یک محیط مذهبی آموزش می دهد و از چند جهت مشابه سیستم پیشین مسیحیت ، این مدرسه تعداد بی شماری از کودکان بی خانمان را پذیرا می شود و به آنها غذا ، سرپناه و آموزش می دهد ، مطالعات دینی به زبان عربی تدریس می شود و کودکان نیز معمولا به مساجد مربوطه خدمت می کنند.

سیستم آموزش عالی در بنگلادش

در کل تقریباً ۸۰ دانشگاه در بنگلادش وجود دارد که با توجه به اینکه جمعیت این کشور بیش از دو برابر انگلستان یا فرانسه است ، تعداد دانشگاه های موجود کم است و تقریبا نیمی از آنها توسط دولت اداره می شوند ، در حالی که بقیه دانشگاه ها خصوصی هستند و در هر صورت تقریبا و منحصرا به افراد طبقه بالای کوچک بنگلادش خدمت می کنند.

متأسفانه ، کمبود بودجه ، عدم رهبری خوب و عدم وجود مقررات متمرکز منجر به افت کیفیت اکثر این دانشگاه ها از زمان تأسیس در دهه ۱۹۸۰ ( اندکی پس از استقلال بنگلادش از پاکستان در ۱۹۷۱) شده است و این به نوبه خود باعث می شود دانشجویان حتی در صورت فرصت خود را برای درخواست یا حضور در دانشگاه به زحمت نیاندازند و بنابراین چرخه تحصیلات ضعیف ادامه دارد.

تحصیل در بنگلادش با مدرک دیپلم

با مدرک دیپلم می توان برای پذیرش مقطع لیسانس در دانشگاه های بنگلادش اقدام کرد ، البته صندلی های دانشگاه کالایی کمیاب در بنگلادش است ، به ویژه در موسسات با کیفیت ، برای مثال در سال ۲۰۲۰ ، ۸۰۱،۷۱۱ دانشجو در امتحانات HSC قبول شدند ، اما کمتر از ۵۰،۰۰۰ صندلی در دانشگاه های دولتی وجود داشت.

تحصیل در بنگلادش با مدرک دیپلم

در سطح کارشناسی ، تعدادی از برنامه های مختلف لیسانس وجود دارد که شامل مدارک سه ساله ” pass ” ، چهار ساله ” honors ” و همچنین برنامه های پنج ساله طولانی تر در رشته های حرفه ای مانند پزشکی یا معماری است.

برخی از تمایزات بین برنامه های دانشگاهی ارائه شده توسط دانشگاه های دولتی و خصوصی وجود دارد ، در حالی که دوره های pass و honors تحت تأثیر انگلیس فقط توسط دانشگاه های دولتی اعطا می شوند ، دانشگاه های خصوصی تمایل به الگوبرداری از مدل آموزش ایالات متحده دارند و برنامه های چهار ساله لیسانس را ارائه می دهند.

معیار های پذیرش مقطع لیسانس در بنگلادش

معیارهای پذیرش برای تحصیل در بنگلادش با مدرک دیپلم از نظر هر موسسه و دانشکده متفاوت است ، اما آزمون ورودی که غالبا گذراندن آنها دشوار است برای تعیین حداقل معدل در آزمونهای HSC / Alim ، یک شرط معمول در موسسات است.

همچنین ممکن است در دروس خاص حداقل کسب نمرات ( مثلا نمرات بالای ریاضیات برای برنامه های علوم ) مشخص شود ، مطابق سیاست فعلی آموزش ملی ، کلیه مراکز عالی دولتی ملزم به برگزاری آزمون ورودی متمرکز به بنگالی ، انگلیسی و موضوعات خاص اصلی هستند.

در این میان ورود به دانشگاههای خصوصی بسیار دشوارتر از دانشگاههای دولتی است ، البته دانشگاههای خصوصی فقط طیف محدودی از برنامه های تحصیلی را ارائه می دهند و غالبا گران هستند.

تحصیل رایگان در بنگلادش

تحصیل رایگان در بنگلادش به معنای عدم پرداخت شهریه در هیچ یک از دانشگاه های بنگلادش امکان ندارد و دانشجویان بین المللی فقط با تعداد محدودی بورسیه تحصیلی موجود در بعضی از دانشگاه های بنگلادش می توانند از تحصیل کاملا رایگان و یا شهریه های تخفیف دار بهره مند شوند.

تحصیل به زبان انگلیسی در بنگلادش

همانطور که قبلا هم اشاره شد زبان انگلیسی زبان تدریس در اکثر دانشگاه های بنگلادش است و همه متقاضیان باید مدرک زبان انگلیسی معتبر بین المللی مانند آیلتس داشته باشند ، حداقل نمره ای که برای ورود به دانشگاه ها برای تحصیل به زبان انگلیسی در بنگلادش پذیرفته می شود ، آیلتس ۶٫۰ یا معادل آن است ، لطفا توجه داشته باشید که برخی از رشته ها و مقاطع ممکن است به نمره بالاتری نیاز داشته باشند.

تحصیل به زبان انگلیسی در بنگلادش

دیگر گواهینامه های پذیرفته شده توسط دانشگاه های بنگلادش شامل موارد زیر است:

 • PTE Academic
 • TOEFL iBT
 • مهارت C1 پیشرفته یا C2

همچنین برای تحصیل به زبان انگلیسی شما می توانید در کشور انگلستان تجربه بی نظیری داشته باشید ، بورسیه های تحصیلی انگلستان هم در مقاطع تحصیلات تکمیلی ، بسیار جذاب است ، مقاله تحصیل در انگلستان را بخوانید.

تحصیل رشته های مهندسی در بنگلادش

دسترسی به تحصیلات دانشگاهی به ویژه آموزش مهندسی و فناوری در بنگلادش به دلیل محدود بودن تعداد کرسی ها در دانشگاه های دولتی و همچنین شهریه های زیاد دانشگاه های خصوصی در بنگلادش محدود است.

تحصیل رشته های مهندسی در بنگلادش

پنج دانشگاه دولتی در بنگلادش تحصیل رشته های مهندسی را ارائه می دهند که عبارتند از دانشگاه فنی و مهندسی بنگلادش ، دانشگاه فنی و مهندسی چیتاگونگ ، دانشگاه فنی و مهندسی راجشاهی ، دانشگاه فنی و مهندسی خولنا و دانشگاه فنی و مهندسی داکا.

اما وقتی صحبت به تحصیل در رشته های مهندسی در بنگلادش می رسد ، دانشجویان کورکورانه دانشگاه فنی مهندسی بنگلادش را انتخاب می کنند که معمولاً با نام BUET شناخته می شود.

این دانشگاه یکی از دانشگاه های دولتی در بنگلادش است که تمرکز آن بر تحصیل مهندسی و معماری است ، این موسسه در سال ۱۹۱۲ تاسیس شد و قدیمی ترین موسسه مطالعات مهندسی ، معماری و برنامه ریزی شهری در بنگلادش است و حدود ۱۰ هزار دانشجو ثبت نام کرده است.

البته سایر دانشگاه ها از نظر کیفیت دانشجو و اساتید بسیار خوب هستند.

یکی از دانشگاه های خصوصی که تحصیل رشته های مهندسی را به زبان انگلیسی در بنگلادش ارائه می دهد ، دانشگاه North-South (NSU) است که ۲۶ برنامه کارشناسی از جمله مهندسی برق و مخابرات و مهندسی برق و الکترونیک را به دانشجویان تدریس می کند.

شرایط پذیرش دانشگاه های مهندسی در بنگلادش

آزمون پذیرش کارشناسی در رشته های مهندسی یکی از فشرده ترین آزمون های کتبی در بنگلادش است ، پس از اتمام تحصیلات متوسطه ( HSC ) ، دانشجو می تواند درخواست خود را برای پذیرش در مقطع کارشناسی در صورت تحقق حداقل شرایط ارائه دهد.

دانش آموزانی که در آزمون های پایان دوره متوسطه ( HSC نمرات خوبی در ریاضیات ، فیزیک ، شیمی ، انگلیسی و بنگالی دارند مجاز به شرکت در آزمون پذیرش هستند. فرآیند غربالگری به ۱۲۱۶۱ دانش آموز اجازه می دهد تا بر اساس مجموع تجمعی معدل خود در این پنج موضوع در آزمون پذیرش شرکت کنند.

برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ظرفیت های پذیرش محدود تر است و در هر دانشگاه فنی مهندسی دولتی در بنگلادش ۲۶ صندلی وجود دارد ، شرایط لازم برای پذیرش داشتن سطح HSC یا GCE A یا معادل آن با نمرات بالا در ریاضیات ، فیزیک و شیمی است و حداکثر ۱۰ دانشجو از یک کشور مجاز به پذیرش هستند.

شرایط پذیرش دانشجویان خارجی به ویژه از سیستم های دیگر مانند دیپلم دبیرستان ایالات متحده ، سیستم هندی / نپالی و غیره ( که از سیستم SSC / HSC یا سطح O / A و غیره نیستند ) به شرح زیر است:

 • باید ۱۲ سال تحصیل را گذرانده باشند.
 • نمره SAT 1100 یا با نمره بالای ۵۰٪ در سیستم آموزشی خودشان قبول شوند.

دانشجویان خارجی که واجد شرایط پذیرش هستند ، نیازی به حضور در آزمون پذیرش ندارند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در بنگلادش

لازم به توضیح است که هیچ دانشگاهی در بنگلادش مورد تائید وزارت علوم نیست و متقاضیان تحصیل در این کشور باید این مسئله را مد نظر خود داشته باشند.

چنانچه می خواهید پس از تحصیل به ایران بازگردید ، می توانید کشور ترکیه را برای تحصیل انتخاب کنید ، مقاله تحصیل در ترکیه ، اطلاعات به روزی را دراختیار شما قرار خواهد داد.

تحصیل مقطع دکترا در بنگلادش

تحصیل دکترا بالاترین اعتبار علمی در بنگلادش است که فقط توسط دانشگاههای دولتی اعطا می شود ، طول تحصیل دکترا در بنگلادش ۳ تا ۵ سال است و برای پذیرش به طور کلی به مدرک کارشناسی ارشد با GPA حداقل ۲٫۷۵ نیاز است.

تحصیل مقطع دکترا در بنگلادش

در شرایط ویژه ، ممکن است پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد ، دانشجویان ممتاز برای پذیرش در یک دوره دکترا پذیرفته شوند (با GPA حداقل ۳٫۰ ).

این برنامه شامل دوره های درسی و تحقیق است ، و پس از آن یک مقاله تحقیقاتی باید انجام شود.

اتباع خارجی می توانند درخواست های خود را ( به همراه پیشنهاد تحقیق ، رضایت سرپرست و سایر مدارك لازم ) به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند و پس از تصویب کمیته علمی مربوطه و کمیته اجرایی دانشکده ، درخواست آن ها برای تصویب نهایی در اختیار هیئت مطالعات پیشرفته و شورای علمی قرار می گیرد.

الزامات لازم برای تحصیل دکترا در بنگلادش

داوطلب پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه های بنگلادش باید شرایط زیر را داشته باشد:

داوطلبان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک معادل آن از یک دانشگاه معتبر در رشته مربوطه یا یک رشته مرتبط باشند.

داوطلبان باید حداقل ۵۰٪ نمره در هر درس و حداقل ۵۵٪ برای علوم و ۵۰٪ برای هنر و علوم اجتماعی در سیستم عددی ( سنتی ) و در سیستم درجه بندی داوطلبان اخذ کنند.

داوطلب باید حداقل ۳ سال سابقه تدریس یا تحقیق در یک دانشگاه دولتی و یا ۵ سال سابقه تدریس در یک پژوهشکده یا دانشگاه یا کالج و مؤسسه یا تجربه تحقیقاتی در یک سازمان تحقیقاتی معتبر داشته باشد.

داوطلب باید دارای حداقل ۲ مقاله در زمینه پژوهشی مورد علاقه خود در مجلات علمی شناخته شده باشد.

انتخاب استاد راهنما دکترا در بنگلادش

داوطلب دکترا موظف است کار تحقیقاتی خود را تحت هدایت یک استاد راهنما انجام دهد که باید استادی از دانشگاه مورد نظر باشد که در رده پایین تر از سطح استادیار یا کارشناس یک مؤسسه تحقیقاتی معتبر قرار نگیرد.

استاد راهنما باید دکترا و یا مدرک معادل آن در رشته مربوطه داشته باشد و دارای مقاله در مجلات ملی و بین المللی باشد.

داوطلب دکترا موظف است حداقل در طول دوره تحقیق پژوهشی خود دو سمینار را برای همه برگزار کند تا توسط وزارت مربوطه طراحی شود ، یک سمینار در زمان جمع آوری داده ها / تحقیق واقعی ارائه می شود و دیگری۴ قبل از ارسال پایان نامه ارائه می شود.

تعداد دانشجویان پژوهشی M.Phil و Ph.D. برای استاد و استادیار به ترتیب نباید از ۶ و ۸ تجاوز کند و پس از ارسال پایان نامه توسط یک نامزد ، یک کرسی برای نظارت خالی خواهد بود.

پایان نامه دانشجویان دکترا در بنگلادش

پس از اتمام کار تحقیقاتی ، داوطلب باید پایان نامه خود را ارسال کند و شرایط زیر را رعایت کند:

( الف ) پایان نامه ارسالی برای مدرک دکتری باید به زبان انگلیسی یا بنگلادشی نوشته شود و در مورد مطالعات عربی و اسلامی اگر این پایان نامه به زبان عربی نوشته شده باشد ، باید یک نسخه بنگلادشی یا انگلیسی به آن اضافه شود.

( ب ) پایان نامه باید بخشی از تحقیقات اصلی باشد و این امر باید با کشف حقایق جدید یا تفسیر تازه از حقایق و نظریه های شناخته شده در پیشرفت دانش موجود داشته باشد.

( ج ) این پایان نامه باید با روش تحقیق استاندارد كه معمولا در رشته تحقیق دنبال می شود مطابقت داشته باشد و هنجارهای ارائه ادبی را نیز برآورده كند و برای چاپ در مجلات شناخته شده یا به صورت كتاب مناسب باشد.

( د ) پنج نسخه از پایان نامه باید در تاریخ یا قبل از تاریخ انقضا ثبت به کنترل کننده امتحانات ارسال شود و هر پایان نامه باید از نوع نوشتاری / چاپی و محدود باشد.

برای تحصیل در مقطع دکترا می توانید دانشگاه های چین را نیز انتخاب کنید ، شرایط آن را در مقاله تحصیل در چین بخوانید.

بورسیه های تحصیلی در بنگلادش

دانشگاه های بنگلادش بورسیه های مختلفی به دانشجویان خود در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می دهند ، اما تعداد بورسیه های تحصیلی در بنگلادش برای دانشجویان بین المللی بسیار محدود است که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته شده است.

بورسیه های تحصیلی در بنگلادش

بورسیه تحصیلی دانشگاه داکا برای دانشجویان بین المللی

بورسیه تحصیلی دانشگاه داکا برای تحصیل یا تحقیق به دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

این بورس های تحصیلی دانشگاه داکا را می توان برای مقاطع مختلف تحصیلی دریافت کرد و ارزش آن در مقاطع مختلف متفاوت است و به ۷,۰۰,۰۰۰٫۰۰ تاکا نیز می رسد.

بورسیه های مدیریت هنرهای خارج از کشور HKADC

بورس تحصیلی مدیریت هنرهای خارج از کشور HKADC یک بورس تحصیلی بین المللی با بودجه کامل است که توسط شورای توسعه هنرهای هنگ کنگ ( ADC ) برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود و دانشجویان واجد شرایط این بورس تحصیلی پذیرفته شدگان متقاضی بین المللی هستند.

این بورس تحصیلی کارشناسی ارشد را می توان برای دنبال کردن در مدیریت پروژه هنری ، سیاست هنر و مدیریت ، نظارت ، بازاریابی و ارتباطات ، تحقیق و تجزیه و تحلیل ، توسعه و کارآفرینی دریافت کرد ، ارزش این بورس تحصیلی تا ۴۵۰،۰۰۰ HK است.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه BRAC

دانشگاه BRAC مفتخر است که بورسیه هایی برای دانشجویان بین المللی با استعداد در بنگلادش در نظر گرفته است و این فرصت طلایی برای داوطلبان درخشان برای تحصیل در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه BRAC فراهم شده است.

دانشجویان از تمام کشور ها به شرط داشتن شرایط زیر می توانند برای این بورسیه اقدام کنند:

 • دوره یا موضوعات قابل قبول : مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در تمام رشته های تحصیلی
 • معیارهای قابل قبول : برای واجد شرایط بودن ، متقاضیان باید حداقل CGPA 3.25 در مقیاس ۴ داشته باشند که در تمام ترم ها باید حفظ شود.
 • اگر دانشجویی نتواند CGPA مورد نیاز را بدست آورد ، برای دو ترم متوالی که در طی آن مجبور است CGPA مورد نیاز را بازیابی کند ، حق معافیت شهریه را خواهد داشت ، در غیر این صورت ، پشتیبانی قطع می شود.

این دانشگاه سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون به عنوان بورسیه برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد اعطا می کند.

اگر شما علاقه مند به درخواست این بورسیه هستید ، پیشنهاد می شود در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه BRAC ثبت نام کنید ، متقاضیان بین المللی می توانند فرم درخواست خود را آنلاین بارگیری و تکمیل کرده و به دفتر مدیریت ارتباط ( RMO ) ، دانشگاه براک ارسال کنند.

كار پاره وقت دانشجويی در بنگلادش

دانشجویان بسته به اشتیاق ، مهارت و قابلیت شغلی خود می توانند کار پاره وقت دانشجویی در بنگلادش داشته باشند.

مشاغل نیمه وقت مانند فروشنده در فروشگاه های مختلف ، دفتردار در فروشگاه های مختلف آنلاین ، کار در شرکت های حمل و نقل محصولات آنلاین یا تدریس برای دانشجویان در بنگلادش موجود است.

شما می توانید در ekhanei.com ، Bikroy.com و غیره برای یافتن شغل نیمه وقت در بنگلادش به جستجو بپردازید ، اگرچه یافتن شغل مطلوب نیمه وقت در بنگلادش دشوار است ، اما در شهر داکا موقعیت های بیشتری موجود است.

حداقل دستمزد کار دانشجویی در بنگلادش به صورت ماهانه براساس ساعات کاری روزانه و هفتگی تعیین می شود که ۲۰ ساعت در هفته است. حق الزحمه اضافه کار با نرخ یک و نیم برابر یا دو برابر میزان دستمزد روزانه پرداخت می شود ، حداقل دستمزد بنگلادش برای هر بخش اقتصادی که تحت پوشش دستمزدهای خاص صنعت نیستند ، ۱۵۰۰ تاکا در ماه است.

خدمات بیمه دانشجویی در بنگلادش

از آنجا که خدمات مراقبت های بهداشتی در بنگلادش کم است ، ممکن است امکان دریافت مراقبت های پزشکی مورد نیاز برای اتباع خارجی از جمله دانشجویان در بنگلادش وجود نداشته باشد ، وقتی صحبت از مراقبت های بهداشتی می شود ، استانداردهای درمانی با آنچه بسیاری از خارجی ها به آن عادت کرده اند متفاوت است و بسیاری از مراکز درمانی به غیر از مراقبت های فوری قادر به ارائه خدمات به بیماران نیستند.

خدمات بیمه دانشجویی در بنگلادش

به همین ترتیب ، ما توصیه می کنیم یک بیمه نامه درمانی که نه تنها در بنگلادش ، بلکه همچنین در سطح بین المللی برای اطمینان از دسترسی به مراقبت های پزشکی در کلاس جهانی را پوشش می دهد ، خریداری کنید.

اما دانشجویان بین المللی باید از بیمه پزشکی برای چکاپ ، بستری در بیمارستان و غیره برخوردار باشند ، معمولا خود دانشگاه ها در بنگلادش روند اخذ بیمه از شرکت های معتبر در بنگلادش را پشتیبانی می کنند.

بیمه بین المللی دانشجویی تحت پوشش بیمه درمانی دانشجویانی است که در کالج یا دانشگاهی در بنگلادش ثبت نام میکنند.

دانشجویان می توانند بیمه را از دو منبع خریداری کنند ، یا آنها می توانند برنامه بیمه دانشجویی مورد حمایت دانشگاه را خریداری کنند یا می توانند بیمه را از یک ارائه دهنده بیمه خصوصی خریداری کنند ، اگر طرحی را از یک ارائه دهنده خصوصی خریداری کنید ، ممکن است کالج یا دانشگاه شما در هنگام ثبت نام از شما درخواست اثبات پوشش کند تا حق بیمه درمانی را از شهریه شما کم کند.

مراکز خدمات پزشکی برای دانشجویان در دانشگاه های بنگلادش

در هر دانشگاه یک مرکز پزشکی وجود دارد و برای دریافت درمان پزشکی در این مراکز هیچ بیمه پزشکی لازم نیست و اگر مرکز پزشکی دانشگاه نتواند شما را معالجه کند ، آنها شما را به نزدیکترین بیمارستان می فرستند.

خدمات پلیس ، آتش نشانی و آمبولانس از طریق هر شماره تلفنی ( تلفن همراه یا خط ثابت ) با شماره ۹۹۹ در دسترس خواهد بود ، شماره ۹۹۹ کاملا رایگان است و شهروندان برای استفاده از آن نیازی به پرداخت هزینه ندارند.

مسائل بهداشتی و مراقبت های بهداشتی در بنگلادش

علاوه بر کمبود امکانات اولیه پزشکی در سراسر کشور ، نگرانی عمده ای در بنگلادش در مورد بیماری های واگیر وجود دارد ، با توجه به موقعیت کشور و شیوع سیل شدید در فصل موسمی ، سالانه شیوع تعدادی از بیماری های عمده از جمله حصبه ، تب دانگ ، مالاریا و سایر موارد وجود دارد ، این یک مشکل جدی است و سالانه مرگ و میر زیادی را به همراه دارد.

حتی اگر در برخی زمینه ها پیشرفت وجود داشته باشد ، ارائه خدمات بهداشتی در کشور هنوز کمتر از حد انتظار است و اکثر بیمارستان ها و کلینیک ها قادر به ارائه هیچ گونه مراقبت خارج از درمان فوری نیستند ، علاوه بر این ، بسیاری از مراکز درمانی بنگلادش پیش از درمان انتظار پرداخت نقدی را دارند و در برخی موارد ، پرداخت نقدی درخواست شده است حتی اگر فردی بیمه درمانی داشته باشد.

در موقعیت های جدی ، بیماران معمولا از بنگلادش به یک مرکز بهتر پزشکی نزدیک مانند تایلند یا هند منتقل می شوند ، این خدمات پزشکی ممکن است گران باشد و بدون داشتن بیمه درمانی کافی در بنگلادش ، می توانند بار مالی سنگینی را بر بیمار متحمل کند.

خوابگاه های دانشجویی کشور بنگلادش

خوابگاه ها محبوب ترین گزینه برای اقامت دانشجویان هستند ، اما این گزینه برای همه دانشجویان مخصوصا دانشجویان بین المللی محدود است و خوابگا ها معمولا بسیار پرجمعیت هستند و اتاق های مشترک سناریوهای معمول خود را به همراه دارند ، با این وجود اگرچه زندگی مشترک مسئله فضای شخصی را ایجاد می کند ، اما استفاده بهتر از منابع را تسهیل می کند.

خوابگاه های دانشجویی کشور بنگلادش

در طرح خوابگاه اقتصادی که در اکثر دانشگاه های بنگلادش یافت می شود ، اتاق هایی در امتداد یک راهرو قرار دارند.

تقریباً چهارده دانشگاه دولتی و پنجاه دانشگاه خصوصی در داکا وجود دارد ، دانشگاه مهندسی و فناوری بنگلادش ( BUET ) ، یکی از بهترین دانشگاههای کشور ، چندین خوابگاه دانشجویی برای مردان و زنان دارد و اکثر خوابگاه های دانشگاه های دولتی سبکی مانند خوابگاه های این دانشگاه دارند.

این خوابگاه ها تقریبا ۴۵۰ دانشجو در خود جای داده است و دو نوع اتاق دارد ، نوع اول در هر اتاق چهار دانشجوی مهندسی و در نوع دوم دو دانشجوی معماری را در خود جای می دهد ، دسته اول اتاق ها دارای چهار تخت ، چهار میز مطالعه ، چهار قفسه کتاب و چهار پنکه میزی است و در دسته دوم اتاق ها دارای دو تخت ، دو میز مطالعه ، دو قفسه کتاب و دو پنکه میزی است.

لازم به ذکر است خوابگاه ها دارای آشپزخانه مشترک ، حمام و توالت مشترک هستند و در نهایت همه دانشگاه های خصوصی در بنگلادش دارای خوابگاه نمی باشند.

خوابگاه های دانشجویی دانشگاه داکا

در حال حاضر این دانشگاه دارای ۱۴ سالن اقامت دانشجویان پسر و ۵ سالن برای دانشجویان دختر است ، همچنین خوابگاه های جداگانه ای برای دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا ، مدیریت بازرگانی و موسسه مهندسی و فناوری در نظر گرفته شده است.

خوابگاه های دانشجویی دانشگاه ملی بنگلادش

این دانشگاه ۳ خوابگاه جداگانه برای دانشجویان دختر در نزدیکی دانشگاه تحت نظارت مقامات SUB و پرسنل امنیتی به صورت شبانه روزی و ۷ روز در هفته ارائه می دهد.

این دانشگاه دارای ۳ خوابگاه برای دانشجویان دختر است و هر خوابگاه شامل ۱۵۶ دانشجو دختر دارد.

بهترین دانشگاه های بنگلادش

یازده دانشگاه بنگلادشی در فهرست بهترین دانشگاه های آسیا در Quacquarelli Symonds (QS) قرار دارند.

بهترین دانشگاه های بنگلادش

در فهرست QS 2021 ، دانشگاه داکا در جایگاه ۱۳۴ قرار دارد و از سه دانشگاه دولتی و هشت دانشگاه خصوصی در این کشور پیشتاز است.

دانشگاه مهندسی بنگلادش در رتبه ۱۹۹ قرار دارد ، دانشگاه North South در رتبه ۲۲۸ ، دانشگاه BRAC در رتبه ۲۷۱ – ۲۸۰ ، دانشگاه خودمختار بنگلادش در ۳۵۱ – ۴۰۰ ، دانشگاه Daffodil International ، دانشگاه East West و University International University در رتبه های ۴۰۱ – ۴۵۰ ، دانشگاه علم و صنعت خولنا در رتبه ۴۵۱ – ۵۰۰ و دانشگاه علم و صنعت احسن الله و دانشگاه بین المللی آمریكایی بنگلادش در رتبه های ۵۵۱ – ۶۰۰ هستند.

QS این لیست را هر ساله بر اساس تحقیق ، نسبت اساتید به دانشجو ، استناد به مقاله پژوهشی ، عملکرد فارغ التحصیلان در بخش های شغلی منتشر می کند.

در ادامه مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی به معرفی این دانشگاه های برتر و دیگر دانشگاه های خوب در بنگلادش پرداخته اند.

دانشگاه داکا

دانشگاه داکا ( DU ) قدیمی ترین دانشگاه بنگلادش مدرن است که در سال ۱۹۲۱ در زمان حاکمیت انگلیس در هند تأسیس شد و در تاریخ مدرن بنگلادش سهم بسزایی داشته است.

پس از تقسیم هند ، این مرکز به کانون اصلی جنبشهای مترقی و دمکراتیک در پاکستان تبدیل شد و دانشجویان و اساتید آن نقشی اساسی در ظهور ملی گرایی بنگالی و استقلال بنگلادش داشتند.

بنابراین ، بخشی از تاریخ بنگلادش است و امروزه این دانشگاه بزرگترین دانشگاه دولتی بنگلادش است که دارای ۳۳۰۰۰ دانشجو است.

دانشگاه فنی مهندسی بنگلادش ( BUET )

دانشگاه فنی مهندسی بنگلادش ، مخفف BUET ، یکی از معتبرترین موسسات برای تحصیلات عالیه در این کشور است و حدود ۹۵۰۰ دانشجو در حال تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی ، معماری ، برنامه ریزی و علوم در این موسسه هستند.

در حال حاضر ، BUET دارای هجده گروه آموزشی تحت پنج دانشكده و پنج موسسه است ، هر ساله میزان دریافت دانشجویان کارشناسی در حدود ۱۰۵۰ است ، در حالی که میزان دریافت دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا حدود ۱۰۰۰ است.

تا به امروز ، حدود ۳۰،۰۰۰ فارغ التحصیل در شاخه های مختلف مهندسی و معماری داشته است و شهرت خوبی را برای همه ایجاد کرده است و بیشتر دانشجویان آن از کشورهایی مانند هند ، نپال ، ایران ، اردن ، مالزی ، سریلانکا ، پاکستان و فلسطین است.

این دانشگاه علاوه بر برنامه های تحقیقاتی خود ، برنامه های تحقیقاتی مشترکی را با دانشگاه هایی مانند آکسفورد ، MIT و همچنین توسط سازمان های خارجی مانند اتحادیه اروپا ، UNO ، JICA ، مشترک المنافع ، UGC و غیره پشتیبانی می کند.

دانشگاه فنی مهندسی خولنا

دانشگاه فنی و مهندسی خولنا ( KUET ) محیطی دوستانه برای دانشجویان فراهم می کند و یکی از بهترین دانشگاه های تحقیقاتی در بنگلادش است.

دانشگاه مهندسی و فناوری خولنا در پژوهش های فناوری اخیر بنگلادش نقشی پیشگامانه ایفا کرده است و اخیرا به دلیل فعالیتهای نوآورانه در چندین روزنامه تیتر شده است.

دانشگاه جهانگیرنگار

دانشگاه جهانگیرناگار ( JU ) یک دانشگاه دولتی در بنگلادش است که در ساوار اوپازیلا ، داکا واقع شده است.

صادقانه بگوییم شما می توانید بهترین دانشکده های این کشور را در این دانشگاه پیدا کنید ، اساتید این دانشگاه محققان مشهور جهانی هستند و عرصه علمی غنی دارد زیرا این دانشگاه برای ارائه بهترین برنامه درسی برای هر موضوع محبوب است.

دانشگاه جهانگیرنگار نیز دارای سخت ترین آزمون پذیرش در کشور است و برخلاف سایر دانشگاه های دولتی ، این دانشگاه آزمون های پذیرش اختصاصی را انتخاب می کند.

دانشگاه چیتاگونگ

دانشگاه چیتاگونگ در رابطه با صاحبان شغل در بخش بانکداری در بنگلادش رهبر بازار است و اخیرا از نظر کارهای پژوهشی بعنوان بهترین دانشگاه منطقه ای در بنگلادش انتخاب شده است.

در ۲ مارس ۲۰۱۴ ، فرزانه اسلام ، استاد گروه مردم شناسی ، به عنوان معاون JU منصوب شد و اولین بانویی بود که در این کشور سمتی دریافت کرد.

دانشگاه North South

North South بهترین دانشگاه خصوصی در بنگلادش است و می توان بیشتر دانشجویان با استعداد و برخی از دانشکده های عالی را در این دانشگاه یافت. ، امکانات آموزشی کلاس جهانی در این دانشگاه وجود دارد و با دانشجویان خود بسیار دوستانه هستند.

اخیراً دانشگاه North South دارای اعتبار ایالات متحده شده است و باشگاه های زیادی در دانشگاه North South موجود است ، جایی که دانشجو می تواند بسیار روان صحبت کند ، بنابراین ، دانشگاه North South بهترین دانشگاه همیشه سبز بنگلادش است.

دانشگاه مهندسی و فناوری چیتاگونگ

سومین دانشگاه برتر مهندسی در بنگلادش CUET است و از امکانات و یک کارگاه بزرگ برخوردار است ، تجهیزات آزمایشگاهی بسیار پیشرفته و محیط بسیار با طراوت از ویژگی های دیگر این دانشگاه است.

کمی دورتر از شهر اصلی چیتاگونگ واقع شده است اما کلیه امکانات دیگر مانند اتوبوس و آمبولانس را دارد و یک محیط خوب و دوستانه برای مطالعه و رشد ذهنی را تضمین می کند.

دانشگاه راجشاهی ( RU )

علی رغم محدودیت امکانات ، این دانشگاه در آموزش دانشجویان کار بزرگی انجام داده اس و با کمک اساتید و سایر موارد ، دانشجویان در این دانشگاه با دانش عملی آموزش می بینند و خود را واجد شرایط هر نوع چالش می کنند.

برای سهولت دسترسی و به دست آوردن دانش ، این دانشگاه در حال حاضر اتصال Wi-Fi را در سراسر منطقه دانشگاه ارائه داده است و علاوه بر این ، سعی شده است امکانات دیجیتالی دیگری مانند کارت شناسایی دیجیتال ، برخی امکانات دیجیتال در موارد خاص پذیرش و غیره فراهم شود ، و این ویژگی را به الگویی تبدیل کند.

دانشجویان قدیمی این دانشگاه در حال حاضر در موقعیت های مختلف رهبری کشور کار خود را انجام می دهند.

دانشگاه East West بنگلادش

دانشگاه East West دانشگاهی در شهر داکا بنگلادش است ، این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد ، کل دانشجویان تحصیل شده در این دانشگاه ۶۱۶۲ نفر هستند.

قبل از سال ۲۰۱۲ ، این دانشگاه یک دانشگاه موقت بود و پس از تغییر دانشگاه دائمی ، این دانشگاه سریعتر از حد معمول رشد کرده و در سالهای اخیر ، در رتبه بندی دانشگاه های خصوصی بنگلادش رتبه ۳ را دارد.

دانشگاه BRAC

دانشگاه BRAC دومین دانشگاه خصوصی در بنگلادش است و این دانشگاه همیشه با مقام اول NSU رقابت می کند و سال گذشته این دانشگاه در جایگاه اول قرار داشت.

دانشگاه BRAC توسط سر فاضل حسن عابد در سال ۲۰۰۱ با شعار ” الهام بخش ” تأسیس شد و هم اکنون ، بیش از ۹۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیلات آکادمیک می کنند.

دانشگاه خودمختار بنگلادش

دانشگاه خودمختار بنگلادش چهارمین دانشگاه برتر خصوصی بنگلادش است که در سال ۱۹۹۳ افتتاح شد و از آن پس این دانشگاه کیفیت خود را در تدریس حفظ کرده است.

در حال حاضر بیش از ۷۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و مانند دانشگاه North South ، این دانشگاه در باشوندارا ، داکا نیز واقع شده است.

دانشگاه علم و صنعت احسن الله

دانشگاه علم و صنعت احسن الله به اختصار AUST نیز شناخته می شود و اولین دانشگاه خصوصی مهندسی در بنگلادش است.

AUST در منطقه صنعتی Tegagaon داکا واقع شده است و یکی دیگر از دانشگاه های برتر بنگلادش می باشد.

دانشگاه بین المللی آمریکایی بنگلادش

نام کوتاه دانشگاه بین المللی آمریکا بنگلادش AIUB است و یکی از مشهورترین دانشگاه های خصوصی در بنگلادش است ، این دانشگاه در سال ۱۹۹۴ با سرمایه گذاری مشترک دانشگاه AMA Phillippines تاسیس شد.

بهترین شهرهای بنگلادش برای تحصیل

بنگلادش کشوری است با طبیعت فراوان ، از سواحل گرفته تا جنگل ها و آبشارها ، همراه با فرهنگ و تاریخ غنی ، ۱۱ شهر بزرگ در بنگلادش وجود دارد ، اما در این میان ، داکا و چیتاگونگ از بهترین شهر های بنگلادش برای تحصیل در این کشور هستند که در ادامه دانشگاه های مهم در هر یک از این شهر ها نام برده شده است.

بهترین شهرهای بنگلادش برای تحصیل

تحصیل در داکا

داکا پایتخت و بزرگترین شهر بنگلادش و قطب فرهنگی و اقتصادی کشور است ، با داشتن پیشینه تاریخی عظیم ، قسمت قدیمی شهر ، معروف به داکا قدیمی یا شهر قدیمی ، طیف وسیعی از میراث معماری را از بقایای امپراتوری مغول تا بناهای استعمار انگلیس در خود جای داده است.

داکا به عنوان مرکز جنبش های استقلال بنگلادش ، میزبان برخی از آثار و بناهای ملی قابل توجه است ، چندین رویداد فرهنگی سالانه در داکا مانند Pohela Falgun ، Pohela Baishakh و نمایشگاه کتاب Ekushe برگزار می شود که فضای بی نظیری به شهر می بخشد.

داکا بیشترین تعداد مدارس ، کالج ها و دانشگاه ها را در بین شهرهای بنگلادشی دارد ، در داکا ۵۲ دانشگاه وجود دارد که در میان آنها دانشگاه داکا ، دانشگاه فنی مهندسی بنگلادش و جهانگیرنگار معروف هستند ، داکا همچنین دارای کالج های متعدد دولتی ، مرکز آموزش و تحقیقات علوم هسته ای ، کتابخانه ملی ، موزه و گالری هنری ملی است و علاوه بر این ، این منطقه شامل سایت شهر باستانی ویکراماپورا ، پایتخت سابق حاکمان کاخ بنگال ( قرن ۸ تا ۱۲) است.

در کنار موسسات آموزش عالی دولتی ، حدود ۴۵ دانشگاه خصوصی در داکا وجود دارد که بیشتر آنها در مناطق Mohakhali ، Gulshan ، Banani ، Baridhara ، Bashundhara ، Uttara و Dhanmondi شهر واقع شده اند.

تحصیل در چیتاگونگ

چیتاگونگ معروف به شهر بندری بنگلادش ، یک شهر بزرگ ساحلی و مرکز مالی در جنوب شرقی بنگلادش است. چیتاگونگ مدرن بعد از داکا دومین مرکز مهم شهری بنگلادش است.

چیتاگونگ علی رغم داشتن اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان بنگالی ، از تنوع مذهبی و قومی بالایی در میان شهرهای بنگلادشی برخوردار است و اقلیت های آن شامل هندوهای بنگالی ، مسیحیان بنگالی ، بودایی بنگالی ، چاکما ، مارما و بوهمونگ هستند.

دانشگاه چیتاگونگ و دانشگاه مهندسی و فناوری چیتاگونگ از بهترین دانشگاه های بنگلادش در ۲۵ کیلومتری ( شمال غربی شهر چیتاگونگ ) واقع شده اند.

این شهر همچنین میزبان چندین دانشگاه خصوصی و کالج پزشکی دیگر است ، دانشگاه BGC Trust University بنگلادش ، دانشگاه مستقل چیتاگونگ ( CIU ) ، دانشگاه زنان آسیا ، دانشگاه بین المللی پورت سیتی ، دانشگاه دلتای شرقی ، دانشگاه بین المللی اسلامی ، دانشگاه سوترن ، دانشگاه فناوری و علوم اطلاعات و دانشگاه علم و صنعت چیتاگونگ از جمله آنهاست.

چیتاگونگ مدارس دولتی ، فرقه ای و مستقل دارد ، مدارس دولتی از جمله پیش دبستانی ها ، مدارس ابتدایی و متوسطه و مدارس خاص توسط وزارت آموزش و پرورش و هیئت آموزش چیتاگونگ اداره می شوند ، چیتاگونگ دارای مدارس ابتدایی دولتی و غیردولتی ، مدارس بین المللی و مدارس متوسط انگلیسی است.

هزینه های تحصیل در بنگلادش

ارزانترین دوره کارشناسی ارشد در بنگلادش سالانه حدود ۱۲۲۵ دلار هزینه دارد ، در حالی که دوره های گران تر سالانه ۱۲۷۰۲ دلار هستند ، برنامه های تحصیلی کارشناسی ارزان تر است و هزینه های آن از ۳۵۴ دلار تا ۴۶۶۰۲ دلار در سال است.

هزینه های تحصیل در بنگلادش

متوسط هزینه های ترم در مراکز عالی خصوصی بنگلادش از ۴۷۰ دلار تا ۹۴۶ دلار در سال متغیر است.

هزینه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه های بنگلادش به شرح زیر است:

 • لیسانس ۱۸۰،۰۰۰ – ۳۷۰،۰۰۰ تاکا در سال
 • کارشناسی ارشد ۲۲۰،۰۰۰ – ۵۱۵،۰۰۰ تاکا در سال
 • دکترا ۳۷۰،۰۰۰- ۶۱۰،۰۰۰ تاکا در سال

شهریه دانشگاه های خصوصی بنگلادشی به ازای هر واحد درسی ۳۵۰۰ -۷۰۰۰ تاکا است.
به طور معمول ۱۲۰ اعتبار برای لیسانس ، یعنی ۴،۲۰،۰۰۰ – ۸،۴۰،۰۰۰ تاکا در کل نیاز است.
شهریه تحصیل در رشته های پرطرفدار دانشگاه های بنگلادش به شرح زیر است:

 • شهریه تحصیل لیسانس داروسازی ۷۴۷۶۰۰ تاکا و فوق لیسانس داروسازی در حدود ۱۸۶۹۰۰ تاکا است.
 • شهریه تحصیلی رشته های پزشکی از ۳۸۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ دلار در سال متفاوت است.
 • شهریه تحصیل رشته های مهندسی در بنگلادش از ۳۰۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰۰ تا متفاوت است.

هزینه های زندگی در بنگلادش

هزینه های زندگی در بنگلادش به دلیل پایین بودن حداقل دستمزد نیز بسیار کم است و برای هر فرد در بنگلادش ۴۶۳ دلار است که ۱٫۵۹ برابر کمتر از متوسط جهانی است ، بنابراین برای دانشجویان بین المللی هزینه های زندگی بسیار مقرون به صرفه است.

 • در رستوران یک غذای مناسب را فقط با ۲ دلار بخورید.
 • خرید مواد غذایی در بازار همیشه توصیه می شود تا بتوانید مقداری پول صرف کنید.
 • بلیط حمل و نقل عمومی ماهیانه با قیمت حدود ۱۲ دلار است.
 • بلیط سینما در بنگلادش ۶ دلار است.
 • قیمت متوسط اجاره خانه در بنگلادش نیز ۱۴۸ دلار است.

مزایا و معایب تحصیل در بنگلادش

بنگلادش یکی از مقاصد تحصیلی کشف نشده است که مزایا و معایب خاص خود را برای تحصیل به همراه دارد ، بنابراین وقتی صحبت از تحصیل در بنگلادش می شود ، مزایا و معایب زیر به ذهن خطور می کنند.

مزایا و معایب تحصیل در بنگلادش

مزایای تحصیل در بنگلادش

نگرانی عمده بسیاری از دانشجویان بین المللی زبان دوره در کشور خارجی انتخاب شده است ، اما در کشوری مانند بنگلادش لازم نیست نگران باشید ، چراکه ابزار تدریس در اکثر دانشگاه ها انگلیسی است که برای دانشجویان بین المللی بسیار راحت است.

تحصیل در رشته های مانند پزشکی در بنگلادش به دلیل شهریه های پایین و کاهش هزینه ها ، ارزان تر از اکثر مقاصد تحصیل در خارج از کشور است.

و از طرف دیگر یکی از مهمترین مزایای تحصیل در بنگلادش این است که ارزش پول کاهش می یابد که به شما امکان می دهد بودجه خود را برای سفر به سراسر کشور برای دیدن فرهنگ ، غذا و موقعیت زیبا نیز خرج کنید.

معایب تحصیل در بنگلادش

شرایط خوابگاه های بنگلادش خیلی خوب نیست و از طرفی ارائه خوابگاه به دانشجویان بین المللی بسیار محدود است.

یکی دیگر از معایب تحصیل در بنگلادش از نظر دانشجویان بین المللی این است که دانشگاه ها تعطیلی زیادی در تقویم تحصیلی خود ندارند.

در خارج از محیط دانشگاه که زبان آموزش انگلیسی است ، مردم به زبان بنگالی صحبت می کنند و اول از همه ، شما باید بنگالی را کاملا بشناسید زیرا بنگلادشی ها لهجه بنگالی متفاوتی نسبت به محاوره استاندارد دارند.

عدم وجود تمیزی باعث ترویج صحنه های نفرت انگیز در کنار ساختمانها و جاده های مدرن در پایتخت و شهرهای بزرگ می شود و به مردم در مدارس یا از طریق تلویزیون ، رادیو یا روزنامه ها برای بهبود بهداشت و نظافت محیط اطراف آموزش داده نمی شود.

ایجاد مداوم آفت و حشراتی مانند پشه ، مگس ، جوندگانی مانند موش ، گاهی اوقات زندگی در این کشور را ناخوشایند می کند.

و در نهایت یکی دیگر از معایب تحصیل در این کشور بارش باران در اکثر فصول سال و آبگرفتگی در معابر است که خود مشکلات دیگری را در پی دارد.

با توجه به سابقه فعالیت تروریستی در این کشور ، افراد خارجی باید در بنگلادش مراقبت های لازم را انجام دهند ، دولت به اتباع خارجی توصیه می کند که از اجتماعات بزرگ ، از جمله تظاهرات و اعتراضات و سفر به مناطق روستایی خودداری کنند.

ویزای تحصیلی بنگلادش

فردی که دانشجوی معمولی یا دانشجوی متقاضی پذیرش یا تحقیق در هر موسسه آموزشی مورد تأیید دولت در بنگلادش است ، واجد شرایط درخواست ویزای دانشجویی است.

ویزای تحصیلی بنگلادش

ویزای دانشجویی ممکن است حداکثر برای یک سال با چندین بار ورود صادر شود و مدت اقامت در این گروه در هر بار بازدید لازم است ، تمدید دوره ویزا را می توان از اداره مهاجرت و گذرنامه در بنگلادش دریافت کرد.

لطفا توجه داشته باشید که اعتبار ویزا از تاریخ صدور و نه از تاریخ سفر در فرم درخواست شما شروع می شود.

هزینه ویزا بر اساس متقابل با کشور تبعه خارجی متقاضی ویزا تعیین می شود ، لطفا توجه داشته باشید که هزینه ویزا حتی در صورت عدم پذیرش ویزا یا پس گرفتن درخواست ویزا قابل استرداد نیست.

هزینه ویزای تحصیلی بنگلادش برای دانشجویان ایرانی برای یک بار ورود ۲۸ پوند ، برای چند بار ورود ۳۴ پوند و برای ویزای مولتیپل ۴۸ پوند است.

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی بنگلادش

 • تکمیل و امضا نسخه چاپی فرم مناسب ویزا بصورت آنلاین.
 • عکس رنگی پاسپورتی جدید – ۲ قطعه با پس زمینه سفید؛
 • گذرنامه اصلی ( حداقل شش ماه اعتبار ) همراه با فتوکپی صفحه عکس آن؛
 • دعوت نامه / پیشنهاد نامه از دانشگاه / کالج / مدرسه مربوطه ( موسسات آموزشی در بنگلادش )
 • اعلامیه / توصیه نامه از دانشگاه / کالج / مدرسه در بنگلادش
 • اسناد ضمانت نامه بانکی

زمان پردازش ویزای تحصیلی بنگلادش

زمان رسیدگی به درخواست ویزا ممکن است برای هر متقاضی متفاوت باشد و در برخی موارد به پردازش اداری دیگری نیاز دارد و ما نمی توانیم این شرایط را تسریع کنیم ، بنابراین توصیه می شود تا زمانی که گذرنامه خود را به همراه ویزا به شما تحویل نداده ایم ، بلیط پرواز را خریداری نکنید.

زمان استاندارد برای رسیدگی به درخواست ویزا ، حداقل به هفت روز کاری نیاز دارد.

اگر کمیسیون عالی بنگلادش متقاضی را برای شرکت در مصاحبه ای ملزم کند ، بخش کنسولی کمیسیون عالی بنگلادش با متقاضی تماس می گیرد و تاریخ و زمان مصاحبه را بر این اساس اطلاع می دهد.

شما می توانید درخواست ویزای خود را از طریق پست همراه با گذرنامه و سایر مدارک مورد نیاز و یک پاکت نامه پیش پرداخت نوشته شده ارسال کنید ، برای دریافت ویزا از طریق پست شما باید هزینه ویزا را با سفارش پستی یا پیش نویس بانکی به نفع ” کمیسیون عالی بنگلادش ” پرداخت کنید.

آدرس سفارت بنگلادش در تهران

 • سفارت بنگلادش در تهران ، در شمال یوسف آباد ، خیابان ۶۴ ، کوچه اول ، پلاک ۷ واقع شده است.
 • تلفن : ۰۲۱۸۸۶۰۱۷۸۱ الی ۸۳
 • فکس : ۰۲۱۸۸۶۰۵۴۴۵
 • ایمیل : info@bangladoot.ir ، comm.bdm@gmail.com
 • ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه : ۹:۰۰ صبح – ۴:۰۰ بعد از ظهر

موسسات اعزام دانشجو به بنگلادش

موسسات اعزام دانشجو به بنگلادش به دلیل افزایش تعداد دانشجویانی که برای تحصیلات عالیه به خارج از کشور می روند ، رشد بالقوه ای داشته اند و بسیاری از دانشجویان واجد شرایط فقط به این دلیل که دانش کافی در زمینه نظارت بر روند آموزش در کشور های دیگر را ندارند ، امید برای رسیدن به آرزوهای خود را رها می کنند.

موسسات اعزام دانشجو به بنگلادش

موسسات اعزام دانشجو به بنگلادش می توانند مهمترین نقش را در خدمت به شما با دانش مناسب و کمک به شما برای گرفتن پذیرش و ویزا داشته باشند ، با این حال هر موسسه اعزام دانشجو نمی تواند رویاهای شما را محقق کند ، حتی برخی می توانند شما را با اطلاعات ساختگی گیج و گمراه کنند.

بنابراین ، اگر در جستجوی موسسات اعزام دانشجو به بنگلادش هستید تا واقعا به شما کمک کند ، مطمئن شوید که به دلیل خدمات شفاف و میزان موفقیت قبلی ، شرکتی را جستجو می کنید که بتوانید به آن اعتماد کنید.

موسسه مهاجرتی رجبی نه به عنوان یکی از موسسات اعزام دانشجو به بنگلادش ، بلکه فراتر از ا« به عنوان یک شرکت مهاجرتی ثبت شده با شماره ثبت 562051 است که به متقاضیان در زمینه خدمات مختلفی از جمله ویزا کمک می کند ، ما در موسسه رجبی متقاضیان را با داستانهای دروغین ترغیب نمی کنیم ، بلکه مشاوره ویزا را به شما نوید می دهیم و به شما کمک می کنیم تا از پذیرش و ویزا اطمینان حاصل کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل در بنگلادش

با کلیات تحصیل در بنگلادش آشنا شدید ، با مطالعه پرسش و پاسخ های زیر در صفحات سایت شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ )، به جمع بندی مفیدی خواهید رسید ، ضمناً اگر پرسشی دارید می توانید در قسمت دیدگاه های در پایین همین صفحه ، مطرح نموده و در اولین فرصت به پاسخ دقیق خود برسید.

ورود به دانشگاه های بنگلادش به چه صورت است؟

مطابق سیاست فعلی آموزش ملی بنگلادش ، کلیه مراکز عالی دولتی ملزم به برگزاری آزمون ورودی متمرکز به بنگالی ، انگلیسی و موضوعات خاص اصلی هستند ، این ازمون بسیار دشوار است.

آیا تحصیل در بنگلادش به صورت رایگان امکان پذیر است؟

تحصیل رایگان در بنگلادش به معنای عدم پرداخت شهریه در هیچ یک از دانشگاه های بنگلادش امکان ندارد و دانشجویان بین المللی فقط با تعداد محدودی بورسیه تحصیلی موجود در بعضی از دانشگاه های بنگلادش می توانند از تحصیل کاملا رایگان و یا شهریه های تخفیف دار بهره مند شوند.

تحصیل در بنگلادش به چه زبانی انجام می گیرد؟

زبان انگلیسی زبان تدریس در اکثر دانشگاه های بنگلادش است.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های بنگلادش ، چه مدرک زبانی را باید ارائه داد؟

آیلتس 6.0 یا معادل آن PTE Academic TOEFL iBT مهارت C1 پیشرفته یا C2

آیا دانشگاه های بنگلادش مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

هیچ دانشگاهی در بنگلادش مورد تائید وزارت علوم نیست و متقاضیان تحصیل در این کشور باید این مسئله را مد نظر خود داشته باشند.

هزینه تحصیل در بنگلادش چقدر است ؟

متوسط هزینه های ترم در مراکز عالی خصوصی بنگلادش از 470 دلار تا 946 دلار در سال متغیر است.

هزینه زندگی در بنگلادش چقدر است؟

هزینه های زندگی در بنگلادش به دلیل پایین بودن حداقل دستمزد بسیار کم است و برای هر فرد در بنگلادش 463 دلار است که 1.59 برابر کمتر از متوسط جهانی است ، بنابراین برای دانشجویان بین المللی هزینه های زندگی بسیار مقرون به صرفه است.

هزینه دریافت ویزای تحصیلی بنگلادش چه میزانی است؟

هزینه ویزای تحصیلی بنگلادش برای دانشجویان ایرانی برای یک بار ورود 28 پوند ، برای چند بار ورود 34 پوند و برای ویزای مولتیپل 48 پوند است.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تحصیل در بنگلادش و یا سایر کشور ها می توانید با کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی رجبی در دفاتر تهران و شیراز در تماس باشید ، همچنین با مطالعه و مقایسه مقالات سایت ، می توانید تصمیم بهتری برای مهاجرت تحصیلی بگیرید ، مقاله تحصیل در خارج از کشور برای شروع می تواند بسیار مناسب باشد.

Rate this post

2 دیدگاه در “تحصیل در بنگلادش

 1. Sayed khiber jamal گفت:

  کسیکه توسط بورسیه کاملا رایگان به بنگلدش برود ماهانه چقدر معاش برش داده میشود؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   میزان بورسیه بستگی به نظر استاد راهنمای شما یا مرکزی که از آن بورسیه دریافت کرده اید دارد.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *