تحصیل رشته معماری در ترکیه

تحصیل رشته معماری در ترکیه
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته معماری در ترکیه ، یکی از پر مخاطب ترین رشته ها برای انتخاب مهاجران تحصیلی است ، اگر به طراحی و ظاهر ساختمان ها علاقه مند هستید و می خواهید در این زمینه شغلی را دنبال کنید ، مناسب ترین گزینه تحصیل در رشته معماری در ترکیه خواهد بود.

مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) ، با ارائه این مقاله شرایط تحصیل رشته معماری در ترکیه و بهترین دانشگاه ها برای تحصیل این رشته را به شما معرفی می کنند و علاوه بر این ، اطلاعات کلی در مورد دانشکده های معماری ، هزینه ها ، مزیت ها و معایب و بازار کار معماری را برای شما توضیح می دهند.

همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های مهاجرت به این کشور ، مقاله مهاجرت به ترکیه را بخوانید.

دپارتمان معماری در دانشگاه های ترکیه ، یکی از لذت بخش ترین و برگزیده ترین بخش ها در بین دانشجویان بین المللی در ترکیه است.

خبر خوب این است که طیف گسترده ای از مقاصد تحصیلی در ترکیه برای انتخاب پیش روی شما قرار دارد و اگر تحصیل به زبان ترکی را انتخاب کنید با هزینه های بسیار مقرون به صرفه تری تحصیل خواهید کرد.

شما عزیزان با بهره گیری از دانش و تخصص مشاوران ما به راحتی می توانید در یکی از دانشگاه های مهندسی ترکیه به تحصیل رشته معماری بپردازید.

مدارک پذیرش رشته معماری در ترکیه

تحصیل رشته معماری در ترکیه برای متقاضیان دوره لیسانس چهار سال و برای متقاضیان مدرک فوق لیسانس دو سال طول خواهد کشید.

برای افرادی که می خواهند تحصیل رشته معماری در ترکیه را به دست بیاورد ، اراده دیپلم 12 ساله در زمینه ریاضیات ضروری است ، اغلب می توانید یک رونوشت مناسب از مدرسه خود دریافت کنید و اگر اینطور نیست ، به ترجمه های رسمی به همراه نسخه های تایید شده اصلی نیاز خواهید داشت.

مدارک صلاحیت ورود به زبان های ترکی یا انگلیسی پذیرفته می شود و وقتی بالاخره به دانشگاه رفتید ، باید کپی تایید شده مدارک صلاحیت ورود را همراه خود ببرید.

همچنین دانستن برخی اطلاعات از رشته معماری ضروری است؛ زیرا دانشگاه ها برخی آزمون ورودی و یا مصاحبه دارند.

چنانچه دانشجویی در زمینه تخصصی معماری دارای مهارت ها یا تشویق نامه هایی باشد ، قطعا در زمان پذیرش امتیاز بالاتری کسب خواهد کرد.

علاوه بر این ، داوطلبان دانشجو باید به طراحی و تاریخ علاقه داشته باشند ، زیرا آنها در طول تحصیلات خود در ترکیه ، در مورد تحولات در زمینه طراحی در طول تاریخ ، نقشه کشی ، طراحی ساختمان آشنا خواهند شد و از آموخته های خود در پروژه های فردی خود استفاده خواهند کرد.

تحصیل رشته معماری در ترکیه

بهترین دانشگاه های معماری ترکیه

در اغلب دانشگاه های موجود در مراکز استان ها در ترکیه امکان تحصیل رشته معماری برای دانشجویان بین المللی وجود دارد ، در این بخش ما به معرفی بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته معماری در ترکیه پرداخته ایم.

بهترین دانشگاه های معماری ترکیه

تحصیل رشته معماری در دانشگاه Gelisim استانبول

دانشگاه گلسیم استانبول ، یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی در استانبول ، ترکیه است ، این دانشگاه با 102 دانشگاه جهان همکاری می کند و به دانشجویان کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا برای بین المللی شدن برنامه های مناسبی را ارائه می دهد.

این دانشگاه دارای یک مجتمع تحقیقاتی عظیم متشکل از 112 دانشجوی خدمات آزمایشگاهی است ، 17 مرکز تحقیقاتی در دانشگاه Gelisim استانبول و 78 باشگاه دانشجویی وجود دارد که به دانشجویان اجازه می دهد تا در خارج از کلاس به فعالیت های اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و ورزشی بپردازند.

دانشگاه گلسیم استانبول یکی از مراکز تحقیقاتی مهم است و محیط آموزشی متفاوت و متمایز برای دانشجویان کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در بسیاری از رشته های دانشگاهی و حرفه ای است و زبان تحصیل در رشته ی معماری در این دانشگاه به انگلیسی است.

معرفی نامداران و شرایط پذیرش دانشگاه Gelişim

از بزرگان و نامداران دانشگاه Gelişim می توان عایشه بیگوم اونباشی ، علی گزوشیرین و اوفوک بیدمیر را نام برد.

گروه معماری دانشگاه گلسیم زیر نظر دانشکده مهندسی و معماری ، برنامه های آموزشی که با الزامات محیط واقعی معماری مطابقت دارند ، اعمال می شوند ، با درک آموزشی که از مطالعات آکادمیک در زمینه معماری پشتیبانی می کند.

در دپارتمان معماری دانشگاه Gelişim استانبول ، آموزش بر اساس استانداردهای بین المللی را ارائه می دهد ، آموزش های فنی مانند طراحی انواع سازه ها ، اتصالات فضاها و برنامه ریزی فرآیند ساخت در این دپارتمان در حال ارائه می باشد.

علاوه بر فعالیت های خود دپارتمان ، کنگره ها ، سمینارها ، سمپوزیوم ها ، نمایشگاه ها و فعالیت های کارگاهی نیز در اینجا برگزار می کند.

دانشجویان برای اخذ پذیرش از این دانشگاه باید دارای مدرک آزمون SAT با حداقل نمره ی 1600 باشند و دانشجویان ایرانی باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با حداقل نمره ی 15 از 20 باشند.

تحصیل رشته معماری در دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول به طور رسمی در سال 1996 تأسیس شد ، یک دانشگاه خصوصی واقع در استانبول ، ترکیه است ، این دانشگاه دارای 4 پردیس در مرکز استانبول یعنی SantralIstanbul ، Kuştepe ، Dolapdere و Kozyatağı است.

دانشکده معماری دانشگاه بیلگی استانبول در سال های 2009 و 2010 ، به دنبال M. Arch تأسیس شد ، طراحی دانشکده ی معماری در سال 2005 به عنوان یک پروژه مشترک توسط دانشگاهیان و طراحان معماری برجسته ترکیه تاسیس شد و تحصیل در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری BİLGİ در پردیس سانترالستانبول انجام می شود ، که زبان تحصیل این رشته در دانشگاه بیلگی به انگلیسی امکان پذیر است.

های چهار ساله کارشناسی در گروه های معماری ، طراحی داخلی و طراحی صنعتی این فرصت را برای دانشجویان فراهم می کند تا تحصیلات خود را به طور فشرده در محیط استودیو دنبال کنند.

از نامداران و بزرگان این دانشگاه می توان ابرو گونای ، هازال کایا ، مریچ آرال ، انیس آریکان ، کنان دوگولو ، مورات بوز ، سیلا ، سیمای بارلاس و Uraz Kaygılaroğlu را نام برد.

متقاضیان باید فرم درخواست آنلاین را پر کنند و مدراکی مانند فتوکپی دیپلم دبیرستان (با ریز نمرات رسمی) ، فتوکپی پاسپورت ، 2 عکس ، کپی کارت آبی و شناسنامه و در صورت وجود ، سابقه نمرات یک آزمون صلاحیت زبان انگلیسی (به عنوان مثال تافل یا گواهینامه کمبریج) ، الزامات زبان انگلیسی مانند SAT دارا باشند.

تحصیل رشته معماری در دانشگاه اقتصاد ازمیر

دانشگاه اقتصاد ازمیر یک دانشگاه پایه واقع در ازمیر ، ترکیه است ، این دانشگاه که در 14 آوریل 2001 تأسیس شد ، اولین دانشگاه پایه منطقه اژه است.

برنامه درسی دانشگاه اقتصاد ازمیر در دپارتمان معماری بر اساس روندهای پیشرفته آموزش معماری قرن بیست و یکم است ، آموزش استودیویی در هسته برنامه ی این دانشگاه قرار دارد و توسط دوره های فنی ، کامپیوتری ، نظری و تاریخی پشتیبانی می شود.

دپارتمان معماری در دانشکده هنرهای زیبا و طراحی واقع شده است که پنج دپارتمان مختلف محیطی منحصر به فرد را فراهم می کند که امکان تعامل نزدیک با فعالیت ها و دوره های بین بخشی را بوجود می آورد.

از بزرگان و نامداران این دانشگاه می توان بیگوم چاغلا تاشکین ، آیلین اوزمنک ، آلیکان آیتکین و بوکت کارا را نام برد.

دانشجویان برای اخذ پذیرش از این دانشگاه باید در آزمون یوس این دانشگاه نمره ی قابل قبول را اخذ کنند و پس از انتخاب رشته برای ثبت نام مدارکی مانند مدرک زبان و مدرک دیپلم همراه با ریز نمرات را به دانشگاه ارائه دهند.

هزینه تحصیل معماری در ترکیه

تحصیل رشته معماری در ترکیه ، به طور متوسط هزینه ای در محدوده 3000 تا 12000 لیر ترکیه می طلبد ، در زیر هزینه تحصیلی برخی دانشگاه های فنی دارای برنامه مهندسی معماری ، جهت اطلاع بیشتر علاقه مندان ، به تفکیک مورد بررسی قرار گرفته است:

هزینه تحصیل معماری در ترکیه
 • هزینه تحصیل در دانشگاه Gelisim 7،500 دلار به ازای هر سال است و دانشجویان می توانند با دارا بودن شرایطی تا 3،750 دلار در هر سال از دانشگاه تخفیف بگیرند.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه BİLGİ استانبول ، 9،720 دلار به ازای هر سال است و دانشجویان می توانند با طی شرایطی شامل تخفیف شوند که در صورت تخفیف باید 8،748 دلار به ازای هر سال پرداخت کنند.
 • هزینه تحصیل رشته معماری در ترکیه ، در دانشگاه ازمیر برای دانشجویان 8،500 دلار در هر سال است.
 • هزینه تحصیل رشته معماری دانشگاه Okan استانبول : 3.900 دلار برای رشته معماری به زبان ترکی و 4600 دلار برای رشته معماری به زبان انگلیسی.
 • هزینه تحصیل رشته معماری دانشگاه Medipol استانبول : 4250 دلار برای رشته معماری به زبان ترکی و 7500 دلار برای رشته معماری به زبان انگلیسی.
 • هزینه تحصیل رشته معماری دانشگاه Ozyegin استانبول : 7200 دلار برای تحصیل معماری به زبان ترکی و 12000 دلار برای تحصیل معماری به زبان انگلیسی.

زبان تحصیل معماری در ترکیه

به یاد داشته باشید که اولین گام برای تحصیل رشته معماری در ترکیه دانستن یکی از دو زبان انگلیسی یا ترکی است.

رسانه آموزش در دانشگاهی مانند دانشگاه ازمیر انگلیسی است و با تصویب شورای آموزش عالی ، ممکن است تصمیم گرفته شود که آموزش در برخی از واحدها و برنامه های دانشگاه به طور جزئی یا کامل به زبانی غیر از ترکی یا انگلیسی ارائه شود.

در واقع امکان تحصیل رشته معماری در ترکیه به هر دو زبان وجود دارد اما تعداد دانشگاه هایی که مدرک انگلیسی ارائه می دهند محدود تر است و اغلب دانشگاه های انگلیسی زبان دارای شهریه های بسیار بالایی هستند.

دانشگاه های در استانبول مانند دانشگاه Okan ، Medipol و Ozyegin ، رشته معماری را به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می کنند و هزینه های برنامه های انگلیسی تقریبا دو برابر برنامه ترکی می باشد (جزییات شهریه در بخش هزینه های تحصیل رشته معماری بیان شده است).

در سنگاپور هم می توانید رشته معماری را به زبان انگلیسی بخوانید ، مقاله تحصیل در سنگاپور را بخوانید.

چارت درسی معماری در دانشگاه های ترکیه

دانشجویان پذیرفته شده برای تحصیل رشته معماری در ترکیه ، خواهند دید که هر دوره ای از ابتدا به سمت پروژه های ساختمانی خاص تنظیم شده است و امکان پذیرفتن ایده های شما همیشه به اندازه خلاقیت طراحی شما مهم است.

چارت درسی معماری در دانشگاه های ترکیه

به همین دلیل ، اصول ساخت و ساز مانند فیزیک ساختمان ، تحلیل ساختاری ، علم مصالح ساختمانی ، شیمی ساختمان ، نظریه ساختاری ، مهندسی بهداشت ، تکنولوژی گرمایش ، مهندسی برق ، ساخت و ساز بتنی ، ساخت چوب و ساخت و ساز فولادی را نیز یاد خواهید گرفت.

از آنجایی که مدیریت و هزینه‌یابی در صنعت معماری اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کنند ، شما در حین تحصیل رشته معماری در ترکیه ، در سمینارهایی مانند مدیریت ساخت و ساز ، مدیریت ساخت و ساز ، برنامه ریزی ساخت و ساز و قانون ساختمان نیز شرکت می‌کنید.

البته این دوره شامل موضوعات معماری کلاسیک نیز می شود ، دوره موسسات مربوطه شامل دوره های علم ساختمان ، فناوری نمایندگی ، ساخت و ساز ساختمان ، تاریخ ساخت و ساز و هنر در کاتالوگ دروس می باشد.

همچنین نحوه استفاده از برنامه های CAD را یاد خواهید گرفت ، اینها برنامه های طراحی به کمک رایانه هستند که می توانید طرح های خود را با آنها طراحی کنید.

در دپارتمان معماری ترکیه حضور کامل دانشجویان در کلاس ها کافی نیست ، آنها باید خارج از ساعات کاری روی پروژه های خود کار کنند ، دانشجوینی که می خواهند نمرات بالایی کسب کنند باید بسیار سخت کوش ، مشتاق و علاقه مند باشند.

هزینه خرید ابزار معماری در ترکیه

 • قیمت خرید خط کش مقیاس معماری: با تخفیف از 130 لیر تا 205 لیر ترکیه
 • قیمت خرید گونیا معماری: 141 لیر ترکیه
 • قیمت خرید خط کش T معماری: 109 لیر ترکیه
 • قیمت خرید خط کش خمیده فرانسوی معماری: 367 لیر ترکیه
 • قیمت خرید ست مربع ، نقاله ، قطب نما: 258 لیر ترکیه
 • قیمت پاک کن الکتریکی برای معماری: 298 لیر
 • قیمت ماژیک مخصوص معماری: از 130 لیر تا 1330 لیر ترکیه
 • قیمت میز نقشه برای دانشجویان معماری: از 960 تا 3339 لیر ترکیه

گرایش های رشته معماری در ترکیه

در مقطع کارشناسی ارشد معماری ، دانشجویان می توانند زمینه های تخصصی تر از علم معماری را انتخاب و در آن زمینه تحصیل کنند.

زمینه های تخصصی معماری در ترکیه عبارتند از:

 • جنبه های اجتماعی ، فرهنگی ، تاریخی و نظری معماری.
 • فن آوری های فعلی در طراحی.
 • معماری داخلی و طراحی محیطی
 • تاریخ ، نظریه و نقد در طراحی

کلیه متقاضیان برای پذیرش در این گرایش های تحصیل رشته معماری در ترکیه باید دارای مدرک لیسانس معماری یا مدرک B.S باشند ، مدرک در زمینه طراحی مرتبط دانشجویان با مدرک B.S. نیز قابل است.

اگر مدرک تحصیلی در یک رشته مرتبط باشد ، ممکن است برای کسب پیشینه لازم گذراندن چندین دوره کارشناسی معماری درخواست شود.

متقاضیانی که شرایط لازم را دارند برای مصاحبه ای دعوت می شوند که بر اساس آن پذیرش متقاضی تصمیم گیری می شود.

تمام گرایش های رشته معماری را می توانید در دانشگاه های روسیه هم بیابید ، در مقاله تحصیل رشته معماری در روسیه ، با برترین دانشگاه های این کشور و مزایا ، معایب تحصیل معماری در روسیه آشنا خواهید شد.

تحصیل دکترا معماری در ترکیه

دانشجویان تحصیل رشته معماری در ترکیه که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند ، تلفیقی از علوم ، فناوری و هنر را به صورت کاملا تحقیقی مطالعه می کنند و به این وسیله در دانش و مهارت‌های حرفه‌ای مورد نیاز معماران موفق فردا نقش مهمی ایفا می کنند.

جهت پذیرش در یک برنامه دکترا معماری در ترکیه ، علاوه بر اسنادی که در بخش مدارک پذیرش رشته معماری درباره آنها صحبت شده است ، یک انگیزه نامه نیز باید به درخواست شما اضافه شود.

به دانشجویان هر فرصتی داده می شود تا در طول سال های دانشگاه به حداکثر پتانسیل خود دست یابند ، زبان آموزش زبان انگلیسی است.

امکانات کلاس های تئوری و عملی شامل کلاس های درس و آزمایشگاه های مجهز با استودیوهای طراحی است که در این بخش نمونه هستند.

برای برنامه های انگلیسی مدرک زبان مورد قبول مهارت انگلیسی کمبریج ، آیلتس ، تافل یا سایر معادل‌ها است ، نمره تافل IBT 75 ، CAE درجه C یا بالاتر قابل قبول است.

دانشگاه های ارائه دهنده برنامه دکترا معماری در ترکیه ، دانشگاه Yasar ازمیر ، دانشگاه استانبول ، دانشگاه مرسین ، دانشگاه آنکارا و دانشگاه kayseri است.

برای تحصیل در مقطع دکترا می توانید به چین بروید و از بورسیه های جذاب دانشگاه های معتبر این کشور بهره مند شوید ، مقاله تحصیل در چین را بخوانید.

مزایا و معایب تحصیل معماری در ترکیه

به طور کلی ، تحصیل رشته معماری در ترکیه برای دانشجویان ایرانی ، انتخاب مناسبی محسوب می شود اما در هر حال ممکن است دانشجویان در حین تحصیل یا پس از فارغ التحصیلی چالش هایی هم پیش روی داشه باشند.

مزایا و معایب تحصیل معماری در ترکیه

همکاران ما در ادامه به برخی از مزیت ها و معایب احتمالی موجود برای تحصیل رشته معماری در ترکیه اشاره کرده اند.

مزایا:

 • همسایگی ترکیه با ایران (بزرگترین مزیت)
 • قرابت فرهنگی هر دو کشور
 • وجود تعداد زیاد دانشگاه ها برای اخذ پذیرش معماری
 • امکان تحصیل مهندسی معماری با هزینه های مقرون به صرفه تر نسبت به دیگر کشورهای خارجی مانند قبرس ، آذربایجان و غیره.
 • کیفیت بالای تدریس مهندس معماری
 • اعتبار بالای مدرک اخذ شده معماری از ترکیه

معایب:

 • الزام برای یادگیری زبان ترکی
 • کم بودن تعداد برنامه های تحصیلی رشته معماری به زبان انگلیسی
 • گران بودن تحصیل رشته معماری در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه
 • اساتید دانشگاه های معتبر به زبان انگلیسی ، همه انتظار نمرات بالایی از دانشجویان خارجی دارند.
 • در مجموع سیستم آموزشی دانشگاه های انگلیسی ترکیه از نوع غربی است و در ابتدا ممکن است دانشجویان با چالش مواجه شوند.

بازار کار ترکیه پس از تحصیل رشته معماری

پس از پایان تحصیل رشته معماری در ترکیه ، مطمئناً می توانید حرفه ای را به عنوان یک معمار در سطح جهانی دنبال کنید.

به فارغ التحصیلان معماری فرصتی برای کار در زمینه های دیگر مانند صنعت ، شهرها ، شهرداری ها ، شرکت های مهندسی ، دفاتر معماری و انجمن های مسکن را دارند.

شما همچنین می توانید به عنوان مدیر ساخت و ساز در سایت های ساختمانی ، در مدیریت پروژه ، در توسعه پروژه ، به عنوان بازرس سایت ، به عنوان یک تحلیلگر محیط زیست ، در مدیریت تاسیسات کار کنید ، بسیاری از معماران در ترکیه نیز دفتر خود را راه اندازی می کنند.

اگر بخواهید در ترکیه کار کنید ، باید اطلاعات جامعی در خصوص بازار کار ترکیه و نحوه پرداخت حقوق و دستمزد داشته باشید ؛ مقاله کار در ترکیه را بخوانید.

سوالات پر تکرار تحصیل معماری در ترکیه

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا با شما در خصوص تحصیل رشته معماری در ترکیه سخن گفتند ، باکس دیدگاه در اختیار شماست تا سوالات خود را از مشاوران ما بپرسید.

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته معماری در ترکیه کدام است؟

دانشگاه گلسیم استانبول ، یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی در استانبول ، ترکیه است ، این دانشگاه با 102 دانشگاه جهان همکاری می کند و به دانشجویان کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا برای بین المللی شدن برنامه های مناسبی را ارائه می دهد.

هزینه تحصیل رشته معماری در ترکیه چقدر است؟

تحصیل رشته معماری در ترکیه ، به طور متوسط هزینه ای در محدوده 3000 تا 12000 لیر ترکیه می طلبد .

در کدام دانشگاه های ترکیه می توان معماری را به زبان انگلیسی خواند؟

دانشگاه های در استانبول مانند دانشگاه Okan ، Medipol و Ozyegin ، رشته معماری را به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می کنند و هزینه های برنامه های انگلیسی تقریبا دو برابر برنامه ترکی می باشد

برای تحصیل رشته معماری در ترکیه به زبان انگلیسی چه مدرک زبانی را باید ارائه داد؟

برای برنامه های انگلیسی مدرک زبان مورد قبول مهارت انگلیسی کمبریج ، آیلتس ، تافل یا سایر معادل‌ها است ، نمره تافل IBT 75 ، CAE درجه C یا بالاتر قابل قبول است.

بعد از تحصیل رشته معماری در ترکیه در چه مشاعلی می توانم کار کنم؟

فارغ التحصیلان معماری فرصتی برای کار در زمینه های دیگر مانند صنعت ، شهرها ، شهرداری ها ، شرکت های مهندسی ، دفاتر معماری و انجمن های مسکن را دارند.

هدف مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی از ارائه این مقاله پر محتوا ، بالا بردن سطح اگاهی شما عزیزان و افزایش شانس پذیرش شما در یکی از دانشگاه های مدرن و معتبر معماری در ترکیه می باشد ، بنابراین اگر هدف شما تحصیل رشته معماری در ترکیه است ، حتما با ما از طریق دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید ، مقاله بهترین شهر ترکیه برای تحصیل و زندگی را بخوانید تا بهتر بتوانید برای مهاجرت به این کشور تصمیم بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *