تحصیل رشته کامپیوتر در چین

تحصیل رشته کامپیوتر در چین
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته کامپیوتر در چین می تواند شما را از دانش تئوریک و تجربه عملی بسیار زیاد و مفیدی در این رشته برخوردار نماید و پس از آن نیز یک بازار کار مناسب و در حال پیشرفت زیاد که روز به روز نیاز بیش تری به نیروی کار دارد را پیش پای شما قرار دهد ، چین هم اکنون یکی از کشورهای پیشرفته و پیشرو در علم و صنایع کامپیوتر می باشد که بخش زیادی از تولید نرم افزار و سخت افزار را در اختیار دارد.

این مقاله جهت آشنایی شما عزیزان با تحصیل رشته کامپیوتر در چین تهیه و گردآوری شده است ، چنان چه پس از مطالعه آن با ابهام یا سوال خاصی مواجه شدید با مشاورین ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی و اطلاعات آنان استفاده نمایید.

همچنین می توانید با شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور پهناور چین در مقاله جامع تحصیل در چین آشنا شوید.

این کشور برای ماندن در جرگه اقصادهای شکوفای جهان و تبدیل شدن به یک قدرت جهانی تلاش بسیاری درجهت رشد علم کامپیوتر و صنایع الکترونیک دارد ، به همین خاطر هم اکنون رشته کامپیوتر و دیگر رشته ها و زیر شاخه های این علم از اهمیت بالایی در این کشور برخوردار می باشند و متقاضیان زیادی سالانه برای تحصیل در آن به چین سفر می کنند که این مقدار همواره در حال رشد و افزایش است.

مدارک پذیرش رشته کامپیوتر در چین

هر دانشگاهی در چین برای تحصیل رشته کامپیوتر ، مدارکی خاص را از دانشجویان خود برای ثبت نام و پذیرش طلب می کند که باید حتما از طریق مکاتبه با آنان از این مدارک مطلع گردید ، البته در تمامی مراکز آموزشی بعضی از مدارک به صورت مشترک همیشه از دانشجویان درخواست می شوند که این مدارک به شرح زیر هستند:

 • مدرک دیپلم پایان دوره دبیرستان به همراه ریز نمرات این دوره با ترجمه با انگلیسی یا چینی
 • برگ درخواست پذیرش و موافقت نامه دانشگاه
 • مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه رسمی و با تاییدیه سفارت
 • پاسپورت معتبر با اعتبار یک سال یا بیش تر
 • ارائه گواهی سو پیشینه بین المللی
 • ارائه گواهی سلامت کامل
 • ارائه گواهی تمکن مالی برای پوشش شهریه و مخارج زندگی در این کشور

این موارد مهم ترین مدارکی است که دانشگاه ها برای تحصیل رشته کامپیوتر در چین از دانشجویان درخواست دارند ، علاوه بر این توجه داشته باشید که نمره درس ریاضی و میزان تسلط به این درس از اهمیت بالایی در میان دانشگاه های این کشور و در رشته کامپیوتر برخوردار است ، حتی بعضی مراکز آموزشی علاوه بر این درس به نمرات درس فیزیک در دوره های پیشین متقاضیان هم توجه خاصی می کنند.

تحصیل رشته کامپیوتر در چین

بهترین دانشگاه های کامپیوتر چین

دانشگاه های زیادی در کشور چین در حال ارائه و تدریس رشته کامپیوتر و گرایش های مختلف آن به دانشجویان هستند که اکثر آنان از رتبه و جایگاه خوبی در این کشور و در جهان بر خوردار هستند ، اما مراکز آموزشی چین هم مانند کشورمان تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند که هر کدام از این تفاوت ها می تواند تاثیر خاص خود را در تحصیل دانشجویان داشته باشد ، تفاوت ها را می توان در مقدار شهریه ، ارزش مدرک و اعتبار آن ، شهر محل قرارگیری دانشگاه ، اساتید مراکز و بسیاری موراد دیگر در نظر گرفت ، که اطلاع از آن ها امری بسیار مهم می باشد.

با اطلاع از شرایط ، قوانین ، مدارک ، هزینه شهریه و دیگر شرایط حاکم بر هر دانشگاه می توان به انتخابی دقیق و مناسب با شرایط خود رسید ، شما می توانید با تماس با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رجبی از تمامی این موارد در رابطه با تمامی دانشگاه های چین مطلع شوید و مناسب ترین گزینه را انتخاب نمایید.

در ادامه برخی از این مراکز آموزشی مهم و معتبر جهت تحصیل رشته کامپیوتر در چین را به طور خلاصه و مفید به شما معرفی خواهیم کرد ، پیشتر در همین سایت یکی از برترین دانشگاه های علوم تکنولوژی چین را به شما معرفی کرده ایم که توصیه می کنیم آن را مطالعه نمایید ؛ مقاله دانشگاه تکنولوژی دالیان چین . 

بهترین دانشگاه های کامپیوتر چین

دانشگاه فودان

دانشگاه فوندان از سال 1905 در شهر شانگهای شروع به فعالیت کرده است و هم اکنون پذیرای بیش از 27 هزار دانشجوی داخلی و 5 هزار دانشجوی بین المللی است ، فوندان یکی از بهترین دانشگاه های چین و جهان برای تحصیل رشته کامپیوتر می باشد ، این مرکز هم اکنون دارای رتبه 31 ام در جهان و 6 ام در آسیا و4 ام در چین از دیدگاه موسسه معتبر QS می باشد.

برنامه های علوم کامپیوتر (CS) در دانشگاه فودان بیش از 60 سال سابقه دارد و با ایجاد اولین کامپیوتر آنالوگ الکترونیکی داخلی چین در سال 1956 آغاز شده است ، در سال 1975 دپارتمان علوم کامپیوتر دانشگاه فودان تاسیس شد و در سال 2008 ، دانشکده علوم کامپیوتر با ادغام تمام عناصر مرتبط با علوم کامپیوتر در این مرکز راه اندازی گردید ، در حال حاضر این دانشکده میزبان مدرسه نرم افزار و مدرسه مدیریت امنیت می باشد که برنامه های مهندسی نرم افزار ، امنیت اطلاعات ، مدیریت امنیت و یک برنامه مشترک با دانشگاه کالج دوبلین ایرلند را میزبانی می نمایند.

این دانشگاه رشته های مهندسی کامپیوتر و زیر شاخه های آن را در برنامه های کارشناسی تا دکتری به زبان های انگلیسی و چینی به دانشجویان ارائه مینماید ، در این دانشکده 43 دکترای کامپیوتر به تدریس دانشجویان می پردازند و آنان را از دانش و تجربیات بسیار بالایی در علم کامپیوتر برخوردار می نمایند که نتیجه آن به دست آوردن 50 جایزه کشوری و بین المللی توسط دانشجویان این دانشکده تاکنون شده است.

دانشگاه نانجینگ

یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته کامپیوتر در چین دانشگاه نانجینگ است که از سال 1902 در شهر نانجینگ شروع به فعالیت کرده است ، این دانشگاه همواره جایگاه خوبی در میان دانشگاه های جهان داشته و هم اکنون از دیدگاه موسسه QS در رتبه 120 در جهان و رتبه 30 ام در آسیا قرار گرفته است و بیش از 32 هزار دانشجو که 3200 نفر از انان دانشجویان خارجی هستند در این مرکز مشغول به تحصیل هستند.

دپارتمان علوم و فناوری در سال 1978 تاسیس شد و در سال 1993 به دپارتمان علوم و فناوری کامپیوتر تغییر نام داد و در سال 1981 مجوز اعطای مدرک دکترا را دریافت کرد ، که یکی از اولین مدارک دکتری کامپیوتر در چین بود.

این دانشگاه رشته مهندسی کامپیوتر و مهندسی نرم افزار را در گرایش های مختلفی و در دوره های کارشناسی تا دکتری به زبان های چینی و انگلیسی تدریس می کند ، که دوره کارشناسی آن فقط به زبان چینی برگزار می شود ، فارغ التحصیلان دپارتمان علوم و فناوری کامپیوتری از نانجینگ همواره موفق به رسیدن به جایگاه های شغلی و اجتماعی مناسبی در چین شده اند که دلیل آن میزان دانش و تجربیات بالایی است که در این دانشگاه کسب کرده اند.

دانشگاه ژجیانگ

دانشگاه ژجیانگ ( ZJU ) یکی از برترین موسسات آموزش عالی چین و همچنین یکی از قدیمی ترین آنان است که ریشه های آن را می توان به سال 1897 و تأسیس آکادمی کیوشی جستجو کرد ، این دانشگاه در هانگژو یکی از زیباترین شهرهای چین با بیش از 60 هزار دانشجو که نیمی از آنان دانشجویان کارشناسی ارشد هستند ، واقع شده است ، این مرکز در رتبه بندی موسسات QS و تایمز در میان 100 دانشگاه برتر در جهان قرار گرفته هم اکنون با بیش از 200 موسسه از بیش از 30 کشور در سراسر جهان شراکت دارد که در میان آنها موسسات پیشرویی مانند امپریال کالج لندن ، دانشگاه سیدنی و دانشگاه ایلینویز در اوربانا شامپین قرار دارند.

دانشگاه ژجیانگ خود را به عنوان دره سیلیکون چین معرفی می نماید و هم اکنون مقر گروه علی بابا یکی از بزرگترین وب سایتهای چین از لحاظ ارزش بازار است ، این دانشگاه رشته کامپیوتر را در تمامی مقاطع از کارشناسی تا دکتری در گرایش های متفاوت زیر نظر اساتیدی با دانش و تجربیات بالا که نیمی از آنان دارای مدرک دکتری در این زمینه هستند برای متقاضیان برگزار می نماید.

برای ورود به مقطع کارشناسی کامپیوتر ژجیانگ باید در یک مصاحبه شرکت کنید و مورد تایید هیئت مصاحبه کننده قرار بگیرید تا امکان ادامه تحصیل را داشته باشید ، معمولا در مصاحبه میزان اطلاعات زمینه ای شما در مورد کامپیوتر ، هدف از تحصیل این رشته و میزان تسلط زبان خارجه مورد سنجش قرار می گیرد.

دانشگاه چینهوا

دانشگاه چینهوا یکی از برترین دانشگاه های چین که همواره در میان3 دانشگاه برتر چین قرار دارد در سال 1911 در شهر پکن پایتخت چین تاسیس شده و هم اکنون بیش از 39 هزار دانشجو را در خود جای داده است و بر اساس اعلام نظر موسسه QS در جایگاه 17 امین دانشگاه برتر جهان و برترین دانشگاه چین قرار گرفته است.

این دانشگاه در سال 2015 توانست برترین دانشگاه جهان از لحاظ رشته های مهندسی و علوم کامپیوتری انتخاب شود ، که دلیل عمده آن تحقیقات و پژوهش هایی است که سالانه در این دانشگاه در این رشته به انتشار می رسد و کمک شایانی به پیشرفت علم کامپیوتر می نماید.

تاسیس دپارتمان علوم و فناوری کامپیوتر به بیش از نیم قرن پیش در سال 1958 باز می گردد ، از جمله دستاوردهای این دپارتمان می توان به مؤسسه‌های تحقیقات محاسباتی با کارایی بالا ، شبکه رایانه‌ای ، نرم‌افزار رایانه ، تعامل انسان و رایانه و ادغام رسانه‌ها و آزمایشگاه کلید دولتی فناوری و سیستم‌های هوشمند و ایجاد آزمایشگاه های مشترکی را با آی بی ام ، اینتل ، مایکروسافت و غیره اشاره کرد ، این مرکز علوم کامپیوتر را در دوره های کارشناسی تا دکتری و به زبان انگلیسی برای دانشجویان برگزار می نماید.

مراکز دیگر ارائه دهنده علوم کامپیوتر

علاوه بر این 4 دانشگاهی که به شما معرفی کردیم مراکز آموزشی بسیار دیگری جزو بهترین دانشگاه های کامپیوتر چین جهت تحصیل این رشته با کیفیت بالا و زیر نظر اساتیدی مشهور و با تجربه وجود دارند ، از جمله این مراکز می توانیم به دانشگاه جیائو تونگ شانگهای ، دانشگاه پکن ، دانشگاه علم و صنعت چین ، دانشگاه شیان جیائوتنگ ، دانشگاه علم و صنعت هوآژونگ اشاره کرد.

به طور مثال دانشگاه پکن از برترین دانشگاه های چین می باشدکه در این سایت و در مقالات مربوط به تحصیل در چین به طور مفصل در رابطه با آن توضیحاتی داده شده است.

هزینه تحصیل کامپیوتر در چین

دانشجویان خارجی برای تحصیل رشته کامپیوتر در چین باید سالانه مبلغی را به عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت نمایند ، که این مقدار برای هر دانشگاه بر اساس کیفیت و رتبه ای که دارد متفاوت می باشد ، البته چین جز کشورهای گران قیمت برای تحصیلات دانشگاهی قرار نمی گیرد و همین یکی از مزایای خوب آن است که باعث جذب دانشجویان از سراسر جهان می شود ، به شهریه های زیر برای هر دانشگاه توجه فرمایید.

هزینه تحصیل کامپیوتر در چین
 • دانشگاه فودان برای دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد 3658 دلار در سال شهریه تعیین نموده است.
 • دانشگاه نانجینگ برای دوره کارشناسی سالانه تا 5 هزار دلار شهریه دریافت می کند.
 • دانشگاه ژجیانگ برای هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد سالانه 4663 دلار شهریه در نظر گرفته است.
 • دانشگاه چینهوا در دوره کارشناسی 6465 دلار در سال و برای دوره کارشناسی ارشد 8280 دلار در سال شهریه دریافت می کند.
 • دانشگاه پکن برای دوره کارشناسی 4693 دلار شهریه در نظر گرفته است.

قابل ذکر است که هزینه تحصیل کامپیوتر در چین در مراکز غیر دولتی بسیار بیشتر و گران تر دانشگاه های دولتی این کشور است و تحصیل به زبان چینی در رشته کامپیوتر علاوه بر برخوردار کردن دانشجویان جهت دریافت بورسیه تحصیلی ، در برخی موسسات و دانشگاه ها از شهریه کمتر و مناسب تری برخوردار است.

بورسیه تحصیلی در رشته کامپیوتر

سالانه افراد زیادی برای کمک هزینه تحصیل کامپیوتر در چین از بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی در این کشور استفاده می نمایند ، این بورسیه ها توسط دولت ، دانشگاه ها ، سازمان ، خیریه ها و بسیاری ارگان های دیگر به دانشجویان اختصاص می گیرد ، باید توجه داشته باشید که مواردی از جمله سابقه درخشان تحصیلی و نمرات بالا ، مقالات و پژوهش ها بین المللی ، افتخارات و عناوین کسب کرده و داشتن مدرک زبان با نمرات بالا تاثیر بسیاری در دریافت کمک هزینه ها دارند.

به طور مثال دانشگاه نانجینگ سالانه بیش از 30 میلیون یوان را برای بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در نظر می گیرد ، که در رشته کامپیوتر بیش ترین مقدار بورسیه 20 هزار یوان و بیش ترین مقدار کمک هزینه 10 هزار یوان در سال است ، همچنین دانشجویان قادر خواهند بود تا 8 هزار یوان وام دانشجویی را بدون بهره دریافت کنند ، این فقط یک نمونه از بورسیه های این دانشگاه بود.

به همین ترتیب تمام دانشگاه ها این کشور سالانه بورسیه هایی با مبالغ بیش و یا کمتر را به دانشجویان اختصاص می دهند ، قابل ذکر است که کشور چین یکی از بهترین کشورهای ارائه دهنده بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی می باشد.

چارت درسی کامپیوتر در دانشگاه های چین

هدف از تحصیل رشته کامپیوتر در چین کسب آگاهی جامع از نظریه های علمی موجود در علوم کامپیوتر می باشد به نحوی که دانشجویان مفاهیم این علم را درک و نظرات عمیق آن را به طور دقیق و اساسی درک نمایند و در نتیجه آن قادر باشند که این دانش را در راه حل مسائل در دیگر علوم و یا پیشرفت خود علم کامپیوتر به کار گیرند ، رشته کامپیوتر نزدیکی و پیوند اساسی با ریاضیات دارد و می توان رشته ای مناسب و جذاب برای دوستداران ریاضیات باشد.

چارت درسی کامپیوتر در دانشگاه های چین

علم کامپیوتر شاخه ها و گرایشات متفاوتی دارد و در ابتدا می تواند به دو دسته سخت افزار و نرم افزار تقسیم شود و در ادامه باز به شاخه هایی گسترده تر وسعت یابد ، در این بین هر گرایش دروس تخصصی خود را خواهد داشت ، اما دروس عمومی و نیمه تخصصی در بین تمامی آنان مشترک است ، از جمله دروس مهم اساسی که پایه چارت درسی کامپیوتر در دانشگاه های چین می باشند و در تمامی گرایش های کامپیوتر مورد تدریس قرار می گیرند می توانیم به دروس زیر اشاره کنیم.

 • آشنایی با کامپیوتر
 • سیستم های عامل
 • ریاضیات
 • آمار
 • مقدمه ای بر فناوری اطلاعات
 • سازمان و معماری کامپیوتر
 • سیستم های اطلاعاتی
 • شبکه های ارتباطی کامپیوتری
 • سیستم های مدیریت پایگاه داده
 • برنامه نویسی شبکه
 • طراحی و پیاده سازی
 • ذخیره‌ و بازیابی‌ اطلاعات‌
 • تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌ها
 • شبیه‌سازی‌ کامپیوتری‌

زبان تحصیل کامپیوتر در چین

تحصیل رشته کامپیوتر در چین دارای مزایای زیادی برای دانشجویان خارجی همراه است ، یکی از این مزیت ها تحصیل این رشته به زبان انگلیسی می باشد که اکثر مراکز آموزشی نسبت به این امر اقدام می کنند ، البته برای علاقمندان امکان تحصیل به زبان چینی نیز وجود دارد ، که این موضوع مزایای بیش تری نسبت به تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان خواهد داشت.

همانطور که می دانید ادامه تحصیل در بعضی رشته ها در چین نیاز به مدرک زبان ندارد ، اما اکثر دانشگاه ها برای زبان تحصیل کامپیوتر در چین مدرکی معتبر جهت اثبات تسلط به زبان مورد نظر از متقاضیان در خواست می کنند که هر مرکز آموزشی نیز یک حداقل نمره برای خود در نظر گرفته است.

مدرک معتبر برای ارائه تسلط به زبان انگلیسی آیلتس یا تافل است که معمولا حداقل نمره مورد قبول در هر کدام به ترتیت 6 و 75 می باشد ، همچنین مدرک HSK با حداقل نمره 5 برای زبان چینی مورد نیاز می باشد.

البته اگر از تسلط کافی در هریک از این زبان های برخوردار نیستید ، جای نگرانی نیست و می توانید قبل از شروع تحصیل در دانشگاه در کالج ها یا آموزشگاه های زبان در چین آموزش کافی را ببنید و حتی مدارک معتبری برای ارائه دانشگاه نیز دریافت نمایید ، البته توجه کنید هزینه های دوره های زبان در این کشور گران است و گذراندن این دوره ها در کشورمان بسیار مقرون به صرفه تر است.

گرایش های رشته کامپیوتر در چین

تحصیل رشته کامپیوتر در چین همواره با استقبال خوبی از سوی دانشجویان خارجی مواجه است ، زیرا علاوه بر کیفیت بالای مراکز آموزشی ، چین یکی از پیشگامان علم و صنایع کامپیوتر در جهان است و همیشه این رشته کاملا به روز در مراکز آموزشی مورد تدریس قرار می گیرند ، مدت زمانی که برای دریافت مدرک در دوره کارشناسی مورد نیاز می باشد 4 سال و در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب 2 تا 3 سال و 3 سال می باشد.

گرایش های رشته کامپیوتر در چین

اکثر دانشگاه های چین گرایشات یکسانی را در دوره کارشناسی ارائه می دهند ، ولی ممکن است در دوره های تکمیلی به دلیل تفاوت در حوزه های فعالیت و اهداف هر دانشگاه ، گرایش های رشته کامپیوتر در چین در هر مرکز با یکدیگر متفاوت باشند ، در دوره کارشناسی دانشجویان می توانند در رشته های زیر به تحصیل مشغول شوند.

 • علوم کامپیوتر و تکنولوژی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی نرم افزار
 • مهندسی سخت افزار
 • امنیت اطلاعات
 • مدیریت امنیت
 • تکنولوژی حفظ امنیت
 • هوش مصنوعی
 • تجزیه و تحلیل عددی
 • نظریه محاسبات
 • شبکه های کامپیوتری
 • هوش مصنوعی

از پرطرفدارترین گرایش های رشته کامپیوتر در چین به درخواست دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا چین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • علوم کامپیوتر و تکنولوژی
 • مهندسی نرم افزار
 • مهندسی سخت افزار
 • امنیت سایبری
 • تکنولوژی کامپیوتر
 • علم تکنولوژی کامپیوتر

تحصیل دکترا کامپیوتر در چین

تحصیل رشته کامپیوتر در چین در مقطع دکترا می تواند یکی از بهترین مقاطع تحصیلی این رشته برای دانشجویان خارجی باشد ، زیرا اکثر دانشجویان پذیرفته شده در این مقطع می توانند به بورسیه کامل که شامل پرداخت شهریه و کمک هزینه های زندگی و اقامت در این کشور می شود ، دست پیدا نمایند ، همچنین این دوره به زبان انگلیسی در تمامی دانشگاه ها ارائه می شود.

باید توجه داشته باشید که ترم های دکتری معمولا از اول ماه های سپتامبر یا فوریه اغاز خواهد شد و شما تا 30 می برای ترم های سپتامبر و 30 دسامبر برای ترم فوریه مهلت خواهید داشت درخواست خود را ارسال نمایید ، حتما لازم است که پیش از ارسال درخواست تحصیل دکترا کامپیوتر در چین توانسته باشید که در دانشگاه مورد نظر یکی از اساتید دکتر را به عنوان استاد راهنمای خود انتخاب کرده باشید و مورد موافقت وی نیز قرار گرفته باشد.

البته اگر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور باشید راحت تر خواهید توانست استاد راهنمای خود را پیدا نمایید ، دقت کنید که شما باید بتوانید بر اساس رزومه و رشته تحصیلی خود استادی را بیابید که به دنبال دانشجویی با مشخصات تحصیلی شما برای پروژه ها و همراهی در رشته دکترا است.

برای پذیرش در این مقطع در دانشگاه های باید کمتر از 45 سال سن داشته باشید و مدرک زبان معتبر تافل یا ایلتس با حداقل نمرات 85 یا 6،5 را نیز به دانشگاه ارائه کنید ، در ضمن دوره دکتری کامپیوتر 3 تا 4 سال به طول خواهد انجامید.

مزایا و معایب تحصیل کامپیوتر در چین

تحصیل رشته کامپیوتر در چین می تواند شما را به جایگاه و شغل مناسبی در هر کجایی در از جهان برساند ، علاوه بر این مزایا و محاسن بسیاری وجود دارد که در حین تحصیل و زندگی در چین نیز با آن ها رو به رو خواهید شد.

مزایا و معایب تحصیل کامپیوتر در چین

البته باید این موضوع را هم مد نظر قرار دهیم که در کنار هر مزایایی ممکن است با برخی معایب و یا سختی ها و مشکلاتی نیز مواجه شوید ، که اطلاع از این موارد به نوعی حتی مهم تر از مزایای تحصیل در این کشور است.

توجه نمایید که حتما از مشورت با یک کارشناس معتبر و با تجربه مزایا و معایب تحصیل کامپیوتر در چین را به طور کافی کسب کنید که مشکلاتی در حین تحصیل یا روند ثبت نام گریبان گیر شما نشود ، در ادامه ما برخی از مهم ترین و اساسی ترین مزایا و معایب تحصیل رشته کامپیوتر در چین را برای شما تهیه کرده ایم.

مزایا

 • دانشگاه ها و موسسات آموزشی با کیفیت و سطح بالا برای تحصیل رشته کامپیوتر در چین
 • مدارک معتبر و قابل قبول در اکثر کشورهای جهان
 • هزینه های زندگی و شهریه های مقرون به صرفه نسبت به برخی کشورهای اروپایی
 • به روز بودن در علوم کامپیوتر و پیشرو بودن در پژوهش ها و تحقیقات
 • اعطای بورسیه های زیاد در این کشور برای تحصیل در رشته کامپیوتر
 • تدریس این رشته به زبان انگلیسی
 • مهیا بودن بازار کار مناسب و پر درآمد پس از پایان تحصیلات در چین
 • روابط خوب و دوستان میان ایران و چین و آسان نمودن دریافت ویزا نسبت به برخی کشورها
 • زندگی با کیفیت و با خدمات و امکانت مناسب در شهرهای بزرگ
 • فرهنگ ، طبیعت و مناظر دوست داشتنی و فوق العاده زیبا و جذاب این کشور
 • امکان شرکت در کالج ها و آموزشگاه های زبان برای تقویت زبان خارجه

معایب

 • برای ارتباط با مردم و زندگی در چین نیاز به آموزش و یادگیری این زبان به حداقل ممکن است
 • یادگیری و آموزش زبان چینی سخت و مشکل است
 • کلان شهرهای چین از آلودگی هوا رنج می برند ، که برای افراد حساس مشکل ساز است
 • محدودیت در شبکه اینترنت و وجود فیلترینگ گسترده
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی و دوره های آموزش زبان در این کشور بسیار گران است
 • تفاوت و اختلاف زیاد در نوع غذاهای این کشور با غذاهای کشورمان

بازار کار چین پس از تحصیل در کامپیوتر

امروزه عصر کامپیوتر و تکنولوژی است قطعا افرادی که دارای تخصص و علم کافی در این رشته باشند در هر کجای دنیا قادر به فعالیت و کسب درامد خواهند بود.

حال آن که قصد کار در کشوری با سرعت پیشرفت ، اقتصاد و مدرنی چین باشد ، آری بازار کار برای افراد دارای تخصص در این رشته در کشور چین مناسب است و پس از اخذ مدرک قادر به یافتن شغل خواهید بود ، حال دیگر میزان درآمد و آسان یا سخت یافتن شغل بستگی زیادی به میزان تحصیلات ، تجربه ، خلاقیت و تخصص شما دارد.

اما در کل جای نگرانی نیست و بازار کار چین پس از تحصیل در کامپیوتر به خوبی فراهم است ، با اعتباری که دانشگاه های این کشور دارا هستند و داشتن تسلط به زبان انگلیسی حتی می توانید در دیگر کشورها هم به شغل مناسبی دست یابید و برای کار و ادامه تحصیل به کشورهای اروپایی نیز سفرکنید.

درآمد متخصصین حوزه کامپیوتر

هم اکنون در فعالیت های انسانی در جهان حداقل یک کامپیوتر نقش دارد ، این نشان دهنده نیاز دنیای امروز به متخصصین این حوزه برای تولید ، مدیریت و پیشرفت علوم و محصولات کامپیوتری می باشد ، متخصصین این حوزه بر اساس زمینه تخصص خود قادر خواهند بود تا در این کشور درمشاغل زیر به فعالیت مشغول شوند.

 • کارشناس کامپیوتر
 • مهندس نرم افزار
 • طراح وب
 • برنامه نویس در هزاران برنامه موجود در جهان
 • کارشناس فناوری اطلاعات
 • مهندس پشتیبانی
 • کارشناس فنی
 • سرپرست انفورماتیک

طبق آمار برای بازار کار چین پس از تحصیل در کامپیوتر میزان درآمد یک کارشناس یا مهندس کامپیوتر به طور متوسط 20 هزار یوآن ( 3200 دلار ) در ماه می باشد.

این بازه درآمد می تواند از 11 هزار یوآن ( 1700 دلار ) برای یک فرد تازه فارغ التحصیل شده تا 35 هزار یوآن ( 5400 دلار ) برای یک متخصص کامپیوتر با تجربه ای بیش از 10 سال و تجربه و تخصصی بالا متغیر باشد.

البته برای مدارک بالاتر در کارشناسی ارشد و دکتری درآمد بالاتر نیز هست به طوری یک دکتری این رشته می تواند از 42 هزار یوآن ( 6600 دلار ) تا حتی 62 هزار یوآن ( 9700 دلار ) در ماه درآمد داشته باشد.

بسیاری از مهاجران ایران برای کار به کشور چین می روند ، خوب است مشاغل مورد نیاز و پر درآمد ترین حرفه های این کشور را شناخته و با نحوه پرداخت حقوق در این کشور آشنا شوید ؛ مقاله کار در چین را بخوانید.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته کامپیوتر در چین

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا با شما در خصوص تحصیل رشته کامپیوتر در چین سخن گفتند ، با ما از طریق باکس دیدگاه در تماس باشید و سوالات خود را بپرسید.

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته کامپیوتر در چین کدام است؟

دانشگاه فوندان ، این مرکز هم اکنون دارای رتبه 31 ام در جهان و 6 ام در آسیا و4 ام در چین از دیدگاه موسسه معتبر QS می باشد.

رتبه بندی دانشگاه ژجیانگ چین برای تحصیل رشته کامپیوتر در چین چگونه است؟

این مرکز در رتبه بندی موسسات QS و تایمز در میان 100 دانشگاه برتر در جهان قرار گرفته است.

هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در چین چقدر است؟

1. دانشگاه فودان برای دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد 3658 دلار در سال شهریه تعیین نموده است. 2. دانشگاه نانجینگ برای دوره کارشناسی سالانه تا 5 هزار دلار شهریه دریافت می کند. 3. دانشگاه ژجیانگ برای هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد سالانه 4663 دلار شهریه در نظر گرفته است. 4. دانشگاه چینهوا در دوره کارشناسی 6465 دلار در سال و برای دوره کارشناسی ارشد 8280 دلار در سال شهریه دریافت می کند. 5. دانشگاه پکن برای دوره کارشناسی 4693 دلار شهریه در نظر گرفته است.

برای تحصیل رشته کامپیوتر در چین چه مدارک زبانی مورد تایید دانشگاه ها است؟

تحصیل در بعضی رشته ها در چین نیاز به مدرک زبان ندارد ، اما اکثر دانشگاه ها برای زبان تحصیل کامپیوتر در چین مدرکی معتبر جهت اثبات تسلط به زبان مورد نظر از متقاضیان در خواست می کنند که هر مرکز آموزشی نیز یک حداقل نمره برای خود در نظر گرفته است. مدرک معتبر برای ارائه تسلط به زبان انگلیسی آیلتس یا تافل است که معمولا حداقل نمره مورد قبول در هر کدام به ترتیت 6 و 75 می باشد ، همچنین مدرک HSK با حداقل نمره 5 برای زبان چینی مورد نیاز می باشد.

شرایط تحصیل رشته کامپیوتر در چین برای مقطع دکترا چیست؟

برای پذیرش در این مقطع در دانشگاه های باید کمتر از 45 سال سن داشته باشید و مدرک زبان معتبر تافل یا ایلتس با حداقل نمرات 85 یا 6،5 را نیز به دانشگاه ارائه کنید ، در ضمن دوره دکتری کامپیوتر 3 تا 4 سال به طول خواهد انجامید.

در این مطلب که به تلاش مشاورین و کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رجبی تنظیم و تهیه شده است ، قصد داشتیم شما را تحصیل رشته کامپیوتر در چین و شرایط و قوانین دانشگاه های این کشور بهتر و بیش تر آشنا نماییم ، برای دریافت اطلاعات تکمیلی با دفاتر تهران و شیراز موسسه در تماس باشید و از مشاوره رایگاه بهره مند شوید ، همچنین چنانچه علاقه مند به تحصیل در کشور هایی آسیایی هستید می توانید در سنگاپور نیز به زبان انگلیسی رشته کامپیوتر را بخوانید ؛ مقاله تحصیل در سنگاپور را بخوانید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *