دانشگاه های مهندسی برق در آلمان

تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان یکی از گزینه های عالی برای علاقمندان تحصیل در خارج از کشور در زمینه های مهندسی است ، این رشته تحصیلی شکلی از مهندسی است که با مدارهای الکترونیکی ، دستگاه ها و تجهیزات و سیستم هایی استفاده شده در آن ها مرتبط است.

تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان یکی از گزینه های عالی برای علاقمندان تحصیل در خارج از کشور در زمینه های مهندسی است ، این رشته تحصیلی شکلی از مهندسی است که با مدارهای الکترونیکی ، دستگاه ها و تجهیزات و سیستم هایی استفاده شده در آن ها مرتبط است ، افراد بسیار زیادی در زمینه مهندسی الکترونیک مشاغل دارند و مشاغل خود را جذاب و جالب می دانند و چالش جالبی را ارائه می دهند که تضمین می کند.

تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان

یک مهندس برق بیشتر بر تضمین کیفیت ، ایمنی ، قابلیت اطمینان و پایداری تمرکز می کند ، یک مهندس برق فارغ التحصیل از دانشگاه های این کشور بیشتر کار های الکتریکی یک سازمان را بر عهده می گیرد ، پیشنهاد ما به علاقمندان تحصیل در رشته مهندسی برق این است که با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس بگیرند و از جزئیات تحصیل در آلمان مطلع شوند.

به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در مهندسی و فناوری ، به جرات می توان گفت که آلمان دارای دانشگاه های بسیاری است که برنامه های مهندسی برق و ECE با کیفیت بالا ارائه می دهند ، مهندسی برق در آلمان به مطالعه طراحی، توسعه و نگهداری سیستم های الکتریکی و اجزای آن می پردازد.

اگر هدفتان از تحصیل در آلمان ، فقط مهاجرت به این کشور است ، باید بدانید که راه های دیگری هم برای آن وجود دارد ، در مقاله مهاجرت به آلمان تمام راه های ورود و اخذ اقامت دائم این کشور را بررسی کرده ایم.

بررسی تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان

تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان بسیار گسترده است و مهندسی برق یکی از زیر شاخه های متعدد آن است ، این رشته تحصیلی در دانشگاه های آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می شود ، اولین دوره تحصیل در دانشگاه های آلمان دوره کارشناسی است که بین ۳ تا ۴ سال طول می کشد ، فارغ التحصیلان این رشته می توانند اشتغال در بازار کار یا ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را انتخاب کنند ، دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته ۲ سال است ، علاقمندان ادامه تحصیل در رشته پس از آن می توانند در دوره دکتری به مدت ۳ تا ۵ سال تحصیل کنند.

برای پذیرش در رشته مهندسی برق در دانشگاه های آلمان اتمام موفقیت آمیز دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی الزامی است ، علاوه بر این علاقمندان تحصیل در این رشته بایستی در کالج های T-Kurs شرکت کنند ؛ لازم به ذکر است که برای تحصیل در رشته مهندسی برق به دانش ریاضی و فیزیک در سطح بالایی نیاز است و بایستی در دوره دبیرستان این دروس را با نمرات بالایی گذراند.

مدارک پذیرش رشته مهندسی برق در آلمان

 • اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی در رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی ( برای تحصیل در مقطع کارشناسی )
 • اتمام دوره کارشناسی ( تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد )
 • ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • رزومه تحصیلی
 • گواهی تسلط به زبان آلمانی ( در صورت تمایل به تحصیل به زبان آلمانی )
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی (در صورت تمایل به تحصیل به انگلیسی )
 • گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه تحصیل و زندگی در آلمان
 • گواهی قبولی در آزمون ورودی
 • پرداخت هزینه درخواست پذیرش
 • تکمیل فرم پذیرش دانشگاه
نکته : کادر سبز رنگ و لینک های درون آن برای مطالعه راحت تر این مقاله در نظر گرفته شده اند.

بهترین دانشگاه های مهندسی برق آلمان

اگر تصمیم گرفته اید وارد دنیای مهندسی برق در آلمان شوید ، در ادامه با ۳ دانشگاه برتر آلمان برای تحصیل در رشته مهندسی برق آشنا می شویم ، البته ذکر این نکته ضروری است که این دانشگاه ها از نظر رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS به عنوان بهترین دانشگاه های آلمان برای این موضوع رتبه بندی شده اند ، این دانشگاه ها نه تنها در بین دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی شده اند ، بلکه تحصیلات در سطح جهانی را نیز ارائه می دهند.

بهترین دانشگاه های مهندسی برق آلمان

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در مونیخ است که دارای پردیس های اضافی در گارچینگ ، فریزینگ ، هیلبرون ، استراوبینگ و سنگاپور است ، یک دانشگاه فنی که در رشته های مهندسی ، فناوری ، پزشکی و علوم کاربردی و طبیعی تخصص دارد ، در ۱۱ دانشکده و گروه سازماندهی شده و توسط مراکز تحقیقاتی متعددی پشتیبانی می شود ، دانشکده های این دانشگاه شامل معماری ، مهندسی عمران ، شیمی ، فیزیک ، مهندسی برق و کامپیوتر ، انفورماتیک ، ریاضیات ، تربیت بدنی و غیره است.

دانشگاه فنی مونیخ به دلیل برتری در آموزش یکی از دانشگاه های برتر جهان است ، همچنین برای برنامه های درجه مهندسی برق آن بسیار مورد توجه است ، مدرک کارشناسی مهندسی برق در این دانشگاه طیف گسترده ای از مجموعه مهارت ها را ارائه می دهد که از تجربیات تئوری و همچنین تجربی شروع می شود ، دانشکده مهندسی برق در این دانشگاه دارای شرکای معروف متعددی در صنعت ، هزاران دانشجوی بین المللی در دوره های آن و بیش از ۴۰۰ کارمند علمی است.

دانشگاه فنی آخن

دانشگاه فنی آخن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی برای تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان واقع در آخن، نوردراین-وستفالن آلمان است ، این دانشگاه با بیش از ۴۷۰۰۰ دانشجو در ۱۴۴ برنامه تحصیلی بزرگترین دانشگاه فنی در آلمان است.

این دانشگاه دارای ۹ دانشکده یعنی دانشکده های ریاضیات ، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی ؛ معماری ؛ مهندسی عمران ؛ مهندسی مکانیک ؛ مهندسی منابع زمین و مواد ؛ مهندسی برق و فناوری اطلاعات ؛ هنر و علوم انسانی ؛ تجارت و اقتصاد و دانشکده پزشکی می باشد.

دانشکده مهندسی برق، فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر در این دانشگاه با هدف تربیت مهندسین با صلاحیت بالا برای برتری در بازار کار است ، این دانشکده در هر دو زمینه آموزشی و پژوهشی دارای جایگاه پیشرو است ؛ این دانشگاه با تلاش برای رسیدن به نتایج طولانی مدت ، بهترین شرایط تحصیل را به دانشجویان خود ارائه می دهد و تضمین می کند که آنها نیز تجربه عملی مورد نیاز خود را کسب کنند.

دانشگاه فنی برلین

دانشگاه فنی برلین یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در برلین آلمان است ، این دانشگاه به دلیل ارائه مدرک در رشته مهندسی صنایع و مدیریت برای اولین بار قابل توجه است ، دانشگاه فنی برلین دارای دانشکده های علوم انسانی و علوم آموزشی ، ریاضیات و علوم طبیعی ، علوم پردازش ، مهندسی برق و علوم کامپیوتر ، مهندسی مکانیک و سیستم های حمل و نقل ، برنامه ریزی ساختمان و اقتصاد و مدیریت می باشد.

دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر در این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین ها در آلمان در این زمینه شناخته می شود ، حدود ۶۰ استاد و بیش از ۵۵۰ هیات علمی دارد ؛ این دانشکده امکانات مدرن ، محیط های آموزشی راحت و دوره های کارآمد را ارائه می دهد ، بیش از ۶۰۰۰ دانشجو در دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر ثبت نام کرده اند که حدود ۲۰۰۰ نفر بین المللی هستند.

هزینه تحصیل مهندسی برق آلمان

یکی از بزرگترین جاذبه های آلمان این است که در اکثر دانشگاه ها شهریه وجود ندارد و تحصیل رایگان است ، بیشتر هزینه ها توسط ایالت پوشش داده می شود ، به این معنی که شما فقط باید چند صد یورو هزینه ترم بپردازید ، افرادی که مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های آلمان گرفته اند، مدرک کارشناسی ارشد معمولا رایگان است ؛ هزینه تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان در دانشگاه های خصوصی ۲۰۰۰۰ یورو در هر سال است.

هزینه تحصیل مهندسی برق آلمان

نه تنها می توانید در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنید ، بلکه این کشور بسیار مقرون به صرفه است ، میانگین هزینه های زندگی برای دانشجویان بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه با احتساب محل اقامت متغیر است.

برای کم کردن هزینه های تحصیل می توانید به دریافت بورسیه فکر کنید ، دانشگاه های کشور ایتالیا ، بورسیه های خوبی برای مقطع دکترا ارائه می دهند که می توانید برای کاهش هزینه های تحصیل روی ان ها حساب کنید ؛ مقاله تحصیل در ایتالیا را نیز بخوانید.

زبان تحصیل مهندسی برق در آلمان

زبان آلمانی به عنوان زبان رسمی این کشور کاربرد دارد و در همه دانشگاه ها و موسسات آموزشی آلمان دروس به این زبان تدریس می شود ، پس برای تحصیل در رشته مهندسی برق در دانشگاه های آلمان تسلط به زبان آلمانی در سطح b2 مورد نیاز است ، البته در برخی دانشگاه های این کشور به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی و دانشگاه های خصوصی آن امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد که برای اثبات تسلط به این زبان نمره آیلتس ۶٫۵ به بالا مورد نیاز است.

چارت درسی مهندسی برق در دانشگاه های آلمان

برنامه کارشناسی مهندسی برق پایه محکمی از مبانی اساسی در مهندسی برق ، ریاضیات ، فیزیک ، سیگنال ها و سیستم ها و فناوری اطلاعات را به شما ارائه می دهد که با گزینه هایی برای تخصص فردی گسترده شده است.

برنامه کارشناسی مهندسی برق در در دانشگاه های آلمان به دو مرحله تحصیلی تقسیم می شود ؛ در چهار ترم اول، شما عمدتا بر روی مبانی تمرکز می کنید ، در حالی که در سال سوم مطالعات بر دانش به دست آمده تمرکز می کنید و علاوه بر مهارت های نرم و تمرین مهندسی، بر روی یک تخصص فردی تمرکز می کنید ، تجربه عملی شما را قادر می سازد پس از فارغ التحصیلی به نیروی کار تبدیل شوید.

 • ترم ۱ تا ۴ : مهندسی برق ۲۱ واحد ، ریاضی ۳۲ واحد ، فیزیک ۲۴ واحد ، سیگنال ها و سیستم ها ۲۶ واحد ، مهندسی کامپیوتر ۱۷ واحد
 • ترم ۵ تا ۶ : تمرین مهندسی ۱۲ واحد ، مهارت های سافت ۶ واحد ، ماژول های انتخابی ۳۰ واحد ، پایان نامه کارشناسی ۱۲واحد

ماژول های انتخابی فرصت های متعددی را برای تعمیق دانش خود در زمینه مورد علاقه به شما ارائه می دهند ، به عنوان مثال می توان به الکتروموبیلیتی ، دستگاه های پزشکی ، الکترونیک علوم زیستی ، مهندسی هوافضا و هوانوردی ، انرژی های احیاکننده ، شبکه های برق هوشمند ، میکروالکترونیک و نانوالکترونیک ، فناوری ارتباطات ، فناوری کامپیوتر ، فناوری رسانه ، تعامل ماشین انسانی ، رباتیک ، مکاترونیک ، صنعت ۴٫۰ اشاره کرد.

دانشگاه های کشور انگلستان هم در زمینه ارائه رشته های مهندسی در جهان نامی هستند ، می توانید طیف وسیعی از رشته های مهندسی با تمام گرایش های آن را در انگلستان بیابید ؛ مقاله تحصیل در انگلستان را بخوانید.

گرایش های رشته مهندسی برق در آلمان

از پردازش سیگنال ، سیستم های کنترل گرفته تا مهندسی ارتباطات گرفته تا روباتیک ، هوش مصنوعی ، دستگاه های هوشمند و مهندسی دیجیتال آلمان همه چیز را در این فضا به شما ارائه می دهد ، از آنجایی که انتخاب رشته ای که به آن علاقه دارید تضمین می کند که در طول تحصیل در آلمان موفق خواهید شد ، بنابراین پس از پایان تحصیلات خود به دست آوردن شغل برای شما بسیار آسان خواهد بود!

در اینجا یک لیست مشخص از تخصص های دوره های مهندسی الکترونیک ارائه می شود که می توانید در آلمان دنبال کنید : سیستم های دیجیتال و مهندسی کامپیوتر ، سیستم های اتوماسیون و کنترل ، رباتیک ، مهندسی ارتباطات / مخابرات ، نانوتکنولوژی ، میکروالکترونیک ، مدار های مجتمع ، سیستم های جاسازی شده ، فوتونیک ، رشته های مهندسی و مدیریت.

افراد دارای مدرک مهندسی الکترونیک در حال حاضر بهترین شانس را برای اشتغال دارند ، زیرا گرایش هایی مانند شهر های هوشمند ، تحرک ، دیجیتالی شدن تعداد مشاغل خالی را افزایش می دهند در حالی که تعداد فارغ التحصیلان رو به کاهش است.

مهندسان الکترونیک به ‌ویژه در بخش‌ هایی مانند حمل و نقل الکترونیکی ، مهندسی خودرو ، بخش مراقبت‌ های بهداشتی و غیره به‌ سرعت مورد نیاز هستند و به همین دلیل است که برای مرتبط ماندن در حوزه کاری خود ، باید بدانید که صنعت شما به کجا می رود.

تحصیل دکترا مهندسی برق در آلمان

بالاترین مرحله تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان دوره دکتری است ، برای پذیرش در این مقطع اتمام موفقیت آمیز دوره کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق یا رشته های وابسته الزامی است.

حداقل شرط لازم برای پذیرش در مقطع دکتری ، مدرک دانشگاهی خوب تا خیلی خوب (معمولا مدرک کارشناسی ارشد شامل پایان نامه کارشناسی ارشد پژوهش محور) است که معادل مدرک دانشگاهی آلمانی است که واجد شرایط شروع دکترا است ، علاوه بر این فرد متقاضی به یک استاد راهنما (استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر) نیاز دارد که مسئولیت نظارت علمی دکترای شما را بپذیرد.

طول دوره دکتری شما به این بستگی دارد که آیا شما یک دوره دکتری سنتی (معمولا ۴ ساله) یا یک دوره دکتری ساختار یافته (معمولا ۳ سال) را انتخاب می کنید ؛ اگر قصد دارید برای دکتری سنتی درخواست دهید ، باید یک استاد راهنما را برای انجام پروژه تحقیقاتی خود انتخاب کنید ، با وجود اینکه استاد راهنما شما را راهنمایی می کند ، ورودی کمی به محتوای پروژه شما خواهد داشت و از شما انتظار می رود که تا حد زیادی به طور مستقل روی پایان نامه خود کار کنید.

برای دانشجویان دکتری ساختار یافته معمولا تیمی از استاد راهنما ها وجود دارد که از تمام دانشجویان دکترا در یک برنامه دکترا مراقبت می کنند ، این به ترویج همکاری های بین رشته ای کمک می کند ؛ این پروژه ها شامل حمایت و آموزش بیشتر از سوی استاد راهنما ها و سایر اعضای برنامه شما می شود.

مزایا و معایب تحصیل مهندسی برق در آلمان

آلمان یکی از قطب های صنعتی در جهان است و دانشگاه های این کشور هر سالهمهندسین بسیاری در زمینه های مختلف را وارد بازار کار می کنند ، رشته برق یکی از رشته های محبوب در بین رشته های مهندسی است که در ادامه با مزایا انتخاب آلمان به عنوان مقصد تحصیلی خود و چالش های پیش رو در هنگام تحصیل در این کشور آشنا می شویم.

مزایا و معایب تحصیل مهندسی برق در آلمان

مزایای تحصیل مهندسی برق در آلمان

 • دانشگاه های آلمان تدریس و تحقیقات عالی را ارائه می دهند که در بین بهترین های جهان قرار دارند
 • پس از دریافت مدرک از یکی از دانشگاه های مهندسی برق آلمان چشم انداز بسیار خوبی در بازار جهانی به دست خواهید آورد.
 • امکان تحصیل رایگان یا با هزینه بسیار کم در آلمان وجود دارد.
 • آلمان ثبات سیاسی و اقتصادی را ارائه می دهد که آن را به کشوری امن برای همه دانشجویان بین المللی تبدیل می کند.
 • امکان تحصیل در رشته مهندسی برق به زبان انگلیسی در آلمان وجود دارد.
 • دانشگاه های مهندسی برق آلمان برنامه های آکادمیک برجسته ای را ارائه می دهند.

معایب تحصیل مهندسی برق در آلمان

 • دوره های کارشناسی در آلمان اغلب به زبان آلمانی برگزار می شود و بایستی به زبان آلمانی مسلط بود.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی مهندسی برق آلمان بالاست.
 • برای پذیرش در رشته مهندسی برق بایستی در کالج شرکت کرد.

بازار کار آلمان پس از تحصیل رشته مهندسی برق

اکثر شرکت ها در آلمان به دنبال مهندسان برق واجد شرایط در حوزه های مشخص شده مختلف هستند ، این شامل – صنعت خودرو ، فناوری اطلاعات ، مهندسی صنایع ، مهندسی سیستم ها ، مهندسی مخابرات ، مراقبت های بهداشتی و غیره است.

مهندسان الکترونیک در حال حاضر با تقریبا ۱۴۰۰۰ فرصت شغلی که در چند وقت اخیر ارزیابی شده اند ، چشم انداز شغلی خوبی دارند ، چندین شرکت خوب وجود دارد که اگر اهل این رشته هستید ، می توانید در آنها شغل پیدا کنید شرکت هایی مانند زیمنس، بوش ،NXP Semiconductors ، دفتر مرکزی خود را در هامبورگ دارد.

فردی که به عنوان مهندس برق در آلمان کار می کند معمولا حدود ۳۶۸۰ یورو در ماه درآمد دارد ، دستمزد ها از ۱۶۹۰ یورو تا ۵۸۵۰ یورو متغیر است.

شاید بخواهید بدانید چه مشاغلی مورد نیاز کشور آلمان است و قوانین حاکم بر بازار کار این کشور چیست ، مقاله کار در آلمان را بخوانید.

سوالات پر تکرار تحصیل مهندسی برق در آلمان

با ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه بودید تا شرایط تحصیل مهندسی برق در آلمان را بررسی کنیم ، در باکس دیدگاه در پایین همین صفحه می توانید سوالات خود را درج کنید و پاسخ مشاوران ما را دریافت نمایید.

برای تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان کدام دانشگاه بهترین است؟

دانشگاه فنی مونیخ یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در مونیخ است که دارای پردیس های اضافی در گارچینگ ، فریزینگ ، هیلبرون ، استراوبینگ و سنگاپور است ، یک دانشگاه فنی که در رشته های مهندسی ، فناوری ، پزشکی و علوم کاربردی و طبیعی تخصص دارد ، در 11 دانشکده و گروه سازماندهی شده و توسط مراکز تحقیقاتی متعددی پشتیبانی می شود ، دانشکده های این دانشگاه شامل معماری ، مهندسی عمران ، شیمی ، فیزیک ، مهندسی برق و کامپیوتر ، انفورماتیک ، ریاضیات ، تربیت بدنی و غیره است.

هزینه تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان چقدر است؟

در اکثر دانشگاه ها شهریه وجود ندارد و تحصیل رایگان است ، بیشتر هزینه ها توسط ایالت پوشش داده می شود ، به این معنی که شما فقط باید چند صد یورو هزینه ترم بپردازید ، افرادی که مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های آلمان گرفته اند، مدرک کارشناسی ارشد معمولا رایگان است ؛ هزینه تحصیل در رشته مهندسی برق در دانشگاه های خصوصی آلمان 20000 یورو در هر سال است.

زبان تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان چیست؟

زبان آلمانی به عنوان زبان رسمی این کشور کاربرد دارد و در همه دانشگاه ها و موسسات آموزشی آلمان دروس به این زبان تدریس می شود ، پس برای تحصیل در رشته مهندسی برق در دانشگاه های آلمان تسلط به زبان آلمانی در سطح b2 مورد نیاز است ، البته در برخی دانشگاه های این کشور به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی و دانشگاه های خصوصی آن امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد که برای اثبات تسلط به این زبان نمره آیلتس 6.5 به بالا مورد نیاز است.

درآمد یک مهندس برق در آلمان چقدر است؟

فردی که به عنوان مهندس برق در آلمان کار می کند معمولا حدود 3680 یورو در ماه درآمد دارد ، دستمزد ها از 1690 یورو تا 5850 یورو متغیر است.

معایب تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان چیست؟

1. دوره های کارشناسی در آلمان اغلب به زبان آلمانی برگزار می شود و بایستی به زبان آلمانی مسلط بود. 2. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی مهندسی برق آلمان بالاست. 3. برای پذیرش در رشته مهندسی برق بایستی در کالج شرکت کرد.

در این مقاله مشاوره موسسه مهاجرتی رجبی شرایط تحصیل رشته مهندسی برق در آلمان را بررسی و بیان کردند ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه در شیراز و تهران تماس بگیرید ، همچنین توصیه می کنیم مقاله دانشگاه های مهندسی برق در آلمان را در کنار این مطلب مطالعه نمایید.

تحصیل در اتریش

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آلمان

تحصیل در روسیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP