تحصیل رشته فیزیک در ایتالیا

مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
تحصیل رشته فیزیک در ایتالیا
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته فیزیک در ایتالیا یکی از انتخاب های موجود برای علاقمندان تحصیل در رشته های علوم در خارج از کشور است ، فیزیک برای درک دنیای اطراف ، دنیای درون و دنیای فراتر از ما بسیار مهم است و به عنوان یکی از اساسی ترین علم ها کاربرد دارد ، این رشته تحصیلی تصورات ما را با مفاهیمی مانند نسبیت به چالش می‌کشد و منجر به اکتشافات بزرگی مانند رایانه‌ ها و لیزر ها می‌شود ؛ دانشگاه های ایتالیا به واسطه سابقه دیرینه خود در علم ، امکانات آموزشی و فرصت های تحقیقاتی فرصت های عالی برای دانشجویان خود فراهم می کنند.

این رشته تحصیلی موضوعاتی مانند مکانیک ، ترمودینامیک ، الکترونیک ، اپتیک ، مکانیک کوانتومی ، اخترفیزیک و غیره را پوشش می دهد ، پیشنهاد ما به افراد علاقمند به تحصیل در رشته فیزیک این است که با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس بگیرند و از جزئیات تحصیل در این کشور مطلع شوند.

همچنین خوب است در کنار این محتوا ، مقاله تحصیل در ایتالیا را هم مرور کنید تا با شرایط مهاجرت تحصیلی به این کشور بهتر و بیشتر آشنا شوید.

فیزیک شامل مطالعه جهان از بزرگترین کهکشان ها تا کوچکترین ذرات اتمی است ، علاوه بر این ، این رشته تحصیلی اساس بسیاری از علوم دیگر از جمله شیمی ، اقیانوس شناسی ، زلزله شناسی و نجوم است ؛ رشته فیزیک در دانشگاه های ایتالیا در مورد قوانین علوم طبیعی ، مطالعه خواص ، ساختار و تبدیل ماده آموزش می دهد.

دانشجویان فیزیک در دانشگاه های ایتالیا در مورد تاریخچه این حرفه و فیزیکدانانی که راه را برای درک ما از جهان هموار کردند یاد خواهند گرفت ، غالبا این امر با مقدمه هایی بر اصول و قوانین اساسی مختلف همراه است که به نوبه خود به تعدادی ماژول های مطالعاتی تخصصی تر تقسیم می شود.

رشته فیزیک در دانشگاه های این کشور با دوره کارشناسی آغاز می شود که 3 تا 4 سال طول می کشد ، فارغ التحصیلان این مقطع مجاز به آغاز فعالیت در بازار کار هستند علاوه بر این می توانند برای کسب اطلاعات و دانش بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد به مدت 2 سال و پس از آن در مقطع دکتری به مدت 3 سال ادامه تحصیل دهند.

برای پذیرش در رشته فیزیک در دانشگاه های ایتالیا اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی الزامی است ، البته باید توجه داشت که تنها افرادی که دروس ریاضی و فیزیک را در دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی خود گذرانده اند مجاز به تحصیل در این رشته هستند.

مدارک پذیرش رشته فیزیک ایتالیا

 • اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی در رشته های علوم ( برای تحصیل در مقطع کارشناسی )
 • اتمام دوره کارشناسی ( تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد )
 • ریز نمرات
 • رزومه تحصیلی
 • گواهی تسلط به زبان ایتالیایی ( در صورت تمایل به تحصیل به زبان ایتالیایی)
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی (در صورت تمایل به تحصیل به انگلیسی )
 • گواهی تمکن مالی
 • پرداخت هزینه درخواست پذیرش
 • تکمیل فرم پذیرش دانشگاه
تحصیل رشته فیزیک در ایتالیا

بهترین دانشگاه های فیزیک ایتالیا

ایتالیا دارای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برتر در سطح جهان است ، برخی از دانشگاه های این کشور در بین بهترین دانشگاه های جهان بر اساس رتبه بندی های تایمز ، شانگهای و QS رتبه بندی می شوند ، برخی از این دانشگاه ها بر اساس رشته خاص شهرت و محبوبیت دارند ، در ادامه با بهترین دانشگاه های فیزیک ایتالیا آشنا می شویم.

بهترین دانشگاه های فیزیک ایتالیا

دانشگاه ساپینزای رم

دانشگاه ساپینزای رم یک دانشگاه تحقیقاتی واقع در رم، ایتالیا است ، این دانشگاه یکی از بزرگ ‌ترین دانشگاه‌ های اروپایی بر اساس ثبت نام دانشجو است و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه ‌های تاریخ است که در سال ۱۳۰۳ تأسیس شد ، این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه ‌های ایتالیا و در جهان است که معمولا رتبه اول را در رتبه ‌بندی ملی و در جنوب اروپا دارد.

دانشگاه ساپینزا رم یازده دانشکده یعنی معماری ، هنر و علوم انسانی ؛ مهندسی عمران و صنایع ؛ اقتصاد ؛ مهندسی اطلاعات ، علوم کامپیوتر و آمار؛ حقوق ؛ ریاضیات، فیزیک و علوم طبیعی ؛ پزشکی و دندانپزشکی ؛ پزشکی و روانشناسی ؛ داروسازی و پزشکی ؛ علوم سیاسی، جامعه شناسی و علوم ارتباطات ؛ دانشکده مهندسی هوافضا و 65 دپارتمان دارد ، امروزه این دانشگاه با 140000 دانشجو و 8000 نفر از کارکنان دانشگاهی و فنی و اداری بزرگترین دانشگاه ایتالیا است.

دانشگاه پیزا

دانشگاه پیزا یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در پیزا، ایتالیا است ، در سال 1343 با فرمان پاپ کلمنت ششم تأسیس شد ؛ این نوزدهمین دانشگاه قدیمی موجود در جهان و دهمین دانشگاه قدیمی در ایتالیا است ، این دانشگاه بر اساس ARWU و QS در بین 10 دانشگاه برتر ملی و 400 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

این دانشگاه حدود 50000 دانشجو دارد (از این تعداد 46000 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و 3500 دانشجو در مقطع دکترا و تخصصی هستند).

دانشگاه پیزا از 20 بخش تشکیل شده است ، این دپارتمان ها چندین دوره در زمینه تحصیلی مرتبط خود ارائه می دهند که شامل مهندسی عمران و صنایع ؛ مهندسی انرژی ، سیستم ها ، قلمرو و ساخت و ساز ؛ مهندسی اطلاعات ؛ ریاضیات ؛ فیزیک ؛ علوم کامپیوتر ؛ شیمی و شیمی صنعتی ؛ زیست شناسی ؛ آسیب شناسی جراحی، پزشکی و مولکولی و پزشکی مراقبت های ویژه ، داروسازی ، حقوق ؛ علوم سیاسی ؛ علوم کشاورزی، محیط زیست و مواد غذایی ، علوم دامپزشکی و غیره می باشد.

دانشگاه بولونیا

یک دانشگاه تحقیقاتی در بولونیا ایتالیا است ، این دانشگاه که در سال 1088 توسط یک انجمن سازمان یافته از دانشجویان تأسیس شد، قدیمی ترین دانشگاه در حال فعالیت مداوم در جهان و اولین دانشگاه به معنای مؤسسه آموزش عالی و اعطا مدرک است.

این یکی از معتبرترین دانشگاه ‌های ایتالیا است که معمولا در رتبه ‌بندی ‌های ملی ، اروپایی و بین ‌المللی هم به عنوان یک کل و هم برای موضوعات جداگانه رتبه ‌بندی می‌شود ؛ این دانشگاه دارای دانشکده های کشاورزی و دامپزشکی ؛ دانشکده اقتصاد، مدیریت و آمار ؛ دانشکده مهندسی و معماری ؛ دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی، تفسیر و ترجمه ؛ دانشکده حقوق ؛ دانشکده هنر، علوم انسانی و میراث فرهنگی ؛ دانشکده پزشکی و جراحی ؛ دانشکده داروسازی، بیوتکنولوژی و علوم ورزشی ؛ دانشکده علوم سیاسی ؛ دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی و دانشکده علوم است ، دپارتمان فیزیک و ستاره شناسی از دپارتمان های دانشکده علوم این دانشگاه است.

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای رشته فیزیک ، رشته های مهندسی را نیز ارائه می کنند ، برای اشنایی بیشتر با این دانشگاه ها می توانید مقاله تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا را بخوانید.

هزینه تحصیل فیزیک در ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا مقرون به صرفه است ، هزینه تحصیل در ایتالیا توسط هر مؤسسه جداگانه تعیین می شود ، این بدان معناست که هزینه ها بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی می تواند بسیار متفاوت باشد ؛ هزینه تحصیل رشته فیزیک در ایتالیا می تواند تا 2800 یورو برای هر سال تحصیلی باشد.

هزینه های کلی زندگی برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا بین 700 تا 1000 یورو در ماه است ، این هزینه ها شامل هزینه اقامت ، غذا ، حمل و نقل عمومی ، سفر محلی و یا سرگرمی است.

زبان تحصیل فیزیک در ایتالیا

زبان رسمی کشور ایتالیا زبان ایتالیایی است و دروس در دانشگاه های این کشور به ویژه در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی برگزار می شود ، البته در برخی رشته های تحصیل مانند فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد ، برای تحصیل به زبان ایتالیایی تسلط در سطح B2 و برای تحصیل به زبان انگلیسی نمره آیلتس 6 به بالا مورد نیاز است.

چارت درسی فیزیک در دانشگاه های ایتالیا

دانشجویان محصل در دوره کارشناسی ملزم به گذراندن ۱۸۰ واحد درسی در طول ۳ سال تحصیل خود هستند ، در هر سال دانشجو ۶۰ واحد درسی خود را می گذراند که شامل :

چارت درسی فیزیک در دانشگاه های ایتالیا
 • سال اول : جبر و هندسه ، زبان انگلیسی ، مکانیک ، شیمی ، ترمودینامیک ، برنامه نویسی کامپیوتر ، دوره آزمایشی مکانیک و ترمودینامیک ، تحلیل ریاضی
 • سال دوم : الکترومغناطیسم ، تحلیل ریاضی ۲ ، فیزیک جامدات و سیالات ، مکانیک تحلیلی ، روش های ریاضی فیزیک ، فیزیک نسبی ، پدیده حرکت موجی ، دوره آزمایشگاهی الکترومغناطیس و اپتیک.
 • سال سوم : فیزیک هسته ای و زیر هسته ای ، امتحان نهایی ، مکانیک کوانتوم ، آزمایشگاه دی الکترونیک و فیزیک ماده.

گرایش های رشته فیزیک در ایتالیا

تحصیل رشته فیزیک در ایتالیا دارای گرایش های مختلفی مانند فیزیک هسته ای ، فیزیک اپتیک ، فیزیک جامدات ، فیزیک اتمی و غیره می باشد که هریک از آن ها در مقطع تحصیلات تکمیلی می تواند یک شاخه تحصیلی خاص خود را دارا باشد در ادامه با برخی از این گرایش ها اشنا می شویم.

فیزیک هسته‌ای مطالعه پروتون‌ها و نوترون‌ها در مرکز یک اتم و برهم‌کنش‌هایی است که آنها را در فضایی به عرض چند فمتومتر (۱۰ تا ۱۵ متر) کنار هم نگه می‌دارد ، فیزیک اپتیک شاخه ای از فیزیک است که به مطالعه رفتار و خواص نور، از جمله برهمکنش آن با ماده و ساخت ابزارهایی که از آن استفاده می کنند یا آن را تشخیص می دهند، می پردازد.

فیزیک جامدات مطالعه مواد جامد از طریق روش هایی مانند مکانیک کوانتومی، کریستالوگرافی، الکترومغناطیس و متالورژی است ، این بزرگترین شاخه فیزیک ماده متراکم است.

تحصیل دکترا فیزیک در ایتالیا

برنامه دکتری فیزیک در دانشگاه های ایتالیا برای آموزش محققان علمی با طیف گسترده ای از دانش علمی نهایی شده است ، تحقیقات فیزیک فعال است ، در دوره اول دانش آموزان دوره های پیشرفته را می گذرانند و بعدا وارد فعالیت های تحقیقاتی می شوند.

دپارتمان فیزیک در دانشگاه های ایتالیا از نظر تعداد اساتید و دانشجویان در سطح عالی هستند و میزبان یک فعالیت تحقیقاتی پر جنب و جوش در زمینه های اصلی فیزیک بنیادی و کاربردی است ؛ حوزه ‌های مختلف تحقیقاتی از نظر تجهیزات آزمایشی، ابزار های محاسبه و وسعت نتایج متفاوت هستند، اما آنها در روش تحقیق و رویکرد حل مسئله مشترک هستند.

فعالیت تحقیقاتی دانشگاه های فیزیک ایتالیا شامل توسعه تجهیزات آزمایشی پیچیده در داخل یا در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی بزرگ در سراسر جهان، توسعه مدل‌های نظری از پدیده ‌های فیزیکی مختلف و انتشار مقالات علمی در معتبرترین مجلات علمی بین‌المللی است.

دوره دکتری فیزیک بالاترین سطح آموزش در رشته فیزیک است که طول دوره تحصیل در این رشته بین 3 تا 5 سال طول می کشد، برای پذیرش در این مقطع اتمام دوره کارشناسی ارشد در یک رشته مرتبط الزامی است ، دانشجویان محصل در این مقطع ملزم به ارائه و دفاع از پایان نامه خود در پایان دوره تحصیل هستند ، این پایان نامه بایستی تحت نظارت یک استاد راهنما گردآوری و بررسی شده باشد.

داوطلبانی که برای شرکت در دوره دکتری در ایتالیا پذیرفته شده اند، هیچ شهریه دانشگاه به جز مالیات منطقه ای 140 یورو و تمبر درآمد 16 یورو پرداخت نمی کنند.

ایتالیا یکی از بهترین کشور های جهان برای تحصیل است و به طور قطع مزایای تحصیل در این کشور بر معایب آن برتری دارد ، البته لازم است با اندک معایب تحصیل در این کشور آشنا بوده و در انتخاب مقصد تحصیلی خود دقت نمود.

مزایا و معایب تحصیل فیزیک در ایتالیا

مزایای تحصیل فیزیک در ایتالیا

 • هزینه تحصیل مقرون به صرفه
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • ارائه رشته فیزیک در گرایش های متنوع
 • امکانات به روز آزمایشگاه های فیزیک در ایتالیا

معایب تحصیل در ایتالیا

 • نیاز برای فراگیری زبان ایتالیایی برای تحصیل در برخی دانشگاه ها
 • بالا بودن هزینه تحصیل موسسات خصوصی ایتالیا
 • پایین بودن ظرفیت دانشگاه های دوره دکتری فیزیک و بالا بودن رقابت

بازار کار ایتالیا پس از تحصیل فیزیک

فارغ التحصیلان رشته فیزیک از دانشگاه های ایتالیا می توانند پس از اتمام دوره تحصیل خود به عنوان محقق ، مشاور ، دانشمند فیزیک ، مدرس دانشگاه و مدرسه ، هوا شناس ، متالورژیست ، نویسنده فنی ، متخصص حفاظت در برابر اشعه ایکس و غیره در داخل و خارج از ایتالیا مشغول به کار شود.

فردی که به عنوان فیزیکدان در ایتالیا کار می کند معمولا حدود ۷۷۸۰ یورو در ماه درآمد دارد ، دستمزد ها از ۴۰۴۰ یورو تا ۱۱۹۰۰ یورو متغیر است.

ما در مقاله کار در ایتالیا ، مشاغل مورد نیاز این کشور را اعلام کرده ایم ، خوب است مقاله لینک شده را مرور کنید تا بدانید آیا در مشاغل مورد نیاز این کشور مهارت دارید یا خیر!

سوالات پر تکرار تحصیل فیزیک در ایتالیا

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا مطالب مفیدی در خصوص تحصیل رشته فیزیک در ایتالیا را برای علاقه مندان تحصیل در این کشور بیان کردند ، شما هم می توانید با ما از طریق بخش دیدگاه در تماس باشید.

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته فیزیک در ایتالیا کدام است؟

دانشگاه ساپینزای رم یک دانشگاه تحقیقاتی واقع در رم، ایتالیا است ، این دانشگاه یکی از بزرگ ‌ترین دانشگاه‌ های اروپایی بر اساس ثبت نام دانشجو است و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه ‌های تاریخ است.

هزینه تحصیل رشته فیزیک در ایتالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا مقرون به صرفه است ، هزینه تحصیل در ایتالیا توسط هر مؤسسه جداگانه تعیین می شود ، این بدان معناست که هزینه ها بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی می تواند بسیار متفاوت باشد ؛ هزینه تحصیل در رشته فیزیک در دانشگاه های ایتالیا می تواند تا 2800 یورو برای هر سال تحصیلی باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا چقدر است؟

هزینه های کلی زندگی برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا بین 700 تا 1000 یورو در ماه است ، این هزینه ها شامل هزینه اقامت ، غذا ، حمل و نقل عمومی ، سفر محلی و یا سرگرمی است.

زبان تحصیل رشته فیزیک در ایتالیا چیست؟

زبان رسمی کشور ایتالیا زبان ایتالیایی است و دروس در دانشگاه های این کشور به ویژه در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی برگزار می شود ، البته در برخی رشته های تحصیل مانند فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد ، برای تحصیل به زبان ایتالیایی تسلط در سطح B2 و برای تحصیل به زبان انگلیسی نمره آیلتس 6 به بالا مورد نیاز است.

رشته فیزیک در ایتالیا چه گرایش هایی دارد؟

رشته فیزیک در ایتالیا دارای گرایش های مختلفی مانند فیزیک هسته ای ، فیزیک اپتیک ، فیزیک جامدات ، فیزیک اتمی و غیره می باشد که هریک از آن ها در مقطع تحصیلات تکمیلی می تواند یک شاخه تحصیلی خاص خود را دارا باشد.

در مقاله ای که مطالعه کردید مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی شرایط تحصیل رشته فیزیک در ایتالیا را بررسی کردند ، شما می توانید با دفاتر موسسه در شیراز و تهران تماس گرفته از جزئیات مهاجرت تحصیلی به ایتالیا یا سایر نقاط جهان مطلع شوید ، همچنین برای آگاهی از راه و روش های مختلف مهاجرت به کشور ایتالیا ، به مقاله مهاجرت به ایتالیا مراجعه نمایید.

4.9/5 - (52 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه