کار دانشجویی در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه می تواند یک تجربه منحصر به فرد برای تمامی کسانی باشد که قصد مهاجرت و تحصیل در این کشور را دارند ، برای بسیاری تحصیل در فرانسه و داشتن یک شغل در کنار آن آغاز یک زندگی و تصمیم برای ماندگاری و ساختن زندگی جدید در این کشور است.

در این مقاله تلاش همکاران موسسه مهاجرتی رجبی بر ارائه مطالبی در خصوص اجازه کار دانشجویی در فرانسه بوده است ، شما عزیزان پس از مطالعه این مقاله چنانچه در رابطه با روش های قانونی مهاجرت سوالی داشته باشید ، مشاورین ما پاسخگو خواهند بود.

موسسه مهاجرتی رجبی همواره تلاش می کند که بروز ترین مطالب در زمینه مهاجرت تحصیلی ، مهاجرت کاری و یا مهاجرت برای زندگی را از موثق ترین منابع به اطلاع شما عزیزان برساند.

کار در فرانسه مطابق با اصول و قوانین مشخصی بوده و تمام کسانی که می خواهند در کنار تحصیل خود به صورت پاره وقت شغلی نیز داشته باشند باید اطلاعات لازم و صحیح را به دست آورده و متناسب با آن اقدام کنند.

فرانسه کشوری دموکراتیک و سکولار است که حقوق شهروندی در آن به بهترین نحو اجرا می شود و هنرمندان و اندیشمندانی که در طول تاریخ در آن می زیسته اند آن را به مهد شکوفایی فرهنگ و هنر جهان مبدل ساخته اند ، در این مقاله با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم که می توانید با کار دانشجویی بخشی از هزینه های خود را پوشش دهید.

ضمن اینکه برای آگاهی بیشتر از شرایط مهاجرت تحصیلی به این کشور می توانید مقاله تحصیل در فرانسه را بخوانید و با هزینه ها ، نحوه اخذ ویزا و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آشنا شوید.

مزایای کار پار ه وقت دانشجویی در فرانسه

کار در کشور فرانسه یک تجربه لذت بخش در کنار تحصیل است و شما با کار در این کشور علاوه بر اینکه زبان خود را تقویت می کنید ، با بودن در میان مردم فرهنگ و راه و روش زندگی فرانسوی را در زمانی کوتاه تر و به بهترین شکل فرا خواهید گرفت ، بسیاری از افراد از کار پاره وقت برای تقویت زبان خود استفاده می کنند که انتخابی هوشمندانه است.

کار دانشجویی در فرانسه شما را با فرانسوی های مختلفی آشنا می سازد که مهارت های لازم برای زندگی بهتر و راحت تر در این کشور را به شما می آموزند ، یکی از مهم ترین نکات در رابطه با شرایط کار همزمان با تحصیل در فرانسه ، فراهم ساختن زمینه فعالیت پس از اتمام تحصیلات است ، دانشجویان با کار در این کشور می توانند زمینه کار خود را فراهم کرده و با به دست آوردن مهارت حرفه ای به راحتی به ویزای کار برسند ، به دست آوردن دوستان و همکاران فرانسوی نیز از مواردی ست که نباید از آن گذشت،

هر دانشجوی خارجی حین تحصیل اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه را دارد و این حق برای همه دانشجویان در فرانسه اعمال می شود ، اگر شما شهروند اتحادیه اروپا نیستید ، باید یک مجوز اقامت دانشجویی داشته باشید ، پس اگر علاقه و فرصت کار در هنگام تحصیل را دارید وقت خود را از دست نداده و هر چه سریع تر با شروع تحصیلات خود نسبت به آن اقدام کنید.

شرایط اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه

اولین شرط برای اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه این است که دانشجویان در یک موسسه آموزش عالی معتبر مانند مدارس فنی حرفه ای ، کالج ها و یا دانشگاه ها ثبت نام کرده باشند که در این صورت حتما مجوز قانونی برای کار دانشجویی پاره وقت را نیز دارا هستند ، برخی افراد که صرفا برای آموزش زبان فرانسوی به این کشور می آیند و در مراکز آموزش زبان ثبت نام می کنند و یا دانشجویانی که از قانون تبادل آراسموس در فرانسه استفاده می کنند ، نیز منعی برای اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه ندارند.

دومین شرط برای اجازه کار پاره وقت رعایت ساعت کاری تعیین شده برای دانشجویان بر حسب مقطع تحصیلی شان است و باید توجه داشته باشید که کار دانشجویی نباید بر تحصیل شما در دانشگاه تاثیر بگذارد و روند اخذ مدرک را به تعویق بیاندازد.

سومین و مهم ترین شرط برای اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه سطح تسلط به زبان فرانسوی است ، البته این بدین معنا نیست که به شما اجازه کار داده نخواهد شد اما توجه داشته باشید که اگر شما دانش زبان فرانسوی حداقل در سطح B2 را نداشته باشید برای انجام کار و برقراری ارتباط با مردم در فرانسه با مشکل مواجه خواهید شد.

کار دانشجویی در فرانسه

قوانین کار دانشجویی در فرانسه

هنگامی که تصمیم به تحصیل در فرانسه می گیرید ، باید از تمام قوانینی که در مورد کار دانشجویی در فرانسه برای دانشجویان بین المللی وضع شده پیروی کنید ، اصلی ترین این قوانین موارد زیر را شامل می شود:

قوانین کار دانشجویی در فرانسه
 • دانشجو بین المللی خارج از اتحادیه اروپا می تواند حداکثر 964 ساعت در سال را کار کند که برابر با ۶۰% یک فرد شاغل است.
 • دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید مخالفتی با کار پاره وقت دانشجویان نداشته باشد.
 • دانشجو دارای اجازه اقامت معتبر باشد.
 • تمام دانشجویان در فرانسه ، از جمله دانشجویانی که سال اول تحصیل هستند واجد شرایط کار در فرانسه می باشند.
 • قانون حداقل دستمزد که در فرانسوی به آن SMIC می گویند برای همه دانشجویان اعمال می شود ، حداقل نرخ دستمزد ساعتی در ساعت 9،76 € ( قبل از مالیات ) تعیین می شود ، پس از کاهش یکسان ، دانشجو در حدود € 7،61 در هر ساعت دریافت می کند.
 • در مجموع، یک دانشجو می تواند سالانه 7900 یورو درآمد کسب کند.
 • دانشجویان نیازی به دریافت مجوز استخدام موقت ندارند و مجوز اقامت دارای یک بند داخلی برای همین امر است.

قرارداد کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه

داشتن قرارداد کاری که در آن ماهیت قرارداد ، ساعات و روز های کاری ، محل کار و تاریخ شروع و پایان اشتغال ذکر شده باشد ، از شرایط کار همزمان با تحصیل در فرانسه است ، در کار همزمان با تحصیل در فرانسه شما به نوعی یک کارآموز به شمار خواهید آمد که در پی کسب تجربه و مهارت است و به همین دلیل به مجوز کار که شما را به صورت حرفه ای به دنیای کسب و کار وارد می کند نیازی نخواهید داشت.

اگر می خواهید کاری مناسب همراه با تحصیلتان در کشور فرانسه بیابید از افرادی که مدت هاست در این کشور زیسته اند و زندگیشان را از مسیری که شما طی می کنید آغاز کرده اند پرس و جو کنید و تجربیات لازم را به کار ببندید ، دقت کنید که کار دانشجویی شما در هر جا که باشد نباید هیچ تداخلی با زمان درس و دانشگاه شما داشته باشد و تنها در اوقات فراغتتان از درس برنامه ریزی شود.

داشتن یک کارشناس و یا همراه در مسیر اخذ ویزای تحصیلی و کاریابی در کشور فرانسه می تواند بسیار به شما کمک کرده و راه را برایتان هموار سازد ، کار در هنگام تحصیل نه تنها در کشور فرانسه بلکه در هر کشور دیگری می تواند عامل موفقیت و فراهم کننده اقامت دائم شما در کشور مورد نظرتان باشد.

انواع کار دانشجویی در فرانسه

کار های پاره وقتی که در فرانسه برای عموم دانشجویان در دسترس است کار هایی از قبیل پرستاری از افراد سالخورده در منزل ، نگهداری از نوزادان و کودکان در منزل و یا مهدکودک های خصوصی ، آموزش زبان فرانسوی برای افراد دیگری که کمتر از شما می دانند ، انواع بازار یابی ها ، کار های مبتدی کامپیوتری و غیره می باشد که برای جذب نیروی کار خود به طور منظم آگهی ارسال می کنند و سالانه هستند.

انواع کار دانشجویی در فرانسه

دانشجویان همچنین می توانند کارهای مختلفی را در خارج از منزل انجام دهند ، پاریس پایتخت کافه های جهان است و نیاز کافی برای مردم در این کافه و رستوران ها وجود دارد ، به همین ترتیب ، دانشجویان می توانند مشغول به کار نیمه وقت در مغازه ها ، بازار ها باشند ، دانش زبان انگلیسی به مشاغل موجود برای دانشجویان بین المللی می افزاید.

کار دانشجویی شما امکان دارد در رابطه با رشته تحصیلی تان نباشد ولی مهارت های دیگری را در شما تقویت سازد و برای پیدا کردن این مشاغل می توانید از طریق دوستان ، آشنایان و یا از طریق آژانس های کاریابی اقدام نمایید.

کار پاره وقت در محیط دانشگاه های فرانسه

شما همچنین می توانید با دارا بودن دانش زبان فرانسوی خوب در داخل دانشگاه و تحت نظر اساتید تحقیقاتی و یا در یکی از بخش های آموزشی مانند دستیار هم کار دانشجویی مناسب تر از مشاغل ذکر شده در بالا ، پیدا کنید و همزمان با تحصیل به کار خود سر ساعات مشخص نیز حاضر شوید.

کار با اساتید نیز که می تواند در زمینه هایی همچون کمک در تحقیق ، نوشتن مقاله و غیره باشد ، کاملا بستگی به میزان سواد شما و رضایت استاد راهنما از تحصیل و اخلاق کاری شما در محیط دانشگاه دارد و برای دانشجویان علاقه مند به انجام پروژه های پژوهشی گزینه بسیار خوبی ست.

کارآموزی دانشجویی در فرانسه

کارآموزی دانشجویی یا دوره ای به عنوان اشتغال طبقه بندی نشده و به مجوز نیاز ندارد و شما وضعیت دانشجویی را حفظ می کنید ، توافقنامه که توسط شما ، شرکت و موسسه علمی می گردد ، آموزش و شرایط ( ساعت ، محل کار ، کمک هزینه ) را تعریف می کند ، از سال 2015 ، به هر کارآموزی که دو ماه یا بیشتر دوره اش طول بکشد باید دستمزد پرداخت شود ، حداقل دستمزد برای این کارآموزی 508 یورو است.

شرکت می تواند برخی از هزینه های خاص مانند حمل و نقل ، اقامت و / یا وعده های غذایی را نیز ارائه دهد ، ارزش این کار ، کسب تجربه حرفه ای و ساختن یک شبکه حرفه ای است ، معمولا کارآموزی موفق ، منجر به پیشنهاد شغلی تمام وقت می شود ، اکثر دانشگاه ها اطلاعاتی درباره مکان های در دسترس ارائه می دهند ، همچنین آژانس های تخصصی و وب سایت ها نیز در این زمینه اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهند.

با توجه به گزینه های مختلف پیش رو ، شما باید با درنظر گرفتن مهارت و علاقه تان انتخاب کنید ، این که آیا این کار در دانشگاه ، سوپر مارکت و یا در واقع یک کافه است ، مهم نیست ، مهم تجربه زندگی معروف فرانسه است ، این شغل ها فرصتی عالی برای بهبود مهارت زبان ، ارتباط با مردم محلی و همچنین درآمد اضافی و لذت بردن از وقت خود در یکی از زیباترین کشورهای جهان است.

حقوق مشاغل دانشجویی در فرانسه

معمولا در مشاغلی مانند پرستاری از افراد سالخورده و یا نگهداری از کودکان و کار در رستوران ها که اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه به صورت قانونی صادر شده باشد ، کارفرمایان میزان حقوق دریافتی دانشجو را ساعتی ۸ تا ۱۰ یورو در نظر می گیرند.

حقوق مشاغل دانشجویی در فرانسه

کم یا زیادتر بودن این مبلغ باز هم بستگی به میزان توانایی جسمی و اخلاق کاری شما دارد ، در مورد کار هایی مانند بازرایابی حقوق شما به صورت درصدی محاسبه می شود.

در مورد کار تحقیقاتی در محیط دانشگاه نیز میزان حقوق شما به بودجه طرح تحقیقاتی و میزان کارآیی شما در آن طرح بستگی دارد اما در مجموع حقوق و مزایای این کار از بقیه بیشتر می باشد ، در این گونه طرح های تحقیقاتی گاهی اوقات ممکن است حقوقی بالغ بر ۵۰۰ یورو نیز دریافت نمایید و حتی ممکن است این راهی برای پیشنهاد شغلی شما در آینده و پس از اتمام تحصیل تان باشد ، البته بسیاری از دانشجویان از همین طریق در کشور های خارجی مشغول به کار شده و موفق به اخذ اقامت دائم آن کشور گردیده اند.

برای مثال دانشجویانی که تحصیل رشته داروسازی در فرانسه یا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه را انتخاب می کنند شانس بسیار بالایی برای پیدا کردن کار دانشجویی مناسب در داروخانه ها و بیمارستان ها و به دنبال به دست آوردن فرصت های شغلی مناسب در زمان کارآموزی در این مکان ها را دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه را بخوانید.

اخذ اجازه کار دانشجویی از طریق اداره کار فرانسه

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا شما باید خودتان را به اداره کار و رفاه اجتماعی فرانسه معرفی کنید و در این زمان باید پاسپورت به علاوه ویزای تحصیلی ، کارت دانشجویی و قرارداد کار پاره وقت تان را به همراه داشته باشید ، در غیر اینصورت کار شما غیر قانونی تلقی خواهد شد.

شما از طریق اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه قادر خواهید بود که مقدار زیادی از هزینه تحصیلی خودتان را پوشش دهید ، اما پیشنهاد می شود که زمان ورود به فرانسه حداقل هزینه یکسال تحصیلی تان را پیش بینی کرده باشید ، زیرا ممکن است فورا و به راحتی کار دانشجویی مناسب برای شما پیدا نشود ، مشاورین برجسته ما در موسسه مهر آفرین رجبی ، بهترین موسسه مهاجرتی به فرانسه ، می توانند در این خصوص شما را راهنمایی نمایند.

تغییر وضعیت دانشجویان جهت کار در فرانسه

اگر شما به عنوان یک دانشجو در پایان تحصیلات خود در فرانسه مایل به یافتن کاری تمام وقت و تمدید اقامت تان هستید ، باید نسبت به تغییر وضعیت خود اقدام نمایید ، برای دانشجویانی که مدرک تحصیلی شان را در یکی از رشته های پرتقاضا مانند تکنولوژی به اتمام رسانده اند فرصت های کاری مناسبی وجود خواهد داشت.

اگر کاری پیدا کنید که حقوق آن حداقل 1،5 برابر بیشتر از حداقل دستمزد در فرانسه باشد ، می توانید اجازه کار را از DDTEFP دریافت کرده و سپس با کارفرمای خود و ریاست محلی تماس بگیرید تا وضعیت شما از دانشجو به کارمند تغییر دهند و به صورت تمام وقت به کار مشغول شوید.

تامین هزینه های تحصیل و زندگی با کار پاره وقت

فرانسه یک کشور زیبا و گرانقیمت است و دانشگاه های این کشور ظرفیت قابل توجهی را برای جذب دانشجویان بین المللی در انواع رشته ها در نظر گرفته اند و سالانه در حدود سیصد هزار نفر برای تحصیل و به دنبال آن اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه در تلاش و تکاپو هستند.

اگرچه داشتن کار دانشجویی و درآمد برای زندگی و تحصیل در کشوری همچون فرانسه که مخارج بالایی دارد یک مزیت به شمار می رود اما دقت داشته باشید که برای کار در کشور فرانسه شما نباید از کار پاره وقت برای تامین مخارجتان استفاده کنید.

درآمد حاصل از کار پاره وقت تنها بخشی از هزینه شما را پوشش خواهد داد و چنانچه شما بخواهید برای تامین کلیه مخارجتان از درآمد حاصل از کار برنامه ریزی کنید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد.

تحصیل در کشور های اروپایی با هزینه های خاص خود همراه است و برخی از آنها از جمله گران ترین ها به شمار می روند ، پس بهتر است قبل از هر گونه اقدام از تامین مخارج خود مطمئن شده و سپس برای تحصیل در فرانسه اقدام کنید.

خدمات مشاوره تحصیلی فرانسه

کار در طول دوره تحصیل در خارج از کشور در فرانسه ، راهی عالی برای داشتن یک تجربه ی منحصر به فرد آموزشی است ، داشتن یک شغل در فرانسه به عنوان یک دانشجو واقعا می تواند به شما هنگامی که به دنبال شغل پس از فارغ التحصیلی هستید و افزایش تجربه تحصیل در خارج از کشور در فرانسه کمک کند اما همواره به یاد داشته باشید که هدف شما از رفتن به فرانسه تحصیل است و قطعا داشتن کار دانشجویی در فرانسه نباید مانع از هدف شما شود.

و در نهایت چنانچه قصد تحصیل در فرانسه را دارید می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان موسسه مهر آفرین رجبی در تهران و شیراز در تماس باشد و از خدمات مربوطه در خصوص تحصیل و اعزام دانشجو به فرانسه بهره مند گردید ، در ضمن در صورت داشتن سوال در خصوص کار دانشجویی در فرانسه و یا مزایا و معایب تحصیل در فرانسه کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.Section

سوالات پر تکرار کار دانشجویی در فرانسه

مقاله فوق ، در خصوص کار دانشجویی در فرانسه توسط مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی به شما عزیزان تقدیم شد ، در زیر هم به سوالاتی که متقاضیان ، از کارشناسان ما پرسیده اند پاسخ داده ایم ، شما نیز چنانچه سوالی در ذهن دارید ، می توانید از بخش دیدگاه های سایت در پایین همین مقاله بهره مند شوید و پاسخ پرسش خود را در همان روز دریافت نمایید.

آیا برای داشتن کار دانشجویی در فرانسه باید زبان فرانسوی را بدانم ؟

مهم ترین شرط برای اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه سطح تسلط به زبان فرانسوی است ، البته این بدین معنا نیست که به شما اجازه کار داده نخواهد شد اما توجه داشته باشید که اگر شما دانش زبان فرانسوی حداقل در سطح B2 را نداشته باشید برای انجام کار و برقراری ارتباط با مردم در فرانسه با مشکل مواجه خواهید شد.

حداقل دستمزد کار دانشجویی در فرانسه چقدر است؟

قانون حداقل دستمزد که در فرانسوی به آن SMIC می گویند برای همه دانشجویان اعمال می شود ، حداقل نرخ دستمزد ساعتی در ساعت 9،76 € ( قبل از مالیات ) تعیین می شود ، پس از کاهش یکسان ، دانشجو در حدود € 7،61 در هر ساعت دریافت می کند.

در چه صورت یک کار موقت دانشجویی در فرانسه به کار دائم کارمندی تبدیل می شود؟

اگر کاری پیدا کنید که حقوق آن حداقل 1،5 برابر بیشتر از حداقل دستمزد در فرانسه باشد ، می توانید اجازه کار را از DDTEFP دریافت کرده و سپس با کارفرمای خود و ریاست محلی تماس بگیرید تا وضعیت شما از دانشجو به کارمند تغییر دهند و به صورت تمام وقت به کار مشغول شوید.

چه نوع مشاغلی در فرانسه برای دانشجویان وجود دارد؟

کار های پاره وقتی که در فرانسه برای عموم دانشجویان در دسترس است کار هایی از قبیل پرستاری از افراد سالخورده در منزل ، نگهداری از نوزادان و کودکان در منزل و یا مهدکودک های خصوصی ، آموزش زبان فرانسوی برای افراد دیگری که کمتر از شما می دانند ، انواع بازار یابی ها ، کار های مبتدی کامپیوتری و غیره می باشد که برای جذب نیروی کار خود به طور منظم آگهی ارسال می کنند و سالانه هستند.

متوسط حقوق یک دانشجو با کار دانشجویی در فرانسه چه میزان است؟

در مجموع، یک دانشجو می تواند سالانه 7900 یورو درآمد کسب کند.

آیا برای کار های تحقیقاتی هم می توانم هنگام تحصیل در فرانسه اقدام کنم؟

بله ، در این گونه طرح های تحقیقاتی حتی ممکن است حقوقی بالغ بر ۵۰۰ یورو نیز دریافت نمایید و ممکن است این راهی برای پیشنهاد شغلی شما در آینده و پس از اتمام تحصیل تان باشد.

اکنون با کلیات کار دانشجویی در فرانسه تا حدودی آشنا شدید ، برای کسب آگاهی بیشتر می توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی در دفاتر تهران و شیراز در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت نمایید ، خوب است بدانید ، موسسه مهاجرتی رجبی برترین موسسه مهاجرتی غیر حضوری ایران در دو سال اخیر بوده است.

Rate this post

2 دیدگاه در “کار دانشجویی در فرانسه

 1. مریم نیکی گفت:

  سلام مرسی از مطالبتون
  امکان مراجعه حضوری و مشاوره هست آیا؟
  اگه ایمیل بدید ممنون میشم

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   تشکر از لطف شما
   بله به صورت حضوری در دفاتر ما در تهران و شیراز، و به صورت غیر حضوری ( تماس صوتی یا تصویری) می‌توانید مشاوره دریافت کنید.
   برای رزرو وقت مشاوره می‌توانید با شماره های موسسه تماس بگیرید.
   02191002525
   02144027393
   07136277175

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه