کار دانشجویی در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه می تواند یک تجربه منحصر به فرد برای تمامی کسانی باشد که قصد مهاجرت و تحصیل در این کشور را دارند ، برای بسیاری تحصیل در دانشگاه های فرانسه به معنای یافتن یک شغل همراه با ان برای ساختن زندگی جدید در این کشور است.

 

در این مقاله تلاش همکاران موسسه مهاجرتی رجبی بر ارائه مطالبی در خصوص اجازه کار دانشجویی در فرانسه می باشد تا شما عزیزان پس از مطالعه این عنوان تا انتها بتوانید به اطلاعات مفید و کلیدی در این زمینه دست یابید.

موسسه مهاجرتی رجبی همواره تلاش می کند که بروز ترین مطالب در زمینه مهاجرت تحصیلی ، کاری و یا مهاجرت برای زندگی را از موثق ترین منابع به اطلاع شما عزیزان برساند . کار در هر یک از شهرهای کشور فرانسه مطابق با اصول و قوانین مشخصی بوده و تمام کسانی که می خواهند در کنار تحصیل خود به صورت پاره وقت شغلی نیز داشته باشند باید اطلاعات لازم و صحیح را به دست آورده و متناسب با آن اقدام کنند.

کار دانشجویی در فرانسه جزو یکی از قوق دانشجویان در تمامی شهرهای این کشور محسوب می شود و فردی که در هر یک از مراکز علمی به تحصیل مشغول می شود ، می تواند به صورت پاره وقت نیز ساعاتی را به انجام کارهای مختلف پرداخته و از آن درآمد داشته باشد.

خوب است که برای آگاهی بیشتر از شرایط زندگی علاوه بر دانشجویی در فرانسه حتما مقاله ما در رابطه با تحصیل در فرانسه را نیز مطالعه نمایید تا به درک خوبی از دانشجویی در این کشور برسید.

 

فهرست مطالب
کار دانشجویی در فرانسه

در این ویدیو برای شما از کار در فرانسه به عنوان یک دانشجو گفته ایم و چنانچه به دنبال تحصیل و کار در این کشور هستید ، ضمن مطالعه این عنوان تا انتها می توانید با مشاورین ما در شرکت مهاجرتی رجبی نیز تماس بگیرید تا به صورت رایگان به بهترین اطلاعات در این باره برسید.

کار دانشجویی در فرانسه

مزایای کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه

کار در کشور فرانسه یک تجربه لذت بخش در کنار تحصیل است و شما با کار در این کشور علاوه بر اینکه زبان خود را تقویت می کنید ، با بودن در میان مردم فرهنگ و راه و روش زندگی فرانسوی را در زمانی کوتاه تر و به بهترین شکل فرا خواهید گرفت ، بسیاری از افراد از کار پاره وقت برای تقویت زبان خود استفاده می کنند که انتخابی هوشمندانه است.

کار دانشجویی در فرانسه شما را با فرانسوی های مختلفی آشنا می سازد که مهارت های لازم برای زندگی بهتر و راحت تر در این کشور را به شما می آموزند ، یکی از مهم ترین نکات در رابطه با شرایط کار همزمان با تحصیل در فرانسه ، فراهم ساختن زمینه فعالیت پس از اتمام تحصیلات است ، دانشجویان با کار در این کشور می توانند زمینه کار خود را فراهم کرده و با به دست آوردن مهارت حرفه ای به راحتی به ویزای کار برسند ، به دست آوردن دوستان و همکاران فرانسوی نیز از مواردی ست که نباید از آن گذشت،

هر دانشجوی خارجی حین تحصیل اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه را دارد و این حق برای همه دانشجویان در فرانسه اعمال می شود ، اگر شما شهروند اتحادیه اروپا نیستید ، باید یک مجوز اقامت دانشجویی داشته باشید ، پس اگر علاقه و فرصت کار در هنگام تحصیل را دارید وقت خود را از دست نداده و هر چه سریع تر با شروع تحصیلات خود نسبت به آن اقدام کنید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

جزئیات ساعات کاری خود در فرانسه به عنوان یک دانشجو را از ما دریافت کنید!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

شرایط اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه

از اصلی ترین شرایط اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه این است که دانشجویان در یک موسسه آموزش عالی معتبر مانند مدارس فنی حرفه ای ، کالج ها و یا دانشگاه ها ثبت نام کرده باشند که در این صورت حتما مجوز قانونی برای کار دانشجویی پاره وقت را نیز دارا هستند ، برخی افراد که صرفا برای آموزش زبان فرانسوی به این کشور می آیند و در مراکز آموزش زبان ثبت نام می کنند و یا دانشجویانی که از قانون تبادل آراسموس در فرانسه استفاده می کنند ، نیز منعی برای اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه ندارند.

دومین شرط برای اجازه کار دانشجویی در فرانسه رعایت ساعت کاری تعیین شده برای دانشجویان بر حسب مقطع تحصیلی شان است و باید توجه داشته باشید که کار دانشجویی نباید بر تحصیل شما در دانشگاه تاثیر بگذارد و روند اخذ مدرک را به تعویق بیاندازد.

سومین و مهم ترین شرط برای اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه سطح تسلط به زبان فرانسوی است ، البته این بدین معنا نیست که به شما اجازه کار داده نخواهد شد اما توجه داشته باشید که اگر شما دانش زبان فرانسوی حداقل در سطح B2 را نداشته باشید برای انجام کار و برقراری ارتباط با مردم در فرانسه با مشکل مواجه خواهید شد.

شرایط اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه

قوانین کار دانشجویی در فرانسه

هنگامی که تصمیم به تحصیل در یکی از مراکز آموزشی فرانسه می گیرید ، باید از تمام قوانینی که در مورد کار دانشجویی در فرانسه برای دانشجویان بین المللی وضع شده پیروی کنید . اصلی ترین قوانین کار دانشجویی در فرانسه موارد زیر را شامل می شود:

 • دانشجو بین المللی خارج از اتحادیه اروپا می تواند حداکثر  برابر با ۶۰% یک فرد شاغل است.
 • دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید مخالفتی با کار پاره وقت دانشجویان نداشته باشد.
 • دانشجو دارای اجازه اقامت معتبر باشد.
 • تمام دانشجویان در فرانسه ، از جمله دانشجویانی که سال اول تحصیل هستند واجد شرایط کار در فرانسه می باشند.
 • قانون حداقل دستمزد که در فرانسوی به آن SMIC می گویند برای همه دانشجویان اعمال می شود ، حداقل نرخ دستمزد ساعتی در ساعت 9،76 € ( قبل از مالیات ) تعیین می شود ، پس از کاهش یکسان ، دانشجو در حدود € 7،61 در هر ساعت دریافت می کند.در مجموع، یک دانشجو می تواند سالانه 7900 یورو درآمد کسب کند.
 • دانشجویان نیازی به دریافت مجوز استخدام موقت ندارند و مجوز اقامت دارای یک بند داخلی برای همین امر است.
ساعات کار دانشجویی بازه زمانی
حداکثر 670 ساعت 1 سپتامبر تا 30 ژوئن (پاره وقت)
حداکثر 300 ساعت 1 ژوئیه و 31 اوت (تمام وقت)
کار دانشجویی در فرانسه

قرارداد کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه

داشتن قرارداد کاری که در آن ماهیت قرارداد ، ساعات و روز های کاری ، محل کار و تاریخ شروع و پایان اشتغال ذکر شده باشد ، از شرایط کار دانشجویی در فرانسه است . در کار همزمان با تحصیل در فرانسه شما به نوعی یک کارآموز به شمار خواهید آمد که در پی کسب تجربه و مهارت است و به همین دلیل به مجوز کار که شما را به صورت حرفه ای به دنیای کسب و کار وارد می کند نیازی نخواهید داشت.

اگر می خواهید کاری مناسب همراه با تحصیلتان در کشور فرانسه بیابید از افرادی که مدت هاست در این کشور زندگی می کنند و زندگیشان را همانند شما از طریق تحصیل  آغاز کرده اند ، پرس و جو و تجربیات لازم را به کار ببندید . دقت کنید که کار دانشجویی شما در هر جا که باشد نباید هیچ تداخلی با زمان درس و دانشگاه شما داشته باشد و تنها در اوقات فراغتتان از درس برنامه ریزی شود.

طبق قرارداد کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه شما باید میزان درآمد خود به همراه تمامی جزئیات کاری که موظف به انجام آن هستید را مشخص سازید تا دچار سوتفاهم و یا مشکل با کارفرمای خود نشوید.

انواع کار دانشجویی در فرانسه

کار های پاره وقتی که در فرانسه برای عموم دانشجویان در دسترس است کارهایی از قبیل پرستاری از افراد سالخورده در منزل ، نگهداری از نوزادان و کودکان در منزل و یا مهدکودک های خصوصی ، آموزش زبان فرانسوی برای افراد دیگری که کمتر از شما می دانند ، انواع بازار یابی ها ، کار های مبتدی کامپیوتری و غیره می باشد که برای جذب نیروی کار خود به طور منظم آگهی ارسال می کنند و سالانه هستند.

دانشجویان همچنین می توانند کارهای مختلفی را در خارج از منزل انجام دهند . پاریس پایتخت کافه های جهان است و نیاز کافی برای مردم در این کافه و رستوران ها وجود دارد . به همین ترتیب دانشجویان می توانند مشغول به کار نیمه وقت در مغازه ها ، بازار ها باشند ، دانش زبان انگلیسی می تواند به دامنه انواع کار دانشجویی در فرانسه برای محصلین بین المللی بیافزاید.

کار دانشجویی در فرانسه شما امکان دارد در رابطه با رشته تحصیلی تان نباشد ولی مهارت های دیگری را در شما تقویت سازد و برای پیدا کردن این مشاغل می توانید از طریق دوستان ، آشنایان و یا از طریق آژانس های کاریابی اقدام نمایید.

کار پاره وقت در محیط دانشگاه های فرانسه

شما همچنین می توانید با دارا بودن دانش زبان فرانسوی خوب در داخل دانشگاه و تحت نظر اساتید تحقیقاتی و یا در یکی از بخش های آموزشی مانند دستیار هم کار دانشجویی مناسب تر از مشاغل ذکر شده در بالا ، پیدا کنید و همزمان با تحصیل به کار خود سر ساعات مشخص نیز حاضر شوید.

کار با اساتید نیز که می تواند در زمینه هایی همچون کمک در تحقیق ، نوشتن مقاله و غیره باشد ، کاملا بستگی به میزان سواد شما و رضایت استاد راهنما از تحصیل و اخلاق کاری شما در محیط دانشگاه دارد و برای دانشجویان علاقه مند به انجام پروژه های پژوهشی گزینه بسیار خوبی ست.

با توجه به گزینه های مختلف پیش رو ، شما باید با درنظر گرفتن مهارت و علاقه تان انتخاب کنید ، این که آیا این کار در دانشگاه ، سوپر مارکت و یا در واقع یک کافه است ، مهم نیست ، مهم تجربه زندگی معروف فرانسه است ، این شغل ها فرصتی عالی برای بهبود مهارت زبان ، ارتباط با مردم محلی و همچنین درآمد اضافی و لذت بردن از وقت خود در یکی از زیباترین کشورهای جهان است.

کارآموزی دانشجویی در فرانسه

کارآموزی دانشجویی در فرانسه در واقع در مراکز علمی این کشور به مجوز نیاز نداشته و جزو اشتغال طبقه بندی نمی شود . در واقع شما با موسسه علمی خود به یک توافق می رسید که در یک شرایط خاص ( داشتن ساعت ، محل و دریافتی خاص ) به کار مشغول شوید که مرتبط با حوزه تحصیلی تان نیز می باشد.

طبق قوانین این کشور از سال 2015 به بعد به هر کارآموزی که دو ماه یا بیشتر دوره اش طول بکشد باید دستمزد پرداخت شود و حداقل دستمزد برای این کارآموزی 508 یورو است . ارزش این کار ، کسب تجربه حرفه ای و یادگیری مهارت های مرتبط با رشته تحصیلی است و معمولا برای کارآموزان موفق منجر به پیشنهاد شغلی تمام وقت می شود . 

اکثر دانشگاه ها اطلاعاتی درباره مکان های در دسترس ارائه می دهند ، همچنین آژانس های تخصصی و وب سایت ها نیز در این زمینه اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهند.

 

رشته های زیر می توانند هم در دوران دانشجویی و هم پس از آن شما را به حرفه ای خوب و پر درآمد در این کشور برسانند:

حقوق مشاغل دانشجویی در فرانسه

معمولا در مشاغلی مانند پرستاری از افراد سالخورده و یا نگهداری از کودکان و کار در رستوران ها که اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه به صورت قانونی صادر شده باشد ، کارفرمایان میزان حقوق دریافتی دانشجو را ساعتی ۸ تا ۱۰ یورو در نظر می گیرند . کم یا زیادتر بودن این مبلغ باز هم بستگی به میزان توانایی جسمی و اخلاق کاری شما دارد و در مورد کار هایی مانند بازرایابی حقوق شما به صورت درصدی محاسبه می شود . در مورد کار تحقیقاتی در محیط دانشگاه نیز میزان حقوق شما به بودجه طرح تحقیقاتی و میزان کارآیی شما در آن طرح بستگی دارد اما در مجموع حقوق و مزایای این کار از بقیه بیشتر می باشد . در این گونه طرح های تحقیقاتی گاهی اوقات ممکن است حقوقی بالغ بر ۵۰۰ یورو نیز دریافت نمایید و حتی ممکن است این راهی برای پیشنهاد شغلی شما در آینده و پس از اتمام تحصیل تان باشد ، البته بسیاری از دانشجویان از همین طریق در کشور های خارجی مشغول به کار شده و موفق به اخذ اقامت دائم آن کشور گردیده اند.

حقوق مشاغل دانشجویی در فرانسه

برای مثال دانشجویانی که تحصیل رشته داروسازی یا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را در یکی از دانشگاه های فرانسه انتخاب می کنند شانس بسیار بالایی برای پیدا کردن کار دانشجویی مناسب در داروخانه ها و بیمارستان ها دارند . شما می توانید به مراجعه به عنوان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه به جزئیات لازم در رابطه با پذیرش در هر یک از این رشته ها برسید.

اخذ اجازه کار دانشجویی از طریق اداره کار فرانسه

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا شما باید خودتان را به اداره کار و رفاه اجتماعی فرانسه معرفی کنید و در این زمان باید پاسپورت به علاوه ویزای تحصیلی ، کارت دانشجویی و قرارداد کار پاره وقت تان را به همراه داشته باشید ، در غیر اینصورت کار شما غیر قانونی تلقی خواهد شد.

شما از طریق اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه قادر خواهید بود که مقدار زیادی از هزینه تحصیلی خودتان را پوشش دهید ، اما پیشنهاد می شود که زمان ورود به فرانسه حداقل هزینه یکسال تحصیلی تان را پیش بینی کرده باشید ، زیرا ممکن است فورا و به راحتی کار دانشجویی مناسب برای شما پیدا نشود . مشاورین برجسته ما در موسسه رجبی ، بهترین موسسه مهاجرتی به فرانسه می توانند در این خصوص شما را راهنمایی نمایند.

تغییر وضعیت دانشجویان جهت کار در فرانسه

اگر شما به عنوان یک دانشجو در پایان تحصیلات خود در فرانسه مایل به یافتن کاری تمام وقت و تمدید اقامت تان هستید ، باید نسبت به تغییر وضعیت خود اقدام نمایید ، برای دانشجویانی که مدرک تحصیلی شان را در یکی از رشته های پرتقاضا مانند تکنولوژی به اتمام رسانده اند فرصت های کاری مناسبی وجود خواهد داشت.

اگر کاری پیدا کنید که حقوق آن حداقل 1،5 برابر بیشتر از حداقل دستمزد در فرانسه باشد ، می توانید اجازه کار را از DDTEFP دریافت کرده و سپس با کارفرمای خود و ریاست محلی تماس بگیرید تا وضعیت شما از دانشجو به کارمند تغییر دهند و به صورت تمام وقت به کار مشغول شوید . اغلب افراد با یافتن یک شغل مناسب در زمان دانشجویی خود تغییر وضعیت دانشجویان جهت کار در فرانسه را برای خود ممکن می سازند.

 

تامین هزینه های تحصیل و زندگی با کار پاره وقت

تامین هزینه های تحصیل و زندگی با کار پاره وقت

فرانسه یک کشور زیبا و گرانقیمت است و دانشگاه های این کشور ظرفیت قابل توجهی را برای جذب دانشجویان بین المللی در انواع رشته ها در نظر گرفته اند و سالانه در حدود سیصد هزار نفر برای تحصیل و به دنبال آن اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه در تلاش و تکاپو هستند.

اگرچه داشتن کار دانشجویی و درآمد برای زندگی و تحصیل در کشوری همچون فرانسه که مخارج بالایی دارد یک مزیت به شمار می رود اما دقت داشته باشید که برای کار در این کشور شما نباید از کار پاره وقت برای تامین مخارجتان استفاده کنید . تامین هزینه های تحصیل و زندگی با کار پاره وقت تنها بخشی از هزینه شما را پوشش خواهد داد و چنانچه شما بخواهید برای تامین کلیه مخارجتان از درآمد حاصل از کار برنامه ریزی کنید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد.

تحصیل در کشور های اروپایی با هزینه های خاص خود همراه است و برخی از آنها از جمله گران ترین ها به شمار می روند ، پس بهتر است قبل از هر گونه اقدام از تامین مخارج خود مطمئن شده و سپس برای تحصیل در فرانسه اقدام کنید.

بر روی عنوان هزینه های زندگی در فرانسه کلیک کنید تا از جزئیات مخارج خود مطلع شوید.

تمام تلاش ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی این است تا بتوانیم بهترین کیفیت را به مشتریانمان ارائه دهیم و در مدت زمان کوتاهی تمام رویاهایتان را برایتان عملی سازیم . در این ویدیو نیز تلاش نموده ایم تا به طور دقیق به شرایط دریافت ویزای تحصیلی کشور فرانسه برای شما علاقه مندان به این کشور بپردازیم . با ما در تماس باشید و در کوتاه ترین زمان به هر کشوری که می خواهید قدم بگذارید.

خدمات مشاوره تحصیلی فرانسه

کار در طول دوره تحصیل در خارج از کشور در فرانسه ، راهی عالی برای داشتن یک تجربه ی منحصر به فرد آموزشی است ، داشتن یک شغل در فرانسه به عنوان یک دانشجو واقعا می تواند به شما هنگامی که به دنبال شغل پس از فارغ التحصیلی هستید و افزایش تجربه تحصیل در خارج از کشور در فرانسه کمک کند اما همواره به یاد داشته باشید که هدف شما از رفتن به فرانسه تحصیل است و قطعا داشتن کار دانشجویی در فرانسه نباید مانع از هدف شما شود.

 در نهایت چنانچه قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های فرانسه را دارید می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی در دفاتر مرکزی و غرب تهران و یا دفتر شیراز در تماس باشید و از خدمات مربوطه در خصوص تحصیل و اعزام دانشجو به فرانسه بهره مند گردید ،. همواره به خاطر داشته باشید که در صورت داشتن سوال در خصوص کار دانشجویی در فرانسه کارشناسان ما در بخش دیدگاه پاسخگوی شما خواهند بود.

مهاجرت به فرانسه نیز از جمله مقالاتی ازست که روش های مختلف رسیدن به ویزای این کشور را برای شما عزیزان شرح داده است و در صورتی که تمایل دارید به جز تحصیل سایر مسیرهای ممکن را بررسی کنید ، حتما بر روی این عنوان کلیک نمایید.

سوالات پر تکرار کار دانشجویی در فرانسه

مهم ترین شرط برای اجازه کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه سطح تسلط به زبان فرانسوی است ، البته این بدین معنا نیست که به شما اجازه کار داده نخواهد شد اما توجه داشته باشید که اگر شما دانش زبان فرانسوی حداقل در سطح B2 را نداشته باشید برای انجام کار و برقراری ارتباط با مردم در فرانسه با مشکل مواجه خواهید شد.

قانون حداقل دستمزد که در فرانسوی به آن SMIC می گویند برای همه دانشجویان اعمال می شود ، حداقل نرخ دستمزد ساعتی در ساعت 9،76 € ( قبل از مالیات ) تعیین می شود ، پس از کاهش یکسان ، دانشجو در حدود € 7،61 در هر ساعت دریافت می کند.

اگر کاری پیدا کنید که حقوق آن حداقل 1،5 برابر بیشتر از حداقل دستمزد در فرانسه باشد ، می توانید اجازه کار را از DDTEFP دریافت کرده و سپس با کارفرمای خود و ریاست محلی تماس بگیرید تا وضعیت شما از دانشجو به کارمند تغییر دهند و به صورت تمام وقت به کار مشغول شوید.

کار های پاره وقتی که در فرانسه برای عموم دانشجویان در دسترس است کار هایی از قبیل پرستاری از افراد سالخورده در منزل ، نگهداری از نوزادان و کودکان در منزل و یا مهدکودک های خصوصی ، آموزش زبان فرانسوی برای افراد دیگری که کمتر از شما می دانند ، انواع بازار یابی ها ، کار های مبتدی کامپیوتری و غیره می باشد که برای جذب نیروی کار خود به طور منظم آگهی ارسال می کنند و سالانه هستند.

در مجموع، یک دانشجو می تواند سالانه 7900 یورو درآمد کسب کند.

بله ، در این گونه طرح های تحقیقاتی حتی ممکن است حقوقی بالغ بر ۵۰۰ یورو نیز دریافت نمایید و ممکن است این راهی برای پیشنهاد شغلی شما در آینده و پس از اتمام تحصیل تان باشد.

پیشنهاد میکنیم تا شرایط کار دانشجویی در سایر کشورهای محبوب دانشجویان را نیز بررسی کنید:

در انتها کوشیده ایم تا برخی از کلاینت های خود در زمینه دریافت ویزای فرانسه را به شما نمایش دهیم:

2 دیدگاه در “کار دانشجویی در فرانسه

 1. کار دانشجویی در فرانسه مریم نیکی گفت:

  سلام مرسی از مطالبتون
  امکان مراجعه حضوری و مشاوره هست آیا؟
  اگه ایمیل بدید ممنون میشم

  1. کار دانشجویی در فرانسه مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   تشکر از لطف شما
   بله به صورت حضوری در دفاتر ما در تهران و شیراز، و به صورت غیر حضوری ( تماس صوتی یا تصویری) می‌توانید مشاوره دریافت کنید.
   برای رزرو وقت مشاوره می‌توانید با شماره های موسسه تماس بگیرید.
   02191002525
   02144027393
   07136277175

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post