تحصیل در صربستان

تحصیل در صربستان

تحصیل در صربستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی آنچنان زبانزد خاص و عام نیست که شاید به دلیل شناخت کم از این کشور و دانشگاه های آن می باشد.

در این مقاله ما قصد داریم تا شما علاقه مندان تحصیل در خارج کشور را با کشور صربستان آشنا ساخته و اطلاعات لازم در رابطه با دانشگاه های این کشور را در اختیارتان قرار دهیم.

تحصیل در دانشگاه های اروپایی همواره یکی از گزینه های بسیار محبوب و پرطرفدار برای متقاضیان تحصیل در کشورهای خارجی ست و صربستان به عنوان یک کشور مدرن و دموکراتیک ، امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر با هزینه های تحصیل و زندگی متعادل را برایتان فراهم می سازد.

صربستان که در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا قرار دارد ، کشوری با مردمان مهمان نواز ، شاد و ورزش دوست ، سنت های فوق العاده و میراث فرهنگی عظیم است ، این کشور تلفیقی زیبا از سنت های گذشته و زندگی مدرن را در خود جای داده و پایتخت تاریخی این کشور یعنی بلگراد گنجینه هایی از تاریخ اروپا را در خود نگه داشته که برای هر بیننده ای از سراسر دنیا جاذبه ای دیدنی است.

کشور صربستان میزبان شماری از دانشگاه های با سابقه و قدمت طولانی به ویژه در شهر بلگراد است که برخی از آنها در میان 300 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند ، مدارک این دانشگاه ها از اعتبار بالایی در سطح جهان برخوردار بوده و در تمامی کشورهای دنیا مورد تایید هستند.

خوب است بدانید ، کشور لهستان هم یکی از کشور های ارزان قیمت برای تحصیل است ، دلایل آن را در مقاله تحصیل در لهستان آورده ایم.

شرایط ویژه صربستان برای دانشجویان بین المللی

سیستم آموزش عالی صربستان با استانداردهای اروپایی در فرآیند بولونیا مطابقت دارد و از سیستم انتقال اعتبار اروپایی( ECTS ) استفاده می کند ، دانشجویانی که در صربستان تحصیل می کنند ، به طور کامل غرق در فرهنگ چند قومی اروپای مرکزی می شوند و می توانند به راحتی در دوران تحصیلشان به کشورهای اروپایی سفر کنند.

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در صربستان به زبان انگلیسی را دارند ، معمولا قبل از شروع تحصیل در رشته تحصیلی خود ، یک سال آموزش زبان صربی و یا انگلیسی را می گذرانند.

در حال حاضر بیش از ۲۵۰،۰۰۰ دانشجو در تمام موسسات آموزش عالی در جمهوری صربستان وجود دارد و تحصیل در بیش از ۲۰۰۰ برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، متخصص و یا دکترا برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است.

دانشگاه های صربستان هم اکنون در تلاش هستند که جایگاه های خوبی را در رتبه بندیهای جهانی از آن خود کنند و با ارائه بورسیه های متنوع تحصیلی امکانات مناسبی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند ، بورسیه های تحصیلی یکی از بزرگترین مزیت های انتخاب صربستان به عنوان مقصد تحصیل است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

یک مزیت بسیار چشمگیر نیز در رابطه با تحصیل در صربستان جلب توجه می کند و آن عدم وجود شرط سنی برای تمامی مقاطع تحصیلی است ، یعنی شما در هر سنی که اراده کنید می توانید برای ادامه تحصیل در کشور صربستان اقدام نمایید.

تحصیل در صربستان

سیستم آموزشی صربستان

سیستم آموزشی صربستان دارای چندین سطح بوده و تحت کنترل وزارت آموزش و پرورش این کشور می باشد ، تحصیل به صورت رسمی از مقطع ابتدایی در صربستان آغاز شده و تا مقطع دیپلم ادامه می یابد.

سیستم آموزشی صربستان

مدارس ابتدایی در این کشور اجباری بوده اما مقطع متوسطه به صورت دلخواه به دانش آموزان ارائه می شود و کسانی که علاقه مند به دریافت مدرک دیپلم و ورود به دانشگاه ها هستند ، پس از امتحان مقطع ابتدایی به دوره متوسطه وارد می شوند.

البته توجه داشته باشید که دوره ابتدایی شامل دو دوره چهار ساله شده و در دوره دو دروس به صورت تخصصی تر به دانش آموزان تدریس می شود ، مقطع متوسطه که تحصیل در آن به صورت دلخواه است از سن 14 سالگی ترتیب داده شده و دانش اموزان طی چهار سال آموزش های لازم را می بینند.

دانش آموزان بین المللی که به دنبال تحصیل در مدارس این کشور هستند می توانند در مدارس بین المللی دو زبانه نام نویسی کرده و به راحتی به تحصیل مشغول شوند ، از بهترین مدارس بین المللی این کشور می توان به مدرسه بین المللی بلگراد ، مدرسه بین المللی بریتانیا ، مدرسه بین المللی چارتول و مدرسیه بین المللی Brook Hill اشاره کرد.

سیستم آموزشی دانشگاه های صربستان

سه نوع موسسات آموزش عالی در صربستان وجود دارد : دانشگاه ها ، کالج های کاربردی و کالج های تحصیلی ، دانشگاه ها تنها موسساتی هستند که سه مقطع آموزش عالی را ارائه می دهند ، صربستان دارای ۱۷ دانشگاه ( 8 دولتی با مجموع 85 دانشکده و 9 خصوصی با 51 دانشکده ) است البته آموزش فنی نیز توسط دانشگاه ها ارائه می شود که از ۳ تا ۶ سال بسته به حوزه تحصیل متفاوت است.

هنگام تحصیل در دانشگاه های صربستان ، دانشجویان با یک سیستم کاملاّ انحصاری و متفاوت نسبت به دانشگاه های دیگر در سراسر دنیا رو به رو می شوند.

بجز امتحانات پایان ترم ، در طول ترم استادان ، مدرسان یا استادیاران با توجه به معیارهای مشخص شده ای ، سطح علمی دانشجو را ارزیابی می کنند و تسلط شخص بر مطالب ارائه شده را می سنجند و امتیاز می دهند ، نمره های دانشگاهی از صفر تا 10 بوده و از نمره 5 به بالا قبولی محسوب می شود.

علاوه بر این رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های صربستان بسیار مورد علاقه دانشجویان بین المللی بخصوص دانشجویان ایرانی بوده و می توان تا دوره تخصص تحصیلات را به پایان رساند.

این کشور تاریخ طولانی ای از برتری در علوم ریاضی و کامپیوتر دارد که استعداد زیادی در زمینه مهندسی ایجاد کرده است ، هم چنین این کشور در حال رشد بخش فناوری اطلاعات است که شامل توسعه نرم افزار می شود.

دوره های زبان صربستانی در صربستان

مردم کشور صربستان به گویش های مختلفی مانند صربی بلغاری ، کرواتی و غیره صحبت می کنند اما زبان رسمی در مدارس و کلیه سازمان ها زبان صربی می باشد اما دانشجویانی که به قصد تحصیل به این کشور وارد می شوند حتی در صورت انتخاب زبان دیگری همچون انگلیسی باید به صورت اجباری زبان صربی را تا حد متوسط فرا گیرند.

دوره های این زبان برای افرادی که قصد اقامت در صربستان با اهداف مختلف را دارند ، طراحی شده و افراد باید حداقل دو بار در هفته در کلاس درس حاضر شوند ، دوره فراگیری زبان صربی در کشور صربستان یک دوره ایده آل برای آموزش است زیرا فرد می تواند مهارت های این زبان را در محیطی صربی زبان و بسته به اهداف خود در روشی مطمئن و پایدار از سطح پایه تا سطح پیشرفته فرا گیرد.

یادگیری و تسلط به زبان صربی برای همه افرادی که خواهان تحصیل و مهاجرت کاری به این کشور هستند و یا در زمینه ای مرتبط با کشور صربستان مشغول به کار و یا خواهان برقراری ارتباط و معامله با افراد صربی هستند ، الزامی است.

دوره های یادگیری زبان صربی

هر دانشگاه و یا موسسه آموزشی در صربستان دارای کالج و یا بخش مخصوص آموزش زبان صربی به داوطلبان خارجی ست ، دانشجویان می توانند در مرکز مناسب و مورد تایید دانشگاه موردنظر خود ثبت نام نموده و دوره یادگیری این زبان را آغاز نمایند.

دوره های یادگیری زبان صربی

دانشجویانی که زبان صربی را یاد بگیرند می توانند علاوه بر صربستان در بوسنی و هرزگوین ، مونته نگرو ، کرواسی ، رومانی و حتی مجارستان از آن استفاده کنند.

با شرکت در دوره استاندارد فرد مهارت های جدیدی را کسب نموده و توانایی های زبانی وی بهبود می یابد ، پس از برگزاری یک آزمون فراگیران زبان بر اساس سطح دانش زبانی خود به گروه های مختلف تقسیم می شوند.

شش گروه برای فراگیران زبان صربی وجود دارد که شامل مبتدیان 1 ، مبتدیان 2 ، متوسط 1 ، متوسط 2 ، پیشرفته و تخصصی می باشد ، هر گروه با یک برنامه آموزشی مناسب و یک مدرس زبان مخصوص به صورت جداگانه کار خود را آغاز خواهد کرد و بر توسعه مهارتهای ارتباطی فرد تاکید ویژه خواهد داشت ، در واقع در بعد تئوری ، زبان مناسب نیازهای هر سطح خاص ارائه می شود.

اگر یادگیری زبان برایتان دشوار است ، می توانید تحصیل در انگلستان را انتخاب کنید ، مقاله آن را مرور کنید.

تحصیل در صربستان با مدرک دیپلم

برای تحصیل در صربستان با مدرک دیپلم ابتدا متقاضی باید مدارک زبان را به همراه کلیه مدارک تحصیلی خود به دانشگاه انتخابی ارسال نماید تا مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد ، در صورت تایید فرد پذیرش شده و قبل از شروع تحصیل در رشته مورد نظر ابتدا باید در دوره های آموزش زبان صربی ثبت نام کند.

تحصیل در صربستان با مدرک دیپلم

این کلاس ها به صورت ویژه برای متقاضیان ورود به دانشگاه ها برگزار می شود تا شخص آشنایی نسبی با زبان رسمی این کشور پیدا کند ، پس از آن متقاضی باید در کنکور سراسری دانشگاه های صربستان شرکت نماید و با رسیدن به قبولی در رشته مورد نظر خود در دانشگاه ادامه تحصیل دهد.

تحصیل در صربستان با مدرک دیپلم می تواند شامل تحصیلات دانشگاهی ( دانشکده ها و آکادمی های فنی ) و تحصیلات غیر دانشگاهی ( مدارس پس از دبیرستان ) آغاز گردد ، این دوره ها نهایتا سه سال به طول انجامیده و دقت داشته باشید که امکان انتخاب زبان انگلیسی در این دوره ها بسیار کم بوده و باید زبان صربی را برای داشتن تحصیلاتی موفق فراگیرید.

افزون بر آن ، برای پذیرش در دانشگاه های صربستان شرط سنی برای متقاضیان وجود ندارد با وجود امتحان ورودی و اجبار اکثریت دانشگاه ها برای گذراندن دوره های مخصوص آموزش زبان صربی ، همچنان این کشور متقاضیان بسیاری را به سوی خود جلب می کنند.

تحصیل مقطع کارشناسی در صربستان

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی صربستان چهار سال به طول می انجامد و حداقل امتیاز برای فارغ التحصیلی یک دانشجو از دانشگاه برابر با 240 می باشد ، در سال سوم این مقطع ، دانشجویی که بتواند حداقل نمره 180 را بیاورد مدرک کارشناسی (Bachelor) و در پایان سال چهارم با نمره 240 ، مدرک تحصیلی کارشناسی افتخارآمیز (Bachelor With Honours) به او اعطا می شود.

همانگونه که در بالا گفتیم شرکت در یک دوره زبان صربی برای داوطلبان اجباری ست زیرا که زبان تحصیل در مقطع کارشناسی ( بجز پزشکی و دندانپزشکی ) منحصرا صربی است و به طور کلی دریافت مدرک پایان دوره‌ی زبان صربی برای امکان شرکت در مرحله‌ی ضروری است.

سیستم ارزیابی و نمره‌دهی در دانشگاه‌های صربستان با تمامی دانشگاه‌های دنیا تفاوت دارد ، به این صورت که ملاک ارزیابی و نمره‌دهی هر دانشجو طی دوران تحصیلش ، صرفا امتحانات پایان ترم نبوده و امتیازدهی از سوی اساتید دانشگاه با توجه به عملکرد شخص ، سطح علمی او را مشخص می‌کند.

بر اساس میزان موفقیت دانشجو در تسلط بر مفاد درسی ، استاد یا استادیار مربوطه به دانشجو امتیاز می‌دهند ، سیستم نمره‌بندی امتحانات نیز از صفر تا ۱۰ است که از نمره‌ی ۵ به بالا قبول به حساب می‌آید.

شرایط پذیرش دانشگاه‌های صربستان در مقطع کارشناسی ارشد

اگر شخصی متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باشد ، نخست باید همانند دوره‌ی کارشناسی مدرک مقطع تحصیلی پیشین خود را همراه با نمره‌ آیلتس برای ارزیابی به دانشگاه مورد نظر در صربستان بفرستد.

پس از پذیرش باز هم نیاز به گذراندن زبان صربی در موسسات زبان برای آن دسته از متقاضیان که به این زبان آشنایی ندارند وجود خواهد داشت ، برای شرکت در این مقطع نیز همچنان لزوم شرکت در آزمون ورودی وجود داشته و زبان تحصیل در بیشتر رشته‌های تحصیلی انگلیسی است ، امتیاز لازم برای فارغ‌التحصیلی از این مقطع طی دوسال تحصیل ۶۰ تا ۱۲۰ و عنوان اهدایی برای آن MASTER خواهد بود.

تحصیل مقطع دکترا در صربستان

تحصیل در مقطع دکترا نیز مانند سایر دوره های تحصیلی نیازمند ارائه مدارک مشخصی به دانشگاه است ، جهت تحصیل در دوره دکترا نیازی به سپری نمودن دوره های پیش نیاز وجود نداشته و اگر شخص مقاطع پیشین خود را در صربستان گذرانده باشد ، آسانتر به پذیرش در دانشگاه دست خواهد یافت.

تحصیل مقطع دکترا در صربستان

دانشجویان باید در مقطع دکترا 180 واحد درسی را پشت سر گذاشته و در هنگام فارغ التحصیلی مدرکی به نام Dr. Juris دریافت نماید ، قبولی در این مقطع نیازمند رزومه قوی مانند مقالات منتشر شده و انجام کارهای پژوهشی مختلف است ، دوره دکترا به عنوان آخرین مقطع تحصیلی هم روند تحصیل و هم روند پذیرش متفاوتی نسبت به سایر مقاطع دارد.

برای رسیدن به قبولی در این مقطع به شما توصیه می کنیم تا ضمن دریافت مدرک زبان انگلیسی ، تا حد ممکن مهارت زبان صربی خود را نیز ارتقا بخشید تا بتوانید نظر استاد راهنما را جلب نماید ، شما با یادگرفتن زبان صربی علاوه بر آنکه دوره تحصیلی راحتری را در این کشور پشت سر می گذارید ، می توانید امتیاز بالاتری را در پرونده تحصیلی خود ثبت نمایید.

البته این مقطع در اکثر رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شود و شما با ارائه مدرک آیلتس و یا تافل ( با توجه به درخواست دانشگاه ) زبان تحصیل را به عنوان یک چالش پشت سر خواهید گذاشت.

محتوای دوره دکترا در صربستان

تحصیل در دوره دکترا به دو بخش تقسیم می شود که در بخش نخست دانشجویان ابتدا تعدادی واحد درسی را در کلاس سپری کرده و سپس به بخش تحقیقاتی تحصیل خود وارد می شوند ، بخش تحقیقاتی تحصیل شامل انجام همان پروپوزال و موضوعی ست که دانشجو در ابتدا با ارائه آن توانسته به پذیرش برسد.

انجام این بخش از تحصیل به رشته دانشجو و پژوهش های مختلفی که در رشته خود انجام می دهد دارد ، دوره دکترا در اکثر رشته های تحصیلی از سه سال تا پنج سال زمان می برد اما می تواند با توجه به رشته تا شش یا هفت سال نیز برسد.

معمولا دانشجویان این مقطع می توانند با تایید دانشگاه در طول تحصیل به تدریس در بخش هایی پرداخته و در نهایت با دفاع از رساله خود در مقابل هیئت علمی دانشگاه به فارغ التحصیلی برسند.

پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه های صربستان کار دشواری نبوده و تنها نیاز به فراهم نمودن شرایط مشخص شده از سوی دانشگاه دارد ، شما عزیزان می توانید با راهنمایی یک مشاور به راحتی به قبولی همراه با بورسیه تحصیلی برسید ، بورسیه های تحصیلی می تواند تمامی هزینه های تحصیل و زندگی شما در این کشور را شامل شود.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

دانشکده پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه بلگراد به عنوان معتبرترین مرکز تحصیل علوم پزشکی در این کشور می کوشند تا با برگزاری آزمون ورودی ، دانشجویان مستعد و کوشا را در رشته های حساسی همچون پزشکی و دندانپزشکی پذیرش نمایند.

جهت ورود به هر یک از این رشته ها گذراندن دوره پیش نیاز اجباری است که در آن داوطلبان دروس اصلی همچون زیست ، شیمی و زبان را فرا می گیرند.

رشته های علوم پزشکی از معدود رشته های تحصیلی در صربستان هستند که با داشتن مدرک دیپلم می توان از همان ابتدا تحصیل به زبان انگلیسی را در آنها آغاز نمود ، رشته پزشکی بدون درنظر گرفتن دوره پیش نیاز 6 سال و دندانپزشکی 5 سال زمان می برد البته رشته داروسازی نیز به عنوان یکی از رشته های پرطرفدار در دانشگاه بلگراد با ظرفیت مشخص به دانشجویان خارجی ارائه می گردد.

دانشگاه بلگراد دارای یک بیمارستان تخصصی به صورت ویژه است که به دانشجویان در کسب مهارت های عملی کمک های قابل توجهی می نماید البته مراکز درمانی و درمانگاه های متعددی در سطح شهر با این دانشگاه همکاری نموده و دانشجویان می توانند به راحتی سال آخر تحصیل خود را در آنها سپری نمایند.

آزمون ورودی دانشگاه نیز از دروس یادگرفته شده در دوره پیش نیاز به مدت 7 ساعت برگزار شده و هر دانشجو نهایتا می تواند تا 7 بار در آن شرکت نماید.

برای تحصیل دکترا می توانید به دانشگاه های کانادا فکر کنید ، بورسیه های بسیار زیادی وجود دارد که همه آن ها در مقاله تحصیل در کانادا برایتان شرح داده ایم.

تحصیل رایگان در صربستان

هنگامی که از تحصیل رایگان صحبت می کنیم منظور برخورداری از امکانات تحصیلی بدون پرداخت شهریه به دانشگاه است ، اغلب دانشگاه های برجسته در اروپا تلاش می کنند تا با ارائه خدمات رفاهی متعدد مانند بورسیه های تحصیلی دانشجویان را به سمت خود جذب نمایند ، این موضوع را در مقاله تحصیل در آلمان به وضوح مطرح شده است.

تحصیل رایگان در صربستان

دانشگاه های صربستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دانشجویان می توانند با داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا صربی مقدمات رسیدن به تحصیل رایگان را برای خود فراهم سازند.

البته دست یافتن به تحصیل رایگان به مقطع و رشته تحصیلی که انتخاب نموده اید بسیار بستگی داشته و گاها می تواند تا هزینه بیمه درمانی دانشجو را نیز پوشش دهد ، تحصیل رایگان به معنای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه و یا یکی از موسسات فعال در این کشور است که انواع بسیار متنوعی داشته و با توجه به شرایط فرد به او تعلق می گیرد.

البته خوب است این نکته را به علاقه مندان تحصیل در صربستان گوشزد نماییم که دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می توانند بیشتر به دریافت بورسیه تحصیلی امیدوار بوده و با ارائه رزومه به راحتی بخش اصلی هزینه های خود را با دریافت بورسیه پوشش دهند.

در اغلب رشته های تحصیلی پذیرش در دوره دکترا با حمایت ملی دانشجو صورت گرفته و با فراهم نمودن امکانات موردنیاز وی ، دوره تحصیلی لذت بخشی را برای دانشجو فراهم می سازند ، در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با بورسیه های تحصیلی مختلف در این کشور آشنا شویم.

تحصیل به زبان انگلیسی در صربستان

زبان انگلیسی زبان مورد استفاده بسیاری از مردم جهان است و حتی بسیاری از مردم جهان به عنوان زبان دوم خود از آن استفاده می کنند ، به همین جهت در بسیاری از دانشگاه های بین المللی دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود.

تحصیل به زبان انگلیسی در صربستان

قبلا در بهترین دانشگاه های صربستان تدریس فقط به زبان صربی انجام می شد اما با موج مهاجرت ها به این کشور مخصوصا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان ، تدریس به زبان انگلیسی نیز در این کشور آغاز شده است.

دانشگاه صربستان نیز با کادری مجرب و مسلط به زبان انگلیسی با کافی ترین روش های ممکن زبان شما را به عنوان دانشجو ارتقا می دهند ، با توجه به نیاز دانشجویان کلاس های زبان ممکن است به صورت فردی و یا گروهی باشد ، دانشجویان بعد از گذراندن پنجاه جلسه می توانند در آزمون نهایی و گرفتن مدرک اقدام کنند ، در ادامه به انواع دوره های زبان انگلیس در این کشور می پردازیم.

البته همانگونه که در بخش تحصیل در مقاطع مختلف گفتیم تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان صربستان بیشتر در سطح کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است و دانشجویان مقطع کارشناسی باید زبان صربی را فرا بگیرند.

با توجه به اینکه آیا شما دانشجو ، شاغل و یا مسافر هستید ، دوره های زبان انگلیسی متفاوتی در صربستان وجود دارد که برای همه سطوح با توجه به سن ، هدف و مدت زمان در دسترس هستند.

انواع دوره های زبان انگلیسی در صربستان

دوره های عمومی انگلیسی برای افرادی مناسب است که می خواهند مهارت های خود را در زمینه نوشتاری ، شنیداری ، خواندن و صحبت کردن بهبود ببخشند ، بیشتر دوره های عمومی انگلیسی برای بزرگسالان سن ۱۶ و بالاتر و ۲ تا ۴۸ هفته در دسترس می باشد.

نوع دیگر از دوره ها مخصوص دانشجویانی ست که می خواهند برای تست مهارت های انگلیسی آماده شوند تا فرصت های شغلی شان را افزایش داده و یا در یک دانشگاه پذیرفته شوند ، دوره های تخصصی برای شرکت در فعالیت هایی همچون ورزش ، هنر ، غذا و غیره نیز برای علاقه مندان ارائه می شود.

دقت داشته باشید که هر دوره هزینه و مدت زمان تحصیل خاص خود را دارد و هر فرد باید با توجه به نیاز خود در دوره مناسب ثبت نام نماید ، معمولا طول این دوره ها ده ، پانزده ، بیست ، بیست و پنج ، سی ، سی و پنج و چهل هفته بوده و هزینه ثبت نام در هر یک از این دوره ها متفاوت و بسته به ویزای دوره زبان برای متقاضی است ، به گونه ای که ارزان ترین دوره آموزش زبان در بهترین دانشگاه های صربستان دوره ده هفته ای و گران ترین آن ها چهل هفته ای می باشد.

البته علاوه بر تعداد هفته آموزش گروهی و خصوصی نیز بر میزان هزینه دوره زبان در این کشور تاثیر گذار است ، کمترین هزینه برای آموزش زبان 220 یورو و بیشترین میزان 730 یورو می باشد.

تحصیل مهندسی در صربستان

یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های صربستان رشته های مهندسی در مقاطع مختلف است که دانشجویان علاقه مند را با توجه به توانایی و علاقه شان پذیرش می نماید ، رشته های مهندسی گرایش های مختلفی همچون مهندسی کامپیوتر ، مهندسی برق و الکترونیک ، مهندسی صنایع ، مهندسی عمران ، مهندسی معماری و غیره را شامل می شود.

تحصیل مهندسی در صربستان

انتخاب رشته تحصیلی در صربستان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که البته علاقه و توانایی شخص حرف اول را در آن می زند ، آینده کاری و موقعیت های شغلی نیز از جمله دیگر فاکتورهایی هستند که می توانند در انتخاب رشته تحصیلی فرد تاثیر بسزایی داشته باشند.

با توجه به بازار کار موجود در کشورهای اروپایی مانند صربستان به جرات می توان گفت که پس از رشته های علوم پزشکی ، رشته های مهندسی بیشترین طرفدار و البته جایگاه اجتماعی را داشته و دانشجویان با تحصیل در هر یک از این گرایش ها می توانند به آینده روشن شغلی دست یابند.

یکی از مزیت های انتخاب رشته های مهندسی وجود بازار کار در اکثر کشورهای دنیاست و حتی چنانچه شما صربستان را به دلیل هزینه مناسب تر و شرایط پذیرش آسانتر انتخاب نمایید ، قادر خواهید بود تا پس از اتمام تحصیلات خود به هر یک از کشوری ایده آل خود مهاجرت نموده و در حوزه تخصص خود به کار مشغول شوید.

تحصیل در رشته مهندسی فناوری اطلاعات صربستان

بسیاری از رشته های تحصیلی با توجه به فرهنگ ، سیستم آموزشی و کاربرد در اجتماع هر کشور طراحی شده اند و بعضا در رشته های خیلی مطرح می توان تاثیر هر یک از این جنبه ها را در دانشگاه های هر کشور مشاهده کرد.

از این رو انتخاب هر رشته می تواند زمینه کاری فرد را در آینده تحت تاثیر قرار دهد اما ما در اینجا به شما توصیه می کنیم تحصیل در رشته هایی را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای روز بوده و در تمامی کشورها خواهان داشته باشد.

به عنوان مثال رشته مهندسی فناوری اطلاعات و یا IT از رشته های مطرح در جهان امروز است که با افزایش روز افزون استفاده از تکنولوژی نیاز آن بیش از پیش احساس می شود ، یا رشته هایی همچون برنامه نویسی طراحی وب ، نرم افزار و غیره از جمله رشته هایی هستند که همواره در فهرست مشاغل مورد نیاز اکثر کشورها به چشم خورده و فرصت های شغلی فراوانی را در اختیارتان قرار می دهند.

بجز اسامی نام برده برای مدارک تحصیلی ، عنوان دیگری نیز وجود دارند که میزان درجه بندی آموزش این کشور را ارائه می نماید مثلاّ برای کارشناسی ، عنوان درجه اول تحصیلات حرفه ای و برای مقاطع بالاتر اسامی درجه دوم تحصیلات حرفه ای برای کارشناسی ارشد و درجه سوم تحصیلات حرفه ای برای دکترا وجود دارد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در صربستان

وزارت علوم و بهداشت ایران نیز جهت راهنمایی و کمک به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج کشور ، هر ساله فهرستی از برترین دانشگاه های هر کشور منتشر نموده و بر اساس معیارهای مختلف آنها را رتبه بندی می نمایند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در صربستان

آگاهی از این فهرست به دانشجویان کمک می کند تا علاوه بر آگاهی از رتبه و عملکرد دانشگاه ها ، در صورت بازگشت به کشور دچار مشکل نشده و با تحصیل در دانشگاه های مورد تایید مسیر کار را برای خود هموارتر سازند.

این فهرست شامل چهار دسته عالی ، خوب ، متوسط و ضعیف می باشد که به دانشجویان توصیه می شود تا تلاش خود را برای رسیدن به پذیرش در دانشگاه های عالی و خوب به کار گیرند و تا حد ممکن کشور و یا سایر گزینه های ممکن را به جای مراکز دسته متوسط و ضعیف انتخاب نمایند.

طبق آخرین فهرست منتشر شده توسط وزارت علوم هیچ از مراکز تحصیلی این کشور در دسته عالی قرار نگرفته و دو دانشگاه در دسته خوب رتبه بندی شده اند ، دانشگاه بلگراد و دانشگاه نووی ساد ( صرفا در رشته کشاورزی و جنگلداری ) مورد تایید وزارت علوم هستند.

سه دانشگاه نیس ، دانشگاه Kragujevac و دانشگاه Prishtina نیز در گروه دانشگاه های متوسط قرار دارند که معمولا مدرک تحصیلی آنها تا مقطع کارشناسی مورد بررسی و ارزشیابی قرار می گیرد.

بورسیه های تحصیلی در صربستان

در ابتدای مقاله در رابطه با تحصیل رایگان در کشور صربستان صحبت نمودیم و دریافتیم که دانشجویان مستعد این فرصت را دارند که هزینه تحصیل در این کشور را کاهش داده و به صفر برسانند ، برخی از رشته های تحصیلی در دانشگاه های صربستان نیازی به پرداخت شهریه نداشته و دانشجویان می توانند با فراهم نمودن پیش نیازهای لازم به تحصیل مشغول شوند.

بورسیه های تحصیلی در صربستان

اما رشته های دانشگاهی که توسط دانشجویان بین المللی انتخاب می شوند اغلب از جمله رشته هایی هستند که نیازمند پرداخت شهریه بوده و دانشجویان باید از توانایی مالی کافی برخوردار باشند ، بورسیه های تحصیلی یکی از بهترین روش هایی ست که می توان به واسطه آن از پرداخت هزینه معاف گردید.

اغلب دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا بیشترین شانس را در دریافت حمایت مالی از سوی دانشگاه های صربستان داشته و می توان با پرداخت حداقل هزینه به تحصیل مشغول شد.

از آنجا که صربستان در میان کشورهای اروپایی قرار گرفته هزینه تحصیل در آنها می تواند برای دانشجویان از کشورمان بالا باشد ، از این رو اخذ بورسیه های تحصیلی به دانشجو کمک می نماید تا فارغ از فشارهای مالی از استعداد خود در رشته دلخواهش استفاده نمایند.

کارت های ارزی ویژه ای به متقاضیان آزمون ورودی که وارد صربستان می شوند توسط دانشگاه هایی مانند دانشگاه بلگراد ارائه میشود که هزینه لازم برای سفر نخست جهت مصاحبه یا آزمون را تامین و پس از قبولی نیز برای تبادلات بانکی و پرداخت هزینه های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی صربستان

دانشجویانی که به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی هستند باید معدل حداقل 8 را در قیاس 10 داشته و در آزمون ورودی دانشگاه به قبولی برسند.

اگرچه برای تحصیل در دانشگاه های صربستان شرط سنی لحاظ نشده اما برای دریافت بورسیه ، این امکان وجود دارد که برخی از دانشگاه ها شرط سنی را نیز لحاظ نمایند که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

به علاقه مندان دوره دکترا توصیه می شود تا به صورت ویژه و با راهنمایی یک فرد همراه رسیدن به بورسیه تحصیلی در دانشگاه های صربستان را پیگیری نمایند.

از جمله بورسیه های رایج در مراکز علمی این کشور می توان به بورسیه جهانی صربستان ، برنامه Erasmus Mundus ، برنامه CEEPUS و بورسیه Serbia for Serbs اشاره کرد که هر یک به دانشجویان مقطعی خاص تعلق می گیرند.

یک نکته قابل توجه در رابطه با بورسیه تحصیلی دانشگاه های صربستان وجود دارد که آن هم وجود برخی بورسیه های خاص برای دانشجویان کشورهایی مشخص است ، دانشجویان کشورهای آلبانی ، بوسنی و هرزگوین ، مجارستان ، مونته نگرو ، کرواسی ، اسلوونی و رومانی دارای فرصت های ویژه برای رسیدن به بورسیه در مراکز آموزش عالی صربستان هستند.

شرایط سنی متقاضی باید به صورت زیر باشد :

 • ۲۱ سال سن برای تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی
 • ۲۵ سال سن برای تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی ارشد
 • ۳۰ سال سن برای تحصیل در رشته های مقطع دکترا

كار پاره وقت دانشجويی در صربستان

داشتن شغل پاره وقت دانشجویی یکی از بهترین روش هایی ست که دانشجویان می توانند به واسطه آن هم درآمدی هرچند اندک داشته باشند و هم با جامعه و فرهنگ صربستان بهتر آشنا شوند ، اما قبل از هر اقدامی بهتر است در رابطه با اجازه كار پاره وقت دانشجويی در صربستان و قوانین موجود در این راستا آشنایی پیدا کنید تا با کار در صربستان به مشکلی برخورد نکنید.

كار پاره وقت دانشجويی در صربستان

ویزای دانشجویی صربستان به شما این فرصت را می دهد تا از 20 تا 30 ساعت با توجه به مقطع تحصیلی خود به کار مشغول شوید بنابراین مقدار زیادی وقت را برای تمرکز بر مطالعات خود خواهید داشت.

ساعات کاری در ایام تعطیل می تواند بیشتر شده و تا 40 ساعت در هفته برسد ، کار دانشجویی می تواند رزومه کاری دانشجو را تقویت نموده و مهارت های زبانی را به سرعت بهبود بخشد.

فرصت های شغلی دانشجویی در صربستان

دانشجویان می توانند فرصت های شغلی نیمه وقت را در محل تحصیل خود جستجو کنند ، گزینه هایی مانند کار در کافه تریا ، کتابخانه ، پشتیبانی اداری برای دانشجویان در دسترس است ، همچنین می توانید برای کار در کالج های نزدیک یا محل اقامت برای صرفه جویی در وقت به جستجو بپردازید.

در خارج از محیط دانشگاه نیز مشاغلی همچون کار در یک پارک تفریحی ، فروشگاه مواد غذایی ، مرکز خرید ، نمایشگاه ها ، رستوران ها ، پمپ های سوخت وجود دارد ، یکی از گزینه های عالی برای کار نیمه وقت دانشجویی در صربستان ، تدریس می باشد.

معلمان در صربستان اکثریت فرصت های شغلی را در شهرهای بزرگ مانند بلگراد و نوی ساد پیدا خواهند کرد که اکثر مدارس بین المللی و مدارس زبان خصوصی در آن قرار دارند ، داشتن مدرک لیسانس و همچنین گواهینامه مربوط به زبان انگلیسی مانند گواهی TEFL معمولا حداقل الزام برای تدریس زبان انگلیسی در یک مدرسه زبان در صربستان است.

گرچه بیکاری در صربستان در حال حاضر بسیار زیاد است ، اما دانشجویان در حال تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد ممکن است فرصت های بیشتری برای پیدا کردن کار به ویژه در شرکت هایی که تجارت گسترده ای با کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارند ، داشته باشند.

خدمات بیمه دانشجویی در صربستان

تمامی دانشجویان بین المللی موظف هستند تا در طول اقامت خود در صربستان از بیمه دانشجویی و مراقبت های درمانی استفاده نمایند ، شرایط مراقبت بهداشتی بسته به موافقت نامه صربستان با کشورهای دیگر متفاوت است ، از جمله شرایط اولیه این است که دانشجویان بین المللی باید دارای بیمه درمانی معتبر از کشور خود بوده و در صورت نیاز به درمان های خاص تحت پوشش بیمه خصوصی قرار گیرند.

خدمات بیمه دانشجویی در صربستان

وزارت بهداشت و محیط زیست ، سیستم بیمه صربستان را مدیریت می کند که دریافت بیمه را برای همه دانشجویان اجباری نموده است ، شرایط بیمه دانشجویی برای هر فرد با توجه به نیازهای درمانی و هزینه ای که قادر به پرداخت آن می باشد متغیر است.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت های بهداشتی در صربستان ، به وب سایت رسمی وزارت بهداشت جمهوری صربستان مراجعه کنید ، برای مثال در دانشگاه بلگراد هزینه بیمه درمانی برای دانشجویان خارجی ماهانه حدود ۶۶ دلار است.

این مبلغ برای افرادی که دارای بیماری خاص هستند و باید خدمات خاصی را دریافت نمایند می تواند بیشتر شود ، بیمه های خصوصی در صربستان امکانات بهتری را در اختیارتان قرار می دهند که کارشناسان موسسه آماده ارائه جزئیات به شما در این زمینته هستند ، دقت داشته باشید که به شما به عنوان یک دانشجوی خارجی باید در طول اقامت خود در این کشور کارت بیمه تان را در همه جا به همراه داشته باشید.

چالش های بیمه دانشجویی در صربستان

در چند دهه گذشته زمانی صربستان به عنوان جمهوری پوگسلاوی شناخته می شد ، تغییرات زیادی در نظام بیمه این کشور رخ داد ، در طول این سالها ، مراقبت های بهداشتی رایگان اما عملا برای همه مردم در دسترس نبود ، قیمت ها ثابت نبوده و معمولا خدمات بیمه مورد سو استفاده قرار می گرفت.

امروزه اصلاحاتی بر روی قوانین بیمه انجام گرفته ، اما نتوانسته سطح اولیه خدمات بهداشتی را برای همه مردم اجرا کند و خدمات در سطوح مختلف از جمله خدمات بيمه به دانشجويان در صربستان یا بیمه عادی دانشجویان محلی و مردم با همکاری پرداخت خود شخص ارائه می شود.

اما نکته مهم این بود که خدمات تحت پوشش نمی توانند توسط بیمه خصوصی تکمیل شوند ، نگرانی های جاری در زمینه مراقبت های بهداشتی و بیمه که توسط کارکنان پزشکی گزارش شده است شامل تامین مالی ضعیف برای مراقبت های اولیه سلامت ، تجهیزات و لوازم ناکافی ، حقوق نامناسب و عدم آموزش مداوم پزشکی می باشد.

سیستم مراقبت بهداشتی توسط صندوق بیمه ملی اداره می شود که تمام شهروندان و ساکنین دائمی را پوشش می دهد و خدمات بيمه به دانشجويان در صربستان را بر عهده می گیرد ، مشارکت بدین صورت است که اعضای ثروتمند جامعه درصد بیشتری از درآمد خود را می پردازند.

ضعف های سیستم بیمه در صربستان

سیستم بیمه سلامت در صربستان با محدودیت های زیادی از جمله شرایط اقتصادی دشوار مواجه است و به منظور غلبه بر محدودیت و توانایی ایجاد تعادل بین فرصت ها و انتظارات، لازم است اصلاحات اقتصادی در بخش بیمه کشور صربستان اعمال شود.

شکاف قابل ملاحظه ای در اجتماع بین انتظارات متقاضیان بیمه و خدمات بیمه در کشور وجود دارد چرا که موسسات بیمه در صربستان هیچ ذخیره مالی برای ایجاد اطمینان در پیش نیاز های تامین خدمات بیمه نداشته و یک ضعف شدید در تعاملات اجتماعی و اعتماد در موسسات بیمه مشاهده می شود و هر گونه تغییر در ابعاد ، کیفیت و هزینه بیمه و با مشکلاتی مانند عدم تایید ، حتی قضاوت روبرو می باشد.

علی رغم این سیستم تعریف شده ، فساد در این زمینه یک مشکل جدی در صربستان محسوب می شود ، زیرا بسیاری از پزشکان در عوض درمان بهتر درخواست پول اضافی یا اصطلاحا رشوه دارند ، هرچند از طرف دولت یک مبارزه جدی علیه فساد اداری و سازمان های غیر دولتی شکل گرفته است.

در کشور صربستان در سال ۲۰۱۱ ، برای هر ۳۴۴ نفر فقط یک پزشک و برای هر ۱۰۰۰ نفر ۵٫۷ تخت بیمارستان وجود داشت ، دولت صربستان به منظور بهبود کیفیت و کارآیی سیستم بهداشت و درمان بیمه علاوه بر همکاری با بانک جهانی ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را برای دانشجویان بین الملل فراهم کرد.

خوابگاه های دانشجویی صربستان

بسیاری از دانشجویان صربستان در خوابگاه دانشجویی یا آپارتمان اجاره ای زندگی می کنند که روند انتخاب دانشجو برای خوابگاه با توجه به درخواست بسیار بالا رقابتی می باشد.

خوابگاه های دانشجویی صربستان

خوابگاه ها معمولا در نزدیکی دانشکده ها واقع شده اند و جای مناسبی برای تجربه روحیه زندگی دانشجویی در پایتخت صربستان هستند ، جهت اطلاع از جزئیات سکونت درخوابگاه های هر دانشگاه می توانید به وب سایت مراکز دانشجویی در شهرهای دانشگاهی نگاهی داشته باشید.

دانشجویان بین المللی در صربستان علاوه بر اقامت در خوابگاه ها می توانند از غذای خوشمزه صربی با قیمت های بسیار مناسب استفاده کنند ، در محوطه اطراف هر خوابگاه دانشجویان می توانند هر روز از ساعت 7 صبح تا 8:30 بعد از ظهر در 17 رستوران دانشجویی غذا بخورند و قیمت ناهار فقط 0،5 یورو است.

در میان تمامی خوابگاه های موجود در این کشور می توان به دانشگاه بلگراد به عنوان یکی از بهترین میزبان های زندگی خوابگاهی برای دانشجویان اشاره کرد که دارای 11 خوابگاه مجهز بوده و می تواند به سه هزار دانشجو امکانات لازم را ارائه دهد ، البته روند انتخاب دانشجویان برای دریافت خوابگاه معمولا بر اساس نمرات ، وضعیت مالی ، اشتغال والدین ، فاصله از دانشکده و غیره سنجیده می شود.

بسیاری از دانشجویان بین المللی از زندگی در خوابگاه های دانشجویی صربستان اظهار رضایت مندی کرده و بیان می کنند که زندگی و تحصیل در صربستان ، پنجره ای از ماجراجویی های جالب را برای شما فراهم می کند.

لیست برخی از از خوابگاهها در صربستان

نه مرکز دانشجویی به نام های چاچاک ، بور ، کراگویواتس ، نیس ، نووی ساد ، پریشتینا ، سوبتیتسا و اوژیتسه در بلگراد واقع شده اند و از آنجایی که این مراکز توسط دولت حمایت می شوند ، قیمت سکونت کمتری از حد متوسط داشته و از 70 تا 100 یورو در هر ماه متغیر است.

 • خوابگاه دانشجویی Studentski Grad
 • خوابگاه دانشجویی 4th April
 • خوابگاه دانشجویی Karaburma
 • خوابگاه دانشجویی Kosutnjak
 • خوابگاه دانشجویی Kralj Aleksandar
 • خوابگاه دانشجویی Mika Mitrovic
 • خوابگاه دانشجویی Patris Lumumba
 • خوابگاه دانشجویی Rifat Burdzevic
 • خوابگاه دانشجویی Slobodan Penezic
 • خوابگاه دانشجویی Vera Blagojevic
 • خوابگاه دانشجویی Zarko Marinovic

آپارتمان های شخصی در صربستان

گزینه دیگر برای اقامت در طول تحصیل در صربستان ، اجاره یک آپارتمان به عنوان خوابگاه دانشجویی است ، مراکز زیادی هستند که در جستجوی مسکن خصوصی تخصص دارند ، اما دانشجویان می توانند این کار را هم از طریق تبلیغات در روزنامه ها یا از طریق وب سایت انجام دهند.

میانگین قیمت اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر بین 200 تا 400 یورو در ماه است ، در قسمت هایی که حدود 30 دقیقه دور از مرکز شهر است قیمت ها پایین تر و تقریبا تا 300 یورو در هر ماه می باشد و دقیقا مانند هر جای دیگری در اروپا در حومه شهر حتی قیمت ها پایین تر است.

البته علاوه بر منطقه مورد نظر ، در وهله اول ، قیمت آپارتمان ها با عوامل دیگری نیز تعیین می شود : اندازه ساختمان ، اینکه آیا ساختمان دارای گاراژ یا پارکینگ خاص خود است یا خیر ساختمان قدیمی یا جدید است ، در هر آپارتمان چند واحد قرار گرفته است و غیره تعیین می شود.

ما به شما لیستی از محبوب ترین وب سایت های اجاره خوابگاه های دانشجویی کشور صربستان که ممکن است برای پیدا کردن آپارتمان مناسب مفید باشد ، ارائه می دهیم :

 • Booking
 • Belgrade Apartments
 • Beo Apartman
 • Beo Rent
 • My Apartment Belgrade
 • Rentals Belgrade

علاوه بر این ، هزینه های روزانه جابه جایی ، غذا ، سرگرمی ، ورزش و غیره نیز وجود دارد که دانشجویان باید انها را نیز مدنظر داشته باشند.

حمل و نقل برای ورود به صربستان

برای رفتن به کشور صربستان می توانیم از سه شیوه استفاده کنیم : از طریق هوایی و فرودگاه بین المللی نیکولا تسلا در شهر بلگارد می توانیم به این کشور سفر کنیم ، همچنین اتوبوس و قطار که بسیار ارزان تر هستند ، از راه های دیگر ورود به این کشور به شمار می روند.

مرکز اصلی اتوبوسرانی نیز در شهر بلگراد قرار دارد که به شهرهای بزرگ اروپای مرکزی و غربی متصل است ، علاوه بر این با ماشین نیز می توان از صربستان به سایر نقاط اروپا سفر کرد.

برای رفت و آمدهای درونی نیز می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی که شامل اتوبوس و تاکسی در همه شهرهای است ، استفاده کنید ، علاوه بر اتوبوس قطارهای شهری نیز در سطح شهر وجود دارند ، در این کشور هزینه های تاکسی نیز مقرون به صرفه است اما بیشتر تاکسی ها در شهرهای بزرگ صربستان فعالیت می کنند.

بهترین دانشگاه های صربستان

کشور صربستان دارای مراکز تحصیلی متعددی ست که هر یک هر ساله میزبان تعداد قابل توجهی دانشجویان خارجی هستند اما در این میان دانشگاه های که در بلگراد پایتخت این کشور قرار گرفته اند ، بیشتر مورد توجه بوده و دانشجویان تمام تلاش خود را برای رسیدن به پذیرش در آنها به کار می گیرند.

مزایا و معایب تحصیل در صربستان

بهترین دانشگاه این کشور یعنی دانشگاه بلگراد به عنوان یک دانشگاه دولتی ، قدیمی ترین و بزرگ ترین دانشگاه در این کشور و یکی از مهمترین مراکز آموزشی تحقیقاتی در اروپای شرقی به شمار می آید.

تاریخ گشایش این دانشگاه به سال ۱۸۶۳ باز می گردد که طی سال هایی که از عمر آن می گذرد ، توانسته با ارائه رشته های تحصیلی گوناگون در مقاطع مختلف ، قابلیت بالایی از خود را به نمایش همگان بگذارد.

این دانشگاه که معمولا در میان 500 مرکز برتر تحصیلی جهان رتبه بندی می شود ، شامل ۳۱ دانشکده ، ۱۲ موسسه تحقیقاتی ، کتابخانه و ۹ مرکز دانشگاهی می باشد و کتابخانه این دانشگاه بیش از 3 و نیم میلیون جلد کتاب را در خود جای داده است.

دانشگاه بلگراد تمامی دانشجویان خود را از طریق آزمون ورودی پذیرش می نماید و تاکنون بیش از ۳۵۰ هزار فارغ التحصیل مقطع لیسانس ، ۲۳ هزار فوق لیسانس ، ۲۸ هزار متخصص و نزدیک به ۱۴ هزار پزشک از این دانشگاه مدرک گرفته اند ، اکثر دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به دنبال پذیرش در این دانشگاه هستند.

دانشگاه نووی ساد

این موسسه آموزش عالی دولتی در سال ۱۹۶۰ در شهر نوی ساد تاسیس گردید و دومین دانشگاه بزرگ صربستان است که دارای چهارده دانشکده فلسفه ، کشاورزی ، حقوق ، فناوری ، اقتصاد ، علوم فنی ، پزشکی ، علوم ، هنر ، مهندسی عمران ، ورزش ، آموزش و تربیت معلم می باشد ، این دانشگاه یکی از مهمترین مراکز تحقیقاتی و آموزشی مهم در اروپای شرقی به شمار می رود که سالانه بیش از ۵۰۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه به تحصیل می پردازند.

دانشگاه نیس

این موسسه دولتی در سال ۱۹۶۵ در شهری به همین نام تاسیس شد که این شهر پس از بلگراد و نوی ساد ، سومین شهر بزرگ صربستان به شمار می رود ، دانشگاه نیس در بین ۴۰۰ دانشگاه ریاضی مشهور در جهان قرار گرفته و دارای سیزده دانشکده مهندسی عمران و معماری ، اقتصاد ، مهندسی برق و الکترونیک ، مهندسی مکانیک ، پزشکی ، حقوق ، علوم و ریاضیات ، فناوری ، آموزش ، ایمنی شغلی ، هنر ، ورزش ، فلسفه و کشاورزی می باشد.

سالانه بیش از 3000 دانشجو در این دانشگاه به تحصیل مشغول می شوند که تعداد قابل توجهی از آنها از بیش از 67 کشور دنیا می باشند ، هر ساله در بررسی دانشگاه های ایده آل تحصیل در صربستان دانشگاه صربستان در میان برترین ها قرار می گیرد.

دانشگاه پریستینا

این دانشگاه در سال ۱۹۶۹ در شهر پریستینا با ۱۷ دپارتمان تحصیلی از جمله دپارتمان فلسفه ، حقوق و اقتصاد ، مهندسی و پزشکی تاسیس گردید ، دانشگاه پریستینا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان جزو یکی از بهترین انتخاب هاست و هر ساله حدود ۴۰۰۰ نفر در این دانشگاه مشغول به تحصیل می شوند ، ملاک برای پذیرش ، قبولی در آزمون ورودی است.

دانشگاه Nezbit صربستان

در بین دانشگاه های خصوصی صربستان ، دانشگاه Nezbit ، یک مرکز علمی پیشرو در شرق اروپا به شمار می رود ، این دانشگاه در زمینه تدریس رشته های وابسته به مدیریت بسیار فعال بوده و شیوه مطالعه در آن شامل روش های متفاوتی از تدریس است که در تعامل با یکدیگر هستند.

برای مثال روش های سنتی و مدرن تدریس با هم آمیخته و شامل : سخنرانی ، تمرین ، سمینار ، کارگاه ، شبیه سازی و غیره می باشد که کیفیت استثنایی را به آموزش بخشیده است.

مدارک پذیرش در دانشگاه های صربستان

 • کپی شناسنامه
 • ریز نمرات
 • عکس پاسپورتی
 • پرداخت هزینه تحصیل
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا صربی
 • مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی

البته دقت داشته باشید که این مدارک مهم ترین موارد مورد درخواست بوده و هر دانشگاه با توجه به شرایط دانشجو ممکن است مدارک بیشتری را درخواست نماید ، بهترین راه آگاهی از مدارک مورد نیاز دانشگاه مراجعه به سایت رسمی دانشگاه موردنظرتان است ، گاهی از متقاضیان غیر انگلیسی زبان یک مصاحبه حضوری گرفته می شود تا میزان تسلط بر انگلیسی او را محک بزنند.

طبق شرایط تحصیل در صربستان برای بیشتر متقاضیان رشته های پزشکی و دندانپزشکی شرکت در کلاس های آمادگی پیش پزشکی توصیه می شود.

بهترین شهرهای صربستان برای تحصیل

همانگونه که در عنوان قبل گفته شد دانشگاه های صربستان بجز شهر بلگراد ، در تمامی شهرهای بزرگ و مهم آن مانند نووی ساد ( Novi Sad ) ، نیش (NIS) و کراگویه واتس ( Kragujevac ) قرار گرفته اند که آن ها نیز مراکز معتبر و با امکانات پیشرفته هستند.

مزایا و معایب تحصیل در صربستان

با توجه به قرار گرفتن مجموعه عوامل موثر در تعیین یک شهر به عنوان بهترین شهر برای تحصیل و زندگی ، بهترین شهر صربستان برای تحصیل پایتخت این کشور یعنی بلگراد است.

بلگراد قلب فرهنگی ، اقتصادی و صنعتی صربستان است و با موقعیت جغرافیایی ویژه خود ، همچون پلی میان اروپای شرق و غرب عمل می نماید ، این شهر به عنوان یکی از کهن ترین شهرهای اروپا و محل قرارگیری بسیاری از بازمانده های تاریخی اعصار دور ، دارای مردمانی مهربان و خونگرم است که در فضایی سرشار از آرامش میزبانی خوشایند برای مهاجران هستند.

یکی از مهمترین جنبه هایی که شهر بلگراد را تبدیل به بهترین شهر صربستان برای تحصیل می کند ، حضور دانشگاه پرقدمت و معتبر بلگراد است که یکی از وزنه های اعتبار این شهر در سراسر اروپا به شمار می رود.

همچنین وجود خوابگاه های ویژه دانشجویان بین الملل با تسهیلات بسیار مجهز و با امکانات پیشرفته در مناطق گوناگون شهر قرار است که فضایی آرام و در عین حال مناسب برای در کنار هم بودن نژادها و ملیت های گوناگون و تبادلات فرهنگی و علمی را فراهم می نمایند.

شهر سوبتیتسا و زرنجانین در کشور صربستان

شهر سوبتیتسا به عنوان یک شهر متنوع در نژاد ساکنین ، در شمال صربستان قرار گرفته و به داشتن مراکز باستانی و توریستی مشهور است ، این شهر علاوه بر داشتن مرکز دانشگاهی معتبر ، بهترین تجربه از فرهنگ مردم کشور صربستان را برایتان به همراه خواهد داشت و می توانید بناهای شگفت انگیزی را در آن مشاهده کنید.

شهر زرنجانی از دیگر گزینه های مناسب پیش روی دانشجویان است که در استان خود مختار وویوودینا قرار گرفته و از دیدنی ترین شهرهای صربستان به شمار می رود ، این شهر آرام و زیبا بهترین گزینه جهت داشتن زندگی ایده آل دانشجویی در صربستان است.

هزینه های تحصیل در صربستان

در بخش بورسیه گفته شد که دانشجویان پذیرفته شده در نهادهای دولتی ( هم دانشگاه ها و هم کالج ها ) می توانند از طریق دولت تامین مالی شده و بخش قابل توجهی از هزینه ها را پرداخت نکنند اما دانشجویانی که در مؤسسات آموزشی خصوصی تحصیل می کنند ، باید تمامی هزینه های تحصیل را خود شخصا پرداخت نمایند ، البته در برخی موارد تفاوت هایی بین هزینه های پرداخت شده توسط دانشجویان محلی و خارجی وجود دارد.

هزینه های تحصیل در صربستان

صربستان یک مقصد نسبتا مقرون به صرفه برای تحصیل در خارج از کشور ، به ویژه با استانداردهای اروپایی و با هزینه های متوسط بین مناطق شهری و روستایی است و چون عضو اتحادیه اروپا نیست ، ارز داخلی آن دینار صربستان است.

هزینه های تحصیل در صربستان توسط مرکز آموزشی مقصد تعیین و معمولا بین 100 تا 5000 یورو در سال است ، برای دریافت اطلاعات به روز در مورد هزینه تحصیل برای برنامه انتخابی خود ، می توانید به وب سایت موسسه مراجعه فرمایید.

رشته های علوم پزشکی بیشتری شهریه را در میان تمامی رشته های دانشگاهی داشته و پس از آن گرایش های علوم مهندسی قرار گرفته اند ، میزان تقریبی برخی از شهریه ها از این قرار است : مهندسی برق دو هزار تا سه هزار یورو ، رشته های دانشکده کشاورزی دو هزار یورو ، رشته های دانشکده جغرافیا دوهزار و پانصد هزار یورو ، رشته حقوق دو هزار یورو ، تربیت معلم هزار و پانصد یورو ، رشته پرستاری دوهزار و پانصد یورو.

هزینه زندگی در صربستان

اگر به عنوان یک دانشجو به دنبال زندگی در صربستان هستید هزینه های زندگی در این کشور و هزینه مسکن مناسب است ، سکونت در خوابگاه می تواند به صورت قابل توجهی هزینه زندگی دانشجویان را کاهش دهد که البته در صورت اجاره آپارتمان نیز همچنان هزینه ها نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است.

شما می توانید از طریق زندگی با یک خانواده صربی نیز هزینه های خود را به صورت قابل توجهی کاهش داده و به حداقل برسانید ، بسیاری از خانواده های صربی با اجاره یک اتاق از منزل خود به دانشجویان این فرصت را می دهند که در محیطی شخصی تر زندگی کرده و هزینه های کمتری را نیز متحمل شوند.

ویزای تحصیلی صربستان

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA باید برای تحصیل در صربستان باید درخواست ویزا کنند ، تمامی دانشجویان باید پس از دریافت پذیرش از یک دانشگاه در صربستان باید به نزدیک ترین سفارت خانه صربستان مراجعه نموده ، دعوت نامه پذیرش مربوط به موسسه را ارائه و فرم درخواست ویزای تحصیلی را از کنسولگری جمهوری صربستان دریافت و آن را پر کنید ، همچنین گزارش بررسی پزشکی را نیز ارائه دهید.

ویزای تحصیلی صربستان

شهروندان برخی از کشورها بخصوص کشورهای اروپایی می توانند به مدت نود روز بدون ویزا وارد صربستان شوند ، اما اگر شهروند این کشور نیستید پس از اقامت در صربستان باید در یک ایستگاه پلیس در عرض بیست و چهار ساعت بعد از ورود به کشور ثبت نام کنید ، همچنین هزینه های کنسولی برای ویزای سفری به این کشور بر عهده شخص شما می باشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزا به شرح زیر است :

 • پاسپورت اصلی با دو صفحه خالی
 • 2 عکس پاسپورتی جدید
 • نامه پذیرش از وزارت آموزش و پرورش صربستان
 • همه مدارک تحصیلی
 • گواهینامه زبان IELTS / TOEFL
 • اثبات پرداخت هزینه تحصیل برای یک سال ( پرداخت پس از دریافت نامه پذیرش باید انجام شود )
 • اثبات حمایت کافی در طول دوره مشخص شده در ویزا
 • گواهی سابقه کیفری یا سند دیگری از ارزش قانونی مشابه
 • بیمه درمانی برای کل دوره اعتبار ویزا

ویزای دوره زبان در صربستان

صربستان یکی از کشور های اروپایی است که از سال 2004 ویزای بسیاری از کشور را لغو کرد و ساکنین بسیاری از کشور های جهان می توانند بدون ارائه ویزا به این کشور سفر کنند ، البته ایران جز این کشور ها نیست و شهروندان ایرانی برای حضور در این کشور نیازمند ویزا می باشند ، یکی از دوره های پرتقاضا که در این کشور برگزار شده و نیازمند اخذ ویزا است ، دوره آموزش زبان صربی است.

برای فراگیری این زبان تعدادی از موسسات آموزشی این کشور دوره های آموزش زبان صربی را تدارک دیده اند ، در صورتی که دوره زبان در صربستان بیش از نود روز باشد ، ویزای تحصیلی در این کشور مورد نیاز است.

این ویزای تحصیلی برای فراگیران زبان صادر می شود و مدت اعتبار آن یک ساله است و می توان آن را تا ۳ سال تمدید کرد ، این دوره در ماه های فوریه ، مارس و آوریل آغاز می شوند و مدت زمان اخذ ویزای صربستان معمولا ۳ هفته می باشد.

ویزای دوره زبان آرامش خاطر در طی فراگیری زبان و اقامت در صربستان را برایتان به ارمغان آورده و مجوز ورود مجدد به کشور حین تحصیل در این دوره را به شما می بخشد.

مزایا و معایب تحصیل در صربستان

هنگام تصمیم گیری برای تحصیل در خارج از کشور ابتدا بایست مزایا و معایب آن را مطالعه کنیم تا بتوانی با آگاهی کامل مقصد تحصیلی خود را انتخاب کنیم.

تحصیل در صربستان

تحصیل در صربستان فرصتی برای کشف ناشناخته ها درباره تاریخ و فرهنگ این کشور زیباست و هزینه های تحصیل در صربستان به گونه ای شگفت آور برای دانشجویان ایرانی مقرون به صرفه می باشد ، شما با بودجه ای بسیار پایین تر از سایر کشورها می توانید در صربستان ، کشوری اروپایی با دانشگاه های معتبر ، تحصیل نمایید.

جمهوری صربستان دارای فرهنگ بین المللی است که ترکیبی از فرهنگ غرب و شرق با محیطی مدرن و چند فرهنگی است ، به دلیل جاری بودن رودخانه دانوب در قلب این کشور ، آب و هوای صربستان بسیار دل انگیز است ، سالانه افراد زیادی به بلگراد پایتخت صربستان مسافرت می کنند و از مناطق گردشگری این شهر زیبا دیدن می کنند ، بسیاری از خیابان های بلگراد داری پیاده رو است و شما می توانید با پیاده روی لذت بخشی سراسر شهر را بگردید.

از دیگر مزایای تحصیل در صربستان وجود برنامه های تبادل بسیاری در موسسات آموزش عالی این کشور است که به واسطه آن دانشجویان می توانند به راحتی در طول دوران تحصیل خود به سایر مراکز آموزشی اروپا سفر داشته باشند.

معایب تحصیل در صربستان

یکی از بزرگترین معایب تحصیل در کشورهای دارای زبانی غیر از زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ، یادگیری زبان تخصصی آن کشور می باشد ، در بررسی مزایا و معایب تحصیل در صربستان باید اعتراف کنیم که کشور صربستان نیز از این عیب مبرا نیست.

زبان صربی از زبان هند و اروپایی نشأت گرفته و یادگیری آن مقداری مشکل است ، این زبان یکی از گونه های استاندارد گویش اشتوکاوی است که بیشتر در صربستان ، بوسنی و هرزگوین و توسط صرب های پراکنده در دنیا به کار می رود.

یک قاعده کلی در اصلاح رسم الخط زبان صربی در قرن نوزدهم به کار رفت که یادگیری این زبان را برای افراد غیر صربی راحت تر کرد و آن قاعده ” آنچه را می گویید ، بنویسید و آنچه را می نویسید ، بخوانید ” است.

از دیگر معایب تحصیل در این کشور ، اعمال مقررات سختی در زمینه شرایط پذیرش دانشگاه های صربستان است که شرکت در کنکور سراسری صربستان یکی از مراحل دشوار آن است.

موسسات اعزام دانشجو به صربستان

با توجه به افزایش روز افزون تقاضای تحصیل در خارج از کشور موسسات مختلفی به دنبال سودجویی و کسب منفعت از متقاضیان هستند ، از این رو نباید انجام امور مهمی همچون مهاجرت را به افراد و یا موسسات نامعتبر سپرد.

موسسات اعزام دانشجو به صربستان

با یک بررسی مختصر می توانید موارد متعددی را در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور بیابید که شاید در تبلیغات بسیار مورد توجه قرار گیرند اما در هنگام پیمودن مسیر متوجه خواهید شد که تنها در انجام امور اولیه با شما عزیزان همراه بوده و قسمت های مهم و حساس را به عهده خودتان می گذارند.

در پایان این مطلب ، چنانچه قصد تحصیل در صربستان را دارید ، کمک یک مشاوره متخصص و آشنا به امور بین الملل برای راهنمایی شما در پروسه تحصیل در این کشور راه را برای شما هموار می سازد.

به موجب نیازهای رو به رشد مشتریان ، تیم ما مجموعه خدمات قانونی خود را به سایر حوزه های قانونی گسترش داده و امروزه به عنوان یک شرکت مهاجرتی ثبت شده با شماره ثبت 562051 تمام خدمات مربوط به مهاجرت را ارئه می دهند ، آنچه ما برای آن تلاش می کنیم این است که در زمان شما صرفه جویی کنیم و به رویه های مهاجرت سرعت بخشیم.

سوالات پر تکرار تحصیل در صربستان

در مقاله ای که خواندید بیشتر موضوعات مورد نیاز برای تصمیم گیری در خصوص تحصیل در صربستان توسط کارشناسان خبره ما بیان شد ، چنانچه سوالاتی در ذهن دارید که می خواهید به سرعت و دقت به آن ها پاسخ داده شود ، از قسمت دیدگاه های سایت استفاده نمایید ؛ در زیر به بیشترین سوالاتی که تا کنون پرسیده شده است پاسخ می دهیم.

آیا برای تحصیل در صربستان محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر ، خوشبختانه شما در هر سنی هستید می توانید در صربستان تحصیل کنید.

برای تحصیل در صربستان ، آیا بایستی زبان صربی بیاموزم ؟

بله ، شرکت در یک دوره زبان صربی برای داوطلبان اجباری ست زیرا که زبان تحصیل در مقطع کارشناسی ( بجز پزشکی و دندانپزشکی ) منحصرا صربی است.

اگر بخواهم در مقطع کارشناسی ارشد در صربستان تحصیل کنم و زبان انگلیسی را انتخاب کنم ، آیا باز هم مجبور به گذراندن دوره زبان صربی هستم؟

بله ، با اینکه برای شروع تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک ایلتس را ارائه دهید اما باز هم بایستی دوره زبان صربی را بگذرانید.

برای تحصیل زبان انگلیسی در صربستان مدت دوره و هزینه چقدر خواهد بود؟

دوره ها برحسب نیاز برگذار خواهد شد ، دوره ده هفته ای ارزان ترین و دوره چهل هفته ای گران ترین آن ها می باشد ، کمترین هزینه برای آموزش زبان 220 یورو و بیشترین میزان 730 یورو می باشد.

رشته مهندسبرای تحصیل در صربستان در رشته های مهندسی چه رشته ای را پیشنهاد می دهید؟

فناوری اطلاعات و یا IT از رشته های مطرح در جهان است که با افزایش روز افزون استفاده از تکنولوژی نیاز آن بیش از پیش احساس می شود ، یا رشته هایی همچون برنامه نویسی طراحی وب ، نرم افزار هم اعتبار خاصی در صربستان دارد.

آیا دانشگاه های صربستان مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

طبق آخرین فهرست منتشر شده توسط وزارت علوم هیچ از مراکز تحصیلی این کشور در دسته عالی قرار نگرفته و دو دانشگاه در دسته خوب رتبه بندی شده اند ، دانشگاه بلگراد و دانشگاه نووی ساد ( صرفا در رشته کشاورزی و جنگلداری ) مورد تایید وزارت علوم هستند. سه دانشگاه نیس ، دانشگاه Kragujevac و دانشگاه Prishtina نیز در گروه دانشگاه های متوسط قرار دارند که معمولا مدرک تحصیلی آنها تا مقطع کارشناسی مورد بررسی و ارزشیابی قرار می گیرد.

برای دریافت بورسیه تحصیل در صربستان آیا شرایط سنی وجود دارد؟

بله ، بر خلاف تحصیل در صربستان که محدودیت سنی ندارد ، درخواست بورسیه دارای محدودیت سنی به قرار زیر است: ۲۱ سال سن برای تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی ۲۵ سال سن برای تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی ارشد ۳۰ سال سن برای تحصیل در رشته های مقطع دکترا

می خواهم بدانم هزینه بیمه دانشجویی در صربستان چه میزان است و چه کسی باید آن را پرداخت نماید.

به جز در شرایط بورسیه ، خود دانشجو باید هزینه بیمه درمانی خود را پرداخت نماید ؛ هزینه بیمه درمانی برای دانشجویان خارجی ماهانه حدود ۶۶ دلار است.

بهترین دانشگاه صربستان چه دانشگاهی است؟

بهترین دانشگاه این کشور ، دانشگاه بلگراد است که به عنوان یک دانشگاه دولتی ، قدیمی ترین و بزرگ ترین دانشگاه در این کشور و یکی از مهمترین مراکز آموزشی تحقیقاتی در اروپای شرقی به شمار می آید.

هزینه تحصیل در صربستان چقدر است ؟

هزینه های تحصیل در صربستان ، معمولا بین 100 تا 5000 یورو در سال است.

با موسسه مهاجرتی رجبی  مهاجرت و تحصیل در صربستان  برایتان ممکن خواهد شد ، لذا توصیه می شود برای دریافت مشاوره رایگان با دفاتر ما در دو شهر تهران و شیراز در تماس باشید تا در خصوص امکان تحصیل در کانادا ، آمریکا ، فرانسه و سایر کشور ها هم اطلاعات جامعی بدست آورید ؛ پیشنهاد پایانی ما مطالعه مقاله تحصیل در فرانسه است ، اگر بتوانید زبان فرانسوی را بیاموزید با خیال راحت در این کشور تحصیل رایگان را تجربه خواهید کرد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه