تحصیل در صربستان

تحصیل در صربستان
مشاور مهاجرتی

تحصیل در صربستان تجربه ای بسیار خاص و ارزشمند برای متقاضیان است که می تواند آینده شغلی و حرفه ای افراد را به نحوی مثبت تغییر دهد. بهترین دانشگاه های این کشور امکان اخذ مدارک تحصیلی بسیار باکیفیت، با هزینه های مقرون به صرفه را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند و از همین رو صربستان به عنوان یکی از برترین مقاصد تحصیلی در جهان شناخته می شود.

در حال حاضر این کشور انواع برنامه های آکادمیک را در سطوح مختلف از لیسانس تا دکترا در رشته های مختلف مانند مهندسی، پزشکی، هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی ارائه می دهند. بدین ترتیب دانشجویان با انتخاب صربستان می توانند از بین گزینه های تحصیلی مختلف مورد مد نظر خود را انتخاب کرده و زیر نظر بهترین اساتید دروس خود را فرا بگیرند. 

چنانچه قصد تحصیل در صربستان را دارید، در ادامه این مقاله با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 (موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451) همراه باشید.

از طرفی باید خاطر نشان شد که صربستان در سال های اخیر از نظر اقتصادی پیشرفت های بسیار زیادی را تجربه کرده است و امروزه در زمینه های مختلف فرصت های شغلی بسیار زیادی را ارائه می دهد.

 بدین ترتیب هر فرد می تواند با تحصیل در صربستان و کسب مدارک تحصیلی معتبر به سرعت به بازار کار این کشور وارد شده و از فرصت های شغلی بهرمند شود. توصیه می کنیم اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و قوانین کاری را در مقاله کار در صربستان مطالعه فرمایید.

فهرست مطالب

سیستم آموزشی صربستان

سیستم آموزشی صربستان از چهار سطح پیش دبستانی، دبستان، دبیرستان و آموزش عالی تشکیل شده است. سیستم آموزشی این کشور با آموزش و مراقبت از دوران کودکی شروع می شود و امروزه تمام کودکان 1 تا 5.5 سال می توانند در برنامه های آمادگی پیش دبستان کشور صربستان شرکت کنند. این برنامه اجباری نیست و متقاضیان برای شرکت در آن باید هزینه پرداخت کنند. 

از طرفی کودکان بین 5.5 تا 6.5 سال باید حتما در برنامه های پیش دبستانی شرکت کنند که بر خلاف دوره قبلی این برنامه رایگان است و شرکت در آن برای تمامی کودکان ساکن در صربستان اجباری می باشد. پس از پایان این دوره آموزش پایه قرار دارد که در این کشور آموزش پایه در واقع ترکیبی از دوره ابتدایی و متوسطه اول می باشد.

آموزش پایه در کشور صربستان حدودا نه سال به طول انجامیده و به سه دوره کلاس های اول تا چهارم، کلاس های پنجم تا هشتم و کلاس نهم تقسیم می شود. امروزه تمامی کودکان بین 6.5 تا 5 سال باید در این برنامه ها شرکت کنند و لازم به ذکر است که شرکت در این دوره برای ساکنین رایگان می باشد.

در گام بعدی تحصیل در صربستان آموزش متوسط قرار دارد که خود شامل آموزش عمومی، حرفه ای و هنری می شود. این دوره در صربستان حدودا چهار سال به طول انجامیده و دانشجویان با اتمام آن می توانند مدرک دیپلم به دست آورند و برای تحصیلات عالی درخواست دهند.

زبان تحصیل در صربستان

طبق اطلاعات به دست آمده زبان تحصیل در صربستان برای تمامی مقاطع تحصیلی، از پیش دبستانی تا آموزش عالی صربستانی می باشد. با این حال در حال حاضر برخی دانشگاه های این کشور، چندین برنامه ی تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه داده و این موضوع روند تحصیل در صربستان را برای دانشجویان بین المللی آسان کرده است.

دانشجویان برای تحصیل در مقاطع پایین تر مانند ابتدایی یا متوسط باید حتما به زبان صربی تسلط کافی داشته باشند زیرا مدارس از زبان صربی و خط سیریلیک برای آموزش دروس استفاده می کنند. از طرفی در سطوح ابتدایی و متوسطه در کنار صربی که زبان اصلی است، برخی زبان ها مانند آلبانیایی، بلغاری، کرواتی، مجارستانی، رومانیایی، روسی و… استفاده می شوند.

با توجه به این که اکثر دانشگاه های دولتی در صربستان دوره ها را فقط به زبان صربی ارائه می دهند؛ دانشجویانی که قصد دارند از زبان صربی برای تحصیل در صربستان استفاده کنند، می توانند به طیف وسیع تری از فرصت های آموزشی با هزینه های کم یا کاملا رایگان دسترسی داشته باشند. از طرفی این افراد می توانند راحت تر با مردم ارتباط برقرار کرده و تجربه ای بهتر از تحصیل به دست آورند.

در حال حاضر متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان صربی را دارند باید در آزمون گواهینامه رسمی ملی مهارت زبان صربی شرکت کرده و با استفاده از این مدرک مهارت های خود را در زبان صربی نشان دهند. امروزه ارائه این مدرک برای ورود به اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزشی صربستان ضروری می باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی در صربستان

امروزه کشور صربستان میزبان بیش از 170 برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی است و از همین رو دانشجویان بین المللی که به زبان صربی تسلط کافی ندارند می توانند برای یکی از برنامه های انگلیسی زبان این کشور درخواست دهند. اما نکته حائز اهمیت این است که تحصیل به زبان انگلیسی در صربستان می تواند برای شما هزینه های بیشتری را به همراه داشته باشد و با انتخاب این زبان آموزشی ممکن است از فرصت های تحصیلی کم تری بهرمند شوید.

امروزه برخی دانشگاه های صربی در کنار ارائه برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی، برخی امکانات اضافی مانند مشاوره با اساتید به زبان انگلیسی را به دانشجویان خارجی ارائه می دهند. از طرفی در این دانشگاه ها شما می توانید در محیطی کاملا بین المللی و در کنار متقاضیانی از کشورهای مختلف دروس را فرا گرفته و علاوه بر یادگیری دروس تجربیات بسیار خوبی از تحصیل در محیطی بین المللی و چند فرهنگی به دست آورید. شما برای تحصیل در صربستان به زبان انگلیسی به یکی از مدارک زیر برای اثبات مهارت های زبانی خود نیاز دارید.

  • حداقل نمره آیلتس 6.5 است
  • حداقل امتیاز GTEC CBT 1210
  • حداقل نمره آزمون انگلیسی Duolingo 105
  • حداقل نمره آکادمیک Pearson PTE 58
  • حداقل نمره تافل 81 (آزمون مبتنی بر اینترنت)
  • حداقل امتیاز SAT 500 در بخش خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد آزمون SAT
  • آزمون انگلیسی کمبریج – حداقل نمره گواهینامه زبان انگلیسی پیشرفته (CAE) 176، سطح CEFR

شرط معدل برای تحصیل در صربستان

شرط معدل برای تحصیل در صربستان اصولا در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است اما طبق اطلاعات به دست آمده حداقل معدل لازم برای ورود به دانشگاه های این کشور خیلی سخت گیرانه نیست. امروزه دانشجویان برای تحصیل در صربستان در مقطع کارشناسی نیاز به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظرشان را دارند. الزامات معدل در این مقطع با توجه به برنامه تحصیلی و دانشگاه متفاوت می باشد و بهتر است شرایط بیشتر را به صورت جداگانه‌ برای رشته مد نظرتان در دانشگاه مورد نظر بررسی فرمایید.

دانشجویانی که قصد دارند تا در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل در صربستان بپردازند باید حتما GPA بالای 3.00 را داشته باشند. از طرفی در برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه بلگراد به حداقل معدل کم تری نیاز دارید. امروزه دانشجویان با حداقل GPA 2 (12 به بالا) می توانند برای این دانشگاه درخواست دهند.

معدل در ایرانمعدل بین المللی GPA
( 0 تا 20)بین A تا Fبین 0 تا 4
0 تا 9E، F0
10 تا 11D1
12 تا 13C2
14 تا 15B3
16 تا 20A4

در نهایت لازم به ذکر است که برای تحصیل در صربستان و در برخی رشته های تحصیلی مانند مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی ممکن است به معدل های بالاتری نیاز داشته باشید بدین ترتیب حتما پیش از ارائه درخواست شرایط و الزامات معدل را در سایت دانشگاه مورد نظر بررسی فرمایید.

روند ورود به دانشگاه های صربستان

روند ورود به دانشگاه های صربستان خیلی سخت نیست و تمامی دانشجویان بین المللی با گذشتن از چندین مرحله می توانند به یکی از بهترین دانشگاه های این کشور وارد شده و تحصیل در صربستان را آغاز کنند. به صورت کلی اولین گام برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور تسلط به یکی از زبان های انگلیسی و صربی و اخذ مدرک زبان مناسب می باشد.

پس از آن باید از بین دانشگاه های مختلف این کشور گزینه مد نظر خود را پیدا کرده و فرم درخواست و مدارک لازم را برای دانشگاه مد نظرتان ارسال فرمایید. در گام بعدی شما باید مدارک تحصیلی به دست آمده از مقاطع قبلی خود را به وزارت آموزش، علوم و توسعه فناوری صربستان به صورت حضوری یا آنلاین ارائه دهید و مبلغ 45 دلار نیز پرداخت کنید. این موسسه پس از انجام بررسی های لازم گواهینامه ای صادر کرده که نشان دهنده تایید ارزش مدرک شما در این کشور می باشد.

مهلت ورود به دانشگاه های صربستان
ثبت نام داوطلبان23 تا 26 ژوئن
انتشار لیست متقاضیان واجد شرایط26 جولای
28 ژوئن تا 2 ژوئیه
انتشار فهرست های رتبه بندیتا 5 جولای
ثبت نام12 تا 16 جولای

مرحله بعدی برای تحصیل در صربستان شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های مختلف می باشد. امروزه دانشگاه های این کشور برخی آزمون های ورودی را برای تعیین سطح متقاضیان و انتخاب بهترین گزینه های موجود انجام می دهند. این آزمون برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی برگزار می شود.

امکان تحصیل رایگان در صربستان

امکان تحصیل رایگان در صربستان اصولا در دانشگاه های دولتی این کشور و در مقاطع تحصیلی بالا مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد. اکثر دانشگاه های دولتی این کشور برنامه های تحصیلی به زبان صربستانی ارائه می دهند و دانشجویان برای تحصیل در صربستان باید حتما در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت کرده و نمرات بسیار بالایی به دست آورند.

از طرفی با توجه به اینکه رقابت برای ورود به مقطع کارشناسی این کشور بسیار بالا است اصولا امکان تحصیل رایگان در این مقطع وجود نداشته یا ظرفیت های دانشگاه های دولتی بسیار پایین است از همین رو دانشجویان برای قبولی و تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی باید حتما تسلط بسیار بالایی به زبان صربی داشته باشند و در آزمون ورودی نیز از خود عملکرد بسیار خوبی نشان دهند.

با این حال امکان تحصیل رایگان در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد یا دکترا بیشتر است و امروزه چندین دانشگاه در این مقاطع برنامه های تحصیلی رایگان یا مقرون به صرفه ای را ارائه می دهند و تمامی دانشجویان بین المللی و داخلی می توانند با استفاده از آن ها به تحصیل در صربستان به صورت رایگان بپردازند.

با این حال لازم به ذکر است که علاوه بر هزینه های لازم برای شهریه، هر دانشجو باید برخی هزینه های زندگی در این کشور را نیز پرداخت کند. 

هزینه های تحصیل در صربستان

هزینه های تحصیل در صربستان در موسسات آموزش عالی دولتی این کشور رایگان است اما دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید هزینه پرداخت کنند. این هزینه ها نسبت به بسیاری از کشورهای بین المللی مقرون به صرفه تر می باشد.

شهریه های تحصیل در صربستان اصولا با توجه به شرایطی مانند دانشگاه و رشته تحصیلی تعیین می شود اما این هزینه حدودا بین 1000 تا 7000 یورو در سال برآورد شده است. شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد هزینه تحصیل در هر دانشگاه را در جدول زیر مشاهده فرمایید.

نام دانشگاههزینه تحصیلی
دانشگاه بلگراداز 1000 یورو (تقریباً 1100 دلار) تا 5000 یورو (تقریباً 5500 دلار)
دانشگاه نوی ساداز 2000 یورو (تقریباً 2200 دلار آمریکا) تا 5500 یورو (تقریباً 6015 دلار)
دانشگاه نیستا 5500 یورو (تقریباً 6015 دلار)
دانشگاه کراگویواچاز 1125 یورو (تقریباً 1230 دلار) تا 3000 یورو (تقریباً 3300 دلار)

امروزه دانشجویان برای تحصیل لیسانس پاره وقت باید حدودا 130 دلار در ترم و برای تحصیل مقطع لیسانس به صورت تمام وقت 160 دلار در هر ترم بپردازند.

 هزینه های تحصیل مدرک کارشناسی ارشد دانشگاهی در دانشگاه نووی ساد 160 دلار در هر ترم می باشد و دانشجویان برای تحصیل در رشته های مدیریت بازرگانی و اقتصاد باید حدودا 1500 یورو بپردازند.

نوع برنامهمدت زمانحداقل هزینه در سال (دلار)میانگین هزینه در سال (دلار)
کارشناسی3-4 سال10672669
کارشناسی ارشد1-2 سال21353202
برنامه های یکپارچه5-6 سال37366405
دکترا3 سال2,1352302

کار پس از تحصیل در صربستان و اقامت آن

کار پس از تحصیل در صربستان و اقامت آن یکی از فرصت های عالی برای دانشجویان بین المللی در این کشور می باشد. در حال حاضر مدارک ارائه شده توسط دانشگاه های کشور صربستان در تمامی کشور های اروپایی به رسمیت شناخته شده و دانشجویان می توانند در صربستان یا دیگر کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند.

امروزه صربستان از نظر اقتصادی در جایگاه خوبی قرار داشته و نرخ اشتغال بالایی دارد. از همین رو دانشجویان می توانند از فرصت های شغلی مختلف این کشور استفاده کرده و پس از اتمام تحصیل در صربستان با یافتن شغل مناسب و تغییر اقامت تحصیلی به اقامت کاری از مزایای زندگی و اشتغال در صربستان بهرمند شوند. چنانچه به تازگی از دانشگاهی در صربستان فارغ التحصیل شده اید می توانید با اخذ اجازه اقامت موقت در این کشور بمانید و به دنبال شغل مورد نظرتان بگردید. اجازه اقامت موقت در این کشور حدودا یک سال اعتبار دارد و دانشجویان باید 30 روز پیش از انقضای ویزا یا مجوز فعلی خود درخواست این اجازه اقامت را ارسال کنند.

پس از آن که شغل مورد نظرتان در این کشور پیدا کرده و قرارداد کاری را منعقد کردید باید از طریق کارفرمای خود و برای ویزای کاری درخواست دهید. پس از آن می توانید با داشتن مجوز اقامت مناسب به زندگی و اشتغال در این کشور بپردازید و پس از گذشت چند سال نیز اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

مزایای تحصیل در صربستان

امروزه سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از متقاضیان را به خود مشغول کند این است که مزایای تحصیل در صربستان چیست و چرا باید این کشور را برای زندگی انتخاب کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت امروزه یکی از مهم ترین مزیت های تحصیل در صربستان امکان تحصیل مقرون به صرفه است زیرا این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی هزینه های تحصیلی کم تری دارد.

از طرفی دانشگاه های مختلف صربستان در کنار زبان صربی برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی را ارائه می دهند. از همین رو شما برای تحصیل در این کشور نیاز به یادگیری زبان صربی ندارید و تنها با تسلط به زبان انگلیسی می توانید به تحصیل پرداخته و مدارک تحصیلی بسیار معتبری به دست آورید.

سیستم آموزش عالی در صربستان مطابق با استانداردهای اروپایی مندرج در فرآیند بولونیا طراحی شده و دانشگاه های این کشور از سیستم انتقال اعتبار اروپا ECTS استفاده می کنند. بدین جهت تمامی دانشجویان با انتخاب صربستان می توانند مدارک تحصیلی بسیار معتبری به دست آورند که در سراسر اروپا معتبر است.

تیم مشاوره هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در کنار شما هستند تا مسیر مهاجرت برای شما کم ریسک تر و سریع تر باشد.

یکیاز مواردی که شما را در این مسیر معطل می کند و برای برخی افراد به چالش بسیار بزرگی تبدیل می شود اخذ مدارک زبان بین المللی برای تحصیل در کشورهای خارجی است.

در وبینار ارائه شده همکار ما زهرا اشتیاقی راه های تحصیل بدون مدرک زبان در دانشگاه های خارج از کشور را به شما خواهد گفت ، این وبینار را از دست ندهید.

پخش ویدیو

سوالات پر تکرار تحصیل در صربستان

شهریه های تحصیل در صربستان اصولا با توجه به شرایطی مانند دانشگاه و رشته تحصیلی تعیین می شود اما این هزینه حدودا بین 1000 تا 7000 یورو در سال برآورد شده است.

امروزه دانشگاه ها و موسسات آموزی مختلف در این کشور برنامه های تحصیلی به زبان صربی و انگلیسی را ارائه می دهند.

بله، امروزه امکان تحصیل رایگان اصولا در دانشگاه های دولتی این کشور و در مقاطع تحصیلی بالا مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد.

یکی از مهم ترین مزیت های تحصیل در صربستان امکان تحصیل مقرون به صرفه است زیرا این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی هزینه های تحصیلی کم تری دارد.

بله، امروزه کشور صربستان میزبان بیش از 170 برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی است و از همین رو دانشجویان بین المللی که به زبان صربی تسلط کافی ندارند می توانند برای یکی از برنامه های انگلیسی زبان این کشور درخواست دهند.

چنانچه شما نیز رویای تحصیل در صربستان را در سر می پرورانید توصیه می کنیم برای آشنایی با شرایط و الزامات تحصیلی در این کشور، از طریق دفتر غرب و دفتر مرکزی تهران یا دفتر شیراز با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در تماس باشید. شما همچنین می توانید روش های مختلف مهاجرتی به همراه شرایط و الزامات هر روش را در مقاله مهاجرت به صربستان مطالعه فرمایید.  

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *