تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد که به عنوان یکی از ده کشور برجسته دنیا از لحاظ رفاه و امنیت اجتماعی شناخته می شود و اکثر مردم آن با زبان انگلیسی آشنایی دارند متقاضیان بسیار دارد و بدون شباهت به دیگر کشور های جهان که بر نتایج تحقیقات متمرکز هستند ، دانشگاه های سوئد به شدت بر دانشجویان خود متمرکز می باشند.

همه دوره ها و برنامه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های این کشور کار گروهی ، نوآوری و تفکر انتقادی را تشویق می کنند و مؤسسات آموزش عالی به دلیل استاندارد سازی تحصیل و مدرک تحصیلی خود از فرایند بولونیا پیروی می کنند که همین امر سبب سهولت انتقال دانشجو می شود.

تحصیل در تمام مقاطع در دانشگاه های سوئد امکان پذیر است که شرایط خاص خود را در پذیرش دارند ، با تحصیل در سوئد یک فضا و محیط متفاوتی را هم در تحصیل و هم در زندگی خود تجربه خواهید کرد.

در این مقاله با ما همراه باشید تا تحصیل در کشور سوئد را از تمامی جنبه های مهم آن بشناسیم و شما عزیزان می توانید جهت هرگونه سوال با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس حاصل نمایید ؛ همچنین می توانید مقالات دیگر سایت را مطالعه کنید و اطلاعات خود را تکمیل نمایید ، خواندن مقاله کامل و مفصل تحصیل در خارج از کشور را اکیداً به شما پیشنهاد می کنیم.

سوئد میزبان بهترین سیستم آموزشی

سیستم آموزشی سوئد یکی از پیشرفته ترین ها در دنیا است و توجه دولت و اختصاص بودجه های کلان برای توسعه بخش آموزشی ، سوئد را از بسیاری از کشور ها متمایز کرده است ، دانشمندان و نخبه های زیادی در این کشور به تحصیل و تدریس پرداخته اند که تاکنون بیش از سی جایزه نوبل را در حوزه های مختلف برای کشور سوئد به ارمغان آورده اند.

مدل تدریس در دانشگاه های سوئدی و کالج های دانشگاهی بر اساس شعار ” آزادی با مسئولیت ” است ، این بدان معنی است که دانشجویان این کشور کمتر از دیگر نقاط جهان تحت آموزش اساتید تحصیل می کنند ، تحصیل در دانشگاه های این کشور دانشجو محور است و دانشجویان به صورت فردی یا گروهی به مطالعه می پردازند.

سیستم آموزشی در کشور سوئد بسیار مدرن و مطابق با آخرین روش های آموزشی در جهان انجام می پذیرد و کسانی که از ایران قصد مهاجرت تحصیلی به سوئد را دارند از لحاظ آموزشی از همان مقطع اول ابتدایی تا پیمودن تحصیلات دانشگاهی هیچ گونه مشکلی نخواهند داشت.

هرساله ایرانیان زیادی به این کشور مهاجرت کرده و در آن به کار و فعالیت مشغول می شوند ، دانشجویان از جمله بیشترین مهاجرین به این کشور هستند و سیستم آموزشی قوی باعث شده تا دانشجویان بتوانند در یک محیط علمی تحصیل کنند.

تحصیل در سوئد

سیستم آموزشی سوئد

هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی به جهت تحصیل در بهترین دانشگاه های سوئد ، این کشور را به عنوان یک مقصد برتر در میان تمام کشور های جهان بر می گزینند و تحصیل در رشته های مختلف را آغاز می کنند اما برخی نیز به دلایل مختلف تمایل دارند تا از مقاطع قبل از ورود به دانشگاه به سیستم آموزشی این کشور وارد شده و تحصیل در مدارس این کشور را تجربه نمایند.

سیستم آموزشی سوئد

تحصیل در سوئد از هفت سالگی به صورت رسمی آغاز می شود و ۹ سال آموزش اجباری را شامل می شود ، قبل از سن ۷ سالگی گذراندن دوره مهد کودک دلخواهی است و به عنوان یک دوره آموزشی و تفریحی توصیه می شود که امکان بودن در آنها از سن یک سالگی امکان پذیر است و برای والدین شاغل می تواند بسیار مناسب باشد.

دانش آموزان در سن شش سالگی به دوره پیش دبستانی وارد می شوند که ترکیبی از مهدکودک و دبستان بوده و بچه ها به خوبی آماده ورود به دوره ابتدایی می شوند ، در دوره ابتدایی که تا سن ۱۶ سالگی را شامل می شود.

دانش آموزان تمام آموزش های لازم در رابطه با نیازهای اصلی جامعه فرا گرفته و تا سال ششم تحصیلی نمره ای را دریافت نخواهند کرد و به والدین گزارش پیشرفت داده خواهد شد ، از سال ششم به بعد شیوه آموزشی تغییر کرده و دانش آموزان نمره دروس را در سطوح مختلف کسب می کنند.

سیستم آموزشی سوئد در دوره متوسطه

این دوره سیستم آموزشی سوئد به صورت اختیاری برای کسانی که با موفقیت دوره ابتدایی را پشت سرگذاشته اند برگزار می شود ، برای پذیرفته شدن در این دوره باید دانش آموزان معیار های مشخصی را پشت سر بگذارند که بیشتر آنها در رابطه با نمره کسب شده توسط دانش آموزان است.

متناسب با مدرسه و برنامه تحصیلی که قصد اقدام تحصیل در آن را دارید این معیار ها می تواند متفاوت باشد ، نمرات دانش آموزان در ۱۶ درس و مهارت مختلف به صورت کارنامه ای به آنها ارائه می شود و مجموع از ۳۲۰ محاسبه می گردد.

تحصیل در برخی مدارس این مقطع می تواند آزمون ورودی را نیز شامل شود ، اکثر دانش آموزان سوئدی با وجود اختیاری بودن این دوره در آن شرکت می کنند تا مجوز لازم جهت ورود به دانشگاه را به دست آورند ، تحصیل در این دوره به دانش آموزان کمک می کند که استعداد های خود را شناخته و بدانند که تحصیل در کدام رشته در دانشگاه مناسب آنها می باشد.

مدارس کشور سوئد اصولا توسط شهرداری ها اداره می شوند و تعداد کمی به عنوان خصوصی و شبانه روزی با دریافت شهریه مشخص فعالیت می کنند ، کسانی که موفق به پایان رساندن دوره متوسطه می شوند می توانند با فراهم نمودن سایر پیش نیازهای مشخص شده به دانشگاه و رشته تحصیلی دلخواه خود وارد شوند.

تحصیل در سوئد با مدرک دیپلم

سیستم آموزشی سوئد در مدارس این کشور را شناختیم و دریافتیم اما بسیاری از دانشجویان علاقه مند به دانشگاه های این کشور با داشتن مدرک دیپلم از مدارس کشور خود قصد ورود به مراکز آموزش عالی در سوئد را دارند.

تحصیل در سوئد با مدرک دیپلم

اهداف تحصیلات عالی به طور عمده توسط قانون تحصیلات عالی سوئد و دستورالعمل آموزش عالی این کشور اداره می شوند ، آنها مشخص می کنند که تمام آموزش ها در دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی باید بر اساس اصول علمی طراحی و عملی شوند.

کسانی که مدرک دیپلم خود را در دست دارند باید تمامی رشته های تحصیلی و دانشگاه های این کشور را به دقت بررسی نموده و یک رشته تحصیلی را از میان هزاران رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های سوئد انتخاب نمایند ، سپس تمامی اسناد مشخص شده از سوی دانشگاه را فراهم نموده و با پر نمودن فرم درخواست هزینه لازم را نیز پرداخت نمایند.

هنگام بررسی و انتخاب دانشگاه به شما توصیه می نماییم تا بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط هر دانشگاه را به خوبی جستجو نموده و از شرایط آن مطلع گردید ، داشتن معدل بالا و هم چنین مدرک تسلط به زبان انگلیسی و سوئدی از شرایط اصلی تحصیل در سوئد هستند.

هنگامی که تحصیل خود را در دانشگاه های سوئد انتخاب می نمایید توانایی ارزیابی انتقادی مستقل ، توانایی شناسایی ، شکل دادن و حل مشکلات را خواهید یافت و آمادگی برای تغییر در زندگی حرفه ای دانشجویی را به دست خواهید آورد.

کارشناسی و کارشناسی ارشد در سوئد

داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی شرط اصلی ورود به مقطع لیسانس دانشگاه های سوئد است ، برخی از رشته ها سه سال و برخی ۴ سال به طول می انجامد و داوطلبان می توانند زبان تحصیل و یا دروس پیش نیاز را در کالج های مربوطه سپری کنند ، دوره بعدی کارشناسی ارشد است که تقاضا برای تحصیل در آن بیشتر از دوره لیسانس است و بسته به رشته تحصیلی می تواند یک یا دو سال زمان ببرد.

مقطه کارشناسی در سوئد

در بهترین دانشگاه های سوئد دو نوع مختلف برنامه های کارشناسی ارشد وجود دارد ، برنامه کارشناسی ارشد دوساله ( ۱۲۰ ECTS ) و یا کارشناسی ارشد یک ساله ( ۶۰ ECTS ) ، در دانشگاه های این کشور ، همکاری برنامه های کارشناسی ارشد با صنعت خیلی رایج است که به دانشجویان فرصتی برای ترکیب مطالعات و کار عملی را می دهد که در نهایت می تواند برای استخدام دانشجو بسیار سودمند باشد.

در واقع دوره کارشناسی ارشد شامل حدود ۷۵٪ آموزش و ۲۵٪ تحقیق برای پروژه پایان نامه است ، متقاضی برای ورود به دوره های کارشناسی ارشد ( دوره دوم یا فوق لیسانس ) باید یک مدرک کارشناسی معادل Kandidatexamen سوئدی از یک دانشگاه شناخته شده بین المللی دریافت کرده باشد.

متقاضی باید مهارت خود در زبان انگلیسی را با استفاده از یک آزمون بین المللی شناخته شده ، از قبیل تافل ، آیلتس ، و غیره اثبات کند.

تحصیل مقطع دکترا در سوئد

آخرین و بالاترین مقطع تحصیلی در دانشگاه های کشور سوئد دوره دکترا است که امتیازات ویژه ای را نیز در اختیار پذیرفته شدگان قرار می دهد ، این دوره با توجه به رشته انتخابی بین سه تا پنج سال زمان برده و در نهایت با دفاع از یک پایان نامه آموزشی به اتمام می رسد.

تحصیل مقطع دکترا در سوئد

دانشگاه های سوئد در رشته های تحصیلی دکترا خود آموزشی ارائه نمی دهد ؛ در عوض ، برنامه ها عمدتا مبتنی بر تحقیق هستند ، به این معنی که بیشتر وقت خود را صرف تحقیق در مورد پایان نامه خود می کنند ، مطالعات نظری در قالب دوره های کوچک یا سمینارها همچنین جزء مهمی از این دوره ها است.

و خوب است بدانید که تحصیل مقطع دکترا در سوئد شغل محسوب شده و دانشجویان در طول تحصیل مبلغی را به عنوان حقوق دریافت خواهند کرد البته لازم به ذکر است که از سال ۲۰۱۵ دیگر دانشگاه های سوئد مستقیماً در مقطع ارشد دانشجوی دکترا نمی پذیرند و اگر شخصی مایل به تحصیل در دوره دکترا باشد ، باید دوباره مقطع ارشد را بخواند (Re-Master) تا بتواند بورسیه دکترا را دریافت نماید.

این قانون در رابطه با دانشجویان اروپایی وجود نداشته و متقاضیان از سراسر جهان باید آن را سپری کنند ، دانشجویان پس از اتمام دوره خود می توانند برای دریافت اقامت اقدام کرده و به یک شهروند سوئدی تبدیل شوند.

مدارک مورد نیاز مقطع دکترا در سوئد

سوابق تحصیلی : برای متقاضیان دوره دکترا داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر الزامی است ، این مدارک باید به همراه ریز نمرات به صورت ترجمه ارائه شود.

داشتن معدل بالا نیز از جمله مواردی ست که شانس تحصیل در دانشگاه های عالی و دریافت بورس تحصیلی را بسیار بالا می برد ، سابقه تحصیلی مانند مقاله های بین المللی ، چاپ کتاب و غیره کمک شایان توجهی به دانشجویان متقاضی خواهد نمود.

مدرک زبان : مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6،5 به صورت معمول از سوی دانشجویان تقاضا می شود اما دانشجویان دکترا باید به صورت کامل به این زبان مسلط باشند از این رو هر چه نمره بالاتر باشد امتیاز بالاتری به دانشجو تعلق می گیرد البته در سیستم آموزشی کشور سوئد تمامی دانشگاه ها اجازه اعطای مدرک دکترا را نداشته و کسانی که متقاضی تحصیل در این دوره هستند با انتخاب های محدود تری رو به رو هستند.

یکی از دلایل اصلی انتخاب دانشگاه های سوئد اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان دکترا است ، تحصیل مقطع دکترا در سوئد در سال های گذشته با اعطای بودجه دولت به دانشگاه ها به صورت رایگان صورت می گرفت اما با افزایش پذیرش دانشجویان خارجی قانون دریافت شهریه به تصویب رسید.

از این رو تمامی دانشجویان خارجی موظف به پرداخت شهریه هستند ، اما دانشگاه های این کشور به دنبال جذب هرچه بیشتر استعدادهای تحصیلی ، بورس های تحصیلی را در اختیار دانشجویان با رزومه قوی قرار می دهند.

برای تحصیل در مقطع دکترا ، دانشگاه های ایتالیا هم دارای شرایط بسیار خوبی هستند ، این شرایط را در مقاله تحصیل درایتالیا به طور کامل توضیح داده ایم.

تحصیل رشته های مهندسی در سوئد

در مقطع آموزش عالی دانشگاه های سوئد رشته های مهندسی از توجه خاصی برخوردار بوده و در دانشگاه های برتر این کشور می توان موفق به تحصیل در رشته مهندسی دلخواه خود شد ، رشته مهندسی نیز مانند تمامی رشته های دانشگاهی شامل سطح پایه ( دوره لیسانس ) ، پیشرفته ( فوق لیسانس ) و دکترا است که در برخی از رشته ها دوره لیسلانس با پشت سر گذاشتن 180 واحد تئوری و نظری به پایان می رسد.

تحصیل رشته های مهندسی در سوئد

کشور سوئد دانشجویان را در طول تحصیل با انجام پروژه های مختلف آماده ورود به بازار کار ساخته و آنها را با یادگیری مهارت های گوناگون آماده فعالیت در مشاغل حرفه ای می نماید.

کیفیت و استانداردهای بالای زندگی در تمامی شهرهای سوئد دوره تحصیل لذت بخشی را برای دانشجو رقم زده و این شانس را به او می دهد تا بتواند برای کار و یا ادامه تحصیل به کشورهای مطرح دنیا مهاجرت کند ، هزینه های تحصیل در سوئد مقرون به صرفه است و همین موضوع را نیز می توان از دیگر مزایای تحصیلی در سوئد دانست.

برخی از رشته های مهندسی عبارتند از : مهندسی عمران / مهندسی برق و مخابرات / مهندسی مکانیک / مهندسی الکترونیک / مهندسی معماری / مهندسی کامیپوتر / مهندسی آب و منابع زیر زمینی / مهندسی فناوری اطلاعات / مهندسی شیمی / مهندسی پزشکی.

اشتغال در سوئد با تحصیل رشته های مهندسی

دانشجویان علوم مهندسی در رشته های مختلف با موقعیت های خوبی در حوزه تحصیلی خود روبه رو هستند و شرکت و سازمان ها برای پست های مختلف تمایل به جذب این دانشجویان دارند.

وجود بازار کار مرتبط تضمین کننده رفاه و پیشرفت در زندگی دانشجویان است و موجب می گردد تا سوئد نه تنها از لحاظ وجود محیط آموزشی ایده آل بلکه در زمینه کاری نیز از جمله کشورهای شاخص به شمار برود ، تحصیل رشته های مهندسی در سوئد از محبوبیت بالایی برخوردار است و کار در این کشور هم جذابیت های خاص خود را دارد.

یکی از مزیت های تحصیل رشته های مهندسی در دانشگاه های سوئد وجود زبان انگلیسی در تمامی مقاطع حتی دوره لیسانس در دانشگاه ها است و تمرین کارهای عملی همراه با کلاس های درس مهات لازم جهت ورود به بازار کار را به راحتی برایتان فراهم می سازد.

رشته های مهندسی از جمله مواردی هستند که به دلیل نیاز به وسایل و پروژه های مختلف امکان دریافت بورسیه ای سوی دانشگاه وجود داشته و می توان بخش زیادی از شهریه خود را از طریق کمک های مالی دریافت نمود.

دانشگاه استکهلم ، دانشگاه چالمرز ، دانشگاه اوپسالای ، دانشگاه لوند ، دانشگاه کی اچ تی ، دانشگاه گوتنبرگ و غیره از برتین های سوئد در سطح بین الملل در رشته های مهندسی هستند ، قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه های مهندسی برق سوئد در اوپسالا ، لوند ، گوتنبرگ و استکهلم قرار دارند.

اگر به طور خاص رشته های مهندسی را دوست دارید ، می توانید در انگلستان در معتبر ترین دانشگاه های مهندسی جهان ، تحصیل کنید ، مرور مقاله تحصیل در انگلستان را از دست ندهید.

دوره های زبان در سوئد

تمام مردم زبان سوئدی را به عنوان زبان رسمی خود پذیرفته اند اما زبان انگلیسی نیز در میان آنها جایگاه ویژه ای دارد و بیش از ۹۰% مردم به آن مسلط هستند ، از این رو دانشجویان محصل در این کشور به هر دو زبان انگلیسی و سوئدی نیاز خواهند داشت.

دوره های زبان در سوئد

حتی افرادی که مشتاق به تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد هستند ، باید به زبان سوئدی نیز تسلط کافی داشته باشند زیرا برای زندگی در این کشور و اخذ اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل آشنائی به این زبان الزامی است.

دوره های زبان انگلیسی و سوئدی در این کشور برگزار می شود و دانشجویان با توجه به نیاز خود می توانند در هر یک از دوره ها شرکت نمایند ، این دوره ها با هزینه ها و شرایط مختلف در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و شما با توجه به بودجه ای که به این امر اختصاص داده اید و زمانی که در اختیار دارید می توانید در یکی از مناسب ترین آنها ثبت نام کنید.

جهت یادگیری زبان سوئدی شما باید ابتدا هدف اصلی خود از یادگیری زبان سوئدی را مشخص کنید ، اگر قصد یادگیری زبان سوئدی جهت یافتن کار را دارید باید در حوزه ای که می خواهید در آن فعالیت کنید توانایی زبانی خود را بالا ببرید و یا اگر می خواهید در یکی از دانشگاه های این کشور تحصیل کنید باید در رشته تحصیلی خود و بخش های تخصصی آن تمرکز کنید.

یادگیری زبان سوئدی

زبان سوئدی در حدود ۲۲۰ دانشگاه در تقریبا ۴۰ کشور آموزش داده می شود اما بهترین مقصد یادگیری آن کالج و دوره های متنوع در داخل کشور سوئد است ، دوره های زبان سوئد در آموزشگاه ها و موسسات مختلف این کشور با مدت زمان های مختلف به متقاضیان ارائه می شود ، کلاس هایی که برای یادگیری تشکیل می شوند محتوا و دوره سنی گوناگون دارند و در پایان به محصلین گواهینامه اعطا می کنند.

موسسات خصوصی دوره های خود را به صورت پاره وقت و ساعات متنوع ارائه می دهند که برای کسانی که می خواهند در کنار تحصیل و یا کار زبان سوئدی را فرا بگیرند بسیار مناسب تر است ، دقت داشته باشید که با ثبت نام در دوره های زبان سوئدی اجازه اقامت در کشور سوئد را دریافت نخواهید کرد.

شما باید بعد از به اتمام رساندن دوره زبان در جایی به کار مشغول شده و یا در دانشگاه ثبت نام کنید تا مجوز زندگی در سوئد را دریافت کنید.

دوره های زبان در سوئد به اشکال مختلف برگزار می شود ، برخی از این دوره ها یکساله ، برخی شش ماهه و برخی ترمی هستند ، بیشتر سازمان های آموزش بزرگسالان که دوره های زبان سوئدی ارائه می دهند عبارتند از :

 • Folkuniversitetet
 • Medborgarskolan

کالج های زبان سوئدی

برخی از دوره های زبان سوئدی در کالج ها همزمان با دوره های زبان انگلیسی برگزار شده و می توان در بهترین دانشگاه های سوئد همراه با داشتن خوابگاه آنها را پشت سر گذاشت.

کالج های زبان سوئدی

طیف گسترده ای از دوره های زبان سوئد از طریق انجمن های آموزش بزرگسالان ، با مدت زمان و سطح عادی یا فشرده در دسترس است ، علاوه بر این دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان سوئدی را دارند باید در آزمون مهارت زبان سوئدی ( TISUS ) شرکت کنند ، این آزمون مانند آیلتس و تافل تراز بندی ندارد و جواب آزمون قبول یا مردود است.

از جمله موسساتی که دوره های زبان سوئد در آن ها ارائه می شود می توان به سوئد اکسپرس ، دوره تابستانی بین المللی اوپسالا و انجمن سلطنتی فرهنگ سوئد اشاره کرد ، این دوره ها ، زبان سوئدی را برای متقاضیان سطوح مختلف متناسب با هدفشان ارائه می دهند که در نهایت مدرکی مطابق با معیارهای اصلی اروپا و قابل ارائه در تمام کشورها به شما اعطا می کنند.

انجمن ها و نهادهای زیر در سوئد دوره های تابستانی را ارائه می دهند :

 • انجمن سلطنتی فرهنگ سوئدی در خارج از کشور
 • سوئد اکسپرس ( گوتنبرگ ، استکهلم ، مالمو ، گوتلند و مکان های دیگر
 • جلسه تابستانی بین المللی اوپسالا ( اوپسالا )

دوره های موسسه سوئدی

موسسه سوئدی دوره های تابستانی بین المللی را سازماندهی می کند ، این دوره ها ، که در همکاری با کالج های مستقل آموزش بزرگسالان به نام دبیرستان های محلی ( folkhögskolor) برگزار می شود.

عمدتا برای دانش آموزان یا دانشجویانی است که در حال تحصیل در سوئد هستند ،گاهی اوقات دانشجویان دیگر نیز بسته به تعداد مکان های موجود ، مجاز به ثبت نام می شوند ، با این حال ، متقاضیان باید زبان سوئدی را برای ۱۰۰ ساعت یا بیشتر مطالعه کنند تا واجد شرایط ثبت نام باشند.

الزامات یادگیری زبان سوئدی در سوئد

کسانی که برای تحصیل در دوره های زبان سوئد اقدام می کنند در صورتی که بیشتر از سه ماه قصد ماندن در این کشور را دارند باید مجوز اقامت دریافت کنند ، این قانون برای افراد اتحادیه اروپا صدق نمی کند و آنها بدون داشتن ویزا می توانند در این کشور زندگی کنند.

تحصیل در دوره های زبان کشور سوئد قوانین مشخصی دارند که با رعایت آنها می توان مدرک مورد نیاز را دریافت کرد و به ادامه تحصیل یا کار مشغول شد ، برای ثبت نام در تمامی کلاس ها باید شهریه را ابتدا به صورت یکجا پرداخت کنید و تمام آنها از شما مدرک زبانی که نشان دهنده آشنایی با سطوح اولیه این زبان است را درخواست می کنند.

اقدامات لازم برای صدور ویزا بر عهده برگزار کنندگان دوره است که شرایط سختی برای اخذ آن وجود ندارد ، هزینه شرکت در این دوره های بستگی به خدماتی ارائه شده دارد ، به عنوان مثال یک کالج ممکن است همراه با تحصیل به شما مکانی برای اقامت و امکانات مورد نیازتان را ارائه دهد که هزینه بیشتری به همراه خواهد داشت.

سپری کردن این دوره در کشور سوئد مزایای زیادی برای شما دارد که از مهم ترین آن می توان به آشنایی با کشور و جامعه سوئد اشاره کرد ، شما با زندگی در سوئد همراه با سپری کردن دوره های زبان شیوه زندگی در شهر و جامعه ای که با آن سرو کار دارید را یاد می گیرید و با آمادگی بیشتری به دانشگاه وارد خواهید شد.

تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد

امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز برای مهاجرین در کشور سوئد وجود دارد و دوره های آن نیز مانند زبان سوئدی با شرایط مختلف به متقاضیان ارائه می شود ، بهترین مزیت سیستم آموزشی این کشور قرار دادن دوره های پیش دانشگاهی انگلیسی می باشد ، یعنی اگر دانشجویی به هر دلیلی فرصت کافی برای بهبود زبان انگلیسی در کشور خود را نداشته در این کشور فرصت یادگیری کامل زبان انگلیسی به او داده می شود.

تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد

اصولا در سطح بین الملل مدرک آیلتس و تافل از دانشجویان پذیرفته می شود و شما موظف به ارائه آن هستید ، امکان اخذ این مدرک برای شما در داخل و خارج از کشور سوئد وجود دارد.

دوره های ترمی زبان انگلیسی دو بار در سال برگزار می شوند که هر کدام تقریبا ۴ ماه زمان برده و داشتن مدرک پیش دانشگاهی برای ثبت نام الزامی است ، این دوره ها بیشتر مناسب کسانی است که قصد تحصیل در کشور سوئد را داشته و نیاز به زبان انگلیسی جهت تحصیل را دارند.

شما می توانید برای صرفه جویی در هزینه ها و مخارج خود در کشورمان ایران اقدام به یادگیری زبان انگلیسی کنید و با سپری کردن دوره های لازم و شرکت در آزمون نهایی مدرک آیلتس خود را به دست آورید ، کارشناسان ما قادرند تا شما را جهت ثبت نام در بهترین موسسات آموزش زبان یاری کنند.

دوره های زبان انگلیسی در سوئد

نوعی دیگر از دوره های زبان انگلیسی در سوئد یک سال تحصیلی را شامل می شود که نیاز به مدرک پیش دانشگاهی و آیلتس با حداقل نمره ۵٫۵ دارد.

این گزینه را می توان به عنوان بهترین انتخاب فراگیری زبان برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های سوئد معرفی کرد ، کسانی که در این دوره ثبت نام می کنند می توانند برای خانواده نیز درخواست ویزا دهند ، اگر قصد تحصیل در دانشگاه های سوئد را دارید برای این دوره نام نویسی کنید.

این دوره ها به صورت فشرده و عادی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و متقاضیان سال قبل از شروع تحصیل رسمی خود در دانشگاه را به فراگیری زبان اختصاص می دهند تا پس از کسب مهارت و تسلط کافی به رشته دلخواه خود به این رشته وارد شوند ، شما می توانید به منظور سپری کردن این دوره ها ویزا دریافت کرده و پس از به تمام رساندن کلاس ها و دریافت مدرک زبان اقدام به پذیرش در دانشگاه های سوئد نمایید.

تحصیل رایگان در سوئد

یکی از دغدغه های فکری دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور بالا بودن هزینه تحصیل است از این رو بعضی از موسسات و سازمان دولتی کشور سوئد شرایط تحصیل به صورت رایگان را برای دانشجویان فراهم نموده اند ، فرصت تحصیل به صورت رایگان از طریق اعطای بورسیه های تحصیلی مختلف صورت می پذیرد که با توجه به هر دانشگاه و شرایط تحصیلی دانشجو متغیر است.

تحصیل رایگان در سوئد

رسیدن به تحصیل رایگان را نمی توان مخصوص به دانشگاه ، رشته و یا مقطع خاصی دانست اما در دوره های کارشناسی ارشد و به ویژه دکترا ، دانشجویان شانس بسیار بالایی در دریافت کمک هزینه های مختلف دارند ؛ برای آگاهی از شرایط تحصیل رایگان توصیه می کنیم مقاله تحصیل در آلمان را نیز مطالعه کنید چراکه شرایط تحصیل رایگان در آلمان هم بسیار مطلوب است.

البته گفتنی ست که هنگامی که از تحصیل رایگان صحبت می کنیم منظور پرداخت تمامی هزینه ها از سوی دانشگاه نیست و دانشجویان باید بخشی از مخارج تحصیل در کشور سوئد را شخصا پرداخت نمایند ، اما شهریه دانشگاه که بیشترین و مهم ترین بخش هزینه تحصیل در سوئد است می تواند با کمک های مختلف کاهش یافته و حتی به صفر برسد.

علاوه بر دانشجویان ، محققان بین المللی نیز این فرصت را دارند تا با دریافت بورس های تحصیلی پژوهش های خود را در سوئد به اتمام برسانند ، در ادامه مقاله به انواع و شرایط بورسیه تحصیلی در سوئد می پردازیم اما داشتن معدل خوب و رزومه قوی از جمله مقالات بین المللی و چاپ کتاب را به عنوان موثرترین عوامل رسیدن به بورسیه تحصیلی در سوئد فراموش نکنید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوئد

بسیاری از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور به دنبال تایید مدرک تحصیلی خود از سوی وزارت علوم و یا وزارت بهداشت ایران هستند ، تایید شدن مدرک به این علاقه مندان کمک می نماید تا پس از پایان تحصیلات خود در صورتی که قصد بازگشت و کار در داخل کشورمان ایران را دارند نگرانی از این بابت نداشته باشند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوئد

وزارت علوم و بهداشت ایران هر ساله فهرستی از دانشگاه های مورد تایید خود در تمامی کشورها منتشر کرده و هر دانشگاه را در رتبه ای خاص قرار می دهد ، دانشگاه های کشور سوئد نیز به عنوان یکی از معتبرترین میزبان های جهان در اروپا ، دارای دانشگاه های متعددی در این فهرست است که البته در دسته های مختلف جای گرفته اند.

به عنوان نمونه چهار دانشگاه زیر به عنوان گزینه های ممتاز در کشور سوئد شناخته می شوند که علاوه بر آنها 6 مورد دیگر نیز همچنان در این دسته قرار گرفته اند ، شما می توانید جهت اطلاع از فهرست کامل دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوئد به کارشناسان موسسه مراجعه نمایید.

 • دانشگاه تکنولوژی Chalmers
 • دانشگاه گوتنبرگ
 • The Karolinska Institute
 • KTH ( Royal Institute of Technology )

بهترین دانشگاه های سوئد

تمامی دانشگاه های کشور سوئد از امکانات بی نظیر تحصیلی بهره مند هستند و دانشجویان در طول دوره تحصیل خود هر آنچه را نیاز دارند خواهند داشت ، اما در میان کلیه مراکز دانشگاهی این کشور برخی در رتبه بالاتری قرار گرفته و به عنوان مقصد اول تحصیل در این کشور شناخته می شوند ، در ادامه با ما باشید تا بهترین دانشگاه های سوئد را به شما معرفی نماییم.

بهترین دانشگاه های سوئد

دانشگاه لوند

دانشگاه لوند یکی از قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه ها در شمال اروپا است که در سال ۱۶۶۶ تاسیس شد ، این دانشگاه که عموما در میان صد دانشگاه برتر جهان قرار می گیرد ، جزو سه دانشگاه برجسته در سوئد بوده و یکی از قدیمی ترین و بزرگترین کتابخانه های سوئد را در خود جای داده است.

این مرکز همچنین دارای بیش از ۲۰ مرکز و موسسات تحقیقاتی سازمان یافته است و شعارآن Ad utrumque به معنی “آماده شدن برای کتاب و شمشیر” می باشد ، هشت دانشکده مدیریت و اقتصاد ، علوم اجتماعی ، علوم انسانی و الهیات ، علوم طبیعی ، هنر ، حقوق بخش های اصلی این دانشکده می باشند.

دانشگاه لوند با ۴۲۰۰۰ دانشجو ، تقریبا نیمی از جمعیت شهر لوند را تشکیل می دهند که ۲۰٪ آنها از خارج از سوئد هستند ، در حدود ۶۰۰ دانشگاه در بیش از ۷۰ کشور دنیا در تحقیقات ، برنامه های تبادل دانشجو مانند اراسموس با دانشگاه لوند در ارتباط هستند.

دانشگاه استکهلم

دانشگاه دولتی استکهلم ابتدا در سال ۱۸۷۸ به عنوان یک کالج تاسیس شد و توانست در سال ۱۹۶۰ عنوان دانشگاه را از آن خود نماید ، این دانشگاه با بیش از ۷۰۰۰۰ دانشجو ، یکی از بزرگترین دانشگاه های اسکاندیناوی محسوب می شود و دارای محوطه ای بسیار زیبا است.

این دانشگاه در مرکز پارک ملی شهر قرار گرفته و توسط جنگل های وسیع ، گیاهان و درختان ، از جمله ۸۰۰ گونه گیاهان گلدار و بیش از ۱۰۰ گونه از پرندگان و بخشی از دریای بالتیک احاطه شده است ، دانشگاه استکهلم جزء بهترین دانشگاه های سوئد و ۱۰۰ دانشگاه پرطرفدار جهانی در رشته های هنر و علوم انسانی است.

موسسه سلطنتی فناوری استکهلم KTH

موسسه فناوری سلطنتی در استکهلم بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه فنی سوئد است که از رتبه ۵ کشوری برخوردار است ، این دانشگاه یک موسسه پژوهشی و آموزشی قوی است که زمینه های مختلف تحصیلی از جمله علوم طبیعی ، مهندسی ، معماری ، مدیریت صنعتی و برنامه ریزی شهری را پوشش می دهد.

تقریبا یک سوم تحصیلات مهندسی و پژوهش های دانشگاهی سوئد در این دانشگاه انجام می شود ، افراد برجسته ای مانند بازیگر Dolph Lundgren ، مدیر عامل Elsevier Erik Engstrom و یکی از بنیانگذاران ولوو یعنی گوستاف لارسون ، فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده اند.

دانشگاه اوپسالا

دانشگاه اوپسالا که از قدیمی ترین و بهترین دانشگاه های سوئد است ، در سال ۱۴۷۷ و با تأکید قوی بر الهیات با۵۰ دانشجو شروع به کار کرد ، پس زمینه تاریخی این دانشگاه با فضای مدرن شهر اوپسالا در هم آمیخته و فضای بسیار زیبایی را ایجاد کرده است.

دانشگاه اوپسالا از رتبه دوم کشوری برخوردار و سه فیلد تحصیلی هنر و علوم اجتماعی ، پزشکی و داروخانه ، علم و فن آوری با حدود ۷۰ دوره کارشناسی در آن وجود دارد ، این دانشگاه با بیش از ۴۰۰ دانشگاه در سراسر جهان قراردادهای علمی امضا کرده است و روز به روز تعداد برنامه های علمی و کاربردی خود را گسترش می دهد.

با توجه به اینکه شروع به کار دانشگاه اوپسالا با رشته های دینی و مذهبی بوده ، هنوز زنگ کلیسای جامع در مراسم مهم و کلیدی این دانشگاه به صدا در می آید ، یکی دیگر از رسوم سنتی آن ، کلاه دانشجویی سفید است که برای اولین بار در دهه ۱۸۴۰ توسط دانش آموزان اوپسالا برای شناسایی خود استفاده شد.

امروزه هر سال برای به رسمیت شناختن بهار ، در مراسم جشن سالانه این کلاه به عنوان نماد دانشگاه بر سر گذاشته می شود ، همچنین این دانشگاه قدیمی ترین باغ گیاه شناسی در کشور را با بیش از ۹۰۰۰ گونه گیاه مختلف داراست.

شاهزاده پرنسس ویکتوریا سوئد در سال ۲۰۰۹ از این دانشگاه با مدرک کارشناسی فارغ التحصیل شد و آلفرد نوبل نیز در سال ۱۸۹۳ جایزه دکترای افتخاری دریافت کرد.

دانشگاه فناوری چالمرز

این دانشگاه بر تحقیق و آموزش در زمینه های فناوری ، علوم طبیعی ، معماری ، زیر دریایی و دیگر موارد مدیریت تمرکز داشته و دارای ۱۳ دپارتمان از جمله معماری و مهندسی عمران ، مهندسی و علوم کامپیوتر ، مهندسی الکترونیک ، علم مواد ، علوم ریاضی ، فیزیک ، زمین و محیط زیست ، اقتصاد و مدیریت فناوری می باشد ، حداقل نمره آیلتس قابل قبول برای پذیرش در این دانشگاه ۶٫۵ است.

تاریخ تاسیس این دانشگاه به سال ۱۸۲۹ باز می گردد و هم اکنون با دو پردیس در گوتنبرگ سوئد به جذب دانشجویان مشغول است ، این دانشگاه طیف وسیعی از برنامه های کارشناسی ارشد را در پردیس دانشگاه و از راه دور از طریق مرکز آموزش آنلاین به متقاضیان ارائه می دهد.

موسسه کارولینسکا سوئد

این دانشگاه که در مطالعات بین المللی پزشکی از معتبرترین دانشگاه های جهان به حساب می آید ، ابتدا بر پایه ی دانشگاه سلنا در نزدیکی شهر استکهلم در سال ۱۸۱۰ برای آموزش جراحان ارتشی تاسیس شد ، این دانشگاه از آن زمان تا کنون به طور قابل توجهی گسترش یافته و شامل دو محوطه دانشگاهی بزرگ است که محوطه دوم در جنوبی ترین نقطه استکهلم واقع شده است.

موسسه کارولینسکا طیف وسیعی از علوم بهداشتی و پزشکی شامل پزشکی ، دندانپزشکی ، روانشناسی ، روان درمانی ، دندانپزشکی ، ماما ، پرستاری ، سم شناسی ، بینایی سنجی ، فیزیوتراپی ، رادیوگرافی ، پاتولوژی و گفتاردرمانی را در مقاطع مختلف ارائه می دهد و دانشجویان آموزش و تحقیقات لازم را در بیمارستان مخصوص در نزدیکی دانشگاه کارولینسکا انجام می دهند ، بنابراین برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد مناسب است ، روی لینک کلیک کنید و مقاله کاملی در این زمینه را بخوانید.

این دانشگاه همچنین در برنامه های مبادله دانشجو با سایر دانشگاه ها در سطح بین المللی ، از جمله در استرالیا ، چین ، دانمارک ، فنلاند و هلند نیز شرکت می کند ، از بین هشت جایزه نوبل دریافتی سوئد ، پنج مورد مربوط به فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده اند ، علاوه بر برندگان جوایز نوبل ، برخی از مشهورترین سیاستمداران مانند Ewa Bjorling و Bengt Westerberg نیز در این دانشگاه تحصیل نموده اند.

دانشگاه علوم کشاورزی سوئد

این دانشگاه بزرگترین و بهترین دانشگاه علوم تحقیقاتی کشاورزی و منابع طبیعی حوزه اسکاندیناوی است که بودجه آن بر خلاف سایر دانشگاه های دولتی سوئد از طریق وزارت کشاورزی تامین می شود ، ۴ دانشکده دانشگاه عبارتند از : دانشکده باغ آرایی ، دانشکده باغبانی ، دانشکده منابع طبیعی و جنگلداری و دانشکده دامپزشکی و علوم دامی.

دانشگاه لینشوپینگ

این دانشگاه دولتی در سال ۱۹۷۵ در شهر لینشوپینگ تاسیس و اکنون یکی از بزرگترین موسسات آکادمیک سوئد به شمار می آید ، دانشکده های هنر و علوم ، علوم آموزشی ، پزشکی و علوم بهداشت و موسسه فناوری لینشوپینگ با رشته های متعدد دانشجویان را در تمامی مقاطع پذیرش می نمایند،.

موسسه فناوری بلکینگ

موسسه فناوری بلکینگ ( BTH ) در سال ۱۹۸۹ در استان بلکینگ در جنوب شرقی سوئد تاسیس شد، در میان تعداد زیادی از برنامه ها و دوره های آموزش داده شده به زبان سوئدی ، BTH دو برنامه کارشناسی و حدود ۱۸ برنامه کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی ارائه می دهد ، علاوه بر تعداد زیادی از ملیت هایی که در سطح دانشکده ها حضور دارند ، دانشجویان خارجی از سراسر جهان به موسسه یک محیط واقعا بین المللی داده اند.

بورسیه های تحصیلی در سوئد

همانگونه که در قسمت تحصیل رایگان در سوئد گفتیم یکی از فرصت های ارائه شده توسط دانشگاه های سوئد برای دانشجویان بین المللی اعطا بورس تحصیلی است ، این بورس های تحصیلی انواع مختلفی دارند و هر یک بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد را پوشش می دهند.

بورسیه های تحصیلی در سوئد

حدود ۱۸۰ بورس تحصیلی برای دانشجویان تمام وقت دوره کارشناسی ارشد که دوره تحصیل خود را در ترم پاییز آغاز می کنند وجود دارد ، مثلا دانشگاه چالمرز به دانشجویان بین المللی کاهش ۷۵ درصدی شهریه دانشگاه را اعطا می کند و کمک هزینه دانشگاه لوند بین ۲۵ تا درصد شهریه متغیر است.

انواع بورس تحصیلی در سوئد

بورس تحصیلی موسسه سوئدی Swedish Institute : یک سازمان دولتی در سوئد ، هر سال برای دانشجویان و محققان بین المللی ، بورس تحصیلی SI ارائه می دهد که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه ، شرایط دریافت و نحوه درخواست به وب سایت موسسه سوئدی مراجعه کنید.

ابتدا پرسش های متداول را بررسی کنید و اگر پاسخ خود را پیدا نکردید ، از طریق فرم موجود در پایین صفحه یک ایمیل بفرستید و یا از طریق صفحه فیس بوک خود ، با تیم بورس تحصیلی موسسه سوئدی ، تماس بگیرید البته پیشنهاد می شود قبل از همه این اقدامات و جهت راحتی کار خود ، با یک موسسه مهاجرتی تماس حاصل نمایید.

رقابت های بورس تحصیلی در دانشگاه های سوئد : هر ساله دانشگاه های سوئد از رقابت های بورس تحصیلی جهانی حمایت می کنند ، برای مثال دانشگاه گوتنبرگ سالانه لیستی از انواع کمک هزینه های تحصیلی را به صندوق بورس تحصیلی ارائه می دهد ، این یک فرصت خوب برای افراد جویای بورس تحصیلی در سوئد می باشد.

بورسیه انجمن ها و سازمان های خاص در سوئد : علاوه بر بورسیه سازمان های دولتی و رقابت های بورس تحصیلی دانشگاه ها ، انجمن ها ، بنیادها و سایر سازمان ها در سوئد نیز بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند ، هر سال فهرست جدیدی از بورسیه های تحصیلی در وب سایت سازمان ها و دانشگاه ها برای شما قرار داده می شود.

برخی از بورس های دانشگاهی در سوئد

بورس های تحصیلی برنامه ویزبه : تعدادی کمک هزینه تحصیلی برای برنامه های کارشناسی ارشد در دانشگاه های سوئد ارائه می کند که حدود ۹۰۰۰ کرون برای هزینه تحصیل و زندگی در این کشور را پوشش می دهد.

بورس دانشگاه بوراس : دانشگاه بوراس به دانشجویان واجد شرایط مقطع کارشناسی ارشد که نیازمند پرداخت شهریه دانشگاه هستند بورس تحصیلی اعطا می کند ، این بورس تحصیلی تنها تا ۷۵ درصد شهریه دانشگاه را پوشش می دهد و برای پوشش هزینه های زندگی طراحی نشده است.

بورس تحصیلی IPOET چالمرز : این بورسیه برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا در مقطع کارشناسی ارشد طراحی شده است که سبب تخفیف ۷۵ درصد شهریه دانشگاه برای دانشجویان واجد شرایط می شود.

بورس تحصیلی دانشگاه گوتنبرگ : با هدف کمک به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد طراحی شده و هزینه تحصیل دانشجو در کل دوره را پوشش می دهد.

بورس تحصیلی دانشگاه هالمستاد : دانشگاه هالمستاد هر ساله تعدادی بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی از کشور های خارج از اتحادیه اروپا اعطا می کند ، این بورس انواع مختلفی داشته و ۲۵ ، ۵۰ و ۷۵ درصد و یا کل هزینه تحصیل را پوشش می دهد.

موسسه سلطنتی KTH : این موسسه آموزشی هر ساله تعداد محدودی کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی از کشور های خارج از اتحادیه اروپا تدارک دیده است.

بورس تحصیلی دانشگاه استکهلم : این دانشگاه بورسیه تحصیلی که شامل شهریه دانشگاه است را به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا اعطا می نماید.

چگونگی دریافت کمک هزینه تحصیلی در سوئد

توجه داشته باشید که آگاهی از دوره درخواست برای کمک هزینه تحصیلی کارشناسی ارشد و یا دکتری بسیار مهم است ، زیرا این بورسیه ها در یک دوره زمانی خاص در سایت قرار داده می شود و مهلت ثبت نام آنها بسیار محدود و رقابتی می باشد ، برای استفاده به موقع از این فرصت های طلایی ، اکیدا به شما توصیه می کنیم که از یک موسسه مهاجرتی معتبر و خبره در زمینه امور مهاجرتی مشاوره بگیرید.

حدود سی دانشگاه از دانشگاه های این کشور به دانشجویان کمک هزینه تحصیلی اعطا می کنند ، البته موسسه SISS افراد واجد شرایط در مقطع کارشناسی ارشد را به طور کامل بورسیه می کند ، برای بهره مندی از بورسیه موسسه SISS باید شهروند یکی از کشور های واجد شرایط این موسسه باشید که خوشبختانه ایران جزو این کشور ها است.

گواهی تجربه کاری مدیریت به عنوان فرد ماهر و تحصیل کرده داشته و قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یکی از رشته های قابل قبول این موسسه را داشته باشید.

درخواست پذیرش از دانشگاه های سوئد

افراد علاقمند به تحصیل در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد باید درخواست خود را از طریق برنامه های کاربردی مرکزی سوئد ارسال کنند ، یک اصطلاح دیگر در سیستم آموزشی سوئد تحت عنوان Merit Rating ( MR ) به معنی « درجه توانایی » وجود دارد.

در واقع دانشگاه های سوئد بدین وسیله میزان توانایی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به سوئد را برای درخواست ثبت نام در دانشگاه ها مورد ارزیابی قرار می دهد.

در هر دانشگاه حد و مرزی برای MR وجود دارد ، در واقع هر کالج یا دانشگاهی پس از ارزیابی مدارک متقاضی مطابق نزدیکی توانایی فرد به سطح MR اعلام میکنند که احتمال پذیرش متقاضی در دانشگاه مورد نظر چه میزان است ، نمرات MR در دانشگاه ها هر سال ممکن است با سال قبل تفاوت داشته باشد.

مدارک پذیرش از دانشگاه های سوئد

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل و اعزام دانشجو به سوئد و پذیرش از دانشگاه های آن براساس مقطع تحصیلی متفاوت است ، به صورت کلی

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات ( متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی )
 • مدرک دانشگاهی ( متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری)
 • کپی پاسپورت
 • CV به زبان انگلیسی
 • مدرک آیلتس حداقل ۶
 • نامه انگیزه تحصیل در سوئد

هزینه های تحصیل در سوئد

تا قبل از سال ۲۰۱۱ تحصیل در سوئد برای دانشجویان خارجی‌ رایگان بود ، اما پس از آن ، قانونی مبنی بر پرداخت شهریه‌ برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا تصویب شد ، در حال حاضر دانشگاه رایگان در کشور سوئد برای دانشجویان ایرانی‌ وجود ندارد ، مگر اینکه دانشجویان موفق به دریافت بورسیه تحصیلی‌ شوند.

هزینه های تحصیل در سوئد

دوره دکترا اغلب با دریافت بورسیه همراه است و در شرایطی حتی دانشجویان دکترا به ازای کار تحقیقاتی‌ و یا تدریس حقوق دریافت میکنند و طول دوره دکتری از نظر اداره مهاجرت سابقه محسوب میگردد و چنانچه طول دوره چهار سال باشد پس از این مدت به دانشجو و خانواده اقامت دائم میدهند.

دانشجویانی که در برنامه تبادل دانشجو و انتقالی به سوئد می روند نیز ملزم پرداخت هزینه های تحصیلی نیستند ، برخی از این هزینه ها در ادامه عنوان شده است:

 • هزینه ی دوره زبان در حدود ۴۵۰۰ تا ۴۶۰۰ یورو
 • تحصیل در رشته‌های علوم انسانی ، حقوق و علوم اجتماعی به طور متوسط ۹۷۰۰ یورو در سال
 • هزینه رشته‌های مهندسی بسته به نوع رشته و دانشگاه تا ۱۵۰۰۰ یورو در سال
 • هزینه تحصیل پزشکی با توجه به دانشگاه و تعداد واحد‌های عملی‌ و آزمایشگاهی رشته منتخب ، مابین ۴۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو در سال
 • هزینه پذیرش و ثبت نام حدود ۱۰۰ یورو است که می توان به صورت آنلاین پرداخت کرد ، این مبلغ برای تمامی دانشجویان خارجی حتی دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا آمده اند و از پرداخت شهریه معاف هستند الزامیست.

سایر هزینه های تحصیل در سوئد

 • هزینه خرید کتاب های درسی در سوئد بر عهده خود دانشجو می باشد و هر دانشجو به طور متوسط ۷۵ یورو در ماه صرف کتاب می کند.
 • دانشجویان معمولا برای عضویت کمیسیون دانشجویان محلی به عضویت کمیسیون می روند و برای اینگونه فعالیت های اجتماعی حداقل ۷۰ یورو در ماه هزینه صرف می کنند.
 • هزینه مراقبت های بهداشتی برای دانشجویان بین المللی بسته به اینکه شهروند اتحادیه اروپا باشند یا نه ، متفاوت و حداقل ۳۰ یورو در ماه است.

اگر فردی پاسپورت یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس را داشته باشد ، از حق تحصیل رایگان در این کشور برخوردار خواهد بود.

ویزای تحصیلی سوئد

اگر شما علاقه مند به گذراندن دوره بیش از سه ماه در کشور سوئد باشید ، به اجازه اقامت نیاز خواهید داشت البته برای مطالعات کمتر از سه ماه نیز شهروندان در برخی کشورها باید یک ویزای دوره زبان در سوئد داشته باشند ، جهت ارسال درخواست به دانشگاه باید تمامی اسناد موردنیاز که در ادامه به آنها اشاره می شود را آماده سازید.

ویزای تحصیلی سوئد

پس از آماده سازی این مدارک شما می توانید درخواست آنلاین خود را ثبت نموده و هزینه درخواست را پرداخت کنید ، زمان انتظار برای اجازه صدور ویزا در حدود 30 تا 40 روز است ، بنابراین درخواست خود را در اسرع وقت پس از پرداخت اولین مبلغ هزینه تحصیل خود ، ارسال کنید.

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا می توانند بدون نیاز به اجازه اقامت یا ویزای دوره زبان در سوئد تحصیل کنند ، شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید توجه داشته باشند که علاوه بر درخواست اجازه اقامت موقت و ویزا ، اگر در بیش از دوازده ماه در سوئد ماندند ، باید با اداره مالیات سوئدی هم تماس گرفته و نام خود را ثبت کنند.

مدارک ویزای دانشجویی سوئد

 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • رسید پرداخت هزینه ویزا یا پرداخت در سفارت
 • پاسپورت معتبر ( حداقل سه ماه بعد از پایان تحصیل معتبر بوده و حداقل دو برگ سفید داشته باشد )
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی تمکن مالی برای تحصیل و اقامت در سوئد
 • نامه پذیرش از یکی از دانشکده یا دانشگاه های سوئد
 • دو کپی از تمام صفحات پاسپورت
 • کپی از مدارک تحصیلی ، دانشگاه یا دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی کمک هزینه تحصیلی ( در صورت دریافت کمک هزینه تحصیلی )

نکاتی درباره دریافت ویزای تحصیلی در سوئد

اگر شما کمتر از ۱۸ سال داشته باشید ، رضایت والدین یا سرپرستان خود را نیز باید ارائه دهید ، اگر شما سرپرست غیر از پدر و مادر دارید ، باید یک گواهی نشان دهید که سرپرستان شما چه کسانی هستند یا اینکه شما چگونه با آنها ارتباط دارید لازم به ذکر است که شما اجازه ندارید در طول دوره مطالعات آموزشی کمتر از یک سال بدون اجازه در سوئد کار کنید.

دوره زبان در سوئد جزء دوره هایی است که برای آن ویزای بالاتر از یک سال صادر نمی شود ، سفارت سوئد اولین بار یک ویزای یکساله یا حداکثر ۱۳ ماه صادر می کند و شاید راه هایی وجود داشته باشد که شما پس از حضور در سوئد باید برای درخواست اجازه اقامت بیشتر تلاش کنید.

برای اطلاع بیشتر شما ، دوره های زمانی که به طور معمول در سوئد اجازه اقامت برای مدت بیش از یک سال اعطا نمی شود ، را در زیر برای شما آورده ایم :

 • تبادل دانش آموز در دبیرستان
 • مطالعات مذهبی
 • دوره های اضافی برای مجوز کار در یک حرفه ای که نیاز به صدور گواهینامه دارد
 • دوره های آمادگی برای اجازه تحصیلات عالی
 • دوره های زبان

خدمات بیمه دانشجویی در سوئد

متقاضیانی که قصد تحصیل در سوئد را دارند باید قبل از سفر به این کشور از بیمه درمانی برخوردار شوند ، بنابراین تمام دانشجویان سوئد ، بدون توجه به ملیت ، از طریق اداره خدمات قانونی ، مالی و اداری سوئد ( Kammarkollegiet ) باید تحت پوشش بیمه مصدومیت شخصی ( بیمه دانشجویی عمومی ) قرار بگیرند.

خدمات بیمه دانشجویی در سوئد

سوئد دارای یک سیستم مراقبت بهداشتی عالی است که شما می توانید از آن هنگامی که در این کشور تحصیل می کنید ، استفاده کنید ، پزشکان ، پرستاران و دندانپزشکان همیشه به زبان انگلیسی و در بسیاری از موارد ، به زبانهای دیگر به غیر از سوئدی صحبت می کنند ، شماره تلفن اورژانس در سوئد ۱۱۲ است.

اگر برنامه تحصیلی شما بیش از یک سال است ، پس از ثبت نام در اداره مالیات سوئد با دریافت یک شماره شناسه شخصی ، به اندازه شهروندان سوئد از مزایای خدمات بیمه بهداشتی و پرداخت هزینه بیمارستانی دانشجویان برخوردار خواهید بود.

توجه داشته باشید که این بیمه سفر شما به خارج از سوئد و یا زمان قبل از دریافت شماره شناسه شخصی شما در کشور را پوشش نمی دهد و برای اینکه به طور کامل پوشش داده شوید ، شما به نوعی بیمه از کشور خود حتما نیاز دارید ، همچنین باید با دانشگاه خود مکاتبه کنید که آیا بیمه های اضافی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند یا خیر.

خدمات بیمه به دانشجویان در سوئد

خدمات بیمه دانشجویان در سوئد را در طول زمان حضور در دانشگاه و محل اقامت پوشش می دهد ، شما همچنین در طول مسیر دانشگاه یا محل تحصیل خود تحت پوشش این بیمه هستید (مگر اینکه با خودرو تصادف کنید ، که در این صورت تحت بیمه وسیله نقلیه پوشش داده می شوید ).

سوئد همچنین موافقت نامه های متقابل برای برای بهره مندی از بیمه پزشکی با تعدادی از کشورها دارد ، برای پیدا کردن اینکه آیا کشور شما چنین توافقنامه ای با سوئد دارد و در صورت لزوم در مورد شرایط و رویه با اداره بیمه اجتماعی در کشور خود یا اداره بیمه اجتماعی سوئد تماس بگیرید.

دانشجویانی که تحت هیچ کدام از این موافقتنامه ها نیستند باید پوشش خدمات بیمه دانشجویان در سوئد را برای خود ترتیب دهند ، زیرا درمان پزشکی بدون هیچ نوع بیمه می تواند بسیار گران باشد.

به شدت توصیه می شود که بیمه درمانی خود را از کشور خودتان ترتیب دهید تا در طول سفر خود به سوئد و به محض رسیدن به سوئد تحت پوشش قرار گیرید ، پس از ورود ، می توانید بررسی کنید که آیا دانشگاه یا دانشجویان یک قرارداد خاص با یک شرکت بیمه برای پرداخت بیمه با هزینه کمتری دارند یا خیر.

اخذ بیمه دانشجویی سوئد با پرداخت شهریه

اگر مجوز اقامت معتبر برای یک دوره کمتر از یک سال داشته باشید ، نمیتوانید شماره شخصی خود را بدست آورید ، به این معنی که شما دسترسی خودکار به بیمه درمانی ندارید ، با این حال ، دانشگاه شما ممکن است شما را تحت بیمه درمانی از طریق طرح آژانس بیمه دولت سوئد ( Kammarkollegiet ) پوشش دهد.

دانشجویانی که باید شهریه تحصیلی پرداخت کنند و همچنین دانشجویانی که دارای بورس تحصیلی هستند ، تحت پوشش FAS plus قرار می گیرند ، این بیمه موارد زیر را پوشش می دهد :

 • مراقبت های پزشکی اضطراری در صورت بیماری یا حادثه
 • مراقبت های اورژانس دندان ( تسکین درد و عفونت ، پر کردن موقت دندان )
 • معلولیت و مرگ
 • هزینه سفر به کشور متقاضی در صورت بیماری جدی ، جراحت گسترده یا مرگ و میر
 • خسارت یا زیان به دارایی ها ( فقط در سوئد ) ، به عنوان مثال جبران خسارت و یا گم کردن دارایی های شخصی تا مبلغ ۲۰،۰۰۰ کرون

این بیمه ۲۴ ساعت شبانه روز ، کلیه تعطیلات ، دو هفته قبل از شروع و دو هفته پس از پایان دوره تحصیل ، دانشجو را پوشش می دهد ، در منطقه شنگن ، اگر شما ویزای خود را از سوئد گرفته باشید نیز این بیمه از شما حمایت خواهد کرد ، لطفا توجه داشته باشید که این خدمات بیمه دانشجویان در سوئد در صورتی شما را پوشش می دهد که از یک بیمه دیگر غرامت نگیرید.

كار پاره وقت دانشجویی در سوئد

دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه های دولتی و غیردولتی سوئد می توانند به صورت پاره وقت و بدون محدودیت زمانی در یکی از مشاغل دانشجویی در این کشور مشغول به کار شوند البته باید توجه داشت که اولین و مهم ترین اولویت ، تحصیل در این کشوراست.

كار پاره وقت دانشجویی در سوئد

پس کار کردن در این کشور نباید خدشه ای به تحصیل دانشجو در این کشور وارد کند ، پس دانشجو باید با برنامه ریزی دقیق بین زمان مورد نیاز برای حضور در دانشگاه و انجام تکالیف دانشگاه و کار به صورت پاره وقت از هر گونه لطمه و آسیبی به تحصیل خود جلوگیری نماید.

از مهمترین الزامات اشتغال در اخذ اجازه کار پاره وقت دانشجویی در سوئد همزمان با تحصیل ، تسلط به زبان سوئدی است البته باید توجه داشت که یافتن کار دانشجویی در این کشور بدون تسلط به زبان انگلیسی کار دشواری است اما غیر ممکن نیست ، دانشجویان متقاضی کار در سوئد می توانند با کار به صورت پاره وقت در این کشور بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را فراهم کنند.

علاوه بر سود مالی ، کار دانشجویی در این کشور سبب کسب تجربه و تقویت رزومه کاری فرد می شود و با قرار گرفتن در محیط های کاری این کشور ، افزایش مهارت های کار گروهی دانشجو و برقراری ارتباط با جامعه کاری سوئد راه را برای کار بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور هموار می سازد.

نحوه یافتن کار پاره وقت دانشجویی در سوئد

اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور دارای سرویس های کاریابی برای جست وجوی کار پاره وقت دانشجویی برای دانشجویان خود می باشند ، همچنین در رزومه نویسی به دانشجویان کمک می کنند ، برای اشتغال در این کشور تسلط به زبان سوئدی ضروری است البته بدون تسلط به زبان سوئدی نیز یافتن کار امکان پذیر است اما کمی دشوار می باشد.

دانشجوی متقاضی کار پاره وقت در این کشور می توانند با استفاده از وب سایت های کاریابی ، بخش کاریابی دانشگاه محل تحصیل ، صحبت با دوستان و آشنایان و تماس با شرکت های بین المللی در سوئد کار مورد نظر خود را پیدا کرده و رزومه تحصیلی و کاری خود را ارسال نماید و در صورت پذیرش مشغول به کار شود.

همچنین سوئد یکی از مکان های خوب برای شروع کار بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور است ، چرا که این کشور دارای شرکت های بین المللی متعددی است که در سراسر سوئد پراکنده هستند.

نکات مهم کار دانشجویی در سوئد

 • هیچ گونه محدودیت زمانی برای انجام کار پاره وقت در ایام تحصیل در سوئد وجود ندارد.
 • دانشجویان بین المللی محصل در این کشور می توانند در تعطیلات بین دو ترم و تعطیلات کریسمس به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند.
 • در صورت تسلط به زبان سوئدی امکان اشتغال برای فرد بیشتر خواهد بود.
 • امکان اشتغال در شهر های بزرگ تر بیشتر می باشد.
 • تامین کل هزینه زندگی و تحصیل در این کشور تنها با درآمد کار پاره وقت غیر ممکن است.
 • کارهای تابستانه و دوره های انترنی اغلب رایگان و کوتاه مدت هستند و تنها برای افزایش تجربه کاری دانشجو کاربرد دارند.

بازار کار برای فارغ التحصیلان در سوئد

سوئد جایگاه تعدادی از شرکت های بین المللی موفق در سطح جهان است و همین امر سبب به وجود آمد بازار شغلی عالی برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور می شود ، دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل از دانشگاه های این کشور می توانند تا شش ماه بعد از پایان دوره تحصیل خود در این کشور اقامت داشته و در جست وجوی کار باشند.

بعد از یافتن کار مورد نظر و پیشنهاد کاری می توانند برای دریافت مجوز کار و اخذ ویزای کار در این کشور اقدام نمایند البته دانشجویان باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • داشتن پاسپورت معتبر تا شش ماه پس از اتمام تحصیل
 • دوره تحصیل و اقامت دانشجویان در سوئد بیش از دو ترم باشد.
 • مدرک پایان دوره تحصیلی خود در سوئد را ارائه دهند.
 • دانشجویان بعد از اتمام درس سوئد را ترک نکرده باشند.
 • تمکن مالی برای این دوره شش ماهه داشته باشند.

توانایی و تسلط مردم و کارفرمایان سوئدی به زبان انگلیسی امکان اشتغال فارغ التحصیلان بین المللی ارا در بازار کار این کشور افزایش داده است.

هزینه زندگی در سوئد

یکی از موارد مهمی که حتما برای تحصیل در سوئد باید مورد توجه قرار داد هزینه های زندگی در این کشور است ، به طور متوسط هزینه زندگی در سوئد به شهر انتخابی و سبک زندگی افراد بستگی دارد ، هزینه زندگی در شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای کوچک است ، برای مثال به میانگین هزینه زندگی در چند شهر مهم سوئد در زیر اشاره شده است :

 • گوتنبرگ و استکهلم ۱۲۰۰ یورو در ماه
 • لینکوپینگ و لوند تقریبا ۱۰۰۰ یورو در ماه
 • اوپسالا بین ۹۵۰ تا ۱۱۰۰ یورو در ماه

هزینه خوراک به طور میانگین حدود ۲۰۰ یورو در ماه می‌باشد ، البته این رقم بسته به عادت غذایی افراد می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد ، اما در سوئد سوپر مارکت‌های زنجیره‌ای ارزان قیمتی مانند Lidl و Willy وجود دارد که می‌تواند هزینه‌های شما را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

استفاده از حمل و نقل عمومی به خوبی در کشور سوئد جا افتاده است و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به سوئد باید مطلع باشند که بیش از ۴۰ درصد از دانشجویان در سوئد از حمل و نقل عمومی و حدود ۲۷ درصد از دانشجویان نیز از دوچرخه برای حمل و نقل استفاده می‌کنند ، هزینه استفاده از حمل و نقل عمومی برای دانشجویان ماهانه ۴۰ تا ۵۵ یورو هزینه در بردارد.

خوابگاه های دانشجویی کشور سوئد

بسیاری از دانشجویان تصمیم می گیرند که در یک محل اقامت دانشجویی ، جایی که به عنوان خوابگاه دانشجویی شناخته می شود زندگی کنند ، زندگی در خوابگاه دانشجویی معمولا تجربه سرگرم کننده ای ست که به شما فرصتی می دهد تا از شرایط زندگی و آداب و رسوم مردم از سراسر جهان مطلع شوید ، خوابگاه های دانشجویی کشور سوئد نیز مانند بسیاری کشورهای دیگر دو نوع است:

خوابگاه های دانشجویی کشور سوئد

مورد اول ساختمان هایی هستند که به صورت راهرو و سالن با اتاق های فراوان در اطراف آن طراحی شده اند ، اکثر سالن های اقامتی ۱۰-۱۵ اتاق تک در هر راهرو دارد ،که با یک اتاق تلویزیون و آشپزخانه به اشتراک گذاشته شده اند.

در بعضی از موارد ، اتاق ها دارای توالت های اختصاصی هستند ، همچنین بهتر است بدانید که دانش آموزان دختر و پسر در یک راهرو زندگی می کنند.

مورد بعد ساختمان هایی هستند که به صورت آپارتمانهای دانشجویی و معمولا شامل دو تا چهار اتاق خواب همراه با یک اتاق نشیمن ، آشپزخانه و توالت می باشند.

هر دو محل اقامت دانشجویی یعنی خوابگاه راهرو دار و آپارتمانهای دانشجویی معمولا امکانات شستشوی مشترک برای ساختمان را ارائه می دهند ، گاهی اوقات برای شستشو از دانشجو هزینه گرفته می شود اما در اغلب موارد برای ساکنین رایگان است.

برخی از ظروف ممکن است در دسترس باشند ، اما شما اغلب مجبور به خرید برخی ملزومات از جمله کارد و چنگال و تابه ها و سایر ظروف آشپزخانه هستید.

نحوه یافتن خوابگاه های دانشجویی در سوئد

انتخاب سکونت در منزل شخصی و یا خوابگاه دانشجویی به عهده خود شماست ، شما می توانید انتخاب کنید که در خوابگاه دانشجویی زندگی کنید یا یک خانه در بازار خصوصی پیدا کنید ، همیشه گزینه های موجود برای خوابگاه های دانشجویی کشور سوئد را از طریق دانشگاه یا شرکت های وابسته به شرکت های مسکن مورد بررسی قرار دهید ، زیرا هزینه های اجاره به احتمال زیاد پایین تر است و محل اقامت دانشجویان بسیار آسان تر از محل های خصوصی پیدا می شود.

به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی جویای مسکن ، همیشه باید اولین نقطه جستجوی تان دانشگاه باشد ، بهترین دانشگاه های سوئد خدمات مسکن را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند ، اما پیشنهاد دقیق بین دانشگاه ها متفاوت خواهد بود.

میزان دسترسی به خوابگاه های دانشجویی کشور سوئد در شهرهای بزرگ و شهر های کوچک و متوسط با هم متفاوت است ، بسیاری از این اتاق ها در مناطق مسکونی دانشجویی قرار دارند و شما معمولا با یک دوچرخه سواری کوتاه از اتاقتان به دانشگاه می رسید.

یافتن مسکن خصوصی در سوئد

اگر شما از طریق دانشگاه خود قادر به پیدا کردن خوابگاه های دانشجویی نیستید یا اگر گزینه های موجود برای شما مناسب نباشد ، می توانید به دنبال مسکن خصوصی در بازار باشید ، در اکثر شهرها در سوئد ، اکثر آپارتمان های اجاره ای توسط خدمات مسکن مرکزی اداره می شوند که سیستم های نوبت دهی را برای قراردادهای به اصطلاح “دست اول” یا قراردادهایی بین مستاجر و صاحب ملک در اختیار دارند.

ساکنان معمولا در شهر دانشگاهی خود برای نوبت مسکن خصوصی ثبت نام می کنند و پس از آن می توانند برای دیدن آپارتمان هایی که بر اساس زمان نوبت دهی به آنها اختصاص داده می شود بروند.

در شهرهای بزرگ و متوسط مثل استکهلم ، گوتنبرگ ، مالمو ، اوپسالا یا لند ، شاید دانشجو برای یک تخت در یک اتاق خصوصی چند نفره چندین سال در نوبت باشد.

شرایط قرارداد مسکن خصوصی بستگی به توافق شما با صاحب ملک دارد ، اداره مسکن در دانشگاه باید بتواند توصیه های کلی در مورد یافتن مسکن خصوصی در شهر را به شما ارائه دهد و ممکن است اطلاعاتی در مورد آپارتمان های موجود در شهر را نیز داشته باشد.

بسیاری از اتحادیه های دانشجویی نیز وب سایت هایی دارند که به دانشجویان جدید کمک می کند تا اتاق های موجود را پیدا کنند علاوه بر اطلاعاتی که توسط دانشگاه ارائه می شود ، وب سایت هایی به زبان سوئدی نیز وجود دارند که لیست هایی را برای اجاره آپارتمان ها ارائه می دهند.

نکات مهم اجاره مسکن در سوئد

همانطور که همه می دانید کلاهبرداری در هر جایی از این کره خاکی اتفاق می افتد ، بنابراین بهتر است هنگام اجاره یک مسکن در بازار خصوصی ، از کلاهبرداران آگاهی داشته باشید ، قبل از اینکه محل را ببینید و قرارداد امضا کنید ، هرگز پولی را پرداخت نکنید و یا اگر میخواهید پرداخت کنید هرگز پول را از طریق خدمات پرداخت ناشناس ارسال نکنید.

همیشه از شناسایی فردی که قرارداد را امضا کرده اید ، بپرسید و همچنین مدرکی مبنی بر اینکه او حق دارد مسکن را به شما بدهد داشته باشید ، اگر درمورد یک وضعیت مطمئن نیستید ، می توانید همیشه از کارکنان دانشگاه کمک بخواهید.

هزینه های اجاره ماهانه در مکان های مختلف به طور قابل توجهی متفاوت است ، برای یک اتاق دانشجویی در سالن یا یک اتاق در یک آپارتمان دانشجویی ، اجاره ماهانه بین تقریبا ۲۵۰۰ کرون و ۶،۵۰۰ کرون است.

در بازار خصوصی ، به خصوص در شهرهای بزرگ هزینه ها می تواند بیشتر باشد ، اگر در محل اقامت خصوصی زندگی می کنید اطمینان حاصل کنید که هزینه های اجاره ماهانه شما را پوشش می دهد ، در اکثر موارد ، اجاره ماهانه شما ، انرژی و آب را پوشش می دهد.

بسته به قرارداد شما ممکن است مسئولیت پرداخت برق ، اینترنت یا هزینه های دیگر بر عهده خودتان باشد که این مسئله را نیز می توانید با انتخاب ارزان ترین شهر سوئد برای کار و زندگی و تحصیل حل کنید.

دانستنی های مهم اقامتی در سوئد

 • ولتاژ در سوئد ۲۲۰ ولت در ۵۰Hz است و ممکن است شما به یک ترانسفورماتور و یا آداپتور برای لوازم الکتریکی نیاز داشته باشید.
 • اینترنت تنها در برخی از خوابگاه های دانشجویی در کشور سوئد گنجانده شده است ، نه درهمه جا بنابراین ، ممکن است نیاز به تنظیم اشتراک اینترنت داشته باشید ، همیشه وای فای رایگان در محوطه دانشگاه دارید.
 • همه خوابگاه ها مجهز به یک آشپزخانه با یخچال ، فریزر و اجاق گاز هستند ، با این حال ، ظروف آشپزخانه کم است و شما یا باید خودتان بیاورید و یا از دیگران که در همان راهرو زندگی می کنند قرض بگیرید.
 • ممکن است مجبور باشید فضای پارکینگ برای یک خودرو اجاره کنید.

بهترین شهرهای سوئد برای تحصیل

اگر از کسانی هستید که سوئد را به عنوان مقصد تحصیلی خود برگزیده اید ، باید به طور دقیق به بررسی این کشور پرداخته و بهترین شهر سوئد برای تحصیل را انتخاب کنید ، قوانین ورود به این کشور در سال های گذشته تغییرات زیادی داشته که برخی از آنها مربوط به تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی نیز می شود.

بهترین شهرهای سوئد برای تحصیل

در کشور سوئد با وجود امکانات ایده آل برای تحصیل برخی از مناطق از برخی دیگر بهتر بوده و شما باید تمام شهر ها و دانشگاه های آن را به خوبی بشناسید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

مردم کشور سوئد با تمامی مهاجرین برخورد خوبی دارند و شما برای زندگی در هر منطقه از این کشور هیچ گونه نگرانی نداشته و مطمئن باشید که به راحتی با محیط و مردم جدید خو خواهید گرفت.

برای انتخاب شهر تحصیل چند عامل مختلف در ایده آل نامیدن شهر موثر هستند و شما باید بررسی کنید که مطابق با شرایط تان کدام یک از حساسیت بیشتری برخوردار است ، به عنوان مثال برای برخی هزینه های زندگی دانشجویی و برای برخی دیگر رتبه دانشگاه در اولویت قرار دارد ، در ادامه بهترین شهر سوئد برای تحصیل را به شما معرفی می کنیم.

گوتنبرگ بهترین شهر برای تحصیل در سوئد

این شهر که نه تنها در کشور سوئد بلکه در دنیا به عنوان یکی از بهترین شهر های دانشجویی شناخته می شود در سال های گذشته توانسته عنوان برترین شهر تحصیلی را از آن خود کند.

بخش مهمی از مردم این شهر را جامعه دانش آموزی تشکیل می دهد که باعث شده محیط صمیمی و دوستانه ای بر کل شهر حاکم شود ، گوتنبرگ هم چنین برای کسانی که علاقه مند به محیطی آرام و تاریخی هستند گزینه مناسبی به نظر می رسد.

دانشگاه های شهر گوتنبرگ از بهترین دانشگاه های سوئد و اروپا هستند و شما در هر کدام از آنها به تحصیل مشغول شوید ، تجربه دلپذیر و آینده ای روشن خواهید داشت.

استکهلم از بهترین شهرهای تحصیلی در سوئد

این شهر که عنوان پایتخت سوئد را با خود به همراه دارد ، بهترین شهر سوئد برای تحصیل و زندگی نیز می باشد ، زندگی در این شهر زیبا مدرن ترین و با کیفیت ترین امکانات روز دنیا را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

استکهلم که به شهر فرصت ها شهرت دارد بیشترین جمعیت و تعداد دانشگاه ها را در میان تمام شهرهای کشور سوئد به خود اختصاص داده و هر دانشگاه حوزه تخصص و فعالیت مربوط به خود را دارد.

با تحصیل در این شهر در خارج از کلاس درس نیز با مردمی با فرهنگ و رفتار های مختلف که از نقاط مختلف گرد هم آمده اند معاشرت خواهید داشت.

همچنین آخر هفته ها و روز های تعطیل خود را می توانید با بازدید از مکان های تاریخی داخل شهر و یا مناظر طبیعی در اطراف شهر سپری کنید ، شهر استکهلم یه تجربه واقعی از زندگی در سوئد را به شما هدیه می دهد و شما را ترغیب به شناخت و کشف هرچه بیشتر کشور سوئد می نماید.

اگر مسئله هزینه برای شما در اولویت قرار دارد بهتر است بدانید که استکهلم مانند تمام پایتخت های دیگر در دنیا بیشترین هزینه را در میان تمام شهرهای سوئد دارد.

شهر لوند سوئد برای تحصیل

این شهر که در جنوب کشور سوئد قرار گرفته با داشتن یک دانشگاه مرکزی توانسته است بیش از ۹۰،۰۰۰ دانشجو را به خود جذب نماید ، شهر لوند از طریق قطار به شهر های مهم و اصلی سوئد به راحتی وصل شده و دو ساعت با گوتنبرگ ، چهار ساعت با استکهلم پایتخت فاصله دارد.

شهر اوپسالا در سوئد

شهر اوپسالا را که می توان چهارمین شهر بزرگ سوئد نامید مقصد محبوبی برای دانشجویان و دانش آموزان است ، قدیمی ترین دانشگاه کشور سوئد که اوپسالا نام دارد و در سال ۱۴۷۷ تاسیس شده در این شهر قرار گرفته است.

این شهر با داشتن قدیمی ترین دانشگاه به عنوان یک پیشرو و راهنما در تحصیلات شناخته می شود و همواره در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا برای تحصیل قرار دارد ، دانشکده ایرانشناسی این دانشگاه از دانشکده های فعال در زمینه مطالعات ایران است.

انتخاب شهر اومئو در کشور سوئد

شمالی ترین شهر کشور سوئد شهر اومئو است که دو دانشگاه مهم در این شهر واقع شده و می توانید با توجه به علاقه تان در یکی از آنها به تحصیل مشغول شده و در طول تحصیل خود امکان انتقال به سایر کشور ها را داشته باشید.

در هر سال تحصیلی در حدود ۳۹،۰۰۰ دانشجو به این شهر می روند که باعث شاخص شدن آن در میان سایر شهر های سوئد گردیده است ، این شهر در سال ۲۰۱۴ پایتخت فرهنگی اروپا نام گرفت و امکان رفت و آمد در میان شهر های سوئد به راحتی با پرواز و قطار های مختلف امکان پذیر است و شما برای جا به جایی هیچ گونه مشکلی نخواهید داشت.

مزایا و معایب تحصیل در سوئد

افراد علاقمند به تحصیل در دانشگاه های سوئد می توانند به صورت تیمی در یک روش منحصر به فرد تحصیل کنند ، موسسات آموزشی سوئدی یک محیط هیجان انگیز و باز را با تمرکز قوی بر همکاری فراهم می نمایند که مهارت های ارزشمندی آنها را نمی توانید در سایر دانشگاه های سراسر جهان بیابید.

مزایا و معایب تحصیل در سوئد

افراد محصل در دانشگاه های این کشور می توانند توانایی ها و استعداد های خود را کشف و به حداکثر برسانند ، دانشگاه های سوئد دانشجویان خود را تشویق می کنند تا بر نقاط قوت و استعداد های خود ، به جای خنثی کردن خلاقیت ، کار کنند.

دانشجویان محصل در دانشگاه های سوئد با نوآوری و خلاقیت احاطه خواهند شد ، تحقیقات ابتکاری و نوآورانه توسط دانشگاه ها و شرکت های سوئدی انجام می شود و نتایج آن ها سبب ایجاد ابداعات موفقیت آمیز در جهان می شود ، سوئد از نظر اقتصادی و علمی جزء پیشرفته ترین کشورهای اروپایی محسوب میشود و در واقع پایه اقتصاد این کشور مبتنی بر علم و فن آوری است.

پس از صدور ویزای دانشجویی از سوی دانشگاه های سوئد ، برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی مانند آلمان که امکان صدور ویزا برای همراهان دانشجو وجود ندارد ، با در دست داشتن ویزای تحصیلی سوئد همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال بی درنگ ویزا و اجازه اقامت موقت را دریافت خواهند کرد.

شرایط تحصیل و زندگی ایده آل در سوئد برای همراه دانشجو

یکی از قوانین جالب توجه در سوئد این است که زمانی که یکی از زوجین به عنوان دانشجو در یکی از دانشگاه های سوئد مشغول به تحصیل شود ، پس از گذشت یک ترم و زمانی که هزینه ترم دوم را می پردازد ، همسر او می تواند در یکی از دانشگاه های این کشور به طور رایگان به تحصیل مشغول شود.

از همان ترم نخست نیز اگر همسر دانشجو به زبان سوئدی تسلط نداشته باشد ، می تواند از کلاس های آموزشی این زبان بهره مند شود ، فرزندان دانشجو که زیر ۱۸ سال سن داشته باشند ، می توانند از مزیت تحصیل رایگان در مدارس بسیار پیشرفته و مجهز برخوردار شوند ؛ برای ثبت نام در مدارس بلافاصله پس از ورود به خاک سوئد باید به شهرداری مراجعه و آدرس اقامت را در آن جا ثبت کرد.

پس از گذشت ۱۵ تا ۲۰ روز امکان حضور کودک در مدرسه و تحصیل در سوئد وجود خواهد داشت ، یکی از مزیت های تحصیل کودکان خارجی در مدارس سوئد این مساله است که اگر دانش آموز به زبان انگلیسی یا سوئدی آشنا نباشد ، تا زمانی که کودک به سطح مناسبی از دانش زبانی برای برقراری ارتباط و تحصیل برسد ، یک مترجم در تمام ساعات مدرسه در کنار او خواهد بود.

نه تنها خود دانشجو بلکه همراه او نیز تا ۲۰ ساعت در هفته اجازه اشتغال خواهد داشت که این قانون در بسیاری از کشورها وجود نداشته و همسر دانشجو اجازه کار کردن ندارد.

خدمات دانشجویی دانشگاه های سوئد

هنگام تعطیلات ، ورزش در فضای باز در سوئد بسیار محبوب است و بخش بزرگی از زندگی دانشجویان را تشکیل می دهد ، ایده عال این است که از طریق اتحادیه دانشجویی دانشگاه خود در این زمینه فعالیت کنید ، زیرا راه خوبی برای دیدار با افراد و پیدا کردن دوستان جدید است.

هنگامی که شما به اتحادیه دانشجویی خود پیوستید ، یک کارت دانشجویی دریافت خواهید کرد که به شما مزایای خاصی از جمله تخفیف در سفرهای داخلی را می دهد ، بسیاری از مغازه ها در سوئد همچنین تخفیف دانشجویی با ارائه این کارت به دانشجویان می دهند ، در تابستان ، فعالیت های زیادی در فستیوال های بزرگ در سوئد وجود دارد ، از جمله جشنواره های موسیقی و تئاتر در فضای باز.

معایب تحصیل در سوئد

دانشجویان مانند شهروندان می توانند از بیمه درمانی رایگان بهره مند شوند اما این نکته را باید در نظر داشت که گرچه هزینه های درمان مجانی هستند ولی افراد باید در نوبت های طولانی برای دریافت خدمات درمانی بمانند و به راحتی و هر زمان که اراده کنند نمی توانند به پزشک یا مراکز درمانی با بیمه شان مراجعه کنند.

گرچه دانشجویان و تمامی افراد اجتماع می توانند موقعیت های شغلی متناسب با شرایط و توانایی های خود داشته باشند اما هزینه های زندگی در این کشور اسکاندیناویایی بسیار گران است و افراد بجز هزینه های بالا باید مالیات های سنگینی نیز به دولت بپردازند ، چنانچه به دنبال تحصیل در کشورهای ارزان قیمت هستید مقالات تحصیل در لهستان ، کرواسی و ارمنستان را مطالعه نمایید.

درست است که فارغ التحصیلان دانشگاه های سوئد می توانند پس از فارغ التحصیلی به کاری مشغول شوند و پس از ۵ سال اشتغال پیاپی اقامت دائم یک کشور درجه یک اروپایی را کسب نمایند اما این فرآیند به آسانی گفتنش نیست و بدست آوردن کاری با شرایط مناسب و درآمد مکفی آنقدر هم در دسترس و آسان نیست.

موسسات اعزام دانشجو به سوئد

امروزه مهاجرت تحصیلی یکی از مطمئن ترین روش های قانونی مهاجرت محسوب می شود و با تاکید بر تحصیل مستقل ، سوئد در میان کشور های پیشرو جهان در آموزش عالی است ، تحصیل در سوئد بهره مندی از کشوری ست که یکی از مهاجر پذیر ترین کشورهای اروپا در طول تاریخ و از مقصد های اصلی مردم کشورهای دیگر برای مهاجرت شناخته شده است.

موسسات اعزام دانشجو به سوئد

اما دست یافتن به ویزای تحصیلی این کشور نیازمند راهنمایی و مشاوره افراد متخصص در این حوزه است که بتوانند شما را به شیوه قانونی و البته در بهترین زمان ممکن به هدف برسانند ، از این رو به شما توصیه می کنیم تا از اعتماد به افرادی که تحت عنوان موسسات اعزام دانشجو فعالیت می نمایند خودداری نماید.

ما در موسسه مهاجرتی رجبی بهترین مشاوره را جهت راهنمایی و موفقیت در رسیدن به تحصیل سوئد ارائه می دهیم ، سالها تجربه ما و مشاوران آموزش دیده و حرفه ای ، موفقیت برنامه شما را تضمین می کنند.

سوالات پر تکرار تحصیل در سوئد

در مقاله ای که ارائه شد ، تلاش کردیم مهم ترین نکات تحصیل در سوئد را بررسی نماییم ، در زیر هم به سوالاتی که متقاضیان تحصیل در این کشور از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پرسیده اند پاسخ می دهیم ، برای دریافت پاسخ پرسش های خود از قسمت دیدگاه های سایت ، در زیر همین مطلب ، استفاده نمایید تا در اسرع وقت به پاسخ خود برسید.

برای آموزش زیان سوئدی در چه آزمونی باید شرکت کنم؟

دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان سوئدی را دارند باید در آزمون مهارت زبان سوئدی ( TISUS ) شرکت کنند ، این آزمون مانند آیلتس و تافل تراز بندی ندارد و جواب آزمون قبول یا مردود است.

برای دریافت بورسیه تحصیلی در سوئد چه پیش نیارهایی لازم است؟

داشتن معدل بالا و مدرک تسلط به زبان انگلیسی و سوئدی از شرایط اصلی تحصیل در سوئد هستند.

آیا برای تحصیل در سوئد آموزش هم ارائه می شود مانند آنچه در ایران وجود دارد؟

خیر ، دانشگاه های سوئد در رشته های تحصیلی دکترا خود آموزشی ارائه نمی دهد ؛ در عوض ، برنامه ها عمدتا مبتنی بر تحقیق هستند. خوب است بدانید که تحصیل مقطع دکترا در سوئد شغل محسوب شده و دانشجویان در طول تحصیل مبلغی را به عنوان حقوق دریافت خواهند کرد.

ایا می توانم بدون یادگیری زبان سوئدی ، تحصیل در سوئد را انتخاب کنم؟

خیر ، تمام مردم زبان سوئدی را به عنوان زبان رسمی خود پذیرفته اند و با اینکه زبان انگلیسی نیز در میان آنها جایگاه ویژه ای دارد و بیش از ۹۰% مردم به آن مسلط هستند ، اما برای تحصیل در سوئد بایستی به زبان سوئدی هم مسلط شوید.

من در ایران کارشناسی ارشد گرفتم ، آیا می توانم برای تحصیل مقطع دکترا در سوئد بورسیه بگیرم؟

از سال ۲۰۱۵ به بعد دانشگاه های سوئد مستقیماً از مقطع ارشد دانشجوی دکترا نمی پذیرند و اگر شخصی مایل به تحصیل در دوره دکترا باشد ، باید دوباره مقطع ارشد را بخواند (Re-Master) تا بتواند بورسیه دکترا را دریافت نماید.

دوره های زبان انگلیسی در سوئد به چه صورت برگزار می شود؟

دوره های ترمی زبان انگلیسی دو بار در سال برگزار می شوند که هر کدام تقریبا ۴ ماه زمان برده و داشتن مدرک پیش دانشگاهی برای ثبت نام الزامی است ، این دوره ها بیشتر مناسب کسانی است که قصد تحصیل در کشور سوئد را داشته و نیاز به زبان انگلیسی جهت تحصیل را دارند.

در چه صورت می توانم با شرکت در دوره های زبان انگلیسی در سوئد برای خانواده ام ویزا بگیرم؟

نوعی از دوره های زبان انگلیسی در سوئد که یک سال تحصیلی را شامل می شود و نیاز به مدرک پیش دانشگاهی و آیلتس با حداقل نمره ۵٫۵ دارد را می توانید انتخاب کنید. این گزینه بهترین انتخاب برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های سوئد هنگام فراگیری زبان است ، کسانی که در این دوره ثبت نام می کنند می توانند برای خانواده نیز درخواست ویزا دهند ، اگر قصد تحصیل در دانشگاه های سوئد را دارید برای این دوره نام نویسی کنید.

آیا بدون دریافت بورسیه ، امکان تحصیل در سوئد به صورت رایگان وجود دارد؟

متاسفانه در حال حاضر دانشگاه رایگان در کشور سوئد برای دانشجویان ایرانی‌ وجود ندارد ، مگر اینکه دانشجویان موفق به دریافت بورسیه تحصیلی‌ شوند.

پس از پایان تحصیل در سوئد ، تا چه مدت می توانم در این کشور بمانم؟

شما می توانید تا شش ماه بعد از پایان دوره تحصیل خود در این کشور اقامت داشته و در جست وجوی کار باشید ، بعد از یافتن کار مورد نظر و پیشنهاد کاری می توانید برای دریافت مجوز کار و اخذ ویزای کار در این کشور اقدام نمایید.

اگر با همسرم برای تحصیل به سوئد بروم ، آیا ایشان هم می تواند در این کشور به تحصیل مشغول شود؟

زمانی که یکی از زوجین به عنوان دانشجو در یکی از دانشگاه های سوئد مشغول به تحصیل شود ، پس از گذشت یک ترم و زمانی که هزینه ترم دوم را می پردازد ، همسر او می تواند در یکی از دانشگاه های این کشور به طور رایگان به تحصیل مشغول شود ، فرزندان زیر 18 سال هم می توانند به سرعت به تحصیل رایگان مشغول شوند.

برای تمام مسائل مهاجرت تحصیلی ، تیم پردازش ما در موسسه مهاجرتی رجبی ، یک ارزیابی دقیق از مشخصات متقاضی را انجام می دهد و سن ، تحصیلات ، حرفه ، تجربه کاری ، دارایی های شخصی و سایر شرایط لازم برای انتخاب روش صحیح مهاجرت را بررسی می کنند ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در سوئد و یا مقایسه آن با تحصیل در فرانسه ، کانادا و سایر کشورهای دنیا با دو دفتر شیراز و تهران موسسه تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه