تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه جاذبه خاصی در هر دو قاره آسیا و اروپا برای دانشجویان دارد. ترکیه با داشتن بیش از 183 دانشگاه توانسته در مدت کوتاهی جایگاه علمی خود را به خوبی اثبات کند.

برای تحصیل در ترکیه چه باید کرد ؟ اگر سوال شما هم همین است پس با ما در موسسه مهاجرتی رجبی همراه شوید تا اطلاعاتی جامع درباره تحصیل در ترکیه در اختیارتان قرار دهیم.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه هر ساله هدف هزاران دانشجو از اروپا ، آمریکا ، آسیا و آفریقا است ، آن ها ترکیه را به دلیل فرهنگ بالا ، هزینه زندگی مناسب ، پژوهش و آموزش موفق ، موقعیت جغرافیایی عالی و فرصت تحصیل به زبان انگلیسی انتخاب می کنند.

این کشور که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد شهر های خود یکی از کشور های پر جاذبه برای گردشگری نیز محسوب می شود ، از معتبرترین انتخاب هایی ست که می توانید در میان کشورهای همسایه داشته باشید.

ترکیه با قرار گرفتن در هر دو قاره آسیا و اروپا یک جاذبه برای دانشجویان از هر دو قاره بوده و با بیش از 183 دانشگاه توانسته در مدت کوتاهی جایگاه علمی خود را به خوبی ارتقا بخشد.

ما در این مقاله تصمیم داریم از ابتدا تا انتهای تحصیل در ترکیه را برای شما عزیزان شرح دهیم ، پس با ما همراه باشید و جهت هرگونه سوال و یا اقدام مراجعه به کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) را فراموش نکنید.

پادکست تحصیل در ترکیه

مدت زمان : 01:32

چرا باید در ترکیه تحصیل کنیم؟

کشور ترکیه به پرورش افراد مشهوری همچون مصطفی کمال پاشا معروف به آتاترک شهرت دارد که توانست جمهوری را در این کشور پایه گذاری نماید ، این فرد موجب گردید تا تمامی مراکز آموزشی و دانشگاه های کشور ترکیه بر مبنای جدایی از سیاست و یا دین بنا گذاری شده و مطابق با آموزش های نوین اروپا پایه گذاری گردند.

از دلایل اصلی که دانشگاه های ترکیه به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی خوب به شما عزیزان معرفی می شود شرایط پذیرش آسان در تمامی رشته های دانشگاهی نسبت به سایر کشورهای اروپایی ست.

دانشگاه های این کشور علاوه بر آنکه اعتبار علمی بالایی دارند در مراحل پذیرش نیز سهولت داشته و چنانچه در دانشگاهی نیازی به شرکت در آزمون ورودی و یا مصاحبه وجود داشته باشد به راحتی می توان این مرحله را پشت سر گذاشت.

نظام آموزش عالی ترکیه شامل ۱۰۹ دانشگاه دولتی ، ۶۵ دانشگاه خصوصی ، شش موسسه اعطا کننده مدرک کاردانی ، یک دانشگاه دفاع و یک آکادمی پلیس است ، دانشگاه های خصوصی و دولتی فعال در این کشور هر دو زیر نظر دولت اداره می شوند و می کوشند تا از استاندارد های اروپایی و دانشگاه های برتر دنیا الگو برداری کنند.

نظام آموزشی کشور ترکیه با بالا بردن سطح کیفیتی خود توانسته در میان کشور های مطرح دنیا برای خود جا باز کرده و از بهترین ها در قاره آسیا شناخته شود.

اگر به تحصیل در رشته ای خاص علاقه مندید و نمی دانید چه کشوری آن را ارائه می دهد ، می توانید مقاله تحصیل در خارج از کشور را به دقت مطالعه کنید.

نکته : جعبه سبز رنگ فهرست دسترسی سریع ، حاوی عناوینی است که شما را مستقیماً به مطلبی که می خواهید مطالعه کنید راهنمایی می کند.

سیستم آموزشی ترکیه

تمامی سیستم های آموزشی در جهان به دو بخش اجباری و اختیاری تقسیم می شوند که با توجه به قوانین آموزش خاص هر کشور در نظر گرفته شده اند ، معمولا تحصیل در دانشگاه ها و یا ورود به مراکز فنی و حرفه ای جزو بخش اختیاری بوده و تمامی شهروندان مجبور به سپری کردن دوره تحصیل تا مقطع دیپلم هستند.

سیستم آموزشی ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه از سال ۱۹۹۷ دچار تغییرات اساسی گردیده و از آن زمان تاکنون دانش آموزان ابتدا هشت سال تحصیل در دوره ابتدایی را پشت سر گذاشته و سپس وارد آموزش متوسطه به مدت سه سال در دبیرستان های فنی و حرفه ای و چهار سال در دبیرستان های عمومی می شوند.

آموزش پیش دبستانی نیز بخشی از دوره های آموزشی این کشور است که مناسب والدینی ست که ترجیح می دهند کودکان از ۲ تا ۶ سال خود را قبل از ورود به مدرسه در محیطی مناسب و سرگرم کننده ثبت نام نمایند.

دوره پیش دبستانی کاملا اختیاری بوده و اکثرا والدینی که شاغل هستند و قادر به نگهداری از فرزند خود در تمام طول روز نمی باشند از آن استقبال می کنند.

تحصیل در مدارس تا پایان دوره متوسطه که مجوزی برای ورود به بازار کار و یا اموزش عالی هستند برای تمامی افراد اجباری بوده و در دوره دبیرستان تمرکز سیستم آموزشی بر روی بالا بردن سطح فرهنگ عمومی ، توسعه آگاهی افراد و کسب توانایی لازم به جهت رشد فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی کشور می باشد.

آموزش ابتدایی در مدارس ترکیه

تمامی دانش آموزان در کشور ترکیه از سن شش سالگی تحصیل خود را در مدارس ابتدایی آغاز نموده و تا ۱۴ سالگی چهار سال ابتدایی و چهار سال آموزش راهنمایی را پشت سر می گذارند ، این دوره برای کودکان دختر و پسر اجباری بوده و والدین امکان ثبت نام در مدارس خصوصی و یا دولتی فعال در شهر خود را دارند.

تحصیل در مدارس دولتی رایگان بوده و شهریه مدارس خصوص نسبت به امکانات متفاوت است ، زبان خارجی که به عنوان زبان دوم به دانش آموزان تدریس می شود عموما انگلیسی بوده اما در برخی مدارس زبان اسپانیایی ، آلمانی و یا فرانسه را نیز می توان یافت.

مدارس ابتدایی علاوه بر آموزش های اصلی دروس ، کلاس های جبرانی و کلاس هایی که ویژه کودکان استثنایی هستند را نیز برگزار می نمایند.

هدف اصلی دوره ابتدایی ایجاد مهارت ها ، دانش پایه و نگرش ها جهت تبدیل شدن به شهروندی خوب و با اخلاق است علاوه بر این دانش آموز آماده ورود به سطح بالاتر و پرورش استعدادهایش در راستای علایق خود می گردد ؛ تحصیل در مدارس شبانه روزی ترکیه هم یکی از گزینه هایی است در سیستم آموزشی ترکیه وجود دارد.

دوره آموزش متوسطه در ترکیه

پس از اتمام دوره ابتدایی دانش آموزان وارد دوره بعدی به نام آموزش متوسطه می شوند که در دبیرستان های فنی و حرفه ای سه سال و دبیرستان های عمومی چهار سال می باشد.

در دبیرستان های عادی دانش آموزان حرفه خاصی را دنبال نمی کنند و تنها با انتخاب یک رشته تحصیلی آماده ورود به دانشگاه می شوند ، در حالی که کسانی که از دبیرستان های فنی و حرفه ای فارغ التحصیل می شوند می توانند در مشاغل مختلف به کار مشغول شده و نیازی به دوره های دانشگاهی نخواهند داشت.

برخی از مدارس دوره متوسطه از دانش آموزان آزمون ورودی گرفته و تنها افرادی که به نمره قبولی دست یابند ، قادر به ثبت نام و تحصیل در مدرسه مورد نظر خواهند بود.

سیستم نمره دهی در مدارس ترکیه بر اساس عالی ، خوب ، رضایت بخش ، قبول ، مردود است که هر کدام برابر با نمره ای مشخص می باشد ؛ دانش آموزان دبیرستان های عادی پس از قبولی در امتحانات نهایی سال آخر آماده ورود به دانشگاه ها در مقاطع آموزش عالی می شوند.

از جمله دبیرستان های مطرح در کشور ترکیه می توان به دبیرستان های آناتولی ، دبیرستان های فنی ، دانشسرای تربیت معلم ، دبیرستان های شبانه ، دبیرستان های هنرهای زیای آنادولو ، دبیرستان های چند منظوره ، دبیرستان های فنی و حرفه ای ، مدارس آموزش فنی پسرانه و دخترانه ، مدارس آموزش توریسم و تجارت ، دبیرستان های الهیات اسلامی و غیره اشاره کرد.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

سیستم آموزش عالی در ترکیه به دانشگاه ، دانشگاه فنی و موسسات عالی فناوری تقسیم می شود که توسط دو بخش دولتی و غیر انتفاعی تامین بودجه می شوند ، اولین مرحله از تحصیلات عالی در این کشور دوره کاردانی دو ساله است که با دوره کارشناسی چهار ساله ادامه می یابد.

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

جهت آغاز تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید مدرک دیپلم را به همراه مدرک زبان ترکی و یا انگلیسی به دانشگاه ارائه دهید ، انتخاب زبان تحصیل با توجه به دانشگاه موردنظر و البته علاقه دانشجو می تواند متفاوت باشد که یادگیری آن زبان از شرایط اصلی تحصیل در دانشجو است.

دقت داشته باشید که تحصیل در دانشگاه های عمومی ترکیه با مدرک دیپلم که دانشجو را به دوره کاردانی و یا کارشناسی وارد می سازد عموما به زبان ترکی ست و در صورت علاقه به زبان انگلیسی باید به سراغ دانشگاه های خصوصی این کشور بروید که طبیعتا شهریه بیشتری دارند.

تقویم آموزشی دانشگاه های ترکیه تقریبا مانند کشورمان ایران است و دانشجویان موظف به پشت سر گذاشتن دو ترم تحصیلی در سال هستند ؛ ترم های تابستانه نیز در برخی از رشته ها برگزار می شود.

تحصیل کاردانی و کارشناسی در ترکیه

اولین مرحله تحصیل در موسسات آموزش عالی ترکیه دوره دو ساله کاردانی است که با مقطع کارشناسی و سپس کارشناسی ارشد و دکترا ادامه می یابد.

دوره کارشناسی شامل چهار سال تحصیلی بوده و باید شرایط پذیرش در دانشگاه مانند قبولی در آزمون ورودی و معدل بالا را داشته باشید . در هر رشته دانشگاه با توجه به رزومه فرد شرایط پذیرش را به صورت دقیق مشخص می کند.

در صورتی که نیاز به آزمون ورودی داشته باشید باید بدانید که این آزمون از دو بخش شامل اطلاعات درسی مانند ریاضی ، فیزیک ، شیمی و بخش دوم شامل سنجش اطلاعات عمومی تشکیل می شود.

شما پس از اعلام نتیجه آزمون قادر به انتخاب رشته خواهید بود که لزوما در یک گروه آموزشی خاص و مرتبط به دیپلم نبوده و می توانید متناسب با نمره کسب شده در آزمون رشته مورد علاقه تان را انتخاب کنید ، پس از گذراندن واحدهای درسی در دانشگاه نهایتا دانشجویان با ارائه یک طرح و یا دفاع از پایان نامه با مدرک کارشناسی فارغ التحصیل خواهد شد.

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

مقطع بعدی تحصیل به مدت دو سال در مقطع کارشناسی ارشد است ، مهاجرت تحصیلی در این دوره بسیار پرطرفدار بوده و می توان درخواست کمک هزینه تحصیلی را نیز از دانشگاه داشت.

همچنین تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی در دانشگاه های بیشتری یافت می شود و اغلب برای پذیرش نیازی به شرکت در آزمون ورودی وجود نداشته و هر دانشگاه بر اساس اصول خود دانشجوی واجد شرایط را مشخص می سازد.

تحصیل دکترا در ترکیه

آخرین و عالی ترین تحصیلات دانشگاهی دوره دکتراست که در اکثر دانشگاه های ترکیه با بورسیه تحصیلی همراه بوده و چنانچه بتوانید با ارائه یک رزومه تحصیلی قوی در یکی از دانشگاه های خوب به پذیرش برسید نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه نخواهید داشت.

تحصیل دکترا در ترکیه

تحصیل در مقطع دکترا چهار تا پنج سال زمان برده و دانشجویان به جای حضور سر کلاس باید به تحقیق و پژوهش در رشته تحصیلی شان بپردازند و در نهایت با دفاع از پایان نامه فارغ التحصیل شوند.

دانشجویان دوره دکترا در دانشگاه های ترکیه با تنوع بسیار خوبی روبه رو هستند و از جمله بهترین رشته های این دوره می توان به دکترای مهندسی کامپیوتر ، دکترای مهندسی صنایع ، دکترای مهندسی برق و الکترونیک ، دکترای تخصصی هنر ، دکترای روابط بین الملل ، دکترای اقتصاد ، سیستم های اطلاعات مدیریت ، دکترای علوم سیاسی ، دکترای ریاضیات ، دکترای روانشناسی و غیره اشاره کرد.

دانشجویانی که زبان ترکی را انتخاب می کنند معمولا باید در یک آزمون به نام آلس شرکت کنند که شامل دو بخش زبان ترکی( sozel ) و ریاضی و هوش ( sayisal ) است.

نتیجه آزمون تا دو سال قابل استفاده بوده و در صورت عدم پذیرش در دانشگاه باید مجددا در آزمون شرکت نماید ، دانشجویان داوطلب زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس و یا تافل داشته باشند و ارائه مدرک GRE می تواند یک مزیت بزرگ به شمار رود.

تحصیل رشته های مهندسی در ترکیه

رشته های مهندسی از رشته های برتر در جهان است که به دلیل بالا بودن کاربرد و تقاضای آن ها در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه هرگز اشباع نمی شود.

تحصیل رشته های مهندسی در ترکیه

ترکیه دارای دانشگاه های مهندسی مشهور و معتبری است که رشته های مهندسی متعددی به ویژه هوافضا ، مهندسی مکانیک ، مهندسی ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی الکترونیک و مهندسی عمران در آن ها ارائه می شوند.

تمامی این رشته بر مفهوم مهندسی پایه و با استفاده از ریاضی و علم برای حل مشکلات متکی هستند و دانشجویان باید تحصیل خود را از مقطع کارشناسی آغاز و با دوره یک یا دو ساله کارشناسی ارشد و پس از آن با دوره سه تا چهار ساله دکتری تخصصی به اتمام رسانند.

به عنوان مثال در رشته مهندسی برق دانشجویان بر روی زمینه های مهندسی قدرت ، الکترونیک ، تجهیزات الکترونیک و ماشین آلات و تمام تجهیزات مربوط به برق و قدرت تمرکز خواهند کرد ؛ مهندسی برق ترکیبی از مهندسی و فیزیک است که موجب تخصصی و حساس بودن این رشته شده است.

کسانی که در این رشته به تحصیل مشغول می شوند می توانند در آینده به عنوان مهندس الکترونیک ، مهندس شبکه ، تحلیلگر سیستم های برقی و یا طراح تجهیزات برقی به کار مشغول شوند.

از جمله بهترین دانشگاه های ترکیه در رشته های مهندسی می توان به دانشگاه فنی استانبول ، دانشگاه فنی خاورمیانه ، دانشگاه بوگازشی ، دانشگاه کوچ استانبول ، دانشگاه آنکارا ، دانشگاه بیلنکت و دانشگاه حاجت تپه اشاره کرد.

همانطور که می دانید ، کشور روسیه هم در زمینه رشته های مهندسی بسیار معتبر است ، در مقاله تحصیل در روسیه به چگونگی گرفتن پذیرش از دانشگاه های مهندسی این کشور اشاره شده است.

تحصیل علوم پزشکی در ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه یکی از آسان ترین و در عین حال مناسب ترین مقاصد تحصیلی برای انتخاب رشته های علوم پزشکی ست ، رشته های این شاخه تحصیلی به دلیل اهمیت ویژه ای که در زندگی مردم جامعه دارند با سخت گیری و شرایط خاص خود در پذیرش دانشجویان همراه هستند و در کشورهای خارجی نمی توان به راحتی به پذیرش رسید.

دانشگاه های کشور ترکیه در مقابل بسیاری از مراکز تحصیلی دانشجویان علاقه مند به رشته های پزشکی را آسانتر پذیرش می کنند و با برگزاری دوره پیش نیاز آزمون ورودی را برای دانشجو بسیار آسان می سازند.

این آزمون ورودی نسبت به کنکور ایران بسیار آسانتر بوده و راحتر می توان به پذیرش رسید ، رشته پزشکی عمومی به مدت شش سال و دندانپزشکی پنج سال تحصیل در دانشگاه را می طلبد که البته سایر رشته ها مانند پرستاری و داروسازی نیز امکان پذیر بوده و شرایط خاص خود را دارند.

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

برای ورود به دوره کارشناسی و رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های ترکیه لازم است که متقاضی در یکی از دو آزمون ورودی YÖS یا SAT شرکت و نمره‌ی قبولی را به دست آورد.

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

شرط نخست برای شرکت در این آزمون ها داشتن مدرک دیپلم و ارائه نمرات دبیرستان است ، از مزیت های این دو آزمون عدم نیاز به هیچ گونه شرط سنی یا پیش زمینه تحصیلی و یا معدل خاص است که شخص با هر دیپلمی به شرط آوردن نمره قبولی در آزمون می تواند به تحصیل مشغول شود.

این آزمون ها در سال های قبل به صورت متمرکز و سراسری در آنکارا برگزار می شد اما در سال های اخیر به دانشگاه ها واگذار شده و هر دانشگاه مطابق با قوانین خود آن را برگزار می کند.

آزمون YOS در دانشگاه های ترکیه

آزمون YOS شامل سوالات زبان ترکی و دروس تخصصی حساب ، هندسه و هوش است و دانشجو باید حداقل نمره قابل قبول ۴۵ را در این آزمون به دست آورد ، مجموع تمامی سوالات ۸۰ سوال ( ۴۵ تست هوش ، ۳۰ سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه ) به صورت پنج گزینه ای ست و داوطلبان باید در 90 دقیقه به تمامی سوالات پاسخ دهند.

زبان آزمون انگلیسی و ترکی ست و ملاک اصلی قبولی در آزمون توسط بخش اول تعیین می‌شود ، بخش دوم مخصوص زبان ترکی است که با درجه‌های A ، B یا C مشخص میشود ؛ نمره کل این آزمون ۱۰۰ است و متقاضیان پزشکی باید نمره بالای ۹۰ را کسب کنند.

آزمون ورودی SAT دانشگاه های ترکیه

این آزمون دشوارتر از آزمون YÖS و مخصوص دانشجویانی ست که قصد حضور در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه در مقطع کارشناسی را دارند ، مواد امتحانی این آزمون شامل ریاضی ، نگارش و درک مطلب زبان انگلیسی بوده و مجموع نمرات ۱٫۶۰۰ نمره است که دانشجو باید حداقل نمره ۱۱۰۰ را به دست آورد ؛ نکته جالب توجه اینکه نتیجه این آزمون در دانشگاه های آمریکا نیز معتبر می باشد.

این آزمون که دارای هر دو نوع سوال تستی و تشریحی است چهار مرتبه در سال برگزار می شود و باید حداقل نمره 650 در درس ریاضی کسب کنید ، مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون سه ساعت و 45 دقیقه بوده و پس از کسب حد نصاب در این آزمون ، بهتر هست که متقاضی مدرک زبان خود شامل آیلتس ( حداقل نمره‌ ۶ تا ۶٫۵ ) یا تافل ( حداقل نمره‌ی ۸۰ ) را نیز ارایه نماید.

آزمون زبان تومر نیز یکی از آزمون های ورودی به دانشگاه های ترکیه است که دانش زبان ترکی داوطلب را در 6 سطح مود سنجش قرار می دهد و توصیه می شود دانشجویان قبل از شرکت در آزمون یک دوره یادگیری زبان ترکی را پشت سر بگذارند.

پادکست آزمون YOS و SAT در ترکیه

مدت زمان : 01:12

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

ترکیه از جمله کشورهایی است که علیرغم تعصب خاص مردم به مذهب و زبان رسمی کشورشان ، دولت ترکیه انعطاف پذیری قابل تحسینی در زمینه تحصیل و آموزش به خرج می دهد و می توان گفت مابین ۳۰ تا ۷۰ درصد زبان مورد استفاده در دانشگاه ها ، زبان انگلیسی است!

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

همین موضوع هم به هماهنگ شدن سیاست های علمی و پژوهشی کشور ترکیه با جهانیان کمک شایانی کرده است ، در سال ۲۰۱۱ ، وزارت آموزش و پرورش ترکیه تحت فشار نخست وزیر این کشور برای بهبود یادگیری زبان انگلیسی در ترکیه اعلام کرد که ۴۰،۰۰۰ خارجی به عنوان دستیار برای آموزش زبان در مدارس دولتی استخدام خواهد شد.

البته زبان های دیگری همچون ترکی ، روسی و فرانسوی به همراه آلمانی در برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور وجود دارد اما زبان انگلیسی رایج ترین در میان اینهاست که در مدارس دولتی از کلاس چهارم (۱۰ سالگی ) تا پایان دوره دبیرستان تدریس می شود.

دانشگاه های عمومی این کشور معمولا در مقطع کارشناسی زبان رسمی کشور یعنی ترکی به کار می برند اما همین مقطع در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی وجود دارد.

دوره های یادگیری زبان انگلیسی در ترکیه

تمامی دانشگاه های کشور ترکیه در هنگام ثبت نام از دانشجویان مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل را با نمره ای مشخص درخواست می کنند و متقاضیانی که می خواهند این زبان را در ترکیه یاد بگیرند می توانند در کالج های متعدد از جمله کالج آکسفورد ، کالج استانبول ، موسسه تکسیم دیلمر ، دانشگاه یدی تپه ، دانشگاه Boun ، دانشگاه کوچ ، دانشگاه فاتیح و دانشگاه بغازچی ، دانشگاه حاجت تپه ، دانشگاه آیدین استانبول و غیره دوره های آموزش حرفه ای زبان انگلیسی را پشت سر بگذارند.

دوره های زبان هم به صورت فشرده و هم عادی برگزار می شوند و با توجه به رشته و سطح آشنایی متقاضی از مبتدی تا پیشرفته را دربر می گیرند ، دانشجویانی که برای برنامه های انگلیسی در دانشگاه ها پذیرفته می شوند در صورتی که نتوانند نمره مهارت زبان را ارائه دهند ، پذیرش آنها معلق خواهد شد.

البته فراموش نکنید که دانش زبان ترکی برای دانشجویان حتی اگر زبان انتخابی انگلیسی ست ضروری می باشد ، زیرا برای ارتباط در محیط و یا یافتن کار دانشجویی به آن نیاز خواهند داشت.

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه ، برای تحصیل به زبان ترکی مقداری دشوار است زیرا برای کسانی که به این زبان آشنایی ندارند یادگیری زبان ترکی و قبولی در آزمون زبان ترکی YOS کار آسانی نیست ، به همین دلیل افراد زیادی به دنبال تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه هستند.

بهترین دانشگاه های ترکیه

کشور ترکیه در فهرست رتبه بندی های جهانی دارای دانشگاه های معتبر زیادی ست که دانشجویان با داشتن مدرک هر یک از آنها در تمامی کشورهای جهان با فرصت های شغلی مناسب و امکان ادامه تحصیل خواهند داشت ؛ در ادامه به برترین دانشگاه های این کشور اشاره خواهیم نمود.

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه حاجت تپه یکی از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه است که در ابتدا فعالیت خود را به عنوان یک دانشگاه پزشکی آغاز و سپس با توسعه سایر بخش ها رشته های مختلفی را به برنامه آموزشی خود افزود.

این دانشگاه دارای دو پردیس اصلی و از دانشگاه های برتر ترکیه است و امکانات مناسبی را نیز در اختیار دانشجویان قرار می دهد ، این دانشگاه در دو پردیس خود ۱۳ دانشکده ، ۸ مدرسه‌ی فنی و حرفه‌ای ، ۱۳ موسسه‌ی آموزشی و ۴۰ مرکز پژوهشی را جای داده است که تمامی تحصیلات را مطابق با آخرین متد آموزشی به دانشجویان ارائه می دهند.

رشته مهندسی برق نیز از جمله رشته های تحصیلی است که شما می توانید در این دانشگاه انتخاب کرده و در هر مقطعی که بخواهید تحصیلات خود را ادامه دهید.

دانشگاه فنی استانبول

این دانشگاه یکی از دانشگاه های بین المللی ترکیه واقع در استانبول است که در سال ۱۹۴۴ تاسیس شد و دارای دانشکده های مهندسی عمران ، معماری ، مکانیک ، الکترونیک ، معدن ، شیمی و متالورژ ، معماری دریایی ، علوم پایه ، علوم هوانوردی ، مدیریت می باشد.

این دانشگاه دارای ۱۳ دانشکده با زبان تدریس ترکی و انگلیسی می باشد ، رشته های عمران و معماری کاملا به زبان انگلیسی تدریس می شوند و مابقی رشته ها ترکیبی از هر دو زبان است ، بسیاری از محققان و دانش پژوهان در زمینه های مختلف علمی در این دانشگاه به تحقیق مشغول هستند و می توان آن را یکی از مراکز فناوری بر شمرد.

دانشگاه کوچ ترکیه

یک دانشگاه خصوصی در شهر استانبول است که نام خود را از موسس آن گرفته و در سال ۱۹۹۳ تاسیس شده است ، دانشکده های این دانشگاه شامل علوم انسانی ، اقتصاد و علوم اداری ، علوم اجتماعی ، دانشکده علوم پایه ، علوم پزشکی ، دانشکده مهندسی ، حقوق و پرستاری است که زبان آموزشی اصلی در آن زبان انگلیسی می باشد.

در برخی رشته ها مانند رشته های حقوق و پرستاری ، تدریس به زبان ترکی هم انجام می شود و آموزش گروهی در آن به شدت تشویق می شود.

دانشگاه کوچ با سایر دانشگاه های برجسته دنیا در ارتباط است و بسیاری از اصول آموزشی خود را مطابق با آنها پیش می برد، این دانشگاه علاوه بر علوم مهندسی مانند مهندسی برق به داشتن رشته پزشکی قوی نیز شهرت دارد.

دانشگاه بغازیچی ترکیه

یک دانشگاه دولتی و از دانشگاه های تحقیقاتی مهم در منطقه اروپایی استانبول است که که در سال ۱۸۶۳ تاسیس و کار خود را با رشته حقوق آغاز کرد و هم اکنون چهار دانشکده و دو مدرسه ارائه دهنده مدارک دوره لیسانس و شش موسسه ارائه دهنده دوره فوق لیسانس را در خود جای داده است.

زبان اصلی دانشگاه بغازچی ، انگلیسی و به طور پیشرفته ای از سیستم آموزش آمریکایی پیروی می کند ، این دانشگاه بالاترین رنکینگ را در ترکیه دارا می باشد و آزمون ورودی نسبتا سختی دارد؛ این سر سختی در پذیرش دانشجو ، به دانشگاه اجازه می دهد تا دانشجویان با هوش و استعداد بالا را جذب کند.

این دانشگاه در زمینه های علوم کاربردی ، مهندسی ، علوم اجتماعی و علوم آموزشی ، علوم انسانی و علوم ورزشی در ترکیه معروف است.

دانشگاه فنی خاورمیانه

همانگونه که از نامش پیداست ، این دانشگاه به عنوان یک مرکز تحقیقات تکنیکال در خاورمیانه و جهان شناخته شده است ، به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی در سال 1956 در شهر آنکارا تاسیس شد.

تمرکز این دانشگاه بر تحقیق و آموزش در مهندسی و علوم طبیعی است و بیش از چهل رشته تحصیلی در پنج دانشکده این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود . دانشکده های دانشگاه عبارتند از دانشکده معماری ، علوم پایه ، اقتصاد و علوم مدیریتی ، علوم آموزشی ، فنی مهندسی.

دانشگاه آنکارا

این دانشگاه که به عنوان اولین موسسه آموزش عالی دولتی در ترکیه تاسیس شده علوم مختلف از جمله پزشکی ، مهندسی ، هنر و غیره را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی است و شما حتی می توانید به صورت مجازی تحصیلات خود را به اتمام برسانید ، بیش از ۶۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه هر ساله به تحصیل مشغول هستند و از تمامی امکانات آموزشی ، تفریحی و فرهنگی به بهترین شکل ممکن بهرمند می شوند ، این دانشگاه به دانشجویان برجسته خود نیز بورسیه تحصیلی اعطا می کند.

دانشگاه غازی

دانشگاه غازی از برترین موسسات علمی در ترکیه برای تحصیل است که دارای ۱۵دانشکده و نه مدرسه آموزش عالی می باشد ، این دانشگاه در رتبه 800 جهان و در لیست ده دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد.

جهت ادامه تحصیل در دانشگاه غازی ، پاس کردن حداقل ۲ درس شرط ادامه تحصیل محسوب می شود و کسانی که نتوانند در ترم اول بیشتر از دو درس را پاس کنند اخراج می شوند.

متاسفانه اساتید و کارمندهای دانشگاه غازی ، برداشت منفی از دانشجوهای ایرانی دارند و بر این باور هستند که دانشجوهای ایرانی ضعیف بوده و فقط دنبال مدرک هستند نه یادگیری ! و تنها چیزی که می تواند این باور غلط را ازبین ببرد علاقه مندی ما به علم و توانایی ما در کسب بهترین نمره ها در این دانشگاه ها می باشد.

دروس دانشگاه غازی به زبان ترکی تدریس می شود و برای کسی که در سیستم آموزشی ایران درس خوانده است بدون شک ترم اول مقداری دشوار خواهد بود ، بهترین کار برای موفق بودن بهبود زبان ترکی است و اینکه بعد از کلاس به پیدا کردن معنی لغات بپردازید.

دانشگاه بیلنکت ترکیه

اولین دانشگاه خصوصی کشور ترکیه به نام بیلکنت در آنکارا در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد ، این دانشگاه دارای ۷ دانشکده و ۱۲ هزار دانشجوی مشغول به تحصیل است که از بیش از ۶۴ کشور دنیا به این دانشگاه آمده اند.

این دانشگاه که مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشد از جمله دانشگاه های برتر کشور ترکیه برای تحصیل در رشته های مختلف از جمله مهندسی برق است ، زبان آموزشی در دانشگاه بیلنکت ترکیه انگلیسی است و در حال حاضر این دانشگاه بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز بهترین دانشگاه خاورمیانه به شمار می رود.

دانشگاه آنادولو

این دانشگاه دولتی یکی از اولین دانشگاه های بزرگ ترکیه است که در سال ۱۹۸۲ تاسیس شد و دارای دانشکده های آموزش ، داروسازی ، علوم انسانی ، علوم ، هنرهای زیبا ، حقوق ، اقتصاد ، ارتباطات ، کسب و کار ، معماری و طراحی ، مهندسی ، علوم بهداشت ، تربیت بدنی و گردشگری است.

دانشگاه مرمره ترکیه

این دانشگاه با ۱۲۵ سال قدمت از قدیمی ترین دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه به شمار می رود و در بخش اروپایی استانبول قرار گرفته است.

دانشگاه مرمره دارای ۸ دانشکده با قابلیت تحصیل در چند زبان است که زبان انتخابی اکثریت دانشجویان زبان انگلیسی است ، علاقه مندان به تحصیل در زبان های فرانسوی و آلمانی و روسی می توانند رشته های داروسازی ، پزشکی و دندانپزشکی ، مهندسی ، اقتصاد و مدیریت اجرایی در دانشگاه مرمره را به این زبانها بخوانند.

دانشگاه سابانجی

این دانشگاه در مقایسه با دیگر دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه ، دانشگاهی نوپا به حساب می آید ، این دانشگاه از سال ۲۰۰۰ شروع به فعالیت کرده است و اغلب رشته های موجود را به هر دو زبان انگلیسی و ترکی برای دانشجویان ارائه می کند.

این دانشگاه که در نزدیکی شهر استانبول قرار گرفته در سال ۱۹۹۴ تاسیس شده است و با وجود تازه تاسیس بودن از بهترین دانشگاه های ترکیه به شمار می رود.

دانشگاه آتیلیی

این دانشگاه نیز از دانشگاه های برتر کشور ترکیه به شمار می رود که در سال ۱۹۹۷ تاسیس شده است و در کنار امکانات آموزشی ، امکانات تفریحی خوبی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد . زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی می باشد.

دانشگاه فنی گبزه

این دانشگاه که در شهری به همین نام قرار گرفته از دانشکده های مختلف در تمامی رشته ها تشکیل شده است ، تاسیس این دانشگاه در سال ۱۹۹۲ به رشد اقتصادی ترکیه کمک بسیار کرده است و محل انجام تحقیقات مهم در زمینه رقابت های جهانی می باشد.

دانشگاه هفت تپه

این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ توسط یک بنیاد خصوصی تاسیس شد و رشته های پزشکی و دندانپزشکی ، علوم مهندسی , علوم پایه ، اقتصاد ، هنرهای زیبا و ادبیات در این دانشگاه به دو زبان ترکی و انگلیسی در دسترس می باشد.

دانشگاه باهچه شهیر

این دانشگاه هم از جمله دانشگاه هایی است که برای علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه ، خصوصا برای تحصیل در رشته های مهندسی ( با تاکید بر مهندسی معماری ) پیشنهاد می شود.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه

در بالا به برخی از بهترین دانشگاه های برتر کشور ترکیه اشاره کردیم اما دقت داشته باشید که لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت هر سال منتشر می شود و چنانچه قصد بازگشت به ایران پس از اتمام تحصیلات خود را دارید حتما این مورد را به دقت بررسی کنید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه

کارشناسان ما می توانند در این مورد شما را به بهترین نحو یاری کنند ، دانشگاه های مورد تایید این کشور توسط وزارت بهداشت به شرح زیر می باشد:

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه آتاترک ارزروم
 • دانشگاه اگه ازمیر
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه سلیمان دمیرل ( فقط دندانپزشکی )
 • دانشگاه قاضی ( فقط دندانپزشکی )
 • دانشگاه کاتب جلبی ازمیر ( فقط دندانپزشکی )

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های ترکیه

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمراتکپی پاسپورت معتبر
 • کپی شناسنامه
 • رزومه تحصیلی
 • گواهی کمک هزینه تحصیلی
 • پرداخت هزینه درخواست
 • فرم تکمیل شده درخواست
 • گواهی تمکن مالی
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از اساتید

هزینه تحصیل در ترکیه

دانشگاه های ترکیه از مقرون به صرفه ترین انتخاب هایی ست که به واسطه آنها می توانید با حداقل هزینه به مدرکی معتبر برسید ، در ادامه به میزان شهریه ها اشاره خواهیم کرد و شما هرچه بیشتر متوجه مناسب بودن هزینه های تحصیل این کشور در مقایسه با تحصیل در فرانسه ، آلمان و سایر کشورها خواهید شد ، مقاله تحصیل در فرانسه را برای آگاهی از هزینه های این کشور بخوانید.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه بر اساس رشته ، مقطع تحصیلی ، دولتی و غیر انتفاعی بودن دانشگاه و زبان تحصیل متفاوت است و هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه های خصوصی می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه هایی که دروس خود را به زبان ترکی ارائه می دهند در مقطع کارشناسی از 250 تا 750 دلار در هر سال است و در صورت انتخاب زبان انگلیسی تا 1500 دلار در برخی از دانشگاه ها می رسد.

در مقطع کارشناسی ارشد نیز شهریه تحصیلی تا 600 دلار به زبان ترکی و تا 900 دلار برای زبان انگلیسی معمولا از سوی دانشگاه ها برای دانشجویان درنظر گرفته می شود ، البته تمامی این هزینه ها مختص به دانشگاه های دولتی این کشور است و دانشگاه های خصوصی هزینه ای بالاتر تا 20000 دلار را در برخی رشته ها مانند پزشکی را شامل شوند.

اما این نکته را نیز درنظر داشته باشید که مبالغ گفته شده در بالا به صورت تقریبی ست و جهت اطلاع از هزینه های دقیق تحصیل باید سایت دانشگاه موردنظر را بررسی کنید.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی همسایه خود و همچنین با ایران بسیار مقرون به صرفه است . هر دانشجو به طور متوسط برای زندگی در این کشور و پوشش هزینه های مسکن ، خوراک ، پوشاک ، نوشت افزار ، حمل و نقل و غیره حدود ۵۰۰ دلار در ماه نیاز دارد.

برای سکونت نیز می توان خوابگاه های دانشجویی دو یا چهار نفره را انتخاب کرد که هزینه ای مقرون به صرفه دارند ، در مقابل اگر دانشجو مایل به استفاده از آپارتمان شخصی باشد بایستی هزینه‌ بالاتری را به این امر اختصاص دهد.

بورسیه های تحصیلی ترکیه

کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورها انواع مختلفی از کمک هزینه و بورسیه تحصیلی ترکیه را برای دانشجویان ارائه می دهد ، برخی از بورسیه ها به طور کامل تمامی هزینه های دانشجو را پوشش می دهد و برخی از آنها بخشی از هزینه را پوشش می دهد.

بورسیه های تحصیلی ترکیه

اینکه چه نوع بورسیه ای به دانشجو تعلق بگیرد به معیارهایی مانند نوع دانشگاه فارغ التحصیلی ، معدل و سوابق تحصیلی دانشجو مانند ارائه مقالات علمی و غیره بستگی دارد.

در سال های قبل فرصت های بورس تحصیلی در ترکیه بیشتر برای مقاطع فوق لیسانس و دکترا در دسترس بود ، خبر خوب برای دانشجویان این است که ترکیه از در سال ۲۰۱۸ اعطای بورسیه برای مقاطع کارشناسی را نیز در برنامه کاری خود قرار داد.

دانشجویانی که موفق به دریافت کمک هزینه تحصیل در ترکیه می شوند از مزایای تحصیل رایگان در ترکیه بهره مند می شوند اما معمولا هزینه خوابگاه و زندگی دانشجویی بر عهده خودشان می باشد.

اما آن دسته از دانشجویانی که بورسیه تحصیلی ترکیه با شرایط پوشش کامل هزینه ها را در مقطع تحصیلات تکمیلی دریافت می کنند ، اغلب می توانند بدون پرداخت هزینه ها در خوابگاه های عمومی دولتی بمانند و هزینه های بهداشتی آنها نیز تحت پوشش بیمه های بهداشت عمومی در ترکیه قرار می گیرد ؛ چنانچه دانشجویی مایل به اقامت در خوابگاه های دانشگاه نباشند ، می توانند گزینه های مسکن را با هزینه های خود انتخاب کنند.

مثال های بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه

در زیر مثال هایی از مبالغ کمک هزینه تحصیلی و بورسیه تحصیلی ترکیه برای مقاطع مختلف آورده شده است :

 • کمک هزینه برای دانشجوی لیسانس ؛ ۷۰۰ لیره ترکیه
 • کمک هزینه برای دانشجویان کارشناسی ارشد ؛ ۹۵۰ لیره ترکیه
 • کمک هزینه برای دانشجویان Ph.D. ؛ ۱۴۰۰ لیره ترکیه
 •  بورسیه تحصیلی ترکیه با پوشش کامل ؛ ۳۰۰۰ لیره ترکیه

افرادی که بورس تحصیلی را دریافت کرده باشند شامل دریافت یک هزینه سفر به ترکیه ( یک بلیط پرواز ) می شوند ، یک بلیط ورود به ترکیه برای اولین بار و یک بلیط خروج از ترکیه پس از اتمام تحصیل برای دانشجویان بورس تحصیلی در ترکیه در نظر گرفته می شود ، اگر دانشجو بلیط را بفروشد ، این مقدار بعدا به او بازپرداخت خواهد شد.

کمک هزینه های معروف تحصیلی در ترکیه

کمک هزینه تحصیل علوم اجتماعی ابن هالدون : این کمک هزینه به دانشجویانی اعطا می شود که خواهان تحصیل در زمینه علوم اجتماعی در دانشگاه هایی نظیر استانبول ، بیلکنت ، بیلگی ، یاسار ، هاکتپ هستند.

این دانشگاه ها در رشته هایی مانند بانکداری ، اقتصادی ، روابط بین المللی ، حقوق و علوم سیاسی در مقاطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد . این کمک هزینه تحصیلی شامل تحصیل رایگان در ترکیه ، کلاس های زبان ترکی رایگان ، مراقبت پزشکی و خوابگاه رایگان می باشد.

کمک هزینه تحصیل زبان ترکی یونس امر : این کمک هزینه به افرادی که خواهان تحصیل در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در ترکیه هستند اعطا می گردد . شرط دریافت این کمک هزینه تحصیلی ، تحصیل به زبان ترکی در بهترین دانشگاه های ترکیه است.

کمک هزینه تحصیلی علوم پزشکی ابن سینا : این کمک هزینه در تمامی مقاطع تحصیلی به افرادی اعطا می شود که خواهان تحصیل در رشته های پزشکی مانند دندانپزشکی ، پرستاری ، داروسازی ، دامپزشکی در دانشگاه های کوچ و هاکتپ هستند.

کمک هزینه تحصیلی الهیات : این کمک هزینه به افرادی که خواهان تحصیل در رشته های الهیات اسلامی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه چوکوروا هستند ، اعطا می گردد ؛ افرادی که دارای حداقل ۷۰ درصد نمره فارغ التحصیلی هستند واجد الشرایط این کمک هزینه تحصیلی خواهند بود.

شرایط اخذ بورس تحصیلی ترکیه

سن داوطلبان نباید از سن ۲۱ سالگی برای مدرک کارشناسی ، ۳۰ ساله برای مدرک کارشناسی ارشد و ۳۵ ساله برای مدرک دکترا بیشتر باشد.

متقاضیانی که برای بورسیه تحصیلی ترکیه قبول می شوند باید در پایان سال تحصیلی یا تا زمان ثبت نام و شروع کلاس ها فارغ التحصیل شوند ، داوطلبان باید معیارهای دانشگاه و اداره انتخابی شان را برآورده ساخته و در صورت درخواست دانشگاه یا سازمان ارائه دهنده بورسیه تحصیلی اسناد لازم مانند نمرات SAT، TOEFL،DELF ،YOS و غیره را ارسال کنند.

روند ارزیابی برنامه بورسیه تحصیلی در ترکیه

بورس های تحصیلی ترکیه معمولا طی دو مرحله اقدام به پذیرش دانشجو می کند ؛ مرحله اول از طریق دریافت مدارک متقاضی و بررسی آنها ، این مرحله در سایت مخصوص بورس های تحصیلی ترکیه انجام می شود و داوطلبین بر مبنای واجد شرایط بودن برای معیارهای برنامه کاربردی و همچنین دستاوردهای علمی و اجتماعی ارزیابی خواهند شد.

مرحله دوم از طریق مصاحبه با متقاضی است که به صورت حضوری و یا اینترنتی انجام می شود ، در نظام دانشگاه ها و ادارات ارائه دهنده بورسیه تحصیلی ترکیه ، برنامه ها بر اساس پیشینه آموزشی و رشته تحصیلی داوطلب ها در دسترس خواهد بود.

متقاضیان فقط دانشگاه ها و ادارات موجود در این سیستم را انتخاب می کنند و انتخاب اضافی دانشگاه یا بخشی که در سیستم موجود نباشد ، امکان پذیر نیست.

از دیگر کشورهایی که می توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی ، دانشگاه های آن را بررسی کنید ، مجارستان است ، در مقاله تحصیل در مجارستان ، به تمام بورسیه های تحصیلی این کشور اشاره کرده ایم.

خدمات بیمه به دانشجویان در ترکیه

در سطح ملی ، دولت ترکیه نیاز دارد که تمام دانشجویان بین المللی سیاست بیمه سلامت محلی اجباری را با موسسه تأمین اجتماعی ترکیه دریافت کنند تا از خدمات بیمه در زمان اقامت در ترکیه بهره مند شوند.

خدمات بیمه به دانشجویان در ترکیه

تمام دانشجویانی که دارای مجوز اقامت بیش از شش ماه در ترکیه هستند ، به صورت خودکار در موسسه امنیت اجتماعی ترکیه از طریق سیستم متمرکز ثبت می شوند.

همچنین دانشجویان مسئول پرداخت ماهیانه خود از مشارکت بیمه درمانی و هزینه های بستری شدن یا خدمات پزشکی هستند که در مراکز بهداشتی دانشگاه موجود نیستند ؛ زمان اعتبار این بیمه درمانی تا پایان سال تحصیلی است.

جهت ارائه خدمات بیمه به دانشجویان در ترکیه ، این کشور دارای بخش مراقبت های بهداشتی خوب و با تعداد زیادی از پزشکان و دندانپزشکان ترکی است که به ویژه در بیمارستان های بزرگ به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

تمام بیمارستان ها یک اتاق اورژانس دارند که ۲۴ ساعت در روز باز هستند و پزشکان و داروخانه های آن شبانه روزی می باشند، علاوه بر این همه دانشگاه های ترکیه دارای خدمات پزشکی رایگان در مراکز پزشکی خود هستند که درمان اورژانسی و مشاوره در امور شخصی و بهداشتی را ارائه می دهند.

همیشه حداقل یک پزشک و یک پرستار در طول هفته در مراکز بهداشتی در دانشگاه ها مشغول به کار هستند ، برخی از خدمات بیمه بین المللی عبارتند از :

 • مراقبت بهداشتی AXA PPP
 • BUPA
 • خدمات بیمه Expac

هزینه بیمه دانشجویی ترکیه

بیمه دانشجویی برای ثبت نام در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ترکیه و اخذ مجوز اقامت الزامی است ، زمان آغاز بیمه خدمات درمانی یک روز بعد از پرداخت هزینه بیمه است و تا زمانی که فرد هزینه بیمه را پرداخت نکرده باشد نمی تواند از بیمه سلامت برای درمان در بیمارستان ها و داروخانه ها بهره مند شود.

هزینه درمان در اغلب بیمارستان های دولتی با خدمات بیمه به دانشجویان در ترکیه رایگان و یا بسیار کم است اما در بیمارستان های خصوصی اگر تحت پوشش بیمه دانشجویی باشند ، بر اساس قرارداد بیمه بخشی از هزینه درمان بر عهده دانشجو است.

موارد زیر تحت پوشش کامل بیمه دانشجویی نیستند :

 • درمان آلرژی
 • پزشکی داخلی و بیماری های داخلی
 • درمان بیماری پوست
 • درمان بیماری های گوارشی
 • درمان جراحی عمومی
 • درمان بیماری های قلب
 • درمان گلو ، گوش ، حلق و بینی
 • درمان بیماری های ارتوپدی
 • درمان بیماری های روانپزشکی
 • درمان مشاوره روانپزشکی
 • اورولوژی
 • آزمایش های بیمارستانی و عکس برداری

نکات مهم بیمه دانشجویی

گزینه ۱ : اگر دانشجو از آلمان ، هلند ، بلژیک ، اتریش باشد ، می تواند بیمه بهداشتی خود را با شرکت بیمه ملی پزشکی خود نامه معادل بیمه ملی بیمه ای ترکیه SGK برای کل دوره تحصیلی خود دریافت کند.

گزینه ۲ : اگر فرد در کشور خود تحت پوشش بیمه پزشکی ملی نباشد ، می تواند از بیمه سلامت اجباری در ترکیه طی تحصیل در این کشور بهره مند شود ، متوسط هزینه بیمه دانشجویی برای یک سال ۳۷۵ لیره می باشد ، بیمه سلامت اجباری برای درمان در بیمارستان های این کشور که تحت پوشش بیمه سلامت هستند الزامی است.

گزینه ۳ : فرد می تواند بیمه سلامت اجباری در کشور خود را دریافت کند ، اگر متن این بیمه نامه به زبان انگلیسی و برای مدت اقامت و تحصیل دانشجو معتبر با پوشش نامحدود باشد.

گزینه ۴ : خدمات بیمه به دانشجویان در ترکیه به این شکل است که فرد می تواند بیمه سلامت عمومی توسط دولت ترکیه را دریافت کند . این دانشجو باید هزینه بیمه را به صورت ماهانه پرداخت کند تا بیمه سلامت خود را در دوره تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ترکیه حفظ کند.

جهت بهره مندی از بیمه سلامت عمومی GHS دانشجویان باید برای SGK در نود روز بعد از ثبت نام رسمی در دانشگاه درخواست خود را ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز اخذ خدمات بیمه دانشجویی

 • مجوز اقامت
 • پاسپورت معتبر
 • کارت دانشجویی

بهتر است دانشجویان پس از مهاجرت تحصیلی به ترکیه علاوه بر احتساب هزینه تحصیل در ترکیه به شرایط استفاده از خدمات بیمه به دانشجویان در ترکیه هم توجه کنند.

بیمه درمانی دانشجویی در ترکیه به دانشجویان اجازه می دهد تا تنها با پرداخت ۲۰ درصد هزینه دارو خریداری کنند تعداد زیادی بیمارستان دولتی و خصوصی وجود دارد که خدمات بیمه به دانشجویان در ترکیه ارائه میدهند.

هزینه ای که دانشجو در بیمارستان ها هزینه می کند به سیاست قیمت گذاری هر بیمارستان بستگی دارد ، بعضی از بیمارستان ها تحت موافقت نامه های کامل با بیمه SGK قرار دارند و برخی از آنها نیازمند هزینه های اضافی هستند که توسط بیمه SGK پوشش داده نمی شود.

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

دانشجویان بین المللی قبل از ورود و شروع به تحصیل در ترکیه ، گزینه های مختلفی در رابطه با مسکن و محل اقامت در این کشور پیش رو دارند ، اکثر دانشگاه های این کشور امکانات خوابگاه ارائه می دهند و علاوه بر ان دانشجویان می توانند از خوابگاه های دولتی نیز استفاده کنند.

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

دانش آموزان باید با دانشگاه های خود تماس گرفته و اطلاعات بیشتری در مورد امکانات خوابگاه کسب کننند ، خوابگاه ها مکان های عالی برای دیدار دانشجویان با دیگر جوانان ، ترکی و بین المللی هستند و قطعا دانشجویان خارجی با زندگی در خوابگاه فرصت های بهتری برای دوستی دارند.

برخی از دانشگاه ها ممکن است علاوه بر خوابگاه محل های دیگری مانند آپارتمان ها را ارائه دهند که دانشجویان می توانند در صورت عدم تمایل به زندگی در خوابگاه ها اقدام به اجاره این مسکن کنند.

شرایط خوابگاه های دانشجویی ترکیه

پذیرش و اسکان دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی ترکیه در ابتدای هر سال تحصیلی مطابق با ظرفیت و تقاضای موجود بررسی می شود ، تاریخ شروع و تعطیلی که در تقویم آکادمیک برای هر ترم مشخص شده است نیز به عنوان تاریخ افتتاح و تعطیل شدن خوابگاه موسسه مطرح می شود.

خوابگاه ها هم برای دانشجویان کارشناسی و هم دانشجویان تحصیلات تکمیلی موجود است ، خوابگاه ها بر اساس جنسيت تفکیک شده و دارای اتاق های یک نفره تا دوازده نفره می باشند.

معمولا خوابگاه ها به تمام امکانات مسکونی مبله و مجهز به وسایل اساسی مانند یخچال کوچک ، تخت ، کمد ، میز ، صندلی ، تخت خواب ، بالش ، پتو و لامپ است.

اکثر خوابگاه ها دارای آشپزخانه برای پخت و پز غذا و یا سلف سرویس برای تامین غذای دانشجویان هستند ، همچنین اتاق های تلویزیون یا کافی نت های کوچک دارند که تا نیمه شب فعالیت می کنند ، خدمات رایگان ، سرعت بالای اینترنت و خدمات تلفن در تمام اتاق ها به طور مرتب توسط بسیاری از دانشگاه های این کشور ارائه می شود.

انواع خوابگاه های دانشجویی ترکیه

خوابگاه های دولتی : مهمترین ویژگی خوابگاه های دولتی هزینه ارزان آن هاست ، دانش آموزانی که مایل به اقامت در خوابگاه هستند ، باید از طریق وبسایت Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) سازمانهای خوابگاه ترکیه درخواست خود را ارائه دهند.

روند درخواست توسط KYK اعلام شده است و شما باید به وب سایت مربوطه برای تاریخ های درخواست مراجعه نمایید ، عموما ظرفیت اتاق خوابگاه دولتی تا ۶ نفر است.

همچنین خوابگاه های دولتی وجود دارد که دارای وضعیت نیمه خصوصی هستند ، ظرفیت اتاق این خوابگاه ها برای ۲ یا ۴ دانشجو است ، پرداخت ماهانه خوابگاه های نیمه خصوصی بالاتر از پرداخت ماهانه خوابگاه های دولتی می باشد.

خوابگاه های خصوصی : از آنجا که خوابگاه های دولتی ظرفیت محدودی دارند دانشجویان بین المللی خوابگاه خصوصی را ترجیح می دهند ، قیمت ها و کیفیت خوابگاه های خصوصی بالاتر از قیمت ها و کیفیت خوابگاه های دولتی است.

ظرفیت اتاق خوابگاه های خصوصی برای ۱ تا ۴ دانشجو است و قیمت اتاق با توجه به معیارهای محل خوابگاه ، راحتی ، نوع ظرفیت اتاق و کیفیت خدمات تنظیم می شود ، قیمت ماهانه یک اتاق یک خوابگاه خصوصی در مرکز شهر حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار است.

هزینه خوابگاه های دانشجویی ترکیه

هزینه های خوابگاه های دانشجویی ترکیه بر اساس دانشگاه های ارائه کننده خوابگاه و امکانات خوابگاه ها متغیر است ، خوابگاه ها در اول هر سال مقداری سپرده گرفته و ماهانه مبلغی به عنوان اجاره دریافت می کنند.

سپرده ها برای رزرو اتاق در ابتدای هر سال تحصیلی پرداخت می شوند و در پایان سال تحصیلی قابل باز پرداخت می باشند به طور متوسط هزینه اجاره خوابگاه ها در ترکیه بین ۳۰ تا ۳۰۰ دلار برای هر ماه می باشد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می توانید با مشاورین موسسه ما تماس بگیرید.

اجاره آپارتمان دانشجویی در ترکیه

دانشجویان محصل در ترکیه نیز فرصت اجاره آپارتمان را دارند ، اما هزینه اجاره آپارتمان ممکن است بسته به منطقه ، کیفیت و اندازه آپارتمان متفاوت باشد.

اجاره آپارتمان در اغلب شهرهای بزرگ ترکیه بسیار زیاد است ، بسیاری از دانشجویان به صورت مشترک خانه اجاره می کنند تا هزینه کمتری برای اجاره مسکن پرداخت کنند ، میانگین هزینه یک آپارتمان در شهرهای مختلف این کشور بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار در هر ماه می باشد.

اجازه کار پاره وقت دانشجویی در ترکیه

اجازه کار پاره وقت یکی از کمک های مالی است که دانشجویان بین المللی در ترکیه دریافت می کنند ، با اجازه کار پاره وقت دانشجویی در این کشور ،‌ دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت و کمتر از ۳۰ ساعت در هفته کار کنند.

اجازه کار پاره وقت دانشجویی در ترکیه

این ساعات کم به دانشجو اجازه می دهد تا زمان کافی برای مطالعه داشته باشد ، کار پاره وقت دانشجویی می تواند یکی از بهترین گزینه های موجود برای دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه باشد تا به این وسیله از نظر مالی تامین شده و تجربه کاری خود را افزایش دهند.

رویه ها و اصول مربوط به استخدام دانشجویان خارجی توسط وزارت امور داخلی انجام می شود و تصمیم گیری برای اعطا مجوز کار در ترکیه توسط هیئت مشاوره سیاست کار بین المللی صورت می پذیرد ،. البته باید توجه داشت که دانشجویانی که در طول دوره تحصیل خود در مقطع کارشناسی کمک هزینه تحصیلی دریافت کرده اند ، مجاز به انجام کار پاره وقت در این کشور نیستند.

فرصت های شغلی مناسب دانشجویان در ترکیه

هر منطقه دارای فرصت های مختلف برای مشاغل پاره وقت دانشجویی ست و بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی محصل فرصت های کار آموزی ایجاد می کنند.

گزینه های کاری موجود در دانشگاه ها شامل کار در کافه ، کتابخانه و یا بخش های اداری دانشگاه محل تحصیل دانشجو است علاوه بر این دانشجویان بین المللی می توانند در اطراف دانشگاه و کالج محل تحصیل خود مانند سوپرمارکت ها ، رستوران ها ، کافی شاپ ها ، تدریس خصوصی ، پرستاری از کودکان و غیره مشغول به کار شوند و با این کار در زمان رفت و آمد خود صرفه جویی کنند .

متاسفانه دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ترکیه از نظر قانونی نمی توانند در ادارات دولتی یا خصوصی این کشور مشغول به کار شوند ، باید توجه داشت که برای یافتن کار در ترکیه تسلط به زبان ترکی اهمیت ویژه ای دارد اما یافتن کار بدون تسلط به زبان ترکی کار غیر ممکنی نیست.

شرایط کار دانشجویان دوره دکترا در ترکیه

دانشجویان دوره دکترا به نسبت سایر مقاطع شانس بالاتری در یافتن کار دارند و امکان ارتباط با دانشگاه و استفاده از فرصت های شغلی که دانشگاه دراختیارشان قرار می دهد آسانتر وجود دارد.

افرادی که برای تحصیل دکترا در ترکیه زندگی می کنند به عنوان متخصص در رشته و حرفه خود معرفی شده و می توانند در حوزه تحصیلی دستاوردهای قابل توجهی داشته باشند از این رو می توان همزمان با تحصیل به کار نیز مشغل گردید و درآمدی هرچند اندک داشت.

البته با توجه به شرایط امروزی ترکیه و وجود نیروی کار فراوان در آن امکان یافتن کار می تواند تا حدی مشکل به نظر برسد و یافتن کارفرما می تواند آن را آسانتر سازد.

کار بعد از اتمام تحصیل در ترکیه

یکی از دیگر مزایا های تحصیل در ترکیه امکان اشتغال در این کشور بعد از اتمام دوره تحصیل است ، دانشجو می تواند بلافاصله بعد از اتمام دوره تحصیل خود در ترکیه شغل مناسب خود را بیابد و بعد از یافتن شغل مناسب ، فرد متقاضی کار در این کشور باید از ترکیه خارج شده و برای دریافت ویزای کار در ترکیه اقدام نماید ، بعد از صدور مجوز کار و ویزای کار فرد می تواند به ترکیه باز گشته و کار خود را آغاز نماید.

دانستن دو زبان ترکی و انگلیسی میتواند نقش موثری درآینده شغلی شما در ترکیه خصوصا در شهر استانبول داشته باشد ، مراکز و وب‌سایت های شغل یابی زیادی وجود دارند که میتوانند به دردتان بخورند و یا شاید آشناهایی در این کشور داشته باشید ولی تا دست به کار نشوید کسی برایتان کاری نخواهد کرد.

خیلی ها شاید قول و قرارهایی به شما بدهند و شما را بیهوده امیدوار کنند اما هرگز فراموش نکنید که کسی به غیر از خودتان برایتان کاری نخواهد کرد ، یافتن کار در ترکیه می تواند منجر به دریافت و پاسپورت این کشور شود و یا فرصتی را برای او فراهم سازد تا به وسیله آن بتواند زمینه مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی را برای خود فراهم سازند.

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

کشور ترکیه دریافت ویزا را برای تمامی دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های این کشور الزامی نموده و کسانی که بتوانند در یک دانشگاه به پذیرش برسند باید نسبت به اخذ ویزا اقدام نموده و مجوز قانونی ورود به این کشور را دریافت کنند.

ویزاهای دانشجویی معمولا متناسب با مدت زمان تحصیل دانشجو صادر شده و پس از آن باید نسبت به خروج از ترکیه و یا تغییر نوع ویزا اقدام نمود.

دریافت ویزای تحصیلی زمان زیادی طول نمی کشد و با ارائه مدارک به صورت کامل پرونده سریع پیگیری و وضعیت متقاضی مشخص خواهد شد . چنانچه با مدارک ارائه شده موافقت گردد ، وقت مصاحبه تعیین شده و برخی موارد لازم به صورت حضوری توضیح داده می شود.

 • پاسپورت معتبر
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ترکیه
 • گواهی بیمه سلامت
 • گواهی بلیت برگشت
 • گواهی تمکن مالی
 • پرداخت هزینه ویزا
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی

خاطرات تحصیل در ترکیه

سید حسام الدین نبوی ، دانشجوی بازرگانی از ایران می گوید می توانیم در ترکیه فرهنگ های جدیدی را بیاموزیم ، علاوه بر ایجاد یک زمینه علمی قوی در زمینه های مورد علاقه دانشجویان ، اعضای هیات علمی قوی ، زندگی هیجان انگیز ، تفریحات سرگرم کننده و فراموش نشدنی دارد ، من معتقدم که هر دانشجویی باید تجربه یک بار زندگی در ترکیه را داشته باشد.

خاطرات تحصیل در ترکیه

استفان کیان آیکوت ، دانشجویی تبادل از Freie Universitat برلین آلمان در مورد خاطرات تحصیل در ترکیه اینطور می گوید : برای من بهترین و مهم ترین تجربه درترکیه “ماجراجویی بین فرهنگی” بود ، به طور کلی مردم ترکیه مهمان نوازی های عالی دارند که اقامت را بسیار دلپذیر و راحت ساخته است ؛ من واقعا فکر می کنم این مکان ارزش زندگی کردن دارد.

جولیا توماس نیز می گوید تجربه من در ترکیه چیزی است که هرگز فراموش نخواهم کرد ، من خودم را در طی چند روز اول آنجا پیدا کردم ، همه چیز از مردم تا زیبایی شهر من را فرا گرفت ، در ذهن من مهم ترين گام در جهت درک و دريافت بيشتر در مورد کشور و فرهنگ ، ترکيب دوستان است.

استقبال مربیان در دانشگاه Koc بسیار دوستانه و مفید بود ، آنها فقط به آنجا نیامدند تا دانشگاه را نشان دهند ، بلکه آنها واقعا به دوستان ما تبدیل شدند ، من اکنون احساس می کنم که استانبول خانه دوم من است و من بی صبرانه منتظر برگشتم به این شهر زیبا هستم.

خاطرات دانشجوی آمریکایی از تحصیل در ترکیه

متی گونتر دانشجوی روابط بین الملل درمورد خاطرات تحصیل در ترکیه اش می گوید وقتی اولین بار در مورد تحصیل در خارج از کشور فکر می کردم ، هرگز تحصیل در کشور ترکیه به ذهنم نمی رسید.

اگرچه ، هنگامی که به ترکیه آمدم متوجه شدم که در مورد این کشور و فرهنگ آن اطلاعات بسیار کمی داشتم ، در اصل من فقط برای یک سال به ترکیه آمده بودم ، اما مهمان نوازی مردم ، فرهنگ غنی و البته غذا من را متقاعد کرد که اعتبار خود را به دانشگاه بیلکنت منتقل کنم و دانشجوی تمام وقت در آنجا باشم.

بیلکنت آموزش عالی با ترکیبی از سنت های آمریکا و اروپا را به دانشجویان ارائه می دهد ، اگر به دنبال یک ماجراجویی عالی برای تجربه تحصیل در خارج از کشور هستید ، من به تاکید توصیه می کنم به تحصیل در ترکیه بپردازید ؛ مطمئن باشید خاطرات فوق العاده و دوستان مادام العمر پیدا خواهید کرد.

سوز ایزانی نیز در خاطرات تحصیل در ترکیه ، چهار سال تحصیل در دانشگاه بیلکنت استانبول را هیجان انگیزترین و پویاترین دوران خود توصیف کرده است.

توصیه این دانشجو به متقاضیان تحصیل در این کشور این است که در ابتدا هیچ چیز برای شما آسان نخواهد بود ، اما تا زمانی که سخت کار کنید ، سفر تحصیلی بسیار شگفت انگیزی خواهید داشت ، گلیگون مامللی دانشجوی روابط بین الملل آذربایجانی بیلکنت را یک جای شگفت انگیز برای دانشجویان بین المللی میداند.

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

تحصیل در هر کشور با مزایا و معایب خاص خود همراه است اما ترکیه از جمله کشورهایی ست که برای دانشجویان ایرانی مزایای بیشتری به همراه دارد.

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

بزرگترین مزیت تحصیل در ترکیه برای ما ایرانیها همجوار بودن و فاصله نزدیک دو کشور با هم می باشد ، دیگر مزیت چشمگیر برای دانشجویان در این کشور هزینه های تحصیل و زندگی مقرون به صرفه ی آن است که دانشجو را مجبور به پرداخت شهریه های بالا نمی کند.

فرهنگ مردم و جامعه ترکیه نیز به دلیل نزدیکی که با مردم ما دارد باعث می شود تا زیاد احساس غربت نداشته باشید و هرچه بهتر با محیط جدید سازگاری پیدا کنید.

ترکیه ترکیبی از اقوام و ملل مختلف است که دانشجویان را در محیطی پر از تنوع فرهنگی قرار می دهد و آنها را با انواع رسوم و فرهنگ ها ، ادیان و زبانها و حتی غذاهای مختلف آشنا می کند.

از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای ما ایرانیها عدم نیاز به صدور ویزا است که خود مزیت قابل توجهی ست زیرا بسیاری موارد اتفاق می افتد که شما موفق به اخذ پذیرش از یک دانشگاه خارجی می شوید اما به دلیل سخت گیری هایی در صدور ویزای تحصیلی از سوی کشور مقصد ، نمی توانید به هدفتان دست پیدا کنید.

کشور ترکیه این مشکلات را برای دانشجویان ایرانی ندارد و شما به محض اخذ پذیرش از دانشگاه می توانید بدون ویزا وارد ترکیه شوید و پس از ثبت نام در دانشگاه ویزای تحصیلی صادر می شود.

معایب تحصیل در ترکیه

در بررسی مزایا و معایب تحصیل در ترکیه باید عنوان کرد که بزرگترین عیب تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی یادگیری زبان است ، اغلب دانشگاه های دولتی در ترکیه زبان تدریس شان به زبان ترکی استانبولی است و یادگیری این زبان یکسال از وقت و هزینه ی دانشجو را در ترکیه تلف می کند.

دانشگاه های انگلیسی زبان زیادی هم در این کشور وجود دارند اما همگی خصوصی بوده و شهریه زیادی از دانشجو می گیرند ، شهریه دانشگاه های خصوصی در ترکیه تقریبا ده برابر دانشگاه های دولتی می باشد.

یعنی تنها راه اخذ پذیرش از یک دانشگاه دولتی معتبر و تحصیل با هزینه کمتر در ترکیه ، شرکت در آزمون های زبان ترکی و ارائه نمره آنها به دانشگاه هاست.

هزینه حمل و نقل در ترکیه در مقایسه با کشور خودمان بودجه بیشتری می خواهد ، هر چند که تا ۵۰ درصد تخفیف شامل حال دانشجو می شود اما باز هم از ایران گران تر می باشد.

ترکیه در چند سال اخیر ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی را افزایش داده است به همین دلیل برخی از دانشگاه های دولتی با کمبود خوابگاه مواجه شده اند و هزینه ی اجاره مسکن نیز در شهری مانند استانبول برای دانشجویان بین المللی مقداری مشکل می باشد و در بحث هزینه های تحصیل در ترکیه ایجاد مشکل می کند.

برخی از دانشجویان به این موضوع فکر می کنند که اگر قرار است زبانی به جز زبان انگلیسی را بیاموزند ، آن زبان دارای ارزش و اعتبار جهانی باشد ، مثلا زبان فرانسوی و یا آلمانی ، در مقاله تحصیل در آلمان گفته ایم که اگر شما به زبان آلمانی مسلط باشید ، می توانید در این کشور تحصیل رایگان واقعی را تجربه کنید ، مطالعه مقاله تحصیل در آلمان را توصیه می کنیم.

موسسات اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل در دانشگاه های خارجی رویای بسیاری از دانشجویان علاقه مند به تحصیل است اما انتخاب مقصد و مسیر صحیح یکی از اصلی ترین عواملی ست که می تواند شما را به هدفتان برساند.

موسسات اعزام دانشجو به ترکیه

در زمینه اخذ ویزا و دریافت پذیرش از دانشگاه به شما عزیزان توصیه می شود تا ضمن کسب اطلاعات دقیق از افراد متخصص در این زمینه بهره بگیرید که در داشتن زندگی خوب و ساختن آینده حرفه ای تان نیز در کشور مقصد به شما کمک نمایند.

با مراجعه به موسسات اعزام دانشجو تنها گام های اول مهاجرت را پشت سر خواهید گذاشت و در ادامه مسیر تنها خواهید بود ، پس با مراجعه به موسساتی که در زمینه مهاجرت دارای سابقه درخشان و مطمئن هستند آینده خودتان را تضمین سازید.

سوالات پر تکرار تحصیل در ترکیه

در زیر تلاش کردیم به مهم ترین سوالاتی که ممکن است در زمینه تحصیل در ترکیه و دانشگاه های آن پیش بیاید پاسخ دهیم ، شما می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید یا با دفاتر شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس بگیرید تا دراسرع وقت به پاسخ خود برسید.

آیا امکان تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی را دارم ؟

بله ، در بسیاری از دانشکاه های کشور ترکیه دروس به زبان انگلیسی ارائه می گردد اما شهریه تحصیل به زبان انگلیسی گاهی تا ده برابر بیشتر از زبان ترکی است.

می خواهم در مقطع دکترا در ترکیه تحصیل کنم چه آزمونی را باید شرکت کنم؟

در صورت انتخاب زبان ترکی معمولا باید در یک آزمون به نام آلس شرکت کنید که شامل دو بخش زبان ترکی( sozel ) و ریاضی و هوش ( sayisal ) است ؛ نتیجه آزمون تا دو سال قابل استفاده است.

برای شرکت در آزمون ورودی رشته پزشکی چقدر باید درس خواند ؟ آیا به سختی کنکور ایران است؟

آزمون ورودی نسبت به کنکور ایران بسیار آسانتر بوده و راحتر می توان به پذیرش رسید اما بهر حال باید تلاش زیادی کنید تا موفق شوید.

برای شرکت در آزمون های ورودی ترکیه مثل YOS و SAT چه پیش نیازهایی لازم است؟

هیچ گونه شرط سنی یا پیش زمینه تحصیلی و یا معدل خاص نیاز نیست شما با هر دیپلمی به شرط آوردن نمره قبولی در آزمون می توانید به تحصیل مشغول شوید.

لطفاً در خصوص آزمون YOS ترکیه توضیح دهید.

آزمون YOS شامل سوالات زبان ترکی و دروس تخصصی حساب ، هندسه و هوش است و دانشجو باید حداقل نمره قابل قبول ۴۵ را در این آزمون به دست آورد ، مجموع تمامی سوالات ۸۰ سوال ( ۴۵ تست هوش ، ۳۰ سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه ) به صورت پنج گزینه ای ست و داوطلبان باید در 90 دقیقه به تمامی سوالات پاسخ دهند.

تفاوت آزمون YOS و SAT چیست؟

آزمون SAT دشوارتر از آزمون YÖS و مخصوص دانشجویانی ست که قصد حضور در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه در مقطع کارشناسی را دارند ، مواد امتحانی این آزمون شامل ریاضی ، نگارش و درک مطلب زبان انگلیسی بوده و مجموع نمرات ۱٫۶۰۰ نمره است که دانشجو باید حداقل نمره ۱۱۰۰ را به دست آورد ؛ نکته جالب توجه اینکه نتیجه این آزمون در دانشگاه های آمریکا نیز معتبر می باشد.

بالاترین رنکینگ جهانی در بین دانشگاه های ترکیه مربوط به کدام دانشگاه است؟

دانشگاه بغازچی که به طور پیشرفته ای از سیستم آموزش آمریکایی پیروی می کند و تحصیل در آن به زبان انگلیسی است.

دوست دارم در یکیاز دانشگاه های ترکیه به صورت آنلاین تحصیل کنم آیا چنین امکانی وجود دارد؟

بله ، دانشگاه آنکارا این امکان را فراهم کرده است.

هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه هایی که دروس خود را به زبان ترکی ارائه می دهند در مقطع کارشناسی از 250 تا 750 دلار در هر سال است و در صورت انتخاب زبان انگلیسی تا 1500 دلار در برخی از دانشگاه ها می رسد. در مقطع کارشناسی ارشد نیز شهریه تحصیلی تا 600 دلار به زبان ترکی و تا 900 دلار برای زبان انگلیسی خواهد بود.

آیا برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه محدودیت سنی وجود دارد؟

بله ، سن داوطلبان نباید از سن ۲۱ سالگی برای مدرک کارشناسی ، ۳۰ ساله برای مدرک کارشناسی ارشد و ۳۵ ساله برای مدرک دکترا بیشتر باشد.

موسسه مهاجرتی رجبی دارای تیمی برجسته از متخصصین و مشاورین مجرب در دفاتر همکار خود در شهرهای شیراز و تهران با آرزوی موفقیت برای یکایک جویندگان علم و دانش ، جهت ارائه هرگونه مشاوره مهاجرتی در زمینه تحصیل در ترکیه و همچنین راهنمایی برای تحصیل در سایر کشورها آمادگی خود را خدمت شما عزیزان اعلام می دارد ، همچنین اگر به تحصیل در کشورهای آسیایی علاقه مندید ، می توانید مقاله تحصیل در چین را مطالعه کنید ، احتمالا تمام مزایای تحصیل در این کشور پهناور و قدرتمند را نمی دانید.

تحصیل در اتریش

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آلمان

تحصیل در روسیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در کانادا

12 Comments to “ تحصیل در ترکیه”

 1. کفتانی says :پاسخ

  با سلام دختر من از دانشگاه شریعتی در رشته طراحی لباس با نمره ۱۹٫۵فارغ التحصیل شده است بفرمایید برای ادامه تحصیل چه دانشگاهی را پیشنهاد می کنید و زمان apply آن چه زمانی است

  1. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام

   دانشگاه های زیر به شما پیشنهاد می شود
   هالیچ، ایسیک، بیلگی، فنی استانبول ، مال تپه، مرمره
   ددلاین هر دانشگاهی متفاوت است ولی به طور کلی برای هر دانشگاهی حداقل از چهار ماه قبل می بایست اقدام کرد.

   با تشکر از سوال شما

 2. پگاه says :پاسخ

  با سلام برای تحصیل در رشته مد و طراحی لباس در ترکیه به چه مدارکی نیاز هست و ایا میشه بلافاصله بعد از دریافت مدرک دیپلم برای تحصیل در این رشته اقدام کرد و ایا برای تحصیل در این رشته حتما باید دیپلم هنر داشت یا میتوان از سایر دیپلم ها هم برای تحصیل استفاده کرد و اگه میشه نیاز به چه چیزهایی دارد؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام

   با ارائه مدرک دیپلم تان حتی به محض فارغ التحصیلی می‌توانید پذیرش کالج یا دانشگاه های ترکیه را دریافت نمایید.
   دریافت پذیرش با هر نوع دیپلمی امکان پذیر است.

   با تشکر از سوال شما

 3. مژگان says :پاسخ

  من طرح رشته پرستاری و شروع کردم بعد از دوسال می‌خوام برای ادامه تحصیل در ارشد پرستاری به این کشور برم
  آیا شرایط خاصی داره؟و هزینه هاشم چقدر میشه

 4. سعید رحیمی says :پاسخ

  سلام
  آیا در دانشگاهها ترکیه ارشد و دکتری علوم آزمایشگاهی هست

 5. نرگس says :پاسخ

  برای امتحان ورودی دانشگاه انتخابی باید در ترکیه حضور داشته باشیم یا بصورت انلاین انجام میشود ؟
  اینکه در ایران مدرک کارشناسی داشته باشیم و بخواهیم در دانشگاه ترکیه درس بخوانیم باید از ابتدا شروع کنیم و نمیتوانیم کارشناسی ارشد بخوانیم درست است ؟
  فقط با زبان ترکی استانبولی میتوان درس خواند یا باید انگلیسی بلد باشیم ؟
  هنگام درس خواندن همسر هم میتواند همراه ما به انجا بیاید یا خیر؟

 6. Mehrdad says :پاسخ

  بسیار عالی
  برای دوره های پسادکتری آیا در ارویه امکانات دانشگاهی فراهم است؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   بله ، دانشگاه در این منطقه وجود دارد .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP