info@rajaby.com

راه ارتباط با ما

٠٢١٩١٠٠٢٥٢٥

تماس بگیرید

تحصیل در ترکیه برای دانشجویان خارجی به راحتی امکان پذیر است . معمولا افراد متقاضی تحصیل در این کشور می خواهند از جوانب آن آگاه شوند و بدانند که شرایط و هزینه های تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه چگونه است و اینکه آیا دانشجویان همراه با تحصیل اجازه کار در این کشور را دارند یا خیر و سوالات بسیار دیگر .

ما در این مقاله ضمن معرفی کشور ترکیه به توضیح شرایط تحصیل در دانشگاه ها می پردازیم و تمام جوانب را برای شما توضیح می دهیم .

به خاطر داشته باشید که موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی می تواند در تمام مراحل به عنوان یک همراه با شما عزیزان بوده و تمام اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیارتان قرار دهد .

بررسی تحصیل در ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه برای دانشجویان ایرانی بسیار مناسب است . تحصیل در این کشور می تواند از ابعاد گوناگون به دانشجویان در کاهش هزینه ها کمک کند .

تحصیل در ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و یا حتی آسیایی کمتر است و دانشجویان مجبور به پرداخت شهریه های بالا نیستند . نزدیکی این کشور به ایران رفت و آمد را برای دانشجویان ایرانی آسان کرده است و می توانند به راحتی و هزینه کم به ایران رفت و آمد داشته باشند .

فرهنگ مردم و جامعه ترکیه نیز به دلیل نزدیکی که با مردم ما دارد باعث می شود تا زیاد احساس غربت نداشته باشید و هرچه بهتر با محیط جدید سازگاری پیدا کنید . مدرک تحصیلی کشور ترکیه در تمام دنیا پذیرفته شده هستند .

تحصیل در کشور ترکیه به زبان ترکی ، انگلیسی ، فرانسوی و آلمانی امکان پذیر است که با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متغیر است .

از شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه قبولی در آزمون ورودی است . آزمون ورودی دانشگاه ها توسط هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرط سنی خاصی ندارد .

بررسی تحصیل در ترکیه

تحصیل در مقاطع مختلف ترکیه

تحصیل در دانشگاه ها در سه مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر است . تحصیل در مقطع لیسانس 4 سال ، فوق لیسانس 2 سال ، دکترا 4 سال به طول می انجامد .

تحصیل در رشته های پزشکی نیز برای دانشجویان امکان پذیر است و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به صورت عمومی شش سال و پنج سال زمان می برد .

تقویم آموزشی دانشگاه های این کشور تقریبا مانند کشورمان ایران است و دانشجویان موظف به پشت سر گذاشتن دو ترم تحصیلی در سال هستند . ترم های تابستانه نیز در برخی از رشته ها برگزار می شود .

نکات مهم تحصیلی دانشجویان

آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه به دو نوع یوس و SAT می باشد که آزمون YOS آن شامل سوالات زبان ترکی و دروس تخصصی حساب ، هندسه و هوش است و آزمون SAT شامل ریاضیات ، درک مطلب و انشاء زبان انگلیسی می باشد تا توانایی دانشجویان را در زمینه های مختلف بسنجد . انتخاب رشته در دانشگاه بستگی به مدرک دیپلم شما ندارد و تنها معیار پذیرش قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها است .

دانش زبان ترکی برای دانشجویان حتی اگر زبان انتخابی انگلیسی است ضروری است زیرا برای ارتباط در محیط و یا یافتن کار دانشجویی به آن نیاز خواهند داشت .

دانشگاه های این کشور بورسیه های تحصیلی در ترکیه را در مقاطع مختلف به دانشجویان اعطا می کنند که شرایط خاص خود را دارد . از جمله این شرایط داشتن سن مشخص و معدل بالا در آخرین مدرک تحصیلی است .

دانشگاه دوره های یادگیری زبان را به صورت جداگانه برگزار می کنند که با پرداخت هزینه مشخص می توانید مدرک خود را دریافت کرده و سپس برای ورود به دانشگاه ثبت نام کنید .

از دانشگاه های مهم و معتبر جهت تحصیل در ترکیه می توان به دانشگاه آنکارا ، دانشگاه آتاتورک ، دانشگاه حاجت تپه و دانشگاه چوکوروا اشاره کرد .

دقت کنید که لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت هر سال منتشر می شود و چنانچه قصد بازگشت به ایران پس از اتمام تحصیلات خود را دارید حتما این مورد را به دقت بررسی کنید . کارشناسان ما می توانند در این مورد شما را به بهترین نحو یاری کنند .

هزینه زندگی دانشجویان در ترکیه

در رابطه با هزینه های زندگی می توان گفت که یک زندگی دانشجویی در این کشور هزینه زیادی ندارد و میتوان با اختصاص 500 دلار در ماه نیازهای اصلی خود را به خوبی تامین کرد .

امکان کار دانشجویی نیز ساعاتی در هفته برای دانشجویان مجاز است و می توانند از این راه به تامین هزینه های خود کمک کنند .

هزینه تحصیل نیز با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متغیر است و بیشترین میزان به تحصیل در علوم پزشکی سپس رشته های مهندسی اختصاص دارد . دانشگاه های خصوصی در مجموع هزینه بیشتری نسبت به دانشگاه های دولتی دریافت می کنند که شامل تمام رشته ها می شود .

هزینه زندگی دانشجویان در ترکیه

درباره کشور ترکیه

کشور نام آشنای این روزها ترکیه یک کشور اوراسیایی است که با کشورمان ایران دارای مرز مشترک است . آنکارا پایتخت این کشور 77 میلیون نفری می باشد و در یک منطقه حساس و مهم قرار گرفته است .

ترکیه به عنوان یک گذرگاه میان آسیا و اروپا عمل می کند وکشورهای زیادی برای تزانریت خود از این کشور استفاده می کنند . زبان ترکی استانبولی به عنوان زبان رسمی میان مردم شناخته می شود و اکثرا سنی هستند .

این کشور از سه طرف به دریا راه دارد و بزرگترین و مهم ترین شهر آن استانبول است . فرهنگ مردم ترکیه به ایران بسیار نزدیک است و داشتن حجاب اسلامی اجباری نیست .

اقتصاد در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است و بخش مهمی از آن را صنعت گردشگری تشکیل می دهد و واحد پول رایج نیز لیر ترکیه است . جاذبه های طبیعی و گردشگری زیادی در ترکیه قرار دارد که می تواند زندگی شاد و خوبی را برای شما به ارمغان آورد .

در پایان این مقاله با توجه به موارد گفته شده تاکید می شود که جهت انجام هرگونه اقدام برای مهاجرت به خارج از کشور و تحصیل در دانشگاه با افراد مطلع و آگاه به تمام امور مشورت کرده و پس از درنظر گرفتن تمام جوانب اقدام نمایید .

تحصیل در ترکیه این روزها با تقاضای زیادی روبه رو است که خود می تواند عامل سوء استفاده بسیاری از افراد باشد . مشاوران ما در موسسه می توانند به عنوان یک راهگشا و همراه در تمام مسیر با شما باشند و می توانید در خصوص مزایا و معایب تحصیل در ترکیه و دریافت هرگونه اطلاعات با دفاتر تهران و شیراز ما تماس بگیرید .

 

مطالب مرتبط با تحصیل در خارج

مطالب مرتبط با تحصیل در ترکیه

8 Comments to “ تحصیل در ترکیه”

 1. مژگان says :پاسخ

  من طرح رشته پرستاری و شروع کردم بعد از دوسال می‌خوام برای ادامه تحصیل در ارشد پرستاری به این کشور برم
  آیا شرایط خاصی داره؟و هزینه هاشم چقدر میشه

 2. سعید رحیمی says :پاسخ

  سلام
  آیا در دانشگاهها ترکیه ارشد و دکتری علوم آزمایشگاهی هست

 3. نرگس says :پاسخ

  برای امتحان ورودی دانشگاه انتخابی باید در ترکیه حضور داشته باشیم یا بصورت انلاین انجام میشود ؟
  اینکه در ایران مدرک کارشناسی داشته باشیم و بخواهیم در دانشگاه ترکیه درس بخوانیم باید از ابتدا شروع کنیم و نمیتوانیم کارشناسی ارشد بخوانیم درست است ؟
  فقط با زبان ترکی استانبولی میتوان درس خواند یا باید انگلیسی بلد باشیم ؟
  هنگام درس خواندن همسر هم میتواند همراه ما به انجا بیاید یا خیر؟

 4. Mehrdad says :پاسخ

  بسیار عالی
  برای دوره های پسادکتری آیا در ارویه امکانات دانشگاهی فراهم است؟

  1. باسلام خدمت شما دوست عزیز

   بله ، دانشگاه در این منطقه وجود دارد .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP