تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه چه باید کرد ؟ اگر سوال شما هم همین است پس با ما در موسسه مهاجرتی رجبی همراه شوید تا اطلاعاتی جامع درباره تحصیل در ترکیه در اختیارتان قرار دهیم.

تحصیل در ترکیه هر ساله هدف هزاران دانشجو از اروپا ، آمریکا ، آسیا و آفریقا است ، آن ها ترکیه را به دلیل فرهنگ بالا ، هزینه زندگی مناسب ، پژوهش و آموزش موفق ، موقعیت جغرافیایی عالی و فرصت تحصیل به زبان انگلیسی انتخاب می کنند.

این کشور که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد شهر های خود یکی از کشور های پر جاذبه برای گردشگری نیز محسوب می شود ، از معتبرترین انتخاب هایی ست که می توانید در میان کشورهای همسایه داشته باشید.

ترکیه با قرار گرفتن در هر دو قاره آسیا و اروپا یک جاذبه برای دانشجویان از هر دو قاره بوده و با بیش از 183 دانشگاه توانسته در مدت کوتاهی جایگاه علمی خود را به خوبی ارتقا بخشد.

ما در این مقاله تصمیم داریم از ابتدا تا انتهای تحصیل در ترکیه را برای شما عزیزان شرح دهیم ، پس با ما همراه باشید و جهت هرگونه سوال و یا اقدام مراجعه به کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) را فراموش نکنید.

چرا باید در ترکیه تحصیل کنیم؟

کشور ترکیه به پرورش افراد مشهوری همچون مصطفی کمال پاشا معروف به آتاترک شهرت دارد که توانست جمهوری را در این کشور پایه گذاری نماید ، این فرد موجب گردید تا تمامی مراکز آموزشی و دانشگاه های کشور ترکیه بر مبنای جدایی از سیاست و یا دین بنا گذاری شده و مطابق با آموزش های نوین اروپا پایه گذاری گردند.

از دلایل اصلی که دانشگاه های ترکیه به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی خوب به شما عزیزان معرفی می شود شرایط پذیرش آسان در تمامی رشته های دانشگاهی نسبت به سایر کشورهای اروپایی ست.

دانشگاه های این کشور علاوه بر آنکه اعتبار علمی بالایی دارند در مراحل پذیرش نیز سهولت داشته و چنانچه در دانشگاهی نیازی به شرکت در آزمون ورودی و یا مصاحبه وجود داشته باشد به راحتی می توان این مرحله را پشت سر گذاشت.

نظام آموزش عالی ترکیه شامل ۱۰۹ دانشگاه دولتی ، ۶۵ دانشگاه خصوصی ، شش موسسه اعطا کننده مدرک کاردانی ، یک دانشگاه دفاع و یک آکادمی پلیس است ، دانشگاه های خصوصی و دولتی فعال در این کشور هر دو زیر نظر دولت اداره می شوند و می کوشند تا از استاندارد های اروپایی و دانشگاه های برتر دنیا الگو برداری کنند.

نظام آموزشی کشور ترکیه با بالا بردن سطح کیفیتی خود توانسته در میان کشور های مطرح دنیا برای خود جا باز کرده و از بهترین ها در قاره آسیا شناخته شود.

اگر به تحصیل در رشته ای خاص علاقه مندید و نمی دانید چه کشوری آن را ارائه می دهد ، می توانید مقاله تحصیل در خارج از کشور را به دقت مطالعه کنید.

تحصیل در ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه

تمامی سیستم های آموزشی در جهان به دو بخش اجباری و اختیاری تقسیم می شوند که با توجه به قوانین آموزش خاص هر کشور در نظر گرفته شده اند ، معمولا تحصیل در دانشگاه ها و یا ورود به مراکز فنی و حرفه ای جزو بخش اختیاری بوده و تمامی شهروندان مجبور به سپری کردن دوره تحصیل تا مقطع دیپلم هستند.

سیستم آموزشی ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه از سال ۱۹۹۷ دچار تغییرات اساسی گردیده و از آن زمان تاکنون دانش آموزان ابتدا هشت سال تحصیل در دوره ابتدایی را پشت سر گذاشته و سپس وارد آموزش متوسطه به مدت سه سال در دبیرستان های فنی و حرفه ای و چهار سال در دبیرستان های عمومی می شوند.

آموزش پیش دبستانی نیز بخشی از دوره های آموزشی این کشور است که مناسب والدینی ست که ترجیح می دهند کودکان از ۲ تا ۶ سال خود را قبل از ورود به مدرسه در محیطی مناسب و سرگرم کننده ثبت نام نمایند.

دوره پیش دبستانی کاملا اختیاری بوده و اکثرا والدینی که شاغل هستند و قادر به نگهداری از فرزند خود در تمام طول روز نمی باشند از آن استقبال می کنند.

تحصیل در مدارس تا پایان دوره متوسطه که مجوزی برای ورود به بازار کار و یا اموزش عالی هستند برای تمامی افراد اجباری بوده و در دوره دبیرستان تمرکز سیستم آموزشی بر روی بالا بردن سطح فرهنگ عمومی ، توسعه آگاهی افراد و کسب توانایی لازم به جهت رشد فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی کشور می باشد.

آموزش ابتدایی در مدارس ترکیه

تمامی دانش آموزان در کشور ترکیه از سن شش سالگی تحصیل خود را در مدارس ابتدایی آغاز نموده و تا ۱۴ سالگی چهار سال ابتدایی و چهار سال آموزش راهنمایی را پشت سر می گذارند ، این دوره برای کودکان دختر و پسر اجباری بوده و والدین امکان ثبت نام در مدارس خصوصی و یا دولتی فعال در شهر خود را دارند.

تحصیل در مدارس دولتی رایگان بوده و شهریه مدارس خصوص نسبت به امکانات متفاوت است ، زبان خارجی که به عنوان زبان دوم به دانش آموزان تدریس می شود عموما انگلیسی بوده اما در برخی مدارس زبان اسپانیایی ، آلمانی و یا فرانسه را نیز می توان یافت.

مدارس ابتدایی علاوه بر آموزش های اصلی دروس ، کلاس های جبرانی و کلاس هایی که ویژه کودکان استثنایی هستند را نیز برگزار می نمایند.

هدف اصلی دوره ابتدایی ایجاد مهارت ها ، دانش پایه و نگرش ها جهت تبدیل شدن به شهروندی خوب و با اخلاق است علاوه بر این دانش آموز آماده ورود به سطح بالاتر و پرورش استعدادهایش در راستای علایق خود می گردد ؛ تحصیل در مدارس شبانه روزی ترکیه هم یکی از گزینه هایی است در سیستم آموزشی ترکیه وجود دارد.

دوره آموزش متوسطه در ترکیه

پس از اتمام دوره ابتدایی دانش آموزان وارد دوره بعدی به نام آموزش متوسطه می شوند که در دبیرستان های فنی و حرفه ای سه سال و دبیرستان های عمومی چهار سال می باشد.

در دبیرستان های عادی دانش آموزان حرفه خاصی را دنبال نمی کنند و تنها با انتخاب یک رشته تحصیلی آماده ورود به دانشگاه می شوند ، در حالی که کسانی که از دبیرستان های فنی و حرفه ای فارغ التحصیل می شوند می توانند در مشاغل مختلف به کار مشغول شده و نیازی به دوره های دانشگاهی نخواهند داشت.

برخی از مدارس دوره متوسطه از دانش آموزان آزمون ورودی گرفته و تنها افرادی که به نمره قبولی دست یابند ، قادر به ثبت نام و تحصیل در مدرسه مورد نظر خواهند بود.

سیستم نمره دهی در مدارس ترکیه بر اساس عالی ، خوب ، رضایت بخش ، قبول ، مردود است که هر کدام برابر با نمره ای مشخص می باشد ؛ دانش آموزان دبیرستان های عادی پس از قبولی در امتحانات نهایی سال آخر آماده ورود به دانشگاه ها در مقاطع آموزش عالی می شوند.

از جمله دبیرستان های مطرح در کشور ترکیه می توان به دبیرستان های آناتولی ، دبیرستان های فنی ، دانشسرای تربیت معلم ، دبیرستان های شبانه ، دبیرستان های هنرهای زیای آنادولو ، دبیرستان های چند منظوره ، دبیرستان های فنی و حرفه ای ، مدارس آموزش فنی پسرانه و دخترانه ، مدارس آموزش توریسم و تجارت ، دبیرستان های الهیات اسلامی و غیره اشاره کرد.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

سیستم آموزش عالی در ترکیه به دانشگاه ، دانشگاه فنی و موسسات عالی فناوری تقسیم می شود که توسط دو بخش دولتی و غیر انتفاعی تامین بودجه می شوند ، اولین مرحله از تحصیلات عالی در این کشور دوره کاردانی دو ساله است که با دوره کارشناسی چهار ساله ادامه می یابد.

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

جهت آغاز تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید مدرک دیپلم را به همراه مدرک زبان ترکی و یا انگلیسی به دانشگاه ارائه دهید ، انتخاب زبان تحصیل با توجه به دانشگاه موردنظر و البته علاقه دانشجو می تواند متفاوت باشد که یادگیری آن زبان از شرایط اصلی تحصیل در دانشجو است.

دقت داشته باشید که تحصیل در دانشگاه های عمومی ترکیه با مدرک دیپلم که دانشجو را به دوره کاردانی و یا کارشناسی وارد می سازد عموما به زبان ترکی ست و در صورت علاقه به زبان انگلیسی باید به سراغ دانشگاه های خصوصی این کشور بروید که طبیعتا شهریه بیشتری دارند.

تقویم آموزشی دانشگاه های ترکیه تقریبا مانند کشورمان ایران است و دانشجویان موظف به پشت سر گذاشتن دو ترم تحصیلی در سال هستند ؛ ترم های تابستانه نیز در برخی از رشته ها برگزار می شود.

تحصیل کاردانی و کارشناسی در ترکیه

اولین مرحله تحصیل در موسسات آموزش عالی ترکیه دوره دو ساله کاردانی است که با مقطع کارشناسی و سپس کارشناسی ارشد و دکترا ادامه می یابد.

دوره کارشناسی شامل چهار سال تحصیلی بوده و باید شرایط پذیرش در دانشگاه مانند قبولی در آزمون ورودی و معدل بالا را داشته باشید . در هر رشته دانشگاه با توجه به رزومه فرد شرایط پذیرش را به صورت دقیق مشخص می کند.

در صورتی که نیاز به آزمون ورودی داشته باشید باید بدانید که این آزمون از دو بخش شامل اطلاعات درسی مانند ریاضی ، فیزیک ، شیمی و بخش دوم شامل سنجش اطلاعات عمومی تشکیل می شود.

شما پس از اعلام نتیجه آزمون قادر به انتخاب رشته خواهید بود که لزوما در یک گروه آموزشی خاص و مرتبط به دیپلم نبوده و می توانید متناسب با نمره کسب شده در آزمون رشته مورد علاقه تان را انتخاب کنید ، پس از گذراندن واحدهای درسی در دانشگاه نهایتا دانشجویان با ارائه یک طرح و یا دفاع از پایان نامه با مدرک کارشناسی فارغ التحصیل خواهد شد.

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

مقطع بعدی تحصیل به مدت دو سال در مقطع کارشناسی ارشد است ، مهاجرت تحصیلی در این دوره بسیار پرطرفدار بوده و می توان درخواست کمک هزینه تحصیلی را نیز از دانشگاه داشت.

همچنین تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی در دانشگاه های بیشتری یافت می شود و اغلب برای پذیرش نیازی به شرکت در آزمون ورودی وجود نداشته و هر دانشگاه بر اساس اصول خود دانشجوی واجد شرایط را مشخص می سازد.

تحصیل دکترا در ترکیه

آخرین و عالی ترین تحصیلات دانشگاهی دوره دکتراست که در اکثر دانشگاه های ترکیه با بورسیه تحصیلی همراه بوده و چنانچه بتوانید با ارائه یک رزومه تحصیلی قوی در یکی از دانشگاه های خوب به پذیرش برسید نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه نخواهید داشت.

تحصیل دکترا در ترکیه

تحصیل در مقطع دکترا چهار تا پنج سال زمان برده و دانشجویان به جای حضور سر کلاس باید به تحقیق و پژوهش در رشته تحصیلی شان بپردازند و در نهایت با دفاع از پایان نامه فارغ التحصیل شوند.

دانشجویان دوره دکترا در دانشگاه های ترکیه با تنوع بسیار خوبی روبه رو هستند و از جمله بهترین رشته های این دوره می توان به دکترای مهندسی کامپیوتر ، دکترای مهندسی صنایع ، دکترای مهندسی برق و الکترونیک ، دکترای تخصصی هنر ، دکترای روابط بین الملل ، دکترای اقتصاد ، سیستم های اطلاعات مدیریت ، دکترای علوم سیاسی ، دکترای ریاضیات ، دکترای روانشناسی و غیره اشاره کرد.

دانشجویانی که زبان ترکی را انتخاب می کنند معمولا باید در یک آزمون به نام آلس شرکت کنند که شامل دو بخش زبان ترکی( sozel ) و ریاضی و هوش ( sayisal ) است.

نتیجه آزمون تا دو سال قابل استفاده بوده و در صورت عدم پذیرش در دانشگاه باید مجددا در آزمون شرکت نماید ، دانشجویان داوطلب زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس و یا تافل داشته باشند و ارائه مدرک GRE می تواند یک مزیت بزرگ به شمار رود.

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

برای ورود به دوره کارشناسی و رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های ترکیه لازم است که متقاضی در یکی از دو آزمون ورودی YÖS یا SAT شرکت و نمره‌ی قبولی را به دست آورد.

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

شرط نخست برای شرکت در این آزمون ها داشتن مدرک دیپلم و ارائه نمرات دبیرستان است ، از مزیت های این دو آزمون عدم نیاز به هیچ گونه شرط سنی یا پیش زمینه تحصیلی و یا معدل خاص است که شخص با هر دیپلمی به شرط آوردن نمره قبولی در آزمون می تواند به تحصیل مشغول شود.

این آزمون ها در سال های قبل به صورت متمرکز و سراسری در آنکارا برگزار می شد اما در سال های اخیر به دانشگاه ها واگذار شده و هر دانشگاه مطابق با قوانین خود آن را برگزار می کند.

آزمون YOS در دانشگاه های ترکیه

آزمون YOS شامل سوالات زبان ترکی و دروس تخصصی حساب ، هندسه و هوش است و دانشجو باید حداقل نمره قابل قبول ۴۵ را در این آزمون به دست آورد ، مجموع تمامی سوالات ۸۰ سوال ( ۴۵ تست هوش ، ۳۰ سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه ) به صورت پنج گزینه ای ست و داوطلبان باید در 90 دقیقه به تمامی سوالات پاسخ دهند.

زبان آزمون انگلیسی و ترکی ست و ملاک اصلی قبولی در آزمون توسط بخش اول تعیین می‌شود ، بخش دوم مخصوص زبان ترکی است که با درجه‌های A ، B یا C مشخص میشود ؛ نمره کل این آزمون ۱۰۰ است و متقاضیان پزشکی باید نمره بالای ۹۰ را کسب کنند.

آزمون ورودی SAT دانشگاه های ترکیه

این آزمون دشوارتر از آزمون YÖS و مخصوص دانشجویانی ست که قصد حضور در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه در مقطع کارشناسی را دارند ، مواد امتحانی این آزمون شامل ریاضی ، نگارش و درک مطلب زبان انگلیسی بوده و مجموع نمرات ۱٫۶۰۰ نمره است که دانشجو باید حداقل نمره ۱۱۰۰ را به دست آورد ؛ نکته جالب توجه اینکه نتیجه این آزمون در دانشگاه های آمریکا نیز معتبر می باشد.

این آزمون که دارای هر دو نوع سوال تستی و تشریحی است چهار مرتبه در سال برگزار می شود و باید حداقل نمره 650 در درس ریاضی کسب کنید ، مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون سه ساعت و 45 دقیقه بوده و پس از کسب حد نصاب در این آزمون ، بهتر هست که متقاضی مدرک زبان خود شامل آیلتس ( حداقل نمره‌ ۶ تا ۶٫۵ ) یا تافل ( حداقل نمره‌ی ۸۰ ) را نیز ارایه نماید.

آزمون زبان تومر نیز یکی از آزمون های ورودی به دانشگاه های ترکیه است که دانش زبان ترکی داوطلب را در 6 سطح مود سنجش قرار می دهد و توصیه می شود دانشجویان قبل از شرکت در آزمون یک دوره یادگیری زبان ترکی را پشت سر بگذارند.

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

ترکیه از جمله کشورهایی است که علیرغم تعصب خاص مردم به مذهب و زبان رسمی کشورشان ، دولت ترکیه انعطاف پذیری قابل تحسینی در زمینه تحصیل و آموزش به خرج می دهد و می توان گفت مابین ۳۰ تا ۷۰ درصد زبان مورد استفاده در دانشگاه ها ، زبان انگلیسی است!

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

همین موضوع هم به هماهنگ شدن سیاست های علمی و پژوهشی کشور ترکیه با جهانیان کمک شایانی کرده است ، در سال ۲۰۱۱ ، وزارت آموزش و پرورش ترکیه تحت فشار نخست وزیر این کشور برای بهبود یادگیری زبان انگلیسی در ترکیه اعلام کرد که ۴۰،۰۰۰ خارجی به عنوان دستیار برای آموزش زبان در مدارس دولتی استخدام خواهد شد.

البته زبان های دیگری همچون ترکی ، روسی و فرانسوی به همراه آلمانی در برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور وجود دارد اما زبان انگلیسی رایج ترین در میان اینهاست که در مدارس دولتی از کلاس چهارم (۱۰ سالگی ) تا پایان دوره دبیرستان تدریس می شود.

دانشگاه های عمومی این کشور معمولا در مقطع کارشناسی زبان رسمی کشور یعنی ترکی به کار می برند اما همین مقطع در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی وجود دارد.

دوره های یادگیری زبان انگلیسی در ترکیه

تمامی دانشگاه های کشور ترکیه در هنگام ثبت نام از دانشجویان مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل را با نمره ای مشخص درخواست می کنند و متقاضیانی که می خواهند این زبان را در ترکیه یاد بگیرند می توانند در کالج های متعدد از جمله کالج آکسفورد ، کالج استانبول ، موسسه تکسیم دیلمر ، دانشگاه یدی تپه ، دانشگاه Boun ، دانشگاه کوچ ، دانشگاه فاتیح و دانشگاه بغازچی ، دانشگاه حاجت تپه ، دانشگاه آیدین استانبول و غیره دوره های آموزش حرفه ای زبان انگلیسی را پشت سر بگذارند.

دوره های زبان هم به صورت فشرده و هم عادی برگزار می شوند و با توجه به رشته و سطح آشنایی متقاضی از مبتدی تا پیشرفته را دربر می گیرند ، دانشجویانی که برای برنامه های انگلیسی در دانشگاه ها پذیرفته می شوند در صورتی که نتوانند نمره مهارت زبان را ارائه دهند ، پذیرش آنها معلق خواهد شد.

البته فراموش نکنید که دانش زبان ترکی برای دانشجویان حتی اگر زبان انتخابی انگلیسی ست ضروری می باشد ، زیرا برای ارتباط در محیط و یا یافتن کار دانشجویی به آن نیاز خواهند داشت.

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه ، برای تحصیل به زبان ترکی مقداری دشوار است زیرا برای کسانی که به این زبان آشنایی ندارند یادگیری زبان ترکی و قبولی در آزمون زبان ترکی YOS کار آسانی نیست ، به همین دلیل افراد زیادی به دنبال تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه هستند.

مدارک مورد نیاز پذیرش دانشگاه های ترکیه

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمراتکپی پاسپورت معتبر
 • کپی شناسنامه
 • رزومه تحصیلی
 • گواهی کمک هزینه تحصیلی
 • پرداخت هزینه درخواست
 • فرم تکمیل شده درخواست
 • گواهی تمکن مالی
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از اساتید

هزینه های تحصیل در ترکیه

دانشگاه های ترکیه از مقرون به صرفه ترین انتخاب هایی ست که به واسطه آنها می توانید با حداقل هزینه به مدرکی معتبر برسید ، در ادامه به میزان شهریه ها اشاره خواهیم کرد و شما هرچه بیشتر متوجه مناسب بودن هزینه های تحصیل این کشور در مقایسه با تحصیل در فرانسه ، آلمان و سایر کشورها خواهید شد ، مقاله تحصیل در فرانسه را برای آگاهی از هزینه های این کشور بخوانید.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه بر اساس رشته ، مقطع تحصیلی ، دولتی و غیر انتفاعی بودن دانشگاه و زبان تحصیل متفاوت است و هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه های خصوصی می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه هایی که دروس خود را به زبان ترکی ارائه می دهند در مقطع کارشناسی از 250 تا 750 دلار در هر سال است و در صورت انتخاب زبان انگلیسی تا 1500 دلار در برخی از دانشگاه ها می رسد.

در مقطع کارشناسی ارشد نیز شهریه تحصیلی تا 600 دلار به زبان ترکی و تا 900 دلار برای زبان انگلیسی معمولا از سوی دانشگاه ها برای دانشجویان درنظر گرفته می شود ، البته تمامی این هزینه ها مختص به دانشگاه های دولتی این کشور است و دانشگاه های خصوصی هزینه ای بالاتر تا 20000 دلار را در برخی رشته ها مانند پزشکی را شامل شوند.

اما این نکته را نیز درنظر داشته باشید که مبالغ گفته شده در بالا به صورت تقریبی ست و جهت اطلاع از هزینه های دقیق تحصیل باید سایت دانشگاه موردنظر را بررسی کنید.

اقامت بعد از اتمام تحصیل در ترکیه

یکی از دیگر مزایا های تحصیل در ترکیه امکان اشتغال در این کشور بعد از اتمام دوره تحصیل است ، دانشجو می تواند بلافاصله بعد از اتمام دوره تحصیل خود در ترکیه شغل مناسب خود را بیابد و بعد از یافتن شغل مناسب ، فرد متقاضی کار در این کشور باید از ترکیه خارج شده و برای دریافت ویزای کار در ترکیه اقدام نماید ، بعد از صدور مجوز کار و ویزای کار فرد می تواند به ترکیه باز گشته و کار خود را آغاز نماید.

دانستن دو زبان ترکی و انگلیسی میتواند نقش موثری درآینده شغلی شما در ترکیه خصوصا در شهر استانبول داشته باشد ، مراکز و وب‌سایت های شغل یابی زیادی وجود دارند که میتوانند به دردتان بخورند و یا شاید آشناهایی در این کشور داشته باشید ولی تا دست به کار نشوید کسی برایتان کاری نخواهد کرد.

خیلی ها شاید قول و قرارهایی به شما بدهند و شما را بیهوده امیدوار کنند اما هرگز فراموش نکنید که کسی به غیر از خودتان برایتان کاری نخواهد کرد ، یافتن کار در ترکیه می تواند منجر به دریافت و پاسپورت این کشور شود و یا فرصتی را برای او فراهم سازد تا به وسیله آن بتواند زمینه مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی را برای خود فراهم سازند.

خاطرات تحصیل در ترکیه

سید حسام الدین نبوی ، دانشجوی بازرگانی از ایران می گوید می توانیم در ترکیه فرهنگ های جدیدی را بیاموزیم ، علاوه بر ایجاد یک زمینه علمی قوی در زمینه های مورد علاقه دانشجویان ، اعضای هیات علمی قوی ، زندگی هیجان انگیز ، تفریحات سرگرم کننده و فراموش نشدنی دارد ، من معتقدم که هر دانشجویی باید تجربه یک بار زندگی در ترکیه را داشته باشد.

خاطرات تحصیل در ترکیه

استفان کیان آیکوت ، دانشجویی تبادل از Freie Universitat برلین آلمان در مورد خاطرات تحصیل در ترکیه اینطور می گوید : برای من بهترین و مهم ترین تجربه درترکیه “ماجراجویی بین فرهنگی” بود ، به طور کلی مردم ترکیه مهمان نوازی های عالی دارند که اقامت را بسیار دلپذیر و راحت ساخته است ؛ من واقعا فکر می کنم این مکان ارزش زندگی کردن دارد.

جولیا توماس نیز می گوید تجربه من در ترکیه چیزی است که هرگز فراموش نخواهم کرد ، من خودم را در طی چند روز اول آنجا پیدا کردم ، همه چیز از مردم تا زیبایی شهر من را فرا گرفت ، در ذهن من مهم ترين گام در جهت درک و دريافت بيشتر در مورد کشور و فرهنگ ، ترکيب دوستان است.

استقبال مربیان در دانشگاه Koc بسیار دوستانه و مفید بود ، آنها فقط به آنجا نیامدند تا دانشگاه را نشان دهند ، بلکه آنها واقعا به دوستان ما تبدیل شدند ، من اکنون احساس می کنم که استانبول خانه دوم من است و من بی صبرانه منتظر برگشتم به این شهر زیبا هستم.

خاطرات دانشجوی آمریکایی از تحصیل در ترکیه

متی گونتر دانشجوی روابط بین الملل درمورد خاطرات تحصیل در ترکیه اش می گوید وقتی اولین بار در مورد تحصیل در خارج از کشور فکر می کردم ، هرگز تحصیل در کشور ترکیه به ذهنم نمی رسید.

اگرچه ، هنگامی که به ترکیه آمدم متوجه شدم که در مورد این کشور و فرهنگ آن اطلاعات بسیار کمی داشتم ، در اصل من فقط برای یک سال به ترکیه آمده بودم ، اما مهمان نوازی مردم ، فرهنگ غنی و البته غذا من را متقاعد کرد که اعتبار خود را به دانشگاه بیلکنت منتقل کنم و دانشجوی تمام وقت در آنجا باشم.

بیلکنت آموزش عالی با ترکیبی از سنت های آمریکا و اروپا را به دانشجویان ارائه می دهد ، اگر به دنبال یک ماجراجویی عالی برای تجربه تحصیل در خارج از کشور هستید ، من به تاکید توصیه می کنم به تحصیل در ترکیه بپردازید ؛ مطمئن باشید خاطرات فوق العاده و دوستان مادام العمر پیدا خواهید کرد.

سوز ایزانی نیز در خاطرات تحصیل در ترکیه ، چهار سال تحصیل در دانشگاه بیلکنت استانبول را هیجان انگیزترین و پویاترین دوران خود توصیف کرده است.

توصیه این دانشجو به متقاضیان تحصیل در این کشور این است که در ابتدا هیچ چیز برای شما آسان نخواهد بود ، اما تا زمانی که سخت کار کنید ، سفر تحصیلی بسیار شگفت انگیزی خواهید داشت ، گلیگون مامللی دانشجوی روابط بین الملل آذربایجانی بیلکنت را یک جای شگفت انگیز برای دانشجویان بین المللی میداند.

مزایای تحصیل در ترکیه

تحصیل در هر کشور با مزایا و معایب خاص خود همراه است اما ترکیه از جمله کشورهایی ست که برای دانشجویان ایرانی مزایای بیشتری به همراه دارد.

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

بزرگترین مزیت تحصیل در ترکیه برای ما ایرانیها همجوار بودن و فاصله نزدیک دو کشور با هم می باشد ، دیگر مزیت چشمگیر برای دانشجویان در این کشور هزینه های تحصیل و زندگی مقرون به صرفه ی آن است که دانشجو را مجبور به پرداخت شهریه های بالا نمی کند.

فرهنگ مردم و جامعه ترکیه نیز به دلیل نزدیکی که با مردم ما دارد باعث می شود تا زیاد احساس غربت نداشته باشید و هرچه بهتر با محیط جدید سازگاری پیدا کنید.

ترکیه ترکیبی از اقوام و ملل مختلف است که دانشجویان را در محیطی پر از تنوع فرهنگی قرار می دهد و آنها را با انواع رسوم و فرهنگ ها ، ادیان و زبانها و حتی غذاهای مختلف آشنا می کند.

از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای ما ایرانیها عدم نیاز به صدور ویزا است که خود مزیت قابل توجهی ست زیرا بسیاری موارد اتفاق می افتد که شما موفق به اخذ پذیرش از یک دانشگاه خارجی می شوید اما به دلیل سخت گیری هایی در صدور ویزای تحصیلی از سوی کشور مقصد ، نمی توانید به هدفتان دست پیدا کنید.

کشور ترکیه این مشکلات را برای دانشجویان ایرانی ندارد و شما به محض اخذ پذیرش از دانشگاه می توانید بدون ویزا وارد ترکیه شوید و پس از ثبت نام در دانشگاه ویزای تحصیلی صادر می شود.

معایب تحصیل در ترکیه

در بررسی مزایا و معایب تحصیل در ترکیه باید عنوان کرد که بزرگترین عیب تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی یادگیری زبان است ، اغلب دانشگاه های دولتی در ترکیه زبان تدریس شان به زبان ترکی استانبولی است و یادگیری این زبان یکسال از وقت و هزینه ی دانشجو را در ترکیه تلف می کند.

دانشگاه های انگلیسی زبان زیادی هم در این کشور وجود دارند اما همگی خصوصی بوده و شهریه زیادی از دانشجو می گیرند ، شهریه دانشگاه های خصوصی در ترکیه تقریبا ده برابر دانشگاه های دولتی می باشد.

یعنی تنها راه اخذ پذیرش از یک دانشگاه دولتی معتبر و تحصیل با هزینه کمتر در ترکیه ، شرکت در آزمون های زبان ترکی و ارائه نمره آنها به دانشگاه هاست.

هزینه حمل و نقل در ترکیه در مقایسه با کشور خودمان بودجه بیشتری می خواهد ، هر چند که تا ۵۰ درصد تخفیف شامل حال دانشجو می شود اما باز هم از ایران گران تر می باشد.

ترکیه در چند سال اخیر ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی را افزایش داده است به همین دلیل برخی از دانشگاه های دولتی با کمبود خوابگاه مواجه شده اند و هزینه ی اجاره مسکن نیز در شهری مانند استانبول برای دانشجویان بین المللی مقداری مشکل می باشد و در بحث هزینه های تحصیل در ترکیه ایجاد مشکل می کند.

برخی از دانشجویان به این موضوع فکر می کنند که اگر قرار است زبانی به جز زبان انگلیسی را بیاموزند ، آن زبان دارای ارزش و اعتبار جهانی باشد ، مثلا زبان فرانسوی و یا آلمانی ، در مقاله تحصیل در آلمان گفته ایم که اگر شما به زبان آلمانی مسلط باشید ، می توانید در این کشور تحصیل رایگان واقعی را تجربه کنید ، مطالعه مقاله تحصیل در آلمان را توصیه می کنیم.

سوالات پر تکرار تحصیل در ترکیه

در زیر تلاش کردیم به مهم ترین سوالاتی که ممکن است در زمینه تحصیل در ترکیه و دانشگاه های آن پیش بیاید پاسخ دهیم ، شما می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید یا با دفاتر شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس بگیرید تا دراسرع وقت به پاسخ خود برسید.

آیا امکان تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی را دارم ؟

بله ، در بسیاری از دانشکاه های کشور ترکیه دروس به زبان انگلیسی ارائه می گردد اما شهریه تحصیل به زبان انگلیسی گاهی تا ده برابر بیشتر از زبان ترکی است.

می خواهم در مقطع دکترا در ترکیه تحصیل کنم چه آزمونی را باید شرکت کنم؟

در صورت انتخاب زبان ترکی معمولا باید در یک آزمون به نام آلس شرکت کنید که شامل دو بخش زبان ترکی( sozel ) و ریاضی و هوش ( sayisal ) است ؛ نتیجه آزمون تا دو سال قابل استفاده است.

برای شرکت در آزمون ورودی رشته پزشکی چقدر باید درس خواند ؟ آیا به سختی کنکور ایران است؟

آزمون ورودی نسبت به کنکور ایران بسیار آسانتر بوده و راحتر می توان به پذیرش رسید اما بهر حال باید تلاش زیادی کنید تا موفق شوید.

برای شرکت در آزمون های ورودی ترکیه مثل YOS و SAT چه پیش نیازهایی لازم است؟

هیچ گونه شرط سنی یا پیش زمینه تحصیلی و یا معدل خاص نیاز نیست شما با هر دیپلمی به شرط آوردن نمره قبولی در آزمون می توانید به تحصیل مشغول شوید.

لطفاً در خصوص آزمون YOS ترکیه توضیح دهید.

آزمون YOS شامل سوالات زبان ترکی و دروس تخصصی حساب ، هندسه و هوش است و دانشجو باید حداقل نمره قابل قبول ۴۵ را در این آزمون به دست آورد ، مجموع تمامی سوالات ۸۰ سوال ( ۴۵ تست هوش ، ۳۰ سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه ) به صورت پنج گزینه ای ست و داوطلبان باید در 90 دقیقه به تمامی سوالات پاسخ دهند.

تفاوت آزمون YOS و SAT چیست؟

آزمون SAT دشوارتر از آزمون YÖS و مخصوص دانشجویانی ست که قصد حضور در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه در مقطع کارشناسی را دارند ، مواد امتحانی این آزمون شامل ریاضی ، نگارش و درک مطلب زبان انگلیسی بوده و مجموع نمرات ۱٫۶۰۰ نمره است که دانشجو باید حداقل نمره ۱۱۰۰ را به دست آورد ؛ نکته جالب توجه اینکه نتیجه این آزمون در دانشگاه های آمریکا نیز معتبر می باشد.

بالاترین رنکینگ جهانی در بین دانشگاه های ترکیه مربوط به کدام دانشگاه است؟

دانشگاه بغازچی که به طور پیشرفته ای از سیستم آموزش آمریکایی پیروی می کند و تحصیل در آن به زبان انگلیسی است.

دوست دارم در یکیاز دانشگاه های ترکیه به صورت آنلاین تحصیل کنم آیا چنین امکانی وجود دارد؟

بله ، دانشگاه آنکارا این امکان را فراهم کرده است.

هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه هایی که دروس خود را به زبان ترکی ارائه می دهند در مقطع کارشناسی از 250 تا 750 دلار در هر سال است و در صورت انتخاب زبان انگلیسی تا 1500 دلار در برخی از دانشگاه ها می رسد. در مقطع کارشناسی ارشد نیز شهریه تحصیلی تا 600 دلار به زبان ترکی و تا 900 دلار برای زبان انگلیسی خواهد بود.

آیا برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه محدودیت سنی وجود دارد؟

بله ، سن داوطلبان نباید از سن ۲۱ سالگی برای مدرک کارشناسی ، ۳۰ ساله برای مدرک کارشناسی ارشد و ۳۵ ساله برای مدرک دکترا بیشتر باشد.

موسسه مهاجرتی رجبی دارای تیمی برجسته از متخصصین و مشاورین مجرب در دفاتر همکار خود در شهرهای شیراز و تهران با آرزوی موفقیت برای یکایک جویندگان علم و دانش ، جهت ارائه هرگونه مشاوره مهاجرتی در زمینه تحصیل در ترکیه و همچنین راهنمایی برای تحصیل در سایر کشورها آمادگی خود را خدمت شما عزیزان اعلام می دارد ، همچنین اگر به تحصیل در کشورهای آسیایی علاقه مندید ، می توانید مقاله تحصیل در چین را مطالعه کنید ، احتمالا تمام مزایای تحصیل در این کشور پهناور و قدرتمند را نمی دانید.

5/5 - (433 امتیاز)

14 دیدگاه در “تحصیل در ترکیه

 1. مهلا گفت:

  سلام برای رشته مهندسی برای ارشد میخام به زبان ترکی بخونم برای دانشگاه های دولتی ترکیه چه آزمون هایی باید بدم برای ورود و مدارکش چیه چون من زبان انگلیسی اصلا بلد نیستم ولی ترکی بلدم حتما باید انگلیسی هم یاد داشته باشم یا مدرکی داشته باشم؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   نیازی نیست برای کورس ترکی، انگلیسی بلد باشید.
   برای کورس ترکی مدرک تومر و آزمون آلس لازم است.

   با تشکر از سوال شما

 2. کفتانی گفت:

  با سلام دختر من از دانشگاه شریعتی در رشته طراحی لباس با نمره 19.5فارغ التحصیل شده است بفرمایید برای ادامه تحصیل چه دانشگاهی را پیشنهاد می کنید و زمان apply آن چه زمانی است

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   دانشگاه های زیر به شما پیشنهاد می شود
   هالیچ، ایسیک، بیلگی، فنی استانبول ، مال تپه، مرمره
   ددلاین هر دانشگاهی متفاوت است ولی به طور کلی برای هر دانشگاهی حداقل از چهار ماه قبل می بایست اقدام کرد.

   با تشکر از سوال شما

 3. پگاه گفت:

  با سلام برای تحصیل در رشته مد و طراحی لباس در ترکیه به چه مدارکی نیاز هست و ایا میشه بلافاصله بعد از دریافت مدرک دیپلم برای تحصیل در این رشته اقدام کرد و ایا برای تحصیل در این رشته حتما باید دیپلم هنر داشت یا میتوان از سایر دیپلم ها هم برای تحصیل استفاده کرد و اگه میشه نیاز به چه چیزهایی دارد؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   با ارائه مدرک دیپلم تان حتی به محض فارغ التحصیلی می‌توانید پذیرش کالج یا دانشگاه های ترکیه را دریافت نمایید.
   دریافت پذیرش با هر نوع دیپلمی امکان پذیر است.

   با تشکر از سوال شما

 4. مژگان گفت:

  من طرح رشته پرستاری و شروع کردم بعد از دوسال می‌خوام برای ادامه تحصیل در ارشد پرستاری به این کشور برم
  آیا شرایط خاصی داره؟و هزینه هاشم چقدر میشه

 5. سعید رحیمی گفت:

  سلام
  آیا در دانشگاهها ترکیه ارشد و دکتری علوم آزمایشگاهی هست

 6. نرگس گفت:

  برای امتحان ورودی دانشگاه انتخابی باید در ترکیه حضور داشته باشیم یا بصورت انلاین انجام میشود ؟
  اینکه در ایران مدرک کارشناسی داشته باشیم و بخواهیم در دانشگاه ترکیه درس بخوانیم باید از ابتدا شروع کنیم و نمیتوانیم کارشناسی ارشد بخوانیم درست است ؟
  فقط با زبان ترکی استانبولی میتوان درس خواند یا باید انگلیسی بلد باشیم ؟
  هنگام درس خواندن همسر هم میتواند همراه ما به انجا بیاید یا خیر؟

 7. Mehrdad گفت:

  بسیار عالی
  برای دوره های پسادکتری آیا در ارویه امکانات دانشگاهی فراهم است؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   بله ، دانشگاه در این منطقه وجود دارد .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه