دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه چه ویژگی هایی دارد؟

Picture of مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه چه ویژگی هایی دارد؟
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه چه ویژگی هایی دارد؟ این موضوعی است که در این محتوا از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) قصد داریم در خصوص آن با شما صحبت کنیم ؛ با ما همراه باشید.

یکی از معتبرترین مراکز تحصیلی در میان کشورهای خاورمیانه دانشگاه فنی خاورمیانه نام دارد که در شهر آنکارا ترکیه قرار گرفته و به دلیل ارائه سیستم آموزشی نوین و امکانات در سطح عالی مورد تایید سیستم های آموزشی مطرح جهانی می باشد.

اغلب رشته های تحصیلی در این دانشگاه در زمینه مهندسی و علوم پایه تدریس شده و می توان از آن به عنوان یکی از پرمتقاضی ترین دانشگاه های منطقه نام برد.

دانشگاه فنی خاورمیانه که بودجه تحقیقاتی قابل توجهی را از سیستم آموزشی ترکیه دریافت می کند ، بخشی از پردیس خود را در قبرس شمالی مدیریت نموده و پژوهشگران زیادی از را به سازمان های بزرگ جهانی مانند ناسا ، بانک جهانی ، شتاب دهند بزرگ هارودن و غیره تحویل داده است.

موسسه مهاجرتی رجبی به عنوان بهترین موسسه در کلیه امور مهاجرت کوشیده است تا بهترین اطلاعات در رابطه با دانشگاه فنی خاورمیانه را جمع آوری نموده و شما را در رسیدن به پذیرش در این دانشگاه در کوتاهترین زمان ممکن یاری رساند همچنین با ارائه مقالات سایت تلاش نموده اطلاعات متقاضیان تحصیل در خارج از کشور را به روز و تکمیل نماید ، توصیه ما به شما مطالعه مقاله تحصیل در ترکیه در کنار این محتوا است چراکه نحوه اخذ پذیرش ، هزینه های تحصیل ، چگونگی دریافت خوابگاه ، بورسیه و بیمه را به طور کامل شرح داده ایم.

پیشینه دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

دانشگاه Middle East Technical University که به صورت اختصاری METU نامیده می شود ، در تاریخ ۱۵ نوامبر سال ۱۹۵۶ تحت عنوان موسسه فنی خاورمیانه به دستور وجدی دیگر بدین هدف تاسیس گردید که آموزش های علمی مدرن و پیشرفته را برای کشور ترکیه به ارمغان آورد.

در ابتدا این دانشگاه با تاسیس دانشکده معماری نخستین پردیس خود به عنوان دانشگاه تاسیس نمود و در بهار ۱۹۵۷ دانشکده مهندسی مکانیک افزوده و دانشگاه رو به گسترش هرچی بیشتر پیش رفت.

امروزه بیش از ۴۱ رشته در مقطع کارشناسی و ۱۴۳ رشته در دوره تحصیلات تکمیلی به دانشجویان داخلی و بین المللی ارائه شده و نیم سال تحصیلی در آن از هفته آخر سپتامبر آغاز شده و در اواسط ماه ژانویه به اتمام می رسد ، در نیم سال دو نیز شما ترم جدید را از اواسط فوریه تا اواسط ماه ژوئن پشت سر خواهید گذاشت ، ترم تابستانی نیز به رشه تحصیلی و شرایط دانشگاه بستگی دارد که در حین تحصیل برای دانشجو مشخص می گردد.

از نکات قابل توجه در رابطه با تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه فعالیت های انجمن دانشجویی و برگزاری فعالیت های تفریحی برای اوقات فراغت دانشجویان است ، تمامی امکانات رفاهی نیز برای دانشجویان فراهم شده و اقامتگاه های متعددی را برای رفاه دانشجویان در سایر نقاط کشور نیز تعبیه نموده است.

دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه چه ویژگی هایی دارد؟

دانشکده های دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه که به اختصار METU نامیده می شود ، دارای ۴۲ بخش آکادمیک است که توسط ۵ دانشکده اصلی مدیریت می شوند:

دانشکده های دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه
 • دانشکده معماری : رشته های معماری ، برنامه ریزی شهری و منطقه ای ، طراحی صنعتی
 • دانشکده هنر و علوم : رشته های زیست شناسی ، شیمی ، تاریخ ، ریاضیات ، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک ، فلسفه ، فیزیک ، روانشناسی ، جامعه شناسی ، آمار
 • دانشکده علوم اقتصادی و اداری : رشته های مدیریت بازرگانی ، اقتصاد ، روابط بین الملل ، علوم سیاسی و مدیریت دولتی
 • دانشکده آموزش : رشته های آموزش رایانه ای و فن آوری آموزش ، علوم تربیتی ، آموزش ابتدایی ، آموزش زبان خارجی ، تربیت بدنی و ورزش ، علوم متوسطه و ریاضیات
 • دانشکده فنی و مهندسی : رشته های مهندسی هوافضا ، مهندسی شیمی ، مهندسی عمران ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی برق و الکترونیک ، علوم مهندسی ، مهندسی محیط زیست ، مهندسی مواد غذایی ، مهندسی زمین شناسی ، مهندسی صنایع ، مهندسی مکانیک ، متالورژی و مهندسی مواد ، مهندسی معدن ، نفت و طبیعی مهندسی گاز
  سایر بخش های دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

علاوه بر این بخش آموزش پایه زبان انگلیسی ، دپارتمان زبان مدرن و مرکز آکادمیک نوشتاری زبان های موردنیاز دانشجویان را در مقطع کارشناسی ارائه می دهند ، علاوه بر این ۵ بخش آموزشی تحصیلات تکمیلی را به دانشجویان علاقه مند ارائه می دهند:

 • دانشکده تحصیلات تکمیلی ریاضیات کاربردی
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی انفورماتیک
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم دریایی ( انستیتوی علوم دریایی IMS)
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی

زبان تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

دانشگاه فنی خاورمیانه از آن جهت مورد تایید سیستم آموزشی کشور آمریکا است که تحصیل به زبان انگلیسی را در تمامی رشته های خود به دانشجویان ارائه می دهد ، مدارک مورد تایید این دانشگاه آیلتس ، تافل و YDS می باشد و دانشجویانی که دارای مهارت کافی نیستند می توانند در دوره های یادگیری که توسط خود دانشگاه برگزار می شود شرکت نموده و به سطح کافی برسند،

به عنوان مثال دوره آیلتس در یک دوره ۱۲۰ ساعته و سه روز در هفته ( شنبه ، یک شنبه و چهارشنبه ) طی جلساتی دو ساعته تدریس می شود و ۲۹۹۰ لیر هزینه به همراه دارد ، دوره تافل نیز شما را برای شرکت در آزمون آماده ساخته و شامل ۱۲۰ ساعت تدریس همانند دوره آیلتس شده و هزینه یکسانی نیز دارد.

تمامی مهارت های مورد نیاز شما جهت کسب مدرک زبان موردنظرتان به خوبی در دوره آموزش زبان کار شده و از این بابت نگرانی نخواهید داشت ، تنها دو رشته زبان ترکی و تاریخ انقلاب ترکیه در این دانشگاه به زبان ترکی تدریس می شوند.

مدرک معتبر دانشگاه فنی خاورمیانه باعث میشود آینده کاری درخشانی را هم در پیش داشته باشید ، اگر بخواهید در ترکیه کار کنید ابتدا بهتر است مشاغل مورد نیاز این کشور را بشناسید و آگاهانه تحصیل کنید ، در مقاله کار در ترکیه ، مشاغل مورد نیاز و دستمزد هر یک را بیان کرده ایم.

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه فنی خاورمیانه

این دانشگاه با توجه به موفقیت های تحصیلی دانشجویان بین المللی تخفیف یا معافیت های تحصیلی را در قالب بورسیه درنظر گرفته است که مطابق با آن دانشجویان را سالانه ارزیابی می نماید ، جهت استفاده از بورسیه تحصیلی در دانشگاه فنی خاورمیانه باید با ارائه مدارک خواسته شده به دانشکده مربوطه ، در همان ابتدا درخواست رزومه شما مورد بررسی قرار گرفته و به افراد واجد شرایط از طریق ایمیل اطلاع می دهد.

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه فنی خاورمیانه

در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۰% از ورودیان جدید شامل دریافت بورسیه می شوند که تخفیف در شهریه می تواند تا ۵۰% و در برخی رشته ها به معافیت کامل برسد ، تمامی تخفیف و بورسیه ها برای یک سال تحصیلی ( ۲ ترم ) معتبر است و در پایان هر سال کمیسیون آموزش کارشناسی دانشگاه متشکل از مشاور رئیس جمهور مسئول امور دانشجویی و دانشیاران وضعیت دانشجویان را برای ترم بعد مشخص می نمایند.

سهمیه ها نیز با در نظر گرفتن تعداد کل دانشجویان بین المللی در هر واحد دانشگاهی به دانشکده ها اختصاص داده می شود ، بورسیه علاوه بر شهریه دانشگاه می تواند شامل هزینه خوابگاه ، غذا و کمک به صورت نقدی است.

شرایط موردنیاز دریافت بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه

مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی به شرح زیر است:

 • درخواست امضا شده با اطلاعات تماس صریح که دلایل درخواست بورس تحصیلی را با جزئیات بیان می کند.
 • اسناد مربوطه که می تواند جزئیات و مشکلات مندرج در دادخواست کتبی را اثبات کند.
 • از آنجا که مشکلی که دانشجویان با آن روبرو هستند ممکن است دلایل و منابع مختلفی داشته باشد ، سند خاصی از طرف METU وجود ندارد و از دانشجویان انتظار می رود سندی را ارائه دهند که به دلیل مشکلات مالی ، ضرر و زیان یا مشکلات دیگری که دارای نتایج مالی هستند نیاز به بورس تحصیلی دارند.
 • بورس تحصیلی بانک توسعه اسلامی : بورسیه ای است که توسط بانک توسعه اسلامی اعطا می شود.
 • بورس تحصیلی TÜBITAK : بورسیه ای است که توسط شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه ارائه می شود.

تحصیل دکترا در دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

تحصیل در دوره دکترا در این دانشکده ۴ سال زمان می برد و دانشجویان باید مدرک تحصیلی دوره قبل خود را با معدل بالا ارائه دهند ، ریز نمرات دوره های قبل اعم از دیپلم ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، ترجمه تمام مدارک و گواهی ها ، کپی و اصل مدرک زبان تافل و یا آیلتس ، کپی یا اصل مدرک GRE, GMAT یا ALESبه همراه پاسپورت و ۱ قطعه عکس باید به دانشگاه ارائه گردد.

پذیرش دانشجویان دوره دکترا دو بار در سال انجام می شود و برای برخی از رشته ها آزمون SAT برگزار می شود ، دقت داشته باشید که به دلیل وجود تحصیلات به زبان انگلیسی از دانشجویان در تمامی مقاطع اعم از کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا تقاضا می شود تا مدرک زبان انگلیسی خود را در هنگام ثبت نام ارائه دهند تا صلاحیت لازم جهت اغاز تحصیل را داشته باشند.

دانشجویان مقطع دکترا بیشترین فرصت را در دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه را دارند و در صورت دریافت بورس می توانند از کلیه امکانات اقامتی و رفاهی نییز به خوبی بهره مند شوند ، فراموش نکنید که پذیرش مقطع دکترا تنها از طریق داشتن رزومه تحصیلی درخشانی که در ان حداقل یک مقاله علمی بین المللی وجود داشته باشد امکان پذیر است.

دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از مطرح ترین دانشگاه های منطقه است که درخواست های زیادی برای دوره دکترا دارد و دانشجویان باید با متقاضیان از کشورهای برجسته با رزومه های قابل توجه رقابت کنند.

تحصیل رشته های مهندسی در دانشگاه فنی خاورمیانه

یکی از اصلی ترین بخش های دانشگاه فنی خاورمیانه دانشکده مهندسی است که ۱۴ رشته زیر را به صورت تخصصی به علاقه مندان ارائه می دهد:

تحصیل رشته های مهندسی در دانشگاه فنی خاورمیانه
 • گروه مهندسی هوافضا
 • گروه مهندسی شیمی
 • گروه مهندسی عمران
 • گروه مهندسی کامپیوتر
 • گروه مهندسی برق و الکترونیک
 • گروه علوم مهندسی
 • مهندسی محیط زیست
 • گروه مهندسی غذا
 • گروه مهندسی زمین شناسی
 • گروه مهندسی صنایع
 • مهندسی مکانیک
 • گروه مهندسی متالورژی و مواد
 • گروه مهندسی معدن
 • گروه مهندسی نفت و گاز طبیعی

تمامی این رشته ها تا مقطع دکترا در این دانشگاه قابل سپری هستند و در صورتی که دوره تحصیلی قبل خود را در این دانشگاه سپری کرده باشید ، شانس بیشتری در رسیدن به پذیرش در مقاطع بالاتر خواهید داشت ، در میان تمامی این رشته ها مهندسی نفت و گاز از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و و دانشجویان به صورت علی با موضوعات مرتبط با صنعت نفت آشنا شده و می توانند در محیط های تخصصی به کار مشغول شوند.

دانشکده نیز می کوشد تا دانشجویان به خصوص در مقطع دکترا از تمامی امکانات مدرن و لازم استفاده نموده و یک تجربه عالی را در رشته خود پشت سر بگذارند ، سایر رشته ها از جمله مهندسی غذا نیز مورد تایید سازمان های معتبر جهانی بوده و هموراه به صورت پویا با به روز رسانی برنامه خود اخرین تغییرات صورت گرفته در حوزه تعذیه را به دانشجویان آموزش می دهند.

تحصیل رشته روابط بین الملل در دانشگاه فنی خاورمیانه

برای نخستین بار رشته روابط بین الملل در سال ۱۹۸۴ فعالیت خود را در این دانشگاه آغاز نمود که توانست به یکی از قوی ترین مراکز تحصیلی در این کشور مبدل شود ، این رشته در هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا به علاقه مندان ارائه می شود و ۲۰ دکتر تمام ، ۶ استاد و ۲۲ دستیار پژوهشی دروس را به دانشجویان ارائه می دهند.

این دانشگاه در مطالعات سیاسی و دولتی دارای یک سنت قدیمی و دیرینه بوده و دانشجویان در رشته خود با مهم ترین مسائل از جمله حقوق بین الملل ف اقتصاد بین الملل ، روابط بین المللی ف و مطالعات مرتبط با اروپا ، اوراسیا ، خاورمیانه ، آسیا و امریکا آنا خواهند شد.

چند سال پس از پذیرش دانشجویان در دوره کارشناسی ، مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز تاسیس شد و اساتید با انواع تخصص در کلیه دروس تخصصی و عمومی در رشته های مرتبط نیز فعال هستند.

داشتن مدرک دیپلم و ارائه ریز نمرات دبیرستان برای ورود به دوره کارشناسی ضروری است و خوب است که دانشجویان در زمینه های مرتبط با حقوق بشر ، تاریخ ، حقوق ، فلسفه و علوم سیاسی اطلاعات خود را قوی سازند.

در دوره کارشناسی ارشد شما ۳۲ واحد درسی را پشت سر خواهید گذاشت و تز دکترا مهم ترین مهارت شما برای تدریس و فعالیت در این حوزه خواهد بود.

تحصیل علوم سیاسی در دانشگاه فنی خاورمیانه

علوم سیاسی در دنیای امروز نقش مهمی را در تمامی کشورها ایفا نموده و دانشجویان با تحصیل در این رشته راه خود را برای کار در اکثر کشورهای جهان می گشایند ، چنانچه مشتاق به تحصیل علوم سیاسی در خارج کشور هستید دانشگاه فنی خاورمیانه در انکارا می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما عزیزان باشد ، این رشته در اغلب سازمان ها خواهان داشته و می توان به واسطه آن به موقعت های خوبی دست یافت.

تحصیل علوم سیاسی در دانشگاه فنی خاورمیانه

البته دقت داشته باشید که گرایش رشته خود را به گونه ای انتخاب نمایید که شما را محدود به کشور و یا حزه خاص ننماید تا بتوانید برای مقاطع بعدی خود و یا کار آزادی عمل داشته باشید ، به دلیل جایگاه و اعتبار رشته های تحصیلی در این دانشگاه امکان دریافت پذیرش از یک دانشگاه آمریکایی در مقاطع تکمیلی برایتان وجود دارد.

بازار کار در این رشته از زمان تحصیلی آغاز شده و می توانید همراه با تحصیل خود با دریافت مجوز در کارهای پاره وقت مهارت خود را تقویت کنید ، برای موفقیت در علوم سیاسی باید پیگیر اخبار و وقایع مهم سیاسی در جهان باشید و برنامه های متعددی وجود دارند که شما را از فرصت های مطالعاتی و برنامه های تبادل دانشجویی در دانشگاه های مختلف بهره مند می سازند ، قبولی در آزمون ورودی دانشگاه شرط پذیرش و تحصیل در رشته علوم سیاسی دانشگاه فنی خاورمیانه است.

تحصیل رشته اقتصاد در دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

رشته اقتصاد در دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی به دانشجویان بومی و بین المللی تدریس می شود و به عنوان یکی از فراگیرترین و گسترده ترین علوم اجتماعی ، روابط اقتصادی را در سطح خرد و کلان مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد ، افرادی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند در تمامی بخش ها اعم از کشوری و بین المللی کار پیدا کنند و در حوزه های امور مالی ، بازرگانی ، حسابداری ، مشاوره و بازرسی سمت شغلی پر درآمدی داشته باشند.

اقتصاددانان همچنین زمینه های خوبی در ریاضیات ، اقتصاد سنجی ، علوم اجتماعی و تاریخ دارند، به این ترتیب ، آنها در رتبه بندی موفقیت در آزمون های موسسات دولتی و خصوصی برجسته می شوند ، دانشجویان رشته اقتصاد می توانند به راحتی یک برنامه کوچک یا مضاعف را در رشته های دیگر (ریاضیات ، مهندسی صنایع ، روانشناسی ، فلسفه) به پایان برسانند ، تقریباً هر موضوع انسانی مربوط به اقتصاد است.

زبان تدریس این رشته انگلیسی بوده و در میان کلیه دانشگاه های ارائه دهنده رشته اقتصاد ترکیه رتبه اول را از آن خود نموده است ، این رشته با یک کادر علمی گسترده و ۲۸ عضو هیئت علمی تمام وقت است که دارای تجربه تحصیل و تدریس در خارج کشور را دارند ، به دانشجویان در این رشته فرصت داده می شود تا در پروژه ها و کنفرانس های ملی و بین المللی شرکت نموده و روند استخدام را آسانتر پشت سر بگذارند.

تحصیل رشته بازاریابی در دانشگاه فنی خاورمیانه

رشته بازاریابی را باید در دپارتمان تجارت این دانشگاه انتخاب کنید که شامل آموزش ها و مطالعات موردی برای دانشجویانی است که می خواهند خود را در زمینه بازاریابی ارتقا دهند ، افراد محصل در این رشته باید به بازار کسب و کار وارد شده وبرای فروش محصولات و تامین نیاز مشتریان تلاش کنند.

این رشته در طیف وسیعی از کسب و کار مفید است و دانشجویان مهارت های ارتباطی ، بازاریابی دیجیتال ، مدیریت کسب و کار الکترونیکی ، مدیریت برند استراتژیک و درک مصرف کنندگان را به خوبی فرا می گیرند ، داشتن مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات و آیلتس با حداقل نمره ۶،۵ از الزامات اصلی پذیرش در دانشگاه فنی خاورمیانه است.

رشته تجارت تا مقطع دکترا به دانشجویان علاقه مند ارائه می شود و دانشجویان این رشته را طبق واحدهای دانشگاه های مطرح انگلستان و آمریکا پشت سر می گذارند.

خوابگاه های دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

سکونت دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از دغدغه های اصلی این دانشگاه می باشد که کوشیده است با فراهم نمودن خوابگاه های متعدد این مشکل را نه تنها برای دانشجویان برطرف ساخته بلکه موجب آسودگی آنها را نیز فراهم سازد ، این دانشگاه دارای ۱۹ خوابگاه مدرن و مجزا برای دختران و پسران است که برخی از ساختمان ها به سکونت دختران و برخی به سکونت پسران اختصاص یافته است.

خوابگاه های دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

هزینه سکونت در خوابگاه نیز به صورت ماهانه از دانشجویان دریافت می شود که به روش های مختلفی می توان در آن تخفیف و یا بورسیه را برای دانشجویان لحاظ نمود ، به صورت کلی دانشجویان برای زندگی در شهر آنکارا به طور میانگین نیازمند ۴۰۰ دلار برای هزینه های زندگی هستند که البته بیمه درمانی را شامل نمی شود و تنها برای سکونت در خوابگاه ، خورد و خوراک ، حمل و نقل کافی است ، با سکونت در خوابگاه نیازمند فراهم نمودن نیازهای اولیه زندگی مانند تخت خواب ، کمد ، میز و صندلی و وسایل از این قبیل نخواهید بود،.

امکانات موجود در خوابگاه ها

در برخی از خوابگاه ها برای استفاده دانشجویان در اتاق ها و آزمایشگاه های رایانه با اتصال اینترنت ۲۴ ساعته وجود دارد ، خوابگاه ها دارای سالن های مطالعه و یک اتاق نقاشی برای دانشجویان معماری ، یک اتاق تلویزیون و آشپزخانه های مدرن هستند که دانشجویان می توانند وعده های غذایی خود را بپزند ، جدا از این ، غذاخوری ها و دستگاه های بیسکویت و نوشیدنی وجود دارد.

به تعداد کافی ماشین لباسشویی و خشک کن ، تخته اتو و اتو نیز در دسترس وجود دارد و ملافه های استفاده شده توسط دانشجویان هر ۲ هفته تغییر می یابد ، در خوابگاه ها به مدت ۲۴ ساعت آب گرم وجود دارد.

در منطقه ای که خوابگاه ها در آن واقع شده اند ، انواع فضاهای ورزشی وجود دارد که دانشجویان می توانند از آنها استفاده کنند ، استخرهای داخلی و خارجی ، سالن های ورزشی ، زمین های فوتبال ، زمین های بسکتبال و تنیس ، یک مرکز خرید و شعب بانک در دانشگاه وجود دارد که دانشجویان می توانند وعده های غذایی و سایر نیازهای خود را برآورده کنند.

حمل و نقل بین خوابگاه ها و مرکز شهر بین ساعت ۰۷:۰۰ تا ۲۴:۰۰ با مترو ، مینی بوس و اتوبوس های شهری انجام می شود، علاوه بر این ، در ساعات مشخصی از خوابگاه ها به بخشها رفت و برگشت می شود تا دانشجویان بتوانند به موقع به کلاس های خود بروند.

موقعیت مکانی دانشگاه فنی خاورمیانه در ترکیه

این دانشگاه در ابتدای تاسیس خود در ساختمان کوچکی واقع در چهار راه کیزیلای و بخشی در پشت مجلس ترکیه فعالیت خود را آغاز نمود که با افزایش دانشکده ها و گسترش سایر بخش ها به شرق آنکارا و موقعیت فعلی خود انتقال یافت.

محوطه اصلی دانشگاه فنی خاورمیانه در حدود ۴۵۰۰ هکتار است که علاوه بر امکانات تحصیلی و رفاهی ، دارای یک دریاچه طبیعی و جنگل ۳۰۰۰ هکتاری نیز می باشد که محل بسیار مناسبی برای تفریح و پیک نیک دانشجویان در اوقات فراغت است.

زندگی و تحصیل در محیط این دانشگاه بسیار دلنشین است و در محوطه هر ساله فستیوال بهاره برگزار می شود که کنسرت های شادی در آن برگزار شده و تعاملات خوبی میان اساتید و دانشجویان انجام می شود ، کتابخانه دانشگاه نیز یکی از مجهزترین کتابخانه های ترکیه است که بیش از ۳۰۰ هزار جلد کتاب با تمامی موضوعات در آن وجود دارد.

همچنین این دانشگاه دارای مراکز اقامتی و تفریحی متعددی در حومه های المداغی و اولوداغ دارد ه دانشجویان علاقه مند به کوهنوردی می توانند از آن استفاده کنند ، پردیس قبرس شمالی این دانشگاه نیز به عنوان اولین پردیس خارج از کشور یک دانشگاه ترکیه ، در ۵۰ کیلومتری غرب نیکوزیا در جزیره قبرس ، اولین دانشجویان خود را در طول سال تحصیلی ۲۰۰۲-۲۰۰۳ پذیرفت ، اما در سپتامبر ۲۰۰۵ درها به طور رسمی در قبرس باز شد.

دسترسی فرودگاه ، قطار ، تاکسی به دانشگاه فنی خاورمیانه

در داخل دانشگاه تاکسی و سرویس های مختلفی جهت دسترسی به مرکز شهر وجود دارد و دانشگاه با انواع مختلفی از حمل و نقل عمومی قابل دسترسی است و ساخت ایستگاه مترو METU مترو آنکارا در ورودی اصلی دانشگاه ( دروازه A1 ) در سال ۲۰۱۴ به پایان رسید ، سرویس های دانشگاه از خوابگاه نیز به صورت مرتب در رفت و آمد هستند و دانشجویان به راحتی می توانند از خوابگاه به محیط دانشگاه دسترسی داشته باشند.

دسترسی فرودگاه ، قطار ، تاکسی به دانشگاه فنی خاورمیانه

در رابطه با آنکارا نیز می توان گفت که دومین شهر بزرگ ترکیه است و به عنوان پایتخت بهترین امکانات را در خود جای داده است ، دانشجویان در شهر آنکارا نقش پر رنگی دارند که علاوه بر تحصیل به دنبال کار و فعالیت نیز هستند ، آنکارا شهری است که در سال های گذشته شاهد پیشرفت چشمگیری بوده و با داشت دو نوع اتوبوس امکان جابه جایی را برای تمامی ساکنین فراهم ساخته است.

مترو نیز به عنوان سریع ترین وسیله نقلیه در آنکارا از بهترین گزینه ها برای جابه جایی درون شهری است و برای رفتن به حومه نیز می توانید از قطار استفاده کنید ، فرودگاه آنکارا نیز با قرار گرفتن در فاصله ۲۷ کیلومتری شمال شرق این شهر جابه جایی مسافران را به تمام شهرها و کشورا به عهده داشته و دانشحویان با تاکسی ، اتوبوس و مترو به آن دسترسی دارند.

شهریه رشته های مختلف دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

شهریه تحصیلی یکی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب دانشگاه و رشته می باشد که دانشجویان باید برآورد صحیحی از آن داشته باشند تا بتوانند دوره تحصیل موفقی را در ترکیه پشت سر بگذارند ، شهریه برخی از رشته های تحصیلی در دانشگاه فنی خاورمیانه به شرح زیر است:

 • شهریه دانشجویان دوره کارشناسی ۹,۴۵۰ دلار
 • شهریه دانشجویان دوره کارشناسی با ۲۵% بورسیه ۷,۰۸۷٫۵ دلار
 • شهریه دانشجویان دوره کارشناسی با ۵۰% بورسیه ۴,۷۲۵ دلار
 • شهریه دانشجویان دوره کارشناسی با ۷۵% بورسیه ۲,۳۶۲٫۵ دلار
 • شهریه دانشجویان دوره کارشناسی ارشد ۴,۲۰۰ دلار

هر ترم ۱۰۵ دلار هزینه ثبت نام نیز باید پرداخت شود که غیر قابل برگشت است و جمهوری ترکی قبرس شمالی از کلیه دانشجویان بین المللی می خواهد که در سیستم بیمه درمانی ثبت نام کنند که شامل درمان اورژانس ، معاینه بالینی و همچنین هزینه های بستری در بیمارستان است.

سوالات پر تکرار تحصیل در دانشگاه خاورمیانه ترکیه

شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) این محتوا را به شما تقدیم کرد تا بدانید امکانات و هزینه های تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه چیست و چه رشته هایی را می توانید در این دانشگاه انتخاب کنید ، چنانچه سوال و نظری دراین زمینه دارید با ما در میان بگذراید ؛ در بخش دیدگاه در پایین همین صفحه محلی برای درج سوالات شما در نظر گرفته شده که کارشناسان ما روزانه به آن پاسخ می دهند.

هزینه تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه چقدر است؟

شهریه دانشجویان دوره کارشناسی 9,450 دلار شهریه دانشجویان دوره کارشناسی با 25% بورسیه 7,087.5 دلار شهریه دانشجویان دوره کارشناسی با 50% بورسیه 4,725 دلار شهریه دانشجویان دوره کارشناسی با 75% بورسیه 2,362.5 دلار شهریه دانشجویان دوره کارشناسی ارشد 4,200 دلار

هزینه زندگی در آنکارا چقدر است؟

به صورت کلی دانشجویان برای زندگی در شهر آنکارا به طور میانگین نیازمند 400 دلار برای هزینه های زندگی هستند.

آیا دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه در جهان معتبر است؟

بله ، این دانشگاه مورد تایید دانشگاه ها و نهاد های آمریکاست و دانشگاه فنی خاورمیانه از آن جهت مورد تایید سیستم آموزشی کشور آمریکا است که تحصیل به زبان انگلیسی را در تمامی رشته های خود به دانشجویان ارائه می دهد

اگر بخواهم دوره ایلتس و تافل را در دانشگاه فنی خاورمیانه بگذرانم ، شرایط و مدت زمان دوره ها چقدر خواهد بود؟

دوره آیلتس در یک دوره 120 ساعته و سه روز در هفته ( شنبه ، یک شنبه و چهارشنبه ) طی جلساتی دو ساعته تدریس می شود و 2990 لیر هزینه به همراه دارد ، دوره تافل نیز شما را برای شرکت در آزمون آماده ساخته و شامل 120 ساعت تدریس همانند دوره آیلتس شده و هزینه یکسانی نیز دارد.

پذیرش دوره دکترا در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه چگونه است؟

پذیرش دانشجویان دوره دکترا دو بار در سال انجام می شود و برای برخی از رشته ها آزمون SAT برگزار می شود.

آیا دانشگاه فنی خاورمیانه خوابگاه دارد؟

این دانشگاه دارای 19 خوابگاه مدرن و مجزا برای دختران و پسران است که برخی از ساختمان ها به سکونت دختران و برخی به سکونت پسران اختصاص یافته است.

در صورتی که تمایل به دریافت اطلاعات دقیق در رابطه با دانشگاه فنی خاورمیانه دارید و می خواهید بدانید دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه چه ویژگی هایی دارد؟ ، با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی در دو شهر تهران و شیراز تماس حاصل نموده و در کوتاه ترین زمان ممکن به پذیرش در رشته دلخواه خود دست یابید ، همچنین مقالات دیگر سایت را مطالعه و مقایسه کنید تا بهترین نتایج را بدست آورید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل در قبرس است ، دانشگاه های قبرس شمالی و جنوبی در جهان معتبر هستند ، ضمناً در قبرس گپ تحصیلی مهم نیست و شما می توانید به راحتی ادامه تحصیل دهید.

5/5 - (73 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه