روش های قانونی مهاجرت

روش های قانونی مهاجرت

امروزه اقدامات مهاجرتی گسترده ای که متناسب با درخواست های مهاجرت شکل گرفته است ، یک موضوع مهم در حقوق بین الملل محسوب می شود که دارای ابعاد و آثار مختلف اجتماعی ، حقوقی ، اقتصادی ، سیاسی و انسانی می باشد . مطالعه شیوه های قانونی در بین روش های قانونی مهاجرت و تحلیل هر روش بر اساس حقوق مهاجرت ، سبب شناخت هر چه بیشتر این واقعیت خواهد بود .

این مقاله که به همت کارشناسان ارشد حقوق بین الملل موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی تقریر شده است ، نگاهی را در جهت شوق به مهاجرت و یا نکوهش ترک وطن ندارد ، بلکه نگاهی علمی در روش های قانونی مهاجرت دارد تا متقاضیان دستیابی به اقامت و تابعیت بتوانند در این حوزه از اطلاعات کارشناسان بهره ببرند .

مهاجر و مهاجرت در روش های قانونی مهاجرت

به شخصی که وطن خود را ترک کرده و در سرزمین دیگری محل اسکان خود را انتخاب می نماید ، مهاجر می گویند . این تعریف لغوی مهاجر است . در تعریف حقوقی مهاجر آمده است که :
فردی را مهاجر گویند که به دلایل سیاسی ، اقتصادی ، جمعیتی ، نژادی ، مذهبی و یا معیشتی با رعایت تشریفات قانونی و ضمن عبور از مرزهای سیاسی ، برای مدت نسبتاً طولانی کشور خود را ترک کرده و وارد کشور مهاجر پذیر شده باشد .

و اما برای مهاجرت داریم :

مطابق تعریف لغوی ، مهاجرت به اقدامی جهت ترک کردن مبداء و اقامت در مکانی دیگر اطلاق می شود . و بنابر تعریف حقوقی ، رفتن از محلی به محل دیگر برای مدتی طولانی است .

مهاجرت قانونی در روش های مهاجرت

مهاجرت قانونی شامل مواردی می شود که در آن کشور مقصد ورود متقاضی و همراهان آن را ثبت نموده باشد و این ورود و اقامت با مجوز صادر شده از سوی آن کشور صورت پذیرفته باشد .

همچنین در صورتی که ورود و اقامت به صورت قانونی و ثبت شده نباشد ، مهاجرت نامتعارف خواهد بود که به دو نوع مهاجرت های غیرقانونی و مهاجرت های نامنظم تقسیم بندی می شود . و شیوه ای است که برخی از متقاضیان برای رسیدن به آن از طریق قاچاقچیان انسان اقدام می کنند .

مهاجرت قانونی در روش های مهاجرت

به طور کلی عواملی را در تصمیم گیری جهت مهاجرت دخیل می دانند که برخی از آن ها مربوط به کشور مبداء و برخی دیگر به کشور مقصد ارتباط دارند .

از جمله عواملی که به کشور مبداء ارتباط دارند می توان به کاهش نرخ رشد اقتصادی ، افزایش بیکاری ، کم بودن تقاضای فضای کسب و کار ، تفاوت های نسبی در درآمدهای اشخاص ، عدم دسترسی به مسکن ، بهداشت مناسب و … دانست و همین دلایل در روند معکوس در کشور مقصد ، انگیزه ای برای متقاضیان مهاجرت خواهد بود .

روش مهاجرت تحصیلی و ثبت شرکت

این شیوه از مهاجرت براساس نیازهای تخصصی کشورها و متقاضیان می باشد . در مهاجرت تحصیلی ، امکان بررسی محیط ، آشنا شدن با کشور مقصد و یافتن موقعیت های کاری وجود دارد . لذا بهترین گزینه در مورد مهاجرت را می توان اعزام دانشجو و مهاجرت تحصیلی دانست .

در نوع ثبت شرکت ها و اقامت از طریق ثبت شرکت نیز باید به انواع متفاوت شرکت ها اشاره کرد . مانند شرکت های سهامی که به سهامی عام و سهامی خاص تقسیم بندی می شوند ، شرکت های تضامنی و یا مسئولیت محدود که غالباً ثبت شرکت ها از نوع مسئولیت محدود خواهند بود . آنچه که برای ثبت شرکت اهمیت دارد ، داشتن یک طرح توجیه اقتصادی یا همان business plan می باشد که باید کاملاً شفاف و روشن باشد .

روش قانونی مهاجرت از طریق کار

در مهاجرت کاری ، کشورها و روش های ورود به آن ها را می توان به این صورت در نظر گرفت . داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرما ، که متقاضی می تواند با این پیشنهاد شغلی ، درخواست ویزای کار کرده و از طریق یکی از روش های قانونی مهاجرت وارد کشور مقصد شوند .

اما آنچه که اهمیت دارد این است که آن کارفرما باید ثابت کند تا در آن کشور ، نیروی متخصصی که بتواند آن کار را انجام دهد وجود ندارد و نیاز هست تا از خارج آن کشور جذب نیرو نمایند .

البته این قانون در اتحادیه اروپا مقداری سخت تر است و یک کارفرما علاوه بر آگهی شغلی در کشور خودش باید در اتحادیه اروپا نیز آگهی داشته باشد .

استفاده از ویزاهای جستجوی کار ، که در آن به متقاضیان دارای مدرک دانشگاهی و سابقه کار مرتبط اجازه داده می شود تا برای مدت مشخصی وارد کشور مقصد شده و در آن جویای کار باشند و بعد از آن به اقامت کاری کشور برسند .

در حال حاضر ، این نوع ویزاها که به ویزای جستجوی کار معروف هستند ، توسط کشورهایی مانند آلمان ، اتریش و آفریقای جنوبی صادر می شود که باتوجه به وضعیت کشورهای نامبرده ، غالباً کشور آلمان مقصد بسیاری از جویندگان کار می باشد . شما می توانید به مقاله ویزای کار آلمان در این خصوص مراجعه نمائید .

مهاجرت نیروهای متخصص ، که به Skill worker معروف هستند و از جمله برنامه های مهاجرتی کشورهای مهاجرپذیری مانند کانادا ، استرالیا و نیوزلند می باشند . این شیوه مهاجرتی بر اساس سیستم امتیازبندی می باشد که اداره مهاجرت کشورها ان ها را اعلام می کنند و طبق آن ها هر فاکتور انسانی دارای امتیاز مربوط به خود می باشد . برای اطلاع از این روش مهاجرتی می توانید به مقالات نگارش شده توسط متخصصان موسسه وکلای مهر آفرین رجبی در همین وب سایت مراجعه نمائید .

مهاجرت از طریق سرمایه گزاری

مهاجرت از طریق سرمایه گزاری

سرمایه گذاری و ثبت شرکت توسط مهاجران در کشورهای مهاجرپذیر ، یکی از شیوه های رایج و نسبتاً موفق در روش های قانونی مهاجرت است که هم برای سرمایه گزار و هم برای سرمایه پذیر سودهای زیادی را به همراه خواهد داشت .

کشورها تمایل زیادی دارند تا مرزهای خود را به روی سرمایه گزاران بگشایند و شرایط را برای سرمایه گزاری و اقامت سرمایه گزاری تسهیل نمایند .

اخذ اقامت سرمایه گزاری در کشورها غالباً به سه شکل صورت می پذیرد :

 1. سرمایه گذاری اهدایی که با پرداخت مبلغی به دولت آن کشور ، به متقاضی اقامت داده می شود و این مبلغ به سرمایه گزار عودت داده نمی شود . کشورهایی مانند کانادا ، دومنیکا و … از این دست کشورها می باشند .
 2. سرمایه گذاری در دست دولت که درواقع مبلغی است در حساب های بانکی و یا اسناد بهادار دولت و برای مدت مشخصی که بعد از آن ، مبلغ اولیه بدون سود به سرمایه گزار عودت داده می شود . سرمایه گزاری 300.000 یورویی کشور مجارستان و همچنین ویزای EB5 ایالات متحده امریکا از این نوع سرمایه گزاری می باشند .
 3. سرمایه گزاری همراه با کار آفرینی که در آن سرمایه گزار موظف به ایجاد شغل و کارآفرینی به همراه استخدام از اتباع آن کشور می باشد . و در صورتی که این سرمایه گزاری موفقیت آمیز باشد ، به شخص اقامت داده می شود . برای مثال می توان به سرمایه گزاری 200.000 پوندی انگلستان اشاره کرد .

مهاجرت از طریق سیستم های تابعیتی

همانطور که در مقاله تابعیت به آن اشاره شد ، دو نوع سیستم تابعیتی وجود دارد ، سیستم خون و سیستم خاک که در آن ها سیستم خاک گزینه ای جهت انتخاب روش مهاجرتی در کشورهایی است که به دلیل تولد طفل در قلمرو حاکمیتی خود ، علاوه بر نوزاد ، به خانواده آن نیز طبق شرایطی تابعیت را اعطا می نماید . لذا مهاجرت از طریق تولد فرزند ، یک روش قانونی مهاجرت به حساب می آید .

مهاجرت از طریق سیستم های تابعیتی

مهاجرت از طریق ازدواج

اخذ اقامت و تابعیت به واسطه ازدواج با اتباع یک کشور ، روشی است که برخی از متقاضیان آن را دنبال می کنند . البته باید به این نکته توجه داشت که اگر در این شیوه قانونی مهاجرت ، مسائل مربوطه مورد توجه قرار نگیرد ، سبب بروز مشکلات و سوء استفاده توسط برخی از دلالان در این راه خواهد بود .

در مهاجرت از طریق ازدواج ، امکان اخذ اقامت و تابعیت به صرف وقوع ازدواج میسر نیست و برخی از کشورها مانند ایران هستند که به همسر مرد غیر ایرانی ، بر اثر ازدواج اعطای تابعیت می کند ، بلکه در اکثر کشورها باید از زمان ازدواج و اقامت فرد متقاضی در آن کشور مدت مشخصی سپری شود تا امکان اخذ اقامت وجود داشته باشد .

در این مقاله روش های قانونی مهاجرت مورد بررسی قرار گرفت و به طور مختصر توضیحاتی داده شد . اهمیت این موضوعات در حقوق بین الملل به قدری است که سازمان بین المللی مهاجرت سعی در نظم دادن به این پدیده پیچیده دارد . کارشناسان موسسه مهر آفرین رجبی در شهرهای شیراز و تهران امیدوارند تا با گردآوری این مطالب ، سهمی هر چند کوچک در ارائه اطلاعات داشته باشند .

Rate this post

10 دیدگاه در “روش های قانونی مهاجرت

 1. Fariba گفت:

  با سلام من خانمي ٤٠ ساله هستم با ليسانس حسابداري وقصد تحصيل در رشته مدولباس در دانشگاههاي ونكوور رودارم و در ضمن دختر ٩ ساله دارم و با همسرم تصميم به مهاجرت از طريق تحصيل رو داريم . ايا امكانش هست؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   ورود شما به کانادا برای پروسه تحصیل در رشته ای غیر از رشته تخصصی خودتون شانس بسیار پایینی خواهد داشت. در این حالت بهترین راه اینست که با ویزای گاردین برای مدرسه فرزندتان در کانادا اقدام کنین تا شانس بهتری برای تحصیل و اقامت شما و همسرتان باشد.

   با تشکر از سوال شما

 2. Farnaz Z گفت:

  سلام روز خوش
  خانمي هستم قرار با اقاي كه سي سال در ألمان زندگي كرده ازدواج كنم
  من دوتا دختر دارم
  شرايط چه جوري است ؟؟
  چطور ميتونم با دختر هايم انجا ساكن شويم

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   ما چند روش قانونی مهاجرت داریم که عبارتند از کاری ، تحصیلی ، ثبت شرکت ، سرمایه گذاری ، ازدواج ، تولد فرزند ، پناهندگی
   که دخترخانم های شما به یکی از این طرق باید با شما مهاجرت کنند .

   با تشکر از سوال شما

 3. Bahar Kashefi گفت:

  چطور راه قطعي و عملي براي مهاجرت پيدا كنيم وقتي تمام راهها كه تو سايت هاست محال و سخت و عملي نيست 🤔
  از شما راحت ترين راه را ميخواهيم و اينكه با مداركي داريم كجا چطور اقدام كنيم
  عملا هيچ راهي براي رفتن نيست

  1. مشاور امور مهاجرت گفت:

   باسلام

   روش هاى گوناگون مهاجرتى با توجه به شرايط شما ممكن مي شوند لطفا از شرايط خودتان شامل سن تحصيلات سابقه كار تسلط به زبان و غیره بفرماييد تا راهنماييتون كنيم

   باتشکر از سوال شما

 4. ندا گفت:

  سلام ،من قصد مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل در رشته طراحی لباس را دارم .من استانبول زندگی می کنم از چه طریق می تونم باهاتون تماس بگیرم.

 5. نگین گفت:

  باسلام من لیسانس مدیریت بازرگانی دارم با ۱۹ سال سابقه کار چطور می تونم اقامت کشور نیوزلند را بگیرم لازم بذکر است من یک فرزند ۸ ساله هم دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه